Dertien miljard tot 1980 voor speciale investeringspremies „Bij loonsverhogingen uitgaan van produktiviteit dienstensector Nederlandse hulp aan slachtoffers aardbeving Turkije Treinongeluk in Kenia LIBISCHE TROEPEN UIT ARABISCHE VREDESMACHT PZC/i CNV PROTESTEERT BIJ ZUID-AFRIKA IN TOTAAL 20 MILJARD GULDEN UITGETROKKEN Nkomo en Mugabe houden vast aan 1 december '77 Huisarrest vakbondsleiders Teruggetrokken uit Libanon RUSSISCH VLIEGTUIG VERONGELUKT Miljoenenroof uit bank Milaan VOORSTEL IN RAPPORT CDA INSTITUTEN: .5? Herfst in stormstemming DINSDAG 30 NOVEMBER 1976 binnen-buitenland i Van ome parlementaire redactiei premieregeling voor projecten van 10 a 'S miljoen gulden in laten gaan. Deze DEN HAAG - De regering zal tot en met 1980 ongeveer 13 miljard komen voor een toeslag in aanmerking eulden uittrekken voor de speciale investeringsrekening om die zal oplopen met het aantal arbeid- splaatsen dat wordt geschapen. Voorde daarmee de investeringen van de bedrijven te stimuleien. Mmistei vaststelling van het aantal arbeid- Lubbers van economische zaken maakte dit maandag bekend tij- spiaatsen zal op het ministerie van eco- dens een openbare commissievergadering in de Tweede Kamer e6" nieuwe dienst wo over de nota selectieve groei. De bewindsman verwacht het wet- ~Uplianuarl l978 moet volgens de rege- sontwerp over de investeringsrekening rond de jaarwisseling bij de p;ng een algemene regeling worden in- Tweede Kamer te kunnen indienen. Een deze dagen wordt het voor gevoerd die is toegespitst op de ontwik- keling van de werkgelegenheid. Het advies naar de Raad van State gezonden. In totaal zal de regering tot en met 1980 rond 20 miljard uittrekken voor het stimuleren van investeringen. Zij wil daarmee bereiken dat er in die jaren 200.000 arbeidsplaatsen geschapen worden waardoor de werkloosheid in 1980 op 150.000 zou komen. Het is de bedoeling de eerste fase van de investeringsrekenmg in te laten gaan op 1 april volgend jaar. Er komt dan een basispremie voor alle bedrijfsinveste ringen die ongeveer gelijkwaardig zal zijn aan de huidige investeringsaftrek. GENEVE (API - De militante zwarte Rhodesische leiders Josjoea Nkomo en Robert Mugabe hebben maandag op een persconferentie aangekondigd dat zij hun eis handhaven dat 'Zimbabwe' op 1 december 1977 onder een zwart meerderheidsbewind onafhankelijk moet worden. /De beide leiders verklaarden tot ver slaggevers dat zij hun standpunt ten op zichte van de overeenkomst met Ivor Richard onder voorbehoud stellen. lADVERTENTIEi Voordeel van de nieuwe regeling is vol gens Lubbers dat ook verliesgevende bedrijven en nieuwe bedrijven die in hun aanloopperiode verlies lijden, pre mies krijgen. Naast de basispremie wil de regering met ingang van 1 april toeslagen geven voor investeringen van ten hoogste 200.000 gulden. Deze toeslag is vooral van belang voor kleine en middelgrote ondernemingen aldus Lubbers. Ook bedrijven die meer dan 200.000 gulden investeren, krijgen over de eerste 200.000 die toeslag Verder komt er bui ten de Randstad een algemene regio nale toeslag en zullen er extra toeslagen worden voorgesteld voor enkele ar- beidsmarktrayons met een zeer hoge. werkloosheid. Er wordt overwogen toe slagen te geven in het kader van de ruimtelijke ordening. „Mogelijk kunnen bepaalde groeikernen en groeisteden hiervoor in aanmerking komen", aldus Lubbbers. Aan het totaal aan premies zal een bepaald plafond worden gesteld. Op 1 juli volgend jaar wil de regering een staat de regering voor ogen de basi spremie te laten variëren afhankelijk van de ontwikkeling van de werkgele genheid bij een bedrijf zei minister Lubbers. Zo veel mogelijk bedrijfstak ken moeten bij deze arbeidsplaatsenre geling worden betrokken Omdat er nog gestudeerd moet worden op de uitvoer ing. kan deze regeling pas in 1978 wor den ingevoerd. Het PvdA-Tweede-Kamerlid Wierenga constateerde dat zeker in 1978 de verde ling van de gelden uit de investeringsre kening zeer dicht bij de ideen van de PvdA ligt. een derde voor algemene maatregelen twee derde voor gerichte maatregelen. „Wij zullen de minister daar aan houden", zei hij. De PvdA er noemde garanties nodig dat het crite rium van de arbeidsplaatsen met in gang van 1 januari 1978 kan functione- UTRECHT - Het CNV heeft maandag krachtig geprotesteerd tegen de maat regelen die de Zuidafrïkaanse regering heeft genomen tegen een aantal zwarte en blanke vakbondsleiders. Enkele -weken geleden strafte de Zuidafri- kaanse regering tenminste dertien vakbondsleiders door ze zonder opgaaf van redenen huisarrest op te leggen. Zij mochten hun werk niet doen. noch con tacten onderhouden met collega's. Tot de vakbondsleiders die door de zo genaamde „Banning Order" werden ge- VREES VOOR ZO'N 10.000 DODEN troffen behoren L. Douwes Dekker, voorzitter van het Urbain Training Pro ject c UTP i in Johannesburg en'docent in de arbeidsverhoudingen aan de univer siteit- van Witwatersrand. de heer E. Tyacke. secretaris-directeur van het UTP en diens vrouw. Het UTP heeft tot doel zwarte vakbondsleiders een zo goed mogelijke scholing en vorming te geven voor het vakbondswerk onder de zwarte bevolking. Dit project wordt ge- financleerd door het CNV en door an dere vakbondsorganisaties. Het CNV heeft al eerder bij de Zuidafri- kaanse ambassadeur in Den Haag ge protesteerd tegen de maatregelen waarmee de regering-Vorster zonder enige vorm van proces zwarte mensen laat oppakken. Ook heeft het CNV de Nederlandse regering gevraagd om me dewerking. In zijn protest dringt het christelijk vakverbond er bij de Zuidafrikaanse regering opnieuw met de grootst moge lijke klem op aan deze maatregelen zo snel mogelijk in te trekken. ren. De CPN er Bakker vond dat er geen sprake was van een verhouding van een derde-twee derde. Volgens Bakker wor den er gigantische bedragen uitgetrok ken zonder enige- carantie voor nieuwe arbeidsplaatsen. Minister Lubbers be loofde daarop in de memorie van toe lichting op het wetsontwerp nader in te gaan. Volgens de WD'er Van Aardenne zou de huidige investeringsaftrek zeker voor de eerste fase voldoende zijn. Hij vroeg zich af hoe in 1978 de verhouding tussen de basispremie en de extra premies zou zijn. Nederland is volgens Van Aar denne hard op weg naar een centraal geleide economie. Öok de KVP er Peij- nenburg vond dat een verbetering van de huidige investeringsaftrek hetzelfde effect zou kunnen hebben Hwhole De PvdA er Wierenga toonde zich tele urgesteld over de extra toeslag van en kele procenten voor investeringen tot 200 000 gulden Die is gedegradeerd tot een onbelangrijke toeslag", zei Wieren ga. De PvdA er was geschrokken van het antwoord van Lubbers over de con trole op het gebruik van de premies, die zou alleen via de ondernemingsraden lopen. Ook de communist Bakker vroeg om een betere controle. ..De controle op de grote concerns lijkt nauwelijks vol doende. Een feitelijke controle kan er door de geheimhouding van de belas tingdienst. die met de uitvoering is be last. niet zijn", aldus Bakker. Volgens minister Lubbers moet het mogelijk zijn dat de belaslingdiensten de fraude voorkomen. NAIROBI - In de nacht van zondag op maandag is in Kenia de sneltrein Mombasa-Nairobi ontspoord. Dertien reizigers verloren het leven en 70 werden gewond. De trein ontspoorde op een burg. die het begaf, waarschijnlijk door het hoge water. De locomotief en zeven rijtuigen kwamen in de gezwollen rivier terecht. Op de foto: de ravage op de plaats van het ongeluk. ADVERTENTIEi de vey mestdagh voor puzzles st. jacobsstraat 20-22 - telefoon 12186 - vlissingen DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse re gering heeft Turkije een bedrag van een half miljoen gulden toegezegd als eer ste hulpaanbod voor de opvang van slachtoffers van de aardbeving. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken maandag meegedeeld. Naast de kens, tenten, slaapzakken, kleding en medicamenten zal Nederland ook een opblaashal naar het rampgebied stu ren. Deze dubbelwandige hal van 160 bij acht meter heeft de Nederlandse re gering speciaal voor hulp in rampge bieden aangeschaft. Technisch perso neel om dc hal op te zetten, vijf hete- luchtkachels en een stroomagregaat worden meegestuurd. Op verzoek van de Turkse Rode Halve Maan heeft hetNederlandse Rode Kruis maandagochtend besloten tot een nieuwe hulpzending naar het rampge bied. Voor dit doel zün maandagoch tend 3500 warme slaapzakken gekocht en 10.000 plastic zakken voor het afne men en verstrekken van bloed plus de daarvoor benodigde toedieningsappa- ratuur, zoals naalden en slangen. In Turkije zelf kan nog steeds de beno digde hoeveelheid bloed worden inge zameld. maar er ontstaat een tekort aan bovengemeld materiaal. Voorts zullen na de eerste dekenzending van vorige week nog eens 5100 dekens, voor een deel afkomstig van de Wilde Ganzen, worden overgevlogen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft maandagochtend van het internatio nale Rode Kruis te Genève vernomen dat men in Turkije de stroom gedragen kleding niet aankan. Deze hoeveelhe den uit het buitenland belemmeren zelfs in ernstige mate het transport van veel belangrijker hulpgoederen, zoals pool- tenten. medicamenten, bloed, kerosi- nekachels. dekens en dergelijke. Het Nederlandse Rode Kruis vraagt de be volking dan ook met de grootste klem geen kleding meer ter beschikking te stellen. Wel is er een zeer grote behoefte aan fi nanciële giften op giro 777 van het Ne derlandse Rode Kruis, waarop maan dagochtend de eerste tienduizend gul den is binnengekomen. In de Turkse pers is maandag kritiek geoefend op de regering in Ankara om dat z(j in verband met de recente aard bevingsramp geen voorzorgsmaatrege len heeft genomen. Oost-Anatolië is notoir voorde zwaarste aardbevingen ter wereld, maar van offi ciële zijde is nooit een rampenplan op gesteld om meteen op grote schaal hulp te bieden. Maandag kon daarvoor mede de vrees heersen dat door de nieuwe sneeuw buien die hulpvluchten van helikopters naar nog steeds niet bereikte dorpen verhinderen, een vijfde vriesnacht en vertragend transport van hulpgoede ren, het aantal doden verder zouden doen oplopen. De Turkse kranten spraken maandag de vrees uit dat er ineer dan tiendui zend doden zouden zijn. TRIPOLI/CAIRO/BEIROET (AFP/RTR/UPI) - Libië heeft maandag T-T A Ï?1V1 TlOQT 1VIFT bekendgemaakt dat het zijn troepen- il/\lVIVl HUul iVlU/A contingent uit de Arabische vredes- VERLOF IN NEDERLAND ARNHEM - Harm Dost. de Arnhemse Release-medewerker die in Duitsland is veroordeeld wegens het verschaffen van een hoeveelheid hasj aan Duitse jongeren, is op het ogenblik in Neder land. Hij heeft drie dagen verlof gekre gen in verband met ernstige ziekte van zijn vader en zal vanavond moeten te rugreizen. Dost werd zaterdagavond vanuit Dus- seldorf naar Emmerik gebracht en daar op de trein naar Arnhem gezet. nacht in Libanon terugtrekt. Als reden hiervoor noemde hel Libi sche ministerie van buitenlandse za ken hel feit dat 'de aard van de missie van de Arabische troepen in Libanon sinds de conferentie van Riad en de Arabische topconferentie in Cairo is gewijzigd." In plaats van een vredes macht zijn zij nu een afschrikkings- middei geworden. Omdat dit laatste niet strookt met de taak waarvoor Libië troepen beschik baar had gesteld is besloten het Libi sche aandeel te beëindigen, aldus het ministerie. Het contingent van Libië wordt geschat op ongeveer zevenhonderd man. De jongste schattingen stellen het aan tal Syrische manschappen in Libanon op dicht bij de 30.000. De Arabische con tingenten vormen samen nog geen tweeduizend man. Grens Intussen bereiden de langs de grens met Libanon gelegerde Israëlische troepen zich voor op de winter. Premier Yitzhak Rabin verklaarde maandag dat zij daar zullen blijven 'zolang als dat nodig is'. Hoewel de spanning langs de 145 kilo meter lange grens in het bergachtige gebied de laatste dagen wat is geluwd maakte de premier duidelijk dat er geen plannen zijn de infanterie en pantse- heeft maandag overleg gepleegd met de Amerikaanse diplomaat George Lane. Onderwerp van gesprek was onder an dere de Palestijnse weigering om de zware wapens over te geven aan het vre- desleger. De linkse bondgenoten heb ben zich bij de Palestijnse weigering aangesloten. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Yigal Allon. stelde maandag eenIsraêlisch-Libanees akkoord voor over methoden om de vrede langs de grens te bewaren. Israel heeft geen geschil met Libanon en 'wij hopen dat Libanon spoedig de volledige soevereiniteit, over zijn gehele gebied zal herkrijgen', aldus Allon in een gesprek met journalisten. Bij terugkeer van de bijeenkomst van de reenheden terug te trekken. Deze waren Socialistische Internationale in Genève een week geleden naar het gebied gedi- herhaalde premier Rabin maandag in ngeerd om Syrische troepen of Arabi- Tel Aviv zyn aanbod om te onderhande- sche guerrillastrijders ervan te weer- len over een regeling met de Arabieren houden in de buurt van de Israëlische Hij wilde praten over een volledig vre- grens te komen. desakkoord of een overeenkomst ter De Arabische vredesmacht in Libanon beëindiging van de staat van oorlog trekt dezer dagen verder Zuid-Libanon „israêl stelt geen voorwaarden vooraf binnen, nadat met bemiddeling door de hpt zal van zijn kant zulke voor- Verenigde Staten een regeling met Is- aarden ook niet aanvaarden", aldus raël is getroffen, zo heeft het Egyptische Rab;n. dagblad "An Nahar' maandag bericht. In het Libanees-Israëlische grensgebied zullen na de Amerikaanse bemiddeling alleen alleen niet-Syrïsche soldaten van de vredesmacht worden gelegerd, waar schijnlijk militairen uit Saoedi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten, aldus het blad. De Libanese president Elias Sarkis Archieffoto van een Russische TU-104 Een vliegtuig van dit type is zondagavond verongelukt. MOSKOU AFP/RTR/UPII - Een Rissisch vliegtuig, een TU-104, is kort na het opstijgen van de Moskouse luchthaven Sjeremetjewo onderweg naar Leningrad, neergestort. Volgens westelijke luchtvaartkringen in Moskou zijn alle 72 inzitten den omgekomen. Van Russische zijde wilde men het bericht van het ongeval bevestigen noch ontkennen. MILAAN (AP) - Ongeveer 430 kluizen werden maandag geopend en leeg aan getroffen door employees van de 'casa dir risparmio delle provincie Lombar- dïë', in Milaan, een van de grootste Ita liaanse banken. Volgens de eersteschatting beloopt de schade op ongeveer vijf miljoen dollar aan sieraden, goud. buitenlandse valuta en aandelen Later meer bewolking Aanvankelijk opklaringen maar gelei delijk van hel westen uit weer toene mende bewolking, later gevolgd door regen. Matige tot krachtige zuidweste lijke wind in de loop van de dag maxi mum temperaturen rond 9 graden. Vooruitzichten voor woensdag en don derdag opgesteld door het KNMI. Wisselvallig met middagtemperaturen ongeveer zeven graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland voor woensdag: aantal uren zon 0 tot 3: min. temp. om streeks 6 graden; max. temp. omstreeks 8 graden Kans op een droge openode van min stens 12 uur 50 procent kans op een ge heel droog etmaal 20 procent. Voor donderdag: aantal uren zon 0 tot 3. min. temp. omstreeks 4 graden: max. temp. omstreeks 7 graden; kans op een droge periode van minstens 12.00 uur 70 procent: kans op een geheel droog et maal 40 procent. In de hele herfst was er geen stormdepressie te bekennen Nu. vlak voor dat november afscheid neemt, slaan de herfststormen toe. Gisteren langs ome kust tot kracht 10. boven land windkracht 8 tot 9. Inmiddels bereikt vandaag nog een stormdepressie Engeland en deze zal in de avond en nacht doorstoten naar de Noordzee, ivaarbijzowel langs de kust als in het binnenland opnieuw een storm kan opsteken. Deze depressies trekken met een snelheid van ruim 100 kilometer per uur over de Oceaan en zullen ook de eerste decemberdagen voor een sterk onbestendig weertype met wind en buien zorgen. In zijn geheel is de herfst, zacht verlopen met ongeveer 70 uur te iveinig zon en in het hele land minder regen dan normaal. Het ontbreken van de echte herfststormen viel daarbij tot gisteren op. Door dit grote depressie-offensief is de vorst inmiddels weer tot de Oeral en tot Lapland teruggedreven. DEN HAAG (ANP) - De wetenschappe lijke instituten van het CDA vinden dat voor de toelaatbare stijging van reële arbeidskosten niet langer de gemid delde produktivïteiisstijging uit gangspunt moet zijn. maar de produk- tiviteitsstijging van de dienstensector. De ruimte die als gevolg hiervan in dc sterkere sectoren blijft zitten zou. al dus de CDA-instituten kunnen worden wegbelast door gedifferentieerde hef fingen op de loonsom, waarvan de hoogte afhankelijk is van het verschil in de produktiviteitsstijging tussen de betrokken sector en de diensten sector. Voorzover de nivelleringsmaatregelen resulteren in extra kostenstijgingen in bedrijfstakken waar de laagstbetaalden oververtegenwoordigd zijn zou dit moe ten worden geneutraliseerd door loon kostensubsidies. die worden opge bracht door die bedrijfstakken waarin de laagstbetaalden ondervertegen woordigd op zijn. Het Centrum voor Staatkundige Vor ming (kvp). de Dr. Abraham Kuyper- stichüng iarp en de Jhr. mr. De Savor- nin Lohmansüchting (chu> hebben deze suggesties als bijdrage aan de discussie over net te voeren loonbeleid gedaan in een maandag uitgebracht gezamenlijk rapport over het midden- en kleinbe drijf In dit rapport slaat centraal dat de positie van het midden- en kleinbedrijf voortdurend verzwakt onder meer als gevolg van de praktijk van de loonvor ming. een voor alle bedrijfstakken zo veel mogelijk gelijke loonontwikkeling op basis van de draagkracht van de sterkere sectoren van de economie. De loonontwikkeling die hiervan het ge volg was. aldus de CDA-instituten. heeft het midden- en kleinbedrijf gedwongen, gezien de veel geringere produktivi teitsstijging die het kan verwezenlijken, deze voortdurend stijgende loonkosten in de prijzen door te berekenen Het aanvaarden van de produktiviteits stijging van de dienstensector als uit gangspunt voor de loonderhandelmgen kan volgens de CDA-instituten onder de huidige omstandigheden worden gezien als een formele erkenning dat de ruimte voor reële inkomensverbeteringen in de komende jaren beperkt is. om die er kenning voor de werknemers aan vaardbaar te maken zou ook de over heid een toezegging moeten doen. De overheid zou volgens de wetenschappe lijke instituten moeten beloven dat de gecombineerde druk van de loonbelas ting en de sociale premies (inclusief het werkgeversaandeeli als precentage van het bruto-loon zich in de toekomst zo ontwikkelt dat het reële besteedbare inkomen van de werknemers niet on- geunsiig beïnvloed wordt. Belastingen Op fiscaal gebied denken de instituten aan een verschuiving in het stelsel van belasting- en premieheffing waardoor het loon minder dan nu als heffings grondslag worth gebruikt voor de fi nanciering van de collectieve sector. Er zou meer rekening gehouden moeten worden met het verschil in draagm- raclit binnen de onderscheidende sec toren van dc economie. Het eigen ver mogen van de ondernemingen zou 'infiatie-prolT gemaakt moeten wor den. De instituten denken ook aan een laag btw-tarief voor horeca, onder houdsdiensten voor woningen en repa ratie en onderhoud van duurzame ge bruiksgoederen. Zelfstandigen In de sfeer van de sociale zekerheid moet het beleid volgens de drie institu ten gericht blijven op een gelijkwaar dige behandeling van zelfstandigen en werknemers. Uitgangspunt voor het be leid dient volgens de CDA-instituten ook te blijven dat de zelfstandige in be ginsel in staat moet zijn op eigen kracht een redelijk inkomen te behalen. Uit zondering op deze regel dient volgens hetrapport gemaakt te worden wanneer de onderneming van een kleine zelf standige onmisbaar is voor het behoud van eeen redelijk voorzieningsniveau. Een 'leefbaarheidsuitkering' zou in dit geval het karakter moeten hebben van een vergoeding voor de maatschappe lijke functie van de onderneming en er blijft dan een prikkel voor een optimale functievervulling aanwezig, aldus de CDA-instituten Uitzonderingen zouden ook gemaakt moeten worden wanneer de oudere zelfstandigen een inkomen verdienen beneden het vergelijkbare minimum loon. Een tijdelijke inkomensanvuiling vinden de instituten aanvaardbaar voor het gezondmaken van bedrijven die weliswaar in moeilijklheden ver keren maar die met overbruggingshulp weer normaal kunnen functioneren. Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60. tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22. tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6. tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 20.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kon tooruren: Advertentie-afdeling: (01186)1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14799. Voor klachten bezorging op zater dag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie; (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 37,75: franco per post f 42,-; per maand f 12,75; losse nummers 0,55 (inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11,55; ingezonden mededelingen 2'/ïx tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2.50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3