Ome Marien zei in de bedstee de Max Havelaarop extw Uit in Zeeuwsch- Vlaanderen Nieuw blad duivenliefhebbers ATLANTIK SCHWIMMER MARIJKE SOLO ROBERTEN NELLEKE LEZING OPPAS WOENSDAG 24 NOVEMBER 1976 ZEEUWSCH-VLAANDEREN IK HERINNER MIJ (3)DOOR JOHAN DE VRIES In de derde aflevering van Johan de Vries' herinneringen staan twee van z'n ooms. Marien en Ko, centraal. Deze twee vrijgezellen waren zoons van het echt paar Geelhoedt-van Ves- sem, voor De Vries 'opa p» opoe van de molen'. Die mol en stond aan de Polderstraat in Zaamslag en de schrijver bracht er menig plezierig ogenblik door. Maar laten we eerst eens kennismaken met oom Marien, die hele stukken uit de Max Havelaar - z'n lievelingsboek - kon citeren OVER een zo veelzijdig man als oom Marien valt veel te vertellen. Hij was als jongen bestemd voor het on derwijs en deenigc mogelijkheid om onderwijzer te worden was voor hem het volgen van de normaal school in Axel. Zeker, er was een kweekschool voor opleiding van onderwijzers(essen) in Middelburg, maar noch opa, noch opoe voelden ervoor hem daarheen te sturen. GE- lukkig maar, want na een paar jaar ging Mariens gezondheid achteruit en dokter Hartman op Zaamslag (wat valt er over die dokter een hoop te vertellen, maar daar begin ik hier aan) adviseerde hem van school te nemen en hem voor een gezond bui tenleven te bestemmen. Men was in die dagen doodsbenauwd voor de zo gevreesde t.b.c.... Nou, dat buitenleven is Marien best bekomen, want hij is 87 jaar gewor den. En al kon hij dat toen nog niet weten: het heeft ertoe geleid dat zijn ouders een rustige, onbekommerde levensavond zijn tegemoet gegaan. Wil je wel geloven dat ik dit deel van de beschrijving het moeilijkste vind van al wat ik tot nu toe de revue heb laten passeren? En als je me vraagt: hoe komt dat nu, dan kan ik alleen maar zeggen dat deze oom op mij zo'n diepe, blijvende indruk heeft gemaakt, dat ik bijna niet weet, waar te beginnen. Hetklinkteen beetje tegenstrijdig, ik weet het wel. Maar laat ik een be paald beeld mogen schetsen dat me nog de dag van vandaag onver zwakt voor ogen staat. Zeven of acht jaar oud, ik logeer en kele dagen op de molen, 't Is midden zomer, aan rijp fruit geen gebrek! Aardbeien, fambozen, bessen, kersen vroege appels of peertjes te kusten te keur. Gewapend met zelfgemaakt boogmetpljlen, dat wil zeggen: sten gels uit rietmatten van kipperennen geplukt, dwaal ik door dit paradijs, af en toe m'n buikje vullend met een of andere fruitsoort. En vergeet niet: in volle vrijheid, niet belemmerd door enig verbod! 'tls avond, natuurlijk bliji ik slapen, want het is vakantie. Laat wordt de petroleumlap nog even aangestoken en dan gaan opa en opoe en wat later oom Marien naar bed. Daar hoefden ze waarachtig niet ver voor te lopen, want in de woonkamer waren twee bedsteden ingebouwd, met daar tus senin 'n spinde. Je zult misschien vragen: wat is een spinde? Wel, dat was een vrij diepe kast, waar je hele maal in kon lopen met aan de zij wanden houten borden, waarop al het gerief stond, zoals kopjes, scho tels, borden, schalen en zomeer.ïn de deur die de kast afsloot was 'n recht- hoekig raampje met daarvoor aan de binnenkant een keurig bewerkt gordijntje. Natuurlijk had ik er al een paar uurtjes slaap opzitten als oom Marien in bed stapte. En nu-moet je niet denken dat hij direct ging sla pen. Nee, nee - heel zachtjes lag hij uit zijn hoofd hijle stukken te repe teren uit zijn lievelingsboek, de Max Havelaar van Multatuli. Later is me duidelijk geworden dat de 'toespraak tot de hoofden van Le- bak'alsook het aangrijpende verhaal van Saidja en Adinda muurvast in zijn geheugen zaten gegrift. Want oom Marien was een Multatuliaan in optima forma. Ik kom hier later nog wel op terug. 5BuzekacheF Als 'k 's morgens om 7 uur wakker word, is oom Mariens plaatsje al leeg. Ik hoor de oude Friese hangklok maar steeds tik-takken; daarbuiten klinken geluiden van klagende, scharrelende kippen; af en toe een hanengekraai. Wat later komt oom Marien binnen. Die heeft er al een heel stukje werk opzitten." Zo'n honderd kippen voe ren, een paar varkens aan een volle trog helpen en soms nog een paar gei ten melken. Opa en opoe zijn wakker, maar liggen nog te bed. Oom Marien gooit wat droge houtblokjes in de 'buze- chel'. De grote koperen ketel begint te zingen en dan dringt de geur van koffie in mijn neus. Oom Marien schuift het bedsteegordijntje bij opa en opoe open en dankbaar drinken ze hun kopje koffie met suiker en melk. Een uurtje later zitten we rond de ta fel. Opoe snijdt met een vlijmscherp broodmes uiterst dunne boterham men af van een groot vierkant tarwe brood dat ze op borsthoogte tegen zich aanhoudt. Een stukje uitgebak ken spek, soms een schijfje ham, af komstig van de grote hammen die boven op zolder, gerookt en wel, han gen te drogen. En dat alles zonder de zegen des Heeren af te smeken! Maar 't smaakte er niet slechter om! Ziedaar het beeld dat ik zo straks be doelde. En als je vmdt dat het best achterwege had kunnen blijven, dan neem ik dat niemand kwalijk. Maar dat, vermenigvuldigd met zovele dierbare herinneringen, heeft toch .wel een zekere richting aan mijn leven gegeven. Ouderwetse zomers Hebben we dit jaar misschien een ouderwetse zomer beleefd? Er wordt immers wel eens beweerd, dat de zo mers van vroeger mooier en warmer waren! Och, ze zijn er wel geweest hoor, maar ik weet wel dat het ook toen uitzonderingen waren. Ik herin ner me wel iets dergelijks in 1911. Samen met oom Marien, die na een zware dagtaak zich neerzet op het houten bankje dat tegen de zijgevel, dat isin dit geval de zuidergevel, aan leunt. Het is augustus. Zo tegen 9 uur beginnen de eerste sterren te komen en een wassende maan schijnt in de helder blauwe lucht Oom Manen komt op dreef, want één van zijn lief hebberijen is sterrekunde. O. hij was geen geleerde, maar hij wist je als jongen van 14 jaar heel duidelijk uit te leggen welke sterrebeelden daar voor en boven ons flonkerden. Watje onder een lichtjaar moest verstaan; over afstanden zon en maan ten op zichte van de aarde, wat de betekenis wasvanaphelium en perihelium. Dat laatste, geen alledaagse woorden, ga ik even toelichten. Aphelium is het verst verwijderde punt van plane- tenbaan ten opzichte, van de zon. Pe rihelium is het punt van een plane- tenbaan, dat het kortst bij de zon is gelegen. Je moet dat alles eens be zien in de tijd waarover ik spreek, be ter gezegd: schrijf. Nu, bij de grote vlucht die de ruimtevaart heeft ge nomen, zijn al die begrippen bijna gemeengoed geworden, maar dat lag in die dagen wel anders! Je kunt begrijpen, dat ik dat alles als het ware indronk en al zijn vele theorièn die oom Marien aanhaalde, onder andere die uit een boek van Camille Flammarion, 'n Fransman, nu veelal verouderd of helemaal achterhaald. Ik kan alleen maar dankbaar zijn voor de belangstel ling die oom Marien bij mij wist te wekken. Hard werken Laten we bij de prozaïsche werke lijkheid blijven. Zijn leven bestond niet uit louter liefhebberijen, pas op! 't Was hard werken. En waaruit .be stond die arbeid dan wel? Soms 100. soms 200 kippen, als kuikentjes uit de eigen broedmachine gekomen. Een primitief geval met petroleum- verwarming. Er naast hing een ther mometer en het vereiste veel zorg om de temperatuur te handhaven. In de aardbeientijd, dat herinner ik me nog goed. was Marien al om 4 of 5 uur in de morgen aan het plukken, Om 9 uur een kist met25 kg vóór op de fiets en dan naar Temeuzen. waar onze melkboer, Gelijn de Kraker, ze uit ventte voor.... schrik niet: vijftien cent per pond. Oom Marien, de leve rancier, kreegeendubbeltjeperpond. Verder was hij in de periode dat het fruit aan de bomen rijp was de appel en pereplukker bij de boeren in de omgeving. Die hadden toen allemaal een bogerd en dat waren hoogop- gaande fruitbomen, wat het plukken niet eenvoudig maakte. Dat hij daarbij, en het dient gezegd: met goedvinden van de boer, een mon stertje thuisbracht kon je zien op de grote zolder, waar ze uitgespreid la gen en waar ik me er meermalen aan tegoed heb gedaan. Dan had hij een stukje land liggen in de Andijkepolder. Als je vla Reuzen- hoek en het gehucht Hoek van den Dijk naar de Kwakkel rijdt kan ik je de plek nbg aanwijzen. Het was een tamelijk groot stuk land met enkele zandplekken, waar de boeren tegen een kleine vergoeding wel eens een karrevracht zand kwamen halen. Omdat er ook veel boomgewas stond, kreeg het de toepasselijke naam van 'hetBoschje'. Hij had daar, maar dat was voor mijn tijd. ook een aantal kippen. Toen er omstreeks 1890 veel diefstallen plaatsvonden van kippen en konijnen sliep oom Marien daar dikwijls 's nachts in een soort van rieten hut. De dieven waren veelal afkomstig uit België en wel van het dorp Stekene. een kilometer of 8 van Koewacht gelegen. Dat dorp had in die dagen een zeer slechte naam. Ik herinner me nog hoe ik a ls 6, 7-jarige jongetje meeging naar het Boschje en op de terugweg naar de molen op de manshoge vracht hooi, die op de kruiwagen was geladen, Oom Marien, Multatuliaan in optima forma heb gezeten. En zo maar voort via de toen nog bestaande twee kerkepad- j es. di e o ver de boerenerven liepen en naar de molen de weg bekortten. Wat hij later, dat zal 1910-1911 zijn ge weest, ook heeft ondernomen dat was het maken van bessenwijn, veelal van rode bessen en ook wel van witte bessen. Die kunst heb ik later van hem geleerd. Ik moet bekennen, dat ik uit de vaten (soms wel van 300 liter) die enige tijd vanwege de gisting een open spongat hadden menigmaal met een rietje heb gesnoept. Ik was wel zo gaar er dan een beetje water bij te voegen! Wat een smeerlap, zul je zeggen Maar 't smaakte best hoor! Komaan, 't wordt tijd ook hier een slot te maken, maar 't is wel moeihjk van deze dierbare oom afscheid te moeten nemen. Oom Marien kwam op zondag na de middag graag op de fiets naar ons in Temeuzen. Dat was dan als regel in het najaar. Weer noch wind kon hem daarvan weerhouden, 't Kostte dan 's avonds heel wat moeite de carbid- lantaam van zijn fiets in werking te stellen. In de regel was de carbid al 'verzopen' (zo noemden we dat als de watertoevoer te snel werkte!). Dat al les bracht hem niet uit zijn humeur en welgemoed reed hij huiswaarts, de donkere polders tegemoet Om nog even op zijn favoriet Multatuli terug te komen: oom Marien was ook in het bezit van de verzamelde werkjes, ge titeld 'Ideeën'. Je mag me geloven: dat was zijn bijbel, al moet ik er di rect bij vertellen dat zijn bijbelken nis, ik bedoel dus die van de 'echte' bijbel, formidabel was! Oom Ko Maar nu moet ik toch waarlijk over gaan wat over oom Ko te schrijven. Oom Mariens levensgezel! Na opa's dood in 1914was er 's morgens vrouwelijke hulp; overigens werd alles geregeld, was incluis, door oom Marien. Oom Ko w^s dan de op volger van opa, wat betreft het be roep van molenaar. Je weet het wel: ongetrouwd gebleven. Maar het had anders gekund! Moe vertelde eens, dat oom Ko op 18- of 19-jange leeftijd hechte verkenng had met een dochter van een klein boertje in de buurt van Reuzenhoek. Deze man emigreerde in de 90er jaren met zijn gezin naar Amerika, dat was toen overigens geen zeldzaamheid. Oom Ko wilde met het gezin mee, maar opa en opoe waren daar zeer tegen gekant. Na het vertrek van die familie werd Ko een trouw bezoeker van het café 'Het wapen van Zeeland', dat toen gedreven werd door d'ouwe Jane (weduwe J. Platteeuw). Je kunt niet zeggen, dat hij toen een dronkaard werd. Maar het heeft wel de grond- slag gelegd voor de narigheid, die op latere leeftijd sterk toenam. Om eer lijk te zijn, oom ko, waar geen greintje Icwaad in stak, werd op ou dere leeftijd wat je noemt een 'gele- genheidsdrinker'. Hij kreeg dan zo nu en dan aanvallen van drankzucht, waar liij ongewild oom Marien veel verdriet mee heeft aangedaan. Was zo'n periode voorbij, dan had oom Ko daar veel spijt van. 'k Heb, wat ouder geworden, daarover wel eens met hem gepraat. „Jowan", zei hij dan. „ik weet het wel. het is verkeerd, maar 'k kan er niks aan doen." Na oom Mariens dood 11942) is hij nog een poosje alleen blijven wonen, maar al gauw ging het mis, Ik bedoel niet. dat hij zich opnieuw aan de drank bezondigde, want na Mariens dood, wat hem zeker sterk had aan gegrepen. raakte hij geen drank meer aan. Nee, hij werd ziek en werd opge- nomen in het ziekenhuis te Sluiskil. Daar stierf hij op 15 juli 1944. Ik heb er geen moeite inee die datum te onthouden, want op 14 juli werd ik door de Duitsers opgepikt en zat ik in de cel op het politiebureau in Ter- De molen van opoe en opa in Zaamslag MARIJKE PHILIPS die zaterdagavond - met aan haar zijde pianist Dolf Pierie - optreedt in de Axelse Halle. 't Kiekkot draait vanaf vandaag - woensdag - Die Atlan- tikschwimmer van de Duitse filmer Herbert Achtembusch. Twee vrienden die tot de conclusie zijn gekomen dat ze ge noeg van het leven hebben, troosten elkaar in een planten tuin en in een café. Ze praten over liefde, geld en macht. Op het moment dat Heinz zich een pistool op de borst drukt, komt het warenhuis Mixwix hem voor de geest met de verleidelijke aanbieding van 10.000 mark voor zwemmers en niet-zwemmers die de Atalantische Oceaan oversteken. Herbert, die badmeester is leert zijn vriend, een postbode, zwemmen. Een zwemlerares. die erg veel op de moeder van Herbert lijkt komt tussenbeide. Wanneer Heinz besluit om aan de oversteek deel te nemen, maakt zij (ze draagt een jurk van zijn eigen moeder) Herbert opmerkzaam op het feit, dat hij nooit de andere schoen van zijn moeder zal vinden. Enfin - om een lang verhaal kort te maken: Herbert moet een test afleggen in Teneriffe. Hij springt uit een rijdende auto. overleeft het, maar wil niets meer met zijn oude vrienden te maken hebben, doet veel moeite om de Atlantische Oceaan te bereiken en vindt een dronken bewonderaar, die hij over haalt om hem te imiteren. „Je hebt geen enkele kans, dus profiteer ervan." Het laatste beeld: zijn kleine hoofd in een woestijn van water. Vandaag (woensdag) bij ChezRenee in Oostburg, donderdag" in het Zuidlandtheater van Temeuzen. Beide voorstellingen beginnen om 20 uur. Manjke Philips bezocht twee halve toneelscholen, waseen blauwe maandag omroepster bij de VPRO en het REM- eiland, werkte met Wim Sonneveld en Seth Gaaikema en richtte het cabaret Tweeter op. Zaterdagavond staat ze in De Halle in Axel met het programma Marijke Philips solo. Zo alleen is ze niet: pianist Dolf Pierie (studeerde dit jaar af bij het Haags conservatorium en was ondermeer pianist van cabaret Honol'oeloe) begeleidt aan de piano. En het programma? Daarin wordt gedacht, gedichten gegij zeld. Metpraatjes en liedjes, muziek en sketches. Overdingen van vandaag, gisteren en morgen. Over dingen die vast nooit gebeuren. 't Is als een ontmoeting tussen twee mensen. Je zegt 'hallo' raakt aan de praat, hoeft het niet met elkaar eens te zijn. Je lacht, het is gezellig. En daar gaat het (deze dame en heer) om. Aanvang: 20 uur. e Nog zo.n leuk duo, maar dan op dinsdag 30 november in 't Temeuzense Zuidlandtheater' Robert Long en Nelleke Burg. Ze staan garant voor pittig cabaret, verkopen een plaatje ten bate van de leprabestrijding en noemen hun programma 'En dat is twee'. De avond begint om 20 uur, combo Henk de Jonge zorgt voor de muziek. Professor Kohlbrugge houdt donderdagavond een lezing over de wereld van de koran voor het Genootschap Nederland-Israël, afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen, en de ZVU. De Halle, Axel, aanvanag: 20 uur. Sinds kort kent UIT een nieuwe vórm van dienstverlening. Bezoekers van theatervoorstellingen uit Temeuzen en de di recte omgeving kunnen een kinderoppas berespreken via mevruw Cobie Hekkert. Walravenstraat 15, Zaamslag, tele foon: 01153-1712. Daar kunt u ook nadere inlichtingen krijgen over de voorwaarden. Wie zich als oppas beschikbaar wil stellen ('jongens en meisjes van 14 tot 94 jaar') is welkom op hetzelfde adres. Het nieuwe blad voor de duivenmelker. 'De Reisduif, werd in Antwerpen gepresenteerd. IN ANTWERPEN TEN DOOP OOK AANDACHT VOOR NEDERLAND 'Een luchtige bijeenkomst'. Zo was-de 'luchtdoop' van het internationale weekblad voor de duivenliefhebber 'De Reisduif aangekondigd. Dit nieuwe Belgische weekblad werd afgelopen vrijdag in het Mercatorgebouw te Antwerpen gepresenteerd. Een gebeur tenis waarbij veel bekenden uit de Bel gische duivensport acte de presence gaven. De bijeenkomst in de zogenaamde Brabo-zaal van het gebouw werd ge houden in een tentoonstellingsruimte. Er hingen overal portretten, veelal vrouwen, die de hoofdzakelijk uit man nen bestaande aanwezigen, wat droef aankeken. Netofze hetnietkon schelen dat er voor de duivenliefriebber iets 'groots' stond te gebeuren, De 'lucht doop' van een blad voor de duivenlief hebber, op België georiënteerd, maar ook met Nederlands nieuws. Vanaf begin 1977 zal er een extra blad met alleen Nederlands duivensport- nieuws bijgevoegd zijn. 'De Reisduif is een uitgave van het Kluwer concern in België. Een enquête onder liefhebbers in België, Nederland en ook andere landen van Europa heeft aangetoond dat het blad aan een vraag zal voldoen. Projectmanager Luk Fla- mee: „Eén zaak is duidelijk. De Reisduif moet een onafhankelijk, obj'ectief en standingsvol duivenweekblad worden met een Internationale uitstraling. Het is immers een feit dat België niet alleen was, maar is en zal blijven de bakermat van de internationale duivensport en juist daarom is het noodzakelijk dat de prestaties van de Belgische duivenlief hebbers op het voorplan gebracht wor den door een standingvol duivenblad met nationale berichtgeving en met in ternationale verspreiding, In verband met dit internationaal bereik mogen wij zeker onze Nederlandse duivenliefheb bers niet. vergeten, daarom wordt vanaf januari '77 wekelijks een volledige pa gina aan hen voorbehouden, waarbij hen de gelegenheid wordt geboden naast de Belgische informatie ook hun prestaties in het licht te stellen, maar echter niet ten koste van de bestaande pagina's maar wel met een bijkomende Nieuwtjes Voor de officiële 'luchtdoop' van 'De Reisduif begon, verzamelden groepen duivenliefiiebhers zich ra gespreks- groepjes om daar de laatste nieuwtjes uit te wisselen. Een oplettende passant kon daar veel opsteken van midfond en fond, weduwen en doffers en wat dies meer zij. Als eerbetoon aan de Belgische volks sport nummer één kwam ook de Belgi sche luchtmacht eerbetoon bewijzen met enkele straalj agers (of zou dat soms met geprogrammeerd zijn geweest). Een van de aanwezigen kon toch niet nala ten zijn toehoorders te verhalen, dat 'die'n beesten zwaar gedrogeerd zijn' zo te horen'. Over doping die aan duiven wordt gege ven. sprak dierenarts (j. cTHondt, èen van de artsen die ook artikelen zal schrijven voor het weekblad. Tijdens een eerste serie artikelen zalhet gebruik van doping en de werking daar van worden toegelicht. „Doping haalt met veel uit", merkte hij nog op, „en het is gevaarlijk voor de duiven." Hij vond overigens dat het blad een dui delijke taak heeft voor de Belgische lief hebbers: „Het intellectueel en cultureel tot ontplooiing brengen van de mensen. Als je de mens raakt in zijn hobby, dan raak je hem in zijn hart", vond hij. Een van de samenstellers van het blad, Paul Haelterman, (hij is ook een be kende leider van verkopen) leidde de heildronk in. „Ik ben blij dat al die grote meneren hier zijn bij de doop", begon hij z'n toespraak. „Later zou hij zeggen dat 'De Reisduif te vergelijken is met 'ri 'nieuw mes', dat 'goed zal snijden' in de wereld van de duivenliefhebbers. Met een glas sekt in de ene hand en met zijn andere hand de aanwezigen dirigerend, zonghij vervolgensuitvolle borst?*Lang moge ze leven, lang moge ze leven, lang moge ze leven onze Reisduif.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 33