CIALE ZEEUWSE COURANT EIS: LEVENSLANG TEGEN HANS LOYEN PZC Vredeling wordt lid Europese commissie Vlissingen wil plannen Vissershaven en Oranjekwartier als één geheel zien HELMO BOEÏÏElC Officier: Oorlogsmisdrijven bewezen vandaag Buit 67.000 bij overval in Doorwerth KABINET: OPVOLGER VAN LARDINOIS E r - V oorstel W arschau-Pact tegen gebruik kernwapens j fjantlijn 219e jaargang no. 282 Zaterdag 27 november 1976 Steengoed spijkergoed en blouses, truitjes, jacks en joppers om te geven en te krijgen (Sintzou 'tzelfwel willen dragen) i Van onze speciale verslaggeveri ROERMOND - De officier van justitie bij de bijzondere strafka mer van de rechtbank in Roermond, mr. M.J. Bruigom, heeft levenslange gevangenisstraf geëist tegen de 58-jarige ex-SS-er H. Loyen. Mr. Bruigom kondigde dat aan bij het begin van zijn requisitor, vrijdagmorgen aan het begin van de vijfde zittingsdag in de straf zaak tegen Loyen. „Men zou de keus van onze strafmaat totaal ontwrichten als men een andere dan de zwaarste straf, levenslange gevangenis, zou geven. Anders wordt men stuurloos omdat het plafond onduide lijk is geworden", zo zei mr. Bruigom. De officier achtte bewezen dat Loyen diend aan dat verschrikkelijke berouw oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid had gepleegd in het kamp Bobruisk (gelegen in Rusland) voor joodse dwangarbeiders uit Polen in het tijdvak mei 1942 tot en met sep tember 1943. „De doodstraf zou de goede vergelding zijn", aldus mr. Bruigom, „maar dat eis ik niet omdat ik nog een vezel gevoel voor verdachte kan opbrengen. Van de doodstraf heb ik een afkeer nadat we dagen gesproken hebben over hoe men sen als ratten zijn verdelgd in een abatr toir. Het woord dood is niet meer uit de keel te krijgen. Voor een gewone moord was al vrijwel geen aandacht meer. Ik heb dan ook eerder een esthetisch dan een ethisch bezwaar. Hij heeft de dood straf verdiend. De psychiaters en ik we ten dat hij geen berouw heeft" ten prooi te moeten zijn. Dat zwaarste boete die denkbaar is. Wat is de doodstraf in verhouding tot wat hij gedaan heeft", zei mr. Bruigom, die uitvoerig inging op de niet te beant woorden vraag hoe iemand tot zulke onmenselijke daden heeft kunnen ko men. De joden uit Warschau waren voor hem eerst insekten die bewogen, maar later werden het wat dingen waarmee je je vermaken kon. Mr. Bruigom zei dat tijdens het verhoor door de rijksrechercheurs is gebleken dat verdachte nog na zat te genieten over de veelvoudige variatie aan kwel lingen die hij heeft bedreven. Uitvoerig ging mr. Bruigom in op de vraag of ver dachte nog wel als Nederlander was te beschouwen. Loyen beschouwde zich zelf al dertig jaar als Nederlander, hij heeft- driemaal een paspoort gehad stemt bij verkiezingen en voelt zich Ne derlander. Vlijmscherp Bovendien was de SS geen onderdeel van de Wehrmacht in Duitsland, maar meer een particuliere organisatie van Himler. De Waffen SS was geen staats- maar een 'Fuhrergewalt'. het was een particuliere onderneming. Hij was dus in publieke dienst van de vijand en bleef daardoor Nederlander. Mr. Bruigom zei in zijn vlijmscherpe re quisitoir slechts een selectie van de door Loyen gepleegde misdaden ten hebben gelegde Verdachte heeft dat allemaal bekend Niet alle gruwelenzijn vermeid in de dagvaarding: dat kon niet. Alleen nog maar ten laste gelegd kon worden feiten die de dood tot gevolg hebben ge leid. Vandaar de selectie uit hetgeen hij heeft gedaan aldus de officier Niet ten laste konden worden gelegd mishande lingen waaraan de mensen niet recht streeks zijn overleden. Mr. Bruigom meent dat de overeenkomst van Londen uit 1945 van toepassing is voor het be rechten van deze misdadiger Niet alleen op grond van artikel 21a van het besluit buitengewoon straf recht. maar ook op grond van hetgeen Loyen als Nederlander bedreef, kan hij voor de Nederlandse rechter terecht staan, aldus mr. Bruigom, die daarna nog een aantal gronden voor die te rechtstelling opnoemde, waaronder het feit dat Rusland tot de geallieerden behoorde. Het Haagse hooi en de tijdnood §P remier Den Uyl heeft deze week een beroep op de eerste kamer gedaan om een aantal belangrijke wetsontwerpen zodanig te behandelen dat zij nog voor de verkiezingen in het staatsblad kunnen verschijnen. Hij dacht daarbij in het bijzonder aan wets ontwerpen met principiële achter gronden zoals bijvoorbeeld de vermo- gensaanwasdeling en de wet op de on dernemingsraden. Vermoedelijk gaat de minister-president er stilzwijgend van uit dat de senaat dergelijke ontwer pen - hoe omstreden ze ook mogen zijn - toch wel zal accepteren. Zijn verzoek is overigens begrijpelijk, het gaat hier om voorstellen waaruit het progressieve karakter van het kabinet kan blijken en die derhalve van groot politiek belang zijn voor diegenen die het beleid van dit kabinet tot inzet van de verkiezingen willen maken. Toch is het de vraag of een verzoek als dit uit een oogpunt van rustige overweging en vooral van goede wetgeving wel voor de volle honderd procent verantwoord is. Politieke over wegingen zijn zeker belangrijk, maar een zorgvuldige afweging van allerlei elementen uit de bewuste wetsvoorstel len is dat eveneens. Vooral tegen het einde van een kabinetsperiode blijkt er een neiging te bestaan om zorgvuldig heid op te offeren aan vermeend politiek belang. Versch rikkelijk wordt „Als het Loyen eens duidelijk wat hij gedaan heeft, zal dat een ver- schikkelijk moment zijn. Dat mag men (hem niet besparen. Hij heeft het ver- PAGINA 2 diepvries onvoldoende De Academische Raad vindt minister Van Kemenades nota hoger onderwijs onvoldoende onderbouwd. opnue freek en hugo Greet, over Fr£ de rubriek Hc PAGINA 13 openheid Vakbondsleider Wim Spit vindt dat openheid in de bedrijven het uitgangs punt dient te zijn. PAGINA 24 wielrennen ZATERDAG PAGINA 29 olie De oliemaatschappijen beperken zich tol het afromen van de Noordzee aldus de Rotterdamse hoogleraar Odell. PAGINA 17 toestemming Zelfdoeners, begin niet aan de verbete ring van een huurwoning zonder duide lijke toestemming van de eigenaar. PAGINA 19 kastelen Een alternatief kastelenboek; letter kundige kroniek: Stemmen uit de ker ken. PAGINA 21 cats PAGINA 23 verkeer DOORWERTH - Drie gewapende en van bivakmutsen voorziene mannen hebben vrijdagmorgen een geslaagde •overval gepleegd op het bijkantoor van de ABN in Doorwerth. Zij gingen er vandoor met 66.800 gulden. Terwijl een van het drietal bij de deur bleef staan, bedreigden de andere twee de kasslère. Zelf haalden ze daarna het geld uit de kas en namen het mee in plastiezakken die ze bij zich hadden. De mannen verdwenen daarna in de rich ting Renkum meteen witte Simca-1000. die inmiddels in Renkum teruggevon den is. De auto bleek de afgelopen nacht in Alkmaar te zijn gestolen. Japans antwoord op verzoek EEG uitvoer te beperken BRUSSEL (ANP) - De Japanse regering heeft donderdagavond geantwoord op het dringende Europese verzoek om de uitvoer naar de EEG in de komende tijd te beperken. Een woordvoerder van de Europese Commissie, het 'daglijks be stuur' van de EEG heelt dat vrijdag in Brussel meegedeeld. Het antwoord is overgemaakt aan Europese commissa ris Gundelach (belast met externe be trekkingen, zolang commissaris Soa- mes ziek is). Ook de regeringen van de EEG-landen kennen inmiddels het Japanse ant woord. De woordvoerder van de com missie wilde verder meedelen over de inhoud van het Japanse antwoord. De europese topconferentie, maandag en dinsdag in Den Haag, zal het onderwerp bespreken, aldus de woordvoerder. In Eropese diplomatieke kringen in Brussel meent men echter te weten dat het Japanse antwoord minderpositiefis 'dan de gemeenschap had gehoopt. i Van onze correspondenti DEN HAAG - Minister van defensie ir. Henk Vredeling wordt hel nieuwe Neder landse lid van de Europese commissie, hel in Brussel zetelende uitvoerend orgaan van de EEG. Minister-president drs. Joop den Uyl maakte vrijdagavond bekend dat het kabinet heeft besloten ir. Vredeling kandidaat te stellen. De huidige Nederlandse commissaris, ir. Pierre Lardinois, wordt met ingang van 1 januari 1977 voorzitter van de Rabobank in Eindhoven. Volgens premier Den Uyl heeft het ka binet nog niet gesproken over dé opvul ling van de leemte die Ir. Vredeling ach terlaat In het kabinet. De premier zei echter de periode van vijf maanden die nog rest voor de verkiezingen, vol doende te vinden om nog een nieuwe minister te benoemen, in plaats van de post tijdelijk door een andere minister, bijvoorbeeld minister mr. Max van der Stoel (buitenlandse zaken), te laten In dat geval zou waar schijnlijk de huidige defensie staatssecretaris mr. Bram Stemerdink voor de rest van de huidige kabinetspe riode worden benoemd tot minister Strijd CHICAGO - Ontzetting tekent het gelaat van Sandra Martinez (4e van rechtsi als zij. vastge houden door haar moeder, ziet hoe brandweerlieden aan de overkant van de straat haar twee dode babies naar buiten dragen, die bij een brand in hun woning waren omgekomen. Tot het laatst ging in het kabinet de strijd om de opvolging van ir. Lardi nois tussen ir. Vredeling en mr. Van der Stoel. Volgens politieke klingen zou drs. Den Uyl een overwegende stem hebben gehad in de keuze voor ir. Vre deling, die zou zijn gekozen vanwege zijn grote Europese ervaring (15 jaar lid van het Europese parlement) en van wege het feit dat hij. door in 1973 de portefeuille van defensie enigszins tegen zijn zin te aanvaarden, de vor ming van het kabinet-Den Uyl mede heeft mogelijk gemaakt. Tegen Vredeling pleitte het feit. dat met name in Frankrijk en in West-Duitsland nogal wat tegenstanders te vinden zijn van de openhartig sprekende ir. Vrede ling. die in zijn periode als lid van het Europese parlement vooral bekendheid genoot vanwege het onwaarschijnlijk grote aantal schriftelijke vragen dat hij week in, week uit afvuurde op de Euro pese commissie. Niemand bestrijdt ech ter dat ir. Vredeling een groot kenner is van de Europese materie, vooral van het landbouwbeleid. Landbouw Intussen is nog allerminst zeker of ir. Vredeling in de nieuwe Europese com missie, die onder voorzitterschap zal staan van de Brit Roy Jenkins, de land- bouwportefeuille ook inderdaad zal krijgen. AI sinds de oprichting van de Europese Gemeenschappen m 1958, beheert een Nederlander de Europese landbouw (eerst dr. Sicco Mansholt, vervolgens, na een zeer korte onder breking, ir. Lardinois). Met name van uit Frankrijk en West-Duitsland is de laatste maanden gezegd dat nu maar eens een ander land de portefeuille van landbouw zou moeten gaan bezetten. AAN DEELNEMERS HELSINKI BOEKAREST (DPA, AFP) - Het Warschau-Pact heeft de landen die hebben deelgenomen aan de veilig- heidsconferentie van Helsinki voorge steld een akkoord te sluiten waarin zij zich verplichten niet als eerste atoom wapens te gebruiken. Een ontwerp akkoord dat door het oostelijke mili taire bondgenootschap is opgesteld zal aan alle deelnemers aan de veilig heidsconferentie worden toegezonden. Dit blijkt uit het slot communiqué dat vrijdagmiddag in Boekarest is uitgege ven na afloop van de topconferentie van de zeven staten binnen ht Warschau- Pact. Het voorstel sluit aan bij een in de Roemeense hootdstad uitgegeven ver klaring over niuwe perspectieven die het Warschau-Pact ziet in de interna tionale ontspanning, voor de verster king van de veiligheid en de ontwikke ling van samenwerking in Europa. Om het mechanisme van politieke sa menwerking binnen het pact te verbete ren heeft de topconferentie tevens be sloten een commissie van de ministers van buitenlandse zaken en een geza menlijk secretariaat in te stellen. Deze twee zullen als organen van de politieke adviescomisseie fungeren. Ten aanzien van de Noord atlantische Verdragsorganisatie (NAVO) wordt in de slotverklaring herhaald, dat de lan den van het Oosteuropese blok bereid zijn hun organisatie op te heffen, mits de NAVO hetzelfde doet. RAAD LEGT VISIE IN MOTIE NEER RUGGESTEUN BIJ GESPREK MET MINISTERS VLISSINGEN - De raad van Vlissingen wil dat de plannen van de Vissershaven en Oranjekwartier als een geheel wor den gezien. Die visie is vrijdag aan het eind van de begrotingsbehandeling neergelegd in een unaniem aanvaarde motie, die door CDA-fractievoorzitter A. Hoefkens werd geïnspireerd. Het stuk gaat naar de ministers van ver keer en waterstaat.erm, en ruimtelijke ordening. Aanleiding tot die uitspraak was de me dedeling van burgemeester drs. Th. J. Westerhout dat hij aanstaande donder- dag met minister Gruyters van ruimte- lijke ordening een gesprek zal hebben over met name de Vissershaven. Toen de raad aan de tweede ronde van de be schouwingen begon kwam de heer Hoefkens met de gedachte om de bur gemeester bij dit en volgende gesprek ken over deze zaken een 'ruggesteuntje' mee te geven. Duidelijk werd. dat de Vlissingse raad over beide werken zo spoedig mogelijk een uitspraak wil. In de wandelgangen werd daarbij gedacht aan een termijn voor januari volgend jaar. In de n >tie wordt gezegd dat de discus deze plannen niet van elkaar te scheiden zijn. Verder spreekt men in de motie als mening uit. dat alvorens een standpunt omtrent het Oranjekwartier kan worden ingenomen, een beslissing inzake de Vissers- en Koopmanshaven noodzakelijk is. De motie draagt b. en w. op de drie ministeries te verzoeken met de meeste spoed hun beslissingen ken baar te maken. In het begin van zijn opmerkingen stelde CDA-fractievoorzitter Hoefkens dat 'het van enorme betekenis is te we ten wat er over de Vissershaven wordt beslist eer dat een standpunt over het Oranjekwartier wordt ingenomen' 'Stel', zei hij, 'dat we een positieve be slissing nemen over de suggestie van het comité Behoud Oranjekwartier. Dan moeten we wel degelijk weten dat we niet de nek kunnen worden omge draaid door een misser'. In een orde voorstel stelde hij dan ook voor om de ministerraad een telegram te sturen, waarin aangedrongen zou worden op een uit spraak - voor 1 j anuari 1977 - over het totale plan zeegezicht. Hij zei het van essentieel belang te vinden, 'dat men er in Den Haag van doorgedrongen is dat het ons bittere ernst is'. Nuttig Burgemeester Westerhout zei geen heil te zien in een telegram aan de minister raad. maar benadrukte wel, dat een mo tie in deze vorm ook voor andere ge sprekken nuttig kan zijn. "Ik geloof be slist dat we de zaak zouden versterken, als we hem bij drie ministers onder de aandacht brengen", zo voegde hij er aan toe. De overige fracties, alsmede het college van b. en w. schaarden zich direct achter de door het CDA-voorstel. Op verzoek van PvdA-PPR-fractievoorzltter B. Kossen werd er een motie van gemaakt, waarin een duidelijke uitspraak van de raad werd geformuleerd. RPCU-fractievoorzitter J. Kodde: „Van onze zijde de volledige sympathie. Ons standpunt is altijd geweest een verster king van de zeewering, waarbij het mo numentale wordt behouden". Derge lijke instemmende woorden kwamen ook van de kant van de WD-fractie, bij monde van drs. M. Braak. voorbeeld daarvan lijkt ons de huidige gang van zaken rond de om- roepwetgeving. Minister Van Doom is namelijk in tijdnood gekomen, maar wil niettemin een aantal wijzigingen van de omroepwet toch graag nog voor de ver kiezingen door de kamer gehaald heb ben. Een honorabele wens, maar hij kan er toe leiden dat niet op alle punten met een zelfde zorgvuldigheid wordt ge werkt. Uit de hier toegepaste (en nood zakelijke) procedure blijkt zonder meer dat voor belangrijke wetsvoorstellen een kabinetsperiode v: vier jaar eigenlijk te kort is De eerste aanzet tot wijziging van de omroepwet is te vinden in de me dianota van minister Van Doom, een stuk dat hij vorig jaar maart bij de ka mer indiende. De oorsprong van de nota gaat echter veel verder terug: de be windsman deed al op 5 juni 1973 aan de vaste kamercommissie votr cultuur, re creatie en maatschappelijk werk de toe zegging dat hij met een dergelijk stuk zou komen. Deze datum is belangrijk: het kabinetrDen Uyl begon namelijk op de elfde mei 1973 te regeren, dat wil zeg gen dat Van Doom binnen een maand na zijn benoeming reeds met deze nota-aankondiging kwam. Daarmee gaf hij duidelijk te kennen dat het om een sleutelstuk zou gaan voor een belang rijk onderdeel van zijn beleid. Een der gelijke nota echter schrijft men niet op een vrije achtermiddag: er zijn vele ge sprekken nodig met de beleidsambte naren van het departement en er moe ten allerlei adviezen worden ingewon nen. Daardoor duurde het nog bijna twee jaar voordat het stuk bij de kamer kon worden ingediend. Pas op dat mo ment kon de eerste parlementaire be handeling beginnen en ook daar was veel tijd voor nodig. De 'e kamer maakte zich niet met een Jantje van Leiden van de nota af en zorgde voor een grondige behandeling. Zij hield hoorzittingen, besprak het stuk in commissievergaderingen en kwam tenslotte in januari van dit jaar (1976) tot een afgerond oordeel. Daarmee kon de minister aan het werk. Allerlei op merkingen. die in de kamer waren ge maakt, dienden nader te worden beke ken en getaxeerd. Op basis daarvan konden de ambtenaren beginnen met de formulering van de wijzigingsvoor stellen. een werk waarmee zij in de loop van dit jaar gereed kwamen. Evenwel, wetgeving is als regel geen snelle zaak. In dit ge val moesten de voorstellen door het kabinet als geheel worden geaccep teerd en voorts diende advies te worden gevraagd aan colleges als omroepraad en raad van state. Him bemerkingen dienen eventueel - namelijk als de mi nister het er mee eens is - in de voorstel len te worden verwerkt. Op dit ogenblik zijn de voorstellen nog niet bij de tweede kamer ingediend, al is er wel het nodige van bekend geworden. Bekend is bo vendien dat minister Van Doom deze zaak wil afrnaken voordat hij aftreedt. Dat wil zeggen dat hij nu in niet geringe tijdnood zit en dat straks de kamer in dezelfde nood kan komen te verkeren. ZJo zijn er nog wel meer ministers die graag wetsontwerpen aangenomen zouden zien vóór de grote politieke slag van volgend jaar. Uit het hierboven vermelde voorbeeld en uit de opmer kingen van de minister-president in de eerste kamer blijkt hoe dan ook dat het kabinet veel hooi op de vork heeft ge nomen, maar door allerlei oorzaken - vaak buiten de schuld van het kabinet om - niet in staat is om dit hooi, veilig voor welke bui dan ook, in de schuur te krijgen. Vandaar de pressie, die thans meer dan ooit in het Haagse voelbaar is. Moet er aan worden toegegeven? Het komt ons voor d at er reden to t twijfel is. Beter een doordachte en weloverwogen besluitvorming dan één die onder de druk van de omstandigheden en de doem van de komende verkiezingen tot stand komt. Met een onevenwichtige wetgeving is niemand gediend. De voormalige Oostduitse hoogle raar Robert Havemann, die al sinds het begin van de jaren zestig kritiek uit op het «fflciéle communistische beleid, heelt vrijdag huisarrest gekregen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1