faoort-zi et-schrijft mm i Burgemeester Schouwenaar nam afscheid van Brouwershaven Bruid Manita bracht zelf sfeer HUGO METSERS: SMOKKELAARS ZIJN ONZE COW BOYS PZC/P Meer radio-actieve neerslag bij Borssele door Chinese kernproef Patient nog steeds lastig aanhangsel aan zieke orgaan DINSDAG 30 NOVEMBER 1976 provincie LIEFDE ALS SLAAPMIDDEL "Bedenk goed wat een slaapmiddel doel', aldus liet ministerie van volks gezondheid en milieuhygiëne op een affiche, waarmee het ons er op wil at tenderen. dat slaappillen eigenlijk niet zo best zijn voor het lichaam en de geest. Beter is het daarom zonder pil in slaap proheren te komen. Bijvoorbeeld, aldus het ministerie, door het bedrijven van de liefde. On derzoekingen hebben uitgewezen, dat dal voor veel mensen werkt als prima afleiding, en 'erna val je zo in slaap'. Aan de andere kant moeten heftige discussies, emotionele gesprekken en veel concentratie vergende activitei ten achterwege worden gelaten om verzekerd te zijn van een ongestoorde nachtrust. Het vermijden van veel licht en lawaai in de slaapkamer wil ook wel eens helpen. Daarom is het wellicht beter om in slaap te sukkelen met een boek. lek kere muziek op de achtergrond en zon der koffie en sigaretten, aldus de pu- blikatie van het ministerie, die ïsopge- steld door de arts A. C. Gisolf. Heel laug geleden zag de arts in hel ziekenhuis zijn patient als een lastig aanhangsel aan hel zieke orgaan Dat is een uitspraak die ik noteerde tijdens een vorige week uitgezonden KRO televisie programma over de zieke ge zondheidszorg. Volgens mr F. G A Huber, behalve burgemeester van Goes ook nog voorzitter van de alge mene vereniging tot behartiging van de belangen der patiënten is dat nog helemaal geen verleden tijd In het blad 'Informatie', een uitgave van het voorlichtingscentrum van de Nederlandse Associatie van de Far maceutische Industrie laat de heer Huber het volgende neeerschrijven: „Ik krijg vaak de indruk dat de mens in ziekenhuizen met zijn lichaam binnen komt terwijl zijn verstand en gevoels leven worden vergeten. Een ergerlijke gewoonte die men ook wel bij rechters tegen komt of kwam. is de familiari teit. mensen worden getutoyeerd en ongehuwde oudere dames worden met 'oma' aangesproken. Ook patiënten kunnen zich hieraan ergeren maar ze zegen niets omdat ze zich weerloos voelen. Nu is er bij veel patiënten juist een ver langen om 'klein' te kunnen-zijn en 'vertroeteld' te kunnen worden, maar volgens mr Huber vereist dat net als in het normale leven een individuele be nadering en niet een collectieve. „Iets dergelijks zien wij ook bij de grootte van de zaal: sommige patiënten heb ben behoefte aan een kleine zaal voor privacy, anderen vinden juist op een grote zaal de contactmogelijkheden die ze wellicht missen. Mr. Huber meent verder, dat het gezag van de arts moet berusten op de standaard van zijn handelen en optre den. „De medische kennis ïs enorm toegenomen, maar omdat kennis geen wijsheid is dreigt het gevaar dat de pa- tiênt lichamelijk heil vindt doch emo tioneel verkommert. Het gaat er niet om dat de patiënt een enorme hoe veelheid medisch-technische explica ties voorgeschoteld krijgt, als hij maar tegenwicht kan vinden tegen de angst die hem bekruipen bij de confrontatie metdie medische techniek" „Alsjezell sterk bent is die confrontatie wellicht niet-zo geheimzinnigen griezelig. Maar de zieke mens is nu eenmaal niet sterk. In dat geval moetzo zegt- mr Huber. „de vereniging tol behartiging van de belangen der patiënten", de kruk zijn waarop hij kan steunen". kcsrt ge t. De Fransman Jacques Mayol is dinsdag in de Tirreense zee gedoken tot de wereldrecorddiepte van 100 me ter zonder ademhalingsapparaat. Mayol bleef drie minuten 30 seconden onder water en brak het record uit 1974 van 87 meter van z'n oude rivaal de Italiaan Enzo Maiorea, In tegenstelling tol vorige prestaties heeft. Mayol die van dinsdag volgens zijn zeggen verricht tot meerdere eer en glorie van de wetenschap, om vast te stellen wat voor uitwerking water druk heeft op het menselijk lichaam. Als u wel eens bij huwelijksvoltrekkingen ten stadhuize bent geweest zal het u ook wel zijn opgevallen, dat het lang niet altijd jolige bijeenkomsten zijn. Gemeentebodes die de families in de trouwzaal een plaatsje moeten wijzen lopen er soms bij met een bekommerd gezicht van: oh. daar gaan we er weereen paar hun ongeluk tegemoet. Ook ambtenaren van de burgerlijke stand leveren niet altijd een bijdrage tot verhoging van de feestelijke sfeer. Er zijn er bij die met een grafstem hun gebruikelijke verhaal oplepelen. De enige redding moet dan soms komen van de grammofoonplaat, die in een hoek van de trouwzaal de bruiloftsmars van Lohengrin staat te produceren. In Oostburg is men tot de conclusie gekomen dat de huwelijksvoltrekkin gen in de burgerzaal van het stadhuis best een beetje gezelliger zouden kun nen worden aangepakt. Het VVD- raadslid Thomaes had er het college van b. en w. op gewezen dat de huwe lijksvoltrekkingen ten stadhuize nau welijks sfeervol zijn. En die opmerking was burgemeester Schipper uit het hart gegrepen. Hij vond evenwel dat dat allemaal niet lag aan de betreffende ambtenaren van de burgerlijke stand. „Die leveren voortreffelijk werk. Maar het is die en tourage in de burgerzaal vond de burgemeester. Daarom meende hij - en aan dit voornemen zouden ze ook in andere gemeenten maar eens een voorbeeld moeten nemen- dat er meer aandacht moet worden besteed aan de huwelijksvoltrekkingen van die paar tjes die niet in de kerk trouwen en voor wie de gang naar het stadhuis de enige plechtigheid is. Er moeten daar in Oostburg volgens de burgemeester meer bloemen in de trouwzaal komen en ook denkt men er aan in'die trouwzaal een piano te in stalleren, waarop de ambtenaar van de burgerlijke stand een riedeltje zou kunnen weggeven. Wie weet, wordt het straks zó gezellig dat de bruiloftsgas ten met geen stok meer uit de trouw zaal zijn weg te krijgen en zich zelfs door de vrolijke pianomuziek laten ophitsen dtot het uitvoeren van polo naises. Je kunt als trouwlustig paartje na- tuurlijlcookzelfsfeermeebrengen. Dat deed dezer dagen de zestienjarige Ma nita van 't Loo. een beeldschone Mid delburgse ingezetene die in het huwe lijk trad met de heer John Leijting. Manita tot voor kort serveerster in het Middelburgse restaurant 'De Ab dij', was geen bruidje inhei wit. Zij was voor deze gelegenheid gekleed in een kleurige bruidsjapon naar Oost-Javaanse stijl. met fraaie borduursels en zilverdraadstiksels. En haar hoofd was getooid met 'kumbang gojang' wat zoveel wil zeggen als 'tril lenden bloemen', speciale bruids- bloemen - zeven in getal - die bij elké stap van de bruid heen en weer wieg den. Ook enkele andere vrouwelijke bruiloftsgangers waren in de kleurige Indonesische klederdracht. onder redactie van Jacques Cats Hopelijk met goedvinden van ae bruidegom' Hugo Metsers, midden met links naast hem Johnny Jordaan en rechts Jan Blaaser. Gedrieën zijn ze dit seizoen te zien in de 12-delige tv-serie 'Hollands Glorie'. Broer Guido meldde het zaterdag al in deze kolommen: de ac teur Hugo Metsers heeft plannen om een film over Zeeuwsch- Vlaanderen te gaan maken. Hugo heeft nu de tijd om daarover na te denken, want tijdens opnamen van de twaalfdelige televi sieserie 'Hollands Glorie', dit seizoen op het A VRO-schermbrak Hugo zijn been. In het draaiboek stond dat Hugo ergens in zee moest springen. Voor de opnamen had men een zwembad uitge kozen, met imitatiegolven. Maar daar waar Hugo 'in zee' moest springen stond maar vijftig centimeter water. Dus zodoende. Via zijn geheime telefoonnummer (vanwege de hijgers, zie rubriek van zaterdag) maakte Hugo mij zaterdag duidelijk dat hij graag een Zeeuws- vlaamse smokkelfilm wil gaan maken. Al enkele maanden is Hugo Eetsers bezig met interviewen van oud smokkelaars. Met de gegevens die hij daarbij verzamelt, wil Metsers naar iemand toestappen die daar een sce nario van kan schrijven. •„Het wordt", zo vertelt Hugo, „een film, die gebaseerd is op de dingen die toen gebeurd zijn. De verfilming van een soort schelmenroman. Of ik zelfde hoofdrol voor mijn rekening zal ne men? Nou, in principe wordt er wel op mij geschreven. Maar alles is nog- open". Mogelijk zal ook Pleuni Touw, sinds kort Hugo's echtgenote in de Zeeuws vlaamse smokkelfilm gaan meespelen. „Als wij er zelf instappen scheelt dat ook in gage een hoop", legt Hugo uit. Metsers heeft namelijk samen met Pleuni Touw een B.V. Het is de bedoe ling dat zij samen tv-dingen gaan pro duceren. Ook willen ze samen tv- stukken gaan produceren en films gaan maken. „Dat is onze toekomst", zegt Hugo Metsers. „Als je zoals nu uit twee slechte stukken moetkiezen kun je be ter zelf iets opzoeken". 1-Iugo Metsers heelt al eens samen met Pleuni aan een film meege werkt. Dat was i in zwaarmoedige verhalen'. „Dat was een erg leuke fil mervaring", zegt Metsers. Behalve dat Hugo de smokkel een te leuk onderwerp vindt om zo maar te laten liggen, ziet hij ook interessante locaties in het Zeeuwsvlaamse land schap. „Schitterend is dat landschap" roemt Hugo. En op sommige plaatsen is het nog ongerept. Datmoel toch een keer geregistreerd worden Verder vindt Metsers het boeiend om met die verfilming van smokkelverha len de jaren vijftig weer eens terug te halen. Smokkelaars, het zijn eigenlijk onze cowboys geweest", zegt Hugo Metsers. Mocht u nog wat materiaal hebben liggen voor die Zeeuwsvlaamse smok kelfilm. Hugo zou het graag willen verwerken. Zijn adres is Keizersgracht 137 in Amsterdam. VEEL WAARDERING VOOR SCHEIDENDE EERSTE BURGER AFSCHEIDS RECEPTIE ZEER DRUK BEZOCHT BROUWERSHAVEN - Met het onbes temde gevoel een beetje een desertcui te zijn heeft de heer A. P. Schouwenaar maandagmiddag afscheid genomen als burgemeester van Brouwershaven. Hij vertelde in zijn afscheidstoespraak dat gevoel te hebben omdat er in de ge meente Brouwershaven nog zoveel za ken op stapel staan, waarbij hij ver wees naar de waslijst, die in de be leidsnota bij de gemeentebegroting 1977 wordt opgesomd. Als laatste offi ciële daad hing de heer Schouwenaar, tijdens een drukbezochte bijzondere raadsvergadering in het hervormd verenigingsgebouw, wethouder Ph. J. van Ast de ambtsketen om en hij over handigde hem de voorzittershamer. De heer Schouwenaar is per 1 december benoemd tot burgemeester van Schoonhoven. Over die amtsketen is in het verleden veel te doen geweest. Zoals bekend kondigde de heer Schouwenaar bij de installatie van de nieuwe gemeenteraad in 1974 aan te overwegen zijn ambtske ten voortaan maar uit te laten Hij haalde met die uitspraak de landelijke pers. Daar werden maandagmiddag na tuurlijk de nodige grapjes over ge maakt. VVD-raadslid J. K. Goemans vertelde veelbelekend dat zelfs een da mesweekblad er compleet met foto op in ging. Er wethouder Van Ast consta teerde nadat hij de ambtsketen had omgehangen gekregen, dal de heer Schouwenaar nu eindelijk zonder ambtsketen in een openbare raadsver gadering zat. De heer Schouwenaar legde vervolgens nog eens uit dat zijn uitspraken destijds nogzal overtrokken in de publiciteit gekomen zijn. „Ik wilde er slechts mee zeggen dat het in een de mocratisch lichaam als een gemeente raad toch niet nodig hoeft te zijn dat de voorzitter met een uiterlijk herken ningsteken getooid gaat. De burge meester draagt zijn ambtsketen toch ook met in de vergaderingen van het col lege van b en w zei hij. In zijn afscheidstoespraak constateerde de heer Schouwenaar dat in de 5.5 jaar dat hij burgemeester van Brouwersha ven is geweest veel is veranderd. Hij wees op de gemeentesecretaris wisselingen. het verttek van wethouder L. M. Moermond als burgemeester naar Westkapelle. de veranderde opvattin gen over de inrichting van de Grevelin- gen. waarbij nu de nadruk op de natuur lijke ontwikkeling wordt.gelegd, de aan leg van de jachthaven, het gereedkomen van de riolering in de hele gemeente met de aanleg van een zuiveringsinstallatie, net vrijwel wegwerken van het achter stallig onderhoud aan straten en wetgen zn het gereedkomen van de restauratie van het stadhuis. Ook op de woningbouw ging de heer Schouwenaar even in. „Hoewel ik nooit behoefte heb gehad aan de titel van 'bouwburgemeester'. meen ik wel dat een uiteraard zeer beperkte en met zorgvuldigheid opgezette woningbouw voor de kleine kernen van groot belang is", zei hij De mogelijkheden, die deze regering middels verschillende subsi dies geschapen heeft op hel gebied v.an de renovatie en rehabilitatie moeten mijns nziens met beide handen worden aangegrepen. De oude kernen van onze dorpen zijn het niet alleen waard om be houden te blijven, maar het behoud er van betekent bovendien dat het dood gewaande hart weer opnieuw gaat kloppen". Ook wees de heer Schouwe naar op hel belang van de aanwezigheid van dorps- of gemeenschapshuizen m de kernen, omdat het verenigingsleven in kleine gemeenschappen juist zo n be langrijke plaats inneemt. Samenwerking Uitvoerig dankte de heer Schouwenaar de leden van de leden van de gemeente raad en van het college van b. en w. voor de prettige samenwerking en het ambtenarenkorps voor zijn inzet. „Ik had vaak het gevoel te veel van te wein igen te eisen, het gevoel roolbouw te plegen op eigen medewerkers". In dat verband wees de heer Schouwenaar op de noodzaak dat kleinere gemeenten een hogere indeling n de gemeente- classilïcalie krijgen, zodat ze hun amb tenaren beter kunnen betalen. „Nu moeten de kleine gemeenten tijd en geld beschikbaar stellen voor de oplei ding van de ambtenaren, terwijl die ambtenaren na het behalen van hun di ploma naar grotere gemeenten ver trekken omdat ze daar meer kunnen verdienen".Een bijzonder woord van dank richtte de heer Schouwenaar nog aan het adres van de heer C. M. Padmos. die nu voor de tweede keer waarnemend-gemeentesecretaris is. Wethouder Van Ast constateerde in zijn betoog dat de heer Schouwenaar de fijne kneepjes van het burgemeester sambt snel onder de knie had. Hij dankte de scheidende burgemeester voor de prettige en sportieve samen werking. „Wij hebben u leren kennen m deze korte perio als een hardwerkend, voor andere opvattingenopenstaand mens. die begrip kan opbrengen voor een ieder, die hem met open yisier bena dert". De heer Van Ast uitte over de hoofden van de aanwezigen wat kritiek op de hogere overheid. Zo vertelde hij dat het gemeentebestuur van Brou wershaven teleurstellingen niet besp aard zijn gebleven bij de vaststelling van bestemmingsplannen. „Het lijkt erop alsof onder het mom van rechtsze kerheid voor de burger politieke doe leinden worden nagestrefd. Immers wanneer men een plan prijst om zijn goeddordachte opzet en vormgeving en ei daarna met hetzelfde gemak bezwaar tegen maakt met als reden dat het plat- tefand te zwaar belast wordt, dan rijst de vraag waarom er geen bezwaar tegen is gemaakt bij de vaststelling van het streekplan" Verder betoogde de heer Van Agt dat. ook in kleine basisvoorzie ningen zoals scholen, sportvelden en accommodatie voor verenigingen in stand gehouden moeten worden „Leef baarheid bestaat niet alleen uit ruime polkders. boompjes en vogeltjes. Laat men wel bedenken dat de kleine kernen behoren tot de stoffering van het land schap en dat de mens die daar woont ook recht, heeft op de meest noodzake lijke voorzieningen, die dan binnen een redelijke afstand bereikbaar moeten zijn". De heer Van Ast bood de burge meester namens de wethouders en de raad het Zeeuws Woordenboek en de Zeeuwse Atlas aan. Voormevrouw Schouwenaar waren er bloemen. Namens de gemeenteraad sprak net raadslid Goemans. Hiu sa telde dat de scheidende burgemeester een Schou wenaar is geweest onder de Schouwena- ren. Daarvan getuigde zijn belangstel ling voor het wel en wee van de bevol king. Ook roemde de heer Goemans de ontembare werklust van de burgemees ter en zijn energieke aanpak van zaken zoals de woningbouw, de verrijzing van de bevolking, de verbetering van de werkgelegenheid, het onderwijs, het verenigingsleven en de landbouw ..Sa men met wethouder Van Ast hebt u in Den Haag de kleuterschool van Zonne- maire weten te behoudenaldus de heer Goemans doelend op de proble men. pieeerderditjaarontstonden rond de openbare kleuterschool in het dorp. Waarnemend-gemeentesecretaris Padmos sprak namens het personeel van de gemeente nog enkele woorden. ,.U was geen schouderklopjes uitde lende burgemeester, maar u hebt de be- Iangsten van liet gemeentepersoneel steeds goed beharitgd". zei hij. Ook hij overhandigde de heer Schouwenaar een boek. Mevrouw Schouwenaar kreeg een plant voor in de nieuwe ambtswoning. Na de bijzondere raadsvergadering volgde een afscheidsreceptie, tijdens het officiële gedeelte waarvan een lange rij van sprekers nog het woord voerde. Dat waren burgemeester Th. H. de .Meester van Zierikzee namens de vereniging van burgemeesters, we thouders en gemeentesecretarissen van Schouwen-Duiveland en Sint- Philipsland en een groot aantal ge meenschappelijke regelingen, loco burgemeester H. Kerremans van Schoonhoven, waar de heer Schouwe naar donderdag wordt geïnstalleerd,'J. Goemans namens de schoolraad open baar onderwijs, directeur J. Langelaar van het Zw eeds Rode-Kruiszickenhuis in Zierikzee. dijkgraaf A. M. Geluk yan het waterschap Schouwen-Duiveland, directeur J. Pomper van van de cen trale werkplaats 'Zuidhoek'. J. C. A. Koster namens de watersportvereni ging Brouwershaven, ds. M. J. Koppe namens de gereformeerde en her vormde kerken van Brouw ershaven en Zonnemaire. 11. Asma van de stichting jeugd Schouwen-Duiveland. D. de Kos ter namens de watersportvereniging De Kaag en J. van der llove namens de roval Yachtingclub de Belgique. De heer Schouwenaar zelf sprak tenslotte nog een dankw oord. 's Avonds bestond gelegenheid voor dxe Brouwersha- vense bevolking om afscheid te nemen van de heer en mevrouw Schouwenaar. wethouder Ph J. van Ast overhandigt burgemeester A. P. -Schouwenaar boeken bij diens afscheid IN DE EERSTE HELFT OKTOBER IADVERTENTIE 't betrouw VLISSIN'GEN - In de eerste helft van oktober heeft de meetapparatuur in de omgeving van de kerncentrale Borssele een verhoogde radio actieve neerslag opgevangen. Er wordt aangenomen, dat die afkom stig is van de kernbomproef, die op 26 september in China is genomen. In diezelfde periode namc-lijk signa leerde de meetapparatuur bij de kerncentrale Dode waard en van het rijksinstituut voor de volksgezond heid eveneens ccn hogere radio actieve neerslag dan gebruikelijk. Gevaren voor de gezondheid ver- zoorzaakl dit volgens de KEMA ech ter niet Op de verschillende meetpunten in Nederland werd duidelijk meer radio-actieve neerslag waargenomen dan gebruikelijk, in de vorm van een verhoogd jodium-gehalte in melk. een toename van de radio-activiteit in de lucht en meer radio-actieve neerslag op het gras. Eén en ander is mgeedeeld in het in formatiebulletin van de vereniging van exploitanten van elektriciteits bedrijven in Nederland. Jn dat blad wordt gemeld, dat nog nooit een ver hoging van de radio-activiteit is ge meten als gevolg van de lozing van radio-actieve stoffen via de centra les: de hoeveelheid is le klein in rela tie tot de radio-activiteit, die van na ture al aanwezig is. Ir. A. Tiktak - hoofd van de kerncen trale van de PZEM in Borssele - be vestigde. dat men daar bij de metin gen die deze maand over de periode oktober werden opgehaald, tot waarden hoger van radio-atieve neerslag kwam. Hijwees er echter op, dat er in 1962-1963 in Nederland ho gere radio-actieve neerslag werd ge meten als gevolg van talrijke kern explosies in die tijd. Bij de KEMA - die de metingen bij de kerncentrales Borssele en Dode- waard uitwerkt - verklaarde men, dat de waarden van de radio-actieve neerslag 'hoger lagen dan we de laat ste gemeten hebben'. Met name het in melk gevonden jodium 131 wees daarop. „Normaal is die hoeveelheid zo gering, dat ze niet te meten is", zo zei men. Hoewel er nu sprake was van een factor tien. liggen de waarden absoluut gezien nog erg laag. Er is daarvan geen nadelige invloed op de volksgezondheid te verwachten", zo werd gezegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9