SENSATIE: FEYENOORD GAF IN BREDA 2-0 VOORSPRONG WEG! Simonse: voorlichting rondom affaire Burgwal was te eenzijdig NAC werkte flinke achterstand weg AJAX MOEIZAAM NAAR ZEGE Drie grote winnaars WILLY KREUZ KWAAD OP GUUS BROX MAANDAG 29 NOVEMBER 1976 DEN HAAG (ANP) - De vijftiende ronde van de eredivisie heeft drie grote winnaars opgeleverd, name lijk Utrecht dat verrassend steeg naar de derde plaats. Ajax dat zijn achterstand op Feyenoord tot een punt terugbracht en FC Twente dat definitief een einde aan zijn verblijf in de staartgroep schijnt te hebben gemaakt. Succes was er ook voor De Graafschap dat een punt weghaalde bij PSV. De top van de middengroep liep ineen door nederlagen van Roda (tegen Sparta) en AZ'6" (tegen Haarlem). FC UTRECHT Naaste belager van de topploe- gen is sinds zondag FC Utrecht dat van Eindhoven alle medewerking kreeg om de goede resultaten van de laatste weken voort te zetten. Eindhoven, zeventien treffers tegen in de laatste drie competi tiewedstrijden. bezat geen verweer tegen de soms overrompelende Utrechtse aanvallen en na het eer ste kwartier ging de Eindhovense achterhoede in tien minuten drie keer ernstig in de fout. FC Utrecht profiteerde en besliste het duel. In de tweede helft werd de score opge voerd tot 6-0 (zes verschillende doelpuntenmakers) voor Goedhart in de slotminuut het eerste Eind hovense doelpunt in de maand no vember. na 389 minuten voetbal, maakte De Utrechtse treffers wer den gescoord door Van Staa Streuer. Hamberg. Hulshorst Van Maurik en Van Veen. SPARTA WON Vóór het seizoen had Roda JC belangstelling voor Sparta s doel man Pim Doesburg. Door een com plex van factoren bleef Doesburg in Rotterdam en dat kostte Roda zondag op Spangen tenminste een winstpunt. Doesburg was kansloos na een fout van Meutstege. maai daama speelde hij de wedstrijd van zijn leven. Door weinig gelukkige momenten van Blatter (terug na een schorsing van vier wedstrijden) kwam Sparta dank zij Lees en Van Staveren van 0-1 (Nanninga)op2-1. Kort voor tijd zorgde Clarke voor 3-1 in een duel waarin twee ploegen aanvallend voetbal probeerden te spelen. PSV GELIJK Gezien de jirstaties behoort PSV dit seizoen nauwelijks nog tot de topploegen. afgaande op het ver toonde spel van de laatste weken helemaal niet, PSV dat tegen For- tuna SC in de bekerstrijd het peil van sde eerste-divisieploeg niet kon overtreffen, zag in de afgelopen week Stevens en Dahiqvist blessu res tijdens de training oplopen. Volgens critici omdat er op de trainingen harder wordt gewerkt dan in de wedstrijden. De Graaf schap bleef in de pas met de titel houder, die door Van der Kuylen voor rust op 1-0 kwam. Een kwar tier na de hervatting maakte Ha- zelhekke gelijk en dat evenwicht werd door de Doetinchemmers, die niet langer dispensatie krijgen voor b-trainer Ben Pollack, gekoesterd als een groot goed. FC DEN HAAG FC Den Haag, gehandicapt door de afwezigheid van Van Leeuwen, Kila, Schoenmaker en Jol. is tegen NEC gered door zijn oude mannen Mansveld en Perazic die na rust de achterstand van 0-1 (Posthumus) wegwerkten. Jantje Peters speelde weinig opvallend bij NEC. maar kwam wel in de notities van arbiter Peter Gans wegens commentaar op de leiding. FC Den Haag trok 5000 kijkers, ver onder het gemid delde dat bij een totaal van ruim 100.000 boven de 11.000 lag. HAARLEM HAARLEM-AZ'67 had twee to taal verschillende speelhelften. Haarlem had na ewen weinig over tuigende eerste periode het laatste woord en dat was het beste. AZ dat voor rust ronduit goed speelde, was slordig met de ansen en kwam niet verder dan een treffer van Kist. Na rust gingen de Haarlemmers aan vallen en produceerden twee frommeldoelpunten van Piet van den Berg. Barry Huughes en de Haarlemsupporters telden echter niet de schoonheid van de treffers, maar de waarde en zij vonden dat Haarlem de winst verdiende door zijn geweldige inzet Daar was veel voor te zeggen FC TWENTE FC Twente heeft met Telstar weinig moeite gehad. Slechts de productiviteit hield geen gelijke tred met het overwicht. Er was trouwens nog een reden dat de score op 3-0 bleef steken, dat was Telstars doelman Paul van der Meeren De kleine doelman had een weinig gelukkig begin, maar her stelde zich geweldig en groeide uit tot-de grote man van het duel. Grit- t»r. Thijssen en Van Essen (eigen doeli scoorden. VVV UIT ZORGEN FC W, zonder de geschorste Piet Pala. had in de pas aangetrok ken Dick Advocaat een uiterst waardevolle vervanger. Tegen de Go Ahead Eagles bleek de midden velder een geduchte versterking die ook de last van een strafschop nemen niet voelde. Advocaat opende van elf meter de score en Van Rosmalen verdubbelde nog voor rust de voorsprong. In de tweede helft deed VW een stapje lerug. maar de opdringende ade laars bleven door eigen tekortko mingen ongevaarlijk. VW kwam door zijn overwinning weer enigs zins uit de gevaarlijke zone. waar de grootste zorgen tegen het einde van de eerste helft van de competi tie voor NEC. Telstar. De Graaf schap en FC Amsterdam zijn. ZEIST - Tijdens dc jaarvergadering van het amateurvoetbal, zaterdag te Zeist, is het bondsbestuur door ver schillende afgevaardigden aange vallen. Aanleiding tot het offensiel was de behandeling van dc zaak Burgwal en de daarmee verbonden 'gouden handdruk" voor de 'ontsla gen' secretaris-penningmeester van ruim 800.000 gulden. De kritiek richtte zich op het gebrek aan informatie, de financiële afwik keling van dc affaire, hel niet geven van het recht van weerwoord aan de heer Burgwal, dc behandeling van de ex-secretaris-penningmeester en het passeren van de financiële commis sie bij de kostbare ontslagprocedure. Bij de moties, die tegen dit beleid werden uitgesproken, gingen die van dc heren A A. C. Ducee (afdeling Lei den) en P L. J Willems (district Zuid IIi het verst. Zij beiden zegden het vertrouwen in het bondsbestuur op. Hun moties werden echter, net.zomin als de andere, die wat voorzichtiger waren, niet in stemming gebracht, omdat de aanval zich niet richtte op het bestuur van de sectie amateur voetbal. maar op het bondsbestuur en dus beter behandeld kon worden in de bondsvergadering van 11 de cember. De vergadering aanvaardde zonder stemming ue suggestie ae benande- ling te verschuiven naar de bonds vergadering. nadat zijn voorzitter J. W. van Marie had toegezegd dat de komende bondsvergadering in twee delen zal worden gesplist Ten eerste het deel. waarin de zaak Burgwal wordt behandeld, en daama de ge wone bondsvergadering. Tenslotte werden ook de financiële stukken, met de omstreden 815.000 gulden van Burgwal, aanvaard, on der de toevoeging 'onder opschor tende voorwaarden.' wat betreft de behandeling van de zaak Burgwal in de bondsvergadering op 11 decem ber. De meeste van de sprekers in de bijna twee uur durende behandeling van de zaak Burgwal trokken zich weinig aan van de gevolgen van de beslissing van het bondsbestuur voor de ontslagen secretaris/pen ningmeester. Slechts ue heren H. Troost izalerdagvoetbal) en S. Si monse (zuid I) spraken nadrukkelijk over meer dan het gebrek aan in formatie en openheid waardoor de afgevaardigden zich nogal op de te nen getrapt voelden en de gouden handdruk plus het passeren van de financiële commissie. Troost zei, net als alle andere spre kers. na het gebeurde minder ver trouwen in net uondsbestuur te heb ben gekregen. Hij sprak van een slecht personeelsbeleid, veroor deelde de eenzijdige mededelingen en de samenstelling van de commis sie Kastermans waardoor het bondsbestuur zelf oordeelde over handelingen van het bondsbestuur en de vernedering Burgwal aange daan door hem per telegram te ver bieden het sportcentrum nog te be treden. Troost kondigde aan in de bondsvergadering een motie van af keuring met betrekking tot het be leid in de zaak Burgwal te zullen brengen en te vragen om een objec tieve commissie van onderzoek, die zijn bevindingen over het beleid van het bondsbestuur en de procedure die heeft geleid tot het ontslag dient te publiceren in het bondsorgaan. Simonse stelde dal tol het moment van de vergadering de voorlichting eenzijdig is geweest doordat infor matie alleen maar van en via het bondsbestuur is gekomen. ..Er is geen enkel verweer gehoord van Burgwal, is er een bepaalde oorzaak waardoor wij van de andere partij gee i enkele mededeling hebben ontvangen?" informeerde hij ver der. Bondsbestuurder Marden Kaster mans schokte daama enigszins de vergadering met een mededeling die tot de conclusie zou kunnen leiden dat Burgwal niet alleen een zwijg plicht is opgelegd, maar dat de gou den handdruk van ruim acht ton een gebaar is geweest waarmee de bond het zwijgen van Burgwal heeft ge kocht Zwijggeld dus. Kastermans. belast met zaken financiën en perso neelsbeleid betreffende, zei namelijk woordelijk „In de gesloten overeen komst met Burgwal slaat de clausule dat hij zich van verweer dient te hou den. ten zij hij meent door de KNVB te worden aangevallen Na bijna vier uur vergaderen aan vaardden de afgevaardigden die uit leg. omdat mede al was vastgesteld - op voorstel van afgevaardigde H H. Feringa - dat de zaak Burgwal in de complete bondsvergadering op 11 december nog eens uitputtend be handeld zal worden De bestuurders van het amateurvoetbal immers dragen niet in de eerste plaats de verantwoordelijkheid voor de han delwijze van hei böndsbesmurendat college komt over twee weken voor de lopen van de amateur afgevaar digden. die enigszins geprikkeld dui delijk maakten weinig waardering to kunnen opbrengen voor het bokken schieten van het. hoogste bestuurs college van Nederlands grootste sportbond. ROTTERDAM - Willy Kreuz is boos op Feyenoord. Hij vindt het niet op zijn plaats dat hij van directeur Guus Brox zelf een smoes moet verzinnen om af te schrijven voor de volgende week zondag in Malta te spelen WK- kwalificatie-interland Malta- Oostenrijk. Kreuz weigert ook een blessure voor te wenden. Feyenoord is verplicht om Kreuz zesmaal per jaar aan het Oostenrijkse nationale elftal af te staan. Op de dag dat Oostenrijk op Malta speelt, komt Feyenoord thuis uit voor de competitiewedstrijd tegen VW. Feyenoord zal overigens de boete van duizend gulden die het aan Wim Rijsbergen had opgelegd omdat die in een interview met weekblad Voetbal International had verklaard dat directeur Guus Brox geen verstand van voetballen heeft, terugbetalen. Dit is het resultaat van overleg dat heeft plaatsgevonden tussen Karei Jansen, de secretaris van de Vereniging voor Contractspelers, en directeur Brox. BREDA - Tegen Feyenoord een 0-2 achterstand wegwerken, notabene in één speelhelft. en tot 2-2 terugkomen, als je dat kunt. dan kun je als oefenmeester van NAC niet anders dan uitermate tevreden zijn", aldus vatte Bob Maaskant de enorme vreugde in het Bredase kamp samen na het gelijkspel zondagmiddag in het met 19.500 toeschouwers uitpuilende en kletsnatte NAC-stadion tegen de Rotterdamse eredivisiekoploper. sterke tegenstander, hoewel: zelfs met tien man had deze ploeg nooit of te nimmer tot 2-2 terug mogen komen. Je kunt bijvoorbeeld op balbezit gaan spe len. maar dat deed Feyenoord niet. Het bleef maar tikken en balverlies lijden". Een fout overigens, die de Rotterdam- Nadat Feyenoord al vrij snel na rust wat fortuinlijk op een 2-0-voorsprong was gekomen, leek NAC zijn tweede thuisnederlaag (eerder dit seizoen werd alleen schlemielig van Ajax ver loren) tegemoet te gaan. Toen echter onmiddelijk na het - door NAC over igens fel omstreden - tweede Rotter damse doelpunt van Nico Jansen. Smits tegenscoorde, werd Feyenoord op slag door het nu pas ontketende NAC in een bijzonder spectaculair vervolg van de tweede speelhelft bijna tot een stuntelige figurant gedegradeerd, waarbij de Rotterdammers aanvallend niet in staat waren om ook nog maar één goede aanval op te bouwen, terwijl er verdedigend enorme blunders wer den gemaakt. Feyenoordtrainer Vujadin Boskov: „Dat 2-2 gelijke spel is zonder meer een cadeautje aan de Bredase ploeg. Als een ploeg als Feyenoord halverwege de tweede helft met 2-0 voor komt te staan, mogen de twee winstpunten toch nooit meer prijsgegeven worden". Om vervol gens enkele verzachtende omstandig heden voor zijn team aan te voeren; Op de eerste plaats was het die loodzware wedstrijd van woensdagavond voor de UEFA Cup tegen Espanol en vervolgens hebben we hel laatste uur tegen NAC zonder Wim Rijsbergen moeten spelen na die botsing met Bakker" Helemaal geloofwaardig kwam het toch echter allemaal niet over. waarop Bos kov onmiddellijk zijn mening herzag: „Ik heb NAC eerder in deze competitie al eens aan het werk gezien tegen FC Twente Op eigen terrein een bijzonder mers ook al in de eerste helft hadden gemaakt. Feyenoord had weliswaar een enorm groot veldovenvicht, maar kon merkwaardigerwijs het initiatief nooit helemaal naar zich toetrekken, kenne lijk bevreesd voor de faam die NAC-op- eigen-terrein vooruit is gesneld, werden er nauwelijks risico's genomen en wei gerde men met hoge ballen de eenzame spits Nico Jansen - voortreffelijk aan banden gelegd door (toekomstig ploeg genoot?) Nikola Budisic - van munitie te voorzien. Maaskant; „Het was te verwachten dat Feyenoord hier zo ging spelen. De ploeg kwam. Overigens wel uit een door Dick Schneider (eventjes tevoren genoteerd door Corver) in de 55ste minuut benutte strafschop, toegekend nadat Bakker de opgerukte Rijsbergen onderuit had ge haald. NAC-trainer Maaskant: „Erg dubieus, die beslissing van Corver. Op het mo ment dat Bakker de bal blokt komt Rijsbergen in. valt over de bal en komt wat ongelukkig op zijn schouder te recht Charles Corver „Het was een duidelijk geval van neerleggen, een ob structie dus. die alleen maar bestraft kan worden met een penalty". Aan die acties hield Rijsbergen over igens wel een schouderblessure over en diende vervangen te worden door Van Daele. Feyenoórd-arts Abarbanei: „Het leek aanvankelijk een ernstige blessure, maar achteraf geloof ik dat het allemaal nogal meevalt. Mogelijk kan Rijsbergen kan enorm veel geduld opbrengen. En volgende week weer spelen". Ook het tweede Feyenoord doelpunt, in de 64ste minuut, werd door NAC fel aangevochten. Doelman Jan de Jong: ..Nico Jansen nam de bal duidelijk met zijn arm mee en kon toen ongehinderd de bal doorschieten". Jansen zelf ech ter: „Ach. het ging allemaal zo razends nel. Ik heb de bal wel tegen mijn been gevoeld. Mogelijk dat-ie ook nog tegen mijn arm is gesprongen, maar zo heel erg zeker ben ik daar nu ook weer niet Dat tweede doelpunt had de Rotter- op het moment dat er bij de tegenpartij een man uit de dekking verdwijnt wordt er razendsnel toegeslagen. Dat hebben we voor rust prima opgevangen. Daar door hebben we inderdaad wel wat voorzichtig gespeeld, maar van de an dere kant vind ik toch ook dat Feye noord het aan zijn stand verplicht is mede het spel te maken en niet alles aan NAC over te laten". Waarmee het treffen tussen NAC en Feyenoord in de eerste helft vrijwel geen boeiende momenten opleverde Het echte voetbalspektakel was duidelijk dammers vleugels moeten geven. Het gereserveerd voor de tweede 45 minu ten. waarin Feyenoord tegen de ver- tegenovergesteide was echter waar. Feyenoord begon bijzonder angstig en houding in op een 1-0-voorsprong nerveus te spelen. Rommelig noemde aanvoerder Eddy Treytel het later. Het was echter meer dan dat want Feye noord werd door het furieuze NAC nog verder ontregeld De Bredanaren moes ten bij hun dadendrang wel een gele kaart voor Bertus Quaars incasseren maar slaagden er ook In een tegendoel punt te scoren. Uit een vrije trap van Bakker kopte Brouwers de bal dooi naar Ton Smits, dié daarop Treytel kansloos passeerde Iets minder dan 25 minuten resteerde daarna de Bredase ploeg Feyenoord een volledige knock out toe te dienen On danks een reeks missers in de Rotter damse afweer slaagde NAC er echter niet in. Pas in de allerlaatste minuut, nadat even tevoren een falende Martin Vreysen vervangen was door Jan Ver- heyen. kwam NAC op 2-2. toen Nikola Budisic een omhaal van Ton Smits vanaf de rand van het strafschopgebied verzilverde. Het derde doelpunt waar tegen na afloop enorm werd geageerd. Eddy Treytel: „Zo'n doelpunt, mag in geen eeuwen toegekend worden. In eer ste instantie stompte ik de bal weg, Op dat moment stonden zowel Brouwers als Smits naast me op de doellijn en had Corver af moeten fluiten. Hij deed dat echter niet. hoewel hij met zijn neus er vlak bovenop stond Daarna was het uiteraard voor Budisic een koud kunstje om te scoren Vujadin Boskov: ..Wat zeggen ze? Bui tenspel? Kan zijn. maar ik heb het niet gezien. Bovendien is dat nu ook weer niet zo heel belangrijk. De enige fout die Fevnoord in die laatste minuten maakte, was dat de spelers elkaar met korte passes bicven opzoeken. Vanaf de zijlijn heb ik daar diverse malen op gewezen. Als je zo blijft spelen vraag je om een tegendoelpunt. Wat er dan uit eindelijk ook is gekomen...". BREDA - NAC - Feijenoora 2-2 Nico Jansen komt hoog in met zijn been maar doelman De Jong weet het gevaar vak kundig te keren. AMSTERDAM - Ajax heeft zondagmiddag gekozen voorde moeilijkste oplossing van het „probleem" FC Amsterdam. De formatie van trainer Thomislaw Ivic wist in de eerste hel ft geen keuze te doen uit een groot aantal mogelijkheden en werd na rust geconfronteerd met een steeds meer in zichzelf gelovende tegenstander, die pas twee minuten voor tijd op zijn tekortkomingen kon worden gewezen. Vlak voordat Ruud Geels de derby in de 88e minuut toch nog van een doelpunt wist te voorzien, leek het er even op. dat een uiterst nerveuze Ivic een beroep zou doen op Geert Meyer in zijn streven om het klasseversehil eindelijk ook in de score tot uitdrukking te brengen. Amsterdam-trainer Pim van der Meent: „Ik ben bang geweest, dat Geert alsnog zou worden ingezet Stel dat hij nog een doelpunt had gemaakt, dan had Ivic ge zegd: laten we die maar houdenZovei kwam het niet. Ivic liet alles bij het ou de. waardoor Meyer niet voor een di lemma werd geplaatst. De linkervleu gelspeler speelt vrijwel zeker komende zondag weer met de ..Lieverdjes" tegen NAC. waardoor zijn laatste optreden voor Ajax zondagmiddag de nodige pioblemen met zich zou hebben meege bracht Overigens twijfelt Geert er zelf nog aan of hij het komend weekeinde inderdaad al voor Amsterdam zal uitkomen. „Ik ga woensdag trainen bij Amsterdam. Maai of ik meteen al zal spelen? Ik zie wel" Volgens voorzitter Dè Stoop kan niets de rentree van Meyer in de équipe van Van der Meent in de weg staan. Alle par tijen zouden het eens zijn over het be drag waarvoor hij tot aan het eind van het seizoen wordt uitgeleend en alleer, de handtekeningen moeten de transac tie nog bekrachtigen. Stoop: „Het is nog slechts een formele aangelegenheid Dinsdag wordt er getekend, omdat we het met z'n allen eens zijn geworden. Amsterdam huurt dan Geert Meyer er krijgt een optie op aankoop". Met Meyer lijkt Amsterdam zich in ieder geval te verzekeren van wat extra stootkracht in de aanval en van iemand die de bal aan de voet kan houden. Zo n type speler miste FC Amsterdam zon dagmiddag in De Meer waar niemand er in slaagde de verdediging langer dan één minuut te ontlasten. Zeker niet in de eerste helft toen Ajax zijn opponent nauwelijks over de middellijn liet ko men en doelman Piet Schrijvers pas na 35 minuten in actie moest komen bij een schot van Wetzel. Moest Schrijvers sporadisch ingrijpen zijn collega Jan Jongbloed had over werk en had verscheidene malen assis tentie nodig van De Leeuw en De Jong die op de doellijn redden. Bovendien kwam Jongbloed eenmaal goed weg toen Geels de bal op de lat kopte Het is een greep uit de mogelijkheden die meei dan eens ontstonden na uitstekend voorbereidend werk van aanvoerdei Ruud Krol. Hij, Hulshof? Notten en Er- kens betrokken terecht Tscheu La-ling vaak in het spel. Hij had geen kind aan vleugelverdediger Bianchï. Voor rust rondde Ling zijn solo's af met voorzetten-op-maat. in net tweede be drijf volstond Ling meestal echter met het zoek spelen van zijn tegenstander en verloor hij zich in schijnbewegingen die nauwelijks nog effect sorteerden In die tweede helft ontbraken ook de verrassende één-tweetjes, die tevoren zoveel verwarring hadden gesticht Mede daardoor ging Amsterdam steeds trager spelen Ajax speelde steeds moei lijker tegen een defensie die. naarmate het duel vorderde, steeds omvangrijke! werd Toch diende zich bij Amsterdam zo nu en dan een aanvaller aan. die dankzij de countertaktiek waartoe de FC Amsterdam was gedwongen, nog voor een verrassing had kunnen zorgen. In kansrijke posities 'Otto. Van Veen- endaal) ontbrak het echter aan snelheid van handelen en overtuigingskracht Ten slotte besliste Geels, die zo lang in de schaduw van De Leeuw had gestaan alsnog het duel door de bai uit een voor zet van Hulshoff via de binnenkant var de paal in te koppen 11-0). Jongbloed: „Ik raak er al aan gewend dat Ajax ons nog op de valreep verslaat Ik heb dat al vier. vijf. keer meege maakt". HAARLEM - Haarlem - AZ '67 2-1. Kees Kist van AZ '67 heeft, zijn ploeg op 1-0 gebrachtHuyg van Haarlem is niet in de positie om er nog iets aan te kunnen doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11