Van der Stoel: Geen grote resultaten op Europese top Staatssecretaris wil gecombineerd beleid inzake kinderopvang bekijken Twintig min schade bij brand in meubelfabriek Zutphen VAN AGT WIL DATA DRANKCONTROLE GEHEIMHOUDEN Bredere toepassing wet stadsvernieuwing GEEN TIJD VOOR GEDETAILLEERDE BESLUITEN Van Agt zwijgt over resolutie PvdA-PPR Staatssecretaris Mertens: Rijk vergoedt kosten woonvoorzieningen voor gehandicapten Uitlekken tegengaan Buiten waait de wind om het huis... Wat doet Pa? VRIJDAG 26 NOVEMBER 1976 DEN HAAG - Minister mr. Max van der Stoel (buitenlandse zaken) verwacht van de Europese raad, waarvoor maandag en dinsdag a.s. regeringsleiders en ministers van buitenlandse zaken uit.de overige acht EEG-landen in Den Haag bijeenkomen, geen opval lende, tastbare resultaten. JVIen moet niet verwachten dat in Den Haag: gedetailleerde besluiten worden genomen. Daarvoor is de tijd te kort - bij elkaar zal men zeven a acht uur dis cussiëren. Dan is het nauwelijks moge lijk alle knopen te ontwarren. De rege ringsleiders zien de Europese raad als een cluh waar algemene oriëntaties worden gegeven, impulsen voor oplos singen van problemen, niet als een fo rum voor lange discussies over stukken met vierkante haken erin", aldus mi nister Van der Stoel. De minister gaf er overigens blijk van ook voor wat betreft de 'algemene oriën taties' niet al te hoog gespannen ver wachtingen te koesteren. Hij gaf don derdagmorgen tijdens een persconfe rentie de drie hoofdonderwerpen van de Europese raad aan: de Noord-Zuid- dialoog in Parijs en de nieuwe instruc ties waaraan de EEG-delegatie aldaar dringend behoefte heeft: het rapportr Tindemans over de verdere uitbouw van de Europese gemeenschap tot een Eu ropese unie: de economische en finan ciële situatie in de EEG Noord-Zuid De ministers van buitenlandse zaken van de negen EEG-landen konden het op 15 en 16 november in Brussel niet eens worden over een meer tegemoetr komende houding van de EEG- delegatie tegenover de ontwikkelings landen met betrekking tot de verlich ting van de schuldenlast van de arme landen, het grondstoffenbeleid en de fi nanciële hulp aan de arme landen. Met name Nederland vindt, dat een meer te gemoetkomende houding noodzakelijk is. wil men op de Noord-Zuid- conferentie in Parijs resultaten berei ken, die. door de binding met het ener giebeleid, ook voor de rijke landen van belang zijn. De olie-exporterende landen, die in Pa rijs één lijn trekken met de arme landen en samen met hen de groep van negen tien vormen, die in de onderhandelin gen staat tegenover de groep van acht rijke landen (waarvan de EEG er een is), hebben voortgang in het overleg over energievraagstukken afhankelijk ge steld van concessies van de groep van acht op de terreinen die voor de arme landen van belang zijn. Op voorstel van de Westduitse regering is de kwestie van de Noord-Zuid- dialoog. met daaraan gekoppeld de be sprekingen die maandag in Genève be ginnen, m het kader van de Unctad, over het internationaal grondstoffenbeleid, op de agenda van de Europese raad, de EEG-topconferentie van maandag en dinsdag geplaatst. In Brussel - en elders -hebben met name de Westduitsers zich steeds schrap gezet tegen elke teger moetkoming aan de arme landen in Pa rijs. Hoewel de Noord-Zuid-dialoog in Den Haag als eerste punt op de agenda staat leefde donderdagmorgen niet de verwachting dat de Europese raad maandag en dinsdag veel zal kunnen bereiken, op dit terrein. Grondstoffen In samenhang met de Noord-Zuid- dialoog zal ook worden gesproken over het optreden van de EEG bij het grond- stoffenoverleg in Genève. Met name heeft de EEG nog steeds geen antwoord gegeven op de brief die de secretaris generaal van de Unctad, Gamani Corea, enkele maanden geleden aan de EEG- landen schreef. Daarin vroeg hij om een standpuntbepaling over de oprichting van een gemeenschappelijk fonds ter fi nanciering van een grondstoffenbeleid dat de grondstoffen-exporterende ont wikkelingslanden stabiele prijzen voor hun produkten zou moeten garanderen. Hoewel daarover in mei. tijdens de Unctad-conferentie in'Nairobi, in prin cipe al overeenstemming werd bereikt (onder voorbehoud van de kant van de Verenigde Staten en WesUDuitsland), verhinderen de Westduitsers tot nu toe dat van EEG-zijde een positief ant woord wordt verzonden aan de Unctad in Genève. „Ik hoop dat de Europese raad in staat zal zijn een gemeenschap pelijk antwoord aan de heer Corea te formuleren", zei minister Van der Stoel maandagmorgen. „Ik durf niet te voor spellen dat we eruit komen Wanneer dat inderdaad niet lukt. is het waarschijnlijk dat Nederland, los van de EEG-partners, een eigen positief ant woord zal zenden aan de Unctad. Bin nen het kabinet-Den Uyl dringt met (Van onze parlementaire redacties DEN HAAG-Mr. Van Agt. minister van justitie en lijsttrekker van het CDA. heeft donderdagmorgen in de tweede kamer geweigerd in te gaan op de om streden ontwerp-resolutie van PvdA en PPR. Oppositieleider Wiegel had de minister van justitie uitgenodigd een oordeel over dit regeerakkoord te ge ven, maar - tot grote tevredenheid van de PvdA-fractieleden - ging Van Agt hierop niet in. Van Agt zei tegen Wiegel dat hij als mi nister van justitie in de kamer stond. „Hier mag ik niet spreken als lijsttrek ker van het CDA". Zowel minister-president Den Uyl als minister Van Agt verklaarden dat ook na de verschijning van de ontwerp resolutie van PvdA en PPR de vertrou wensbasis is in het kabinet nog in vol doende mate aanwezig is. In antwoord op mondelinge vragen van WD-ffactievoorzitter Wiegel herhaalde de premier dat de ontwerp-resolutie niet in de ministerraad aan de orde is ge weest. name minister Pronk (ontwikkelings samenwerking) aan op een eigen Neder lands beleid in dezen, nu een bevredi gende gemeenschappelijke EEG-brief niet mogelijk lijkt. Voor de discussie over het rapport van de Belgische minister- president Tin demans. dat wegen aangeeft waarlangs de verdere Europese integratie zou moeten verlopen, is.zo zei minister Van der Stoel donderdag, het klimaat niet iVan onze redactie economie) HILLEGOM - Het rijk zal kosten van medisch noodzakelijke, technisch mo gelijke en uit kostenoogpunt verant woorde woonvoorzieningen voor ge handicapten geheel gaan betalen. Dit heeft staatssecretaris Mertens (sociale zaken) donderdag gezegd in een toe spraak voor de algemene vergadering van de Nederlandse Vereniging voor Revalidatie. In de huidige situatie wordt 35 procent der kosten door het ministerie van volkshuisvesting samen met de betrok ken gemeenten vergoed. Het ministerie gaat echter alle kosten voor haar reke ning nemen. Daardoor worden de mid delen van de Algemene Arbeidsonge schiktheids Wet (aaw) ontlast. Behalve de provinciale directies van de volks huisvesting zal de Gemeenschappelijke Medische Dienst worden ingeschakeld voor het geven van adviezen inzake de medische kanten van de gevraagde woonvoorzieningen. Mertens deed deze mededeling bij' het uiteenzetten van de afbakening der ter reinen, waarop de voorzieningen van wao en aaw zich uitstrekken. Hij kon digde aan dat. binnen afzienbare tijd zal worden beslist over de verstrekking van rolstoelen. Van vele zijden, ook door de NVR. is erop aangedrongen dat deze verstrekking een wettelijk kader krijgt. Mertens verdedigde de regenngsplan- nen om de uitkering krachtens de Wet arbeidsongeschiktheid in beginsel te verlaten. Aan deze pijnlijke ingreep valt vanwege kostenbeperking niet te ont komen. Arbeidsongeschikten komen dan in dezelfde positie als langdurig werklozen, In het algemeen zullen echter geen grote verschillen ontstaan, wel worden door de aanpassing bepaalde oneven wichtigheden en systeemfouten die in de loop der jaren groeiden uit de wao gehaald. Jongeren De ziekenfondsraad heeft in een briel aan staatssecretaris Hendriks (volksge zondheid) bezorgdheid uitgesproken over de opvang van jongere lichamelijk gehandicapten. Sinds op 1 januari 1976 op neming in een gezinsvervangend tehuis voor gehandi capten onder de werkingssfeer van de gunstig. „Toch is het van belang na te gaan welke impulsen kunnen worden gegeven aan de opbouw van de Euro pese Unie. Gezien de ongunstige eco nomische situatie is het niet te ver wachten dat we op korte termijn een grote sprong voorwaarts zullen ma ken". Deze economische problemen vormen het derde onderwerp op de agenda van de Europese raad. Daarbij zal de werk loosheid en de mogelijkheid daar ge meenschappelijk wat tegen tedoen. een hoofdrol spelen. Minister Van der Stoel onthulde, dat de Nederlandse regering een plan zal indienen om lot een effi ciëntere coördinatie te komen van de subsidies die de EEG geeft, ter bestrij ding van de werkloosheid. Dat gebeurt tot nu toe via drie fondsen: het Land bouwfonds (althans het Oriéntatiege- deelte daarvani. het. Sociaal Fonds en het Regionaal Fonds. Concreet ..Nederland heeft daarover bepaalde concrete gedachten", zei minister Van der Stoel. Deze gedachten gaan in de richting van een binding tussen de drie fondsen om een betere coördinatie mo gelijk te maken. In het kader van de sa menwerking op het terrein van de eco nomische politiek zal ook het plan- Duisenberg aan de orde komen Volgens dat plan zou, als een eerste stap naar monetaire en economische eenheid, het zweven van de munten van de EEG- landen die niet meedoen aan het zoge naamde 'slang-akkoord', moeten wor den beperkt, om te komen tot stabielere verhoudingen tussen de wisselkoersen van de EEG-landen en tot een beter on derling afgestemde economische ont- wikkeling. Ook wat dit onderwerp betreft zei mi- AWBZ is gebracht zijn er twee tehuizen nister Van der Stoel slechts te hopen dat voorzintuigelijk gehandicapten erkend. - 248 voor geestelijk gehandicapten en maar 17 voor lichamelijk gehandicap ten. De min of meer permanente opvang van jongere lichamelijk gehandicapten blijkt een ernstig probleem te vormen. De ziekenfondsraad vraagt de staatsse cretaris een oplossing van deze proble men te bevorderen. Daarbij zou hij dan onder meer rekening moeten houden met de kwaliteit van de in de regio al bestaande niet erkende voorzieningen. Deze kwaliteit kan zodanig zijn. dat het de voorkeur verdient deze voorzienin gen te handhaven, hetzij als zelfstandig erkende verpleeginrichtingen, hetzij als zelfstandig erkende verpleeginrichting, hetzij als dependance van een al be staande verpleeginrichting voor licha melijk zieken, zo meent de raad. de Europese raad een 'impuls' kan ge ven. Naast de al genoemde agendapunten kunnen op de Europese raad ook nog worden behandeld het visserijbeleid, de relaties met Japan en de problemen rond de bouw van een gemeenschappe lijke Europese deeltjesversneller (Joint European Torus, JET), een gi gantisch duur apparaat dat moet die nen voor onderzoek naar de mogelijk heden om energie te winnen door kern fusie. Afgezien van de relaties met Ja pan (dat naar de zin van de EEG te veel exporteert naar Europa en te weinig Europese goederen importeert), waar de belangen van de Negen parallel lo pen, zijn ook op deze extra agendapun ten geen opzienbarende resultaten te verwachten. PARAMARIBO Suriname heeft donderdag het eenjarig bestaan vanzijn onafhankelijkheid gevierd. President Johan Ferrier riep het Surinaamse volk daarbij op tot een ijzersterkenationale discipline'. Het was donderdag precies één jaar geleden, dat in Suriname een einde kwam aan ruim driehonderd jaar Nederlands bewind. Op 25 november 1975 werd Suriname in zeer uitbundige stemming een nieuwe onafhankelijke republiek. In tegenstelling tot vorig jaar was de eerste verjaardag van de republiek echter een sobere aangelegenheid. De Surinaamse regering wilde dat zo. Vijfentwintig november 1976 is in de eerste plaats een dag der plichten, zei minister president Henck Arron in een toespraak via radio en tv. Ook president Ferrier sprak het Surinaamse volk in deze geest toe. Staatssecretaris De Goede van financiën van de Nederlandse Antillen vertegenwoordigde Nederland als 'ambassadeur met bijzondere missie' De eerste verjaardag van de republiek Suriname eindigde donderdag met een vlootshow op de Suriname-rivier. Foto: De Surinaamse ambassadeur, 'de heer F. van Érp, met een jeugdige belangstellende tijdens de plechtigheid op de ambassade in Den Haag. ZUTPHEN (ANPi - Bij een brand in de nacht van woensdag op donderdag in het icooncentrum tijerkamp op nei industrieterrein van Zutphen beloopt de schade volgens de directie een bedrag om en nabij de 20 miljoen gulden. Het bedrijf was verzekerd. Inmiddels is de Zutphense politie een uitgebreid burtonderzoek begonnen Er doen hardnekkige geruchten de ronde dat de brand aangestoken zou zijn. De ruim 100 brandweerlieden, die in de strijd tegen het vuur waren ingezet hadden uren nodig voordat de brand meester teas. Van het bedrijf een meubelshowroomi is niets meer over. Showroom, magazijnen en een stoffeerderij, samen ongeveer 6000 vierkante meter, brandden tol de grond toe af. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Minister Van Agt is van plan liet uitlekken van de data van de landelijke alcoholcontrole aan te pak ken. De minister van justitie zei don derdag in het mondelinge vragenuurtje in de tweede kamer dat het gehele politie-apparaat ervan overtuigd moet zijn dat dergelijke gegevens niet naar buiten mogen komen. De zaak is aan de orde gesteld door het kamerlid Van der Doef (pvda) naar aanleiding van het uit lekken van de data in Arnhem. Daar had een politieman een familielid getipt, die op zijn beurt de datum van de drank controle wereldkundig maakte in het kantoor waar hij werkte. „Het is zeker nuttig dat het publiek weet dat er con troles worden gehouden, maar het zou verkeerd zijn aan te geven wanneer de acties plaatsgrijpenzei de minister. Vragensteller Van der Doef opperde, dat het mogelijk een formeel beleid zou kunnen worden om gegevens over con troles van tevoren langs de officiële ka nalen al publiekelijk te maken. „Net zoals bij de invalswegen van sommige plaatsen staat aangegeven dat er een radarcontrole op overtredingen van de maximumsnelheid is. Dat werkt ook preventief'. Van Agt was het maar ten dele met hem eens. Als de automobilisten worden in gelicht op welke avonden er wel gecon troleerd wordt en derhalve ook kunnen afleiden op welke avonden er geen controle-actie zal plaatsvinden, zou dat, we! eer.s een vrijbrief voor alcoholge bruik kunnen zijn, meende de be windsman. Hij wees er overigens op dat er niet alleen landelijke drankcontroles zijn. maar ook regionale en plaatselijke en controles door de surveillancedien sten. „Ook al is er geen landelijke actie, de automobilist die te diep in het glaasje heeft gekeken loopt dus altijd het risico te worden aangehouden", zei de minis ter. GPV WIL LIJSTVERBINDING MET SGP DEN HAAG (ANP) - De generale ver bondsraad (partijraad) van het GPV heeft aan de SGP voorgesteld bij de komende tweede-kamerverkiezingen op 25 mei volgend jaar de kandidaten lijsten van GPV en SGP te verbinden. Dit heeft GPV-voorzitter Van der Jagt meegedeeld in het deze week versche nen nummer van hel partijorgaan 'Ons burgerschap'. Lijstverbinding heeft als voordeel, dat bij het toedelen van restzetels sneller een dergelijke zetel kan worden verkre gen. „Als bij de verkiezingen in 1972 de lijsten verbonden waren geweest, dan zou het GPV een restzetel hebben be haald," aldus Van der Jagt. Het is de bedoeling dat de beide partijen tijdens de verkiezingscampagne en daarna zelfstandig blijven opereren. AD VIEZEN AAN MINISTER: Luchtdoelgeschut van Zuid-Jemen heeft een Perzisch geveschtsvliegtuig neergeschoten dat woensdag vanuit Oman het Zuidjeminitische luchtruim was binnengevlogen. DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Schaefer en minister Gruyters van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning hebben drie adviezen over het ontwerp van wet op de stadsvernieu wing aan de tweede kamer aangebo den, die afkomstig zijn van de Raad voor de volkshuisvesting van de raad van advies voor de ruimtelijke orde ning en van de Vereniging van Neder landse gemeenten, aldus donderdag een persbericht van het ministerie. iADVERTENTIEI PARADE, de zachtere vieux) iB VOOR KINDERDAGVERBLIJVEN EN PEUTERSPEELZALEN De regering heeft over de adviezen nog geen standpunt bepaald. De raad voor de volkshuisvesting be pleit een zo breed mogelijke toepassing van de wet door ontkoppeling van fi nanciële steun en juridische instrumen tarium in die zin, dat het laatste ook toegepast kan worden wanneer geen ex tra financiële steun in het kader van deze wet nodig is. De raad van advies voor de ruimtelijke ordening vraagt een bredere toepassing van de wet mogelijk te maken. In zijn advies waarschuwt de raad er voor, dat de koppeling tussen saldorege ling en de aanwijzing tot stadsvernieu wingsgebied het gevaar in zich draagt, dat de feitelijke toepassingsmogelijk heden van de wet voorlopig tamelijk be scheiden zullen blijven. De raad stelt daarom voor de gemeentebesturen ook de extra juridische middelen uit de wet te geven wanneer de financiering van stadsvemieuwingsprojecten anders dan via de saldoregeling zeker is ge steld. De raad mist een duidelijk programma met prioriteiten, dat van groot belang wordt wanneer voor de plannen onvol doende geld beschikbaar zou zijn. VN G-verheugd De Vereniging van Nederlandse ge meenten tenslotte is verheugd, dat het wetsontwerp stadsvernieuwing is inge diend en spreekt er daarbij tevens haar voldoening over uit dat een drietal an dere wetsontwerpen inmiddels in par lementaire behandeling zijn. Dit betreft de wetsontwerpen inzake het voor keursrecht gemeenten, de aanschrij ving tot verbetering van woningen en huurprijzen verbeterde woningen. Aan het slot van haar advies dringt de VNG bij de bijzondere kamercommis sie die de behandeling van het wet sontwerp voorbereidt aan op een snelle behandeling. Men wil het wetsontwerp nog dit parlementaire jaar in het staatsblad zien. De vereniging vindt het jammer, dat niet tegelijk met het indienen van het wetsontwerp de sal doregeling is gepubliceerd. DEN HAAG - De Werkgroep Kindercentra Nederland (WKN) is tevreden met de uit drukkelijke toezegging van staatssecretaris Meijer van erm voor een gesprek over een gecombineerd beleid ten aan zien van kinderdagverblijven en peuterspeelzalen. De staats secretaris deed deze toezegging donderdag tijdens het slot van de behandeling van de begro ting van erm in de tweede ka mer. De Werkgroep Kindercentra Nederland dringt al twee jaar aan op het onder een noemer brengen van beide soorten kin deropvang. Meijer beschouwt de kin derdagverblijven en de peuterspeelza len tot nu toe echter als twee afzonder lijke sectoren, die op verschillende manieren gefinancierd worden. De consequentie daarvan is volgens de WKN dat er een aantal regelingen ten aanzien van de kinderopvang - die door de maatschappelijke ontwikkelingen steeds belangrijker wordt (onvolledige tra primair een beroep moet worden ge- gezinnen. veel lenl werken)- tussen gen te raken. r moeders die (wil- daan op vrijwilligers. al en schip drei- Vrijwilligers Omdat erm meent dat de peuterspeelzaal-sector valt binnen het sociaal-cultureel werk (jeugd- en jonge renwerk. club- en buurthuiswerk), is deze sector financieel ondergebracht in de interimregeling-vrijwilligerswerk. Dat betekent dat bij het aantrekken van personeel voor deze peuteropvangcen- De WKN is echter van oordeel dat de begeleiding van 2- en 3-jarigen zo be langrijk is voor de opvoeding en verdere ontwikkeling van deze kinderen, dat niet alleen een beroep op vrijwilligers kan worden gedaan, maar dat er ook een belangrijk deel van het werk door be roepskrachten moet worden verricht. Een ander argument voor het trekken van één beleidslijn voor wat betreft de kinderopvang is dat de steeds toene mende onrust in het veld ermee kan worden weggenomen. Staatssecretaris Meijer verklaarde donderdag in de kamer ook best voor één kinderopvangbeleid te voelen, maar niet precies voor ogen te hebben hoe dit technisch in zijn werk moet gaan. In ie der geval wil hij nu eens alles op een rijtje zetten en in kaart brengen. Met nadruk zei hij dat niemand overigens de illusie mag hebben dat de hele proble matiek van de kinderopvang met de eventuele oplossing van deze kwestie uit de wereld zal zijn. De socialist Worrell kondigde na de toe zeggingen van de staatssecretaris aan zijn amendement in te trekken. AGENT GESCHORST NA DIEFSTAL AMSTERDAM (ANP) - De leiding van de Amsterdamse politie heeft de 29- jarige agent van politie G. van L. ge schorst, nadat hij dinsdag op het bu reau Warmoesstraat in Amsterdam had geprobeerd een aan een arrestant toe behorend bedrag van 200 te stelen. De agent, die drie jaar bij de politie werkt, heeft bekend. Hij kon geen reden voor zijn daad opgeven, aldus een me dedeling van de politie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 17