WERKGEVERS: IN 1977 NIET MEER DAN 2 EN 2,5 PROCENT Binnenvaren Braakmanhaven eist van loodsen veel zelfdiscipline 11 de krant van zeeland Britse troonrede ontwijkt grote problemen Kans centraal akkoord is nu vrijwel verkeken FELLE REACTIE VAN VAN THIJN OP COMMENTAAR VAN VAN AGT „Met vakbeweging en overheid praten over de afschaffing van automatismen in loonvorming99 Directeur CIA neemt ontslag „Zielige vertoning aan zichzelf te danken 1 WIJN JA: PROBLEMEN MET DE GROTERE SCHEPEN 219e jaargang no. 280 Donderdag 25 november 1976 <Van ome redactie economiel DEN HAAG - De werkgevers willen een geheel ander arbeids voorwaardenbeleid. „We willen niet meer uitgaan van alle in het verleden geaccepteerde automatismen. We zeggen nu: er is in totaal voor 1977 zoveel ruimte. Daarom willen we niet alleen een gesprek met de vakbeweging, maar ook met de regering. Want tot nu toe heeft het bedrijfsleven de lasten van de collectieve sector moeten meedragen. Als we moeten doorgaan, zoals tot nu toe, dan is het bedrijfsleven kapot", zei VNO-voorzitter mr. C. van Veen bij de presentatie van de werkgeversnota arbeidsvoorwaardenbe leid namens de zeven werkgeversorganisaties. De werkgevers zeggen: er is voor 1977 een ruimte voor loonsomstijging van ongeveer 6 procent. Dat is 2 procent la ger dan de raming van het Centraal Plan Bureau. Van deze loonsomstijging wil len de werkgevers op 1 januari 1977 2,5 procent betalen en medio volgend jaar nog eens 2 procent. Zij berekenen dan, dat de 'gemiddelde werknemer' er dan reëel 1,3 procent op vooruit zal gaan. Het Centraal Plan Bureau had 1,5 pro cent geraamd. De prijzen zouden niet verder dan 5,45 procent stijgen. (Het CPB raamt 6,5 procent). „Deze percentages zijn uitersten. Bij de cao-onderhandelingen kan er alleen maar naar beneden worden afgeweken, omdat we zonder meer weten, dat deze cijfers voor de zwakke bedrijfstakken toch al te hoog zijn", zei Van Veen. Mid denstandsvoorzitter Perquin zei. dat bij met de voorstellen zoals die door de werkgevers op tafel zijn gebracht ak koord wilde gaan, op voorwaarde, dat het kabinet tijdens het volgende week met de Stichting van de Arbeid te voe ren overleg bepaalt, hoe hoog de mini mumlonen zullen stijgen. „De cijfers zijn voor ons nu al te hoog. Wordt de wet op hel minimumloon niet bijge steld, zodat de stijging kan worden af geremd, dan gaan wij niet akkoord", zei Perquin. De werkgevers willen beslist ook niet praten over een inhaal van de prijscom pensatie over 1976. De vakbeweging heeft gevraagd om per 1 januari 1977 4.5 pet loonstijging, waarvan 2 procent con tractloonstijging en 2,5 procent prij- scompensatie. Voor de rest van het jaar wil de vakbeweging de volledige, doch geschoonde prijscompensatie. Het ver schil tussen werkgevers en vakbewe ging is volgens de raming van het Cen- PAGINA 3 duits De WDl strijd. PAGINA 7 kerk De vrije e- krijgt een PAGINA 9 ba! Milieu-experts haalden een radio-actief ping pong-balletje weg uit de Middel burgse Graanbeurs. PAGINA 11 rijksweg Vogels en bierblikjes langs rijksweg 58. Rubriek: 'Gewoonweg'. PAGINA 13 status steeds be- tussymbooL PAGINA 15 primitief LONDEN - De Bntse Labourregering heejt woensdag liel regeringsbeleid voor het komende parlementaire jar bekend gemaakt In het programma wordt prioriteit verleend an de instelling ran nationale parlementen voor Schotland en Wales en wordt niet of nauwelijks ingegaan op dergelijke cru ciale vraagstukken als de economie. Het regeringsprogramma werd bekend gemaakt in een rede van koningin Elizabeth II voor het. parlement. De door de regering voorbereide réde geeft de opening aan van het nieuwe parlementaire jaar en is een plechtigheid met pracht en praal uit eeuwenoude traditie. De rede bevatte geen verrassingen en vermeldde plannen voor slechts 16 nieuwe wetten, vergeleken met de 30 die normaal gedurende een jaar gepre senteerd worden.Naar alle verwachtingen zal de Britse mininster van finan ciën Denis Healey voor Kerstmis een nieuw pakket van overheidsmaatrege len aankondigen die bezuinigingen en belastingverhogingen inhouden. traal Plan Bureau 3,8 procent prijscom pensatie over 1977. Met het nieuwe arbeidsvoorwaarden beleid willen de werkgevers een halt toeroepen aan de voortwoekerende in flatie en aan de onaanvaardbaar grote werkloosheid. „De wijzigingen in het beleid moeten nieuwe perspectieven bieden, niet uitsluitend aan het be drijfsleven, maar aan alle geledingen van de Nederlandse samenleving. Want alleen een bedrijfsleven, dat interna tionaal goed kan concurreren, kan vol doende werkgelegenheid bieden en de financiering van belangrijke gemeen schapsvoorzieningen veilig stellen", aldus de werkgevers. Voor het welslagen van een dergelijk be leid is het noodzakelijk, dat overheid en sociale partners, proberen de ongewen ste ontwikkelingen van de bedrijfswin sten. van de inkomens van werknemers en zelfstandigen en van gemeenschaps voorzieningen met elkaar in evenwicht te brengen aldus de werkgevers, die inmiddels een delegatie uit het kabinet bereid hebben gevonden volgende week dinsdag met de Stichting van de Arbeid te komen pratenDe werkgevers menen, dat in dat overleg in de allereerste plaats het meerjarenbeleid besproken moet worden, in het licht van het plan zoals de werkgevers dat nu op tafel heb ben gelegd. „Het kernpunt is. dat de ontwikkeling van de koopkracht van de werknemers niet langer zonder meer en eenzijdig door de werkgevers kan worden ge waarborgd. Voor zover een bepaalde koopkracht doelstelling van de vakbe weging de draagkracht van de bedrijven waarvan vooral arbeidsintensieve be drijven met veel minimumljeugdllo- ners de dupe worden. In de visie van de werkgevers kan het minimumloon ook niet verder stijgen dan 2,5 procent op 1 januari en 2 procent in de tweede helft van het jaar. Hiervoor zal echter een wetswijziging nodig zijn. Volgens de wet zal het minimumloon per 1 januari met ruim 5 procent stijgen. „De middenstandsbedrijven zouden dan per 1 januari de volwassen mini mumloners f570.- meer moeten gaan betalen", zei middenstandsvoorziter Perquin. De werkgevers willen ook niet de ar beidsduur gaan verkorten. „Suggesties over verkorting van de arbeidstijd om meer arbeidsplaatsen te scheppen, ver eisen een zorgvuldige bestudering", al dus de werkgevers, die zeggen, dat er geen financiële ruimte aanwezig is om de 40-urige werkweek nog verder terug te brengen. „De wekelijkse arbeidsduur van 40 uur zal nog geruime tijd gehand haafd moeten blijven", zo menen zij. Over de invoering van het vijfploegen- stelsel zeggen ze wel bereid te zijn, op voorwaarde, dat dit in de bedrijfsstruc tuur past en met een evenredige verla ging van de arbeidsvoorwaarden. Investeringen De werkgeversorganisaties wijzen me- debelissingsrecht op het doen van in vesteringen af. „Wij zijn van mening, dat in een gedecentraliseerd econo misch stelsel de verantwoordelijkheid voor de investeringsbeslissing nergens anders kan worden gelegd dan bij de onderneming. WASHINGTON (REUTER. AFP) - De directeur van de Amerikaanse Centrale Inlichtingendienst (CIA). George Bush, neemt per 20 januari ontslag uit deze functie, zo heeft hij woensdag zelf in Washington be kendgemaakt. Op die dag maakt president Ford plaats voor Jimmy Carter. Bush zei niet waarom hij ontslag neemt. De directeur werd vorig jaar januari door president Ford be noemd als opvolger van William Col by. REACTIE VAKBEWEGING OP WERKGEVERSNOTA: DEN HAAG - „De kans op een centraal akKoord is nu vrijwel verkeken". Zo reageerden de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) en het Christelijk Na tionaal Vakverbond (CNV) woensdag op de werkgeversnota arbeidsvoorwaar- te boven gaat. zal de vakbeweging een denbeleid. Een woordvoerder van de FNV zei dat de werkgevers blijkens hun opstelling in de nota 'een ernstige aantasting beogen van de positie van zowel de werkenden als de niet-werkenden. Met deze nota lijkt onze verwachting dat de kans op een centraal akkoord minimaal moet worden geacht, gewettigd'. goed bij elkaar te komen. Dan kun je je standpunten wederzijds toelichten". beroep moeten doen op de overheid om bij te springen door verlaging van de col lectieve lasten", zo menen de werkge vers. De werkgevers willen ook een scheef groei tussen minimumloon en cao- lonen voorkomen. „Een stijging van het minimumloon, die uitgaat boven de contractloonstijging, verstoort de be loningsstructuur van de ondernemin gen". aldus de werkgevers, die menen, dat het minimumloon steeds meer een loonpolitiek instrument is geworden, CNV-secretaris H. van der Meulen zei dat er tussen het standpunt van de werkgevers en de eisen van de vakbe weging een 'diepe, onoverbrugbare kloof gaapt'. De werkgevers willen, zo stelde secretaris Van der Meulen, bij voorbeeld het huidige systeem van de prijscompensatie afschaffen. Het CNV is daar fel tegen. Ook vindt het CNV het onaanvaardbaar dat de werkgevers al- Met name naar aanleiding van de uitla tingen van werkgeversvoorziter Per quin van het Nederlands Katholiek On- dememersverbond en diens collega Van Veen van het Verbond van Nederlandse leen in de sterke sectoren een maximale Ondernemingen, zei FNV-vice- loonsverbetering van 4.5 procent willen voorzitter Wim Spit: „Met dit soort uit geven. terwijl de werknemers in de spraken werpen de werkgevers onher- zwakkere sectoren met minder genoe- roepelijk grote barrières op, die de kans gen zouden moeten nemen. Niettemin ziet het CNV er blijkens uit- van slagen van de onderhandelingen zeer klein maken". Spit zei dat de FNV - met name haar eis van herstel van de latingen van de heer Van der Meulen gebruikelijke prijscompensatiesyste- nog wel brood in om metde werkgevers m^n voor de minimumloontrekkers aan tafel te gaan zitten. „Het is toch keihard overeind zal houden. 'Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - PvdA-fractievoorzïtter Van Thijn heeft scherp kritiek op het beleid van minister Van Agt in de zaak-Menten. In een verontwaardigde reactie in het PvdA-partijblad zegt Van Thijn het 'een misselijke suggestie' te vinden dat Van Agt de kritiek op zijn beleid toeschrijft aan een campagne tegen het CDA. „Dat het zo'n zielige vertoning werd, had Van Agt voorna melijk aan zichzelf te danken", aldus Van Thijn. Van Thijn meent dat minister Van Agt wegens zijn lijsttrekkerschap van het CDA eerder ontzien is dan onredelijk be jegend. Juist om de indruk te vermijden dat met zo'n schokkende zaak partijpo litiek is bedreven, is het parlement, zo zegt Van Thijn, extra-zakelijk en terug houdend opgetreden. Van Thijn toont zich vooral verbolgen over wat hij noemt de neiging van Van Agt om 'zo graag de non-politicus uit te hangen', „Maar al te gretig erkent hij niet geschikt te zijn voor het vak. Hij matigt zich het recht aan van tijd tot tijd als politiek buitenbeentje de nor male spelregels aan zijn laars te lappen door in z'n dooie eentje het land in een crisissfeer te brengen", aldus Van Thijn. Van Thijn vervolgt: „Van Agt stond in het kamerdebat gewoon te stuntelen. Hij toonde als bewindsman onbekwaam te zijn. Volgens Van Thijn trad Van Agt Kamerdebat praktisch onvoorbereid de kamer tege moet. Blijkbaar had hij zich, zo meent Van Thijn." niet tevoren laten informe ren over de meest wezenlijke vragen. „Als iets hem gered heeft, dan is het de alledaagse politiek waarvan hij zich zo graag distantiëert, namelijk het feit dat men de schijn van partijpolitiek heeft willen vermijden en de luisterrijke lijst trekker geen beentje heeft willen lich ten". R Een primiUef spelend Espanol was geen H part'.) voor Feuenoord. [j Nico Jansen scoorde het winnende H doelpunt, schorsing Handballer Rinus (Sam) Traas stopt ermee als zijn schorsing vanwege 'de klap' te lang zal duren. pop De popgroep 'Gruppo Sportivo' speelt, in de Vüssingse Piek; radio- en televlsie- {j programma's; strips. ;j PAGINA 21 I eerlijk KLM en Aeroflot gaan de opbrengsten van de verbinding Amsterdam-Moskou eerlijk verdelen. Beurs, financiën en LOODSWEZEN TILT MINDER ZWAAR AAN BEPERKING HOEK - Het binnenloodsen van grote schepen in de nieuwe (nog in aanleg zijnde) Braakmanhaven bij Terneuzen gaat volgens loods H. Wijnja uit Hoek erg veel zelfdiscipline vergen van de loodsen die de schepen moeten bege leiden. Het grootste probleem dat hij ziet opdoemen: de Braakmanhaven, aangelegd ten behoeve van Dow Che mical, wordt voor schepen groter dan ruwweg 30.000 ton een 'stil- water'haven. Dat betekent dat de sche pen slechts tweemaal per dag - om de twaalf uur bij dood tij na vloed - zullen kunnen afmeren aan de steigers. Er zal dus op de drukbevaren Westerschelde geregeld moeten worden gewacht. Dat kan volgens de heer Wijnja, behalve tot (in enkele gevallen) gevaarlijke si tuaties op de vaarroute ook leiden tot een grote psychologische druk op de loodsen. „Een kapitein kan ongdedul- dig worden en zeggen: zouden we het toch maar niet proberen. Of het bedrijf zou haast kunnen hébben om materiaal te ontvangen of te verschepen. Een loods moet dan erg sterk in z'n schoenen staan om niet te bezwijken onder die druk want er is verder niemand die hem zegt: het mag, perse niet, terwijl het wel erg gevaarlijk kan zijn om toch te varen. Loodsen willen de verantwoordelijk heid wel dragen, maar in dit geval vraag ik me af. of een reglementering, even tueel in het kader van een betere rege ling van de hele scheepvaart op de Wes terschelde, niet op z'n plaats zou zijn," Alle ioodsen - en het loodswezen - zijn heterover eens dat de Braakmanhaven nautische beperkingen kent. Door de bij voorbaat vaststaande be grenzing aan zuid- en oostzijde is er in de haven een geringe uitloopmogelijkheid, die met name voor de grotere schepen belangrijk is. Zoals het er nu uitziet zal de Braakmanhaven schepen tot maxi maal 100.000 ton kunnen ontvangen. Wijnja: „Het valt niemand te verwijten dat het geen echt mooie haven wordt in die zin datje er onder alle omstandighe den met alle schepen kunt binnenlopen. Dat zijn trouwens toch uitzonderingen. Nu er te weinig uitloop is. is het onve rantwoord om bij een sterke stroom met een groot schip binnen te varen, ook aJ omdat dat veelal trage turbineschepen zijn. De loodsen weten dat en zullen er rekening mee willen houden. Waar het om gaat is: willen anderen dat ook." Gebonden Directeur N. Bollen van het lqodswezen» in Vlissingen erkent de beperkingen, maar tilt er minder zwaar aan. „Het binnenlopen van die haven is inder daad gebonden aan stil water, maar het is bij heel wat meer havens zo dat je vaak niet genoeg water of te veel stroom hebt. Een kapitein zal echt bin nen willen als een loods hem op de ge varen wijst. Het is de verantwoorde lijkheid van de loodsen om dat te doen, maar daar zijn ze voor en liet geldt voor de hele Westerschelde. Ook verwacht hij veel van samenwerking tussen in stanties en een goede planning van de scheepvaart. „Er wordt wel eens te veel gezwaaid met reglementen die nodig zouden zijn vindt de heer Bollen. Hij wijst er verderop dat het vaarwater langs de Braakmanhaven is verlegd in noordelijke richting zodat er wat meer manoeuvreerruimte komt. Het loodswezen heeft tenslotte geadvi seerd om een pier aan te leggen aan de westzijde van de haven. Als gevolg daarvan zouden grote schepen bij het binnenlopen eerder uit de stroom zijn en beter in de hand te houden. Volgens directeur W. Blok van het ha venschap Terneuzen' (dat de haven in eigendom krijgt) is de aanleg van zo'n havendam niet ondenkbaar. Hethaven- schap heeft tot nu toe in het overleg met onder meer het loodswezen nog geen aanleiding gezien om regels te stellen ol maatregelen te nemen. „Dat zullen we pas doen als het ons nuttig voorkomt en dan alleen op advies van deskundige in stanties." Een woordvoerder van Dow Chemical beperkt zijn commentaar tot: „Wij zijn natuurlijk alleen maar gebaat bij een zo veilig mogelijke situatie." Overigens richt de heer Wijnja zijn op merkingen niet direct tot dat bedrijf. „Dow heeft goede wil getoond. Men wil best twaalf uur wachten als dat nodig zou zijn. Dat neemt niet qweg dat er sprake kan zijn van psychologische druk op de loods als blijkt dat het be drijf om het materiaal in een schip zit te springen." Nadrukkelijk wil de heer Wijnja ook een positief aspect belichten van de nieuwe Braakmanhaven (die waar schijnlijk eind volgend jaar gereed is). „Voor al de kleinere schepen waarvoor het nu vaak lastig manouvreren is bij de Braakmanpier, verandert er veel ten goede. Daarvoor wordt het oneindig veel gemakkelijker om binnen te ko men. En dan praten we over honderden schepen, terwijl er per jaar waarschijn lijk maar 20 tot 25 schepen zullen bin nenvallen, waarvoor die beperkingen gelden." De vaste commissie van justitie heeft woensdag besloten de voorbereiding ter hand te nemen van een kamerdebat over het rapport-Hartsuiker inzake de affaire-Menten. Deze voorbereiding zal deels schriftelijk, deels mondeling ge schieden, zo deel.de de voorzitter van de commissie, de VVD-er mr. Geurtsen, mee nadat de commissie zich had bera den op de te volgen procedure. Een datum voor het debat is nog niet vast te stellen omdat het wachten is op de rapportage van mr. Wiarda, die door minister Van Agt is aangewezen om het verdere onderzoek te leiden. Mr. Wiarda zal zich bezig houden met de vraag of het departement van justitie in de zaak-Menten op verantwoorde wijze is opgetreden en verder uitzoeken op welke wjjze de uitvoering van de beslis sing tot arrestatie is voorbereid. Inmiddels is gebleken dat Accent hoofdredacteur Hans Knoop veel eerder dan zondagavond half elf 14 november) afwist van het besluit Menten de vol gende ochtend te arresteren. Om hall zeven a zeven uur die zondagavond stelde Knoop zijn moeder daarvan in kennis, zo heeft zijn moeder woensda gavond laat verklaard in restaurant Quatre Vingts te Bovenkerk. Niet zondagavond zelfs, maar op z'n laatst zaterdag was de Accent-redactie al op de hoogte van het feit dat Pieter Menten maandag 15 november om tien uur 's morgens gearresteerd zou wor den. Een journalist van Accent, die voor de NCRV freelance-uitzendingen maakt, heeft dit nieuws zaterdagavond 13 november al naar een collega journalist van de NCRV doorgebeld. Daarmee komt de verklaring van commissaris Peters van de Amster damse rijksrecherche, dat Accent en met name hoofdredacteur Knoop zon- dagavond om half elf pas op de hoogte werden gesteld, in een uiterst twijfe lachtig daglicht te staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1