HET ECHT GOED KLEUREN VAN VOGELS LS EEN KU Cluzona - Terneuzen: een topper in tweede klas extiA Nederlands kampioen Albert Harms geeft vanavond in Axel een krachtsportdemonstratie Film 'Max Havelaar in Terneuzen en Hulst Axelse kampioenskweker M. G. Borghstijn: Fotopuzzel Eksakt naast Rabobank in Oostburgs zaalvoetbal VRIJDAG 26 NOVEMBER 1976 AXEL - In deze tijd van het jaar zie je weer overal aankondigingen van vogeltentoonstellingen en uitslagen van keuringen. HU gaat dan hoofd zakelijk om kleurkanaries en tropi sche vogels. Iemand die zelf ruim 20 jaar kleurkanaries en tropische vo gels. Iemand die zelf ruim 20 jaar kleurkanaries gekweekt heeft en 16 jaar lang keurmeester is geweest, is de heer M. G. Borgstijn uit Axel. Hij heeft een ontelbaar aantal medailles veroverd met het kweken van spe ciale soorten. Hij was diverse malen internationaal kampioen, in 1959 werd hij zelfs wereldkampioen kleurkanaries, in 1960 had hij in Darmstadt de mooiste Isabelkana- rie en in Lissabon werd hij 3e bij de wereldkampioenschappen. Het aan tal clubkampioenschappen is te veel om op te noemen. Naast de medailles heeft hij nog zo'n 120 bekers. Dus wel iemand die weet waarover hi j praat. Hoe komt iemand erbij om vogeltjes te kweken? De heer Borghstijn ver telt dat hij op ongeveer 20-jarige leef tijd ook eens een aankondiging van zo'n vogelwedstrijd zag en bij zichzelf dacht kom. laat ik daar eens een kijkje gaan nemen. Toen hij eenmaal binnen was kwam hij volledig in de ban van het gebeuren en hij schafte zich ook een paartje aan. Langzamerhand breidde dat aantal zich uit en al na enkele jaren was de halve achtertuin één grote volière (hij was inmiddels getrouwd en had een eigen huis». Hij heeft zich voornamelijk toege legd op het kweken van de naturel- kleuren, wat ontzettend moeilijk is omdat je de kleuren niet op kunt voe ren. ,,'t Is helemaal geen kunst om van een gele kanarie een rode te ma ken met behulp van een speciaal soort zaad, maar het echt goed kleu ren van vogels is een kunst op zich zelf." „Als je mee wilt gaan doen aan ten toonstellingen is het een vereiste dat je lid wordt van een vereniging die aangesloten ïsbij de landelijke bond. Er zijn ook wel zogenaamde wilde clubs, maar die kunnen bijna nooit een keurmeester te pakken krijgen. De bond zorgt ook voor voorlichting, door middel van een maandblad waarin bijv. ook de formules voor de kleuren staan. Goed, dan ben je zover met je eigen kweek dat je denkt; „Non, als die geen medaille haalt, dan weet ik het niet meer." De vogel voldoet dus minimaal aan de eisen zoals die door de keurmeesters zijn vastgelegd. De meesten zijn na zo'n tentoonstelling een illusie armer, maar goed, voor de besten die hun moeite wel bekroond zien met een medaille of zelfs een beker is het een enorme stimulans om door te gaan." „Het is jammer", zegt de heer Borg stijn, „dat de men?en die teleurges teld van een tentoonstelling terug komen de schuld meestal niet bij zichzelf zoeken, maar gaan moppe ren op de keurmeester. En ze vragen nog liever de raad van een buiten staander, dan naar het welgemeende advies van een deskundige te luiste- Behalve de eigen kweek-klasse is er ook nog de zogeheten open klasse, waaraan iedereen kan deelnemen. Maar 't is natuurlijk geen kunst om voor veel geld een mooie vogel te kopen en er dan mee naar een ten toonstelling te gaan. Een leek weet niet wat hij ziet. Er zijn ruim 150 verschillende kleuren kanaries, en dat aantal breidt zich ieder jaar nog uit. Een nieuwe kleur ontstaat door mu tatie Dat is alleen te bereiken als je als kweker je kennis steeds uitbreidt en hoe meer je je erin verdiept, des te meer kun je bereiken. De noodzake lijke kennis haal je voor het grootste del uit het bondsorgaan, want de meeste boeken die verschenen zijn over het kleurkweken van kanaries zijn voor de doorsneekweker te moei lijk. Tegen het eind van het jaar worden de kweekvogels aangeschaft. Het is zaak daar vroeg mee te zijn. want ook in de vogelwereld gaat het gezegde 'wie het eerst komt die het eest maalt' op. De prijs van een mooie kweekvogel in de klassieke kleuren ligt zo ongeveer tussen de 15.- en 25.-. Wil je echter iets bijzonders dan moetje wat meer neertellen. Een aantal jaren geleden bijvoor beeld kwamen de eerste opaalkleu- nge manntjes. daarvoor betaalde je toen 350.- Na een paar jaar gaat die prijs wel wat omlaag. Bij kleurkanaries is er minder ver schil in prijs tussen een mannetje en een popje dan bij zangkanaries. Voor sommige kleuren kun je namelijk be ter met popjes (vrouwtjes) exposeren omdat die beter aan de standaardei sen voldoen dan mannetjes. In ja nuari worden de kweekvogels apart gezet en klaargemaakt voor het kweekseizoen. In verwarmde hokken begint de kweek al rond die tijd. maar in de buitenvollières moet t wel half maart zijn en dan nog op een be schutte plaats De kweek van tropi sche vogels valt later in het jaar. Op tijd eten Juist in de kweektijd is he't van groot belang dat de vogels op tijd eten krijgen. Bij kanaries is dat nog belangrijker dan bij torpische vo gels. Je kunt dan eigenlijk nooit weg. Bij de familie Borghstijn heeft 't ook altijd problemen opgeleverd als ze eens met vakantie wilden. Hij zegt zelf: „Met deze hobby moetje oppassen dat je er geen slaaf van wordt. Op den duur steek je al je vrije tijd erin. Ik heb het weieens gehad datwe met vakantie zouden gaan, de buren (zelf ook kwekers) zouden voor de vogeltjes zorgen. En wat denk je. een dag van tevoren moet de buur vrouw plotseling naar het zieken huis. Wat moetje dan? Ik heb toen alle vogels gevangen en naai- een be vriende kweker in België gebracht. Jekuntmoeilijkeendag van tevoren je vakantie afceggen." Als je zelf vogelkeurmeester wilt worden moetje een (meestal schrifte lijke) cursus volgen bij een interna tionaal erkende keurmeester. Bij keurin genloopjedanmetzo iemand mee en fungeer je als assistentkeur meester. Je maakt een rapport op OOSTBURG - De nummer twee op de ranglijst van de B-poule van het Oost- burgse zaalvoetbal, Eksakt, heeft goede zaken gedaan door te winnen van koploper Rabobank I. Door de over winning staat Eksakt nu bovenaan. De winst mocht er wel zijn: het werd 5-1 en dat geeft toch wel de kracht van de Ek- saktploeg aan. Leraren staat puntloos onderaan door een 3-1 nederlaag tregen Administratief personeel. Aers Olie kon het niet bolwerken tegen Diepvries. Het werd 2-4 voor de Diepvries ploeg. In de A-poule gaan Dhaenens/Verduyn en Hofzicht Varkens nu samen aan de leiding. Beide ploegen wonnen hun par tij. Dhaenens/Verduyn deed dat met ruime 5-0 cijfers tegen Durlet. Hofzicht Varkens kwam maar met de hakken Schietingen LAMSWAARDE - Aan de schieting bij R. Heijens te Lamswaarde namen 60 schutters deel. De uitslag van de eerste wip luidde: hogevoge! P Pauwels, Kloosterzande. eerste zijvogel A. de Bakker, Hengstdijk, tweede zij vogel W. Strobbe, Lamswaarde, grootste aantal (6 stuks) J. Roels, Amaterdam, extra vogel W. van Esbroeck, Kuitaart. De uitslag van de tweede wip luidde: hoge vogel W. Strobbe. Lamswaarde. eerste zij vogel P. Verhelst. Sint-Niklaas. tweede zij vogel J. Pauwels. Axel. groot- ste aantal (5 stuks) P. de Deijn. Lams waarde. KLOOSTERZANDE - Aan de schieting bij A. Raes te Kloosterzande namen 53 schutters deel. De uitslag van de eerste wip luidde: hoogevogel H. Hoop, Kloosterzande, eerste zij vogel A. Ver hoeven, Kloosterzande, tweede zijvo gel. A. van Geersdaele. Noordstraat, extra vogel A. van Dijk, Rapenburg, grootste aantal (4 stuks) F. Aarsen, ■Kloosterzande. De uitslag vafn de tweede wip luidde: hogevogel en eerste zij vogel A. van Dijk, Rapenburg, tweede zijvogel A. Verhoe ven. Kloosterzande. grootste aantal (3 stuks) F. P. Kouijzer. Kloosterzande. KOEWACHT - Aan de schieting bij G van Rumste te Koewacht namen 99 schutters deel. De uitslag luidde: hoge vogel: F. Ver- cammen. Koewacht, eerste zijvogel: J Martens. Koewacht: tweede zijvogel: L. van Goethem. Heikant: grootste aantal (4 stuksi: C. de Booy. Zuiddorpe waaruit blijkt of je er kijk op hebt en naar aanleiding van de rapporten wordt dan beslist of je aan het exa men mag deelnemen Slaag je, dan ben je B-keurmeester Na 3 jaar word je dan A-keurmeester, wat inhoudt datje ook aan internationale keurin gen mag deelnemen Als je eenmaal zelf keurmeester bent kom je zelf praktisch niet meer aan tentoonstellingen toe Een jaar of twee geleden is de heer Borghstijn gestopt met het kweken en houden van kanaries. Hy zegt hiervoer. ,.'t Is net als in de sport, als je op een gegeven moment de top hebt bereikt zeg je tegen jezelf, 't is mooi geweest. Ik heb alles bereikt wat er te bereiken is. nu wil ik wel eens wat anders. Je krijgt toch nooit meer dat gevoel dat je had bij het behalen van je eerste medaille. Dat zijn naam nog altijd een begrip is in de vogelwereld blijkt wel uit het feit dat hij nog regelmatig opgebeld wordt door mensen die vogels van hem willen kopen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Renzo van Hanegem. Weststraat 44, Aardenburg heeft de fotopuzzel van vo rige week gewonnen. De fotograaf 'ver donkeremaande' inderdaad de toren van de hederlands Hervormde kerk in Breskens. Renzo krijgt z'n bon gezwind thuisgestuurd en deze Aardenburger is tevens de laatste winnaar van deze fo- topuzzelserie. We hebben besloten om dit rubriekje te beëindigen omdat we zoetjesaan alles wal er in dit gebied te raden was hebben afgedrukt. Meer wilden we u en onze on vermoeibare fotomedewerkers niet aandoen. In deze rubriek-op-de-valreep past een welgemeend woord van dank voorde in zet waarmee u. als lezer, steeds bereid was de niet altijd eenvoudige opgaven te lijf te gaan. BRESKENS KAN ZONDAG VERDER UITLOPEN IN VIERDE KLASSE TERNEUZEN - Voor de vierde achte reenvolgende week speelt Terneuzen zondag een topper. Na de uitwedstrijd tegen Rood Wit, de thuiswedstrijden tegen Vlissingen en Axel. staat zondag opnieuw een zware uitwedstrijd op het programma. Terneuzen moet zondag naar Wouw voorliet duel tegen Cluzona dat momenteel op de tweede plaats staat met evenveel verliespunten als koploper Rood Wit. Een duel van be lang dus voor Terneuzen, dat na de overwinning tegen Axel nog altijd een rol van betekenis speelt in de tweede klasse. De kans op een topplaats blijft zondag zeker gehandhaafd als men erin slaagt om met minimaal een punt huiswaarts te keren. Dat wordt een zeer lastige opgave. De toch al door blessures geteisterde Ter- neuzenformatie zal het de komende we ken ook zonder Jan de Block moeten doen. Daags na afloop van het beker duel tegen Vogelwaarde werd geconsta teerd dat Jan de Block zijn kuitbeen had gebroken. Het was j uist J an de Block die na een zwakke competitiestart een be langrijke rol speelde in het herstel van Terneuzen. Maar gezien de inzet waar mee Terneuzen Axel veertien dagen ge leden te lijf ging, moet er zondag, gezien de belangen toch, een punt te pakken zijn bij Cluzona. Axel heeft na de nederlaag in en tegen Terneuzen een beetje moeten inboeten maar ook de Axelaars zijn nog altijd niet kansloos voor een topplaats in de tweede klas. Zondag speelt Axel thuis SPORTHALVARIA VOOR HET EERST IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN INITIATIEF VAN KRIJN DOBBELAAR over de sl'ot tegen Sporthal (3-2). Jan sen sport voegde een punt aan het to taal toe door met 2-2 gelijk te spelen tegen Tnco Noble. In de C-poule won Temboys I de belangrijke wedstrijd tegen Sasput. De 2-1 nederlaag bete kende voor de Sasputse ploeg dat ze de eerste verliespunten moesten incasse ren. La Porte d'Or kwam van de onder ste plaats door 6-5 winst tegen Vooruit BV. In de D-poule kwam Alheo twee keer in het veld. Beide keren werd er met grote cijfers verloren. De eerste keermetmaar liefst 16-0 van Pauls Music Center en de tweede keer met 3-7 van de Rode Leeuw. De laatste ploeg blijft door deze over winning leider in de D-poule. Standijen: A-poule Dhaenens/Verduyn 6 5 0 1 10 Hofzicht Varkens 7 5 0 2 10 Trieo Noble 6 3 2 1 8 Peugeot 4 3 10 7 Batselaere 3 3 0 0 6 Sporthal 5 2 0 3 4 Durlet 7 2 0 5 4 Oktopus 7 12 4 4 Jansen Sport 7 115 3 Riemens 3 0 0 3 0 B-poule Eksakt Rabobank I Karibar I Diepvries Aers Olie Veteranen Administr. Pers OBV Van Looy/Groosman Leraren C-poule Temboys I Eloy Sasput Blondeel/NMB Vooruit BV Int. Trp. Bron Steba BV La Porte d'Or Trimclub Buitenlust D-poule: De Rode Leeuw Skania Sauna Temboys II Rabobank II In den Koning Pauls Music Center De Smet BV De Sikkels PTT Oostburg Alheo 0 12 i 2 12 1 10 7 3 13 7 4 0 2 2 2 AXEL - Een krachtsportdemonstratie in café 'de Witte Leeuw' te Axel moet vandaag (vrijdag) de eerste aanzet worden voor een krachtsportclub in Zeeuwsch-Vlaanderen. Initiatiefnemer tot dit alles is Krijn Dobbelaar uit Axel. Zelf barhouder maar ook een fervent krachtsportbeoefenaar. Hij werd on- .langs tijdens de Nederlandse kam pioenschappen Power-Lifting zesde. Voor Krijn Dobbelaar is het nemen van dit initiatief niet nieuw. Eerder dit jaar probeerde hij een zelfde demon stralie in Axel te organiseren en on danks een aantal toezeggingen kon het toen niet doorgaan. „Dat was toen een geweldige teleurstelling voor me. La ter hebben we de zaak uitgepraat. Daarom gaan we het vrijdagavond op nieuw proberen. We weten nu zeker dat het doorgaat", aldus Krijn Dobbelaar. Krijn Dobbelaar is vrij optimistisch over de kans van slagen vrijdagavond Hij verwacht een vrij grote toeloop om dat er volgens hem voldoende interesse bestaat voor de krachtsport. Krijn Dobbelaar: „Als je zo met de mensen praat dan blijkt gewoon dat er vol doende interesse bestaat Het gaat er alleen om om die mensen ook actief be zig te krijgen. Via deze demonstratie hopen we daar toe te komen Ik ver wacht vrijdagavond toch wel een paar honderd mensen". Opvallend is wel dat Krijn Dobbelaar niet zijn eigen Groovy-bar gebruikt voor deze demonstratie, terwijl hij daar toch wel de ruimte voor heeft, maar uitwijkt naar café "de Witte Leeuw' te Axel Knjn Dobbelaar verklaart dit als volgt. „Op de eerste plaats wil ik erpersoonlijk niks aan verdienen, de schijn dat ik dit zou regelen om er zelf beter van te worden wil ik voorkomen. Dat is een van de re denen waarom ik het niet in mijn eigen zaak doe De tweede is dat er in 'de Witte Leeuw' nog meer mensen binnen kun nen dan hier. dat is het allerbelangrijk ste natuurlijk". Voor de nieuwsgierigen of de liefhebbers vsn de krachtsport valt er vrijdagavond heel wat te genieten Het is zelfs voor het eerst dat de Temeuzenaar Albert Harms in de regio in actie kwam. Albert Harms is momenteel kampioen van Ne derland Power-Lifting zowel in het bankdrukken als in het kniebuigen en heeft zijn kunsten nog nooit in Zeeuwsch-Vlaanderen vertoond. Hij vormt voor vanavond dan ook één van de grote trekpleisters Behalve Aibert Harms komen ook Joop den Haan uit Terneuzen en organisator Krijn Dobbe laar zelf in actie „Het is de bedoeling", zo zegt Krijn Dobbelaar, ..dat we begin nen met een bankdrukdemonstratie en daarna zal het publiek de kans krijgen om iets te laten zien. Het is de bedoeling dat we vanuit het publiek mensen een halter van 70 kg willen laten drukken bij het bankdrukken". Nadat mensen uit het publiek hun krachten hebben laten zien. is het de beurt aan Eddy Mangnus uit Kapelle- brug. Deze laatste geniet al bekendheid in Zeeuwsch-Vlaanderen door zijn de monstraties tijdens rollenzesdaagse. waarbij hij superdikke telefoonboeken kapot scheurt. Hij heeft onlangs een nieuwe stunt bedacht waarbij ook het publiek actief betrokken is. Aan beide armen is er een touw beves tigd waaraan aan weerszijden vier men sen mogen proberen Mangnus van zijn plaats te knjgen. Een optreden dat niet geheel zonder risico is voor Eddy Mang-, nus. ..Het is gewoon zo dat je op tijd iets nieuws moet brengen", vertelt Eddy Mangnus. „Met dit onderdeel ben ik nog maar in een beginfase. Ik wil dit toch nog verder gaan uitbreiden, nog meer mensen erbij betrekken". Hierna volgt een kniebuigdemonstratie door Albert Harms. Joop den Haan en Krijn Dobbelaar, waarna body-builder Ben Herder uit Hoogland zal laten zien wat voor lichaam hij heeft. Ben Herder is onlangs in Londen uitge roepen tot Mister Universe, de hoogste onderscheiding bij de amateurs. Wie vanavond interesse heeft kan zich bij Krijn Dobbelaar onmiddellijk laten in schrijven. Het krachtsportgebeuren begint om half acht. KRIJN DOBBELAAR. tegen MadeseBoysen datzal zeker weer twee punten opleveren. De Axelaars hebben zich dit seizoen op eigen veld al zeer sterk getoond en nog geen enkele ploeg is er in geslaagd om 'achter de wa tertoren' te winnen. Spelen de ploegen in de tweede klasse een rol van betekenis, heel anders is dat in de derde klas. Steen en HW'24 zijn gedoemd tot een rol in de middenmoot, terwijl Koewacht moet vechten tegen degradatie. Toch ziet het er naar uit dat Koewacht het gaat redden. Na een zwakke start is men geleidelijk aan be ter gaan spelen en wat nog belangrijker is voor Koewacht: men pakte ook pun ten. Zondag staat er voor Koewacht een vier puntenwedstrijd op het programma in de uitwedstrijd tegen Steenbergen. Een wedstrijd die door trainer Levien Die- leman bepaald met pessimistisch tege moet woidt gezien, ondanks de beker nederlaag in Biervliet, „Alles is gericht op de competitie. We willen in ieder geval proberen ons te handhaven. De laatste wedstnjden wa ren misschien als kijkspel niet zo mooi, maar ze leverden ons wel punten op en dat is toch het belangrijkste. Ik hoop zondag in Steenbergen toch minstens een punt te pakken. Als Steen dan van Dosko wint zijn we weer iets verder van de degradatiewens vandaan", aldus Le vien Dieleman. Die voor Koewacht zo belamgrijke wedstrijd tussen Steen en Dosko wordt in Steen gespeeld. Steen is duidelijk als de morele overwinnaar uit de streekderby tegen HVV'24 gekomen en zal zondag ongetwijfeld willen win nen van Dosko en is dan ook zwaar favo riet. HW'24 moet zondag naar koploper Zierikzee en mag dan ook blij zijn als het met een puntje huiswaarts kan keren. Bij een nederlaag zaktHW'24 zelfs naar de onderste regionen van de ranglijst en dat is weer enigszins beneden de stand. Rode Lantaarn In de vierde klasse blijft Breskens nog altijd deranglijst aanvoeren. Een posi tie die zondag niet in gevaar zal komen als rode lantarendrager Domburg op bezoek komt. Een ploeg die weliswaar niet onderschat mag worden, maar die voor Breskens toch geen puntenverlies mag opleveren. Bij een overwinning kan Breskens zelfs garen spinnen om dat twee van de achtervolgers, RCS en Ria W, elkaar in Souburg ontmoeten. Voor de formatie van Willy Kramers wordt het zondag een zeer zwaar karwei om punten te pakken in dit duel. Voor RCS. dat deze competitie als favoriet is gestart, is het zondag een noodzaak om te winnen omdat anders de achterstand op Breskens te groot wordt. Derhalve een zeer lastige uitwedstrijd voor Ria W. In Boschkapelle spelen zondag Vogel- waardeen Philippine tegen elkaar. Een interessant duel Vogelwaarde is na een matige start duidelijk in opmars maar kampt nogal met problemen in de af werking. Daardoor verloor men ook het bekerduel tegen Terneuzen, terwijl men in het. veld zeker niet de mindere was. Philippine moet het daarentegen hoofdzakelijk van zijn verdediging heb ben. maar juist in het sterkste deel van de ploeg zijn wat problemen gerezen nu laatste man Robbie Thomaes in de clinch ligt met trainer Walter van Duys en zonder Thomaes blijft Philippine kwetsbaar al heeft de verdediging met hem erbij in de laatste competitiewed strijd bepaald geen yzersterke indruk achter gelaten. Biervliet heeft ongetwijfeld moed geput uit de bekeroverwinning op derde klas- ser Koewachten is zondag op eigen veld dan ook beslist niet kansloos tegen Zee- landia dat op de tweede plaats van de ranglijst staat. Een Biervlietoverwin- ning zou de ploeg in de veilige midden moot brengen terwijl men tevens Bres kens een dienst zou bewijzen. Hoofd plaat tot. slot moet zondag naar Noor mannen. Een lastige uitwedstrijd om dat de Westkappelaars op eigen veld nog wel eens voor een uitschieter dur ven zorgen. Toch moet Hoofdplaat via een overwinning zich kunnen handha ven in de kopgroep. Ie klas: Aardenburg - Lewed. Boys (1): Hulsterloo - Com Boys (3); SDO - Patrij zen (1); Schoondijke - Sluiskil (1); Graauw - Walcheren (2). res. Ie klas: Zie rikzee 2 - HW'24 2 (3); Breskens 2 - Domburg 2(3): Clinge 2 - Com Boys2 1 Zeeland Sport 3 - Axel 3 (3Jong Ambon 2 - Vogelwaarde 2 1). 2e klas A: Biervliet 2 - Steen 2(2); Aardenburg 2 - Oostburg i (3): Oostburg 2 - Hoofdplaat 2 (2); Ter hole 1 - Breskens 3(1): Hansw. Boys 1 - Philippine 2 (1); IJzendijke 1 - Schoon dijke 2 (1). 3e klas A: Clinge 3- Vogel waard e 4 1Terhole 2 - Hulsterloo 2(3); Terneuzen 7 - Axel 5(1); Graauw 3 - Ter neuzen 6(1); Hontenisse 4 - SDO 2 (2); Steen 3 - HVV'24 4 (2). 3e klas B: Com Boys 3 -Philippine 3 (1); Ria W 2 - Graauw 2(1). Groede 1 - Koewacht 2(1); IJzendijke 2 - Terneuzen 4 (3); Honte nisse 3 - Vogelwaarde 3(1); Sluiskil 2 - Axel 4 13e klas C: Groede 2 - Breskens 4 (2): Hoofdplaat 3 - Biervliet 3 (3): Sluis kil 3 - Oostburg 3(1): Terneuzen 5 - Aar denburg 3(3); Com Boys 4 - Schoondijke 3 (1). Het Temeuzense Luxortheater en de Koning van Engeland in Hulst hebben deze de film 'Max Havelaar' van Fons Rademakers en zijn Indonesische co producent Hiswara Darmaputera op het programma. Zeeuwsch-Vlaanderen kan op die ma nier verrassend snel kennismaken met eén van de meestbesproken Neder landse rolprenten van dit moment. Rademakers en Darmaputera heten zich - het is inmiddels wel bekend - in spireren door het gelijknamige boek van Multatuli. een kritische beschouwing over de gevolgen van het cultuurstelsel in het toenmalige Nederlandsch Oost- Indié. De 'Max Havelaar' brengt ons naar de streek Lebak op Java, waar de plaatse lijke inlandse vorst (de regent geheten) zijn status alleen kan ophouden door de boerenbevolking genadeloos uit te per sen. Achtergrond van de moeilijkheden is ovengens een tekortschietend Neder lands bewind, dat de regent en zijn fami lie met genoeg betaalt om zijn vorste lijke plichten te kunnen nakomen. De harde hand van de regent veroor zaakt onrust bij de bevolking. In drom men trekken de inlanders weg om zich elders als koeües te verhuren of als quer- rillastrijders de Hollanders te bevech ten. De Hollandse bestuursambtenaar Slo- tering protesteert bij de regent en dreigt hem metstrenge maatregelen. Hij sterft op raadselachtige wijze aan leververgif tiging. De gouverneur-generaal, hoog ste Nederlandse gezagsdrager in de oost, is een humaan man. die 't goede voor heeft met de bevolking. Hij be noemt de opvallende, flamboyante ambtenaar Max Havelaar tot opvolger van Slotering. Havelaar heef het gevoel in Indië een missie te vervullen. Hij is - althans in Rademakers film: historisch is dat nooit aangetoond - een waaghals die in een zee vol haaien springt om 't hondje van zijn zoontje te redden en op de sabel duelleert met onbeschofte Hol landse officieren. Hem benoemt de gouverneur-generaal in Lebak. Naar Havelaar gelooft om er schoon schip te maken. Hij zal dan ook doen omdat hij meent door de gouverneur-generaal ge steund te zullen worden Vol goede moed vertrekt hij dan ook met zijn vrouw en kind naar Lebak. Zijn illusie met een schone lei te kunnen beginnen wordt wreed verstoord. De regent blijkt ongevoelig voor waarschuwingen en dreigementen. In een half-mystieke. ty pisch 'indische' sfeer (zoals we die ook aantreffen inbijvoorbeeld 'De stille kracht' van Louis Couperus) ondervindt zijn gezin tegenslagen van de meest bi zarre soort. Zijn zoontje wordt bijna hel slachtoffer van een invasie van gifslan gen. het voedsel voor het gezin is onbe trouwbaar en mogelijke inlandse getui gen vinden op een raadsel achtige ma nier de dood. Havelaar wil nu dat de regent gearres teerd en verbannen wordt en de moor denaars hun straf krijgen. Dat is de gourvemeur-generaal echter te veel. Hij is best bereid om mededogen en men- senlijkheid voor te staan, maar weigert Havelaar actief te volgen in diens rigou reuze verzet. De jonge bestuursambte naar wordt ontslagen. Een protest bij de koning wordt - symbolisch - overstemd door het psalmgezang van zijn landge noten. Hoofdrollen in de 'Max Havelaar' heb ben. Peter Faber iMax Ha velaar i, Rut- ger Hauer (Duclan. commandant van het garnizoen), Sacha Bulthuis iHave- laars vrouwi en Leo Bevers (droogstop pel) Andere film in Terneuzen: 'Pomotoer in Bangkok' Een rolprent over welge schapen meisjes die oosterse liefde be drijven. Voor strikt boven de 18 jaar Het Ledeltheater in Oostburg prolon geert One flew over the cuckoo's nest', een film over de toestand in een psy chiatrische inrichting met o.a. Jack Ni cholson Verder draaien in het West Zeeuws-Vlaamse: 'Liefde die voor het grijpen ligt' (de amoureuze belevenissen van Lissyt en 'Tarzan in New York' met de Igendarische Johnny Weismuller en Maureen o'Sullivan in de hoofdrollen. 'De Koning van Engeland' Hulst heeft naast de Max Havelaar in de projector: 'Blote stoten die van het spel genoten', 'One flew over the cuckoo's nest' en 'Death wish".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 45