Huuradviescommissie geeft ook inlichtingen over onderhoudsverplichtingen huurhuizen 'Helemaal te gek WONINGVERBETERING DOOR DE HUURDERS, EEN BRON VAN NARIGHEID" PZCA OPPASSEN MET ZELFDOENIN HUUR WONINGEN Mr. Urlings, bureau voor arbeidsrecht NW zaterdagkrant Tekst Gerard C. van Loo. Foto's Charles Strijd.. Net als in een roman zijn de hierna genoemde figuren bedacht. Maar de 'gevallen' zijn wel 'echt'. Wim H. en Yolande C pas getrouwd, vonden de kleur van de verf in hun na een paar maandjes wachtlijst verkregen huurflatje te mat. En hel 'burgerlijke behang' vonden ze ronduit 'maf. om van dat saaie witte plafond maarniet te spreken. Hun woning veranderde al gauw van innerlijk een paars behangetje met Hindoe-motieven, dat ze toevallig ook in de boetiek hadden, tomaatrode verf op hel houtwerk, en de plafonds werden door Wim hemelsblauw gemaakt, met zilveren sterren „Helemaal te gek. weetje wel", zeiden ze tegen de vrienden. Toen ze na zo'n anderhalfjaar gingen verhuizen, zei de controlerend opzich ter van de woningbouwvereniging ook: helemaal te gek', maar hij bedoelde het anders.... Wim kreeg op zijn nieuwe adres een rekening van de technische dienst van de woningbouwvereniging met een bedrag van meer dan duizend guldens, te betalen 'wegens opheffing onzerzijds vandoor u in strijd met het huurcontract aangebrachte wijzigingen in de woning'. Wim zei weer 'hele maal te gek', maar een telefoontje met het kantoor van de woningbouwver eniging leerde hem dal hij moest betalen, anders kwam de rechter er aan te pas... Ze waren nogal schappelijk, want het betalen kon in termijnen en de waarborgsom was er bij inbegrepen Kees en Annie woonden al een tijdje in het eengezinswoninkje in een al wal oudere nieuwbouwwijk van een wat uitgegroeid dorp vlak bij de stad Hun woonkamer vonden ze eigenlijk te klein. Waarom nou vlak daar achter nog zo'n klein kamertje? Als slaapkamer hadden ze het niet nodig. Kees vond uit dat de scheidingsmuur geen 'dra gende muur' was. Samen met vriend Jaap. de metselaar, sloopten ze die muur er voorzichtig uit. En wat een ruime woonkamer was er nu ontstaanMaar toen Kees en Annie later de woningstichting lieten weten dat ze naar een grotere, nieuwe woning konden, kwam ook bij hen de opzichter van de wo ningstichting even op bezoek. Die keek niet blij Die muur moest er weer in Omdat de opzichter hun vriend Jaap kende als een goed vakman mochten ze zelf die muur weer optrekken. Het karwei kwam net klaar voor de verhuizing. En zij die 7 weten konden zeiden, dat ze met die opzichter nogal hadden geboft.. De 'moraal' van deze twee 'stories' ..Zelfdoeners, begin niet aan dit soort verbeteringen in een huurwoning zonder duidelijke locstemming van de ei genaar. wie dat dan ook is..." ZATERDAG 27 NOVEMBER 1976 Huisjes van rond de oorlogsjaren in Souburg MIDDELBURG - „De huuradviescommissies adviseren de kan tonrechter en brengen aan huurder of verhuurder schriftelijk advies uit over de vraag welke huurprijs voor een onroerend goed, gelet op het plaatselijk huurpeil, redelijk is te achten." Dat is ook de officiële taak van de huuradviescommis sies, waarvan er drie zijn in Zeeland: In het ressort Middelburg, het ressort Zierikzee en één voor de ressorten Terneuzen en Oost burg. Populair gezegd treden ze dus adviserend op in huurgeschil- len. Er is op grond van een nieuwe 'wet huurprijzen' en 'wet huur- commissies' straks een uitgebreider taak voor de huurad viescommissie weggelegd. Maar ook nu doet de huuradvie- scommissie al meer dan huuradvie zen geven aan kantonrechters of'kib belende' verhuurders en huurders. Zo geelt de huuradviescommissie ook in lichtingen over de onderhoudsver plichtingen, die gelden voor huurhui zen,en dan komt men vanzelf op het 'chapiter' van de activiteiten van de 'zelfdoeners', de mensen, die hun huurhuisje of flat-étage zo graag wil len 'verbeteren'. „Het burgerlijk wetboek geeft al regels voor het onderhoud, al zijn die niet erg gedetailleerd", zegt ook secretaris A. W. Krijger van de huuradviescommis sie ressort Middelburg. Zijn ervaring is, dat men in de praktijk bij begin van een huurperiode maar zelden over gaat tot het maken van een beschrijving omtrent de onderhoudstoestand van de huurwoning, terwijl toch het bur gerlijk wetboek voorschrijft dat men het gehuurde in dezelfde goede staat als waarin het bij aanvaarding ver keerde, bij beëindiging van de huur moet terug geven. De verf Het schilderwerk blijkt nog al eens een punt te zijn, waarop de problemen zich kunnen toespitsen: „Het onderhoud binnenshuis komt als regel voor de huurder, ook kleine, ge ringe reparaties. Behalve reparaties van omvang. Die dient de verhuurder te- doen verrichten", stelt de heer Krijger. Maar juist, bij dat schilder werk binnenshuis kunnen zich al moeilijkheden gaan voordoen, als de huurder kleuren heeft gebruikt, die volgens de verhuurder door een opvol gende huurder als 'afwijkend' kunnen worden beschouwd. De huurder, die aansprakelijk is voor schade gedu rende de huurtijd, ook toegebracht door onderhuurders, zal zich er op be roepen dat van een andere kleur verf het huis toch niet kapot gaat... „De tijden zijn voorbij dat de huurders verf en behang kregen van de huis baas. Daar moeten ze nu meestal zelf voor zorgen. Ontstaat er dus verschil van mening met de woningeigenaar, omdat die laatste vindt dat de kleuren aangebracht na de aanvaarding van de woning, duidelijk afwijkend zijn, en hersteld moeten worden, dan kan men een beroep doen op de kantonrechter, op grond van de huurwet. Volgens ar tikel 27 kan de huurder of de verhuur der de kantonrechter per brief (op on gezegeld papier) om een zitting ver zoeken en een uitspraak over het ge schil te doen." De secretaris van de huurcommissie vijst er op dat het verstandig is om bij iedere wijziging in de huurwoning, die de huurder wil aanbrengen schriftelijk toestemming te vragen van de ver huurder. De meeste huurcontracten schrij ven dat ook voor: „Niet alleen bij schilder of behangwerk, maar vooral ook bij het aanleggen van een open haard, het wegbreken van een alkooi het aanbrengen van een lambrizermg. dient die toestemming te worden aan gevraagd. Bij echte verbeteringen zal de verhuurder meestal weinig bezwaar maken", aldus de heer Krijger. Het is wel duidelijk waarom of de wet ook de verhuurder-eigenaar in deze be schermt: Al te drastische wijzigingen door een huurder aangebracht zouden het eigendom in waarde kunnen doen dalen. Meenemen Een huurder kan ook verbeteringen aanbrengen, die gemakkelijk weer on gedaan te maken zijn. Voorbeeld hier van is het aanleggen van een wastafel. Als de huurder weer gaat verhuizen mag hij die zelf aangelegde wastafel weer démonteren en meenemen. Het Burgerlijk Wetboek artikel 1503 geeft hem hiervoor wel grond: „De huurder mag bij verhuizing afbreken en mee nemen alles wat op zijn kosten is aan gelegd maar uiteraard zonder daarbij beschadiging aan te brengen aan de woning", aldus de secretaris. In dit verband wijst hij op de door de huurder bij het betrekken van de huurwoning gestorte waarborgsom. „Die moet de huurder bij het wegtrek ken uit de woning nadat de huur beëindigd is. terug krijgen. Maar de verhuurder mag de kosten van even tuele beschadigingen er van af hou den". De praktijk Provoost, die vervolgt: „Het komt in de praktijk voor dat de volgende huurder de afwijkende verfkleur bij voorbeeld ook wel mooi vindt, en in die toestand de woning wel wil aanvaar den. Dat vinden wij uitstekend, maar we wijzen die huurder er dan wél op dat hij gehouden is een en ander weer in de oorspronkelijke todstand op te leveren als na hem komend huurder geen genoegen met de situatie wenst tenemen". Hoe worden de 'conflicten' met huur ders. die zich aan niet toegestande veranderingen hebben schuldig ge maakt bij 'Goed Wonen' opgelost? „Meestal regelen we een en ander door de kosten van het herstel van de waarborgsom af te houden, als men niet in slaat is gebleken de wijziging zélf te herstellen. De rechter komt er bij ons zelden aan tc pas. Dan moet het echt wel in de papieren gaan lopen", aldus administrateur Provoost. Hoe handelt men in de praktijk bij de woningbouwverenigingen als men door huurders aangebrachte veran deringen constateert? We hebben het aan een willekeurige woningbouw corporatie gevraagd, de 'Woning bouwvereniging Goed Wonen', eige naresse van ruim 2300 huurwoningen in Vlissingcn. „Wij vorderen altijd, dat alles weer in de oude toestand wordt terug ge bracht, maar we geven de huurder wel de kans zelf een en en ander te herstel len". antwoordt administrateur G. J. Provoost van 'Goed Wonen'. „Meestal zijn de aangebrachte wijzi gingen geen werkelijke verbeteringen. Er staat bovendien in onze huurcon tracten dat men geen wijzigingen zon der toestemming van de woning bouwvereniging mag aanbrengen. Men is verplicht die toestemming eerst aan te vragen." Het gebeurt nogal eens dat deze wo ningbouwvereniging geconfronteerd wordt met veranderingen in het vaste interieur, waarbij vooral ook de verf een rol speelt: „Als jonge mensen hun plafond groen gaan schilderen, loopt men alle kans datde volgende huurder dit niet mooi vindt. Daarom geven we van te voren zo'n huurder dan meestal de gelegenheid de zaak weer zelf in orde te maken. Doet hij dat niet. dan doen wij het. maar dan krijgt die huur der ook wel de rekening",aid us de heer Een verbouwde huiskamer van een huurhuis, van twee kamertjes werd een grote kamer gemaakt. „Een bron van narigheid. Als men met dit soort zaken bij ons komt, zijn we over het algemeen weinig optimis tisch, hoewel ik aan de andere kant wel de indruk heb dat een aantal van deze gevallen in der minne geschikt kan worden." Dat zegt mr. J. H. M. Urlings, chef-jurist bij het Bureau voor Arbeids recht van het NW voor de zuidelijke provincies te Eindhoven. Gevraagd of conflicten tussen huurders en verhuurders over. door de eersten in huurwoningen aangebrachte veranderingen, die weer ongedaan moeten worden gemaakt, zich veel voordoen, zegt mr. Urlings: „Ja, die kwesties maken we nogal eens mee." De huurder heeft dan wat aan - of in het huis 'gerommeld' en krijgt na het verlaten een paar maanden later een forse rekening gepresenteerd van zijn voormalige 'huisbaas'. De praktijk toont, dat dit in de papieren kan lo pen, tot in de duizenden guldens. „De veranderingen blijken dan door de huurder tezijn aangebracht zonder toestemming van de verhuurder. Het huurcontract stelt dat dit niet is toe gestaan, en dat betekent dat de huur der dan formeel juridisch fout is", al dus mr. Urlings. De kantonrechter kan in de zaak worden betrokken. Deze rechter kan in sommige gevallen de uitspraak doen dat het bedrag in zijn geheel ten onrechte is opgelegd of gedeeltelijk te hoog is. „Maar ik zeg nogmaals", herhaalt mr. Urlings, „Als men met verzoeken bij ons komt dergelijke zaken in behan deling te nemen en dus bij de kanton rechter in te dienen, zijn we niet op timistisch." De huurder die zonder toestemming van de verhuurder m of aan de huur woning. al is het nog zo goed bedoeld. wijzigingen heeft aangebracht, is 'fout'. Schriftelijk „Wil men als huurder zelf een verbe tering aanbrengen, dan doet men er goed aan eerst aan de verhuurder om een schriftelijke toestemming te vra gen. Mondeling gegeven goedkeurin gen kunnen vergeten worden, of de functionaris die ze heeft gegeven kan later als het er op aan komt, inmiddels vertrokken zijn. Beter is daarom schriftelijk", raadt mr. Urlings aan. Het kan wel voorkomen dat er in een huurcontract niets over aan te bren gen wijzigingen en opleveren in oor spronkelijke toestand wordt gezegd. „Dat betekent met. dat men dan wel zijn gang kan gaan. Want dan is er nog de bepaüng van artikel 1598 uit het Burgerlijk Wetboek. Daarin staat dat de huurder het gehuurde in dezelfde staat, waarin hij het bevond, toen hij het voor huur aanvaardde, moet ople veren. Huurder en verhuurder dienen volgens dat artikel bij begin van de huur een beschrijving op te maken waarin de staat van het te verhuren object wordt beschreven - Wordt die beschrijving niet opge maakt. dan kan op grond van artikel 1599 worden aangenomen dat ten aan zien van het onderhoud kan worden verondersteld, dat de huurder een en ander in goede staat heeft in huur ge kregen en het ook in die staat terug moet geven." Zelfs al zou er dus geen huurcontract zijn - wat tegenwoordig zeker bij wo ningbouwcorporaties zelden voor komt - dan is er dus nog altijd het Bur gerlijk Wetboek dat in deze verplich tingen aan de huurder oplegt. 'Geen badkamer' Mr. Urlings vertelt uit zijn praktijk ervaring dat de conflicten tussen de huurder, die de woning verlaat en de verhuurder over zonder toestemming aangebrachte wijzigingen 'van alles' als basis kunnen hebben: „We hebben meegemaakt dat het om behang ging. om moderne tegels tegen een muur. over het verwijderen van een raam. Ik herinner mij een geval, wat ik persoonlijk 'zinloos' vond. Een huurder had met het kleine bidètje in de badruimte van een huurwoning ze ker geen genoegen genomen en had et toen maar zelf een complete badkamer laten aanleggen Zo te zien een zeer reële verbetering. Maar de eigenares een Woningbouw Vereniging wilde er absoluutnietaan.en hetgeheel kon op kosten van de huurder weer worden afgebroken." Mr. Urlings vindt dat er althans al- gaande op zijn praktijk zich meer kwesties voordoen lussen huurders en woningbouwverenigingen of gemeen ten. dan tussen huurders en parti culiere verhuurders: „Ik heb de indruk dat men in het laatste geval elkaar sneller weet te vinden bij een minne lijke schikking." Een probleem is vaak ook de vraag wie liet gehuurde weei in oorspronkelijke toestand zal opleveren: „Vaak blijkt dat een huurder hiertoe zelf wel bereid en zelfs in staat is. maar dat wordt hem dan weer niet toegestaan", zegt mr. Ur lings, Vooral woningbouwverenigingen wil len vaak niet, dat de huurder zelf het werk doet om de aangebrachte wijzi gingen ongedaan temaken, ook als hij dat zelf best kan. omdat hij van be roep. metselaar, schilder, timmerman of iets dergelijks is: „Men presenteert zo'n huurder dan een rekening, die een veel hoger bedrag van de huurder vraagt, dan wanneer hij zelf de her stelwerkzaamheden zou hebben ver richt." In zijn praktijk heeft mr. Ur lings rekeningen voor dit soort geval len zien. die varieerden van enkele honderden guldens tot bedragen van wel 6.000.-. die de verhuurder van zijn vertrekkende huurder wilde vorderen. Vaak komt het ook voor, dat het be drag dat de verhuurder in zo'n geval wil hebben, gelijk is aan de door de huurder bij het begin van de huurpe riode gestorte waarborgsom. „Persoonlijk ben ik wel van mening dat men in een aantal gevallen de huurder zelf in de gelegenheid moet stellen het gehuurde weer in oor spronkelijke toestand te brengen. Hij voldoet dan wel aan zijn wettelijke verplichtingen", vindt mr. Urlings. Hij zegt nog eens nadrukkelijk: „Wil men in zijn huurwoning wat gaan ver anderen. vraag dan eerst schriftelijke toestemming daarvoor bij de particu liere huiseigenaar, "de woningbouw vereniging. of de gemeente, al naar ge lang wie de woning in eigendom heeft. Krijgt men later bij het opzeggen van de huur narigheid over aangebrachte wijzigingen, dan kan men zich het bes te wenden tot een deskundig jurist Is de huurder lid van een vakbond, dan kan hij het rechtskundig bureau van zijn vakcentrale om hulp vragen Is de huurder dat niet. en ook financieel niet in staat zélf een advocaat te bekosti gen. dan kan hij gratis juridische bij stand krijgen als hij bij de gemeente een verklaring van on-vermogen aan vraagt. Hoogbouit'flau. in Souburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 17