NVV eist duidelijkheid leverkwalen bij Hoechst Vlissingse moordenaar zwijgt nog Aanleg van vaste oeververbinding Westerschelde kan direct beginnen HUISARTSEN WEIGEREN POLITIE MEDEWERKING BIJ BLOEDPROEF PZC/p Plattelandsschoon in Haagse kringen LAATSTE TOCHT OUDE STOOMKRAAN Tholenaar gedood bij aanrijding DRIE WEKEN GEVANGENIS VOOR DRIESTE AUTOKAPING Conflict over beroeps-ethiek in Terneuzen ALLEEN OPEN ONDERZOEK KAN ONRUST WEGNEMEN almanak Bestuurder werd met luchtdrukpistool gedwongen tot rit naar Bergen op Zoom VRIJDAG 26 NOVEMBER 1976 TERNEUZEN - Twee/derde deel van de Terneuzense artsen weigert mee te werken aan het afnemen van een bloedproef bij automobilisten, die 'met een glaasje teveel op' door de politic zijn aangehouden. Hoofdinspecteur- korpschef C.O. Hindriks van de Terneuzense gemeentepolitie is van mening dat daarin verandering moet komen. Binnenkort wordt de zaak dan ook aangekaart in een bespreking tussen vertegenwoordigers van het openbaar ministerie, de inspectie volksgezondheid en de politie. Van de negen huisartsen in de gemeente Terneuzen weigeren zes een bloed proef af te nemen. Korpschef Hindriks: „Zij beroepen zich op hun ethiek. Zij zijn van mening dat de arts tot taak heeft zieke mensen beter te maken en dat zijn taak met is het verzamelen van bewijsmateriaal ten dienste van de justitie". Het weigeren van medewerking aan de politie levert met name in de weekein den nogal eens problemen op. De heer Hindriks: „Het gaat bij het rijden onder invloed om een weekend-delict. Want er wordt vooral in de weekeinden veel gedronken. Op die dagen heeft maar één huisarts weékenddienst, Dat bete kent dus datje een kans van één op drie hebt, datje een arts treft die mee wil werken'. Op die manier krijgt de Terneuzense gemeentepolitie slechts af en toe de kans om de bewijsvoering te vervolmaken. En dat kan gevolgen hebben voor de vervolging van de overtreder Het komende gesprek tussen vertegenwoordi gers van de verschillende instanties zou tot resultaat kunnen hebben dat een aantal huisartsen van gedachten verandert en voortaan toch gaan meewer ken aan de onderzoeken van de politie. Eerbaar Geneeskundig inspecteur dr. S. Lelie uit Middelburg heeft, zoals hij donder dagavond desgevraagd meedeelde, geen kwaad woord over voor de artsen die op eerbare gronden weigeren een bloedproef af te nemen. „Overigens", zo zei hij, „gebeurt het niet alleen in Terneuzen. maar in geheel Zeeland en ook daarbuiten. Ik vraag me af. of men er zich als medicus van bewust is of men onder de gegeven omstandigheden de verdachte wel de dienst bewijst die men denkt te bewijzen. Als het namelijk zo n anderhalf uur duurt voordat de politie een arts heeft gevonden die bereid is een bloedproef af te nemen werkt dat alleen maar ten nadele van de verdachte. De alcohol is dan van uitliet maagdarmkanaal opgenomen in het bloed met als gevolg dat er een hoger promillage wordt gemetenIk zou zeggen als je, en dan ga ik er van uit dat je wordt aangehouden kort na je laatste borrel, gepalet wordt, dan zo snel mogelijk een bloedproef. De drank zit nog in je maag en het gemeten promillage is lager. Volgens dr. Lelie is één van de beste oplossingen van het probleem, het door de justitie in dienst nemen van politieartsen. „Daar heb ik voor gepleit, maar het botst op financiële gronden provincie WESTKAPELLE - Donderdagmiddag hebben 49 leden van de afdelingen Weslkapelle, Koudekerke en Middel burg van de Nederlandse bond van plattelandsvromcen een bezoek gebracht aan 'politiek' Den Haag. Zij bezochten de eerste kamer en de ridderzaal. Ook woonden ze een zitting van de tweede kamer bij. Tijdens hun aanwezigheid voerde onder anderen minister Van Ag t het woord. De reis werd ondernomen om nader inzicht te krijgen in het functioneren van de regering en de eerste en de tweede kamer. VLISSINGEN - De Industriebond ruw heeft de Medische dienst van het directoraat-generaal van de Arbeid een brief geschreven over leveraandoenin gen bij enkele personeelsleden van Hoechst in Vlissingen. Bondsbestuur- der B. van Hattem vraagt aan het directoraat-generaal aan te tonen dat er geen verband bestaat tussen de stof fen, waarmee bij Hoechst wordt ge werkt en die leveraandoeningen. De bondsbestuurder vindt dat de 'onrust bij het personeel' allen kan worden weggenomen „wanneer met betrek king tot het onderzoek de maximale openheid wordt betracht'. In de periode september 1975 - maart 1976 constateerden medici bij een on derzoek onder het Hoechst-personeel drie gevallen van leveraandoening. Vol- gens het bondsblad WIK van de Indus triebond NW van 24 november zou er toen onrust onder het personeel ont staan zijn. Men legde verband tussen de aandoeningen en de bij Hoechst gepro duceerde stoffen. De zaak kwam in de ondernemingsraad, de bedrijfsarts, en specialisten werden bij de zaak betrok ken. Dr. Wilson, verbonden aan het Uni versitair Ziekenhuis Dijkzicht in Rot terdam bracht een rapport uit, dat ook in de ondernemingsraad aan de orde kwam. In verband met het medisch be roepsgeheim waren bepaalde gedeelten in dat rapport onleesbaar gemaakt door "ovérpl ak king'. Volgens WIK zou dr. Wilson hebben ge steld dat bij twee van de drie werkne mers er sprake zou kunnen zijn van erfe lijke aanleg. De leveraandoening liet geen verband zien met de in het chemi sche bedrijf van Hoechst geproduceerde stoffen. Bij de derde werknemer zou de diagnose nog niet zijn gesteld. Vragen Op verzoek van kaderleden van de In dustriebond NVV heeft de arts M. Ver berk, die lid is van de deskundigen commissie van de vakbondscommissie voor Veiligheid en Gezondheid het rapport-Wilson becommentarieerd. In overleg met hem hebben de kaderleden aan Hoechst gevraagd: „Welke leveraandoeningen zijn er bij Hoechst geconstateerd?" „En welke afwijkingen kunnen het gevolg zijn van blootstelling aan de stof fen, die bij Hoechst voorkomen?" Volgens het bondsblad heeft Hoechst de vragen in de ondernemingsraad niet beantwoord, en heeft ook de arts- deskundige van de bond niet de be schikking gekregen over het volledige rapport-Wilson. Wél zou de directie van Hoechst in de ondernemingsraad heb ben aangekondigd „zich tot de Arbeid sinspectie te zullen wenden met het ver- Allt WOOrd zoek of deze overheidsdienst zich aóhter het onderzoek van dr. Wilson wil stel len," aldus WIK. ook maar enige aanleiding toe mocht bestaan" een verdergaand onderzoek in te stellen. Na een advies van de commissie Veilig heid en Gezondheid van de Industrie bond NW heeft bondsbestuurder Van Hattem zich nu tot de Medische Dienst van het directoraat-generaal van de Ar beid gewend met het verzoek „zo daar Gevraagd om commentaar maakte di recteur ir. H. P. van Heel van Hoechst- Vlissingen de volgende kanttekenin gen: „Niet alleen de ondernemingsraad, ook de directie heeft een overgeplakt rap port van dr. Wilson gekregen. Alleen de bedrijfsarts heeft een volledig rapport. Dat is gedaan om de privacy van de drie betrokken werknemers te sparen," al dus de Hoechst-directeur. Volgens hém heeft de ondernemings raad (en daarmee de kaderleden van de bonden) wel degelijk antwoord gekre gen op de vragen naar de aard van de leveraandoeningen, en welke afwijkin gen de stoffen kunnen veroorzaken: „Bij de eerste werknemer was de leveraan- doerung ontstaan door prikkelingen van de gal, bij de tweede door cellen binnen de lever, en bij de derde door een virus-infectie. Bij geen van drieèn is er volgens het onderzoek sprake van ver band tussen de aandoening en de stof fen bij Hoechst," aldus de heer Van Heel. Hij wijst er op dat bij het eerste onder zoek van het personeel in najaar '75- vooijaar '76 dus drie personen met een leverafwijking werden gevonden: „Dat is drie op de 300. dus 1 procent. Dat is een lager percentage dan bij aanstel lingskeuringen wordt gevonden, terwijl het percentage van mensen met een le veraandoening onder de totale bevol king veel hoger ligt." 'Onjuist bericht' De berichtgeving van de Industriebond NVV over het verzoek van Hoechst aan de arbeidsinspectie is volgens de heer Van Heel al evenmin juist: „We hebben de arbeidsinspectie niet verzocht zich achter het rapport Wilson testellen. We hebben de arbeidsinspectie gevraagd een oordeel te geven over dat rapport. Het antwoord van de arbeidsinspectie is overigens al binnen en ook reeds ter kennis van de ondernemingsraad ge bracht. Men kent dat antwoord." HALSTEREN - De 44-jarige automobi list Karei van Dijke uit Sint-Annaland is donderdagmorgen omstreeks half acht op slag gedood, toe nde wagen die hij bestuurde frontaal op een vracht wagen botste. Het ongeluk gebeurde op de Thoolse weg nabij Halsteren. De 29-jarige vrachtwagenbestuurder P. L. L. uit Poortvliet reed over deze straat in de richting Tholen. Hij bemerkte te laat een voor hem - langzaam - rijdende mobiele kraan en moest zeer krachtig remmen om een kop-staart-botsing te voorkomen. Waarschijnlijk mede door het glibberige wegdek begon bij de ma noeuvre de aanhangwagen van de vrachtwagen te 'scharen'. De aanhangwagen drukte de vrachtwa gen naar de Imkerweghelft van de rij baan. waar op dat moment uit tegen overgestelde richting de auto van de heer Van Dijke passeerde. VERDA CHTEN FRANS VAN DE K. EN DRIEKUS S. LATEN WEINIG LOS (ADVERTENTIE) GEEN NIEUWE FEITEN AAN HET LICHT GEBRACHT VLISSINGEN - De Vlissingse recher- che heeft nog steeds geen zekerheid over het feit wie van de twee hoofdver dachten in de moord op de 44-jarige Vlissingse reserve-schipper Cor Jacobs de drie dodelijke schoten heeft gelost. Zowel de 49-jarige Frans van de K. als Driekus S. (27), die worden verdacht van moord met voorbedachten rade, hebben nog geen bekentenis afgelegd. De in hechtenis genomen echtgenote van het slachtoffer. Riet J.-S. (38)>.en haar achttienjarige zoon Jan A. J. heb ben eveneens nog weinig belangrijke feiten losgelaten. Zoals bekend, zijn zij in arrest genomen op verdenking van ZEEUWSE Schoentjes Het grote Sim Nicolaaswezen houdt dat gezin tn Middelburg danig in de ban. Sinds de gevierde grijsaard blijkens beelden op de televisie en verslagen in de couranten onze landsgrenzen heeft overschreden, stellen de kinderen zich onverzette lijk op. Elke avond opnieuw plaatsen ze hun schoeisel bij de haard, de be denkingen van hun ouders luchtig wegwuivend. Het meisje is al negen en zij gelooft er eigenlijk niet meer in. Maar toch; als zij 's avonds naast haar broertje lie deren aanheft, dan knjgt ze iets over zich van iemand, die de Moederkerk derug heeft toegekeerd, maar die bij feestelijke gelegenheden toch weer wordt gegrepen door het liturgisch gebeuren. Haar broertje van vier kent nog met de twijfels, die de mens bij het klim men der jaren bevangen. Hij acht het volstrekt logisch dat volwassen mannen, rijk beladen met geschen ken. nauwe rookkanalen passeren en hij kan de begeerte van het paard naar water en wortels geheel mee voelen. Eén ding is vervelend. Hij acht het onlogisch, dat de gulle gever op het dak zijn geschenken te bestemder plaats deponeert als de open haard brandt. Toen zijn ouders deze week, ondanks zijn bezweringen dat niet te doen, het open vuurtje stookten, was het daarom niet zo gezellig als ge woonlijk. Goed, het gloeide aange naam op. Maar ze zaten er toch een beetje bij als lieden, die in het verbor- genen moeten handelen. De volgende ochtend zat er dan ook iets in de schoentjes. MIDDELBURG- Donderdag,is over de Westerschelde. vooreen 'laatste gang naar de Sloper' een stoomkraan van Terneuzen naar Middelburg gesleept. Bij Metaal- handel Tony Leijnse in Middelburg zullen twee van dergelijke stoomkranen, die lange tijd in gebruik zijn geweest voor overslagwerkzaamheden in de haven van Terneuzen. worden gesloopt. De kranen, die in 1955 zijn gebouwd, waren in Terneu zen in gebruik bij August de Meijer. Dit bedrijf heeft de kranen afgedanktstoom kranen worden niet meer gebruikt. De eerste van de twee kranen werd gisteren in Middelburg afgemeerd aan de kade van het CPC Peulvruchtencentrum. Als de weersomstandigheden hel toelaten wordt vandaag het tweede exemplaar van Ter neuzen naar Middelburg gesleept. MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft donderdagmorgen een man uit Tholen voor een geval van 'autokaping' veroordeeld tot drie weken onvoor waardelijke gevangenisstraf. De verdachte, K. J. D., was zelf niet op de zitting verschenen. D. wilde na huiselijke moeilijkheden met zijn vier kinde ren naar Enschede. In Tholen hield hij al zwaaiende een auto aan. bestuurd door G. T. Onder aanbieding van een tientje vroeg hij een lift naar Bergen op Zoom. Toen de bestuurder dit weigerde, haalde D. een luchtdrukpistool tevoorschijn, dat hij dreigend op T. gericht hield, met de woorden: „Gaat het met dit wel?" De bestuurder besloot daarop de man met zijn kinderen te laten instappen en reed hen gedwongen naar Bergen op Zoom. Tijdens de rit had de man zijn bedriging herhaald met de opmerking: „Als je je rustig houdt, gebeurt er niets". Eerder had D. in Tholen al gepoogd een andere auto te charteren, waarmee de bestuurder juist wilde wegrijden. Deze man verdween daarop in zijn huis en kwam niet meer tevoorschijn, nadat hij had gezegd dat hij zijn autosleutel tjes nog even moest halen. respectievelijk uitlokking van het misd rijf en medeplichtigheid. Commissaris van gemeentepolitie J. van Manon deelde desgevraagd mee, dat geen van de vier verdachten terzake doende nieuwe feiten aan het licht heb ben gebracht Hij bevestigde, dat in alle vier gevallen sprake is van een vage be kantenis. waarin alleen een bepaalde betrokkenheid naar voren komt. Tijdens de verhoren, waarmee woens dagmorgen is begonnen en die donder dag werden voortgezet, zijn de meest brandende vragen onbeantwoord ge bleven. Zo is nog steeds niet vast komen O staan of Frans van de K., die door RiA J.-S. en vermoedelijk ook barkeeper Driekus S., met wie zij een verhouding had, als huurmoordenaar in de arm werd genomen het beloofde 'honora rium' van duizend gulden heeft ont vangen. Verder, zo deelde commissaris Van Ma rion mee, staatnogsteeds nietvast welk type wapen is gebruikt en waar het van daan is gekomen. Vraag is ook waar het moordwapen is gebleven en waar pre cies tussen Rotterdam en Dordrecht het lichaam van Cor Jacobs in het water is geworpen. Bloembollen naar Middleburg in VS MIDDELBURG - De vijftien i; van Middelburg die van de zomer een bezoek hebben gebracht aan Middle burg (USA), hebben tijdens een onlangs gehouden reünie besloten 200 tulpen bollen naar Amerika te sturen. Daarmede willen de Middelburgers nogmaals hun dank overbrengen voor de genoten gastvrijheid Uit een inmid dels uit Amerika ontvangen reactie bleek, dat getrachtzal worden de bollen te planten in een plantsoen op het marktplein. TOPAMBTENAREN RIJKSWATERSTAAT IN UTRECHT: „UITWERKING VAN ONTWERP VOOR 95 PCT GEREED" i Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG-UTRECHT - Als de rege ring positief beslist over de vaste oe ververbinding Westerschelde, kan niet le aanleg onmiddellijk worden begon- ïen. De uitwerking van het ontwerp is /oor 95 procent gereed. De aspecten die ïog nader moeten worden onderzocht, iggen op het gebied van de waterloop- tunde en de fundering van de brug- .unnel die de oevers van Zeeuwsch- V'laanderen en Zuid-Beveland moet gaan verbinden. In de ruim vijf jaar die men voor het project nodig denkt te hebben, zullen gemiddeld 700 mensen werkzaam zijn. Het levert de werkge legenheid 3500 man-jaren op. Dit werd donderdag in Utrecht bekend gemaakt door topambtenaren van rijkswaterstaat. Op de 'Betondag 1976 van de betonvereniging gaven zij tech nische uiteenzettingen over respectie velijk het tunnel- en bruggedeelte. De manifestatie werd bijgewoond door on geveer 900 vertegenwoordigers van de bouwwereld die - zo bleek uit een zin speling van de voorzitter van het con gres - een spoedige regeringsbeslissing over de vaste oeververbinding op prijs stellen. lr. H. C. Wentink van de directie sluizen en stuwen van rijkswaterstaat beperkte zich tot een algemene inleiding en de tunnel. Als nadelen van de huidige veerverbindingen op de Westerschelde noemde hij kwetsbaarheid, arbeidsin tensiviteit en tijdverlies. Hij gaf een overzicht van de in het verleden ver richte tracé-studies, waaruit ten slotte de voorkeur voor het traject Kruiningen-Perkpolder kwam, en zei: „In 1973 is het resultaat van al deze stu dies m een rapport aan de minister aan geboden. Het ontwerp is thans zover ge reed. dat direct met de bouw kan wor den begonnen. Het wachten is alleen op de toestemming van de regering aan de exploitant om op de kapitaalmarkt het bedrag te lenen dat met de stichtings- kosten gemoeid is". De heer Wentink noemde in dit verband een bedrag tussen de "00 en 800 miljoen gulden en hij merkte op, dat de rijks bijdragen achteraf de baten - voort vloeiend uit de opheffing van het veer- niet hoeven te overschrijden. Hij voor spelde dat de te heffen tol het huidige veergeld niet te boven zal gaan en dat de leningen na ongeveer 25 jaar afge lost kunnen zijn. Daarna kan de oever verbinding gratis aan het rijk worden overgedragen. Hij sprak van 'een uniek werkgelegenheidsobject, dat de ge meenschap geen cent extra kost'. Zoals bekend is op aandrang van een grote meerderheid in de tweede kamer op de begroting 1977 van hét rijkswe genfonds onlangs een garantiepost voor die leningen opgenomen. In die post wordt een maximum van 1150 miljoen gulden genoemd, volgens financiële deskundigen voldoende als in 1977 met de bouw wordt begonnen. De houding van de tweede kamer - aangenomen op initiatief van de KVP'er Cornelissen - wordt uitgelegd als een ruggesteun voor minister Westerterp van verkeer en wa terstaat. die niet onder stoelen of ban ken steekt dat hij de verbinding ook graag wil. Tijdens een openbare com missievergadering voor de behandeling van zijn begroting in de kamer heeft hij zelfs gezegd ervan overtuigd te zijn, dat de beslissing in 1977 valt en dat met de bouw kan worden begonnen. Die over tuiging herhaalde hij in de tweede ka mer. De garantiepost op de begroting verplicht de regering evenwel niet het komend jaar, zoals wel wordt gezegd, 'het licht op groen te zetten'. Leergeld De heer Wentink zei donderdag verder, dat men voor de noordelijke afrit bij Kruiningen geen gebruik zal maken van bronbemaling, maar dat wordt ge dacht aan een 'pneumatisch caisson' om de plaats droog te houden. Wat dat betreft was leergeld betaald bij de aan leg van de Vlake-tunnel tussen 1972 en 1975: „Bij de bouw van de Vlake-tunnel ten oosten van Kruiningen zijn name lijk bronbemalingen toegepast, die nogal wat schade hebben aangericht en die bijna de ondergang van de dorpen in de buurt hebben betekend. Daarom wordt bij de vaste oeververbinding ge dacht aan het bouwen van een pneuma tisch caisson, direct achter de huidige dijk, die daarna over deze caisson wordt omgelegd". De inleider zei dat - na de regeringsbes- lissing - zal worden begonnen met de aanleg van een werkeiland en met het baggeren van een proefput voor de zinksieuf. Die sleuf belooft een van de moeilijkste onderdelen te worden. In verband met de sterke aanzanding zal namelijk in hoog tempo en met grote capaciteit precisie-baggerwerk moeten worden uitgevoerd tot de grote diepte van ongeveer 36 meter. Om het werken onder alle omstandigheden mogelijk te maken, wordt vanaf het werkeiland naar Zeeuwsch-Vlaanderen een tijde lijke hulpbrug gebouwd Die brug loopt direct langs het tracé van de nieuwe brug en zal. behalve boven de vaargeul, waar een stalen overspanning komt van 100 meter, bestaan uit licht-betonnen overspanningen van 45 meter. De aan leg van het werkeiland en de uitvoering van de hulpbrug zullen één jaar duren. De definitieve brug kan in vier jaar wor den gebouwd. Ir. J. van den Hoonaard van de directie bruggen van rijkswaterstaat ging na der in op de techniek van de brugbouw. De brug zal, zoals het er nu uitziet, wor den gefundeerd op ingeheide betonnen en stalen palen. Dit betekent een nieuwe ontwikkeling, want vroeger werd gedacht aan een fundering met stalen caissons, diepwandpalen of holle betonputten. Ingeheide palen zijn echter een stuk voordeliger en min stens even betrouwbaar gebleken. Bij de constructie van de pijlers wordt rekening gehouden met een eventuele aanvaring. De kolossen worden daarom beschermd door kunstmatige pijler- eilanden. De brug krijgt zeven over spanningen van elk 160 meter, met aan de uiteinden halve overspanningen van elk 85 meter, zodat de totale lengte van de brug bijna 1300 meter wordt. Dc 'Combinatie Westerschelde', die nauw bij de voorbereidingis betrokken en die de bouw op zich wil nemen, be staat uit negen Nederlandse en Belgi sche aannemingsbedrijven. Het zijn de Ballast-Nedam Groep NV; NV Neder landse Beton Maatschappij Bato Jans sen; NV Aannemingsmaatschappij CFE; Christiani en Nielsen NV; Van Hattum en Blankevoort BV: Holland- sche Beton Groep NV; IGB-BBM en NV De Meijer-Zelzate. IR. J. C. SLAGTER: Stormvloedkering Oosterschelde deels boven het huidig ervaringsniveau I Van onze Haagse redacteur DEN HAAG-UTRECHT - „Met de realisering van de stormvloedke ring in de monding van de Ooster schelde kijken wij op een aantal punten verder dan het huidige erva ringsniveau. Toch is er zoveel moge lijk gezocht naar de toepassing van bekende technieken en constructies. De recente off-shore-ervaring komt ons hierbij zeer van pas". Ir. J. C. Slagter van de directie sluizen en stuwen van rijkswaterstaat zei dit donderdag op de „Betondag 1976" in het Jaarsbeurscongrescentrum in Utrecht voor vertegenwoordigers van de bouwwereld. Hij belichtte daar enige technische aspecten van de uitvoering van de waterdoorlatende pijlerdam in de Oosterschelde. In het bijzonder ging hij in op de putten en pijlerwanden. Ook vertelde hij over het zoge naamde catamaran-schip, dat spe ciaal voor het Oosterscheide-karwei zal worden gebouwd om te worden ingezet bij het plaatsen van de put ten en pijlerwanden. Dit schip krijgt een lengte van 95 meter, een breedte van 51 meter, een holte van 10 meter en de kraan moet maximaal 9.000 ton kunnen tillen. Het was donderdag de tweede keer na de regeringsbeslis sing dat de werkzaamheden in de Oosterschelde in de belangstelling stonden tijdens een congres. Vorige week nog besteedde het Koninklijk Instituut van Ingenieurs in Delft er symposium aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2