Oostburgse middenstand stopt jaarlijks duizenden guldens in organisatie van evenementen Verbouw 'St-Bavoschool' volop aan de gang extta Aanvragen rollen binnen voor zesdaagse piste Jan van Tiel BESTUUR DENKT NU AL AAN AANLEG VAN FLINKE PROMENADES IN CENTRUM PRIJZENREGEN BIJ ACTIE VAN WINKELIERS IN OOSTBURG OOSTBUKG - Met tie intocht van Sinterklaas, vorige week zaterdag, is ook de grote Sin terklaas-actie van de Oostburgse winkeliersvereni ging van start gegaan. De actie duurt tot en met vijl' december. Er zijn tal van flinke prijzen te winnen, zoals: reizen ter waarde van 1.000,- en reizen terwaarde van respectie velijk 800,-, 500,-, 400,- en 300,-. En dan zijn er nog cassette recorders en transistorradio's te Op 6 december verricht notaris J. K van den Berg de trekking van de lote rij. Dat doet hij 's avonds om hall acht in hotel 'De Eenhoorn." De klant krijgt een lot bij besteding van vijf gulden in een van de deelne mende winkels. Sinterklaas is trou wens op woensdag 1 december op nieuw te bewonderen in Oostburg. Vanaf twee uur die dag wandelt hij rond over de weekmarkt. Later op de middag gaat hij op bezoek in de be jaardentehuizen 'St, Anthonius' en 'De Burcht'. De winkels in Oostburg zijn van maandag 29 november tot en met vrijdag 3 december dagelijks tot ne gen uur 's avonds geopend. Op 4 de cember is er geen koopavond. ZEEUWSCH-VLAANDEREN WOENSDAG 24 NOVEMBER 1976 OOSTBURG - Momenteel wordt er hard gewerkt aan de verbouw en uitbreiding van de rooms- katholieke basisschool Sint Bavo in Oostburg. Vlak na de bouwvakva kantie is er aan de verbouw begon nen. Het zal wél eind februari wor den, aldus schoolhoofd J. Steijaert, eer de hand gelegd is aan de verbetering. Tot dan toie moet de zevenmansschool zich behelpen. „Maar dat lukt nog best", aldus de heer Steijaert. De zeven klassen uit zijn school hebben de eerste drie maanden van het schooy aar niet dat optimale contact gehad wat er in normale situaties wel is. Twee klas sen hebben een voorlopig onderdak gevonden in de voormalige ULO. bo ven de openbare basisschool, drie klassen huizen nog steeds in het voormalige Paulus paviljoen van het oude Sint Anlor.iusziokenhuis. één klas is voortdurend in het eigen schoolgebouw gebleven en de heer Steijaert zat tot voor kort met zijn zesde klas in 'Rehoboth'. „Maar nu zit ik ook weer in de school", zegt het hoofd die de huidige situatie op de koop toe zegt te ne men. „Kijk, als alles klaar is dan staat er een schoolgebouw dat vol doet aan de nieuwe eisen die gesteld worden. Het is nu wel behelpen maar over een aantal maanden hebben we een school waar we blij mee kunnen zijn." Voordathetzoveris moeten er echter nog vele stenen gemetseld, zand ver- kruid en hout gezaagd wonden. En zoals bij vele bouwprojecten het ge val is. ook bij de verbouw van Sint- Bavo het tijdschema niet aangehou den kunnen worden. Bij het begin van de bouw moest er drie weken ge wacht worden in verband met het aanbrengen van 'boorpalen' terwijl door enkele andere omstandigheden de totale achterstand op het schema nu al zes weken bedraagt. „Daarom geloof ik dat we misschien wel tot de paasvakantie moeten wachten eer alles klaar is", meent de heer Steijaert. Dat alles samen vormt dan wel een krachtig ingrijpen in het oude schoolgebouw van Sint Bavo. Dan. als het zover is. staat er een nieuw lokaal bij, is er een gemeenschaps ruimte, een nieuwe toegang, een vergaderkamer, nieuwe toiletgroe pen. vloerbedekking, een nieuw be tegelde speelplaats, een nieuwe fiet senstalling en is de verwarming he lemaal vernieuwd. Nu nog ligt er een heleboel bouwma terialen opgeslagen in de ruimtes waar te zijner tijd kinderen moeten leren lezen en rekenen. Maar eer het zover is is er volgens Ste.vaert wel al een groot gedeelte van het schoolj aar voorbij... OOSTBURG WIL WEL ORIGINEEL BLIJVEN OOSTBURG - De winkeliersvereni ging van Oostburg staat staat jaarlijks borg voor tal van evenementen. Er zijn hoogtepunten, zoals de '24 uur van Oostburg' (een grote gebeurtenis voor de Zeeuwse-Vlaamse trimclubs) en de iedere zomer terugkerende 'Waterloo- pleinmarkten'. Tóch zijn voorzitter J. Bogaert en secretaris P. van Kampen van mening dat er volgend jaar weer eens iets anders gedaan moet worden. Ooslburg wil origineel blijven.... De winkeliersvereniging telt momen teel zo'n negentig leden. Voorzitter Bo gaert schatdatnietmeerdan tien Oost burgse middenstanders geen lid zijn van de vereniging. „We mogen niet moppe ren over de sfeer in de vereniging. Die is prima. Dat heeft, geloof ik, te maken met het feit dat de middenstanders hier niet zo erg jaloers zijn op elkaar. Ze gun nen elkaar best iets", constateert de heer Bogaert. Het bestuur van de vereniging kan te allen tijde bogen op alle steun van de leden. Alles wat het bestuur onder neemt, kan over het algemeen de goed keuring van de leden wegdragen. Secretaris Van Kampen, die al zesen twintig jaar lid van 't bestuur is: „Het heeft overigens wel tot gevolg dat het bestuur overal voor op moet draaien. Dat is niet zo erg, maar het betekent wel dat je er als bestuurslid toch snel min stens een halve dag per week mee bezig bent. Heb je in je winkel geen vervanger voorhanden, dan kun je zoiets wel ver geten. Dan zou het nooit voor elkaar krijgen! Dat is een van de grootste problemen voor het bestuur van de Oostburgse winkeliersvereniging... Wanneer een van de nu zittende leden opstapt, zal het uiterst moeilijk zijn een vervanger te vinden. Opnieuw de heer Van Kampen: „De middenstanders hebben geen tijd voor zo'n baantje. Vroeger konden ze zich laten vervangen door een verkoop ster, wanneer ze weer eens weg moesten voor de vereniging, maar dat is er tegenwoordig niet meer bij. Wil je dit werk doen en zitje daarnaast in je zaak, dan gaat het zeker ten koste van het een of het ander. Daarom ook zouden we zo graag een vaste man in dienst hebben bij de winkeliersvereni ging" Wens Een vrome wens van de heren Bogaert en Van Kampen, die vaste kracht. Ze geloven er zelf ook niet erg in. Het zou de vereniging veel teveel geld kosten. In ieder geval zou de jaarlijkse bijdrage van de leden fiks omhoog moeten en het is duidelijk dat een dergelijk voorstel op enorme weerstanden zou stuiten. Tóch heeft de Oostburgse middenstand best iets over voor z'n vereniging en voor de evenementen, die die vereniging jaar lijks organiseert. De begroting van '76 vertoont bedragen met vier cijfers, Op die begroting komen evenementen voor als de eerder genoemde '24 uur', ringrij- den, een muziekshow, de overdekte markt, 'Waterloopleinmarkten', bingo avonden en sinterklaas. Om duidelijk te maken dat de winke liersvereniging best iets over heeft voor de consument het volgende sommetje: de nu lopende sinterklaasactiviteiten (met flinke prijzen, meteen loterij, maar ook met een intocht van de Spaanse grijsaard en zijn Pieten) kost de ver enigde Oostburgse middenstand al gauw zo'n 7.000,-. Secretaris Van Kampen: „We hebben die prijzen, voor een totaalbedrag van ƒ3.000,-; het drukken van lootjes kost al direct 1500,- en dan heb je nog de huur van kostuums en alle mogelijke andere pos ten voor die intocht. Zeg maar dat we alleen voor de sinterklaasactiviteiten al zo'n 7.000,- kwijt zijn. Nou, dan moet er toch zeker 4.000,- uit onze kas bij de begroting tenslotte sluitend te maken." Voorzitter Bogaert: „Ik geloof niet dat de mensen 'r zo bij stilstaan, maar nog een voorbeeldje: we plaatsen de laatste jaren op vijf plaatsen in de gemeente een aantal vlaggen. Bij de toegangswegen tot de gemeente. Dat kost ook flink wat geld. Je moet maar eens een vlag ko pen... En ze moeten iederj aar vervangen worden..." Voorbeeld De activiteiten van de Oostburgse middenstand zijn al jarenlang een voorbeeld voor 'zuster'-verenigingen in andere delen van Zeeuwsch- Vlaanderen. Menigmaal is een (ge slaagd) evenement overgenomen door andere verenigingen. Reden voor het bestuur van de winkeliersvereniging Oostburg om ook voor '77 weer naar een nieuwe 'klapper' te zoeken. Dit maal heeft men gekozen vooreen grote loterij. Overigens niet de eerste keer, zo'n lote rij van de Oosterburgse middenstand. Secretaris Van Kampen: „We hebben het al eens eerder gedaan. We hadden toen honderd fietsen als prijs. Het was een enorm succes." Maar echt vastom lijnde plannen voor volgend jaar heeft het bestuur nog niet. In januari slaat men weer aan het denken, in nauw over leg met de evenementencommis- sie.Vooral de laatste jaren houdt de winkeliersvereniging zich steeds uit- voeriger bezig met zaken als de aanleg van een rondweg rond Oo3tburg, die het verkeer uit de binnenstad moet. weg houden, maar ook met de problemen rond de wekelijkse koopavond op woensdag. Secretaris Van Kampen maakt het al lemaal van nabij mee. Hij zit in de mid denstandscommissie. „Tot mijn verba zing kwam de kwestie van die koop avond niet voor op de agenda van de PROGRAMMA ZO GOED ALS GEVULD TERNF.UZF.N - De aanvragen voor de nieuwe rollenpiste van de Terneuzense caféhouder Jan van Tiel rollen vrijwel dagelijks binnen. Het programma is zo goed als vol voor dit jaar en toen Jan van Tiel vorige week van start ging in Roosendaal werden er contacten ge legd voor volgend jaar. Dit jaar is de piste na Heikant (deze week) nog te zien in Kruiningen, Lebbeke (Belgiè) en Axel. De piste wordt per week gehuurd, dus voor een zesdaagse welke duurt van 's maandags tot 's zaterdags. Als alterna tief kan een 3-daagse georganiseerd worden maar Jan van Tiel belooft niet dat hier veel vraag naar is. De man die naar het voorbeeld van de Belgische oud-renner Stan Lauwers met de rol lenpiste nu al bekendheid heeft verwor ven in Zeeuwsch-Vlaanderen zegt: „Een zesdaagse is aantrekkelijker. In de eer ste plaats voor de organisatie omdat er zes dagen lang getapt wordt en verlo tingen worden gehouden. Meer op brengst dus. En in de tweede plaats voor de sponsors. Deze mensen zijn een flink bedrag kwijt en ze willen er iets voor terug. Dan hebben ze natuurlijk liever zes dagen reclame." De rollenpiste van Jan van Tiel werkt met hetzelfde systeem als die van Lau wers. Er kan met vier renners gelijk worden gereden. In totaal kunnen 16 of 20 ploegen deelnemen van twee renners elk. Die renners krijgen punten voor ierde uitslag die ze rijden. De onderde len die per avond worden afgewerkt zijn sprint (500 m), afvallingskoers (1000 m) en koppelkoers (2000 m). De nummer 1 die aankomt krijgt iedere keer 4 punten, nummer 2 krijgt 3 punten enz. Voor de koppelkoers waarin twee renners van een ploeg het opnemen tegen een an dere formatie ontvangen de winnaars 8 en de verliezers 4 punten. Dit gaat zo verder tot en met de vrijdagavond. Na die vijfde dag wordt de stand opge maakt en worden de 16 ploegen ver deeld in vier groepen van vier. De eerste vier van vrijdagavond rijden 's zater dags tegen elkaar om de eerste plaatsen. Bij de andere ploegen gaat dat precies op dezelfde manier maar dan voor een lagere klassering, Jan van Tiel bemoeit zich zelf alleen met het fietsgedeelte. Als een vereni ging naast het wedstrijdelement nog wat publiektrekkers wil laten optre den gebeurt dat in de pauze. Smaakmakers zijn voor dit soort gele genheden meestal plaatselijke of regio nale profs die zich op de rollen meten. Verder wordt er steevast een miss verkiezing gehouden met fietsende da mes. Jan van Tiel heeft de rollenpiste met hulp van vrienden zelf helemaal fefabri- ceerd. De eerste indrukken van de ren ners zijn dat deze piste heel wat zwaar der is dan de Belgische. Jan van Tiel beweert dat de tijden heel wat slechter zijn omdat deze afstand goed is. „Op de piste van Lauwers reed je maar 750 me ter als de wijzer al 1000 aanwees maar hief zijn het nauwkeurige cijfers." aldus Jan van Tiel. De bouw van de piste heeft in totaal 2,5 maand in beslag genomen. In die pe riode ontving Jan van Tiel al heel wat aanvragen van verenigingen. Het enige wat de vereniging moet doen is voor sponsors zorgen en de avonden te orga niseren. Voorzitter J. Bogaert (liniesen secretaris P. van Kampen van de Oostburgst winkeliersvereniging. commissie. En dat terwijl de voorzitter, wethouder,Claeys, toch had moeten we ten dat die problematiek zonder meer aan de orde moet komen tijdens de ko mende vergadering. Ik heb er een brief van vier kantjes over geschreven aan het college van b. en w.", legt de heer Van Kampen uit. De problematiek is bekend. Een nieuwe wet schrijft voor dat koopavonden alleen nog op donderdag- of vrijdagavond gehouden mogen worden. Oostburg kent echter al jaren een koopavond op woensdag en de middenstand heeft tal van argumenten om daarin geen verandering te brengen Een kleine honderd middenstanders hebben daarom ook, op een door de ge meente verstrekt enquêteformulier niet gekozen voor donderdag of vrijdag maar 'woensdag' ingevuld als favonete dag voor een koopavond. Een zaak waarmee b en w. danig in de maag zit ten. Het college heeft wel begrip voor de wens van de middenstand, maar kan geen kant op, aangezien de wet een koopavond op woensdag verbiedt. Maar die middenstandsvertegenwoor digers willen er best voor vechten. Dat zal bijvoorbeeld blyken in die ko mende vergadering van de midden standscommissie. Rondweg En dan is er de rondweg rond Oostburg. Een dergelijke rondweg zou het ver keer uit de binnenstad weghouden. Een tijd lang voelde het gros van de mid denstanders in het Oostburgse centrum Bejaardenbond hield 'handwerkexpositie HULT - De handwerksters van de r-k bond van bejaarden en gepensioneer den van de afdeling Hulst hielden in de zaal van het patronaat te Hulst een ten toonstelling van allerlei handwerkjes. Velen bezochten zaterdag, zondag en maandag de tentoonstelling. Veel van het tentoongestelde was reeds verkocht, maar mocht pas maandag middag worden afgehaald. De baten van de tentoonstelling zijn bestemd voor de aankoop van nieuwhandwerkmateriaal Bridgeclub Axel AXEL - Op de wekelijkse clubavond (donderdag) van de bridgeclub Axel werd in 'De Halle' te Axel gespeeld met 10 paren en volgens het systeem Howell. De uitslag luidde als volgt: 1 heren Goudemond/Pieters 89 punten 61.81 2 dames Bassie/Schiltman 88 punten 61,11 3 dames Carrière/De Feijter 85 punten 59,03 daar niets voor. Men was bang dat de consument weg zou blijven, wanneer hij niet persé meer door het centrum behoeft te rijden. Maar het tij is ge keerd. Voorzitter Bogaert: „De mensen zijn er nu van overtuigd dat er door de aanleg van die rondweg ongekende mogelijk heden ontstaan in het centrum. Winke len wordt dan in de eerste plaats veel vei liger. En bovendien krijgen we dan de kans om flinke promenades aan te leg gen. Op die manier kunnen we het cen trum van Oostburg nog veel gezelliger en sfeervoller maken." Ook met de markt heeft de midden stand plannen. Er is een werkgroep 'Verbetering Markt', die een architect in de arm heeft genomen om de markt drastisch te veranderen. Het aantal parkeerplaatsen zal iets afnemen (nog 41). maar de markt zal dan wel omgeto verd worden in een ruimte metzes metei brede trottoirs, waar volop ruimte is De Burchstraak straks promenade voor bloembakken, vitrines en terreas- jes. Het wordt tijd ook trouwens, dat ei eens iets aan het 'gezicht' van die marki in Oostburg wordt gedaan. Meer dan vijf entwintig jaar al ligt het plein er onge wijzigd bij. En het initiatief om er iets aan te doen, is - zoals in zovele gevallen - opnieuw afkomstig van de Oostburgse middenstand. En dat die actief is blijki ieder jaar opnieuw- Al die evenementer vormer, het duidelijkste bewijs Dc piste waaruan Jan van Tiel bijna drie maanden heeft gewerkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 35