CiALE ZEEUWSE COURANT IN '77 GEEN NIEUWE LOONMAATREGEL jakobsen 0 Leger bestelt 4000 Daf-tr Kortenhorst kreeg 2 ton Schetsplannen vernieuwbouw Goese ziekenhuis 'De Bevelanden' ingediend NAUWELIJKS HULP VOOR DAKLOZEN IN TURKIJE Vakbeweging ziet overleg niet meer zitten Barre weersomstandigheden VN: Palestijnse staat op de Jordaanoever Pep-boerderij pagina 3 291e jaargang no. 281 Vrijdag 26 november 1976 TILBURY MANNENMODE EKSKLUSIEF OP WALCHEREN BU: Kanaalstraat 55 Oost Souburg Van onze redactie DEN HAAG - Na het eerste gesprek in de Stichting van de Arbeid ziet de vakbeweging het loonoverleg voor 1977 niet meer zitten. Ook verwachten FNV en CNV weinig heil van het gesprek, dat werkgevers en vakbeweging volgende week dinsdag zullen heb ben met een delegatie uit het kabinet, bestaande uit de ministers Boersma, Lubbers en Duisenberg. „De ideeën die de werkgevers hebben over het loonbeleid voor 1977 frustreert de vakbeweging dusdanig, dat er geen basis zal zijn voor een overeenstemming op centraal niveau", zei FNV-vice- voorzitter Wim Spit donderdagavond. Hij zei voorts niet te zien, dat het kabi net volgende week met nieuwe feiten zou komen, 'die de economische situatie van vandaag zouden kunnen verande ren'. Spit zei, dat de uitgangspunten van werkgevers en vakbeweging ver uit el- Japanse werven verminderen produktie TOKIO (RTR) - De scheepswerven in Japan hebben opdracht gekregen hun produktie te verkleinen met het oog op de inzinking van de wereldvraag naar. Het ministerie heeft donderdag be kendgemaakt dat het de werven heeft opgedragen hun produktie in het op, 1 april 1977 beginnende begrotingsjaar te beperken tot 72 procent en in het daarop volgende jaar tot 65 procent van die in het recordjaar 1974. Dat betekent dat Japan in 197S-'79 on geveer 6,5 miljoen brutotonzal bouwen, ongeveer de helft van de wereldvraag. direct De aanleg van een vaste oeververbin ding over de Westerschelde kan wal rijkswaterstaat betreft direct beginnen. tegemoet Minister Vredeïïng komt aan de bezwa ren vanuit de tweede kamer tegemoet met een nieuwe tekst voor de wet gewe tensbezwaren. PAGINA 4 leven PAGINA 7 wrakken top Minister Van der Stoel venvacht geen grote resultaten van de Europese top conferentie volgende week. PAGINA 19 wielerwereld 1 Jan Moerdijk wacht de houding van de j Zeeuwse wielerwereld af voor hij beslist i om actief te blijven. jubileum Rob Geeraerds viert zijn vijftigjarig ju bileum als acteur en schrijver: radio- en televisieprogramma's; strips. PAGINA 23 ontslagen Duikers Apparatenfabriek gaat 150 vi de 320 man personeel ontslaan. kaar liggen en moeilijk onder één noe mer zijn te brengen. ,,De conclusie zal zijn dat er geen centrale afspraken bin nen het bereik liggen. Dan zal er alleen nog maar overleg in de bedrijfstakken gevoerd kunnen worden", zei Spit. Minister Boersma van sociale zaken verklaarde na afloop van het gesprek in de Stichting van de Arbeid, dat hij er niet aan denkt om voor 1977 een loon maatregel te treffen als werkgevers en vakbeweging het volgende week niet met elkaar eens worden. „Ze moeten het nu zelf maar opknappen", zei hij. Hiermee bevestigt de minister nog maals het standpunt van het kabinet, om bij mislukking van het overleg op centraal niveau, dit naar de bedrijfstak ken te verplaatsen. De werkgevers hechten echter wel veel waarde aan het gesprek met de kabi netsdelegatie. VNO-voorzitter Van Veen meent, dattijdens dat gesprek niet alleen gekeken moet worden naar het loonbeleid voor 1977 doch ook naar het prijsbeleid en het werkgelegenheidsbe leid. „Voor de werkgevers geldt, dat winst vandaag kan worden omgezet in investeringen voor morgen en extra werkgelegenheid voor overmorgen", al dus Van Veen. moet vooropstaan, dat we gedrieën ge zamenlijk de verantwoordelijkheid dra gen. De werkgevers willen duidelijk maken, dat niet alleen de loonontwikke ling pas in die gezamenlijke verant woordelijkheid, doch ook het prijsbeleid en de werkgelegenheid", aldus werkge versvoorzitter Van Veen, die zich af vroeg, of de werkgevers zich extra in spanningen kunnen getroosten ten be hoeve van het werkgelegenheidsbeleid. Toen hem werd gevraagd, waaraan hij dan dacht zei hij nog niet concreet te kunnen zijn, 'doch in gemeenschappe lijk overleg zijn hersenspinsels op tafel zou leggen'. De voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, De Wit. zei. dal werkgevers en regering samen met de vakbeweging stap voor stap een begin moeten maken met een meerjarebeleid om uit het economisch-fïnancièle slop te raken. De werkgevers gaven te kennen, dat het regeringsbeleid - een loonsomstijging van 8 a 8,5 procent voor 1977 - voor het bedrijfsleven onverantwoord is. „We moeten naar een inflatiedoorbrekend beleid, waarmee iedereen uit de voeten kan en daarover willen we met de rege ring praten", zei Van Veen. De vice-voorzitter van de FNV. Wim Spit. wees er wel op. dat de vakbeweging ook nog niet alles wist. Vooral het beleid t.a.v. de premies voor de sociale voor zieningen sprak de vakbeweging niet zo aan. „Als dat zo door gaat zoals thans, dan krijgen we in 1978 de rekening ge presenteerd", zei hij. Stop Compensatie /erkgevers erkennen, dat de moei lijkheid is, dat ze in 1977 een begin wil len maken met een geheel nieuw loon beleid. Dit houdt in, dat ze voor een ge heel jaar de ruimte willen aangeven van wat in uiterste geval met de lonen mogelijk is. Daarbij willen ze tegelij kertijd af van de automatische prij scompensatie. De vakbeweging daarentegen wijst er op, dat de door haar gekozen uitgangs punten geheel in overeenstemming zijn met de rijksbegroting en de in de Macro Economische Verkenningen van het Centraal Plan Bureau aangegeven mo gelijkheden. „We doen het beleid van het kabinet geen geweld aan", aldus Wim Spit. Van Veen verdedigde het werkgever splan met te zeggen, dat de effecten pas op langere termijn zichtbaar zullen worden„In het gesprek met het kabinet Onderzoek: CDA tot debat M enten in de 'lift' IVan onze correspondent) DEN HAAG - Het Christen Democra tisch Appel (cda) is tot vlak voor het debat-Menten. dus vlak na het bekend worden van de mislukte poging tot ar restatie van de Blaricumse miljonair, in de lift gebleven. Volgens de politrends van de Neder landse Stichting voor de Statistiek (NSS), een continu verkiezingsonder- zoek, geeft 39 procent van de kiezers die hun stem zouden uitbrengen de voor keur aan het CDA. Dit is een winst van twee procent ten opzichte van de vorige NSS-peiling, begin november. De populariteit van de progressieve drie en van de VVD onderging ten opzichte van twee weken geleden geen verander ing. Ze zouden, als er op 15 en 16 novem ber verkiezingen waren geweest, vol gens de peiling respectievelijk 36 en 18 procent hebben gekregen. De aanhang van de kleine partijen liep gestadig te rug van tien procent rond half oktober via 9 procent begin november tot zeven procent half november. De volgende peiling van de NSS wordt op 29 en 30 november uitgevoerd. Als het centraal overleg over de lonen mislukt en de werkgevers bij de loon onderhandelingen in de bedrijfstakken en ondernemingen niet tot een rdelijke opstelling komen, dan moeten ze er re kening mee houden dat de vakbewe ging de strijd niet uit de weg zal gaan. Dat zei voorzitter C. van Dijk van de industriebond CNV donderdagavond op een ledenvergadering in Zwijnd- recht. Van Dijk constateerde dat er tus sen de standpunten van werkgevers en vakbonden een 'welhaast onoverbrug bare kloof gaapt. Voorzitter J. Lanser van het CNV heeft er weinig vertrouwen in dat het gesprek dat dinsdag plaats vindt tussen werkgevers- en werkne mersorganisaties onder leiding van een delegatie van het kabinet over het ar beidsvoorwaardenbeleid 1977 resultaat zal hebben. Dat zei hij donderdagavond tijdens een CNV-bijeenkomst in Bergen op Zoom. „Wij moeten afwachten of het kabinet nog iets te bieden heeft, maar dat zal waarschijnlijk niet het geval zijn. Dat betekent dat de vakbonden bedrijf- stakgewijze zullen moeten gaan onder handelen met de werkgevers. Er is niet veel fantasie voor nodig om te voorspel len dat dat moeilijke onderhandelingen zullen worden. Sociale onrust in ver schillende bedrijfstakken is daarbij ze ker niet uitgesloten", zo zei hij. KOSTEN 342 MILJOEN DEN HAAG - Staatssecretaris mr, A. Stemerdink van defensie (mate rieel) heeft donderdag aan Daf de opdracht verstrekt voor de levering van 4000 viertons vrachtauto's. De voertuigen met een laadvermogen van vier ton zijn bestemd voor de koninklijke landmacht. Met de bij behorende reservedelen en gereed schappen bedragen de kosten van het project 342 miljoen gulden, in- clusie btw (prijspeil 1975). De levering is gespreid over vier jaren en begint vroeg in 1978. Na de invoer ing van de vrachtauto's zal vrijwel het gehele wagenpark van de konin klijke landmacht uitgerust zijn met dieselmotoren. De nieuwe vrachtau to's. met type-aanduiding YA 4440, gaan de sinds 1955 in gebruik zijnde drietonners (YA 328 en YA 314) ver vangen. Bij deze voertuigen wordt geen gebruik gemaakt van aan hangwagens, zodat de beweeglijk heid groter is dan de tot nu toe ge voerde combinatie met de 1-tons aanhanger. De DAF YA 4440 is in nauwe samen werking tussen de DAF-fabrieken en de koninklijke landmacht ontwik keld. Het voertuig is afgeleid van de civiele versie van de DAF- vrachtauto en aangepast aan de ei sen die aan militair gebruik worden gesteld. Het streven naar een hoog rendement tegen lagere gebruiks kosten wordt gediend met de zesci- linder dieselmotor van de YA 4440. Een kantelbare cabine vergemakke lijkt het onderhoud. De voorziening met reservedelen sluit aan bij die van de civiele vrachtauto van DAF. Van onze correspondent) ISTANBOEL- De naar schatting 200.000 daklozen in Oost-Turkije hebben in barre weersomstandigheden hun tweede nacht in de openlucht moeten doorbrengen. In het gebied dat woensdag door een aardbeving werd getroffen die volgens voor zichtige ramingen zo'n 4000 doden heeft geëist, kan de gewonden en daklozen nauwelijks hulp worden geboden. Barre koude en hevige sneeuwval maken het de hulpploegen bijna onmogelijk via de verwoeste wegen of door de lucht de geïso leerde dorpjes in het rampgebied te bereiken. Inliet SER-gebonw te Den Haag begon donderdag het overleg in Arbeid, over het Centraal Akkoord. Foto: V.l.n.r.: Van Veen (VNO), Lanser (CNV) en Spit (FNV). VAN BANKREKENING MENTEN DEN HAAG (ANP) - Accent hoofddirecteur Hans Knoop heeft drie bankaf schriften gezien, die aantoonden dat er van de rekening van de van oorlogs misdaden verdachte Pieter Meuten een bedrag van 200.000 is overgemaakt op de rekening van de toenmalige kamervoorzitter en advocaat van Men ten. de KVP-er Kortenhorst. Knoop heeft dit donderdag meegedeeld aan de juridisch adviseur van de KVP, aldus een verklaring van de KVP-fractie. Eerder heeft de KVP berichten on tkend dat de twee ton zouden zijn geschon ken aan de partij. Vorige week heeft de KVP laten weten dat uit een intern onderzoek in de boeken van de partij niets van zo'n gift is gebleken of van welke gift van Menten dan ook. (Zie voor de zaak-Menten ook pag. 3). Het officiële dodencijfer staat sinds donderdag op 2500, maarz-al stellig ruim oplopen. Daarmee is deze aardbeving voor Turkije de rampzaligste sinds 1939, toen in de stad Erzinean 33.000 slachtof fers to betreuren waren. In Oost-Turkije vielen bij aardbevingen in 1966 en 1975 in respectievelijk de steden Varto en Lice 2500 en 3000 doden. Het centrum van de aardbeving (kracht 7.9 op de schaal van Richter) lag nu bij het be- rgstadje Muradiye, waar bijna 2100 mensen onder het puin omkwamen. Het getroffen gebied is dunbevolkt - in dit Koerdische gedeelte van Turkije leven de mensen in primitieve behui zingen in kleine dorpjes. De meesten van hen waren op het moment van de aardbeving buitenshuis. Maar in som mige dorpen, zoals het uit 70 huizen be staande Alikenli. waren er op de totale bevolking maar enkele overlevenden. Overal in de dorpjes zoeken de overle venden naar in het puin bedolven fami lieleden. De Turkse regering heeft inmiddels het buitenland om hulp gevraagd, vooral voor geprefabriceerde huizen. Ook de NAVO heeft een Turks verzoek om hulp ontvangen. Secretaris-generaal Luns heeft de Turkse regering direct laten weten dat alle NAVO-leden klaar staan om, 'in de geest van het bondgenoot schap'. Turkije hulp te bieden. Het was gisteravond nog niet duidelijk of ook Nederlandse eenheden in het kader van deze NAVO-hulp naar Turkije zouden worden gezonden. Zwaar weer op komst fVolgende week zal de rege- ring alsnog een poging onder nemen om de niet geringe kloof tussen werkgevers en werknemers te overbruggen. Vermoedelijk zal dat niet luk ken: de standpunten lopen nu al zoda nig uiteen dat een verbinding met zelfs het meest forse materiaal onmogelijk lijkt. Daar komt nog bij dat de regering ai bij voorbaat heeft afgezien van haar zwaarste 'werktuig', namelijk de loon maatregel. Minister Boersma heeft gis teren vastberaden verklaard dat er van een dergelijke maatregel geen sprake kan zijn. En daarmee basta. Geen cen traal akkoord derhalve en evenmin een loonmaatregeL Naar het zich laat aan zien zal de strijd nu voorna melij k per be drijfstak worden gevoerd en daarbij zul len zonderenlge twijfel,harde standpun ten aan beide kanten worden ingeno men. Er is zwaar weer op komst in Ne derland. 13e afgelopen dagen zijn de standpun ten aanzienlijk verhard. De toestand 'escaleert', zo heet dat tegenwoordig. De werkgevers bijvoorbeeld hebben er op gewezen dat hun minimumpakket - de voorstellen die inmiddels door de vak beweging zonder meer van de hand zijn gewezen - niet in alle sectoren van het bedrijfsleven kan worden gehaald. Zwakke bedrijven moeten naar het oor deel van de werkgevers nog weer lagere loonstijgingen bedingen dan het ge middelde percentage dat zij verant woord vinden. Er is weinig fantasie voor nodig om zich in dit opzicht de onder handelingstoekomst voor te stellen: niet rustig en weinig rooskleurig. In de zwakke sectoren van het bedrijfsleven - en die zijn er nogal wat in Nederland - komt met name de vakbeweging voor een ernstig dilemma te staan. Moet zij overgaan tot harde acties - stakingen bijvoorbeeld - terwijl zij weet dat de be wuste bedrijven de grootste moeite hebben om het hoofd boven water te houden? Voor de vakbeweging is de continuïteit van het bedrijfsleven even eens een eis van de hoogste orde en dat houdt in dat zij met name haar acties in zwakke bedrijfstakken zal moeten af wegen tegen deze eis. Het resultaat kan van bedrijfstak tot bedrijfstak, ja zelfs van bedrijf tot bedrijf verschillen: eeix loonstijging die in bedrijf A. wordt geac cepteerd. wordt in bedrijf B. afgewezen en lokt een staking uit. Deze ontwikke ling kan er bovendien toe leiden dat on gelijkheden terugkomen die de laatste jaren voor een groot deel waren wegge werkt. De 'vaste' pnjscompensatie fun geerde immers als een nivelleringsfac tor: over de hele linie was deze compen satie de laatste jaren gelijk. Als dat nu verandert kan dat tot extra spanningen aanleiding geven. Jjantlijn Er: VERBOUWEN GROTE UITBREIDING GEBOUWBEVELANDEN-NOORD KOSTEN CIRCA 77 MLN GULDEN GOES - De schetsplannen voor de uit breiding en vernieuwbouw van het streekziekenhuis 'De Bevelanden' in Goes zijn gereed. Het bestuur van het ziekenhuis heeft de plannen dezer da gen aan het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne aangebo den. De ontwerpen voorzien in een grondige aanpassing van het huidige ziekenhuis Bevelanden-noord (vroe ger: Bergzicht) en een aanzienlijke uit breiding van dat gebouw. De kosten zijn becijferd op ongeveer 77 miljoen gulden: voor de vernieuwbouw 22 mil joen en voor de uitbreiding 55 miljoen gulden. Er wordt uitgegaan van een beddenaan tal van 345 en 14 wiegen. De ziekenhui zen noord en zuid hebben samen een er kenning voor 347 bedden en 8 wiegen. De staatssecretaris van volksgezond heid en milieuhygiëne, J. P, M. Hend riks, heeft in juni 1975 in beginsel al zijn medewerking toegezegd voor de ver nieuwing en uitbreiding van gebouw noord. Dit. onder voorwaarde dat Bevelanden-zuid (vroeger: St.-Joanna) aan de gezondheidszorg onttrokken wordt. Het college voor ziekenhuisvoor zieningen gaf een positief advies, onder vermelding de uitvoering van de plan nen 'zeer urgent' te vinden. De schetsplannen zijn ontworpen door het architectenbureau Kruisheer en Hallink te Rotterdam. Het programma van eisen is to t stand gekomen in nauwe samenspraak met de toekomstige ge bruikers. Er is een reeks inspraak bijeenkomsten afgewerkt, waarbij de plannen vooral op het medisch- verpleegkundig gebeuren getoetst zijn. Het bestuur van het. ziekenhuis heeft, de plannen ook besproken met de directie van het ziekenfonds Midden-Zeeland en toegelicht bij de inspectie Zeeland van het staatstoezicht op de volksgezond heid (adviseur van de staatssecretaris). Voorzitter M. Loeve benadrukt dat het bestuur hoopt dat de staatssecretaris, in aansluiting op zijn beginsel toestemming van 1975, zo spoedig mo gelijk 'groen licht' zal geven voor de uit voering van de plannen, zodat in 1977 al begonnen kan worden. Voor de totale bouw staat een periode van 3 jaar. Eerst zal het nieuwe gedeelte worden neerge zet. Het gebouw Bevelanden-zuid zal pas worden afgestoten als alles klaar is. Gedurende de bouwperiode zal gebouw zuid vooral dienst doen als 'opvangge- bouw', teneinde de patiënten zomin mogelijk hinder te bezorgen van de bouwwerkzaamheden. Bij de opzet van de plannen is zoveel mogelijk ingespeeld op de jongste ont wikkelingen in de gezondheidszorg. Vooral aan de verruiming van de poli klinische behandeling is veel aandacht besteed en dat komt in de ruimten, die daarvoor zijn uitgetrokken ook duide lijk tot uitdrukking. Over het aantal bedden zegt voorzitter Loeve: „Er is - ook landelijk - sprake van een vermindering van de verpleegduur en grotere mogelijkheden voor polikli nische behandeling. Daarom heeft het bestuur zich gerealiseerd dat een ge sprek over het aantal bedden open moet kunnen blijven, In de opzet van de plan nen is daar rekening mee gehouden, doordat we vrij eenvoudig kunnen te rugvallen op 322 bedden, indien de op vattingen van de staatssecretaris over de algemene noodzaak tot bedbeper- king dit vragen. Ook de plaats van de psychiatrische afdeling, met 20 bedden, is zodanig geschetst dat uitstel van de bouw van die afdeling mogelijk is, tot dat er meer duidelijkheid is rondom de bouw van een psychiatrisch ziekenhuis bij Goes" Voor de verwezenlijking van de plannen zal er het nodige gesloopt moeten wor den. De bestaande kapel en het zuster huis gaan tegen de grond. "Een zuster huis is niet meer exploitabel en ver pleegkundigen willen tegenwoordig lie ver niet meer in een ziekenhuis wonen", stelt, de heer Loeve. „Als overgangsfase houden we wel een zusterhuis in Bevelanden-zuid, terwijl in de nieuw bouw een aantal piketkamers voor de dienstdoende personeelsleden komt". Verder zal een groot aantal huizen aan de Heemisseweg afgebroken moeten worden. De grens van het ziekenhuis complex komt namelijk tegen de ach terzijde van de Beatrixlaan te liggen. Het middengedeelte - en mogelijk ook Slot zie pagina 7 kolom 5) r is nog een element dat in dit geheel spanningsverhogend werkt, namelijk de komende kamerverkiezingen. Deze gebeurtenis begint nu al het politieke beeld van Nederland te beheersen, waarbij allerlei strijdpunten zich afte kenen. Het is een illusie te menen dat de komende loonstrijd daar buiten zou blijven. De vakbeweging zal er zeker op uit zijn deze strijd te politiseren, het geen haar overigens weinig moeite zal kosten. Zouden bijvoorbeeld ergens on derhandelingen mislukken of een sta king zou worden uitgeroepen, dan zul len de politici gedwongen worden om stelling te nemen. Voor de PvdA doet zich daarbij de verzwarende omstan digheid voor dat met name in voor haar belangrijke gebieden de GPN zich feller zal opstellen dan de vakbonden: voorde communisten gaat het immers om een vorm van klassenstrijd en zij zien niet op tegen allerlei wilde acties die de vak bonden (en met name hun bestuurders) in een moeilijk parket brengen. Politici zullen vervolgens onvermijdelijk stel ling nemen, hetgeen voor hun tegen standers weer aanleiding zal zijn om het aldus geforceerde standpunt te bestrij den. Alles bijeen wordt het er de ko mende maanden in Nederland niet makkelijker op. Tenzij de regering vol gende week dinsdag met. geld en goede woorden in staat blijkt enige vrede te stichten. WeL geld heeft ze niet en naar goede woorden wordt in de huidige si tuatie-toch niet geluisterd. Maar men weet maar nooit: voor de vorm lean men Van onze correspondent) NEW YORK - De Algemene Vergader ing van de Verenigde Naties heeft met overweldigende meerderheid - 90 voor, 16 tegen en 30 onthoudingen - een reso lutie aangenomen waarin de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO wordt uitgenodigd een Palestijnse staat op de westeli jke Jordaan-oever en in de Gaza-strook te stichten. Het plan roept Israël op haar troepen terug te trekken uit deze gebieden die het in de Israëlisch-Arabische oorlog van 1967 veroverde, en wel vóór 1 juni 1977, Nederland stemde met vijf andere lan den tegen, Frankrijk. Ierland en Italië onthielden zich van stemming.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1