WALRUS ONTDEKT BIJ DE HA VEN COL1JNSPLAA T Gebouw marechaussee in Vlissingen overgedragen Diepvries Breskens BV vraagt werktijdverkorting voor 180 man 0 TROUWT! PZC/B Oceaanreus voor reparatie in Vlissingen almanak Derde sinds 1750 in Nederland Eerder deze week al op Texel gezien ZEEUWSE Duiven Het is ons vroeger nooit zo opgeval len. maar sinds kort beschouwen wij met stijgende verwondering de naamgeving van tal van verenigin gen. wier leden een sterke interesse tonen in het postduivenwezen. De p.v. 'De Rode Doffer' of de p.v. 'De Blauwe Duif - daar kunnen we ivel inkomen. 'De Posthoorn' - daar kunnen we v rede mee hebben. Maar wat moeten we nu aan met de p.v 'De Uiver"> Een naam. die de prestatiemaatschappij lelijk in de duivenwereld binnenhaalt, lijkt ons. En wal te denken van de p.v. 'De Zwaluw'. Eerlijk waar - als wij post duif waren bij de p.v. 'De Zwaluw' zouden wij er toch mooi de brui an geven. En wij zouden in ieder geval haring of kuit witten: of men ziel ons als duif zélf voor vol aan. óf men gaat over op de kweek van zwaluwen. Maar ja-sierlijke namen zullen wel mode wezen. Daarom zouden wij dit hokje aan de eerstvolgende vereniging van de postduivenhouders, die wordt opge richt gaarne deze naam in overwe ging willen geven. B.v. 'De Snelle Sijs'. verkorting is. volgens de heer Van Ha- negem, de normale procedure gevolgd via de arbeidsinspectie. ..Dat betekent dat het bedrijf zelf al een tijdlang risico's heeft moeten dragen, want anders kom je niet in aanmerking voor de verkor ting. We zitten momenteel met een voorraad van 200 ton scholfilets en nog eens een voorraad van 300 ton ingevro- Het belangrijkste probleem vormt Ita lië. een belangrijke markt voor het inge vroren produkt ..Door allerlei maatre gelen van de regering in dat land wordt het produkt dat wij leveren nog eens met een kleine 15 r<- extra kosten belast. Dit is mijns inziens volkomen in strijd met de beginselen van de EEG, wantje kan rustig spreken van een soort ver ren schol. Op tijd van een maand is onze kapte invoerrechten op de ingevror markt helemaal in elkaar geklapt'zegt de heer Van Hanegem. die uit dit gege ven echter de moed put dat die markt ook weer binnen een maand ten gunste van het bedrijf om kan slaan. vis die men in Italië heft". De ontwikkelingen op de geldmarkt van de laatste tijd spelen ook een grote rol bij de ontwikkelingen. ..De dollar en het DINSDAG 30 NOVEMBER, aanvang 's middags 14 uur en 's avonds 19 uur OPENBARE VEILING in de Schouwburg te Middelburg. Kijkdagen: maandag 29 november van 15.00 tot 20.00 uur. Dinsdagmorgen 30 november van 10.00 tot 11.30 uur. Wij veilen uit divers particulier bezit: Schilderijen, waarbij een land schap van J. Spohler. „Maaiende boer" van de Veerse schilder Koets; een gezicht op de molen te Vlissingen door H W. Jansen; verschil lende werken van Bart Peizel en anderen. Uit de collectie koperwerk noemen we doofpot, peer- en appel model ketels, slqkorf, melkkan, blokkenbakken, strijkijzers etc. etc. Een snoer bloedkoraal met gouden slot van de Axelse dracht, een driedelig zilverev servies; een bouilloir, een joodse zilveren Ghanoe- kalamp. een vijfarmige zilveren kandelaar, etc. etc. Twee eikehou ten kabinetten, ronde tafel, stoelen, Friese staartklokken, stoeltjes- klok met maan en datum, mahonie kast etc. Munten, prenten, gravu res, diverse goudstenen kannetjes. Tegels, Imarie porselein etc. Tenslotte willen wij U onder aandacht brengen een collectie Chinees porselein o.a. uit de Ming-periode. afkomstig van een Missiepost. Deze collectie omvat het restant-deel van een grote tentoonstelling die gehouden werd in de Doelen te Rotterdam. En niet te vergeten: Perzische tapijten: Bidjar, Bochara, Beloutche, etc. etc. DE VEILING OMVAT 500 nummers (te veel om alles op te noemen). VEILINGMEESTER: A. I. Verhage, Middelburg, tel. 01180-27639 NOTARIS: P. Krepel, Middelburg, tel. 01180-29155 Engelse pond kelderden. Dat laatste heeft als direct gevolg dat Engeland, anders afzetgebied voor de vis, nu zelf gaat exporteren Die export gebeurt dan juist naar Italië Ook de OPEC en de verkiezing van Jimmv Carter als president van Ame rika spelen indirect en deze zaak een rol, aldus de heer Van Hanegem. .We probe ren een nieuwe markt te vinden in Duitsland en Amerika. Maar in dat laat ste land durft men nu moeilijk miljoe nenorders te plaatsen omdat er nog een verhoging van de olieprijs in de lucht hangt Ook wacht men af wat de komst van Carter zal brengen zo zegt de heer Van Hanegem. Aantrekken Toch hoopt hij ondanks de sombere vooruitzichten, dat tegen het eind van dit jaar de markt voor zijn bedrijf weer wat aan zal trekken. „We zitten met een enorme voorraad en een zware rente last. En die kosten kunnen we niet beta len als we maar op 1,3 van onze kracht draaien" Hoe groot het verlies voor Diepvries Breskens BV door de proble men zal zijn is volgens de heer Van Ha negem nog niet bekend. Zelf gaat hij. naar zijn zeggen, hard ver der met het vinden van een ander afzet gebied om zijn produkt toch kwijt te kunnen In concurrentie met de tegen standers zoals Engeland en ook Dene marken. Foto: Kapitein Slots overhandigt adjudant Van 't Hof twee ingelijste foto's. DISTRICTSCOMMANDANT OVERHANDIGDE SLEUTEL SYMBOLISCH AAN ADJUDANT VAN 'T HOF Contact Districtsbestuurder F. H. G. de Vries van de Industriebond NKV was vrijda gavond nog niet op de hoogte van de ontwikkelingen rond het visfileerbed- rijf. Hij is echter van plan maandag di rect contact op te nemen met directeur Van Hanegem om meer informatie over de situatie in te winnen. Hij is met name benieuwd naar de betaling van de mensen. De districtsbesuurder wil meer weten over bijvoorbeeld de in komensgarantie. ZEVEN MAANDEN NA OFFICIEUZE INGEBRUIKNAME VLISSINGEN - Ruim zeven maanden na de officieuze ingebruikname van de nieuwe legeringsplaats van de Vlis- singse brigade van de Koninklijke Ma- rechassec aan de Boterbloemlaan in Vlissingen werd het gebouw vrijdag middag officieel overgedragen aan de commandant vn de Vlissingse mare chaussee, adjudant J. van 't Hoff. Deze overdracht ging gepaard met het sym bolisch overhandigen van de sleutel Na een inleidende toespraak van kapi tein Slots, waarin hij naar voren bracht dat de verlate opening zijn oorzaak vond in de vakantiedrukte, gaf hij het woord aan de eerst aangewezen ingenieur der Genie, luitenant-kolenel J. A. M. Stengen uit Breda Luitenant-kolonel Stengen verklaarde- dat het de normale procedure is dat de eerst aangewezen-ingenieur der Genie de officiële overdracht uitvoert „De zaak werd op 24 maart officieel afge daan. nu zit er een feestelijk tintje aan", zo zei de heer Sterfgen tot de genodig den. Onder de gasten bevonden zich Tweehonderdste granaat uit Veerse Meer VEERE - Vrijdag hebben de Koninklijke Marine de tweehonder dste granaat uit het Veerse Meer ge haald. Sinds dinsdag is men bezig met het verwijderen van een groot aantal Brisantgranaten die een tiental meters builen de Veerse haven liggen. Zij zijn daar achtergelaten door de Duitse be zetters'bij hun terugtocht. Overigens blijkt het aantal granaten groter te zijn dan men aanvankelijk had gedacht. De eerste schattingen ver meldden zo'n 100 tot 150 granaten. Nu blijken er nog steeds op de bodem te liggen. Het is zelfs goed mogelijk dat er nog meer liggen dan men kan constate ren. Zij zijn dan bedekt door wier en zand. zodat de marine nog wel enkele dagen nodig zal hebben met de oprui mingswerkzaamheden. Maandag gaat men verder met het verwijderen. Zodra dit klaar is. gaat men de bodem afspeu ren op eventuele verdere ontdekkingen. Het scheepvaartverkeer wordt vrijwel niet gehinderd door de opruimings werkzaamheden. (ADVERTENTIE) en wij doen de rest Strandhotel - Vlissingen COLIJNSPLAAT- Bij de ingang van de vissershaven van Colijnsplaal hebben twee sportvissers uit Vrouwenpolder vrijdagmorgen vroeg een walrus ont dekt. Het dierzat op de glooiing van het noordelijke havenhoofd ter hoogte van de vloedlijn uit te rusten. De gewaar schuwde rijkspolitie en rijkshaven- meester M. Nijsse hebben de walrus - die erg schuw was en een uitgeputte indruk maakte - na geruime tijd weer het water van de Oosterschelde inge kregen. Het dier verdween langs de Zeelandbrug in de richting van Zierik- zee. Voor zover bekend, is het voor het eerst dat ennde Zeeuwse wateren een walrus gezien is. Sinds 1750 is het de derde keer dat deze diersoort in Nederland is waar genomen. Het komt uiterst zelden voor dat walrussen - die in noordelijker stre ken thuishoren - naar Nederland ver dwalen. Eerder deze week werd op Texel een walrus ontdekt. Het dier lag daar op de glooiing van de Waddenzeedijk te slapen. Het is zo goed als zeker dat het dier dat in de Oosterschelde zwemt, .de zelfde is. Sportvisser C. W. Spruijt ontdekte de walrus als eerste. Samen met zijn broer voer hij omstreeks acht uur de haven van Colijnsplaat uit. om op de Ooster schelde te gaan vissen. De heer Spruijt: „Ik zag op de glooiing ineens een grote bruine hoop liggen en ik zei tegen m'n broer: moet je kijken wat daar zit. M'n broer maakte er e.erst nog een grapje van en zei: da's een Belg in een berejas. We zijn toch maar teruggevaren naar de haven en gaan kijken. Toen zagen we dat het een walrus moest zijn. We heb ben daarop de havenmeester gewaar schuwd en zijn weer gewoon gaan vis sen". Rijkshavenmeester Nijsse dacht eerst dat het om een zeerob ging. "Het zat op de hoogwaterlijn. Als je van een eind keek. leek het wel een rund. zo groot was het. Ik ben ernaar toe gegaan en toen zag ik dat hel inderdaad een walrus moest zijn. met slagtanden en een zeemkleurige huid", aldus de heer Nijs se. "Ik ben het dier tot op enkele meters genaderd. Omdat hij stoom ging afbla zen en met z'n ogen ging rollen, ben ik met dichterbij gekomen. Hij had name lijk nogal grote zwemvliezen. Ik ben eerst maar teruggegaan om het Deltain- stituut in Yerseke en de rijkspolitie te waarschuwen". Vermoeid Volgens havenmeester Nijsse moest het dier erg vermoeid zijn. "Hij lag met zijn kop naar beneden en reageerde bijna helemaal niet. We hebben gezegd: laten we proberen dat beest weer in het wa ter te krijgen, anders droogt 'ie mis schien uit. Dat was niet eenvoudig. Ik schat dat het beest rond de ton woog. We hebben de walrus een beetje opge jut, in de richting van het water. Toen er een vissersschip langskwam dat golven veroorzaakte, schoof hij in het water", vertelde de rijkshavenmeester. Medewerker R. Kleingeld van het Delta-instituut voor hydrobiologisch onderzoek was net te laat om de walrus nog op de Colijnsplaatse havenglooiing aan te treffen, Het dier was al op weg naar de Zeelandbrug. „Kennelijk durfde het dier niet nder de brug door, want we zagen dat het langs de brug in noord elijke richting zwom. De walrus was moeilijk per boot te volgen. De kop kwam maar af en toe boven water. Wel maakte hij enkele malen een buiteling, zodat we het kolossale lichaam konden zien. Ik schat dat de walrus wel twee tot drie meterlang is", aldus de heer Klein geld. Voor dr. P. J. H. van Bree van het insti tuut voor taxonomische zoölogie van de Amsterdamse universiteit staat het voor 99 procent vast dat de vrijdag bij Colijnsplaat aangetroffen walrus het zelfde dier is, dat dinsdag op Texel werd gezien. „De kans dat er tegelijkertijd twee in onze wateren zo unieke walrus sen zouden voorkomen is vrijwel uit te sluiten. Het moet gewoon hetzelfde dier zijn geweest". Uit hetgeen men op het instituut in Amsterdam van walrussen weet. kan orden afgeleid dat zo'n beest in staat is in een paar dagen de afstand van Texel naar de Oosterschelde afte leggen. Voor zover kan worden afgeleid dat zo'n beest in staat is in een paar dagen de afstand van Texel naar de Ooster schelde af te leggen. Voor zover kan worden nagegaan werd in 1750 voor het eerst een walrus in Ne derland aangetroffen. Bijzonderhden tweede walrus die Nederland aandeed, kwam in 1926 op bezoek. Hij zocht bij Den Helder het droge op. Het dier werd achtereenvolgens gesignaleerd op de Shetlandeilanden, Schotland, Den Hel der, Duitse en Deense Noordzeekust en tenslotte in het Kattegat, waar het dier werd afgeschoten. De plaatsen waar en de tijdstippen waarop die walrus is waargenomen zijn op een kaart 'geplot' en daaruit kan geconcludeerd worden dat walrussen betrekkelijk grote af standen vrij snel weten af te leggen. Verstandig Volgens dr. Van Bree was het ergens wel verstandig om het dier vrijdag morgen weer snel in het water te jaen. Maar nog beter was het geweest als men het dier een tijd met rust had gela len om het weer wat op krachten te la ten komen. Dat raadt dr. Van Bree over igens ook aan aan mensen, die de wal rus de komende dagen eventueel nog ergens zullen aantreffen. 'Voor het dir is het beter als het met rust gelaten wordt. Bovendien kan het al te deicht benaderen van een walrus niet onge vaarlijk zijn, want dan kan-ie best eens gaan bijten', aldus de heer Van Bree. vele militaire autoriteiten, politiefunc tionarissen en vertegenwoordigers van het scheepswezen. De uit Breda afkomstige luitenant- kolonel schetste een beeld van de tot standkoming van het nieuwe onderko men van de Blissingse brigade. In totaal kunnen zestien marechaussees in het nieuwe legeringsgebouw worden onder gebracht, De heer Stengen: „Reeds enige jaren ge- ledn bestond er in Vlissingen behoefte aan uitbreiding vn de kazerne. Er werd eerst gedacht aan het reeds bestaande hoofdgebouw maar dit bleek geen opti male mogelijkheden te bieden, zodat in tweede instantie aan nieuwbouw werd gedacht". Aangezien nieuwbouw duurder zou zijn vreesde men volgens de heer Stengen dat de uitbreiding zou worden uitge steld. „Maar begin 1975 verkrgen we van het ministerie van sociale zaken een uitkering in het kader van de werke- loosheidsbestrijding, zodat alsnog met de bouw kon worden begonnen", aldus de heer Stengen tot de aanwezigen. Versnelling Vanaf die tijd raakte het project in een versnelling. Op 22 mei 1975 werd de bouw gegund aan de Vlissingse aanne mer Cliristiaanse. Het ontwerp was vrzorgd door de Genie uit Breda. „Het onderkomen voor de Vlissingse bri gade kon 23 maart jongstleden worden opgeleverd. De totale kosten komen op ruim 770.000 gulden", aldus de heer Stengen. De eerste aangewezen-ingenieur derge- nie overhandigde vervolgens de sleutel aan de coomandant van de divisie, ko lonel W. H. Gertsen, die in een korte toe spraak memoreerde dat de brigade niet meer uit Vlissingen is weg te denken' „Men is hier sinds 1903 gelegerd. Het eerste onderkomen was m de Kasteel straat waarna men naar de Boterbloem- laan verhuisde", verklaarde de divisie commandant, die op zijn beurt weer de sleutel overhandigde aan kapitein Slots. Na afloop van het offieële gedeelte lire- gen de genodigden de gelegenheid om een kijkje te nemen in het nieuwe ge bouw. Tevens was er de mogelijkheid om een gedeelte van de nieuwe appara tuur, waarover de Koninklijke Mare- chassee sinds kort beschikt, te bekijken. Een mogelijkheid waar veel genodigden gebruik van maakten. Tijdens koopavonden geen (brom)fietsen UC1UULU dUiigCUUUCIl. DIJAUilUClUUCLI zijn daar echter met over bekend. De QO prOIUdlBQC twpede walrus die Nederland aandeed. MIDDELBURG - In verband met de te houden koopavonden zal het vanaf maandag 29 november t/m vrijdag 3 de cember aanstaande tot 21.30 uur verbo den zijn op de Lange Delftpromenade te fietsen of bromfietsen. Het rijverbod geldt ook voor het bedienend verkeer. Vrachtauto beschadigde balkon Vlissingse woning VLISSINGEN - De Vlissingse vracht wagenchauffeur F. W. heeft vrijdaga vond in het Groene Woud te Vlissingen door een foute manoeuvre met zijn voertuig schade aangericht aan het balkon van een woning in die straat. Het ongeluk gebeurde toen W. met zijn vrachtauto in ht Groene Woud aan de rechterkant het trottoir op moest om aan de linkerzijde geparkeerd staande personenwagen te passeren. W. haalde reed iets te ver en de boven kant van zijn vrachtauto raakte het balkon van de woning van L. M. D. Het balkon en de bovenzijde van de vracht wagen liepen enige schade op. provincie ZATERDAG 27 NOVEMBER 1976 VOORNAMELIJK BUITENLANDSE WERKNEMERS DIRECTEUR: „VOORLOPIG GEEN ONTSLAG" BRESKENS - Het visflleerbed- rijf Diepvries Breskens B-V. heeft vrijdag voor 180 werkne mers arbeidstijdverkorting aangevraagd met ingang van maandag. De produktie van het bedrijf moet tot één derde wor den ingekrompen. Volgens di recteur H. van Hanegem ziet het er voorlopig nog niet naar uit dat er ontslagen zullen vallen. „Voor het zover komt moet de situatie waarin we momenteel verkeren nog wel een half jaar voortduren", zo deelde de heer Van Hanegem vrijdag desge vraagd mee. De werktijdverkorting komt er in praktijk op neer, dat de werknemers van Diepvries Breskens één week moe ten werken en daarna twee weken vrij zijn. Het gaat om hoofdzakelijk buiten landse werknemers, die in het vier jaar oude bedrijf werkzaam zijn. Enkele ja ren geleden deden zich dezelfde pro blemen bij het bedrijf voor. Toen kwam het echter nit tot een arbeidstijdver korting. „Nu konden we niet anders", zegt de heer Van Hanegem. Voor het verkrijgen van de arbeidstijd- 'REMBRANDTZAAK' Klaas Wingelaar had gesprek met recherche TERNEUZEN - Klaas Wingelaar, de huidige bezitter van de 'Terneuzense Rembrandt' heeft vrijdagmiddag een gesprek gehad met leden van de Ter neuzense recherche. De gemeentepoli tie onderzoekt momenteel de gang van zaken rond het schilderij, waarmee Wingelaar begin deze week in het Na de publicaties in de PZC meldde zich de heer A. J. 't Hoen, eveneens uit Ter- neuzen. Hij eiste 'zijn' schilderij terug en hij dreigde er zonodig een politiezaak van te maken, wanneer Wingelaar niet op diè eis in zou gaan. Volgens de heer 't Hoen heeft hij het schilderij destijds aan de heer Wingelaar meegegeven om het op te knappen. De heer Wingelaar op zijn beurt verklaart dat hij het schilderij (een mansportret uit de 17e eeuw) en volgens de gepensioneerde restaurateur J A. Vermolen in elk geval afkomstig uit de directe omgevmg van Rembrandt) voor 700 gulden heeft gekocht van de heer 't Hoen. Beide Temeuzenaren heb ben een advocaat in de arm genomen, terwijl de Terneuzense politie nu met het. onderzoek is begonnen. Gs: Geen vignet maar Zeeuws wapen als herkenningsteken MIDDELBURG - Het Zeeuwse wapen blijft het herkenningsteken op de pu blicaties van de provincie. Gedepu teerde staten hebben dat meegedeeld aan de commissie bestuur- bestuurden. Vanuit die commissie werd enige tijd ge leden de suggestie gedaan om een Zeeuws grafisch kunstenaar een vignet voor alle publicaties te laten ontwerpen. G.s. tonen waardering voor het voorstel, maar mede om de kosten, gaat het col lege er niet op in. Behalve de kosten speelt daarbij een belangrijke rol, dat het Zeeuwse wapen 'fraai is uitgevoerd en reeds algemene bekendheid geniet." VLISSINGEN - In de Vlissingse Buitenhaven is vrijdagmiddag rond twaalf uur het Liberiaans schip "First Venture' binnengelopen. Dit schip is een van de groot ste schepen die ooit in de haven van Vlissingen hebben afgemeerd. Het schip meet 50.940 bruto registerton. De lengte is 250 meter, de breedte 38 meter, de diepgang toen de 'First Venture' de haven binnenvoer was 27 voet. Het schip meet 50.940 bruto registerton. Om deze diepgang te bereiken moest men op zee ballast (water) lozen. Het schip is een bulk-camer. Het is afkomstig uit Duitsland, waar men ijzererts had gelost. Het schip ligt in de Vlissingse Buitenhaven voor reparatiewerkzaamheden, die waarschijnlijk een dag of drie duren. Het schip vaart voor de Japanse firma 'Sanko-Line' en heeft als agent in Vlissingen de firma Aug. de Meyer. Het grootste schip dat ooit in de Vlissingse Buitenhaven heeft afgemeerd was de 'Leise Maersk' uit Denemarken, die bij de SHV in 1967. afmeerde om te bunkeren. Dit schip was 256 meter lang en mat 42.500 bruto registerton. Aan de kade was de George F. Getty' het grootste schip dat afmeerde. Dat schip mat 250 meter en had 33.705 bruto registerton. dit was in 1965. Walrussen komen alleen maar in hoge Atlantische gebieden voor. zoals aan de kusten van Groenland en Spitsbergen. Zuidelijker in de Atlantische Oceaan zijn ze vrijwel uitgeroeid. In de vroege middeleeuwen werden ze nog wel aan de Noorse en de Schotse kust gezien. De walrus (de Latijnse naam luidt Odobe- nus) voedt zich met schelpdieren, die hij met behulp van zijn grote slagtanden uit de bodem van de zee opploegt. Wat dat betreft zal hij in de Oosterschelde met zijn mossel- en oesterpercelen wel aan zijn trekken kunnen komen. De 'dwaalgast', zoals dr. Van Bree de nu twee keer in Nederland gesignaleerde walrus noemt, zou er verstandig aan doen wanneer hij weer snel koers zet naar het noorden, want in de voor wal russen wel erg zuidelijke wateren bij Nederland is hij op den duur ten dode opgeschreven. Licht gewonde bij botsing in Axel AXEL- Bi j een botsing op de Langeweg te Axel is donderdagavond de automo bilist D. H. M. de V uit het Belgische Sleidinge licht gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde omstreeks half tien. V. bemerkte te laat een voor hem in de zelfde richting rijdende landbouwtrek ker, die twee aanhangwagens voorttrok. Zijn wagen botste achterop de achterste aanhangwagen en schoot er gedeeltelij k onderdoor. De V. liep bij de botsing lichte verwondingen op aan het gezicht. Na behandeling door een arts kon hij weer naar huis terugkeren. De perso nenwagen en de aanhanger werden zwaar beschadigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2