Getuigenis tegen kampbeul Loyen: Hij was de ergste Felle aanval Van Someren op kabinet Kamer wil af van tv- reclame om zeven uur Justitie aarzelde in zaak-Menten Op vijftien december referendum in Spanje IK GELOOF DAT IK T MEESTE GEDAAN HEB weer Verdwaalde walrus op Texel Von Braun: „Overschat kernenergie niet" EERSTE SNEEUWVAL Geref. Synode: Vrede hersteld met Z.-Afrika CDA-motie chemische bedrijven afgestemd WOENSDAG 24 NOVEMBER 11976 ROERMOND - „Ik geloof dat ik het meeste gedaan heb", zei de oud-SS'er Hans Loyen dinsdagmiddag voor de Bijzondere Straf kamer van de rechtbank te Roermond over zijn rol die hij heeft gespeeld als sadist in het Joodse werkkamp Bobruisk in Wit- Rusland. Met deze voor het eerst zo duidelijk uitgesproken bekentenis doorbrak Loyen het vrijwel constante zwijgen sinds het begin van de rechtszitting. President mr. H. J. te Strake vulde dit aan met: „Er is een reeks getuigen die dit al heeft gezegd. Zij zeggen: „Loyen was de ergste". Tijdens deze tweede procesdag is een reeks gruweldaden, door Loyen ge pleegd, voorgelezen, waarbij deze toegaf vrijwel al deze feiten te hebben ge pleegd. Voor het eerst is een slachtoffer van Loyen aan het woord gekomenHet is de in Duitsland wonende Isaak Wasser- stein, die in 1942 uit het getto van War schau naar- Bobruisk is vervoerd. Hij verklaarde getuige te zijn geweest van tientallen moorden die Loyen heeft ge pleegd. Onder bewaking van de Limburger is hij na de opheffing van het kamp met 40 overlevenden uit het werkkamp en 50 anderen die in een troepenmagazijn werkten naar Minsk vervoerd. Wasser- stein zegt in leven te zijn gebleven om dat hij in de keuken werkte. Hier werkte als kok Riemer die met de commandant van het kamp, de Unter- scharfuhrer Eickhoff en met Loyen het moordtrio vormde. In de morgenuren heeft Loyen de schrif telijk neergelegde getuigenverklarin gen aangehoord. Slechts een enkele maal klonk zijn: ,,Het is niet waar". Zo wil hij niet beticht worden van gruwe lijke martelingen die in de keuken zijn geschied en waarvan de president zei dat ze zelfs te gruwelijk zijn om te wor den bekendgemaakt. Korporaal Eickhoff heeft tijdens een proces vorig jaar in Hamburg gezegd dat zijn ondergeschikte Loyen uit eigen beweging doodde. Die aanklacht zou dinsdag meermalen worden geuit. Loyen liet door joden vooral in de avonduren gevangenen ophangen in een barak. Hij heeft daarbij aan een ba rakoudste eens het bevel gegeven de man ïn bed te leggen en te gaan melden aan Eickhoff dat liet slachtoffer was overleden. Loyen genoot een faam als ..moordende voetballer". Dat was zijn specialiteit zei men in het kamp. Hij had de gewoonte om vriendelijk te zeggen: „Kom hier mijn vriend" en daarna sprong hij om hoog om „als een voetballer de jood tegen de borst te springen" waardoor deze op de grond viel. Loyen zette daarna zijn voet op de nek van de geval lene totdat deze overleed. Uit de verklaringen bleek dat Loyen nogal variaties aanbracht in zijn mar- teJmethodes. Getuige Wasserstein zei dat hij bij dit werk met veel plezier, grijnzend en lachend, de joden kwelde, trapte, met water weer bijbracht en meestal doorging totdat de dood erop volgde. „Als de man niet dood was werd hij later toch door Loyen doodge- ïffeakt". Elke avond Het vermoorden met de laars op de nek zou volgens getuige Sissholz elke dag en volgens Weksman eike avond ge schieden. Weksman: „Loyen deed het als hij alleen was". Getuige Sporling heeft verklaard dat bij een appel 73 jo den werden geleld, dat was één teveel en Loyen bracht met een nekschot de stand weer in evenwicht. „Ben je nog niet kapot smerige jood", zei hij tot zijn slachtoffers waarop hij bleef staan tot zc dood waren, luiden de verklaringen van anderen. Als de bewakers op zon- en feestdagen niets te doen hadden smeten ze joden in een vroegere drinkbak voor paarden. Loyen trapte ze op de handen als ze uit de bak wilden klimmen. Wasserstein zei dat hij zo tweemaal iemand heeft zien verdrinken. Hij getuigde dinsdagmiddag dat Loyen van mei 1D43 af gedurende bijna twee maanden en ongeveer driemaal in de week iemand heeft doen ophangen, in totaal ongeveer 25. Jonge joden moes ten voor hem het touw halen. Dikwijls werden de bewusteloze opgehangenen De politieke partij D'66 heeft binnen veertien dagen duizend nieuwe leden geboekt, aldus heeft een woordvoerder dinsdag meegedeeld. Later meer bewolking Aanvankelijk opklaringen en plaatse lijk nog een bui. Later van het westen uit toenemende bewolking gevolgd door hier en daar regen. Matige, aan de kust nu en dan harde wind uit west tot noordwest. Maximumtemperaturen circa 7 graden. Vooruitzichten voor donderdag en vrfp dag. Nu en dan regen cn minder koud. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 3; rriin. temp. omstreeks 5 graden; max. temp. omstreeks 8 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog et maal 40 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min.temp.: omstreeks 4 graden; max. temp, omstreeks 8 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog et maal 50 procent. 25 november Zon op 08.17 onder 16.37 Maan op 11.34 onder 21.08 op het laatste nippertje „bevrijd", overgoten met water en na bijgebracht te zijn definitief opgehangen. Twee weggelopen joden werden aan een boom bij de keuken opgehangen. Twin tigmaal heeft Wasserstein gezien dat iemand stierf doordat Loyen de laars op de nek zette. „Hij was de schrik van het kamp, als hij kwam vluchtte iedereen en verborg zich. Wie hij zag schopte hij. Loyen liet joden zich uitkleden en deze gevangenen die niet meer „arbeidsfa- hig" waren moesten in een massagraf dicht bij het kamp met het gezicht op de grond gaan liggen. Loyen schoot vijf maal geheel alleen en tienmaal samen met anderen op deze manier mensen dood. Joden moesten zand en onge bluste kalk op de lijken gooien waarna nieuwe rijen slachtoffers in het massa graf werden neergeschoten. Dat ver klaarde Wasserstein voor zover hij ge tuige is geweest van deze moordpar tijen. Blinde stier „Als een blinde stier ging hij tekeer tot de dood intrad en ik heb begrepen dat (Slot van pag. 1) andere SS'ers uit vrees om voor Loyen onder te doen dan ook meededen aan gruweldaden", aldus Wasserstein die verklaarde dat tot verbazing van de kampbewoners het regime in septem ber 1943 beter werd. Loyen zou toen on der invloed van de affectie voor een Rode-Kruiszuster zelfs voedsel uit de stad naar hel kamp hebben gebracht. „Neen", verklaren de getuigen, „hij stal het weinige voedsel van ons om het aan de meisjes in de stad te geven". Kok Adolf Riemer had als specialiteit dat hij de joden van hun geslachtsdeel beroofde. Zij moesten dat orgaan op het hakblok in de keuken leggen en met een bijl sloeg Riemer er dan op los. Dat heeft Loyen eenmaal ook gedaan. Wasser stein deelde dinsdag ongevraagd mee Mentens huis gegaan, blijkens hun dat hij ook eenmaal „zelf gezien heeft s'a§ „zogenaamd om hem over de foto- TEXEL (ANP) - Texel heeft dins dagmiddag enige uren een walrus op bezoek gehad. Deze dieren horen in veel noordelijker streken thuis, zo- dal men vermoedt dat de walrus verdwaald is. H^t kolossale dier - walrussen wegen zo n .1.500 kg - zocht de glooiing van de Waddenzeedijk op om een uiltje te knappen. Toen de publieke belang stelling hem te groot werd. schoot hij het water weer in. Mensen van de natuurrecreatiestich- tïng Texel hebben vergeefs gepro beerd het dier te vangen. In veertig jaar heeft men geen walrus op of bij de Nederlandse kust gezignaleerd. Zij vormen door hun huid een be geerde jachtbuit voor de eskimo's. VERSCHUIVEN NAAR LATER TIJDSTIP iVan onze parlementaire redactie i DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil af van de STER-reclame rond het televisie-journaal van 19.00 uur vanwege onder meer de slechte invloed ervan op kinderen. Het AR-kamerlid Scholten diende dinsdag een motie in, waarin hij bovendien om een onderzoek vraagt naar de mogelijkheden van een volledige afschaffing van de STER. ROERMOND - Op de tweede dag van het proces tegen de van oorlogsmisdaden verdachte ex-SS'er Hans Loyen kwamen de eerste getuigen aan bod. Hier arriveren de Israëliërs Szraga Zisholc lij en Moshe Manne bij het gebouw van de rechtbank. BONN (AFP) - Dc Duits-Amerikaanse raketspecialist Wernher von Braun heeft in een vraaggesprek met een Westduits weekblad gewaarschuwd tegen overschatting van de mogelijk heden van kernenergie. Volgens de geleerde zal de beschikbare hoeveelheid uranium in de aarde op zijn hoogst over 50 jaar uitgeput zijn terwijl de aardgasreserve op dit moment toe reikend zijn voor de eerstkomende 200 jaar. wachtmeester Helgeman heeft deze Menten gezegd dat hij er nog wel meer van zou horen, omdat hij hierin de mo- gelijkheidzag „Menten te verschalken". Daarop begaf Helgeman zich naar het justitie-overleg dat juist toen plaats vond in Hilversum. Rijkspolitie- kapitein Bordewijk stelde daar mr. Messchaert voor Menten gelijk te ar resteren, maar Messchaert weigerde dit wegens de afspraken die daarover voor maandagmorgen waren gemaakt met het departement, en wegens de voorgenomen persconferentie die ook op maandag zou worden gehouden. Op last van Helgeman zijn daarna de wachtmeesters De Sain en Petter naar dat Loyen, Riemer en Eickhoff met zwe pen sloegen op het geslachtsorgaan van niing te lichten, in feite om zijn stern- plannen te peilen. Dit onder een jood dat deze op het hakblok had houd duurde anderhalf uur. waarin moeten leggen. „Heeft verdachte meer Menten zich uitgebreid beklaagde over gruwelen begaan dan de andere het fotograferen, zowel uit het vliegtuig S'ers?". vroeg mr. Ter Strake en reso- als vanaf de hoogwerker. Hij was uiter- luut klonk Wasserstein: „Daarvan ben m?te rusti& en niet van plan het wee- ik overtuigd". Het proces wordt vandaag voortgezet met het verhoor van vier Israëlische getuigen. keinde weg te gaan", aldus de verkla ring- De vraag of Menten nog weg ging is hem DEN HAAG! ANP)-Maandagnachten dinsdagmorgen is de eerste sneeuw in Nederland gesignaleerd. Op verscheidene plaatsen, met name in het oosten en noordoosten van ons land, vielen er regelmatig tussen de regen en hagel door, ook snecmvvlokken. Volgens de weerdienst van hel KNMI te De Bilt wordt deze hagel en sneeuw veroorzaakt, doordal zich in de hogere luchtla gen zeer koude lucht bevindt, waardoor er gemakkelijk buien ontstaan, on danks het, feit dal dc barometerstand hoog is. Op de foto: de natuur heeft het 'zwarte' dorp Schoonebeelc aan een witmaker geholpen. Het onlangs door een vette olielaag bedekte dorp mocht zich van daag verheugen met de eerste sneeuwval in ons land blijkens het verslag „meerdere malen" gesteld. Het zou Menten voldoende achterdochtig gemaakt kunnen hebben en dus zonder dat hij was getipt. Want tijdens het verhoor van Mentens huis houdster. De Haan. de volgende och tend nadat Menten gevlogen bleek, „had Menten haar onverwacht in de loop van zondagochtend van zijn ver trek voor enige dagen in kennis gesteld, onder belofte haar uiterlijk dinsdag te zullen bellen. Tot nu toe had hij dat nog niet gedaan". Minister Van Agt oordeelt in zijn brief aan de Tweede Kamer dat vier aspecten nader zullen moeten worden onder zocht, Er moet opheldering komen over de vraag waarom de suggestie op zater dagmiddag 13 november Menten aan te houden, door mr. Messchaert niet is op gevolgd, Ook acht de bewindsman een onder zoek geboden naar de vraag of Menten op enigerlei wijze voorwetenschap van zijn komende arrestatie kan hebben ge had. dat hem gebracht hebben tot zijn vertrek. Van Agt wil verder uitgezocht hebben waarom het Openbaar Ministe rie tot half november van oordeel bleef dat Menten niet kon worden gearres teerd of zijn paspoort kon worden inge trokken. Op 6 september besloot het openbaar ministerie dat - op grond van de infor matie die Accent-hoofdredacteur Hans Knoop uit de Sowjet-Ume had meege nomen - dat een justitieel onderzoek in dat land noodzakelijk was. De vraag voor Van Agt is of voor het verkrijgen van toestemming naar Rusland te rei zen, de juiste wegen zijn bewandeld. Want deze toestemming kwam pas op 18 november en het uitblijven van onder zoek en visa zijn er oorzaak van geweest dat het besluit Menten aan te houden werd vertraagd. Minister Van Agt kondigt aan dat het uitstel van de arrestatie op zaterdag 13 november, alsmede het verzoek in de Sowjet-Unie verder te speuren, zaken zijn die zullen worden onderzocht on der leiding van mr. G. J. Wiarda. tot voor kort president van de Hoge Raad der Nederlanden. Bewaking Mentens huis stond nier onder perma nente bewaking. Dc rijkspolitie in Bla- ricum wilde dit niet „om in dc buurt geen onrust te veroorzaken". De feite lijke bewaking, vanaf het moment dat enige verdenking legen hem bestond tot de maandagmorgen waarop hij ge vlogen bleek, bestond uit „rijdend toe zicht" langs zijn huis, variërend van drie tot zesmaal per dag. en 's nachts slechts een of tweemaal per week. Een redelijk groot aantal mensen was op de hoogte van het. tijdstip waarop Menten zou wor den gearresteerd. Onder meer 20 man rijkspolitie die voor dat doel naar Blaricum waren gezonden. Sinds vrijdagavond waren zij daarvan op de hoogte. Mentens geheime tele foonnummer was bekend aan wacht meester De Sain. sinds hij zaterdag middag bij Menten thuis was. als enige bij de Blaricumse politie. Accent-hoofdredacteur Hans Knoop is zondagavond om half elf door commis saris Peters op de hoogte gesteld van het tijdstip waarop Menten de volgende ochtend zou worden gearresteerd. Dat. kan echter niet van invloed zijn geweest op Mentens vertrek, omdat Menten en zijn vrouw om circa zeven uur die avond het. pand hadden verlaten. Verhaal verkocht Knoop had zijn verhaal op woensdag 10 november verkocht aan Der Stern. Niet omdat, blijkens Knoops verklaring, de Duitsers zoveel belangstelling hadden voor Mentens slachtoffers. Wel omdat Menten ondanks aanzienlijke verrijking aan oorlogsbuit, kans heeft gezien een aantal jaren terug een civiele vordering tegen de Duitse staat te winnen. Het blad had bijzondere belangstelling voor Mentens kunstschatten, vermo gen en omgeving. Ter illustratie van het verhaal huurden zij een fotograaf die vrijdags met een vliegtuig, zater dags vanaf een hoogwerker prenten van Menten maakte. Het was deze De Jong-een freelance-fotograaf die voor Der Stern werkte door tussenkomst van Accent - die Menten irriteerde en hem zijn beklag deed doen bij de Blari cumse politie. Knoop was op dat mo ment nog niet op de hoogte van Men tens arrestatie, en kon het dus ook de Duitsers niet hebben verteld. Scholten wil nog niet zo ver gaan dat de reclame-zendtijd van zeven uur. die 40 procent van het totaal uitmaakt, ook geheel komt te vervallen. In zijn motie stel t hi j voor de reclame-boodschappen die nu omstreeks het vroege journaal de ether in gaan. later op de avond uit te zenden. Hij denkt" daarbij niet alleen aan uitbreiding van de reclametijd rond de journaals van acht uur en half tien. maar ook aan het invoeren van reclame rond het late journaal. Het zou dan wel aanbeveling verdienen dat late journaal op een vast tijdstip uit te zen den. De argumenten van de tegenstanders van de vroege STER-reclame, zijn de grote invloed die deze reclame heeft op kinderen. „Deze reclame is ook in het bijzonder gericht op kinderen en via hen (Van onze correspondenti LUNTEREN - De vrede lussen de gere formeerde kerken in Zuid-Afrika en Nederland is hersteld. Zij was verbro ken door de Gereformeerde kerk van Suid Afrika (GKSA), de zogenaamde Dopperkerk, om de Ieervrijheid die er in de gereformeerde kerken in Neder land zou heersen. De Nederlandse Gereformeerde kerk (NG-kerk) in Zuid-Afrika - waartoe premier Vorster behoort - had zich in het begin van dit jaar op ultimatieve wijze tot de gereformeerde kerken ge richt. Haar bezwaar gold vooral de steun die in Nederland, via het lidmaatschap van de Wereldraad van Kerken wordt gegeven aan het anti-racisme- programma van .die raad (PCR). Of die steun stopzetten, of geen contacten meer. stelde dat ultimatum Op 25 en 26 mei van dit jaar besloot de gereformeerde synode de steun aan het anti-racismeprogramma op te schor ten. In de gereformeerde kerken leidde dat tot de actie Betaald Antwoord, die anderhalve ton voor het PCR opbracht en in Zuid-Afrika de mogelijkheid opende voor een nieuw gesprek. Tij dens de vergadering van de Gerefor meerde Oecumenische Synode (GOS), deze zomer in Kaapstad gehouden, vond dat gesprek plaats. Toen werd al besloten de contacten niet te verbre ken. Dinsdag waren namens de Dop perkerk in Lunteren aanwezig dr. K. S. van Wyk de Vries en namens de NG kerk. prof. dr. Tj. van der Walt. De offtciële naam van de Libysche Arabische Republiek wordt veranderd in de Libysche Arabische Volksrepu bliek. zo heeft kolonel Muammar Al- Gaddafi maandag meegedeeld. OVER INSTELLEN GEKOZEN PARLEMENT MADRID (REUTER) - In Spanje wordt op 15 december een referendum gehouden over het plan tot instelling van een gekozen parlement van twee kamers, zo is officieel meegedeeld. Het plan, dat een drastische wijziging betekent van de wetten van wijlen Franco, is vorige week door het parlement goedgekeurd. Pre mier Suarez heeft aangekondigd dat de parlementsverkiezingen in juni zullen worden gehoudeyn. De campagne voor het referendum be gint deze week. Van officiële zijde is ver nomen. dat de regering van plan is 1,4 miljard peseta uit te geven aan publici teitsactie tot informatie van het publiek en tot aansporing tot deelneming aan het refendum, zonder evenwel aan te dringen op het stemmen van ja of neen. De oppositiepartijen zijn dinsdag bij eengekomen om hun standpunt ten aanzien van het refendum te bepalen. Linkse oppositiepartijen hebben eer der verklaard, dat zij een campagne zullen voeren voor 'actieve onthou ding'. zolang de regering niet meer vrijheden verleent en de communisti sche partij toelaat. In Spaans baskenland heeft de politie 130 van de 150 linkse separatis en vrijge laten. die zaterdag in een klooster wer den gerarresteerd. Dinsdag zijn meer dan 70.000 Spaanse leerkrachten in staking gegaan, waar door naar schatting 2.8 miljoen Spaanse kinderen voor onbepaalde tijd vakantie hebben. De stakende leerkrachten zijn verbon den aan lagere scholen en in dienst van de staat. Zij eisen salarisverhoging, pensionering met behoud van volledig loon na dertig dienstjaren en onder wijshervormingen. 'HAUSSE IN MARXISME EN VERLANGEN NAAR DICTATUUR' t Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De fractievoorzitster van de WD in de Eerste Kamer, mevrouw Van Someren-Downer heeft dinsdag een ongemeen felle aanval gedaan op het kabinet-Den Uyl. Volgens mevrouw Van Someren dreigt in Nederland de democratische vrijheid verloren te gaan door het optreden van radicaal- socialistische bewindslieden. „De PvdA behoort in de huidige situatie geen regeringsverantwoordelijkheid te dragen. De risico's zijn te groot", zo betoogde zij. Mevrouw Van Someren trok tijdens de dinsdag begonnen algemene beschou wingen herhaaldelijk vergelijkingen met de situatie van voor de Tweede We reldoorlog toen, aldus de WD- woordvoerster, onze vrijheid eveneens in gevaar was. Zij vroeg zich af of er in de toekomst nog van een vrije democratie sprake zal zijn gezien de „hausse in marxisme en het groeiend verlangen naar dictatuur" Zij besloot haar aanval op het kabinet met de waarschuwing datde opgroeiende jeugd „ons nooit een verlies van vrijheid zal vergeven, even min als de jeugd van 1945 de Chamberlain-generatie heeft kunnen vergeven" Bij de regering, die woensdagmorgen aan haar antwoord begint, vielen de woorden van mevrouw Van Someren niet erg in goede aarde. Verscheidene malen beten Den Uyl en zijn mede bewindslieden via interrupties fel van zich af. Zo maakte minister Boersma zich kwaad over de opmerking van me vrouw Van Someren dat KVP en ARP hand- en spandiensten zouden verrich ten aan het starre modeldenken van de PvdA. Minister Vredeling bestreed voorts met felheid haar bewering dat hij uit angst voor de PvdA-achterban heeft nagelaten om duidelijk te maken dat de Sowjet-Unie op defensiegebied over een geweldige suprematie be schikt in vergelijking met West- Europa. Mevrouw Van Someren die voor het eerst sinds het afscheid van mr. Van Ricl als fractievoorzitster optrad, had ook veel bezwaren tegen de onderwijspoli tiek van minister Van Kemenade. Vooral de midde'nschool moest het ont gelden. Een soortgelijk experiment was volgens haar al eens in Rusland ver toond in de jaren na 1917. De fictie dat gelijke kansen, erdoor bevorderd wor den, deed toen ook opgeld. Maar zei ze, „hoe het. verder ging bewijst de huidige Russische onderwijspolitiek". Volgens mevrouw Van Someren wordt het on derwijsniveau in Nederland bewust ver laagd, omdat de marxisten en radicaal socialisten de kinderen pasklaar willen maken voor hun model. U aanlering Meer waardering kreeg de regering van de woordvoerders van PvdA, PPR. D'66 en ARP. Di s. Vermeer (pvda) noemde de balans na een periode van ruim drie jaar regeren positief, vooral omdat een aanzet is gegeven voor de veranderin gen die in een volgende periode moeten worden doorgezet. Prof. Alfreds (arp) verklaarde dat het nog steeds mogelijk is dat het kabinet-Den Uyl een brug functie vervult voor blijvende samen werking tussen socialisten en christen-democraten. Hij waar schuwde echter dat dc resolutie van PvdA en PPR wel eens een breekpunt zou kunnen betekenen. De strategie van PvdA en PPR om al leen te regeren bij een meerderheidssi tuatie in her, kabinet is volgens prof. Al- beda „riskant". Voorwaarde voor sa menwerking met het CDA is dat men de ander niet ziet als een .juniorpartner". Men moet zich niet verbazen als die an der zich dan terugtrekt, zo zei hij. Van hun kant namen PvdA. VVD en D'66 het ethisch reveil van minister Van Agt en het CDA op de korrel. Drs. Ver meer zei zeer gereserveerd te staan tegenover deze term, omdat die terug grijpt op een beweging van restauratie en conservatisme. Drs. Eisma (d'66) stelde tegenover het idee van Van Agt het. vrijzinnig reveil dat de nadruk legt op het waarborgen van rechten en vrij heden van het individu. Mevrouw Van Someren vond dat een ethisch reveil he lemaal niet in de politiek thuishoort, maar een zaak is van de maatschappe lijke organisaties- KVP-kriliek KVP-fractievoorzitter Teijssen had op twee punten kritiek op het kabinet, De voorstellen tot vervanging van de kin deraftrek door verhoging van de kin derbijslag stuitte bij dc KVP- woordvoerder op ernstige bedenkin gen. „Het is een klemmende vraag of deze voorstellen maatschappelijk kunnen worden aanvaard". Ook ver zette hij zich tegen het voornemen van de regering om de Eerste Kamer op 25 mei in haar geheel te ontbinden, te neinde een serie grondwetswijzigingen met spoed van kracht te kunnen laten worden. Hij noemde het tempo van de regering geforceerd en pleitte voor uit stel. zodat de Eerste Kamer haar nor male zittingsperiode kan uitdienen. op hun ouders als de consumenten", al dus Scholten. De motie van Scholten wordt gesteund door de drie CDA-ffacties. de PvdA. PPR. DS'70. GPV en SGP. zodat zij kan rekenen op een meerderheid. Scholten vroeg van minister Van Doorn nu een duidelijke uitspraak over de STER. „Er zijn nog steeds geen beleidsbeslissingen genomen", zo zei hij. Hij herinnerde de minister aan eerdere moties die door de Kamer zijn aangenomen, zoals een van- de PvdA, waarin gevraagd werd om be paalde reclameboodschappen (alcohol, medicijnen.) te verbieden. Ook ligt er nog een motie van De Boer (ar) waarin 1 deze zich uitspreekt tegen uitbreiding van de reclame en reclame op zondag. Scholten zei dat die destijds aangeno men uitgangspunten ook nu nog de zijne zijn. In de slotzin van zijn motie vraagt Scholten ten slotte aan de minister om de wenselijkheid van de STER in het algemeen te onderzoeken, alsmede de gevolgen van mogelijke geleidelijke afschaffing van de STER-reclame. DEN HAAG (ANP) - De meerderheid van de tweede kamer is dinsdagmiddag minister mevrouw Vorrink van mi lieuhygiëne gevolgd in haar afwijzing van de CDA-motie over vergunningen voor chemische bedrijven. Deze motie, vorige week ingediend tij dens het kamerdebat over de begroting-1977 voor het milieuhygtè- nisch beleid, wilde chemische bedrijven van enige omvang onder de wet op de luchtverontreiniging brengen, zodat, gedeputeerde staten de instantie wordt, die dé vergunning verleent. Momenteel vallen deze bedrijven nog onder de hin derwet. waarvan de uitvoering bij de gemeenten berust. De minderheid, bestaande uit de frac ties van de KVP, CHU. D'66, SGP, BP en RKPN, en de fractie van de ARP zonder Roolvink en Schakel, steunde de motie. De tegenstemmers meenden, dat aan vaarding van de motie het beleid van de bewindsvrouw zou doorkruisen, omdat zij juist bezig is te bezien hoe de hinderwet beter kan functioneren. Met het gestelde ïn de motie, zal gedepo- teerden meer zeggenschap moeten hebben als het om chemische bedrijven gaat. waren de tegenstemmers het wel eens met de voorstemmers. Met algemene stemmen sprak de tweede kamer uit, dat er een algemene wet moet komen, die het mogelijk maakt dat alle handelingen, welke de bodem bedreigen (aantasting en ver vuiling) getoetst worden. Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W, F. de Pagter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 20.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kon tooruren: Advertentie-afdeling: (01186)1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14799. Voor klachten bezorging op zater dag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 37,75; franco per post 42,—; per maand f 12,75; losse nummers 0,55 (inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven: 77cent permm; minimumprijs per advertentie 11,55; ingezonden mededelingen 2Vtx tarief. Voor brieven bureau van dit blad f 2,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3