Pronk: matige verhoging olieprijs gerechtvaardigd OOK NIET-ROKERS ADEMEN TEER EN KOOLMONOXYDE IN ÏPZCX OVERCAPACITEIT BIJ HTS EN HOGER NAUTISCH ONDERWIJS Bejaarde vrouw bij overval zwaargewond „SAMEN AANVAL DOEN OP GROTE PROBLEMEN" Drie studenten stops overbodig Staatssecretaris Klein aan kamer: Conclusie uit onderzoek consumentenbond Autorijschoolwezen loopt 20 jaar achter binnen-buitenland 11 DEN HAAG (ANP) - Behalve teer en nicotine bevat sigaret tenrook meer schadelijke stof fen. Koolmonoxyde is daar een van de belangrijkste van. De consumentenbond vestigt daar de aandacht op ten behoeve van vooral van mensen, die moei lijkheden met hun hart of bloedsomloop hebben. De bond heeft de twintig meest ver kochte sigarettenmerken on derzocht en kwam tot de slot- door kan het bloed minder zuurstof transporteren, kunnen hartklachten optreden en neemt óe kans op 'n hartin farct toe Zolang het koolmonoxyde nietmeer dan 3 procent van de zuurstof- capaciteit van het bloed inneemt, zijn volgens de gezondheidsraad geen nade lige effecten op hart en bloedsomloop te verwachten. Ligt het niveau tussen de 3 en 5 procent dan is het zeer wel mogelijk dan een ongunstig effect optreedt bij mensen die in dit opzicht reeds proble men hebben. Niveaus boven de 5 pro cent hebben zeer waarschijnlijk een on gunstig enect op de functie van de hart spier. Volgens de gezondheidsraad ko men bij rokers niveaus van 5 tot 10 pro cent voor. som, dat het kolendampgehalte van de sigarettenrook varieert van 12 tot 19 milligram per siga ret. Er bleek geen enkel verband te bestaan met de gehaltes aan teer en nicotine. Koolmonoxyde verdringt de zuursTof in het bloed. Het verbindt zich evenals zuurstof aan het hemoglobine. Daar- Askegel De consumentenbond vestigt er de aandacht op, dat de door sigarettenro kers geproduceerde kolend amp. teer en nicotine ook worden ingeademd door de niet-rokers, die in hetzelfde vertrek zitten. Sigaretten produceren namelijk niet alleen aan de mondzi jde. maar ook aan de askegel schadelijke stoffen. Uit een onderzoek, dat de consumen tenbond samen met de Belgische bond heeft uitgevoerd is gebleken dat aan de voorkant van de onderzochte sigaretten twee keer zoveel teer vrij kwam als er in de longen van de roker verdween. Met de kolendamp was het nog veel erger gesteld. Daarvan kwam minstens dne keer en vaak zelfs vier keer zoveel aan de voorkant vrij als aan de mondzijde Daar komt nog bij dat een deel van de kolendamp in de rook die de roker in ademt ook weer uitgeademd wordt. Enkele onderzoeken hebben duidelijk aangetoond, dat het bloed van niet- rokers in ruimten w aar gerookt wordt, een verhoofd gehalte aan nicotine en koolmonoxyde bevat. Zo bleek bij niet-rokend kantoorperso neel gemiddeld 1.1 procent van de zuur stof in het bloed verdrongen door kool monoxyde met als uitersten 0.1 en 2.7 procent. Het laatste getal ligt al erg dicht bij de gevarengrens van 3 procent Bij de rokers op hetzelfde kantoor vond men gemiddeld 5.5 procent met als uit ersten 2.2 en 13 procent. Het aandeel van de uitlaatgassen van het verkeer daarin was gemiddeld slechts 0,3 pro cent In een slecht geventileerde huiskamer van 70 kubieke meter waarin 14 sigaret ten zijn gerookt krijgt men als niet- roker na acht uur teveel kolendamp in het bloed. In een wat grotere vergader zaal is dat na 20 sigaretten het gevaL In rokerige café' worden kolendampconcentraties ge vonden die vijfmaal hoger liggen dan bijvoorbeeld in fabrieken is toegestaan. Rokers krijgen voortdurend teveel ko lendamp binnen. Behalve door de schadelijke stoffen die niet-rokers noodgedwongen binnen krijgen wanneer anderen roken, onder vinden ze ook nog op andere wijze on gemak van het roken. Bij een Engels onderzoek bleek, dat de helft van de niet-rokers door het roken van anderen last kreeg van prikkende of tranende ogen, een zere keel of kuchen. Eenderde van de niet-rokers had er een hekel aan als iemand anders bij hen thuis rookte. Fabrikant De consumentenbond maakt ook aan tekeningen bij de methode, die fabri kanten gebruiken om het teer- en nicon- tinegehalte van hun sigarettenmerken te verlagen. Een van de methoden, die toegepast wordt, is simpelweg minder tabak in de sigaretten doen. De teer. dat wil zeggen de smaak, blijft behouden, omdat de hoeveelheid per trekje gelij k is gebleven. Er zijn echter gewoon minder trekjes per sigaret, waardoor het teer- en nicotinegehalte per sigaret laag is. De consumentebond heeft nagegaan in hoeverre 'lichte' sigaretten inderdaad minder tabak bevatten. Daartoe heeft hij aan de hand van zijn onderzoek van september 1975 eerst be paald hoeveel een filtersigaret met een lengte van 84 a 85 mm gemiddeld weegt. Dat bleek 1089 mg te zijn met een sprei ding van 50 mg naar boven en naar be neden. Van tien voornamelijk lichte fil tersigaretten bevatte Peter Stuyvesant extra mild 11 procent minder tabak. Ti- voli 8,5 procent en Denver maar liefst 28 procent. Deze drie merken verkopen behalve minder teer en nicotine dus ook minder tabak. "Simpel en doeltreffend. Het wachten is nu nog op de fabrikant die lege pakjes verkoopt. Tot die er zijn kunt u zich behelpen door niet te roken' aldus de consumentenbond, Deze bekende, dat hij zijn paspoort aan zijn vriend Rudie had gegeven, die het nodig had om een lid van de Baader Memhoffgroep tijdelijk uit handen van de Westduitse politie te houden. Vandaag is uw gulden weer een daalder waard op de markt in GOES en de sint komt ook met lekkers voor de kinderen! DINSDAG 30 NOVEMBER 1976 zegd op de 15e wereldconferentie van de society for International development De bewindsman hield daar een rede. waarin hij met name uiteenzette, dat naar zijn mening de economische pro blemen van de wereld alleen kunnen worden opgelost op basis van de ge meenschappelijke belangen van de ge- A. WIJTING CHEF DEFENSIESTAF DEN HAAG (ANP) - Luitenant- generaal A 3. W WIJ tint te met ingang van 1 december 1978 benoemd tot gene raal. Generaal Wijting die momenteel voorzitter is vas het comité verenigde chefs van staven zal ln de per 1 decem ber 1976 vastgestelde organisatie voor het ministerie van defensie de functie van chef defensiestaf gaan vervullen. AMSTERDAM (ANP) - Een matige verhoging van de olieprijs kan op zichzelf niet als ongerechtvaardigd worden beschouwd, aldus minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking. De reden waarom een matige olieprijsverhoging niet ongerechtvaardigd is. is volgens de minister, dat alleen de olieprijs sedert september 1975 bevroren is gebleven en dat aan de andere kant de inflatie uit de ontwikkelde landen de OPEC landen en de andere ontwikkelings landen is blijven aantasten. In 1975 alleen al is de koopkracht van olie-export met 16 procent gedaald als gevolg van deze inflatie. De OPEC-landen dienen evenwel de begrijpen, dat in de Noord-Zuid- dialoog in Parijs de bereidheid van sommige ontwikkelde landen om extra geld voor de ontwikkelingssamenwer king beschikbaar te stellen omgekeerd evenredig is aan hetgeen de olieprijs verhoging het gerechtvaardigde te bo ven gaat. Vooral ln de Noord-Zuld-dialoog dienen de rijke landen te zamen met ontwikke lingslanden. de OPEC-landen en de niet tot de OPEC behorende landen geza menlijk een structurele aanval te doen op Inflatie, werkloosheid en armoede. Zij dienen zich niet alleen te beperken tot het beheersen van een factor, bij voorbeeld de olieprijs. Minister Pronk heeft dit maandag ge- BRANDWEER COMMANDANT VEROORZAAKT BRAND IN HUIS NIGTE VECHT ANP) - In de 1200 zielen tellende Utrechtse gemeente Nigte- vecht liep maandagmiddag de bevol king niet zonder leedvermaak te hoop. toen brand uitbrak in de woning van de brandweercommandant. Deze com mandant van Nigtevechts vrijwillige brandweer, de heer A. Verheul was op de vliering van zijn huis met schilder werk bezig toen door het aanstuan van de cv-ketel vluchtige dampen die op stegen uit wat oude doeken brand ver oorzaakten. De commandant had de doeken door drenkt met oplosmiddel en moest zijn 12-jarig zoontje ijllings de brandweer la ten bellen nadat deze vlam gevat had den. Het begin van de brand werd op uit- drukkeLUk bevel van de commandant met koolzuursneeuw en niet met water de kop ingedrukt. Burgemeester J. Verkerk van het vechtse dorp snelde als hoofd van de brandweer ook naar de plek des onheils om zich door de brandweercomman dant te laten Informeren. Door het ge bruik van koolzuursneeuw werd water schade voorkomen, zo kreeg de burger vader te horen. Het verontschuldigende commentaar van brandweercomman dant Verheul luidde verder: „Och. me neer de burgemeester, een dokter kan ook wel eens ziek worden DEN HAAG (ANP) - De studentenstop» voor geschiedenis, biologie en farmach zijn overbodig gebleken. Per I oktobei waren nog 47 plaatsen voor eerstejaars vrij bij deze drie studierichtingen. In 't geheel zijn 2.175 gegadigden uitge loot: 1.640 by geneeskunde. 56 bij tand heelkunde en 479 bij dlerengeneeskun- de Na ontvangst van een plaatsingsbe- wijs trokken nog 555 gelukkigen in de loterij hun aanmelding in: 219 by ge neeskunde. 60 bij tandheelkunde. 16 by dierengeneeskunde. 90 bij geschiedenis, 125 bij biologie en 45 bij farmacie. Dit betekent, dat aanvankelijk voor de studierichtingen geschiedenis, biologie en farmacie wel geloot moest worden en dat bij de eerste ronde tal van gegadig den voor deze studies werden uitgeloot. Ruim een ton hasj in dubbele bodem van vrachtwagen AMSTERDAM (ANP) - Dankzij de fijne neus van een zg. hasj-bond heeft de af deling verdovende middelen van de Amsterdamse politic in het afgelopen weekeinde 1.132 kg hasjiesj ontdekt in de dubbele bodera van de oplegger van een Turks vrachtwagen-combinatie. De chauffeur, de 26-jarige M. O. uit Is- tanboel is gearresteerd. Volgens de politie kan de groothan delswaarde van de in beslag genomen hasjiesj op 400.000 gulden worden ge schat. Op de vrachtwagen-combinatie, waar van alleen bekend was. dat het kente ken met 34 begon, was internationaal de aandacht gevestigd, omdat het ver moeden bestond dal er mee werd ge smokkeld. Twee surveillerende agenten ontdekten de combinatie vrijdag aan het IJsbaanpad by het olympisch sta dion. Enige uren later meldde de Turkse chauffeur zich eigener beweging bij de politie om aangifte te doen van de ver dwijning van zijn vrachtauto. Bij het verhoor is gebleken, dat hij zo zeker van zijn zaak was. dat hu dit risico durfde nemen. Langs de hele route van Turkije naar Nederland was hy by iedere grens duchtig gecontroleerd, maar nergens had men de hasj ontdekt In het binnenschip, waar de politie in Rotterdam zondagavond een partij naar schatting ruim duizend kilogram hasjiesj aantrof, blijkt na telling 1.600 kilogram van het verdovende middel aan boord te hebben gehad. De partij is door de politie in beslag genomen. De emge arrestant is de 32-jarige schipper J. N. D. OSLO - Maandag is in Oslo de 'Volk- sprijs voor de vrede' uitgereikt aan de twee Noordierse vrouwen Betty Williams en Mairead Corrigan. leid sters van de vredesbeweging in Ul ster. De prijs, groot 1.7 miljoen Noorse kronen if 800.0001. tweemaal zoveel als de Nobelprijs voor de vrede tdie dit jaar niet is toegekendi is door Noorse dagbladen bijeengebracht. Aan de prijs zijn voorts twee gouden medailles met de beeldenaar van beide vrouwen verbonden. Zij waren zondagavond in Noorwegen aange komen en zullen door Koning Olaf in audiëntie worden ontvangen. Op de foto: Mairead Comgan llinksi en Betty Williams trechti bij hun aankomst in Oslo. DEN HAAG (ANP) - Er is duidelijk ge- is of waarvan er slechts een paar be- brek aan opleidingscapaciteit bij het staan. Over het geheel genomen hadden hoger beroepsonderwijs en met name dit jaar 39.724 personen bij het hbo als bijdeopleidingen waarvan er maar een eerstejaars of in het voorbereidend jaar HOLLYWOOD - De negentienjarige Bredna Surles met haar bijzondere trofee een zwart luipaard. Het dier had een temmer in het Seminde-Indianendorp bij Holly wood aangevallen, waarna Brenda het met twee schoten uit haar 44-geweer dood de Een tweede luipaard, dal een nabijgelegen toenstenpark was ingevlucht, moest tegen Brenda eveneens het loodje leggen. De temmer. Ross Kananga. werd met wonden in de hals en rug naar een ziekenhuis gebracht. terecht gekund. Geplaatst zijn er evenwel maar 34.627. Overcapaciteit is er bij: de hogere nauti sche opleidingen, de hts-en. de hogere laboratorium-scholen, het heao. de op leidingen voor diëtisten, de sociale aca demies en de nieuwe lerarenopleidin gen. Watde laatste aangaat, voorenkele vakken waren er niet voldoende aan meldingen. Dat blijkt uit een brief van staatssecre- tawris Klein aan de kaer. De brief vormt onderdeel van de schriftelijke voorbe reiding op de behandeling van de on derwijsbegroting. Alle of nagenoeg alle plaatsen zijn bezet bij: het Nederlands wetenschappeüjk instituut voor toerisme, de opleidingen kinderverzorging en opvoeding, de op leiding toegepaste huishoudweten- schappen. de pedagogische academies, de Jeugdleidersopleidingen, de acade mie voor expressie, de hogere opleidin gen voor de gezondheidszorg, de logopedisten-opleidingen, het muzie konderwijs, de dansopleidingen en to neelscholen. de academies voor licha melijke opvoeding en de opleidingen voor beroepskeuzewerk Meer De journalistenschool nam tien eerste jaars meer aan dan de opleidingscapaci teit aangaf. Ook op de bibliotheek- en documentatiescholen zitten meer eer stejaars dan aanvankelijk mogelijk werd geoordeeld, wat ook het geval is met de academies voor beeldende kun sten. De hogere hotelscholen gaven op 196 eerstejaars te kunnen plaatsen maar maakten ruimte voor 552. Genoteerd werd voorts, dat meer dan 10.000 gegadigden niet geplaatst wer den wegens plaatsgebrek bij de school van hun eerste keuze Dit zegt echter niet zoveel over het plaatsgebrek en wel licht meer over de plaatselijke situatie. Deze is ook van invloed bij het beoorde len van de aantallen aanmeldingen Berekend is een aantal van 73.260. Daai zyn ook onder begrepen de dubbelaan- meldingen. aanmeldingen van wie niet op tijd voor het toelatingsdiploma slaagden, en van hen die zich later heb ben teruggetrokken. Voor tien van de 24 hbo-opleidingen geldt, dat de aanmeldingen tenminste drie keer zo groot waren als de capaci teit. Alleen bij de opleiding tot fysio therapeut bleven 71 van de 2024 plaat sen voor eerstejaars onbezet ofschoon zich er 7007 hadden aangemeld. TURK DOOR POLITIE DOOD GEMARTELD ANKARA (DPA)-In de stad Diyarkir is een jonge Turk volgens een arts door de politie doodgemarteld. De jonge man was vrijdag aangehouden op de be schuldiging dat hij een verklaring van het verboden linkse 'Volksbevrijdings leger' bij zich had, Volgens het verhaal van de politie heeft de Turk, die Ismail Gokhan genoemd wordt, zichzelf ver giftigd met tabletten om geen namen van geestverwanten te verraden. Deze versie is maandag tegengesproken voor een ziekenhuisdokter, die haar 'pure verzinsels' noemde. Volgens hem werd de jonge man hevig bloedend uit het hoofdbureau van politie naar het ziekenhuis gebracht. Een aantal democratische organisaties in Diyarbakir heeft tegen 'barbaars op treden' van de politie geprotesteerd en de aanwijzing en bestraffing van de ver antwoordelijken geëist. HILVERSUM (ANP) - ..De ont wikkeling van het autorij schoolwezen in ons land heeft een achterstand van minstens 20 jaar. In deze periode is de au torijschoolhouder als kleine zelfstandige in een uitzichtloze positie gemanoevreerd en heeft hij geen rechten". Dit heeft maandagmiddag de heer A. Dijkstra, voorzitter van de afdeling auto- en motorrij scholen van de BOVAG, be toogd op de jaarvergadering van deze afdeling in Hilversum. Naar zijn oordeel is de doelstelling van de wet rijonderricht motorrijtuigen „het opleiden tot een veilig weggebruE ker". pas te verwezenlijken na een structurele herziening van de rij opleiding en het rijexamen, waarbij ie dere verkeersdeelnemer periodiek wordt begeleid. De heer Dijkstra deed een dringend be roep op minister Westerterp van verkeer en waterstaat op korte termijn in over leg met de rijschoolorganisaties maat regelen te nemen ter reglementering van de rijscholen, zodat de continuïteit van een kwaliteitsopleiding in de toe komst zal zijn gewaarborgd. meest elementaire gedragsregels als fei telijke bestuurder aan het hedendaagse verkeer mag deelnemen. Hy pleitte met naderuk voor een theoretisch toela tingsexamen. voordat met de praktij klessen mag worden begonnen Drs. G. H. Karreman van de directie na tionale verkeersacademie in Tilburg heeft sprekende over „rijinstructie._ onderwijs?" verklaard, dat de moge lijkheid voor de hand ligt te komen tot uitbouw van de samenwerking tussen rijscholen en CBR om een betere af stemming tussen opleiding en e te bereiken. Onaanvaardbaar. Onaanvaardbaar acht de heer Dijkstra het dat men zonder enige kennis van de TOEDRACHT NOG ONBEKEND SCHAESBERG (ANP) - Een alleenwonende bejaarde vrouw C Jelsma-Faber (78) uit het Limburgse Schaesberg is maandag le vensgevaarlijk gewond in haar woning aangetroffen. Haar lichaam was zwaar verminkt en voorzien van tal van bloedende wonden ais gevolg van messteken. Meteen nadat buren haar in deze toestand vonden hadden, is de vrouw naar een ziekenhuis in Heerlen overgebracht. Zij kon nog niet door de politie worden gehoord. De politie vermoedt dat een of meer nog onbekende daders zich via het kelderraam toegang tot de woning van de vrouw hebben verschaft en dat zij de bewoonster in haar slaap hebben verrast. Er moet een worsteling in de huiskamer hebben plaatsgevonden, getuige tal van bloedsporen op het meubilair. Of er by deze vermoedelijke roofoverval gestolen is, staat nog niet vast. Buren kregen argwaan toen zij zagen dat het rooster voor het kelderraam van de woning van mevrouw Jelsma verdwenen was Toen zij na herhaaldelijk aanbellen geen gehoor kregen waarschuwden zy een buurman die een sleutel van de woning van mevrouw Jelsma bezit. Met zijn hulp verschaften zij zich toegang tot het pand en troffen de bejaarde vrouw bloedend op de divan in de huiskamer aan. W aarschijnlijk geen nieuwe staatssecretaris op defensie (Van onze parlementaire redactiet DEN HAAG - Er zal waarschijnlijk geen nieuwe staatssecretaris van de fensie komen, wanneer de huidige PvdA-staatssecretaris mr. Bram Ste- merdink per 1 januari inderdaad wordt benoemd tot minister van defensie. Stemerdink is de voornaamste kandi daat om minister Vredeling op te volgen nu deze is voorgedragen voor het lid maatschap van de Europese Commis sie. het dageiyks bestuur van de Euro pese Gemeenschap. Zowel in regerings kringen als bU de PvdA. de party die een eventuele opvolger van Stemerdink zou moeten voordragen, is men van mening dat het weinig zin heeft om voor een pe riode van slechts vijf maanden alsnog een nieuwe staatssecretaris te benoe men. De belangrijkste taak die op het minis terie van defensie tot aan de kabinets formatie moet worden vervuld, is het onderhandelen over de taakverdeling tussen de verschillende NAVO- lidstaten. een zaak waar staatssecreta ris Stemerdink zich momenteel ook al intensief mee bezighoudt. Men vindt daarom dat hy die taak best als minister ook kan blijven uitvoeren. Voorwaardelijk en geldboete in paspoortaffaire AMSTERDAM (ANP)-De rechtbank in Amsterdam heeft maandag de twee verdachten in de. paspoort-affaire' ie der 500 galden beldboete plus drie maanden voorwaardelijke gevange nisstraf opgelegd. Het zijn de 26-jarige student economie Rudie M. en de 25- jarige student in de politicologie Hugo M. uit Amsterdam. Tegen hen was twee weken geleden drie maanden onvoor waardelijk geëist. De zaak kwam aan het licht toen op 25 mei van dit jaar op het vliegveld Ben Goerion in Tel Aviv een koffer met ex plosieven ontplofte, waardoor twee mensen werden gedood en zeven ge wond. Op een van de slachtoffers, de uit Wuppertal afkomstige Bemd Haus- mann. die de koffer had meegebracht, werden resten van een paspoort aange troffen. dat op naam stond van Hugo M, destijd nog woonachUg in Amstelveen. hele wereld en ln het kader van een nieuwe internationale orde. Doelstellingen In zijn toespraak constateerde minister Pronk, dat zelfs wanneer de doelstellin gen van het tweede ontwikkelingsde cennium gehaald zouden zyn. de situa tie in de Derde Wereld toch weinig beter zou zyn dan zij nu is. Óm de armsten zicht te geven op betere levenskansen is een nieuwe nationele en internationale orde noodzakelijk, zo merkte hij op. Daarvoor is een 'dubbel- sporige' benadering nodig Aan de ene kant 'self reliance' van de ontwikke lingslanden. aan de andere kant een wij ziging van de produktie en van de con sumptie in de rijke landen. Minister Pronk onderstreepte in zijn toespraak, dat het van belang is. dat de ontwikkelingslanden een tegenmacht vormen tegen de macht van het Westen om ze aan te zetten voorwaarden te scheppen voor de lange- termijndoelstellingen. de noodzakelijke structurele wijzigingen in de werelde conomie Binnen de ontwikkelingslanden is het, zo meende minister Pronk van het hoogste belang, dat de bevolking een tegenmacht vormt tegen de machtheb bers in hun land. onder meer door de vorming van krachtige vakbonden. Minister Pronk noemde het tragisch. dat er juist door het ontbreken van een tegenmacht vrijwel geen tussenweg te vinden is tussen een kapitalistisch en een socialistische ontwikkelingsmo del. Besluit in Genève tot organiseren pan orthodox concilie GENEVE (L'PI) - De vertegenwoordi gers van veertien orthodoxe kerken hebben hun 'voor-synodale vergader ing' in Geneve afgesloten met het een stemmige besluit, het eerste pan orthodoxe concililie in duizendjaar te organiseren. De ongeveer dertig deelnemers uit het Midden-Oosten. Oosteuropa. de Sowjet-Unie en Finland, aanvaardden een resolutie die betere betrekkingen met de eucumenische beweging beoogt en voorziet in de oprichting van een spe ciale commissie voor het vestigen van contacten met de Lutherse kerk. Ook is besloten dat de 'lnterorthodoxe commissie voor de dialoog met de Rooms-Katholieken kerk", onmiddel lijk met haar taak begint Metropoliet Mellton. verklaarde dat het ..een aantal jaren" zou duren voor het concilie ge houden kan worden. VOORZITTER RIJSCHOLEN BOVAG:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11