J. A. Hennekey neemt afscheid van schoolRetranchement exit* Maurice heimwee de Vriendt heeft veel naar smokkel bestaan HUGO Operatie blijft gemakkelijk overeind in topduel tegen SBK SCHIETINGEN WOENSDAG 24 NOVEMBER 1976 NA MEER DAN 45 JAAR ALS HOOFDONDER WIJZER TWEE JAAR VOOR PENSIONERING RETRANCHEMENT - ..Tegen woordig wordt alles wat nieuw in het onderwijs is al bij voorbaat be jubeld. Ik sta öp het standpunt: neem het nieuwe wat goed is over. maar bewaar tevens het goede van het oude." J. A. Hennekey, school hoofd van de openbare 1 agere school in Retranchement neemt vrijdag 17 december voorgoed afscheid van het onderwijs. Eigenlijk twee jaar te vroeg, want hij is pas 63 jaar. „Op die leeftijd mag je als hoofdonderwij zer, maar dat is geen plicht, er een punt achter zetten. Dit heeft men gedaan om de doorstroming in het onderwijs te bevorderen en voor de vele werkloze jonge onderwijzers meer arbeidsplaatsen te scheppen." Meer dan 45 jaar staat Johan Henne key, de 'meester' zoals iedereen hem in Retranchement noemt, nu al voor de klas. „Een tijd waarin, als je terug kijkt, er heel wat veranderd is." De heer Hennekey begon zijn onderwijs loopbaan in 1931 in zijn geboorte plaats Groede. Na vier maanden werd hjj benoemd in Biervliet. Het was crisistijd en onderwijzer was in die tijd een niet al te best betaald baantje. „In Biervliet verdiende ik zo'n 80,- netto in de maand, toen Colijn aan het bewind kwam werd het nog slechter, want deze stelde zien op het standpunt dat he t onder wijs de sluitpost van de begroting was Ik heb een paar maal meege maakt dat we 5% loonsverlaging kregen." Tijdens z'n Biervlietse pe riode toonde Jan Hennekey zich een verenigingsman in hart en nieren. „In die maakte het verenigingsleven van Biervliet een geweldige bloei door. Binnen de kortste keren zat ik in het bestuur van een korfbalvereni ging, een zangvereniging en nog en kele andere clubs." Oorlog In mei 1940 brak de oorlog uit. Een periode die naar zijn zeggen veel in druk op hem heeft gemaakt en zijn kijk op de mensen danig heeft beïn vloed. In 1943, ik was pas getrouwd, ben ik weggegaan uit Biervliet en verhuisd naar Retranchement. Vooral "het'laatste oorlogsjaar was met voortdurende bombardemen ten en beschietingen een ware ver schrikking. In zo'n tijd leer je de mensen kennen. De behulpzaamheid van de mense- nin Retranchement is voor mij een van de redenen dat ik nog steeds zeer verknocht ben aan dit dorp." Door dat de Duitsers het schoolgebouw hadden gevorderd werd les gegeven in de Vrije Evangelische Kerk. ..Na het weekend werden de kerkbanken opzij geschoven en kwamen er schoolbanken voor in de plaats. Het kwam weieens voor dat er een Duitse Feldwebel ons soms midden in de week sommeerde het gebouw binnen enkele uren te ontruimen en gereed te maken voor een kerkdienst voor de Duitse soldaten." Door het groot aantal evacuees uit Breskens had Retranchement toendertijd 700 in woners, 400 meer dan nu. Het aantal leerlingen van de openbare lagere school is eveneens sterk gedaald. Zo waren er aan het eind van de oorlog 70 nu 27 leerlingen. De heer Hennekey: „Ook het aantal verenigingen is sterk gedaald. Vroe ger had je in Retranchement onder meer een muziekvereniging, het Groene Kruis, Sint-Nicolaascomité. golfvereniging en een toneelvereni ging. De meesten zijn in de loop der jaren door gebrek aan leden opge doekt. De muziekvereniging is nu samen met Sluis gegaan." Ondanks alles laat de bevolking van Retran chement zich niet ontmoedigen en probeert het dorp zo leefbaar moge lijk te houden. .Het gevaar van zo'n kleine, gezellige onder elkaar ge meente is wel dat je vastroest in je oude principes. Ik heb dan ook altijd zoveel mogelijk geprobeerd kennis te nemen van het nieuwe." In de afgelopen jaren heeft de heer Hennekey daarom een flink aantal bijscholingscursussen gevolgd." Niet alle nieuwe ontwikkelingen juich ik toe. Ik maak niet graag een sprong in het duister. Het gaat per slot van re kening om de eindresultaten. Een goede fundamentele kennis blijft voor de kinderen van enorm belang." Nieuwe school Tegelijk met het afscheid van de heer Hennekey wordt de nieuwe openbare lagere school in Retran chement officieel in gebruik gesteld. „Het was erg nodig. Het oude ge bouw was zo lek als een mandje." Er hebben zich ondertussen a! 13 solli citanten gemeld voor de functie van hoofdonderwijzer in Rétranche- ment. „In het oude gebouw was ik er bang voer dat niemand zich zou aanmelden. Een angst die achteraf ongegrond is geweest, gelukkig." De heer Hennekey blijft na zijn pen sioen in Retranchement wonen. Hij zal zich wel niet vervelen: „Heb ik eindelijk eens tijd voor al die karwei tjes waar ik door m'n drukke onder wijzersleven niet aan toe gekomen ben", zegt hij. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Ik heb een relatie met Hugo. Ik mag wel zeggen een stevige want hij duurt nu al maanden. Het was een liefde op het eerste gezicht, soms moet men die als een relatiegeschenk van de duivel beschouwen, ik weet dit maar waag het er met Hugo nochtans op. Ik moet bekennen dat ik niet de enige ben voor hem, Dit feit zou. in eerder tijden de aanleiding kunnen geweest zijn voor misnoegen maar met het klimmen der jaren is dit wel een beetje veranderd. Bovendien heb ik ook meer dere vriendjes en vriendinnetjes. Hel aardige is echter tevens dat. hoewel de jaren dagelijks verder klimmen er toch altijd weer nieuwe relaties ontstaan. Was het vroeger zo dat menige telg uit het sterke geslacht mij bepaalde blikken toemerp en wervende lachjes zond. ook thans heb ik hierover niets te klagen. Wel hebben de lachjes en de blikkn nu andere betekenis maar ze zijn niettemin oprecht gemeend en brengen een opbeu rend effect teweeg. Hugo is zonder meer een mooie jongen te noemen. Lichtblond, blauwe vriendelijke ogen. een stevig postuur. Levendig en opmerkzaam i als ik hem niet zie. ziet hij mij wel), mijn liefje wat wil je nog meer. Hugo zal - tk twijfel er geen seconde aan- een goede plaats in de maatschappij veroveren. Hugo. Geprezen zij de moeder die haar kind Hugo liet heten thoewel ik ook op andere namen niets tegen heb). De naam smelt mij als honing op de tong en klinkt tegelijk zo stoer en mannelijk. Waarlijk, met de naam Hugo kan men levenslang uit de voeten, die hoeft nooit veranderd te worden.' Ik zag Hugo voor het eerst in de Hema. Deze ontboezeming beoogt geen reclame, de Hema is er nu eenmaal en iedereen kent die. In de Hema ziet men veel, hoort men een en ander en worden contacten gelegd, wie weet, met verstrekkende gevol gen. De Hema is een ontmoetingsplaats voor velen en men kan er zelfs gratis gebruik maken van het stilletje, iets, ivat op zich al een attractie is. Hopelijk zal er na bovenstaande hint geen razzia ontstaan op deze open bare nutsvoorzieninng. die niet genoeg te prijzen valt. Hoe vaak hoort men niet: ..Ik kwam hem tegen in de Hema' of: „ik zag haar lopen in de Hema! Zo verging het ook de kennismaking lussen Hugo en mij. Ik hoordezijn naam noemen doorzijn moeder met wie Hugo uit winkelen was. „Kom Hugo - zei en ik. die geestig wilde zijn„Kom Hugo, anders stoppen we je in een boekenkist. Net als zijn grote naamgenootzei ik tegen zijn moeder. Ze moest hier om lachen. Hugo lachte en zei evenals ik: „Daaag." Wat later kwam ik de twee weer tegen, nu, op de pro menade. Hugo slak joviaal groetend zijn hand naar me op, zijn moeder lachteverrast om dit contact. En zo bleef dat verdergaanlachen, groeten, hand op steken. Een keer zat Hugo voor het raam in zijn ouderlijk huis. Ik liep daar toevallig langs en zag hem zitten. Weer een zwaai-partij natuurlijk. En lief lachen. Ik hoop dat het goed blijft tussen ons. Hugo schat ik op zo'n jaar of vijf. Het is enig, dat snoetje vergeel ik nooit meer. NOG ONGESLA GEN IN BASKETBALCOMPETITIE TËENËÜZÉN - Het eerste herenteam van dc Oostburgse basketbalvereni- png 'Operatie '71' heeft zijn toonaan gevende rol in de Zeeuws-Vlaamse fiasketbalcompetitie behouden. Nadat de kampioenen zowel tegen de bv Hulst als het Terneuzense Scheldesport uit' erst moeizaam tot winst kwamen was het vrijdagavond in 'de Speye' te Sas van Gent weer eens goed raak. Het Sasse SBK tot vrijdagavond net als Operatie'71 nog ongeslagen kwam er nauwelijks aan te pas. De ploeg ging duidelijk gebukt onder het gemis van enkele spelers en de jeugdige vervan gers waren te licht voor dit topduel Operatie startte het duel verrassend sterk. Voor SBK wist dat de wedstrijd begonnen was wees het scorebord reeds een stand van 15-2 in het vordeel van Operatie'71. Een puntenkloof die door SBK daarna niet meer kon worden overbrugd, hoezeer men dit ook heeft geprobeerd. Het had wel tot gevolg dat de wedstrijd een zeer levendig verloop kreeg en bij de rust was de stand on danks het verzet van SBK toch opgelo pen tot 42-17 in het voordeel van Opera tie'71. opzicht was de Oostburgse formatie stukken sterker en speelde soms uitste kend basketbal. Voor SBK viel het doek helemaal toen Daniël Schauwvliege met vijf persoonlijke fouten voor goed naar de kant moest en Guido de Meester zich vanwege eenpolsblessure moest la ten vervangen. Het toptreffen eindigde uiteindelijk in een verdiende 72-44 overwinning voor Operatie'71 dat zo doende de enige ploeg is zonder verlies- punten in de Zeeuws-Vlaamse basket balcompetitie. Topscoorder bij Opera tie '71 werd Jan Moggré met 18 punten terwijl voor SBK DaniëlSchauvliege de beste schutter was met van Gent speelden in Terneuzen Schel desport en de BV Hulst tegen elkaar. Een sub-tipper die ook al net zo'n een zijdige wedstrijd is geworden dan die in Sas van Gent. In de Terneuzense sporthal 't Zwaantje overtrof Scheldesport zichzelf door met 57-24 van de bv Hulst te winnen. Zowel verdedigend als aanvallend speelde Schepdesport een uitstekende wed strijd. Toch was het begin voor de BV Hulst. Na tien minuten spelen was de stand 10-13 in het voordeel van Hulst en leek er nog niets van een grote Schel- desportzege terecht te komen. Bij de rust waren de zaken echter al gekeerd. Seheldesportleidde toen met 27-16 en in de tweede helft is de bv Hulst er nog nauwelijks aan te pas gekomen. Schel desport was op alle fronten beter en al- leeen Tonny de Bopy en Ronny Aaerts van de bv Hulst konden zich nog wat aanpassen bij Scheldesport. Bij Schel desport deed vrijwel heel de ploeg aan het scoreverloop mee. Topscoorder werd overigens Kes Francois met veer tien punten, gevolgd door Jan van de Driest met twaalf, Ed Hofman met tien, Sjoerd Velsing met 8 en Wim van Ham met 6. Tonny de Booy met twaalf en Ronny Aerts met 6 tekenden voor drie kwart van de Hulstproduktie. Bingowedstrijden KLOOSTERZANDE - In de 'Monkey Bar" te Kloosterzande namen 100 per sonen deel aan de bmgowedstrijd. De uitslagen luiden: le ronde ronde: A. Menu; 2e ronde. J. Baert; 3e ronde: P. Verschoten: 4e ronde: ex-aequo: mejuf frouw Jac. van Kruyssen en Th. Baert; 5e ronde ronde: mevrouw R. Pauwels- Joos en P. Verschoten: 6e ronde: G. van Puyvelde en mevrouw G. de Bakker- Jonkheijm. Een discotheek onder leiding van de he ren Theo Herman en Arnold Sponselee. zorgde voor passende muziek. KVO Heikant hield excursie naar Goes HEIKANT - Onder leiding van me vrouw L. Inghels-Ceelaert maakten 50 leden van de Katholieke Vrouwen Or ganisatie, afdeling Heikant, een excur sie naar Goes waar zij een bezoek brachten aan een bekende zaak, die zich gespecialiseerd heeft in sanitair, centrale verwarming en andere huis houdelijke apparatuur. Ze werden door de directie ontvangen en onthaald op koffie en gebak, waarna ze werden rondgeleid en uitleg kregen over datgene wat hen interesseerde. Woensdag 1 december is er in het ge meenschapscentrum 'tHeike te Hei kant weer een bijeenkomst van de afde- ling, waarbij een spreekster van de 'Huishoudelijke voorlichting ten platte- lande' uit Goes een lezing verzorgt over milieu en tuinkruiden. VVD-vrouwen in Axel bijeen AXEL - De afdeling Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen van de Stichting Organisa tie Vrouwen in de WD vergaderde dezer dagen in Axel naar aanleiding, van de door de WD uitgegeven enquête over het milieu en alle vraagstukken die 'daarmee verband houden. Vele vragen betreffende lucht- en waterverontreini ging, afvalverwerking, geluidshinder, voorlichting door de overheid, enzo voorts, kwamen aan de orde. De Oost- Zeeuws-Vlaamse WD-vrouwen wilden door het invullen en terugsturen van de enquête-formulieren van de gelegen heid gebruik maken hun mening over deze kwesties aan het hoofdbestuur be kend te maken. Collecte NIEUW-NAMEN - De collecte ten bate van de actie Jantje Beton bracht in Nieuw-Namen 162.16 op. KOEWACHT - Aan de bejaardenschie- ting bij J. de Guchteneire te Koewacht deden 39 schutters mee. De uitslag luidt: hoge vogel en eerste zijvogel Ch. de Kindt, Nieuw-Namen. tweede zijvo gel Jos. Louwers. Terhole, grootste aan tal (4 stuks» J. Schillemans, Terhole. KLOOSTERZANDE - Aan de bejaar- denschieting by Jac. de Waal te Kloos terzande deden 36 schutters mee. De uitslag juidt: hoge vogel A. Jonkheijm. eerste zijvogel J. de Waal, tweede zijvo gel A. Verdurmen, allen te Kloosterzan de, grootste aantal (5 stuks) A. de Bak ker en M. Sanders, beiden van Bosch- kapelle. AARDENBURG - De handboogschut- tersverenigmg 'Sint Sebastiaan' hield een prijsschie ting waaraan 15 schutters meededen. De uitslag luidt, hoogvogel: Th. Lampaert; zijvogels: Th Lampaert; meeste kleine vogels. H. van Iwaarden sr. (3); prijsvogels: Th. Lampaert; 2. H. de Rijcke, R. de Clerck, J. Cattoor. 5. H. Verhoosel, 6. J. de Clerck. 7. R. de Wispe- laere, 8. D. van Hermon KOEWACHT - Aan de schieting bij J. de Guchteneire te Koewacht deden 54 schutters mee. De uitslag luidt: hoge vogel: C. de Pooter, Koewacht, eerste zij vogel: F. Breijaert, Koewacht, tweede zijvogel: G. van Damme. Koewacht, grootste aantal (3 stuks): R. van Acker, Koewacht. KOEWACHT - Aan de schieting bij G. van Rumst te Koewacht deden 100 schutters mee. De uitslag luidt: hoge vogel: A. Hense. Axel; eerste zijvogel: J. Hense. Axel; tweede zijvogel: V. de Schepper, Moerbeke; grootste aantal (4 stuks): J. Starre. Koewacht. SLUISKIL - Aan een schieting op de lig gende wip in café Dallinga te Sluiskil deden 52 schutters mee. De hoge vogel was voor C. Stoffels Terneuzen 1ste zij vogel J. Bracke Zuiddorpe, 2de zijvoge! A. Rammeloo Philippine de meeste vo gels n.l. 3 stukswaren voor P v. d. Wege uit Sliriskil. KOEWACHT - De Koewachtse schut tersvereniging 'Nooit Gedacht' hield de koningsschieting, waarvan de uitslag luidt: koning: L. Fermont, eerste minis ter: W. Rombout en tweede minister: R. Ceelaert. HULST - Aan de schieting bij W. Blom- maert te Hulst deden 35 schutters mee. De uitslag luidt: hoge vogel: J. Pauwels, Axel; eerste zij vogel: J. van Leuven. Ra penburg, tweede zijvogel: J. Pauwels, Axel, grootste aantal (4 stuks) W. Blommaert, Hulst en Ph. Vonck, Kapel eburg. SLUISKIL - Aan een karabijnschieting georganiseerd door de karabijnschiet- club 'Winnetou'. in Café Dallinga te Sluiskil namen 30 schutters deel. De top was voor A. Taeymans van .'Dingo Schutters' (Moerbeke), links zij Vervaet 'Dingo Schutters', rechtse zij, Goos 'St. Albert' (Sas van Gent). De volgende schieting is op 18 decem ber. CLINGE - In café-restaurant 'De Trou badour" teCIingewasereen bejaarden- schieting, waaraan 57 schutters deel namen. De uitslag luidde: hoge vogel Ch. Kint. Nieuw-Namen; eerste zijvogel: A."de Schepper. Koewacht; tweede zijvogel: R. Duerinck, Walsoorden; grootste aan tal (4 stuks): A. de Schepper, Koewacht. Sjoelen CAFÉBAAS UIT ZELZATE ZOU NOG WEL EENS WILLEN MAAR NIET IN DRUGS... Uitslagen Huzavo i het topduel in Sas Biljartwedstrijden NIEUWVLIET - In café 'Parkzicht' te Nieuwvliet werden voor de biljart- competitie de volgende wedstrijden gespeeld: J. Provoost - D. Luteijn2-0, P. Klaaysen- K. Roegiers 0-2, P. de Jong - P. Luteijn 0-2, J. Ameele - A. Hoste 2-0, S. Ameele - P. Dhont 2-0, I. de Hullu Comelis - T. Klippel 2-0. Hoogste serie, 17 S. Ameele,, hoogste aantal caramboles na 20 beur ten S. Ameele 133. SLUIS - De strijd om het clubkam pioenschap van de biljartvereniging TMW uit Sluis leverde de volgende uit slagen op: Afdeling libre: J. Vermeulen - H. v. Damme 0-2; R, v. Hanegem - W. Groot man 1-3; H. v. Damme - W. Groosman 0-3; L. Nobus - R. de Metsenaere 0-3; L. 'Nobus - J. Vermeulen 0-3; Afdeling bandstoten; J Viane - J. de Jonge 2-0; L. Nobus - F. Rau 0-3; J. Viane F. Rau. V oetbal CLINGE - De Clingse bedrijfsvoetbal-^ club 'De Troubadour' speelde op het .OZO-terrein nabij Hulst een voetbal wedstrijd tegen het elftal 'Kellner' uit Axel. De Troubadour' verloor de wed strijd met 1-3. HULST - In 'Den Dullaert' te Hulst werden de volgende wedstrijden in de competitie van de HuZaVo (Huister Zaalvoetbal) gespeeld: Dc Linde - Ver vaet: 2-1. G. Kindt en B. Kouijzer maak ten voor De Linde de doelpunten, J. Sponselee maakte voor Vervaet het doelpunt. Rijschool Boehle - Drogiste rij De Bruyn: 2-2. A. van Cadsend en J. van Heese maakten voor Boehle de doelpunten. J. Steijnsen R. Buysrogge maakten voor De Bruyn de doelpunten. J. Verweij maakte voor Meerpaal de twee doelpunten en H. Varrewijk en B. Passemier voor Parochie Bar. Lijbaart/Voerman-Bar - De Smidse: 5-0. J. Olieslager, H. Picavet, P. Picavet en M. van Immerseel (2) maakten voor Lij- baart/Voerman de doelpunten. Bleijko- Spitters: 1-5. J. Bogaert maakte voor Bleijko liet doelpunt. F. Seghers (3) en G. Herrewegh maakten voor Spitters de doelpunten, één speler van Bleijko trapte in eigen doel. BLZ/Drieschouwen HVV '24: 0-3. E. Schouwaert, B. Ver- braecken en R. Neefs maakten voor BLZ/Drieschouwen de doelpunten. Rij school Saman - Lansu: 1-0. Gust Thuy maakte voor Rijschool Saman het doel punt. GTI - Thuisweg: 1-5. R. de Schruijver maakte het doelpunt voor GTI. J. van der Veelen (3), A. Gysel en Van Dorsselaer maakten de doelpunten voor Thuisweg. Bridge LAMSWAARDE - De bridgeclub 'Lamswaarde' hield in het Lamswaar- densegemeenschapscen trum 'DeLu ifel' haarcompetitiebridgewedstrijden.Het was een howell tien met negen paren, zevenentwintig spellen en een maxi mum score van honderdvierenveertig. De uitslagen luiden: 1. mevrouw Joossen en mejuffrouw A. Staal 77 pnt. 53,47 2. echtpaar Krieckaert 76 pnt.. 52.78 3. ex-aequo: mevrouw Van der Poel en me vrouw Jansen en de heren A. Joossen en Van Waterschoot 75 pnt. 52.08 5. ex- aequo: mevrouw van Waterschoot en de heer Jansen en de heren G. Joossen en E. Staal 73 pnt. 47.22 en 9. de heren De Booy en Van Aert 62 pnt. 43.06 „JE MOEST DE KLEINE PAADJES GOED KENNEN" ZELZATE-Je verwacht niet direct dat iemand reclame maakt met zijn straf register of met de bezigheid die hem een dergelijke gerechtelijke fiche be zorgd heeft. Marice de Vriendt (62) doet dat wel. In zijn café op de Markt te Zei- zate, waar hij voor iedereen die het le zen wil 'Bij Maurice, den smokkelaar' heeft opgehangen onder zijn huwelijks foto, ontmoeten we hem voor een ge sprekje. In de stijl van zijn vroegere be zigheden, troont hij ons evenwel mee naar een hogergelegen keukentje, waar de gordijnen worden dichtgeschoven, en waar geheimzinnigheid de achter grond vult voor bekentenissen. „Mijn vader was dagelijks in contakt met smokkelaars hoew hijzelf eigen- lijknietsmokkelde. Wij woonden op een boerderij waar smokkelaars hun ge smokkelde dieren kwamen wegstoppen vooraleer ze verder het land in te voe- Maurice de Vriendt praat gezapig er gens op de rand van het Nederlands van de grensstreek en het Oostvlaamse dia lect dat door stedelingen bestempeld wordt, als 'boers'. Zijn woordgebruik te kent hem eigelijk meer dan de klank kleur van zijn woorden, 'kraveren' voor sterven, 'komizen' voor douaniers, 'slag' voor landweggetje Zelf begon hij in 'beesten'. Aanvankelijk ging het te voet door het land. Grote groepen runderen werden wild over de landerijen van de grensstreek opgedre ven door een troep drijvers aand e ene, en een troep opvangers aan de andere kant Zo'n 30 a 40 dieren werden vaak tegelijk over de grenslijn 'gesast'. Later beperkten de smokkelaars zich tot het overbrengen van slechts een paar dieren per nacht. Daarvoor moest minder mankracht ingezet worden. In principe één drijver per dier, aan elkaar verbon den met een touw, verder een Voorman en een achterman om de kust te verken nen en eventueel alarm te slaan. Mau rice de Vriendt vervulde meestal de taak van voorman. „Voorwaarde was dat je zeer goed de kleine landweggetjes kende, want dat was onze voorsprong op de douaniers. Het gevaar voor de mannen van de wet dook pas op wanneer we van de ene landweg naai- de andere, de straat over moesten. Dat wisten de douaniers zelf ook wel en ze stelden zich precies daar op. Wanneer we dan onraad zagen, kon den we meteen kleine zaklamp seintjes geven aan de volgers en die verdwenen halsoverkop in de velden. De voorman zelf keerde indien mogelijk op zijn stap pen terug. Voorbijlopend aan de wegge- vluchten om ze met te verraden. We hebben op die manier wel eens een beest moeten achterlaten, dat we pas later konden halen". Geleerd Na een paar jaar hadden de douaniers, en ongeveer tezelfdertijd de rijks wacht, die elkaar beconcurreerden in de smokkelaarsbestrijding, de land weggetjes leren kennen, en moesten de smokkelaars snel naar alternatieven zoeken. Aan de Nederlandse grens ligt de Moervaart en daar werden moge lijkheden gezocht. „Een schaapherder uit de streek had ons overtuigd dat het mogelijk was die ren door het water over te brengen, en we hebben dat geprobeerd, met succes. Aan de Nederlandse kant van de rivier lieten we een beest te water en met een bootje brachten we het lang touw over dat aan de kop van het rund bevestigd was. De eerste maal was het een moord, het beest scharrelde en was bijne ver dronken. We zagen vlug in dat we het touw moesten spannen, een twijn draad]'e zou volstaan als we het maar spanden. Het te water laten hebben we dan ook beter leren doen. We gingen ruggelings tegen het dier staan en duw den het dan af'. Als de dieren aan Belgische wal waren, was-nog maar één deel van de smokkel- taak vervuld. Ze moesten dan ook nog landinwaarts gebracht worden. De Vriendt heeft daarover een wild verhaal. Taxi „Op een nacht moesten wc naar de streek van Zomergem. Ik had een taxi zaakje geopend óm over een geschikt alibi te beschikken. De kamion die de dieren moest aanvoeren werd hier in de streek op een bepaalde plaats tegenge houden door twee bereden rijkswach ters met zwaailicht. De chauffeur wilde niet riskeren zijn la ding te verliezen en aangehouden te worden en reed in op de versperring. De opgestoken armen der wet zagen nogal gauw in dat ze met een doodrijder te maken hadden, en sprongen uit de weg tegen de muur van 't kerkhof. De chauf feur die een slecht smokkelaar was gaf nog een draaitje aan zijn stuur, zodat ze bijna letterlyk op het kerkhof bleven. Toch slaagden de zwaantjes erin de ra diator nog kapot te schieten, waardoor de kamion onklaar werd. We konden toch wel onze beesten afleveren, maar bij het weerkeren in mijn taxi werden we aangehouden. Ik kon nog net als orde woord meegeven: we zijn in Brugge uit geweest en ik ben jullie met mijn taxi komen halen. We werden door de procu reur in Gent ondervraagd, logen alle maal hetzelfde verhaal, en werden vrij gelaten. Daarna kregen we wel regelma tig huisbezoek of moesten we alibi's ge ven. Ik deed dat onder meer door een telefoontje aan een bevriende cafébaas die altijd bereid was te verklaren dat ik daar de avond had doorgebracht, of met valse kwitantiebriefjes van een restau rant. Een ander middeltje dat ik wel eens toepaste: op een grote Ameri kaanse wagen monteerden we de num merplaat van een parlementair, en ik ging achterhetstuur zitten meteen kepi op. In het binnenland reed ik dan met een plaatje 'PERS' voor mijn ruit en de rijkswachters die me wilden tegenhou den lieten met toch door". Smokkelauto's waren altijd 'gestorven' auto's. Iemand ging een grote perso nenwagen of een oude vrachtwagen met door enkelen samengezocht investe- ringsgeld aankopen, en stuurde het 'boekje' van die wagen in naar Brussel De wagen bestond dan als dusdanig niet meer. In een privégarage werden die wagens dan smokkelklaar gemaakt. Door het anders monteren van de ach terzetel kon er in een Amerikaanse slee wel eens plaats gemaakt worden voor een tiental varkens; dubbele bodems en wanden waren dagelijkse kost, evenals bepantsering tegen kogels. Toen de douaniers op een bepaald moment over de weg stalen kabels gingen spannen tussen de bomen monteerden de smok kelaars reusachtige messen op de voor stevens, waarmee ze traag maar zeker de kabels oversneden. Als de douaniers dichterbij kwamen terwijl ze met. hun doorsmjwerk bezig waren, konden ze toch niets uitrichten, want de kabine van de wagen kon alleen binnen worden geopend. Boter Na de tweede wereldoorlog lag de hoofdactiviteit van smokkelaars bij de botertransporten. Aanvankelijk werd hierdefietsals vervoermiddel gebruikt. Aan de fiets werden tassen bevestigd die twee maal 12,5 kg konden bevatten. De fietshad het voordeel van de handig heid en die was net bij de grensover gang wel te pas. Wanneer men ontdekt werd en vlug weer over de grens teruggeraakt was men immers veilig. De smokkel in boter was een renderend inkomen voor pro fessionele smokkelaars tot de broods- meer zonder prijsverschil kon verkocht worden aan beide zijden van de grens. Tussendoor werden evenwel ingenieuze smokkelpraktijken ontwikkeld. -Het meeste succes haalden we met een vrachtwagen in de bouwsektor". zegt De Vriendt. „Eén van onze kameraden had een klein bedrijf van bouwmateria len. Als we de boter hier bij ons kregen stopten we ze eerst enige tijd weg in zijn huis. Onder de grond was er een schuil kelder die niet eens zou ontdekt worden bij afbraak van het huis. Dan laadden we die boter op vrachtwagens, en zand of keien erover en zo het land in. In Wondergem heefteen boereen volledige weg kunnen aanleggen methetgrint dat hij gratis kreeg bij de boter die hij van ons kocht". Maunce de Vriendt denkt wel eens met heimwee aan zijn vroeger beroep. Café baas spelen is voor hem net iets te weinig gevarieerd. Een aanbod zou hem goed van pas komen. Maar niet als het 'drugs' betreft: dat is een ander soort smokkelaars, die profiteren van klein tjes. dat is een andere klasse". FREEK NEIRYNCK HULST - De Hulster sjoelclub 'Onder Ons' speelde in 'De Blaauwe Hoeve' naar competitie-sjoelwedstrijden. De uitslagen luiden: 1. mevrouw A. Vos 393 pnt.. 2. P. Mahu 376 pnt., 3. mevrouw I. Rijk 356 pnt., 4. mevrouw M. van der Knaap-DeLetter351 pnt., 5. mejuffrouw M. van Waes307 pnt., 6. mevrouw P. Ad- riaensen 306 pnt., 7. mevrouw M. Uyterhoeven-de Rijck 297 pnt. en 8. me vrouw C. Rombout 286 pnt. De competitiestand luidt: 1. mevrouw L Rijk 4363 pnt., 2. P. Mahu 3284 pnt., 3. mevrouw C. Rombout 3118 pnt., 4. P. Burggrave 2522 pnt., 5. mevrouw A. Vos 2163 pnt., 6. mevrouw P. Adriaensen 1915 pnt., 7. mevrouw J Storp 1206 pnt.*, 8. J. Vinke 1061 pnt. en 9. Ch. Storp 870 pnt. Sinterklaasbijeenkomst soos voor alleenstaanden OOSTBURG - De soos van alleen staanden in Oostburg houdt zaterdaga vond een sinterklaasbijeenkomst. Dit gebeuren begint om 20.00 uur en wordt gehouden in 'Buitenlust' bij de waterto ren in Oostburg. Sint en piet zullen on dermeer cadeautjes uitreiken. Iedereen mag zoveel mogelijk kennissen en vrienden, als het alleenstaanden zijn, meenemen. Tijdens de avond worden er ook bingo gespeeld, is er een verloting en wordt er gedanst. Prognostiek CLINGE - Aan de prognostiekwedstrijd bij A. Megroedt te Clinge deden 236 per sonen mee. De uitslag luidt: 1 L. van Havermaet, 2 E. de Caluwé, 3 R. Blin deman, 4 A. van Dorsselaer en 5 L. Cap- paert Maurice de Vriendt als gefingeerd taxi chauffeur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 37