ZCC Wedgwood r ZATERDAG 27 NOVEMBER 1976 En de bejaarden ploeteren voort... Er zijn grote zaken, er zijn kleine zaken. Er zijn miljoenen die nodig zijn voorsta tion en omgeving, dat kan gelukkig. Er is een wachthuisje nodig bij dc zeer winderige wachtplaats bij een bejaar denhuis. Dat kost geen miljoenen, maar wel 7.000.-. dat kan niet helaas. Er zijn 2 bomen die 30.000.- gaan kos ten. Er zijn rozestrulken. die veel minder kosten, toch is het Jammer dat ze onder de voet. gelopen worden. Bij die zelfde bushalte. Daar waren tegels beloofd. Er kwam echtereen zebrapad, zodat de bus eigen lijk met meer mag stoppen bij de bus halte. Maar er is een halte. Er wordt ge stopt. Er worden kousen stukgehaald aan die rozebomen. die er zeil ook aan gaan, Er is modder, er blijft modder waar we door moeten. Er zijn geen te gels. er is geen wachthuisje, er is alleen dat zebrapad, waar én de chauffeurs én de reizigers het moeilijk mee hebben. Aandacht vragen helpt niet. Afd. Be stratingen stuurt ons naar afd. Beplan tingen en vica versa. Wij weten 'l niet meer. en de bejaarden ploeteren voort - voor zover ze nog geen longontsteking hebben opgelopen - door de modder D. Postma-Kruik Erasmusflat Goes. Directiestructuur Streekziekenhuis 'De Bevelanden' De publicatie in de P.Z.C. van 30 okto ber 197B inzake de directie-structuur streekziekenhuis 'De Bevelanden' is voor ons aanleiding het volgende op te merken. T.a.v. de te verwachten toekomstige opzet van de directie wordt gedacht aan een tweehoofdige leiding, waarbij één der directeuren belast zal gaan worden met zowel de medische als de verpleegkundige aspecten. Alhoewel niet wordt aangegeven uit welke discipline deze directeur zal wor den aangetrokken, is het zondermeer duidelijk dat niet aan de verplaagkun- dige discipline worclt gedacht. Immers, een bd van deze professie, datzijn moge lijkheden in begrenzingen kent. zal zich nimmer geroepen voelen om zich met medische aspecten t.a.v de beleids voorbereiding en -uitvoering in te laten. Bovenstaande impliceert derhalve dat verwacht mag worden dat een ver pleegkundige geen deel meer zal gaan uitmaken van de directie. Wij betreuren dat in hoge mate en ach ten deze gang van zaken niet in het be lang van een goede 'bedrijfsvoering'. Uitgaande van de doelstelling van een zieken' ris zal aan de patiënt de grootst mogelijke waarborg geboden moeten worden dat de verplegingsdienst, ver antwoordelijk voor de begeleiding van de patiënt, de verpleging en de coördi natie van onderzoeken e d„ optimaal fuctioneert. Een goed functionerende verplegingsdienst kan de opnameduur gunstig beïnvloeden; alleen reeds uit fi nanciële overwegingen is dat een niet te verwaarlozen factor De centrale plaats die de verplegings dienst in een ziekenhuis inneemt komt tevens tot uitdrukking in de 24-uurs- zorgverlening gedurende 7 dagen per week. Een evenwichtige ombouw van de ver plegingsdienst. de deskundigheden die van verpleegkundigen verwacht mogen worden en de bevoegdheden die aan verpleegkundigen mogen worden toe gekend. zijr. van zo essentieel belang voor de totale organisatie van een zie kenhuis. dat op directieniveau een ver pleegkundige dient mee te beslissen t.a.v. de beleidsvoorbereiding en uitvoering. G. Roodhart, voorzitter Landelijke Beroepsorganisatie van Werkers in de Gezondheidszorg Frans Halsstraat 23. Haarlem Ambacht Heinkenszand In de rubriek 'hoort-ziet- schrijft' in de P Z.C. van zaterdag 13 november, meent de redactie van het P.Z.E.M.- personeelsblad. in het artikel 'Heer Al- bert Tiktak en deenergiekapel'. te moe ten stellen, dat het jaar van de bedijking van het ambacht Heinkenszand niet met zekerheid te zeggen is. Isdatwel zo? In 'Nederland als Polderland' van A.A. Beekman, voormalig genie-officier en leraar aan hel, Gymnasium te Zutphen lees ik daaromtrent het volgende: In het jaar 1200 ongeveer scheidde de stroom Iersek-ee het grootste deel van het oude Zuid-Beveland in twee grote delen, namelijk Bewesten en Beoosten Ierseke. waarvan het eerste de Weslwa- tering werd genoemd. Ten Z. en ten Z.W. van de Westwatering lagen de oude eilanden Baarland (Oost en West) en Borsele iBursale nabij de zee). Ten W, van de Westwatering lagen slechts uitgebreide zanden en slikken, nl. het Heinkeszand, de Selnisse en de Steenisse, enz. Tussen het Heinkeszand cn de Westwatering liep de 'Selienge' «daarvandaan de naam van de pnester Willem van Schenge) De grote handelsweg van Middelburg naar Antwerpen was door de Arne en vervolgens door de Schenge en verder door de Looyve. de Zwake en de Hon ie. De schorren om Heinkeszand (Pr. Oude land) en Ovezande (Pr. Oud-Ovezandei werden resp. in 1289 en 1280 bedijkt als opwassen, dus als eilandjes. In dc loop van de veertiende eeuw. werden nog vele andere polders gewonnen, zodat de scheidende wateren nauwer werden en door die gedurige aanwinst werden in de vijftiende en de zestiende eeuw ook Heinkeszand en Ovezande aan de Westwatering en Borsele vastgedijkl In de zakpolders ten Oosten van Hein keszand is waa rschijnlijk de laatste geul van de 'Schenge' nog weer te vinden en in de Looyve-polder die de bedijkingen van Heinkeszand met die van Ovezande verbond, misschien ook nog een kreek als overolijsel van die oude stroom Ik weet met of die feiten die Beekman in zijn boek aan de orde stelt, overeenko men met hetgeen Smallegangedaarom- trentin zijn Zeeuwse Kroniek vermeldt, maar ik wou het toch even onder uw aandacht brengen, misschien tot lering van de lezers van de P.Z.C G.J. Dehulsters, Westdorpe Vrijheid van onderwijs Op de rk.l,t.s. SintrBerhard te Hulst (PZC 10-11-76. BI 2) wordt aan de vrijheid van onderwijs en richting een opermekelijk uitleg gegeven Volgens een collega dagdieven sommige leraren en worden daarbij zelfs be schermd. Leerlingen, van een examen- klas nog wel. verrichten onder school tijd werk, dat niets met het onderwijs te maken heeft, en dat maar liefst werk, dat niets met het onderwijs te maken heeft, en daal maar liefst twee en een halve maand aaneen. Zij egaliseren een terrein, dat aan de gemeente moet wor den overgedragen, graven putten, bren gen trottoirbanden omlaag en zaaien gras. De vraag rijst, wie dat terrein aan de gemeente moet overdragen, wie van de kosteloze schooljongensarbeid profi teert, De scholieren in elk geval nietBe zorgt, de burgemeester, voorzitter van het schoolbestuur, zijn gemeente een voordeeltje? Zijn de baten misschien voor het rijk, dat de school subsidieert? Of wel zijn ze voor een derde? Het is uit het krantenartikel niet op te maken. Met onvoorstelbare vrijmoedigheid wordt door de directie beweerd, dat de arbeid diende voor het maken van een fietshok. Maar dat bestond reeds voor dien. In de aangename atmosfeer, die in de - school heerst als gevolg van dit on- gwone onderwijs, laten boze leerlingen, die het onderwijs niet krijgen, waarop ze recht hebben, handtekeningenlijsten rondgaan. Een leraar waarschuwt de burgemeester-voorzitter, dat het les rooster niet word t gevolgdB lij kbaar bij wijze van tegenoffensief laat de directie een lijst circuleren, waarop leerlingen van een examenklas grieven tegen hun leraren mogen formuleren. Klachten over het niet geven van lessen worden evenwel van de formulieren afge scheurd. Ontkenning van de formulie renomloop door de directie wordt prompt door de leerlingen gelogen straft. Tenslotte wordt een leerling, vermoedelijk als gangmaker voor het leerlmgenverzet aangezien mét een le raar. die de burgemeester-voorzitter gewaarschuwd heeft, bovendien een (ADVERTENTIE/ Zet dit eens heel overmoedig op uw verlanglijstje. Baldadigheid in Westkapelle Een paar jaar geleden werd er op het schrift in grote letters ongeldig. Om ii 't Gaat er wei eens Spartaans toe... In de PZC van 23 november '76 lezen we: Over de beperkte geldigheidsduur van demeerjarenkaarten voorde veer boten merkte de heer Stenverl op. dat van hel feit. dat de kaarten ongeldig werden, grote bekendheid is gegeven, waardoor aan «Ie vaste gebruikers recht is doen wedervaren. Ditkan allemaal welwaarzijn, maardat doet. niets af van het feit dag het. bij me nigeen evenwel Spartaans of te wel bar hard is aangekomen. De Spartanen wa ren hard, daarvoor was het ook een sol datenvolk. De Zeeuwen zijn minder hard en wat gevoeliger, getuige de cri- tiek op de geldigheidsduur van de be wuste kaarten. De Spartanen of Laeoniérs konden zich kort en bondig uitdrukken. Toen ze het bericht kregen, zo werd mij verteld. „De pijlen der Perzen verduisteren de zon", antwoordden ze: „Dan zullen wij in de schaduw vechten. „Ik denk intussen, dat ik ook bezig ben in de schaduw ie vechten. „Zie. zo iets noemen we nu la coniek. Bijna synomïen met Spartaans, maar toch met een heel andere gevoels waarde. Toen ik in oktober van dit jaar in Bres- kens mijn meerjarenkaart het zien. waarop nog 13 plaatsbewijzen zaten, om de vrachtprijs voor een meerijdende passagier te betalen kreeg ik het laco nieke antwoord: Ja meneer, heispijt me wel. maar deze kaart is onguldig en me teen kreeg ik hem terug met het op- kerkhof in Westkapelle op grafstenen gekogeld metstenen. Omdat het zomer was kregen badgasten de schuld. Mijn schoonzuster moestop hetgraf van haar man een nieuwe glazen plaat laten plaatsen, die haar als weduwe erg duur kwam te staan. Zaterdag 13"novemberjl. nu werd ereen groot gat in de achterruit van de auto van onze zoon gegooid. De steen en de glassplinters lagen in de auto die voor de deur geparkeerd stond. Beseft die gene die dit. het kan niet anders, uit de styl te blijven antwoordde ik Spar taans: „Dan betaal ik. Hoeveel?" Ant woord: „Een gulden." „Alstublieft, één gulden. Ik heb het ook wel eens anders meegemaakt. Dat was in Temeuzen en in de goede oude tijd. toen de veerdienst Temeuzen-Hoedekenskerke nog be stond. Gelukkiger gedachtenis. Ikzatin de wachtkamer van de veerboot en hoorde het gesprek tussen een dame van zo'n 60 jaar en een walmatroos van het Zeeuwse veer. Ze hadden het over de geldigheid van de plaatsbewijzen op de veerboot. De dame liet het vaarten klacht bij deze heeft ingediend, omdat pp 'dp,^'ieicih^fttgedamV,^a1t^^vootr boekje zien en vroeg: „Hoelangzijn deze bij de directie ingeleverd examenwerk spoorloos verdwenen is, 'geschorst'. Maar. vraagt de lezer, waar blijft de in spectie, die erop moet toezien, dat het dure belastinggeld zo goed mogelijk wordt besteed? Dat de leerlingen krij gen, wat hun toekomt? Voor het alziend oog van Den Haag schijnt Hulst te ver weg te liggen. Misschien is het in de loop van de tijd ook wel wat bijziend gewor den. Het NKV treedt in de plaats van de in spectie. Het belast zich tevens met de verdediging van de weggezonden leraar en leerling Dit NKV weet wel een oplossing: verkie zing van een schoolbestuur uit de ou ders. Geen revolutionair voorsteL als men bedenkt, dat de bijzondere school steeds de school van de ouders is ge noemd en men tegenwoordig in katho lieke kring veel werk maakt van het be trekken van de ouders bij het onderwijs. Maar daarvoor is geen animo bij de ou ders, -zegt het schoolbestuur. Het NKV wil zelf ook wel in het bestuur zitten, maar van een dergelijk lastig element schijnt het bestuur niet gediend te zijn. Eindelijk, dat er al minstens twee jaai moeilijkheden op de school zijn, komt de inspectie opdagen. Zij zal zich gaan inspannen voor het oprichten van een oudervereniging. Maar die had het be stuur al twee jaar geleden aan het NKV beloofd en zij is er nog niet. Tol. slot van deze roerige gebeurtenissen trekt de burgemeestervoorzitter zich als actief vooratter terug. Wél blijft hij deel uitmaken van het bestuur, zodat hij de school toch nog met zijn "oestuurstalen- ten kan blijven dienen. In deze onwaarschijnlijke geschïedènis zijn toch wel enige lichtpunten. In het algemeen is men niet erg te spreken over de leerlust van de opgeschoten jeugd. Maar de knapen van de Hulster Sint- Bernard l.ts. begrijpen heel goed. waarom zij naar school gaan en eisen het onderwijs, waarop zij recht hebben. Gelukkig is er ook nog een organisatie, die hen helpt en gaat staan achter de leerling en de leraar, die het slachtoffer van deze verwikkelingen dreigen te worden. Het bestuur van de Sint-Barnard l.t.s. heeft de gelegenheid laten voorbijgaan het bestaansrecht van het bijzonder on derwijs te bewijzen. A. M. v. d. Giezen Middelburg De koets en de bok De 'Kantlijn' van 20 novemberjl. betref fende de verbetering van t.v.-ontvangst- mogelijkheden. waarbij gewezen wordt op de kabeltelevisie en haar eventuele toekomstige ontwikkeling, las ik met belangstelling. Waarom het zo opval lend is, dat in de besprekingen vrijwel uitsluitend de verbetering van de ont vangst het centrale punt vormt. ontgaat mij. Het lijkt mij heel logisch, omdat men ied ere dag te maken heeft met vaak ernstige storingen, die vooral op Neder land 1 het kijken vrijwel onmogelijk maken en men. indien enigszins moge lijk. daarnu en niet pas in 'dejaren tach tig' van verlost wil worden. De Kantïijn- schnjver schetst een toekomstbeeld waarvan iemand hel water in de mond krijgt. Naar ik meen vergeet hij nóg een voordeel van "de kabel' te vermelden en wel dat een groot aantal F.M.- radiozenders stonngvrij zal kunnen worden ontvangen. Overigens zijn er ook stemmen die er op wijzen, dat ter dege dient te worden nagegaan of de consument, naast de vraag of hij het be talen kan en wil. inderdaad behoefte heeft aan een dergelijk uitgebreid aan bod van mogelijkheden. Maar het kleur rijke toekomstbeeld mag m niet die nen om het onvolmaakte heden te doen vergeten of aanvaarden, waarom ik het actiecomité, dat ik succes toewens, de raad zou willen geven, zich te (blijven) richten op het onderzoek hoe de ont vangst van vooral Nederland I nü. dus 'gewoon' per antenne, en niet over 5 of 10 jaar per 'ideale' kabel, verbeterd kan worden De door de Kantlijnschrijver gesuggereerde werkgroep zou zich rus tig met het laatste bezig kunnen hou den, maar het actiecomité dient m.i. uit te gaan van het feit. dat wij, wat Neder land I betreft om de beeldspraak van de Kantlijnschrijver ook eens te gebrui ken, nog in wind en weer op de bok van de koets zitten en dat het erom gaat. de kijker daar geen 5 jaar meer te laten. W Vader. Vlissingen een ellende en kosten met zich brengt. Je kunt dit soort schade namelijk ner gens op verhalen. Er ligt uiteraard geen naamkaartje bij. Het is geen geldig?" „Die", zei de employé, „die zijn geldig totje dood toe". Waarop de vrouw laconiek zei: „Langerniet'" Waarmee ik maar zeggen wil: Spartaans en laconiek meer. dus er is nu geen sprake meer van lsnog„iet „etselfde. Bij Spariaanszelje badgasten'. Does.v.p. zoiets nooit meer. bij wie dan ook. Mevr. H. de Vos, Boekhoutstraat 4 Westkapelle. een zuur gezicht, bij laconiek kun je nog eens lekker lachen. En lachen ïsgezond. IADVERTENTIEi de vey mestdagh voor spellen jacobsstraat 20-22 - telefoon 12186 - vlissingen De Middelburgse kennis In de vergadering van 12 november 1975, van de Middelburgse gemeente raad, stelde hel raadslid Visser (P.v.cLA.) de hoge prijzen aan de orde die op de kennis gevraagd moeten worden door de uitbaters van de ver schillende vermakelijkheden. Hoge prijzen die ontstaan door het ver pachten der staanplaatsen bij opbod, waarvan een groot deel als een soort ex tra vermakelijkheidsbelasting in de gemeentekas terugvloeit. Raddslid Visser (P.v.d.A) wees op de on eerlijkheid van het systeem, gezien in het licht van de enorme subidies die ge geven worden aan vermakelijkheden voor een ander publiek, aan toneel en muziekuitvoeringen Subsidies, in de orde van grootte van 25,- vooreen kon- sert tot 95,- per plaatsbewijs voor een operauitvoering, die terecht komen bij mensen die in meerderheid niet alhan- kelijk zijn van het zakgeld wat hun ou ders hen geven. Het antwoord van wethouder Baars tC.H.U.) getuigde van een conserver ende opstelling, alles laten zoals het is en deprijzen die onze kinderen voor hun kermisvermaak moeien betalen, laten bepalen door het vrije spel van de ver pachting bij opbod. Indien het inderdaad onmogelijk is om deze wijze van verpachten te doorbere ken, Blijft het natuurlijk niet leuk dat onze kmdern een zekere belasting op hun zakgeld betalen. Een belasting die door een groot deel van de raad als zo normaal aanvaard werd. dat het betoog van de heer Visser iP.v.d.A.) bij de rechtse partijen in de raad geen weer klank vond. Toch wil ik stellen datdit betoog bij mij wel weerklank vond en zou via deze weg de raad willen voorstellen om deze overbelasting, overwinst, om te zetten in een tegenwaarde aan vrij kaartjes, die in de kermisweek aan de kinderen op de lagere en kleuterscholen verstrekt wor den. De raad zou dit dan de Vermake lijkheidsbelasting Aanwas Deling V A.D. kunen noemen. J. W. Minderhout. Haymanstraat 7 Middelburg iADVERTENTIE Top<?)-tafeltennis Als niet Zeeuw kan ik niet begrijpen waarom Vlissingers en Middelburgers zo fel tegenover elkaar staan. Men kan dit het best constateren in de sport wereld. Een voorbeeld hiervan is tafel tennis. In Vlissingen en Middelburg zijn verenigingen die in de landelijke Promotie-Hoofdklasse spelen, dat wil dus zeggen bijna top-tafellennis. Beide teams zijn bezet met jeugdige spelers, doch beide hebben toch wel 1 of 2 zwakke plekken in hun teams,en hel zit er daarom wel dik in. dat zij nooit in dc top zullen spelen, omdat er in de teams afzonderlijk te weinig kwaliteit aan wezig is. Men zou dus kunnen stellen waarom geen fusie? Maar als je dit woord laat vallen, wordt je bij beide verenigingen aangekeken alsof je net een vies woord hebt gezegd. iADVERTENTIEi GIRO 2914600 Inv STICHTING COMITÉ HULPVERLENING ZUID-OOST AZIË Postbus !527 Groningen 0 Steun aan vluchtelingen uit Vietnam, Laos en Cambodja. S.K.W. Volksdansen Naar aanleiding van het artikel in de PZC van woensdag 17 novemberjl. wil ik gaarne reageren. Temeer daar er op het gebied van volksdansen in Zee land steeds meer activiteiten worden georganiseerd. En terecht, want het volksdansen in zijn algemeenheid neemt op het ogenblik een steeds gro tere plaats ïn in onze vrije tijd. Een aantal jaren geleden was het beoe fenen van de volksdans minimaal. Een aantal specifieke Nederlandse folkloris tische groepen verzorgden wekelijks een volksdansavond. Momenteel is er zeer veel vraag naar al gemene volksdansen. Echte volksdans liefhebbers beperken zich niet meer al leen tot het beoefenen van de Neder landse dansen. Er is veel meer vraag naar dansen uit het buitenland, vooral uit de Oosteuropese landen e.d. Dankzij de Nederlandse Volksdansver eniging in Rotterdam kunnen momen teel steeds meer mensen gaan ggenieten van de dans in zijn algemeenheid. Zo wel jong als oud. kan heden ten dage elke dag wel ergens in Nederland gezel lig gaan dansen. Een van de treffendste zinnen in het ar tikel is wel, dat alle groepen bejaarden alle dansen kenden. Dansen, die door de Nederlandse Volksdansvereniging in Rotterdam zijn uitgebracht op speciale platen cn voorzien van uitstekende dansbeschrijvingen. Bijzondere waardering mogen wij dan ook wel hebben voor de initiatiefnemers van dit volksdansbal in Kapelle. Zij hebben er voor gezorgd, dat 300 bejaar deneen gezellige middaghebben gehad, die voor velen van hen onvergetelijk zal zijn. De Nederlandse Volksdansvereniging in Rotterdam verzorgt, niet alleen dansen voor bejaarden, maar letterlijk voor elke leeftijdsgroep zijn er in Neder land aangepaste dansen uitgegeven. Ook voor jongeren, gehuwden, kleuters, gehandicapten, geestelijk gestoorden ed. zijn er legio mogelijkheden op het gebied van de volksdans. Wanneer we in Zeeland rond zouden kij ken, dan vinden we veel plaatsen waar het volksdansen wordt beoefend, Het aantal groepen in Zeeland groeit bij zonder snel, Veel Zeeuwen hebben mo menteel de mogelijkheid om interna tionale dansen te leren. In Vlissingen, Middelburg, Kapelle. Goes, Hansweert, Wemeldinge. Vogelwaarde. Aarden burg. Breskens. Heinkenszand. 's Heer- enhoek en nog vele andere plaatsen zijn aktieve dansleiders, die meestal geheel belangeloos hun vrije tijd steken in het verzorgen van volksdanslessen. Het is echter wel j ammer, dat het woord volksd ansen. bij zo velen een indru k geeft van het 'op klompen rondhuppelen'. Het beoefenen van de volksdans is echter geheel ie tsanders. Volksdansen zijn d an sen voor iedereen, voor jong en oud. Dit blijkt ook wel uit het feit. dat steeds meer mensen lessen gaan volgen. Zelfs kleuterleidsters en onderwijzend perso neel volgen cursussen, om de kinderen 'eenvoudige dansen te leren. Dansen waar zij om vragen. En dansen wil toch iedereen wel eens. Maar ik ben van mening, en met. mij nog velen, dal diep in hun hart deze twee verenigingen best nader tot elkaar wil len komen, mochten zij uit dezelfdestad zijn voortgekomen, maar Vlissingers en Middelburgers schijnt om de een ol andere reden niet te kunnen In enkele jaren tijd is het spelpeil in Zeeland zeker met 100% gestegen, omdat er jeugd aanwezig was die zeer getalenteerd was, maar sommige spelers zijn nu echt op hun top gekomen, terwijl er ook nog en kele spelers zün die meer in hun mars hebben. Individueel komt dit echt wel naar voren «b.v. Dick Jeras van Wilno. en Koen de Vries (MZ). maar in de club teams is men toch ook tot een dood punt gekomen. In Graauw (St.. Aloysiusl was men ook op dat punt aangeland, maar daar is met tot een goede (verstandige) oplossing gekomen door Romain Schally (ex-Belgisch kampioen» te con tracteren, waardoor Dumez en Mat- thijssen zich aan hun teamgenoot kun nen optrekken en naar het lijkt (zie re sultaten deze competitie i krijgt Zeeland nu waarschijnlijk zijn eerste promotie- ereklasser, die ook daadwerkelijk op dit niveau kan meedraaien. Dit is ook mogelijk voor de twee Wal- cherse teams van Wilno en MZ, maar dan moet men wel de wederzijdse haat opzij kunnen schuiven. Een team met Zeeuws kampioen Dick Jeras. Koen de Vries en Andre Louwen moeten toch. als zij samen in één team zouden spelen, dezelfde klassen kunnen etaleren ais St. Aloy uit Graauw, en een tweede team op niveau zan dan geformeerd kunnen worden met Cees Dert (Wilno) en De MZ spelers Peter Kersten. Giel Wondergem en Eddy Verkaart. Dit zou een goede op lossing kunnen zijn, en men kan vanuit deze stelling doordringen naar de top. Ook met de junioren zou dit misschien kunnen, maar dit is niet direct noodza kelijk omdat hier een bredere top aan wezig is. Als deze spelers onder de zeer deskundige leiding komen te staan van de 2 Zeeuwse tojjtrainers (Piet Boone en Jo Kleinepier) dan komen er gega randeerd goede resultaten. Men moet alleen elkaar leren verdragen, maar deze twee trainers zouden onze top- spelers toch nader to t elkaar kunnen en misschien wel moeten) bregen. U zultzic hafvragen waarom ik dit hier allemaal neerschrij, inplaats van dit aan beiede verenigingen voor te legen .rnaar het is bij voorbaat al zeker dat me van beide te horen zal krijgen, "Leuk idee, laat ze maar komen". Maar geen van beide zal ooit initiatief nemen om te 'komen'. Ho pelijk zijn er bestuursleden van beide verenigingen die dit stukje onder ogen krijgen, en misschien zal er dan toch eindelijk die noodzakelijke samenwer king tot stand gebracht kunnen worden. Hopelijk zal er dan misschien ooit een T.T.V. Walcheren in de Nederlandse top meedraaien. J. C. Corver, OostrSouburg. Blindenhulp Ondanks het feit, dat. wegens tekort aan medewerkers in een groot deel van Mid delburg niet werd gecollecteerd, is de jaarlijkse collecte voor de Stichting Christelijke Blindenhulp (voor alle ge zindten) 'De Fakkels bijeen' een verblij dend succes geweest. De totale op brengst in Middelburg (exclusief N St. Joosland) bedroeg n.m. de som van 3.436.04. Gelukkig bestaat via Giro nummer 53 34 18 p/a bovenvermelde Stichting aan de Potjesweg 175 te Am sterdam - W. voor hen bij wie niet werd gecollecteerd, alsnog de mogelijkheid door middel van een gave, een klein lichtstraaltje te brengen in het levert dergenen die zo zeer gehandicapt door het leven gaan. Eventuele inlichtingen te verkrijgen bij ondergetekende. J. Pieterse, collecteleider Rentmeesterlaan 30 Middelburg-Zuid Tel. 13307 Heer Labruyere, u schrijft d.d. 12 nov. 1976 dat de kerken hun clubwerk hebben samengebundeld en statutair hebben vastgelegd en hiervoor goedkeuring van erm hebben verkregen. Dit clubwerk is ech ter de laatste jaren dusdanig uitgebreid, dat het ook met-kerkelijk gebonden be zoekers en medewerkers binnen zijn mu ren heeft toegelaten. Waaruit blijkt dat Vlissingen behoefte heeft aan een derge lijke stichting. Mijn mening is dan ook. datweineendusdaniggroeistadiumzijn gekomen dat de statuten herzien behoe ven te worden en dat de stichting een open karakter krijgt, zodat ok de met- kerkelijk feebonden bezoekers en mede werkers mee moeten kunnen gaan den- keninhetbeleidvandestïchting.Guntde stichting deze doorbraak "Vlissingen niet. dan hoop ik dat erm zijn subsidie weldra uitliet S.K.W. terug zal trekken, zodatmetdezegeldeneenopenstukwerk opgezet zal kunnen worden in het bel ang van de hele Vlissingse gemeenschap. Di t is het gezonde sociaal kultureel werk waar men naar toe moet. De verschil lende godsdienstige richtingen leert de mensheid verdraagzaamheid en bepaald niet het eigenbelang. Onder die ver draagzaamheid wil ik ook de stichting S.K.W brengen. Heer Labruyere, u rea- geertin de laatste woorden van uw schrij ven met de zin 'discussie mijnerzijds ge sloten', hiermee reageert u jammerlijk met dezelfde houding als het S.K.W.- bestuur tegenover de open-briefschrij vers. Nee we moeten vooruit, dus S.K W.- bestuur ga praten met deze brief schrijvers! En dat met openheid, dit is beterdan een autoritaire houding tegen over de Vlissingse gemeenschap. Heer Labruyere, de meningen zijn duidelijk tenopzichtevanhetS.K.W.Vlissingen.U wilt terug naar de oude vorm van het clubwerk in handen en met financiële steun van de kerken. Ik wil dit duidelijk niet ik wil verder, dus een open stichting met C R.M-gelden. Ik heb nog wel een meesterzet, laten we samen strijden tegen het huidige S.K.W bestuur, want deze verloochend ons beiden. In 'Lezers Schrijven'sluitikde discussie, mijnadres is W. Willemse Palingstraat 28. Vlissingen Werk in uitvoering Het heiwerk bij dc bouw vn de halve hoge brug over het kanaal, sla je met verbijstering gade. Heiwerk met be tonnen, palen van ongeveer 20 meter lang, gewicht van enkele tonnen, daarmee wordt gemanipuleerd, zowel horizontaal als verticaal. De werkzaamheden zouden geen enkel gevaar opleveren, was het dat deze uit gevoerd worden een meter van uit het trottoir en fietspad, waar tientallen voetgangers, fietsers en brommersop en neer gaan, wat gekenmerkt kan worden als levensgevaarlijk. Waarschuwings borden als wielrijders afstappen heeft geen enkele waarde, daar voetstaps- gewijs geen veiligheid geeft. Men mag vooral niet uit het oog verliezen, dat het breken van een tros tot een werkelijk heid kan behoren. De oetrokken instan ties hadden verstandig gedaan het voetpad en rijwielpad te blokkeren en tijdelijk een gedeelte van de verkeers weg in te richten voor voetgangers en rijwielen. J. J. Martijn Vlissingen Adventsactie Solidaridad Als provinciale werkgroep vredesweek willen wij u graag vragen in de komende dagen steun te verlenen aan de inter kerkelijke adventsaktïe Solidaridad. Solidaridad organiseert - nu al voor de achtste keer - een aktie voor pl.m. 70 projekten van allerlei organisaties in Latijns Amerika. Door jarenlange erva ring wijs geworden, weet zij wie zij steunt: boerenliga's, kerkelijke organi saties. vakbonden en coöperaties. U wordt door één van hen - Dom Helder Camara. aan de Vrije Universiteit te Amsterdam tot ere doctor benoemd - persoonlijk bedankt: 'Hulp is welkom, hulp is goed. Dank u wel voor wat u voor ons doet. Maar laten we eén ding niet vergeten: het gaat er om een situatie te bereiken, waarin «die hulp niet meer no dig is: het gaat om gerechtigheid'. Omdat: - bij hen een waardevast inkomen on bekend is - kinderen door ondervoeding geeste lijk onvolwaardig opgroeien - de werkloosheid enkele malen hoger is dan hier - stijging van het bruto nationaal in komen niet aan het volk ten goede komt - een dag arbied slechts enkele guldens oplevert - ondanks hoge kindersterfte veel kin dermonden gevuld moeten worden - onderwijs boven 12 jaar een luxe is - zij over 'vrijheid' alleen maar kunnen zwijgen vragen Latijnsamerikanen ons: Geef om gerechtigheid! Namens de provinciale werkgroep vre desweek; D. E. Hlensch - voorzitter. J. Schout - secretaris. Gironummer Solidaridad 1804444 Den Haag. ADVERTENTIE DP UW WINTERSPORT VAKANTIE ONMISBAAR JACKS v.a. ƒ89,50 PANTALONS v.a. ƒ72,90 ROOVERS VLISSINGEN Walstraat 80-82 Ook verhuur van ski's en skischoenen R.P.F. Reeds geruime tijd gonst het van ge ruchten, dat er een nieuwe politieke party is geboren, namelijk de RPF. Ot deze ook levensvatbaar zal blijken te zijn zal de tijd ons leren. Alleen de naam trof mij bijzonder, name lijk: reformatorisch enz. Mijn vraag is nu deze: van welke reformatorische begin selen wordt er uitgegaan? Wat is de ba sisvan het wereldbeschouwelijk denken waaruit dan een wereld beeld ontstaat, heel belangrijk ook op staatskundig ge bied. Graag een duidelijk antwoord openheid in deze is zeer gewenst. J. Meulmeester, Oudehavenstr. 1, Arnemuiden. ADVERTENTIE HAAt'M IN HUIS Ml Oe stoere stofzuiger uit Denemarken Een pijnlijke zaak Enkele weken geleden is er door de he ren II. v. Belzcn en Passchier in deze rubriek een schrijven geplaatst dat duidelijk gericht was aan het adres van de heer Grooljans, lid van de gemeen teraad te Arnemuiden voor de P.v.d.A. Dit schrijven van bovengenoemde he ren heeft in ons dorp geen geringe ver ontwaarding verwerkt, en dat niet alleen van de zijde der P.v.d.A., maar mede in de kringen der S.G.P. Vele vragen werden mij hierover ge steld. of dit nu de manier was waarop de S.G.P. zijn politieke tegenstanders komt te bestrijden. Wij hebben begrip voor deze veront waarding en deze vragen. Waarom? Omdat, het schrijven van bovenge noemde heren ten opzichte van de heer Grooljans. die uiteindelijk met de voor gaande polemiek in deze krant niets te maken had. ongepast was. Als wij elkaar politiek willen bestrijden is dat een ieders recht, maar als men de zoon gebruikt om de vader te treffen en te vernederen, vinden wij dit vinden wij dit ongetwijfeld op zijn minst gezegt een dubieuze zaak. Ondergetekende distantieerd zich dan ook geheel van genoemd schrijven, en velen met mij betreuren dit, Wij vragen de heer Grootjans wat nu twee personen meenden te moeten schrijven, daarvoor beslist toch niet ieder aan te zien. Het is de fraktie van de P.v.d.A. bekend dat ondergetekende geen socialist is, en het nooit hoopt te worden. Integendeel, wij zullen het bestrijden, ook in ons dorp. U weet, wij doen dit scherp, maar wel met open vizier, want het zijn mijn vijanden niet. De manier van via, via. om zo de vader te vernedereniseenzaak waar wij ons diep voor schamen. Politiek kan hard zijn en scherp, maar dan wel eerlijk, slinkse wegen past ons niet. Wij hopen dat dit schrijven de heer Grooljans enige genoegdoening zal ge ven. en dat het zal bijdragen, ook in de raadszaal, gekweekte haatgevoelens weg te werken. Beheersing is een schone zaak, maar haat verwekt krakelen. J. Meulmeester Oudehavenstr. 1 Arnemuiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 22