Loyen is niet krankzinnig maar nog wel sadistisch ,HA^" AMFETAMINEFABRIEK IN BOERDERIJ ONTDEKT TV Vredeling: minder beperkende tekst wet gewetensbezwaarden b:;: Kamer commissie praat BCTPEIiA RESOLUTIE VERKLARING PSYCHIATERS: In Limburgse Putbroek Operatie bezuiniging in tijdnood Kamer gaat akkoord met verhoging omroepbijdrage de grote merken vindt u bij M+Vexclusief mossel versteege Knoop: justitie-tolk was ex-huishoudster Menten het weer OM AAN WENSEN KAMER TEGEMOET TE KOMEN VRIJDAG 26 NOVEMBER 1976 f Van onze correspondent i ROERMOND - Loyen beeft nog steeds sadistische karaktertrek ken, maar hij is niet krankzinnig. Deze resolute verklaringen deden de psychiaters» prof. dr. F. H. L. Beyaert, geneesheer directeur van het Psychiatrische Observatie Kliniek in Utrecht donderdagmiddag voor de bijzondere strafkamer te Roermond en van dr. W. Mulder uit Scherpenzeel. Hiermee leed de poging van de twee verdedigers van de oorlogsmisdadiger Hans Loyen (58) om hem ontoerekenbaar te laten verklaren, schipbreuk. Mulder deelde mee dat Loyen nog steeds een SS-geweten heeft en door drenkt is van het fascisme. Uit de ge sprekken is gebleken dat hij nog denkt zoals in de oorlogsjaren en dat houdt in dat een jood geen mens is. „Hij zou de normen van de buitenwereld moeten verinnerlijken", meent Mulder. Dat zou een loutering voor hem kunnen wor den. Loyen is sterk prestatiegericht, streeft naar erkenning en is net als toen nog steeds gewetenloos. Hij heeft vol gens de psychiaters een Gansersynd room, dat is een regressief bescher mingsgedrag. doelgericht om te ver mijden aangesproken te worden over zaken die hij niet wil horen. Loyen heeft zes weken in de kliniek te Utrecht verbleven. Het contact met de artsen en het personeel was zeer moei lijk Hij heeft aan enkele onderzoekin gen niet willen meewerken, zijn on vriendelijke buien wisselden elkaar af met heldere en waanzinnige momenten. Over de oorlog wil hij niet praten. De kwalificaties over Loyen in het psychia trisch rapport geeft de rechtbank nau welijks enig houvast. Hij wordt om schreven als een vreemde man', die grauwt, en snauwt. Perspectief Toen hem werd gevraagd het verschil te noemen tussen een bijl en een zaag kreeg zijn gelaat de uitdrukking van een krankzinnige. Gedurende 33 jaar Mr. M, C. van der Poel die 'nog nooit iemand zo ontredderd had aangetroffen als deze cliënt' wilde wederom dat pre sident, mr. Te Strake de vervolging zou staken op grond van artikel 16 van het wetboek van strafrecht. Hij vroeg de psychiaters nu eens in be grijpelijke taal de psychiatrische zin van hun bevindingen van de geestes toestand van Loyen uiteen te willen zetten. „Geen toestand van krankzin nigheid, wel een regressief beeld dat zou kunnen overgaan in erger. Hij ver- keert wel in een ontredderde situatie af gen?", vroeg verdediger mr. H. Schou- VERLOOP ZAAK MENTEN ten nog. Dr. Mulder, die al eerder ge- zegd had dat Loyen niet herinnerd wil f A. werking stelt, kreeg de steun van zijn collega Beyaert die zei dat dit wel kon. "gj Tj ~t a Met duidelijk wantrouwen hoorden de f* A/lAtVI K Al4 ÏVliAT O VI fll psychiaters dat Loyen via pater Van LLClllUCI lilt I V Ct I I wl Berg in het huis van bewaring te Maas- O tricht een brief had geschreven waarin Van onze parlementaire redactie i hij schreef een beul te zijn geweest. Hij DEN HAAG - De vaste kamercommissie voor justitie gaat op 14 december minis- begreep nu niet hoe hij zoiets ooit had ter Van Agt en zijn topambtenaren aan de tand voelen over het verloop van dc kunnen doen. „Tot ik kapot ga zal ik het zaak-Menten. Dit zal gebeuren aan de hand van het rapport-Hartsuiker, dat afge dragen, niemand kan mij bevrijden". De lopen dinsdag is gepubliceerd. Daarna zal de kamercommissie beslissen wanneer kundigen wilden aannemen dat Loyen eennieuwdebatoverdezaak-MentenmoetpIaatsvinden.maardekansdatditnog Kerstmis zal zijn, is zeer klein. heeft hij in een massale verdringing in zijn geest alles uit de jaren 1942-1943 willen vergeten en nu verkeert hij in een zogenaamde pat-stelling. „Als we werkelijk breken door hel hetgeen Loyen heeft opgebouwd dan is voor hem geen toekomstperspectief", zeiden de psychiaters. Hiermee willen ze te kennen geven, dat een medische be handeling geen zin heeft. Zij verwach ten meer dat het mogelijk wordt dat Loyen de gevangenisstraf als een loute ring zal ondergaan. Loyen is gevoelsarmlabiel, contactueel gestoord, heeft toch een gemiddelde in telligentie. ook al lijkt dat er soms niet op. In zijn behoefte om zich waar te ma ken is hij zonodig destructief. Dat is uil het onderzoek gebleken en dat is in Bo bruisk in de praktijk getoond. Hij paste dat effectief toe door joden iets te ver wijten. Als ze ontkenden vatte hij dat op als een belediging en dat had voor de slachtoffers de dood ten gevolge. Met nadruk wijzen de zenuwspecialis ten op het sterk fascistische klimaat, waarin Loyen is groot geworden, ook al wilde kleine Hollandse gemeenschap, waarin zijn familie leefde daar niet aan meedoen Hoofdofficier mr. M. J. Bruigom zal vandaag, vrijdag, zijn requisitoir houden. Dinsdag zullen de twee verde digers hun pleidooien houden. Sloop woonoord Vaassen onder bedreiging gestaakt VAASSEN (ANP) - De sloopwerkzaam heden in het woonoord Vaassen voor Zuidmolukkers verlopen minder vlot dan na het goede overleg tussen alle betrokkenen verwacht mocht worden. Het is in eerste instantie donderdag middag niet mogelijk gebleken om de gesloopte barakken zonder risico voor de slopers te verwijderen. Een kleine groepering stelde zich der mate agressief op dat het sein werd ge geven om de sloopwerkzaamheden te staken. Er wordt nu druk overleg ge voerd tussen de diverse partijen. Vol gensafspraak zou het werk in het woon oord zonder politiebegeleiding gebeu ren. Van onze correspondent ECHT - Vijftig kilo gebruiksklare am fetamine - waarde zeker een half mil joen - en een complete produktie- eenheid voor dit pepmiddel zijn in handen van de rijkspolitie gevallen. De installatie bevond zich in een boerderij in het Limburgse Putbroek, gemeente Echt. Bij de inval door de rijkspolitie van het district Roermond zijn de 47- de brief had geschreven, maar zij menen dat het een manier kan zijn. Overigens hebben zij geadviseerd om de oud-SS'er gevangenisstraf te geven en daarbij de arbeidstherapie met achterwege te la ten. Zfi menen dat religieuze begelei ding belangrijk is. DEN HAAG - Het kabinet-Den Uyl is in tijdnood gekomen met de bezuinigende maatregelen die voortkomen uit de 1-procentsoperatie. Een van de vier voorstellen op sociaal-economisch ter rein is bijna operationeel (de wijziging van kinderbijslag en -aftrek) maar zal toch niet op 1 januari van het volgend jaar - zoals eerst de bedoeling was - kunnen ingaan. De invoeringsdatum is nu verschoven naar 1 april. De voorbereiding van de drie andere voorstellen is in een veel minder ver ge vorderd stadium. Het gaat om een wijzi ging van de wao-uitkeringen, een wijzi ging van het aanpassingsmechanisme en een verandering van het kostwin nersbegrip. Op het departement van minister Boersma (sociale zaken) legt men de laatste hand aan het voorstel voor verlaging van de wao arbeidsongeschi ktheid)- uitkeringen van 80 tot 75 procent. Deze plannen zul len binnenkort aan de ministerraad worden voorgelegd. Van. onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De tweede kamer gaat akkoord met de voorgenomen verho ging van de omroepbijdrage met zes gulden. Dat betekent dat het luister- en kijkgeld volgend jaar 114 gulden zal gaan bedragen. Wie alleen een radio lieeft, moet f37,50 gaan betalen. Bo vendien werd bepaald dat de omroep bijdrage voortaan jaarlijks en niet meer incidenteel wordt vastgesteld. Het NOS-bestuur (de gezamenlijke om roepen) had zelf om een verhoging met twaalf gulden gevraagd (tot 120 gulden per jaar), omdat anders, zo zeiden de omroepen, in 1981 een verhoging met 35 gulden nodig zal zijn. Minister Van Agt, zal op 14 december op £je kamercommissie heeft donderdag verzoek van de kamercommissie wor- 00k een gesprek gehad met hoofdredac.- den vergezeld door secretaris-generaal mr. Mulder, diens plaatsvervanger mr. Oranje en mr. Kuyper. die als hoofd van dd afdeling staats- en strafrecht even eens bij de mislukte arrestatie van Men- ten was betrokken. De voorzitter van de kamercommissie, de VVD'er Geurtsen, noemde het don derdag niet ongebruikelijk dat een mi nister in het overleg met de kamer wordt bijgestaan door zijn ambtena ren. Maar dc kamercommissie heeft daar in dit geval speciaal om verzocht omdat, aldus Geurtsen, Van Agt in de kwestie-Menten niet van alle details op de hoogte blijkt. „Pijnlijke momenten, zoals vorige week donderdag, toen de teur Knoop van het weekblad 'Accent', die zich al maanden speciaal met de kWestie-Menten heeft beziggehouden. Knoop heeft daarbij, aldus voorzitter Geurtsen. geen wezenlijk nieuwe ge zichtspunten naar voren gebracht. De datum van een tweede openbaar de bat over de zaak-Menton hangt af van de verschijningsdatum van hel rapport van mr. Wiarrla, rle onlangs gepensio neerde president van de hoge raad. Op verzoek van Van Agt zal mr. Wiarda twee punten onderzoeken: waarom de arrestatie van Meuten tot maandag morgen 15 november werd uitgesteld kamerzitting moest worden geschorst en waarom justitie niet eerder toe- om Van Agt ruggespraak te laten hou- stemming heeft gekregen van de Sowjet-Unie om ter plaatse bewijsma teriaal tegen Menten te verzameld ADVERTENTIEi Ook voor het kleinste budget hebben wij al een piano. Ervaring van jaren, grote inkoop en deskundige voorlichting maken uw aankoop bij M V tot de juiste. Bij die juiste aankoop speelt ook de prijs een grote rol. U koopt nergens of voordeliger. verhuur met recht van koop vanaf 22,22 per week occasions onder volle garantie Lange Delft 103-105 Middelburg Tel. 01180-27684 Lange Kerkstraat 41 Goes. Tel. 01100-27258 i Haag/Dellt/Rllswljk/Zoelermeer/Heerlen/Groningen/Leidschondam/ Middelburg/Goes jarige Peter C'.. bewoner van de ver bouwde boerderij, zijn 40-jarige vrouw Gees S. en de 40-jarige Peter N. uit Amersfoort gearresteerd. Enkele dagen geleden kreeg de dis trictsrecherche een tip dat in de boerde rij. waar C. sinds enkele jaren in woont, amfetamine geproduceerd zou worden. Na enig onderzoek en overleg werd be sloten om donderdagmorgen, kort na middernacht, een inval te doen. die met vijftien man werd uitgevoerd Om me teen zekerheid over het produkt te krij gen, waren twee leden van het gerechte- Vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft de officier van jus titie bij de rechtbank te Haarlem don derdag geëist tegen de 41-jarige Chi nese restauranthouder I.K.L. uit Haar lem wegens de smokkel van vier en een halve kilo heroïne. lijk laboratorium in het gezelschap om ter plaatse enkele proeven te verrichten Om half één in de nacht werden de be woners van de boerderij door de politie uit hun bedden getrommeld. In een stal werd de 'pepfabriek' aangetroffen- Vijftig kilo amfetamine hoefde enkel nog gedroogd te worden om in de han del te kunnen komen. Twintig liter ruwe amfetamine moest enkel nog ge destilleerd worden en stond in een ton op verdere bewerking te wachten, uit de ter plaatse uitgevoerde proeven bleek dat de pepproducenten een zeer hoogwaardig produkt leverden. Het eindresultaat bevatte 90 procent amfe tamine. Aan de hand van sporen en de duur van een produktieproces kreeg de politie aanwijzingen dat het bedrijf on geveer drie weken draaide voordat de zaak stopgezet werd. Boeken Bij de inval werden ook twee boeken gevonden, die ongeveer 10 jaar geleden uit de abdij Lilbosch gestolen waren. Daaronder was het 'kruidenboek' uit uonder textiel, confectie, het jaar 1618, dat een verzamelaars- verwante bedrijfstak- waarde van 10.000 gulden heeft, ken hebben donderdag een dringend De politie heeft nog geen aanwijzing beroep gedaan op minister Boersma te voor wie de amfetamine bestemd was, verhinderen dat dooreen extra stijging Vermoed wordt, dat het voor Zweden of van liet minimumloon het voortbe- Duitsland bestemd was. „Maar dat is staan van vele ondernemingen direct zuiver een gissing", vertelde kapitein J wordt bedreigd. Het gaat hier om eirea Pinckaers, officier recherchezaken. Ook 90.000 arbeidsplaatsen, waarvan voor- is nog niet bekend of de aangehouden zichtig geschat zeker de helft recht- verdachten voldoende kennis van che- streeks in het geding is, aldus de briel mie en apparatenbouw hadden om zelf aan de minister. de bouw en produktie ter hand te kun- In deze bedrijfstakken is de arbeidsin- nen n komensquote de afgelopen jaren sterk gestegen. Men heeft door het arbeidsin tensieve karakter te maken met een sterke buitenlandse loon/prijsconcur rentie en als gevolg daarvan is een ver- dere verslechtering van de rentabiliteit worden. Daar staat een gevangenis- niet langer meerop te brengen. Minister straf van enkele maanden op. Sinds 1 Boersma moet op korte termijn een re- november is ook het bereiden van am- geling tot stand brengen, waarbij de fetamine in artikel 2 van de Opiumwet verhoging van het minimumloon in de opgenomen en is de maximumstraf 8 pas blijft met de algemene loonsverho- jaar en een boete van 100.000 gulden, ging, aldus tien bedrijfstakken Tien bedrijfstakken vragen matiging verhoging minimumloon DEN HAAG (ANP) - Tien bedrijfstak ken, waaro koks waren i Voor de verdachten is de inval op een bijzonder ongunstig tijdstip gekomen. Vijfentwintig dagen eerder zou hnn al leen een overtreding van de genees middelenwet ten laste gelegd b i Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Dc journalist Knoop van het weekblad Accentheeft donderdag onthuld, dat. het ministerie van justitie de ex-huishoudster van Menten heeft, ge bruikt als tolk bij het vertalen van beioijsmateriaal uit Polen tegen Menten. Knoop noemt dit illustratief voor de weinig gelukkige wijze' waarop de justitie de zaak- Menten heeft aangepakt. Knoop voegt er aan toe. dat de huishoudster van Menten. wier naam hij niet wil noemen, wel. vijfjaar geleden met ruzie bij Menten is vertrokken. Zij is van Poolse afkomst en daarom door justitie in de arm genomen bij het vertalen van wal Knoop noemt hetuiterst belastend materiaal, dat tiuee rijksrechercheurs uit Polen hebben meegebracht' Het steekt Knoop des te meer dat uitgerekend de huishoudster van Menten als tolk is aangezocht, omdat minister Van Agt bij het debat in de tweede kamer de deskun digheid van de tolken die Knoop bij zijn onderzoek gebruikte, openlijk in twijfel trok. Mr. Geurtsen. de voorzitter van de vaste kamercommissie voor justitie noemt het net als Knoop een 'navrant detail'in de zaak-Menten gezien de uitlatingen van Van AqL hierover in het kamerdebat. Hij wil echter niet spreken van een blunder van MOSKOU-Minister Lubbers van economische zaken opende donderdag in Moskou een Nederlandse industriële tentoonstellingde grootste die ooit in het buitenland is gehouden. Op de tentoonstelling in arm zijn genomen, daarvoor Zijn er speciale bedigde tolken, aldus Geurtsen, het Sokolniki-park in de Russische hoofdstad zijn 150 Nederlandse bedrijven vertegenwoordigd, kamerleden. pr^she^tverteia'7^ dG kamercornmissie nietkwvi wat llv de ADVERTENTIE) 'n METZLER- brilieders oogmerk Vrij zacht Veel bewolking maar nog op de meeste plaatsen droog. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Maximumtempe raturen omstreeks 10 graden. Vooruitzichten voor zaterdag en zon dag, Vooral aanvankelijk af en toe regen. Weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten m cijfers gemid deld over Nederland. Voor zaterdag: Aantal uren zon 1 tot 3, min. temp. om streeks 6 graden, max. temp. omstreeks 9 graden, kans op een droge periode van 12 uur: 60 procent, kans op een geheel droog etmaal30 procent. Voor zondag: aantal uren zon 1 tot 3, min. temp. om streeks 4 graden, max. temp. omstreeks 8 graden, kans op een droge periode van (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - In de tweede kamer is donderdag nog geen beslissing geno men over de voorgestelde wijziging van de wet gewetensbezwaarden mili taire dienst. Minister Vredeling van de fensie kwam in de vergadering tot ie ders verrassing met een nieuwe wet stekst, in een poging tegemoet te ko men aan de wensen van een groot deel van de kamer. Omdat men deze zaak eerst weer opnieuw wil bestuderen is de behandeling nu uitgesteld tot na 7 december. Eerder deze week had een groot deel van de kamer (AR. PvdA, PPR en D'66) be zwaren geuit tegen het oorspronkelijke wetsvoorstel. Daarin werden de gewe tensbezwaren erkend van hen die het gebruik van wapens, het gebruik van wapens, het bepaalde gebruik - - vaneen wapen en het handelen tegen de nunstens 12 uur 90 procent, kans op een regels van internationaal recht door geheel droog etmaal. 27 november Zon op 08.20 Maan op 12,38 Nederland of een NAVO-krijgsmacht onaanvaardbaar vinden. De genoemde kamerleden hadden daar ernstige bezwaren tegen. Zij vinden dat gewetensbezwaren juist omdat het gewetensbezwaren zijn, niet beperkt mogen worden. Zij dienden een amen dement in waarin algemeen gesteld wordt dat iedereen die gewetensbe zwaren heeft tegen het dienstnemen in de Nederlandse krijgsmacht, erkend zal moeten worden. De beperkende toevoegingen waren weggelaten. „De overheid heeft niet het recht iemands geweten aan voorwaarden te binden", zo was de argumentatie. Vredeling kwam donderdag plotseling met een nieuwe tekst, waarin de ge noemde vier gronden ontbraken. De nieuwe tekst luidde: 'Ernstige gewe tensbezwaren zijn de onoverkomelijke gewetensbezwaren tegen de persoon lijke vervulling van de militaire dienst, van degene die militair geweld waarbij hij door zijn dienst betrokken zou kun nen worden, onaanvaardbaar vindt, of het gebruik van elk wapen of een be paald wapen door een NAVO- strijdmacht. onaanvaardbaar vindt' Vredeling zei in zijn toelichting dat de strekking van zijn eerdere voorstel in ook bezwaren erkend worden tegen het handelen door een leger in strijd met de internationale rechtsregel: vallen. mene formulering van het amende ment van De Kwaadsteniet. „Die tekst beperkend was. Alleen de bepaling dat geeft onvoldoende houvast voor toets ing", zo zei Vredeling. In zijn nieuwe tekst is die toetsingsmogelijkheid nog steeds voorhanden, zo vindt hij. „Dat is nodig om willekeur te voorkomen". Vredeling zegde de kamer toe dat hij binnenkort een aparte discussie wil wij den aan het probleem van de jehova's getuigen, die in zijn gedachten helemaal vrijgesteld moeten worden op grond van hun godsdienst. De kamer heeft daar voorstel beraden „Het lijkt op g'°le, 1*™™" tegen. Men wil dat de ïte eezicht nipt on ons amsne. jebovas deselfde procedure moeten bewandelen als de gewone gewetensbe zwaarden. De indieners van het amendement, on der leiding van De Kwaadsteniet (ar), hadden met het nieuwe voorstel nogal wat moeite. Vooral het vervallen van de laatste bepaling. Zij vroegen schorsing en willen zich eerst nog eens over het nieuwe het eerste gezicht niet op ons amende ment'. zo zei De Kwaadsteniet. daar mee aangevend dat hij er vermoedelijk niet mee zal kunnen instemmen. Aan gezien ongeveer de helft van de kamer achter hem staat, is nog geheel twijfe lachtig wat met het wetsontwerp gaat gebeuren. Men wil de afhandeling wel dit jaar nog afronden, zodat een even tuele nieuwe regeling op zeer korte ter mijn kan ingaan Vredeling verzette zich legen de alge- Staatssecretaris Van Lent van defensie zei niets te voelen voor het progres sieve voorstel om de vervangende dienst even lang te laten duren als de gewone militaire dienst. Hij wil dit on der meer niet omdat de dienstplichtige die vervangende dienst vervult een aantal ongemakken mist. die zijn mili taire collega wel moet ondergaan. NIPOenquête: VAD behandelen na verkiezingen AMSTERDAM (ANP) - Van de VVD- stemmers wil 49 procent dat het wetsontwerp vermogens aanwas deling (vad) dat bij de tweede kamer is ingediend na de verkiezingen door het parlement in behandeling wordt genomen. Tweeëndertig procent wil deze be handeling voor de verkiezingen, ter wijl 19 procent geen oordeel heeft. Ook bij de drie CDA-partijen is een meerderheid voor een parlementaire behandeling na de verkiezingen. Eén en ander blijkt uit een enquête die het NIPO op 11 en 12 oktober heeft gehouden onder 1186 personen vanaf 18 jaear. Eenenzeventig procent van de on dervraagden had over het wetsont werp gehoord of gelezen, drieëntach tig procent van de mannen en zestig procent van de vrouwen, Van de PvdA-stemmers wilde 52 procent het wetsontwerp voor de verkiezingen behandeld zien, 23 procent van hen wil het na de verkiezingen behande len en 25 procent had geen oordeel. Voor de PPR-stemmers waren deze cijfers respectievelijk:51 procent. 27 procent en 22 procent. Directie: F. van de Velde. K. Scherphuis en W, F. de Pagter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, 15144. Middelburg: Markt 51. tel. (01180) 27651. Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4467. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 405a (01184) In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 20.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling; (01186)1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14799. Voor klachten bezorging op zater- dag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11 30 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij- dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal f 37,75; franco per post 42.-: per maand f 12,75; losse nummers 0,55 (inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven; 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 11,55; ingezonden mededelingen 2\kx tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3