Conflict ondernemingsraad bij Vitrite-fabriek uit impasse Mevrouw Pinguin heeft een afspraakje. GRATIS In elke regio terreinen gewenst voor de opslag van autowrakken Plannen vernieuwbouw Goese ziekenhuis 'De Bevelanden' klaar Bouwvakker in levensgevaar na val van 9 meter Uniek dierenboek voor nieuwe Amro spaarders. Gesprek over bovenbouw mag bouwplannen niet vertragen Kopie&Kopiel VRIJDAG 26 NOVEMBER 1976 DOOR WIJZIGING STANDPUNT NVV-LEDEN WEER MOGELIJKHEID OM TE VERGADEREN MIDDELBURG - De impasse in het overleg van de ondernemingsraad hij de Vitrite Fabriek BV in Middelburg als gevolg van een conflict tussen de gekozen leden van de Industriehond NVV en de voorzitter van de ondernemingsraad, bedrijfsdirecteur ir. G. Kranen lijkt doorbroken. situatie aanleiding om het overleg bin nen de ondernemingsraad te schorsen. Men vond dat de voorzitter met zijn me dedelingen de wet op de OR had ge schonden - voor wijziging van de vakan tieregeling moet de OR vooraf schrifte lijk geïnformeerd en later gehoord wor den - en wilde hierover eerst ophelder- OR AL EEN HALF JAAR NIET BIJEEN Een deel van de gekozen NW-leden - 7 man de meerderheid in de 13 leden tel lende OR - wil het overleg'weer hervat ten. Inmiddels ligt de ondernemings raad al meer dan een half jaar stil. Sind s begin mei is er niet meer vergaderd. De breuk binnen de NVV-fractie maakt het mogelijk dat de ondernemingsraad weer bijeen kan komen. Met 4 van de 7 NW-leden, die het overleg willen voort zetten. komt men aan de vereiste twee derde meerderheid om als onderne mingsraad vergaderingen te kunnen houden. Begin deze weck besloot deze meerder heid - bij afwezigheid van de 3 afwij zende NW-leden - contact met de voor zitter van de ondernemingsraad te leg gen. Men kwam overeen om volgende weck maandag in een informeel ge sprek de oorzaken van het conflict door te praten en zo snel mogelijk weer een vergadering van de OR te beleggen. Voorzitter Kranen zei desgevraagd blij te zijn dat het overleg in de onderne mingsraad weer hervat kan worden. Hij legede er daarbij de nadruk op dat de zaak niet door hem is afgebroken en hij zelf steeds openstond voor een voortzet ting van het overleg. De voorzitter van de OR vond het een goede zaak om met een afvaardiging van de OR eerst in een informeel ge sprek de zaak rcht te praten. „Ik vraag me overigens af of we wel van een con flict kunnen spreken, maar de onder nemingsraad heeft een deuk gekregen en dat is jammer", meende de heer Kra nen. De secretaris van de OR, de heer A. Te- vel verklaarde namens de gekozen leden die het overleg weer willen voortzetten: „We zullen nu eerst moeten trachten om de harmonie te herstellen. Zelf heb ik wel vertrouwen in de toekomst" Aanleiding Aanleiding voor het conflict waren uit latingen van OR-voorzitter Kranen in de vergadering van mei om de vakan tieregeling te wijzigen. Het ging hier om een beperking van het aantal werk nemers dat buiten de collecteivc va- kentie vrij neemt. Volgens voorzitter Kranen namen te veel mensen buiten de collectieve pe riode vakantie op. Dat zou de efficiency van het werk benadelen en voor het be drijf kostenverhogend werken. Tegen over de OR kondigde hij richtlijnen aan. Van de kant van de gekozen leden kwa men hiertegen bezwaren. Uiteindelijk werd men het niet eens. Voor de gekozen NW-leden was deze mg. De brief waarin de NVV-leden om op heldering vroegen, was aanleiding voor een uitvoerige en veel tijd vergende cor respondentie. De heer Kranen deelde weliswaar al snel mee dat het overleg over de vakantieregeling weer helemaal open stond, maar voor de NW-leden was dit niet genoeg. Men had de voorzitter van de OR ook een uitspraak gevraagd of deze zich voortaan aan de wet wenst te houden en ADVERTENTIE Dealer voor Midden-Zeeland: Autobedrijf 'Hundersmarck' Stationssingel 12 Kapelle Tel. 01102-1416 MIDDELBURG - Bij een arbeidsonge val in zijn woonplaats is donderdag-de 33-jarige bouwvakker L. B. uit Middel burg levensgevaarlijk gewond geraakt. De man viel bij voegwerkzaamheden aan een restauratiepand van ongeveer 9 meter hoogte op de grond. Donderda gavond verkeerde hij nog in levcnsgc- Het ongeval gebeurde tegen negen uur 's morgens. B. was op de tweede verdie ping van een restauratiepand aan de Seisdam bezig met. het voegen van een zijmuur. Hij stond daarbij op een plank die aan een kant gedragen werd door een ladder. Doordat de tree van de lad der plotseling brak viel zijn steun weg en stortte de man naar beneden. Het slachtoffer liep door zijn val een schedelbasisfractuur op en werd buiten bewustzijn per ambulance naar het Gasthuis in Middelburg gebracht. Zijn situatie was kritiek en gisteravond laat was hierin nog geen verbetering getre den. IADVERTENTIEI De dieren laten duidelijk blijken dat ze elkaar herkennen. De snavels worden omhooggestoken, de vleugels aangelegd en de partners waggelen onder luid geroep met hun kop heen en weer Dit is één van de wonder baarlijke feiten uit het nieuwe dierenboek van de Amro Bank. „Van dier tot dier" heet 't. 120 Pagina's feiten en 60 schitterende kleurenfoto's over een uniek onderwerp: de „talen" in het dieren rijk. De taal van geluid, geur, kleur, gebaren en trillingen. Dierenkenner Prof. Dr. Anthonie Stolk heefter begrijpelijke mensen taal van gemaakt en geeft boeiende uitleg. U krijgt deze verrukkelijke uitgave - zolang de voorraad strekt - voor één tientje als u nu een spaarrekening opent. En de Amro stort op elke nieuwe-rekening ook nog 'ns f 7,50. (Deze openingspremie is 1 maand niet opvraagbaar.) De aktie loopt van I 2 november tot 4 december. de OR in zaken waarin dit vereist is vooraf schriftelijk informeert. De heer Kranen was hiertoe echter met bereid. Voor hem was het punt van de vakantie regeling het. enige waar het om ging. Binnen de NVV-fractie trad nu de afge lopen maanden verschil van mening op over de houding die men verder moest innemen. Drie leden - later werden het er vier - waren van mening dat het overleg weer hervat moest worden. Zij achtten dat uit belang van het bedrijf en de men sen die daar werken noodzakelijk hoofdbestuur valt. „Het gaat hier om een ingewikkelde zaak", zei hij. Wel ver klaarde hij dat de OR-Ieden die vooruit lopend op de beslissing van het bonds- bestuur weer aan het OR-overleg deel gaan nemen een schorsing boven het hoofd kan hangen. ..Dan ontstaat een situatie dat ze daar niet namens de In dustriebond NW zitten", aldus de dis- trictsbestuurder. Op de vloer ..De mensen op de vloer willen liever dat er weer overlegd wordt. Met deze situa tie is niemand gediend. Er zijn al allerlei belangrijke zaken, waaronder het so ciaal jaarverslag, de variabele werktij den. de veiligheidscommissie en het kantinebeleid blijven liggen", aldus woordvoerder C L J Montenan. Dne NW-leden uit de OR houden vast aan hun standpunt het overleg niet te hervatten zolang de voorzitter van de OR weigert op alle gevraagde punten opheldering te geven. „Iedereen is heter over eens dat het antwoord niet vol doende is", aldus de heer H. J Brouwer. Hij is één van de drie die het overleg nog niet wil hervatten. De leden die het overleg weer willen hervatten voelen zich geruggesteund door uitspraken van hun achterban. In twee vergaderingen spraken de Indus triebondleden bij de Vitrite in meerder heid als hun mening uit dat het OR- overleg zo snel mogelijk hervat moet worden Hiervoor waren in het bedrijf handtekeningen ingezameld en werd een motie ingediend. De leden die het overleg niet willen her vatten wijzen op het standpunt van de kadergroep die hun mening deelt. Zij staan bovendien op het standpunt dat de visie van de ledenvergadering geen uitspraak was voor het bedrijf maar voor het bondsbestuur. Hoofdbestuur Het hoofdbestuur van de Industrie bond heeft zich namelijk ook al uitge breid met de zaak bemoeid. Door de tegengestelde opvattingen van de ka dergroep en de ledenvergaderingen is het geschil volgens de reglementen van de Industriebond voorgelegd aan het bondsbestuur. Dit orgaan zal nu een uitspraak doen over de houding die de OR-leden van de Industriebond bij de Vitrite moeten iinnemen. De heer Bijvank kon overigens niet zeg gen wanneer deze beslissing van 'het. GOES - Het gesprek over de aanwij zing van een zogenaamd 'boven bouwziekenhuis' (met extra specia lismen) in Zeeland, mag de ver- nieuwbouwplannen van het streek ziekenhuis 'De Bevelanden' niet vertragen. Het bestuur van het streekziekenhuis schrijft dit in de brief aan de staatssecretaris van volksgezondheid en milieuhygiëne, waarin de vernieuwbouwplannen worden aangeboden en toegelicht. Volgens het bestuur zal uitstel van de bouw de kwaliteit van het zie- kenhuiswerk in het gedrang bren gen. Er wordt opgewezen dat het streek ziekenhuis als gevolg van een fusie nog bestaat uit twee verschillende gebouwen (noord en zuid) „In de fusie-reorganisaties is ter wille van de concentratie van specialismen in tussen een aantal noodvoorzienin gen getroffen, die niet lang kunnen voortduren", aldus het bestuur. „Zij stellen te zware eisen aan specialis ten en personeel en remmen belang rijk de mogelijkheden om specialis men te versterken, nieuwe specialis ten aan te trekken en vacatures te vervullen, af' Het. ziekenhuisbestuur verzoekt daarom dringend om een spoedige beslissing over het schetsplan en een spoedige goedkeuring van de bouw. Een en ander zal, zo meldt het be stuur. belangrijke voordelen opleve ren. Genoemd worden, opheffing van dubbele voorzieningen, besparing op apparaturen, rationele inzet van per soneel. besparing op de personele be zetting van de directie en besparing in beheerskosten. Tekening een overzicht van de toekomstige situatie kenhuis Bevelanden-noord in Goes li! EZZZ3 Verbouw 5 [23 Nieuwbouw f n en om het huidige zie- Aantal in aanbouw zijnde woningen in Zeeland nam toe VLISSINGEN - In Zeeland waren eind oktober 3.508 woningen in aanbouw. Dit is 22 procent meer dan op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar. Landelijk gezien waren er eind oktober 110. 452 woningen in aanbouw, wat 11 procent meer is dan vorig jaar. De toename van het aantal in aanbouw zijnde woningen was het grootste in de provincie Drente met 43 procent en al leen in de provincie Groningen werd een daling (10 procent) geconstateerd. In de periode van januari toten met ok tober werd in Zeeland met de bouw van 3.016 woningen begonnen. Dit is 6 pro cent meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Landelijk was er een toe name van 5 procent, er werd in heel Ne derland begonnen met de bouw van 97.247 woningen. Eveneens in de pe riode van januari tot en met oktober werden in Zeeland 2 446 woningen vol tooid. Ten opzichte van dezelfde periode van vorig jaar is dit een daling met 17 procent Dit wijkt weinig af van de lan delijke cijfers, die een daling te zien ge ven met 16 procent Er werden in heel Nederland 83.472 wo ningen voltooid. Al deze gegevens zijn afkomstig van het centraal bureau voor de statistiek, dat verder meldt, dat in de maand oktober in Nederland werd begonnen met de bouw van 11.237 woningen, tegen 10.721 in oktober 1975. Het aantal voltooide woningen bedroeg oktober dit jaar 10.288. tegen 11.751 in de overeenkom stige maand van 1975. (Slot van pap. 1) het laatste stuk tegen de Beatrixlaan aan - van de Heemisseweg zal dan ook verdwijnen. De hoofdingang voor de po likliniek komt ter hoogte van de huidige Heemisseweg. Voor bezoekers zal de Reigerstraat hoofdtoegang blijven en de ambulances rijden vanaf de Valckes- lotlaan binnen. Het bestaande gebouw noord blijft voor het grootste deel staan. Het voorge bouw (nu receptie, administratie en be- heersafdeling) krijgt een andere functie: geestelijke- en maatschappelijke ver zorging, met ruimten voor een kerk, lounge, patiënten/bezoekers en kanto ren voor de pastores. De bezoekers ko men via de huidige ambulance-ingang binnen. Onder het voorgebouw zijn het mortuarium, sectiekamers en opbaar ruimten gepland. Het behandel- en be ddenhuis blijft helemaal intact Het wordt volledig beddenhuis en aange past aan de eigentijdse mzichten van de verpleging (kamers met 6 bedden wor den teruggebracht tot kamers met 4 be dden en eigen sanitaire voorzieningen). De ruimten voorde technische diensten het ketelhuis worden verplaatst naar een nieuw gebouw, aan de zuidzijde van het beddenhuis. Het onderhuis wordt bestemd voor de civiele dienst (linnen kamer, schoonmaakdienst centraal magazijn) en het huidige laboratorium wordt personeels restaurant In de poli kliniek komen de vertrekken voor ad ministratie. organisatie en beheer en vergaderingen. De keuken blijft op de zelfde plaats. Centrale Het aantal liften gaat van 3 naar 8. Op de plaats van de kapel en een deel van het zusterhuis, komt een nieuw be ddenhuis van 6 bouwlagen, waarvan de onderste twee lagen ingericht worden als beddencentrale, piketkamers en apotheek, met een eigen geneesmidde lenvoorziening. In dit deel komen ook de ambulances aan. In de bovenste la gen zijn onder andere verloskamers en bedden voor zogenaamde 'special care' ingetekend. In de nieuwe gedeelten achter het be ddenhuis liggen de behandel- en onder- Op de foto: de verzamelplaats van autowrakken vlakbij het Walcherse Serooskerke. PROVINCIALE WATERSTAAT IN RAPPORT zoekafdelingen (2 bouwlagen). In het onderhuis naast de ambulanceingang wordt een vemchtingencentrum inge richt. met een aantal kleine operatie kamers en behandelkamers voor onge vallen; als het ware een uitgebreide EHBO-afdeling. In de andere vleugel komt de róntgenafdeling. Het aantal röntgenologen wordt uitgebreid van 2 naar 3 en ook de apparatuur zal worden vergroot. Boven de róntgenafdeling zijn de operatiekamers (5) gepland. Momen teel zijn er in noord en zuid 4 operatie kamers die ook voor poliklinische ver richtingen gebruikt worden. In het on derhuis van de polikliniek krijgt de me dische administratie een plaats, terwijl er ook ruimten voor de specialisten ko men. Die specialisten zullen ook in het bovenhuis ruimte krijgen, zodanig dat de 'snijdende specialisten' beneden zit ten en de 'denkende specialisten' boven. Op de bovenverdieping zijn ook het consultatiebureau en een modem labo ratorium (met mogelijkheden voor au tomatisering van bepalingen) ingete kend. De hoofdingang van de polikli niek en opname komt aan de kant van de Heemisseweg met ernaast een ruimte voor de fysische therapie én een oefenzaal (momenteel is daarvoor vrij wel geen ruimte). Na de hoofdingang is er plaats voor een algemene receptie, telefooncentrale, een afsprakenbalie en een deel van de medische administratie. Het streven is erop gericht die medische administratie zo centraal mogelijk op te zetten. Bij de bouw zal rekening worden gehouden met een uitbreiding van de polikliniek in de toekomst. Verpleegprijzen De totale investering van 77 miljoen gulden zal uiteraard doorwerken in de vrpleegprijzen (nu in de derde klas 185 per bed, per dag). Als het aantal bedden lager wordt dan 345, zal de in vestering met enkele miljoenen ver- laagd kunnen worden, al zal die bespa ring vooral in de exploitatie van het ziekenhuis merkbaar zijn. Voorzitter Loeve en algemeen directeur J.W. Hartman wijzen er in dit verband op dat de personeelskosten 60 tot 70 pro cent van de uitgaven belopen, dus ho ger liggen dan de rente en aflossing van de leningen die het ziekenhuisbestuur voor de (ver)nieuwbouwplannen moet sluiten. Ter vergelijking: het zieken huis Bevelanden-noord, dat in 1964 werd geopend, kostte indertijd bijna 10 miljoen gulden. Volgens de heer Loeve ligt het niet In de bedoeling om het aantal specialisten dat aan het ziekenhuis verbonden is, ri- goreus uit te breiden. „Wel denken we aan versterking van het aantal specia listen. waardoor de kwaliteit van het medisch gebeuren op peil kan blijven. Nu bij elke Amro Bank. SITUATIE IN ZEELAND 'NIET VERONTRUSTEND' MIDDELBURG - In Zetland zijn nieuwe opslagplaatsen voor auto wrakken gewenst in die regio's, waar men een af te danken auto hier kwijt kan. Waar wel afgedankte auto's op ter reinen kunnen worden verzameld, zijn voorwaarden nodig om de problemen, die met deze opslag samenhangen, zo klein mogelijk te houden. Die aanbeve ling doet provinciale waterstaat in een rapport over 'Autowrakken in Zee land'. dat op 3 december aan de orde komt in de statencommissie voor het milieubeheer. Die dienst noemt de si tuatie in Zeeland - voor wat betreft het aantal opslagplaatsen - 'niet veron trustend.' Een inventarisatie in 1975 heeft duide lijk gemaakt, dat er in de provincie ne gentien opslagterreinen voor auto wrakken zijn gevonden. Vijftien daar van bieden plaats aan meer dan vijftig wrakken, op vijf terreinen staan er meer dan 250. In totaal veronderstelt de wa terstaat. daterin de provincie tussen de zevenduizend en vijfenzeventighonderd autowrakken liggen opgetast. Ze zijn als volgt over de provincie ver deeld. De meeste opslagplaatsen vindt men in Zuid-Beveland, namelijk zeven. West- en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen hebben er elk vier. op Schouwen- Duiveland komen er twee voor en op Walcheren en Tholen ligt één verzamel punt van autowrakken. Sint- Philipsland cn Noord-Beveland hebben er geen. Provinciale waterstaat: „Uit deze gege vens volgt, dat het aantal sloperijen en opslagplaatsen met groot is te noemen. Hoewel uit het verleden geen vergelijk bare gegevens bekend zijn. kan niet worden gesproken van een groeiend aantal Voorts kan evenmin worden ge sproken van concentratiepunten. Wél vraagt het landschappelijke aspect na dere aandacht Waakzaamheid is daar bij gewenst bij de vestiging van nieuwe bedrijven buiten de bebouwde kom Bij de inventarisatie van vorig jaar zijn ook de opslagplaatsen bij woonwagen centra meegeteld. Zichtbaar Van de 19 Zeeuwse opslagterreinen voor autowr kkwn liggen er zeven in of aan de rand van de bebouwing en twaalf in agrarisch gebied. Acht zijn er duidelijk zichtbaar vanaf de weg, elf stuks zijn niet of nauwelijks te zien. De meeste sloperijen - zo zegt provinciale waterstaat - voeren de wrakken regel matig af. Vanuit vooral Oost- Zeeuwsch-VIaanderen gaat een deel naar België, een ander deel wordt ver voerd naar een Middelburgse firma, waar ze met een 'guillotineschaar' ver knipt worden tot handelbare mootjes en zo rechtstreeks aan de staalindus trie worden verkocht. Sinds mei 1975 worden geplette wrakken ook afge voerd naar het Haagse shredderbedri jf. In het rapport wc. Jen drie oplossing., voor het wrakkenprobleem onder de loep genomen: - één, waarbij de overheid een of meer regionale sloopterreinen inricht, waarop een aantal slopers voor hun bedrijfsoefening een kavel huren: - een tweede mogelijkheid, waarbij de overheid 'terreinen voor tijdelijke op slag inricht, die op basis van voor waarden door daaraan gebonden slo pers worden leeggehaald; - een derde oplossing, waarbij de over heid eisen stelt rond de inrichting van de sloopterreinen, maar het proces zelf aan de slopers overlaat. Provinciale waterstaat ziet in een com binatie van de tweede en derde oplos sing de beste mogelijkheden om het probleem van de autowrakken in Zee land aan te pakken: waar geen terreinen zijn moeten ze worden aangewezen, zo dat de afgedankte auto's tijdelijk kun nen worden opslagen; waar ze wél zijn zouden de gemeenten een contract kunnen afsluiten met een sloper, zódat deze alle afgedankte auto's aanvaardt. Daarby tekent men wel aan. dat deze laatste mogelijkheid uitgaat van een op dit punt onveranderde wet op de afval stoffen. Oplossing Als voordelen van deze suggestie noemt het rapport de korte vervoersafstand bij regionale opslagplaatsen en de moge lijkheid dat iedereen zijn auto kwijt kan. Nadelen zijn volgens waterstaat de in vestering voor de aankoop en inrichting van het terrein en het feit, dat er behalve particuliere opslagplaatsen ook nog wrakken-terreinen van de overheid bij komen. Tot de voordelen van een opzet, die de slopers een actieve rol geeft in het proces rekent men. dat er geen investe ringen voor terreinen gedaan moeten worden en de omstandigheid, dat de be drijven vaak zo liggen, dat er korte ver- voersafstanden zijn. Als een nadeel on derkent de dienst, dat dan de overheid geen greep heeft op de verder doorstro ming van de wrakken. In de Zeeuwse situatie tekent provinciale waterstaat nog wel aan, dat slopers alle afgedankte auto's in ontvangst nemen. Hoewel in Zeeland vrijwel geen pro blemen bestaan met op de weg achter gelaten auto's beveelt waterstaat toch aan in de gemeentelijke politieveror dening een bepaling op te nemen om dit tegen te gaan. De oplossing via het éne regionale Zeeuwse opslagterrein heeft - zegt het rapport - weliswaar als voordeel, dat er een gunstige plaats kan worden ge kozen en dat de andere terreinen in de provincie zullen verdwijnen - er staan ook veel nadelen tegenover met name in de sfeer van de investeringen en vanwege de noodzaak om toch kleine plaatselijke tijdelijke 'verzamelter- reintjes' te hebben. „In Zeelannd met zijn geringe bevolkingsdichtheid en dientengevolge geringe wrakkenbes- tand bestaat geen behoefte aan één van overheidswege in te richten en te behe ren regionaal sloopterrein. De kosten van aanleg en exploitatie zijn te groot, in vergelijking tot het nagestreefde doel", zo is de opvatting. hadden eerst 4 chirurgen en dat wor- dene er 3 en dan de nieuwe uroloog. We pretenderen als ziekenhuisbestuur echt niet allerlei specialisten aan te trekken, omdat het zo leuk staat op de voor deur". aldus de heer Loeve. .Aan een bovenbouw-toestand wordt voorshands niet gedacht. Wel zullen we een zodanige outillage krijgen dat - wanneer een beroep gedaan wordt op Goes - de mogelijkheden aanwezigzijn". De heren Loeve en Hartman verwach ten dat het totale personeelsbestand van het ziekenhuis door de plannen niet sterk zal stijgen. „Het bestand zal in de poliklinische sfeer wat toene men", stelt de heer Loeve. Het zieken huis heeft 380 vaste en 100 part-time medewerkers in dienst. ADVERTENTIEl I Er is verschil tussen overtuig uzelf Ivr. 26 en za.27november max.10kop«eenpp. Markt 11 Middelburg I FOTO HENNING/ETMANI

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 37