Ernstige kritiek PvdA Domburg op beleid college van b. en w. Voorzitter Minderhoud van 'OKK' Westkapelle zestig jaar muzikant i Het hele werk, een goed begin MEER WONINGEN IN GEEREGEBIED agenda Dode dolfijn aangespoeld Loescheke-Peldszin, 'een apart paar' MAANDAG 29 NOVEMBER 1976 ONDERSCHEIDEN MET DRAAGMEDAILLE KNF 'BUITENGEWONE PRESTATIE' HKSTKAPELLE-De voorzitter van de Westkapelse brasband 'Oefening kweekt Kunst', de heer P. Minderhoud. heeft zaterdagavond de draagmedaille van de Koninklijke Nederlandse Fe deratie van muziekverenigingen ge kregen. Minderhoud (69) is zestig jaar muzikant in het Walcherse dijkdorp en dat kwam hem tijdens de jaarlijkse uitvoering van 'OKK' in 'Westkepelle Herrijst' op een huldiging te staan. Die lipe er op uit. dat 'OKK' en de jubilaris spontaan een 'Lang zal-ie leven' toe zong en -speelde. Minderhoud had aan het begin van de uitvoering zijn openingswoord juist af gerond met een aantal mededelingen van huishoudelijke aard: had dames opgeroepen ter distributie van de loten in de pauze: gemeld dat 'het eigen ver trouwde groepje na de pauze een klucht ten tonele zou brengen: en erop gewezen dat er een dansje na -.maar dat weten je wel'" - zou zijn. Daarom betrad voorzit ter Jac. Uitterhoeve van de KNF- afdeling Zeeland het podium: hij maakte duidelijk, dat de heer Minder houd zestig jaar 'in de muziek zit' en dat-ie daarvan drieentwintig jaar be stuursfuncties vervult, driejaar secreta ris en éénentwintig jaar voorzitter. Mensenleven De KNF-voorzitter tot de jubilerende muzikant: „U hebt in feite al een men senleven aan de muziek gegeven. Dat is in een woord geweldig. Dat je dat hebt gedaan zonder vergoeding en het zestig jaar hebt volgehouden is een buiten gewone prestatie". De Zeeuwse KNF- voorzitter beloonde die met de 'hoogste onderscheiding in de KNF'.. de draag medaille. die hij de heer Minderhoud opspeldde. Daarbij tekende hij éék aan: „In feite is hef al een felicitatie waard, dat je een muziekkorps achter je hebt. De laatste jaren hebben we enkele malen meege maakt. dat er een muziekkorps ter ziele ging en in die plaatsen komt het er niet meer van Daarom" probeer er alles aan te doen om te st-muleren, dat OKK in Westkapelle ook blijft". De heer Uitterhoeve betrok mevrouw Minderhoud in de hulde met de aanbie ding van een plantenmand. ..Als u steeds met een zuur en lang gezicht thuis was blijven zitten, terwijl uw man weg was, hadie het geen zestig jaar vol gehouden" zo zei hij Namens 'OKK' richtte bestuurslid P Roelse een gelu kwens tot. de 'diamanten muzikant'. Hij onderstreepte, dat Minderhoud in de vereniging ook tal van zaken hielp aan pakken, „die niet bepaald tot het voor zitterschap horen, zoals zijn activiteit bij de oud-papieracties". Als 'een klein igheid voor alle tijd. die je in de muziek hebt gestoken' bood hij een geschen kenbon aan. voor mevrouw Minderhoud Bioscopen VLISSINGEN - Twee sportvissers hebben zondagmorgen een drijvende, dode dolfijn uit de Westerschclde voor Ritthem gehaald. De dolfijn - hij was osngeveer een meter lang - dreef voor het strand ter hoogte van het Kort Rammekens. De vissers trokken het dier. dat in on diep water dreef aan wal en waarschuw den vervolgens de Vlissingse gemeente politie Van hieruit heeft men het Delta Instituut voor hydro biologisch onder zoek in Zierikzee van het geval in kennis gesteld. Het instituut op haar beurt heeft con tact gezocht met het rijksmuseum van natuurlijke historie in Leiden. Mede werkers van het. museum zullen van daag - maandag - naar Vlissingen ko men om te bekijken of de dolfijn 'ge schikt.' is om in de collectie van het. mu seum te worden opgenomen Tot zo lang is de dolfijn ondergebracht in het ge bouw van de Vlissingse reinigingsdienst aan de Commandoweg te Vlissingen. Bromfietser licht gewond VLISSINGEN - Bij een ongeval, zater dagavond omstreeks zeven uur. op de Edisonxveg te Vlissingen is de brom fietser A. B. uit Souburg licht gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde toen de bromfiet ser. ter hoogte van de oversteekplaats voor bromfietsers en fietsers op die weg. een fietser passeerde. Hij bemerkte daarbij te laat. dat uit de tegenoverge stelde richting de fietser J. H P.even eens uit Souburg, naderde. De fietser voerde geen verlichting. B. kon de fiet ser niet meer ontwijken en beide voer tuigen botsten op elkaar. Bij de botsing kwam B zodanig ten val dat hij een lichte hoofdwond opliep. Na behande ling in het. Vlissingse Bethesda Sint- Josephziekenhuis kon B. weer naar huis terugkeren. Zowel de bromfiets als de fiets werden bij he tongeval beschadigd Zeeuwse filmdag in Goes trok ruim tachtig bezoekers GOES - In het Goese Grand Theater zaterdag de dertiende Zeeuwse lilmd; gehouden. Er werden films vertoond die op het laatst gehouden lllmfestiv 'Festicon' in Laren werden gedraaid. Een groot aantal films, die daar werden bekroond, werden naar Goes gehaald Het lilmlestival is vooral bedoeld vooi mensen uit het vormingswerk, het on derwijs en het sociaal-cultureel werk De bedoeling van de filmdag is. om deze mensen kennis te laten maken mei films, die zij mogelijk voor hun werk kunnen gebruiken. De filmdag werd door ongeveer tachtig tot negentig be langstellenden bezocht. Dat was iets minder dan het vorig jaar. De films, die zaterdag de meeste indruk op de bezoe kers maakten, waren 'Lieve Theo' (ovei de communicatie in 't ziekenhuis). 'Bloed' «een documentaire naar het boek van Roe! van Duyn over de ont wikkeling van een kweekreactor gevoed met menselijk bloedi en 'De Beste van de klas'tover deopvang van verslaafden aan drugs». De dertiende Zeeuwse film dag werd georganiseerd door de werk groep Zeeuwse filmdag ln samenwer king met de stichting verenigd Neder lands filminstituut. De filmdag stond onder auspiciën van de provinciale her- KUIPERSPOORTTHEATER. MIDDELBURG Speelgroep Expressie Heerlen i met De Cac- lusbloem. blijspel, onder regie van Franck van Erven. Met: Karin Jalink. Guido Janssen. Mari-Anne Leenaers Marlies Nieskens. Ben Bringmann. Ton Hellicig. Jac Gulikers. Paul Gulikers en Rosila de Vree een voor deze streken voorbeeldig In itiatief. 0 (Volgende voorstelling: zaterdag 11 decem ber. 20.00 uur. Kuiperspoorttheater Toneel groep Gunda lUdenl met "Kasteel in Zwe den" van Francoise Sagan). He, Let Middelburgs Werktheater is zijn seizoen zaterdagavond in een wonder vol Kuiperspoorttheater op zijn minst 'geslaagd' begonnen met een in het al gemeen aantrekkelijke, zoveelste uit gave van het zeer bekende maar nog lang niet uitgespeelde blijspel De Cac- tusbloem. Die nieuwste versie was die van de Heer- lense groep Expressie en ze bleef de oor spronkelijke 'bedoelingen van en de aanwijzingen bij en in het stuk zeer na- vormde jeugdraad. Ook het volgend bij. Zo werd regelrecht gespeeld op de wat lichtvoetige Franse comedie. com pleet met entr'acte-muziek. het bijbe horende type-casting-werk en een to neelbeeld dat snelle 'flitsen' mogelijk maakt. Regisseur Van Erven heeft ook de techniek - met name het licht, - volle dig in dienst van die opzet gesteld, zodat dit toch wat lange en speltechnisch niet zo gemakkelijke stuk (waarin niet min der dan dertien changementen geno men moeten worden», ook buiten het pure spelplan de nodige vaart meek reeg. Franck van Erven toont zich een. met had ook 'OKK' een plant. Waarop de zaal uitbarstte in een 'Lang zal-ie leven'. Van de -zieke - vaste dirigent van OKK. P. Wisse, was er voor de jubilaris een fruitmand. In zijn dankwoord voor de hulde zei de heer Minderhoud onder meer: ,,'t Zou van valse bescheidenheid getuigen als ik zou zeggen: 't Is allemaal niks ge weest. 't Is soms heel wat geweest. Er zitten muzikanten in OKK. die ouder zijn dan ik. Maar ik heb het voordeel, dat ik zo jong begonnen ben. Dat is aan m'n vader te danken. En dat ik zolang heb meegelopen - dat heli ik dan aan m'n vrouw te danken. En ik heb de mu ziek misschien wel veel gegeven - ik heli er veel meer voor teruggekregen". In de loop van de middag - tijdens de intocht van Sint-Nicolaas. die- OKK op luisterde - was de heer Minderhoud al min of meer gehuldigd door burgemees ter L. M. Moermand Hij noemde de voorzitter van OKK een bezielend voorbeeld voor de jongelui' Woningbouwvereniging 'Middelburg Plan gemeente is te weinig Tijdens de uitvoering van OKK waren zowel de brassband onder leiding cn "n MIDDELBURG - De woningbouwver eniging 'Middelburg' wil meer wonin gen in het Geeregebied bouwen dan b. en w. volgens de laatste nieuwe plan nen mogelijk maken. Dat zei voorzitter ir. J. Mol zaterdag tijdens een excursie van de woningbouwvereniging langs verschillende nieuwe projecten. B. en w. willen in het middengebied van de Geere ongeveer 25 woningen bou- aantal van 60 a 70. Die ziet men ope GOES - Huize Den Berg. 16 uur: uitzen ding Nomen Nescio: Ziekenhuis De Bevelanden Zuid, 15.30- 16.30 uur: uitzending Nomen Nescio. MIDDELBURG - Gasthuis, 20-21.15 uur; uitzending Rawa. VLISSINGEN - Bethesda-St. Joseph- ziekenhuis. 19.45-21.15 uur: uitzending Rawa. BERGEN OP ZOOM - Roxy. 20 uur: Max Havelaar. 14 jr GOES - Grand, 20 uur: Volkswagentje op drift, a 1. HULST - De Koning van Engeland. 15 uur: Blote stoten die van het spel geno ten. 18 jr, 20 uur Max Havelaar. 14 jr; 20 30 uur: Death Wish. 18 jr. MIDDELBURG - City. 20 uur: One flew over the cuckoo's nest. OOSTBURG - Ledel. 20 uur: One flew over the cuckoo's nest. 18 jr. TERNEUZEN - Luxor. 20 uur: Max Ha velaar. 14 jr. VLISSINGEN - Alhambra. 20 uur: De klokkenluider van de Notra Dame, 14 jr. Ten toonstellingen BERGEN OP ZOOM - Markiezen hoof. 14-17 uur. Belgische grafiek Stichting ETC expositie. 13.30-17 uur: werken R. Engelen. HEILLE - Landbouwmuseum. 10-12 en 13-17 uur: Oude landbouwwerktuigen. Restaurant 'De Schaapskooiwerken Ben Bonte HULST - Galerie Van Geyt. 9-12 en 14- 18 uur: Feest der kleine formaatjes. Bar 'De Smidse": werekn Jacqie Vink. MIDDELBURG - Kunstzaal Van Be- nthem en Jutting. 9-18 uur: Oude pren ten en landkaarten. Zeeuws Museum. 10-12 30 en 13.30-17 uur: Tuinaanleg op Walcheren in de 18e eeuw Galerie Pictura, 11-17.30 uur. Schilde rijen van Sonja Geverdinck en aquarel len van Malhieu Simmer Vleeshal: kunstenaarsgroep 'Web' Rijksarchief: RPA expositie: Kweek- mosschen en paedagogen. NISSE - Galerie 'De mooie staak'. 9-20 uur: werekn van de heer Messemaker SAS VAN GENT - Galerie 'Uilenspie gel'. 9-12 en 13.30-18 uur: werken Lies- bcth de Jonge. TERNEUZEN - Artikof. 8-18 uur: wer ken An en Leo van Witsen. VLISSINGEN - Hal Stadhuis. 8-12.30 en 13.30-17 uur: Grafische technieken. IJZENDIJKE - Streekmuseum West- Zeeuws Vlaanderen, 10-17 uur: Amateu ristische kunst. Hulpcentra Noord- cn Midden-Zeeland - Goes, tele foon 01100-14444 Zceuwsch-Vlaanderen - Terneuzen. tel. 01150-4444 Thole» - Tel. 0011. Ronny de Rooij als de drumband onder dan &raaê verrijzen langs de Beenhou- leiding van P. Roelse te beluisteren. Na werssingel. In de plannen van b. e wn. is de pauze bracht wat Minderhoud 'het daar een vestiging van Albert Heijn en eigen, vertrouwde groepje' noemde de een nieuw bibliotheekgebouw gepland, klucht 'Rumoer in een kleine wereld' Volgens de heer Mol is de Beenhouwers van Johan Blasser op de planken. En singel aan de gracht echter het meest volgens oud Westkapels gebruik was er aantrekkelijk als woongebied. De wo- na afloop bal. ningbouwvereniging wil graag meer woningen in de Geere bouwen gezien de grote vraag die hier naar is Deze erva ring heeft de woningbouwvereniging met de plannen voor de eerste woningen in De Geere. Voor de ongeveer 25 woningen die men aan de Beenhouwerssingel/Koestraat wil bouwen heeft men al 60 tot 70 aan vragen. De voorzitter van de woning bouwvereniging venvacht dat deze bouw begin volgend jaar kan beginnen. De woningen zijn dan eind 1977 gereed. De excursie van de woningbouwvereni ging ging onder meer langs een renovatie-project in Nieuw-Middelburg. Aan het Marijkeplein worden 84 na oorlogse duplex-woningen opgeknapt en geschikt gemaakt als bejaardenwo- Auto vernield bij botsing tegen lichtmast VLISSINGEN - Vrijdagavond is de au tobestuurder R. M. N. uit Vlissingen met zijn wagen op de Vlissingse Prins Hendrikweg tegen een lichtmast ge botst. De waren werd totaal vernield. N. kwam met de schrik vrij. Bij hem is op het politiebureau te Vlissingen een bloedproef afgenomen. Het ongeluk gebeurde toen N.. die in de richting van het station reed. door nog ning. Hiervoor bestaat grote belangstel- L»it. jaar is hiermee op verschillende plaatsen in de gemeente - Stromenwijk. Nieuwland - een begin gemaakt De excursie ging ook langs de nieuw bouw. In Dauwendaele hekeek men een project van 136 woningen. Deze wonin gen met een huur van zo'n 300 gulden zijn snel bewoond geworden. De woon omgeving is - zoals op meer plaatsen in de wijk - bescheiden mate toegangke- lijk voor auto's. Tenslotte ging de excursie naar de Bel- linkstraat. Met het gereedkomen van de nieuwe bestrating is dit project- restauratie-wningen in de Bellinkstraat en bejaardenwoningen aan het Bellink- plein afgerond. Voor de verdere aankle ding wil de woningbouwvereniging een bijdrage beschikbaar stellen. Op het Bellinkplein bood voorzitter Mol de bewoners aan samen met de woningbouwvereniging een werk groepje te vormen om iets te bedenken. Bij de woningbouwvereniging gaan de gedachten uit naar een beeldhouw werk of een fontein. Vooruitlopend daarop werd de bewoners in de con certzaal een drankje en een hapje aan geboden. In de concertzaal nam de woningbouw vereniging afscheid van enkele leden van de ledenraad Zij vertrekken nu de ledenraad als onderdeel van de reorga nisatie van het bestuur is teruggebracht van 40 naar 21 man. Voorzitter Mol bracht de scheidende leden dank voor hun inbreng. jaar zal de filmdag in Goes worden g houden. Ledenvergadering Zeeuwse werkgroep 'steun aan Israël' MIDDELBURG - De Zeeuwse werk groep 'Steun aan Israf hield een goed bezochte ledenvergadering in een zaal van de Getuigeniskerk te Middelburg. De voorzitter P. Kamermans dankte in zijn openingswoord de leden voor de goede opkomst, waardoor ze blijk •Steunverlening aan Israël wordt steeds noodzakelijker door de toene mende jodenhaat en anti-semietische uitingen in de wereld en zelfs ook in Nederland. Daarom zal de werkgroep haar activi teiten opvoeren en roept de leden op om ook in het gewone dagelijkse leven blijk te geven van hun sympathie voor Israël." De plannen voor het openen van een Is- raèlshop ln één van de grote plaatsen van Zeeland zijn door gebrek aan man kracht en een goede vestigingsplaats nog niet te verwezenlijken. Op de braderieën van de drie grote plaatsen in Zeeland werd voor duizen den guldens aan Israëlische produkten verkocht en de rommelmarkt van dit jaar te Middelburg gar een netto- record-opbrengst van 3.000 voor Is raël. Tot nu toe kon voor 15 kinderen uit Rus land de reis naar - en de eerste opvan gkosten m Israël, groot 3.000 per kind, verzorgd worden. In ruim één jaar tijds werden 2000 bo men door de Zeeuwse bevolking ge schonken voor de aanplanting van een 'Zeeland-Park' in Israël dat zal komen bij de kibboets Nir Etzion, ongeveer 17 km ten zuidoosten van Haifa. Ter gelegenheid van de officiële aan planting van dit park. op 23 maart 1977 organiseert de werkgroep een reis naar Israël van 12 tot 26 maart 1977. waar voor op 13 december een Israëlavond, toegankelijk voor iedere belangstellen de. wordt gehouden. De directeur van ISRA-tours houdt dan een lezing met dia's. Na de pauze vertoonde de heer L. Plie- ger, secretaris van de werkgroep, één van zijn vakantiefilms van Israël Concert Ohm zonder meer moeite waard VESTZAKTHEATER VLISSINGEN Ohm Kollektief.mel Niko Langenhuijsen-ba». Willem Kühne-fender-piano. Pieter Hen ra rdslagicerk. Ap Baar.s-tcnorsaxofocm. Rob van Stratum-altsaxofoon cn Peter Comelis-sopraansaxofoon. Het Ohm-sextet, onder leiding van bas sist. Niko Langenhuijsen. speelde zater dagavond in het Vlissingse Vestzak- theater Een geslaagd jazzconcert, dat kan in elk geval voorop gesteld worden. Geslaagden dan het optreden vrijdag avond in 't gemeenschapscentrum 'De Dullaert' te Hulst waar het de zes muzi kanten tegenviel dat er zo weinig pu bliek was. Dat is het Ohm-sextet niet gewend en geheel terecht. De groep mag gerust de ontdekking van de afge lopen jaren heten Dat ligt niet in het minst aan bassist Langenhuijsen en pianist Willem Küh- zïjn op de mogelijkheden van tekst en ne. de twee sleutelfiguren en om de rit- situaties zeer attente mise-en-scene. bekwaam regisseur. Hij heeft zich al thans in staat getoond van een verhaal dat bulkt van de onwaarschijnlijkheden en fondantrandjes, een even besliste als charmante uitvoering te geven. Want. eerlijk is eerlijk, het moet toch niet meevallen om van een story waarin een alleszins dartele tandarts de bloem der natie met de kwistigheden van zijn lijf en leden tracht de bedauwen maar toch in de armen wordt gedreven van zijn niet meer zo piepjonge assistente, een toneelprestatie te maken die het zoetige thema 'Liefde in het wit' op de achtergrond laat. "V an Erven heeft het in amateurskrin- gen niet te onderschatten voordeel dal-, pier. waarna de solisten konden impro- mesectie even helemaal te noemen 'n - zeker zaterdagavond - goede slagwer ker. Pianist en bassist voorzien de drie rietblazers van impulsen tijdens de so lo's. Ze geven de richting aan. Hoogte punten waren overigens de soli van Langenhuijsen en Kühne zelf. De drie saxofonisten hebben niet het niveau van deze twee Da t hoeft ooknietenlljkt wellicht ook erg moeilijk. Dat wil na tuurlijk niet zeggen dat ze hun instru ment. niet goed bespelen, maar de meeste indruk zaterdagavond in Vlis singen lieten toch bassist en pianist. In het begin van het optreden - zo rond de klok van negen uur- leek heteropdat ook het publiek in Vlissingen niet de weg naar het theater kon vinden. Gedu rende het eerste nummer kwamen ech ter steeds meer mensen binnen en er kan gesproken worden van een goed be zet theater en daarbij zeer goede mu ziek. Muziek die uitging van thema's op p viseren. Die thema's waren zeer zeker de moeite waard, Variërend van melodisch in elkaar overvloeiende lijnen, tot harmonie-achtige stukken. hij kan werken met een aantal tonelis ten die behalve enthousiast ook (en overwegend) bekwaam zijn. Zo was het bepaald een lust deze avond een voortreffelijk gespeelde tandarts Opvallend is de goede timing van de Desforges te zien. Die nogal zware ei- muzikanten. Invallen gaat zonder pro- sende stellende rol was op zich genomen blemen. Al waren de aanwezigen een door Ton Hellwig, een man die - ook keer getuige van een stonng tussen so- lange tijd in Zeeland - zijn sporen in het praan Peter Comelisen tenor Ab Baars, amateurtoneel als regisseur, adviseur Na een solo deed de sopraanblazer al en vooral enthousiast inspirator in een stapje terug. Baars dacht echter dat ruime mate heeft verdiend. Men zag bij Comelis nog niet klaar was en er viel een hem dat bijna natuurlijke spel dat in klein hiaat. zekere zin 'rust' brengt in hetspel en dat Naast de muziek - en enkele humoristl- eigenlijk zoveel amateurvoorstellingen sche passages - was er nog Iets wat op- totaal vreemd is. Het is gebaseerd op viel. Leider Langenhuijsen stelde na het een simpel 'weten' van plaats, bewegen eerste nummer de musici voor. Dat ii en zijn op een toneelplan. een gebaar waar je als bezoeker rechtop HOOG EN LAAG WATER niet achterhaalde ooi-zaak. de macht over het stuur verloor. De wagen slipte en botste frontaal op een lichtmast, die in het midden van de weg staat De auto ling. Het renovatie-project, maakt deel uit van een vijfjarenplan van de woning bouwvereniging. In vijf jaar tijds wil werd totaal vernield. De lichtmast bleef men het oudere woningbestand - in to- nagenoeg onbeschadigd taal een 1100 woningen - vernieuwen. NAP - NAP uur cm uur cm uur cm uur cm Dinsdag 30 november 1976 Vlissingen 848 135 21.31 152 2.36 116 15.30 164 Terneuzen 9.13 152 22.00 169 2.59 129 15.54 167 Zienkzee 9.47 109 22.40 137 3.36 110 16.03 142 Hansweert 9.41 171 22.28 189 3.27 144 16.21 181 Wemeldinge 10.16 130 23.02 159 3.37 124 16.21 162 SCHIJNWERPER OP BADHOTELPLANNEN EN NIET DOORGAAN BOUW ONTMOETINGSCENTRUM Mari-Anne Leenaers. als de assistente hebt. Mensen als Mengelberg, Bannink. Stephane. vulde «en en ander uitste- Breuker zouden daar een voorbeeld aan kend en heel helder aan en dat geldt - de kunnen nemen minder mate ingesloten - voor de rest Hetomdebassistheengebouwdesextet van het gezelschap al moest ik zo af en speelde nummers van Langenhuijsen en toe wel eens teveel danken aan het be- een van Coltrane: Weaver of dreams slist willen spelen van een succesrol in (goede vertolking met een hoofdrol voor een rol (madame Durandi zonder dat tenor en piano). Het laatste nummer daarvoor de behendigheid aanwezig is. was voor mij tevens het beste. Een hard Alles bijeen een goed begin voor het swingende piano en een bassolo waar je Werktheater dat ook dit jaar een groot 'u' tegen zegt. Het Ohm Kollektief mag aantal hoopgevende toneeltitels naar wat mij betreft nog dijkwijls Zeeland Middelburg haalt. Een goed begin ook, aandoen, maa gerekend naar de grote belangstelling publiek. Het i: die er voor deze eerste avond was. Het waard, lijkt me alvast een juiste beloning vooi Concertzaal, Middelburg. vol vergissingen. Ze lag er een paar keer uit, begon te vroeg of te laat en dit droeg Erika met by [Qt een optimaal samenspeL w'' Gelukkig had de contrabassist onder dit euvel niet al te veel te lijden, maar bij O-een gedegen samenspel had dit optre- orsponkelijk zou zaterdag in de den toch veel gewonnen. Het werd nu Winfired Loeschcke. contrabas er Peldszin. piano met composities van lem de Fesch: Dragonettï en Karei Ditters von Dittersöort Middelburgse concertzaal optreden het een wat ongelukkige combinatie, waar- Braunschweiger Kontrabas-duo Loeschke-Römer. een combinatie die van de pianiste, die heus geen moeilijke begeleidingen te verwerken kreeg, verre men zelden hoort. Door ziekte van de mindere was van haar partner. „ER W ORDT NU VEEL KAPOT GEMAAKT" MIDDELBURG - In de vrijdagavond gehouden jaarvergadering van de afde ling Domburg van de Partij van de Ar beid is ernstige kritiek geuit op het be leid van h. en w. Een belangrijk deel van de bijeenkomst - in 'Milano' te Domburg - was gewijd aan de nieuw bouw plannen voor het Badhotelcom plex. maar ook in bredere zin kwamen ernstige bedenkingen naar voren. Zo verklaarde raadslid A. Don geen posi tieve punten te kunnen signaleren in het beleid van het college: „Wat er in Domburg gebeurt is niet dankzij, maar ondanks dit college", zo formuleerde hij. De heer Don merkte op dat er in Dom burg thans veel wordt kapotgemaakt, waarbij hij als voorbeeld noemde het niet doorgaan van de bouw van het ontmoetingscentrum te Oostkapelle. De bouw was voorbereid door de stich ting 'Gemeenschapsbelangen Domburg Oostkapelle', die zich in de plannen door het college ernstig voelt gedwars boomd. Het is nu maar de vraag, aldus de heer Don, of de hele stichting die di verse accommodaties in de gemeente beheert, zal blijven voortbestaan. Samenvattend concludeerde de heer Don dat het college maar twee dingen in het vaandel heeft: een nieuw ol ver beterd gemeentehuis en een badhotel met enkele honderden appartementen. Als men een dergelijk complex op de mogelijkheden wil toetsen dient men de recreatienota ter hand te nemen, waarvan het college thans zegt dat het geen wet van Meden en Perzen is, aldus de heer Don. Onjuiste procedure Bij de gehele gang van zaken rond de Badhotelplannen plaatste de andere PvdA-vertegenwoordiger in de raad van Domburg, de heer A Schuiling, even eens een vraagteken. De heer Schuiling attendeerde er namelijk nog eens op. dat men van het begin af aan een ver keerde procedure heefl gevolgd. Er had eerst een bestemmingsplan voor het gebied moeten zijn. waaraan de pro jectontwikkelingsmaatschappij Prebel. die al diverse plannen op tafel heeft ge legd. het ontwerp had kunnen aanpas sen. Er zijn al zes plannen geweest, zo merkte de heer Schuiling in een 'histo risch overzicht' op. die alle zijn stukge lopen op deze verkeerde procedure. Thans echter - deze week - heeft de ge meenteraadscommissie voor de ruimte lijke ordening, waarvan het PvdA- raadslid deel uitmaakt, duidelijk ge steld dat eerst de stedebouwkundige een bestemmingsplan moet maken voordat Prebel met zevende plan op ta fel legt. „Ouderen zullen zich wel herinneren." zo begon de heer Schuiling zijn over zicht van de plannen. ..hoe in 1970 het eerste plan op tafel kwam. Een van de eerste ontw erpen, een 53 meter hoog to renhotel (onder de bevolking ontstond toen de actiegroep 'Stop hoogbouw') ondervond zo n storm van kritiek, dat uit. dat Prebel zaï doorgaan omdat net om een te aantrekkelijk project gaat om zomaar te laten schieten. „Maar wij kunnen met toestaan", zo rondde hij zijn toelichting af, „dat men laatstgenoemde, moestop korte termijn in een ander programma worden voor zien. Dat dit lukte is al een prettige gedachte en zo konden de niet in grote getale op gekomen bezoekers, onder wie een aan tal datzelfditmstrumentbespeelt, toch tegenPrebelzegtbouwmaarwatjegaat aan hun trekken komen. je gang maar". Vanuit de vergadering werd eveneens gesteld, dat het karakter de hotelmaatschappij het plan al terug-, va" Domburg niet de grootschaligheid trok voor het in de gemeenteraad was gekomen. Een ander houvast voor Pre bel had echter de intussen vastgestelde recreatienota kunnen zijn. waarin dui delijk beperkingen worden aangegeven. Nadat echter afgelopen zomer bij één van de plannen vanuit raadscommissie de opmerking 'te massaal' was ge plaatst, maakte de projectontwikke lingsmaatschappij twee alternatieve plannen, die afgelopen week in de vorm van maquettes aan de commissie wer den getoond. De pan uit „Maar deze plannen waren eigenlijk nog veel massaler," zo moest de heer Schuiling vaststellen, „het wonderlijk is dat je als commissie vraagt maakt het wat minder massaal en dat er dan iets op tafel komt dat helemaal de pan uitrijst." Nu echter zal de stedebouwkundige op basis van het recreatieplan een be stemmingsplan maken. Het PvdA- raadslid sprak nog als zijn verwachting toelaat die uit de plannen van Prebel naar voren kwam. Hoogbouw, of althans bouw in enkele verdiepingen zal de mooie toegang tot Domburg, het 'visi tekaartje' van Noordweg en Badstrand ruineren, zo was een andere mening. Een werkgroep uit de afdeling had deze avond voor alle belangstellenden co- pieen beschikbaar van vijf plannen voor het neiuwe badhotelcomplex. Hieruit bleek dat het bij een in 1973 ingediend plan om een hotel met 186 appartementen ging. Later keurde de gemeenteraad een plan goed, dat naast het hotel 75 appartementen omvatte. Zomer 1976 kwam echtereen plan voor een hotel met 220 appartementen op ta fel en toen dit werd teruggewezen kwamen deze week de twee alterna tieve plannen uit de bus, vooreen hotel met resp. 290 en 320 appartelmenten. In deze door voorzitter de heer L. La- bruyêre geleide vergadering oordeelde man de samenwerkingsresolutie PvdA/PPR als aanvaardbaar met de consessies die premier Den Uyl er aan heeft toegevoegd Deze combinatie was vrijdagavond al voor leden van het Zeeuws Jeugdorkest, opgetreden. Voor hen was deze bassist al geen onbekende meer, want hij speelde mee met de vorige jaar Pasen gehouden concerten in de Wolfenbüttel en Helmstedt. Winfried Loeschke. 22 jaar jong, is solo contra-bassist in het Hessisches Kam- merorenester. Dat hij uit het goede mu zikale hout is gesneden, hebb ik in de zes composities, die hij speelde kunnen bemerken. Men moet (echter niet lang) even inge steld worden op een solo-instrument dat niet dagelijks solistisch werkt, maar is die inwerking er. dan kan men er met volle teugen van genieten, daarbij soms denkend dat men klankleurvan de cello waarneemt, maar bij nader horen toch het eigen timbre waarneemt. Winfried Loeschke werd aan de vleugel begeleid door Erika Peldszin, volgens het programmaoverzicht legt zij zich al enige jaren toe op kamermuziekbeoefe- ning. Dit intieme spelen kwam er giste ravond echter in het geheel niet uit: in de eerste plaats was haar begeleiden zo schuchter, dat ik haar in de eerste twee stukken met of nauwelijks heb gehoord. In de tweede nlaats was haar optreden Genoten heb ik van het 'Concerto ui D voor contrabas en orkest' van Karl Ditters von Dittershof. Met dit werk hoopt Loeschke in jum met het Zeeuws Jeugdorkest op te treden. Het voor- poetje dat ik zaterdagavond te horen kreeg belooft wat goeds te worden. Vooral in hetmiddendeel Adagioi werd prachtig gerealiseerd. De compositie van Dragonettï ging daaraan vooraf, dit werk inaar een trio van Corelli) kreeg vooral in het slotdeel een fraaie vertol king. Loeschke weet uit zijn instrument veel te halen en hij doetdatop muzikaal verantwoorde wijze. De contrabas wordt wel eens als een soort sluitstukje van de strijkers gezien, maar diegenen die dit concert hebben beluisterd weten wel beter. Voor de pauze was er naast twee ano nieme stukken nog een 'Sonate voor contrabas en klavier te beluisteren van Willem de Fesch, waarvan het origineel eigenlijk voor twee violoncelli geschre ven is. Naast een in het begin niet geheel synchroon gedeelte, werd in het 'Me nuet' goed samen gemusïceerd.Capuzzi (Concert in Di verliep ogenschijnlijk wel goed. maar had wat te lijden van de zui verheid. omdat de stemming van de snaren A-snaar o.a.) niet goed was. Als geheel toch een bijzondere avond, waarbij het onder de maat blijvende pianospel ten dele teniet werd gedaan door het spectaculaire optreden van deze jonge bassist. AL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 5