PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EEG HOOPT OP. POSITIEF SLOT VAN DE NOORD ZUIDDIALOOG Oud-illegalen willen Menten opsporen ZLM maakt zich ernstig zorgen over stijging van de grondprijzen Europese leiders verwachten uitstel Parijse conferentie tot februari Menten bracht bezoek aan oorlogskerkhof Wiegel gegriefd door uitspraak van Van Agt Sex-jaloezie pagina 2 219e jaargang no. 284 Dinsdag 30 november 1976 DEN HAAG - De Europese Gemeenschap hoopt dat de Noord- Zuiddialoog tussen olie- en ontwikkelingslanden en industrielan den in Parijs tot een positief einde wordt gebracht. Dat is de glo bale inhoud van een verklaring die vandaag zal worden uitgegeven aan het slot van het beraad van de regeringsleiders van de negen landen van de gemeenschap in de Haagse Ridderzaal. Het zal gaan om een verklaring waarin de richting wordt aangegeven waarin de Europese Gemeenschap zich zal kunnen bewegen op de Parijse confe rentie. zei minister Van der Stoel (bui tenlandse zaken) maandagavond. De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt maakte duidelijk dat tot de verklaring is besloten in de verwach ting dat de ministersconferentie, waarmee de Noord-Zuiddialoog half december zou eindigen, tot eind fe bruari wordt uitgesteld. De Westduitse regeringsleider zei ook dat een verhoging van de prijs van ruwe olie het vermogen van de rijke landen om ontwikkelingshulp te geven, aan tast. Het gaat hierbij niet om een waar schuwing aan de olieproducerende lan den. aldus Schmidt, maar om een on ontkoombaar feit. Zoals gemeld hebben de olielanden een verband gelegd tus sen het al dan niet slagen van de Noord-Zuidconferentie en de omvang van de verhoging van de olieprijs, waar toe in de tweede helft van december zal worden besloten. Schmidt zei dat het zinloos was oplos singen op de Parijse dialoog na te stre ven nu nog niet duidelijk is wat het be leid zal zijn van de nieuwe Amerikaanse president Carter, die half januari in functie treedt. Een gemeenschappelijk grondstoffenbeleid van ontwikkelings landen en industrielanden kan boven dien leiden tot „boterbergen" zoals die in de EEG bestaan, en daarmee is nie mand gediend, aldus de Westduitse re geringsleider. Verdeeldheid De negen regeringsleiders waren alge meen bezorgd over de economische vooruitzichten, maar bleken verdeeld over de wijze van aanpak. De Deense premier Jorgensen deed een beroep op West-Duitsland en Nederland een ex pansief economisch beleid te voeren. Bondskanselier Schmidt wees dit af met de opmerking dat de overschotten op de betalingsbalans van Duitsland en Ne derland aanzienlijk kleiner zijn dan de tekorten van de andere EEG-landen. Premier Den Uyl zei maandagavond laat dat de Negen voortaan absolute voorrang willen geven aan de bestrij ding van de inflatie als voorwaarde voor terugdringing van de structurele werk loosheid. Het gaat niet meer primair om grotere financieringstekorten (op de overheidsbegroting) en injecties om de consumptieve vraag te stimuleren, al dus Den Uyl. die hiermee een wijziging in het Nederlandse beleid leek aan te kondigen. Hij zei dat de negen regering- dicht Twee sex-cinema's in Hulst dicht na het vertonen van ongekeurde pornofilms. PAGINA 3 investering De regering zal toten met 1080ongeveer 13 miljard gulden uittrekken voor de speciale Investeringsrekening om daarmee de investeringen van bedrijven te stimuleren. LICHTENVOORDE (ANP) - Volgens WD-fractievoorzitter Wiegel was de een week geleden door minister Van Agt geuite beschuldiging over het ge bruik van het Menten-debat in de tweede kamer ongegrond. „Van Agt, CDA-voorman, kan de beschuldiging niet waarmaken. Die beschuldiging is in strijd met de politieke ethiek", aldus Wiegel maandagavond tijdens een spreekbeurt te Lichtenvoorde. schefs op hun vorige top in juli te opti mistisch waren geweest over de econo mische vooruitzichten in de gemeen schap. 1977 wordt het vierde jaar van de wereldrecessie, aldus de premier. De Franse president Giscard d'Estaing kreeg bijval voor zijn betoog dat al het geen nu in het kader van de gemeen schappelijke markt tot stand is ge bracht. behouden dient te blijven. Het plan van minister Duisenberg. dat beoogt een grotere samenhang te bren gen in het monetair-economische beleid Familie Kortenhorst: niets te vinden over betaling door Menten DEN HAAG (ANP) - De Haagse advo caat mr. A. G. Maris heeft maandag namens de weduwe Kortenhorst en haar kinderen verklaard dat uit de boekhouding van de heer Kortenhorst niets blijkt van een betaling van ƒ200.000 door Pieter Menten. Hiervan is de familie ook niets bekend, aldus de advocaat De heer H. Knoop, hoofdredacteur van het weekblad Accent verklaarde vorige week dat hij drie bankafschriften had gezien die aantoonden dat er van de re kening van de heer Menten. die nu op verdenking van oorlogsmisdaden wordt gezocht, destijds een bedrag ter grootte van 200.000 was overgemaakt op de rekening van de toenmalige tweede kamervoorzitter- De bewering van mr. Maris, als zou hij geweigerd hebben bijzonderheden te verstrekken, noemt de heer H. Knoop een 'aperte onjuistheid'. De heer Maris heeft mij gevraagd nader aan te dulden op welke wijze, bij welke bank en in welk jaarhetgeld betaald is, aldus Knoop, Ik heb hem toen verteld dat het bedrag in 1951 via een Italiaanse bank en een Oos tenrijkse bank gestort werd op een Duitse bankrekening voor de heer Kor tenhorst. De naam van de bank en de (Nederlandse) functionaris bij deze bank heb ik met een beroep op het ver schoningsrecht niet willen noemen, omdat dit voor de functionaris en de bank verregaande consequenties zou hebben, aldus de reactie van de heer Knoop op de verklaring van mr. Maris. van de Negen, werd sympathiek be sproken. met name door de Engelse premier Callaghan. Protectionisme op nationale basis werd algemeen afgewe zen. Giscard stelde voor een plafond te stel len aan de uitgaven van de Negen voor hun energie-import (olie), gekoppeld aan een afspraak daarover met Amerika en Japandie zich ook een limiet zouden moeten stellen. Ook zou er een „dwin gende kalender" moeten komen om de tekorten in de energievoorziening van de Negen terug te dringen. Van der Stoel: ..Ik hoop dat de raad van minis ters van energiezaken opdracht krijgt te bekijken wat mogelijk is". Van der Stoel ontkende dat Giscards plan het element van confrontatie met de olieproducerende landen in zich hield. Even veel of even weinig aan dacht - Van der Stoel: „We kampen met tijdgebrek" - was er voor de suggestie van de Italiaanse premier Andreotti om met de OPEC-landen een wapen stilstand voor zes maanden te sluiten. De Britse premier Callaghan wees de In Den Haag zijn sinds gisteren de regeringsleiders van de EEG bijeen. Foto: tijdens de receptie op Huis ten Bosch, van links naar rechts: premier Den Uyl, koningin Juliana die de Franse president Giscard d'Estaing een arm geeft-enprins Bemhard. Franse kritiek op de weigering Londen om het „groene pond" te deva lueren van de hand. INITIATIEF VERZETSSTRIJDSTER TRUUS MENGER: cowboys Rubriek Cats: Hugo Metsers gaat een film over Zeeuwsch-Vlaanderen maken: 'Smokkelaars zijn onze cowboys'. matig Minister Pronk vindt een matige verho ging van de olieprijs gerechtvaardigd. dundruk Het verzameld werk van Van Schende! in acht dundrukbladen en andere boe- keepen Zieke Ron de Jonge keept wel in finale. durf Televisiemakers durven geen vernieu wing meer aan. zegt Beeldspraakeind redacteur Jan Venema: radio- en tele visieprogramma's. strips WEST-DUITSLAND - Maandagmiddag hebben bewoners van het Hümmlinggebied bij de Westduitse plaats Asschendorf (vlak over de Nederlandse grens bij Vlagtweddegeprotesteerd tegen de plannen van de Duitse regering om in dit gebied kernafval te dumpen. Op de foto demonstrantengewapend met borden en trac toren. Van onze correspondent) VENHUIZEN - Vanuit de oud- illegaliteit is een actie op gang gekomen om buiten het minis terie van justitie en de rijksre cherche om de verdwenen Pie ter Menten op te sporen. Initia tiefneemster is de oud verzetstrijdster Truus Menger, die tijdens de oorlogsjaren in Kennemerland deelnam aan het gewapende verzet. Truus Menger heeft alle organisaties van oud-verzetsmensen en nazi slachtoffers aangeschreven om een comité op te richten dat zich met de opsporing van Pieter Menten moet gaan bezig houden. Zij wil dat een der gelijke organisatie nationaal en inter nationaal alle anti-fascistische krach ten bundelt voor dit doel. Het comité moet ook geld inzamelen om de kosten van deze actie te bestrijden. Verder voelt Truus Menger er veel voor, het bureau van Simon Wiesenthal op het spoor van Menten te zetten. „Ik geloof echt dat de mensen lang zaamaan geen vertrouwen meer heb ben in de justitie door deze zaak- Menten. Neem die ergerniswekkende toestand met die vergadering van die politiefunctionarissen in het stamcafé van Menten. Zoiets is toch ronduit be lachelijk. En er zijn nog zoveel dingen meer op te noemen. Ook het geval- Philippa in Den Haag, die met een lichte straf binnenkort in vrijheid komt. De Neu .andse lijst van ge zochte oorlogsmisdadigers is honder den namen lang. En er wordt nooit iets gedaan om die boeven op te sporen". „Ik merk aan de gesprekken met mijn oud-verzetsmakkers. dat het vertrou wen in de Nederlandse justitie tot het nulpunt is gedaald. Vandaar dat ik vind dat we zelf maar iets moeten gaan doen Laten ze eerst maar eens beginnen heel die zaak in de openbaarheid te gooien. En wat ook onmiddellijk moet begin nen. is het voorbereiden van een proces. Ook al zou die opsporingsactie van de oud-illegalen niet lukken, dan moet er toch een proces worden gevoerd, waar bij Menten desnoods bij verstek veroor deeld kan worden". „En als gevolg van een dergelijke uitr spraak ligt het dan wel in de lijn, dat alle goederen van Menten geconfisqueerd worden. Zijn kunstbezit moet terug naar Polen, naar de nabestaanden van al zijn slachtoffers. En dat riante huis in Blaricum kan het best aan de Stichting '40- 50 worden gegeven. Daar kan dan een herstellings- en rustoord voor kampslachtoffers en oud-illegalen in worden gevestigd", aldus Truus Men ger. De PSP wil dat oud-TROS-directeur Landré, in de Jaren "50 directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst, wordt ontsla gen van zijn ambtseed, zodat hij gege vens kan prijsgeven over de gedragin gen van een aantal belangrijke KVP'ers in het verleden. Landré heeft ander halve week geleden voor de radio in een discussie over de zaak-Menten en diens „financiële" relaties met de KVP gezegd dat hij „wel wat zou kunnen vertellen uit de tijd dat hij bij de RVD werkzaam was", maar dat de ambtseed hem dat verhindert. Van onze correspondent) OOSTERBEEK - De van oorlogs misdaden verdachte voortvluchtige Blaricumse muiti-miljonair Pieter Menten, heeft begin november sa men met zijn vrouw Meta, een be zoek gebracht aan het Britse Airboroe-kerkhof in Oosterbeek. In het „visitorsbook" (gastenboek) van het Airbome-kerkhof tekende hij bij de datum 10 november 1976 letter lijk: Peter en Meta Menten. Blari cum" Hij heeft het zelfs bestaan om daaraan toe te voegen: „We will ne ver forget you all" (We zullen jullie nooit vergeten). Er worden wel meer dergelijke teksten in het gastenboek geschreven. De Oosterbeekse politie bevestigde maandagmorgen dat Menten en zijn vrouw inderdaad op 10 november in deze gemeente (Renkum) zijn ge weest. „Wij hebben het nagetrokken omdat we aanvankelijk dachten dat het een spoor zou kunnen zijn naar zijn huidige verblijfplaats". Het lijkt uitgesloten dat de handte kening en de tekst van Menten in het Airborne-gastenboek werk zou zijn van een „grappenmaker", omdat de datum precies tussen de data van andere gasten is geschreven en dit moeilijk gebeurd kan zijn nadat- de affaire-Menten pas goed ging speïen. Dat was op 15 november, toen men hem wilde arresteren. Menten bleek toen echter te zijn gevlucht. Menten logeerde op 9 november on der de naam P. N. van Heeckerenin het appartementenhotel De Buun- derkamp in het nabijgelegen Wolf- heze, dat hij op 10 november verliet, vermoedelijk na zijn bezoek aan het Airborne-kerkhof. Personeel van het Airborne-kerkhof zei ons maan dagmorgen: „Ja, wij hebben hem zien lopen met een kleine grijze hond, een soort poedel. We maakten elkaar er nog op attent". Helderheid en ethisch reveil §Öinds enige maanden is het politieke spraakgebruik van Nederland verrijkt met een nieuwe term 'ethisch reveil'. Van Agt is er de auteur van en maakte er in het bijzonder melding van in de brief aan de tweede kamer, waarin hij zijn doen en laten in de "Bloemenhove-zaak'uiteenzette. Let terlijk schreef hij bij die gelegenheid (22 juni 1976): .„Aleerderhebik.alroeptdat hoon en schamperheid op. gepleit voor een ethisch reveil in onze samenleving, voor een hernieuwde bezinning op de unieke waarde van elk menselijk leven, hoe pril nog of hoe pover al geworden. Dat zal op den duur de hervorming van denken en doen moeten brengen die geen overheidsmacht kan afdwingen." Uit dit citaat blijkt dat Van Agt zijn 'ethisch reveil' vooral zag (en vermoede lijk ziet) in relatie tot de abortus kwestie. een beperkt verband derhalve. De laatste tijd evenwel wordt de be wuste uitdrukking nogal eens in breder verband geplaatst, met name door CDA-politïci, maar ook - in polemische zin - door hun tegenstanders. Op dat ogenblik zijn alle kansen aanwezig voor een forse spraakverwarring: het begrip 'ethisch reveil' is namelijk onvoldoende gedefinieerd, met als gevolg dat ieder een er zijn eigen uitleg aan kan geven. üinkele elementen uit deze spraak verwarring willen we hier aanduiden. Voor menige protestant heeft bijvoor beeld de uitdrukking 'reveil' een andere gevoelswaarde dan voor de gemiddelde katholiek. De protestant is namelijk met het woord vertrouwd en wel in een zeer bepaalde zin. Hij kent het 'reveil' immers als de opmerkelijke opwek kingsbeweging, die in de negentiende eeuw in kerk en maatschappij een be langrijke rol speelde, een 'geestelijke stroomversnelling in tevoren nog bijna stilstaand water', zoals dr. M. Elisabeth Kluit - de geschied- schrijfster van het Nederlands reveil - deze beweging heeft gekarakteriseerd. In Nederland behoor den figuren als Bilderdijk, Da Costa, Willem de Clercq en vooral ook Groen van Prinsterer tot de reveilmensen. Bij hen stond de eerbied voor de mens als schepsel Gods op de voorgrond, terwijl zij in politiek opzicht verontrust waren door de staatkundige Ideeén van de Franse revolutie. Maatschappelijk werkte het reveil baanbrekend door zijn grote belangstelling en zorg voor mis- deelden. In dit opzicht trad vooral Ot- tho Gerhard Heldring op de voorgrond, de stichter van de Zettense inrichtingen die later zijn naam kregen. Reveilmen sen waren over het algemeen practici: zij voelden zich 'werkers in Gods ko ninkrijk'. In het Nederlandse geestesle ven van de negentiende eeuw hebben zij een belangrijke rol gespeeld. Vandaar dat de geschiedenis van dit negentiende eeuwse Nederland - daarin begrepen het begin van de confessionele partijvor ming - niet kan worden geschreven zon der dat uitvoerig aandacht wordt be steed aan deze opvallende stroming. Menige protestant van deze tijd zal bij kennisneming van het woord 'reveil' bewust of onbewust terugdenken aan die beweging uit de negentiende eeuw. Het lijkt ons echter de vraag of dat bij Van Agt eveneens het geval is. fiantlijn Er ONGEKEND HOGE PRIJZEN BIJ VERKOPING IN KAPELLE ONTWIKKELING IS ZEER NADELIG VOOR LANDBOUW GOES - De Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) is ernstig bezorgd over de stijgende grondprijzen. Eind vorige week werd in Kapelle een be drijf met ongeveer 28 hectare (voor de helft bouwland en voorde andere heldt grasland) in het openbaar verkocht. Er kwamen ongekend hoge prijzen uit de bus rollen. Er waren kavels bouwland, waarvoor grif ruim 50.000 gulden u erd betaald. Ter vergelijking volgens cij fers van het Centraal Bureau voor dc Statistieken (CBS) werd in Zeeland in de periode '73-'74 voor bouwland ge middeld 13.680 gulden neergeteld. Volgens ZLM-voorzitter ïr. D. Luteijn zijn er drie factoren aan te wijzen die de stijging van de grondprijzen in de hand werken. „In de eerste plaats is dat de inflatie. Men probeert in wat meer waardevaste elementen te beleggen. We moeten daarbij echter wel beseffen, dat de grondprijssujgingen de afgelopen ja ren toch wat zijn achtergebleven bij de inflatie Er is dus momenteel eigenlijk ook een beetje sprake van een inhaalef fect." „Het tweede punt is. dat de druk vanuit de landbouw, om de gemiddeld geno men toch te kleine bedrijven qua opper vlakte te vergroten, continu doorgaat. Daardoor is de vraag naar landbouw grond groter dan een tijd geleden. Een derde punt is." aldus ZLM-voorzitter Luteijn, „dat men ook van de zijde van de overheid voor natuur- en land schapsbeheer meer aankopen doet. en daar ook behoorlijke prijzen voor be taalt. Dat zijn dus drie factoren die tot gevolg hebben, dat de vraag naar grond de laatste tijd sterk is toegenomen, ter wijl het aanbod zeer beperkt is." De heer Luteijn noemt deze ontwikke ling. die vooral de afgelopen twee jaar in een stroomversnelling terecht is geko men. zeer nadelig voor de landbouw. „Het is natuurlijk zo. dat een stijging van de grondprijzen die sterker is dan de inflatie, een slechte zaak is. Ik hoop dat het niet doorschiet naar nog hogere prij zen. Maar ik ben van mening dater in de komende tijd ongetwijfeld een even wicht zal ontstaan." Met dit soort grondprijzen wordt het voor de minder draagkrachtige land bouwer vrijwel onmogelijk om zijn be drijf uit te breiden. Luteijn: „Het is dui delijk. dat je grond waarvoor deze prij zen betaald worden, niet met volledig geleend geld kunt kopen. Dat is met de huidige rentestand gewoon nietwaar te maken." Een andere raden tot zorg: „Grond is voor de landbouwer een kos tenfactor. De verhoudingen tussen vrije grond en verpachte grond dreigen wat ver uit elkaar te groeien. En dat kan ge volgen hebben voor de bereidheid van de belegger om grond te verpachten. En daarnaast is het zo. dat er met deze grondprijzen problemen kunnen rijzen bij overdracht binnen de familie of bij vererving." Volgens voorzitter Luteijn van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij zijn er nauwelijks middelen te vinden om maatregelen te kunnen treffen tegen deze ontwikkeling. „Het ingrij pen van bovenaf, met wat voor regelin gen dan ook, is naar mijn mening vol strekt onmogelijk. Het zou overigens ook niet acceptabel zijn. Aan bod en vraag zullen wat meer op elkaar afge stemd moeten worden. Inflatiebestrij- Slot zie pagina 4 kolom 41 ir komt nog een complicatie bij. Van Agt spreekt niet over een 'reveil' zonder meer. maar over een 'ethisch reveil'. Al weer: de aanduiding 'ethisch' heeft in het protestantse denken van Nederland een bijzondere klank. Globaal aange duid - met alle beperkingen en zelfs fou ten vandien - zou men kunnen zeggen dat met name m de 'ethische richting* van de Hervormde Kerk in de tweede helft van de negentiende eeuw het reveil zijn kerkelijke vorm kreeg. Mannen als Chantepie de la Saussaye, Beets en Gunning - om slechts enkele namen te noemen - hebben in dit opzicht een in vloed gehad die nog steeds merkbaar is. Zo was in het politieke leven de CHU veel duidelijker met deze richting ver want dan bijvoorbeeld de AR-partij, waar men van een andere theologische conceptie uitging. Tegen die achter grond beschouwd is de uitdrukking 'ethisch reveil' dubbelop. Voor Van Agt echter niet. Ware dat het gevaL dan had hij deze combinatie van woorden im mers niet gebruikt. In een officieel stuk heeft, hij de praktijk ervan zelfs beperkt: hij heeft ze in verband gebracht met de discussie in Nederland over de abortus-wetgeving. Zou hij zich wel hebben gerealiseerd dat de bewuste uitdrukking met name bij oudere leden van de protestantse CDA-partijen an dere gevoelens kunnen oproepen dan die waarop hij kennelijk doelt? Zou het niet beter zijn dat in CDA- verband eens duidelijk wordt omschre ven wat daar onder 'ethisch reveil' in deze tijd precies en zonder vaagheden wordt bedoeld? Met deze vraag bedoe len wij niet de 'hoon en schamperheid' op te roepen, waarop Van Agt in zijn Bloemenhove-brief zinspeelde. Wij wil len slechts pleiten voor helderheid in de huidige politieke discussies, die toch al zo vaak door allerlei emoties worden vertroebeld. Over een 'ethisch reveil' kan namelijk alleen met vrucht worden gediscussieerd als de deelnemers aan het debat het niet elkaar eens zijn over de door hen gehanteerde begrippen. En dat is op dit ogenblik met dit 'ethisch reveil' geenszins het geval. De invloedrijkste vakbond van rech ters in Frankrijk heeft maandag op haar jaarlijks congres in Parijs aangedron gen op afschaffing van de doodstraf onbenut Minister Boersma is van mening dat de werkgevers voor miljoenen aan subsi dies onbenut laten: beurs, financiën, economie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1