Alcoholgebruik op weg neemt steeds verder toe HiFi/Stereo is zo moeilijk niet Zeeland telt een kleine 1300 café's PvdA-kamerlid informeert naar gevolgen bij ramp in Doel Gemeenten niet voorbereid op grotere olierampen Bewoners positief over renovatie van woningen FAMILIEBERICHTEN WOENSDAG 24 NOVEMBER 1976 Wi$sel Zeeuws-Vlaanderen MIDDELBURGSE POLITIECOMMISSARIS VAN OOI JEN MAAKT LAATSTE LANDELIJKE CIJFERS BEKEND ADVERTENTIE „STIJGENDE LIJN GAAT GEWOON DOOR" MIDDELBURG - Het aantal automobi listen dat in Nederland door de politic wordt aangehouden onder invloed van alcohol is de laatste maanden weer verder toegenomen. Dit maakte poli tiecommissaris dr. D. van Ooyen uit Middelburg dinsdagavond bekend uit nog niet gepubliceerde landelijke cij fers. „De stijgende lijn gaat gewoon door. Er zijn steeds meer mensen die het risico nemen om na alcoholgebruik in een auto te rijden", aldus de heer Van Ooyen. Hij zei dit in Middelburg tijdens een lezing voor de Zeeuwse Volksuni versiteit (ZVU) over de effecten van de strengere alcoholwetgeving Cl novem ber wetje'), die twee jaar geleden werd ingevoerd. De heer Van Ooijen houdt zih al geruime tijd bezig met de invloed van alcohol op het weggebruik. Naar de effecten van de '1 novemberwet' doet hij - zo bleek - momenteel uitvoerig onderzoek. Hij kon hierover echter nog geen concrete resultaten geven. De Middelburgse poli tiecommissaris hoopt die wel te hebben als hij begin volgend jaar in Australië deelneemt aan het zevende wereldcon gres over alcohol, drugs en verkeersvei ligheid. Naast de recente cijfers over het alco holgebruik in het wegverkeer kwam de heer Van Ooijen met oudere cijfers over het aantal verkeersongevallen dat door alcoholgebruik wordt veroorzaakt. Hij constateerde ook hier een toename van het aantal ongevallen (met en zonder dodelijke afloop). Volgens de heer Van Ooijen gaat het na een vermindering van het aantal onge vallen het vorig jaar 'weer de verkeerde kant op'. De stijgende tendens gaf hem de verwachting dat het aantal verkeer songevallen spoedig weer het niveau van vóór de strengere alcoholwetgeving zal bereiken. Zeeland De heer Van Ooijen maakte in zijn le zing ook cijfers bekend over de situatie in Zeeland. Vergelijking tussen lande lijke en provinciale cijfers bracht aan het licht dat in Zeeland in het weekend meer dan de helft van het aantal ver keersongevallen van een hele week waar alcohol in het spel is plaats vindt. In Zeeland vond in het weekend 58 pro cent van de alcohol-ongevallen plaats, terwijl dit landelijk iets meer dan 50 procent bedroeg. De heer Van Ooijen noemde dit opvallend maar kon hier voor geen verdere verklaring geven. Daarvoor was zijn onderzoeksmateriaal te beperkt, benadrukte hij. Wel zag hij verband met het aantal café's. COLIJNSPLAAT - Huize Rustoord, 9-10 uur: uitzending Nomgn Nescio. GOES - Randwijck, 13-16.30 uur: Welfa retentoonstelling; - N.H. Kerk 'Op de Hoogte', 20 uur: Condert Zeeuws Orkest; - Ziekenhuis De Bevelanden Noord en Zuid. 16-17 en 20-21.30 uur: uitzending Nomen Nescio; - Huize Den Berg. 16 uur: uitzending Nomen Nescio. HULST - St. Liduinaziekenhuis, 15.05- 16.30 uur: uitzending radio Nightingale. SOUBURG - De Zwaan, 20.30 uur: film huis J. en M. VLISSINGEN - Scheldekwartier, 20 uur: Lezing over walvissen. - Bethesda-St.-Josephziekenhuis, 19.45-21.15 uur: uitzending Rawa. Bioscopen BERGEN OPZOOM-Roxy, 14 uur: Be- nji. a.l.; 20 uur: Max Havelaar, 14 jr. - Luxor, 20 uur: De rechter- en de lin kerhand van de duivel. 14 jr. TERNEUZEN - Luxor, 20 uur: One flew over the Cuckoo's nest. Tentoonstellingen BERGEN OP ZOOM - Markiezenhof 14-17 uur: Belgische grafiek. - Stichting ETC Expositie, 13.30-17 uur: werken R. Engelen. GOES-Lunchcafé Stadhuis.' werken W, de Rijk. - Museum voor Zuid- en Noord- Beveland, 10-12 en 13-17 uur: werken Don Maris. HEILLE - Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: Oude landbouwwerktuigen. - Restaurant'De Schaapskooi': werken Ben Bonte. HULST - Gaiene Van Geyt. 9-12 en i4- 18 uur: Feest der kleine formaatjes. MIDDELBURG - Zeeuws Kunstenaars centrum, 14-17 en 19.30-21.30 uur: werk 10 edelsmeden en werken Han van den Broeke. - Kunstzaal Van Benthem Jutting, 9-18 uur: Oude prenten en landkaarten. - Zeeuws Museum, 10-12.30 en 13.30-17 uur: Tuinaanleg op Walcheren in de 18e eeuw. - Gaiene Pictura, 11-17.30 uur: schilde rijen Sonja Geverdinck en aquarellen Mathieu Simmer. - Rijksarchief: RPA tentoonstelling: Kweekmosschen en paedagogen. NISSE - Galerie 'De mooie staak'. 9-20 uur: werken van de heer Messemaker. TERNEUZEN - Artikhof, 8-18 uur: wer ken An en Leo van Witsen. - Museum. 14-17 uur: Grondstoffen, weven, brien. VLISSINGEN - Hal Stadhuis, 8-12.30 en 13.30-17 uur: NKS Kijkmap: Grafische werken, IJZENDIJKE - Streekmuseum Westr Zeeuwsch-Vlaanderen, 10-17 uur: Ama teuristische kunst. Uit het onderzoek kwam verder ook naar voren dat in Zeeland ook vaker vroeger op de dag onder invloed wordt gereden. Van het totaal aantal aanhou dingen vinden er in Zeeland naar ver houding meer tussen vijf uur 's middags en twaalf uur 's avonds plaats dan lan delijk het geval is. Ook voor dit aspect kon de heer Van Ooijen geen verklaring geven. De Middelburgse politiecommissaris trok in ieder geval wel de conclusie dat naar deze gegevens verder ondezoek ge voerd zal moeten worden. Overigens er kende hij in antwoord op vragen dat alle onderzoek naar de gevolggen van alco holgebruik 'werken in de marge' is. Voor een oplossing van het alcoholpro bleem zelf - de heer Van Ooijen noemde in zijn lezing de sterke stijging van het alcoholgebruik - achtte hij een 'ontwa ken van de bevolking' nodig. ,,We moe ten ons afvragen waar we mee bezig zijn", stelde hij. STERKE TOENAME IN DE LAATSTE ZEVEN JAAR OOSTBURG MET 140 DE TOPPER MIDDELBURG- Het aantal café's in Zeeland is de laatste zeven jaar (sinds vestiging niet meer aan het inwonertal is gekoppeld) met onge veer 30 procent toegenomen. Over de hele provincie verspreid telt Zee land momenteel een kleine 1300 ca fé's. Deze gegevens maakte politiecom missaris dr. D. van Ooijen dinsdaga vond in Middelburg bekend tijdens een lezing voor de Zeeuwse Volksu niversiteit (ZVU). Hij bracht dit naar voren als onderdeel van een betoog over de achtergronden van het toe nemende alcoholgebruik in het ver keer. Volgens de heer Van Ooijen heeft het aantal café's in een gebied invloed op het aantal weggebruikers dat onder invloed op de weg rijdt. Hij baseerde dit op een onderzoek waarin geble ken is dat 80 procent van de automo bilisten die wordt aangehouden al cohol genuttigd heeft in een café. Tegen deze achtergrond noemde de heer Van Ooijen de toename van het aantal café's in Zeeland een belang rijk element. Het ontbrak hem echter aan voldoende onderzoeksgegevens om een wetenschappelijk verant woorde relatie te leggen tussen de café-dichtheid in Zeeland en het aan tal verkeersongevallen over invloed van de alcohol. De heer Van Ooijen zette zelf vraag tekens bij de grote toename van het aantal café's. Gezien de stijgende tendens sinds de vestiging van een café niet meer aan bevolkingsaantal is gebonden, vroeg hij zich af 'of de bierbrouwers of de bevolking het aantal café's bepaalt! Ter illustratie van de café-dichtheid noemde hij de cijfers van een aantal gemeenten. De gemeente Oostburg kwam daarbij met een aantal van 140 café's op circa 18.000 inwoners als hoogste uit de bus. Vlissingen telt bijvoorbeeld 120 café's, Middel burg met ruim 80 en Hulst met een kleine 100. U ziet hier de Erres SX 684L Een HiFi/Stereo-kombinatie van tuner, versterker en cassette-recorder. Wat deze installatie vooral vraagt is een kritisch gehoor. Om de geweldige weergave naar juiste waarde te kunnen schatten. Handigheid komt er minder op aan. Want de Erres SX 6841 munt uit door een ongelooflijk eenvoudige bediening. Druk op de knop: radio speelt. Druk op een andere knop: cassette speelt (ook chroomdioxyde band!). Wat de techniek betreft is "eenvoudig" een misplaatst woord: De HiFi-norm Din 45500 wordt ruimschoots gehaald, het uitgangsvermogen bedraagt 2x15 Watt kontinu. 2x20 Watt muziek, ruisonder- drukking(DNL) is ingebouwd. Een sterk pluspunt is de verlichte digitaalklok met schakelmogelijkheid. Adviesprijs inklusief 2 luidsprekerboxen f L199.--. Mocht u altijd hebben gedacht dat HiFi/Stereo een gekompliceerde zaak is, dan hopen we dat u d ogen zijn open gegaan. Wanneer gaat u kijken en luisteren bij uw Erres-dealer? Erres HiFi/Stereo: mooie muziek op een makkelijke manier. Hulpcentra NOORD- en MIDDEN-ZEELAND - Goes, tel. 01100-14444. ZEEUWSCH-VLAANDEREN - Terneu- zen, tel. 01150-4444. THOLEN - Tel. 0011. (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - Het PvdA-Tweede- Kamerlid Hartmeijer is van plan van daag - woensdag - schriftelijke vragen te stellen over de gevolgen voor Neder land in het geval zich een calamiteit zou voordoen met de kerncentrales in het Belgische Doel. De socialist wil on der meer weten of de Nederlandse overheid betrokken is geweest bij de samenstelling van een rampenplan. Volgens een bericht !n het Brabants Nieuwsblad van gisteren-dinsdag-zou er voor de kerncentrales in Doel een rampenplan zijn gemaakt, waarin drie gevarenzones zijn opgenomen van res pectievelijk 5, 10 en 15 kilometer. Vol gens een mededeling van vice-voorzïtter L. Verpraet van Benegora (samenwer kende Belgische en Nederlandse mi lieugroeperingen) mogen degenen die zich bij een ramp met de kerncentrales in zo'n zone zitten dat gebied niet verla ten. De heer Verpraet, die zich zei te ba seren op uitlatingen van de Belgische staatssecretaris voor milieu aangelegenheden Poma, kenschetste een rampenplan met dergelijke voor schriften als „een soort ratteval". Het kamerlid wil aan de bewindslieden van buitenlandse zaken, binnenlandse zaken en volksgezondheid en milieuhy giëne vragen of ze kunnen bevestigen dat dit plan niet voldoet aan de richtlij nen van Euratom, of ze kunnen aange ven hoe de wettelijke aansprakelijkheid van de Belgische kerncentrales gere geld is en of het rampenplan past in het milieu- en veiligheidsbeleid van de Ne derlandse regering. De heer Hartmeijer wil ten slotte weten of de regering iets denkt te ondernemen om de veiligheid van de Nederlandse grensbewoners te garanderen. Zoals bekend zijn in Doel. het dorpje op de linker Scheldeoever twee kerncentrales in bedrijf. Een derde is in aanbouw en de plannen voor een vierde zijn reeds zover voorbereid, dat binnenkort aan de bouw kan worden begonnen. Doel ligt op enkele kilome ters van de Nederlandse grens bij Nieuw-Namen in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Axelse slager wint twee prijzen op landelijke wedstrijd AXEL - Tijdens een te Rotterdam ge houden landelijke vakwedstrijd voor edelslagers om de titel: 'Edelslager van het jaar 1976' behaalde de heer H. van Laere te Axel in twee categoriën een overwinning. In de vategorie vleeswaren won de heer Van Laere de eerste prijs, bestaande uit een gouden medaille en een oorkonde voor zijn inzending met als specialiteit kasseier rib, barbecuewordt en gebra den gehakt. In de categorie vlug-klaar artikelen; waaronder biefstuk tartaar' en blinde vinken, behaalde de heer Van Laere de derde prijs, bestaande uit een bronzen medaille en een oorkonde. Er waren on geveer 300 deelnemende edelslagers. De heer Van Laere had nooit eerder aan een dergelijke wedstrijd meegdaan en deed dit nu geheel onvoorbereid op aandrin gen van zijn echtgenote die haar man in de winkel assisteert. Berkhouwer voor VVD in Terneuzen TERNEUZEN - De WD-afdeling Ter- ncuzen/Sas van Gent houdt maandag, een bijeenkomst in hotel 'Rotterdam' in Terneuzen. Mr. dr. C. Berkhouwer, oud-voorzitter van het Europese parlement, zal spre ken over het onderwerp; 'Liberalen in de wereld van vandaag en morgen'. Deze openbare vergadering begint om 20 uur. Meer binnenvaart op kanaal van Gent naar Terneuzen TERNEUZEN - Het scheepvaartver. keer op het kanaal Gent-Terneuzen is, voor wat betreft de binnenvaart, in de- periode van januari tot en met septem ber van dit jaar flink toegenomen. In dezelfde periode in 1975 werden 50.47b schepen genoteerd, terwijl dit jaar 54.887 schepen geregistreerd konden worden. De zeevaart nam iets af. In 1975 maakten 3.249 schpen gebruik van het kanaal, terwijl dat er dit jaar 3.246 wa- Dat blijkt uit door het hevenschap Ter neuzen verstrekte cijfers. In de periode januari toten metoktober '76 werden op het Nederlandse gedeelte van het ka naal 1.645 schepen verladen. In dezelfde periode vorig jaar was dat aantal nog 1.346. Ook de tonnage nam toe: van 4.418.097 ton in 1975 tot 4.861.117 in dit jaar. In de periode januari tot en met sep tember van dit jaar werden op het Ne derlandse deel vanhet kanaal 5.133 bin nenvaartschepen gelost of geladen, ter wijl dat aantal een jaar eerder nog 5.490 bedroeg. Vlam in de pan AXEL - Dinsdagmiddag omstreeks 15.15 uur ontstond in de woning van de heer V. van A. aan dc Kruynssenstraat te Axel een brandje in de keuken door dat de vlam in de pan sloeg. De heer Van A., die een pan met frituur vet op het gasfornuis had gezet en elders in de woning wachtte tot het heet ge noeg zou zijn ontdekte plotseling dat de pan vlam had gevat. Toen de brandweer arriveerde was de brand al geblust. De schade aan de keuken, die voor een groot deel uitbrandde, bedraagt enige duizenden guldens. Boete van 50 voor stelen van kip DEN HAAG - Het Hagse gerechtshof heeft het vonnis van de Middelburgse politierechter tegen de '26-jarige chauf feur R. A. uit Axel bevestigd. De poli tierechter had de man veroordeeld tot vijftig gulden boete voor het stelen van een kip, die verdachte op de weg zag lopen. Verdachte beweerde de kip te hebben teruggebracht, naar een boerderij, maar de betrokken boer verklaardevan niets te weten. De procureur-generaal eiste bevestiging van het vonnis van de Mid delburgse politierechter. Het gerechts hof heeft arrest gewezen en de man 50 boete opgelegd. Nieuw bestuur voor vrouwenadviescommissie voor woningbouw Axel AXEL - De vrouwenadviescommissie voor de woningbouw te Axel heeft tij dens een vergadering een definitief be stuur gekozen. In dit bestuur hebben zitting: mevrouw W. M. Körsters- Sparre, voozitster. mevrouw P. G. Langedoen-Baetsté. secretaresse en penningmeesteresse. mevrouw S. den Doelder-Geensen, mevrouw E. van de Kerkhove-Freyzer en mevrouw J. Broos-Brugmans, lden. De vak Axel heeft zich sinds haar instal latie aan het begin van deze maand voornamelijk beziggehouden met het leggen van contacten, uiteraard voor namelijk in de sector van de woning bouw. HOORZITTING IN AARDENBURG: VOORAL JONGEREN INGENOMEN MET DE PLANNEN AAKULMJURG - Dinsdagavond werd in het gemeentehuis te Aardenburg de eerste hoorzitting in een serie v&n drie gehouden in verband met de voorge nomen renovatie van 61 woningen in de gemeente Aardenburg. Gisteren waren de bewoners van 16 woningen aan de Peurssenstraat en dekSassenstraat op geroepen, Een oproep, waaraan mas saal gehoor werd gegeven: van de 16 opgeroepen bewoners waren er 13 ko men opdagen. Vooral de jongeren stel den zich positief op tegenover de reno vatiewerkzaamheden. Er zal op zijn minst tot de maand maart gewacht moeten worden zo bleek uit de woorden van de heer M, Leenhouts van het kaannemingsbedrijf Lab uit Sluis, eer er begonnen kan worden met de eer ste serie renovaties. De huren van de woningen, die gemeente-eigendom zijn. zullen na de renovatie stijgen. Ook de genoemde meerprijs van 30.- per maand als er geen centrale verwar ming isn de woning komt, of die van 64,50 met centrale verwarming, viel niet tegen bij de huurders, De grootste problemen zag men in de tegemoetkoming in de verhuiskosten en het tijdelijke onderkomen, dat moet worden gevonden als het huis wordt ge renoveerd. „De gemeente moet voor vervangende woonruimte zorgen. Er wordt gedacht aan hetplaatsen van zo genaamde wooncontainers. Wat de ver huiskosten betreft heeft het college van b. emv. toegezegd de gemeen teraad voor te stellen het maximum bedrag van ƒ3.000,- toe te kennen", aldus de heer Leenhouts. Wethouder G. Bonte zei tijdens de bij eenkomst nog toe, dat de raad dat voor stel in vergadering van 7 december zal behandelen. De woningen aan de Peurs senstraat en de Assenstraat krijgen een ruimere keuken er komen nieuw deuren, nieuwe kozijnen en een vernieuwde do- che. De twee kamers worden samenge trokken tot één en er komtals de be woners dat willen, centrale verwarming. De directe verbouwingskosten per wo ning lopen van 35.000 tot 45.000. Daar komt dan not een bedrag bij voor ondermeer het plaatsen van de woon containers en andere bijkomende kos ten. Omdat per woning een tijdsperiode van verbouw van twee maanden moet wor den berkend en er ongeveer 6 woningen per keer worden afgewerkt, betekent het dat er minimaal twee jaar gaat ver strijken vor het totale renovatieplan is uitgevoerd. „Ik hoop dat u het wijze be sluit neemt om mee te werken", zei we thouder Bonte. Een wens, waaraan door een van de be woners onmiddellijk gehoor werd gege ven door directna de vergadering de be reidverklaring in te leereen. wethouder Bonte had de aanwezigen, er waren ook enkele raadsleden, al voorgehouden dat het, gemeentebestuur met enige angst aan het renovatieproces is begonnen. „Toch hebben we besloten om de stap te wagen. Er moet iets met de woningen gebeuren. Het zou slecht zijn om een paar miljoen gulden te laten lopen", zo meendehij. Donderdagen vrijdagzijner nog twee hoorzittingen! Dan komen de overige bewoners van de in totaal 61 woningen aan de beurt. (Slot van pag. 1) val van noodzakelijke strandolie- bestrijding. „In kleiner verband hebben we al eens last gehad", aldus waarne mend secretaris itte. „De VW heeft de olie toen opgeruimd waar mogelijk. Ook is het strand al eens omgeploegd", aldus deze ambtenaar, die nog meedeelde dat bij zijn weten de gemeente niet beschikt over speciale oliebstrijdings-middelen. Wel nuttig Wethouder F. G. Smit van de gemeente Vlissingen zei het wel nuttig te vinden als de gemeenten zich eens zouden gaan beraden over een eventuele gemeen schappelijke regeling voor gezamen lijke maatregelen bij massale strand- vervuiling door olie: „Maar zo'n regeling is er voor zover ik weet nog niet". De heer Smit dacht ook aan het doen van een beroep op perso neel en materieel van aannemers in ge val van een wat grotere calamiteit. De Vlissingse directeur van gemeentewer ken ing. D. Stam vond dat een positief aspect bij de Vlissingse stranden hun gunstige ligging aan de Scheldemon- ding ia „Het is vaak voorgekomen dat de kvloed een olie-aanslag weer snel wegspoelde". Hij achtte zijn dienst wel in staat om olie-vervuiling van niet te grote omvang zelf met effect tekbestrij- den. Zeeu wsch - Vlaanderen Ook aan dekZeeuws-Vlaamsekust is er geen gezamenlijke regeling van de ge meenten om olie op het strand te kbe- strijden. Burgemeester A. Schipper van Oostburg: „Er is hierover nog geen contact mat naburige Belgische kust- gemeenten. Het zou nodig zijn. Maar het is zeer moeilijk dit tot stand te brengen, want dat komen we in de sfeer van de internationale verdragen'. ZoC regeling zou zeker noodzakelijk zijn 'De Lofstem' vierde dertigjarig bestaan stijlvol TERNEUZEN - Dinsdagavond her dacht het Terneuzens christelijk ge mengd zangkoor 'De Lofzang' in de Goede Herderkerk te Terneuzen het feit dat het koor precies dertig jaar ge leden werd opgericht. Het koor heeft van begin af aan bewust een zelfstandig beleid gevoerd door zich niet aan een bepaald kerkgenootschap te binden. Doel was en is het verstevigen van de kerkmuziek in het algemeen. Tijdens de feestvergadering heette voorzitter C. H. Meeusen de vele aanwe zigen welkom. In het kort schtste hij het; wel en wee van het- koor gedurende de afgelopen dertig jaar. Verder werden tijdens deze bijeenkomst naast samen-, zang, koorzang en declamatie, vijf lden die het langst lid zijn van het koor ge huldigd, Een uitgebreid ABC op de jubi lerende zanggroep gaf een uitgebreide terugblik op 30 jaar kerkmuziek. De Lofstem telt momenteel 37 leden, het maximum sinds de oprichting. Het koor verzorgt regelmatig optredens in be jaardencentra. rust- en ziekenhuisen. In het kader van het jubileum zijn reeds concerten gegeven te Biervliet en Hoek, Op het programma staan verder nog op tredens in Terneuzen en Zaamslag. voor alle kustgemeenten in Neder land". Bij rijkswaterstaat arrondissement Vlissingen koon men weinig zeggen over gemeenschappelijke regelingen. Men dacht dat er een 'in ontwerp' was. De dienst 'Noordzee' van Rijkswaterstaat in Rijswijk, die het beheer heeft over het in Hoek van Holland gestationeerde oliebestrijdingsvaartuig 'Smal Agt' liet het verstrekken van inlichtingen over aan dekvoorlichtingsdienst van rijks waterstaat in Den Haag. Daar ver klaarde men dat het bestrijden van olie op de stranden een zaak is van de strandbeheerders, de kgemeenten. Noordzee „Rijkswaterstaat bestrijdt alleen olie die op het wateroppervlak van de Noordzee drjft. De 'Smal Agt' komt in actie, zodra rijkswaterstaat maar een tip krijgt, dat er een olievlek is waar genomen, onverschillig van wie die tip ook komt Zowel de scheepvaart geeft tips, als de koninklijke marine, die re- gelmatigkmet Neptune-vliegtuigen boven zee patrouilleert", aldus deze- kegsman. Het oliebestrijdingsvaartuig - dat mo menteel din dok zou liggen voor verbe tering en uitbreidings - bestrijdt de Noordzee vanaf de Zeeuws-Vlaamse kust tot en met de Waddenzee. De rijks politie te water is, daar waar het de op sporing betreft van veronteinigers van het oppervlaktewater van de kNoordzee als opsporingsinstantie bevoegd. „Het is echter wel eens moeilijk die bevoegd heid te realiseren buiten de territoriale wateren", aldus een woordvoerder van de rijkspolitie te water te Wemeldinge. PTT WIL GIDS VERANDEREN BREDA - De PTT wil door middel van veranderingen met de telefoongidsen een besparing doorvoeren, die door het gehele land genomen neerkomt op drie miljoen gulden. Voor Zeeland komt de verandering er op neer dat men waar schijnlijk de uitgave van de telefoongids van 1978 gaart splitsen in een uitgave voor West-Brabant en een uitgave voor Zeeland. Terdiscussie staan nog de tele- fföonnummerS voor Tholen en Sint Phi- lipsland. die technisch gezien bij Bra bant horen, maar bestuurlijk bij Zee land. Door het invoeren van twee afzon derlijke gidsen bespaart men volgens een woordvoerder vande PTT niet al leen papier en drukkostenl maar wordt het nieuwe boek ook handzamer. De bewoners van de betrokken gebie den worden in de loop van 1977 ge vraagd of zij slechts dat boek willen vanhet gebied aarin zij wonen, of even eens het boek van het andere deel van het voormalige district. Dit systeem is al in de districten Utrecht, Den Bosch en Rotterdam doorgevoerd, terwijl dit in het district Zwolle binnenkort gaat ge beuren. Los van deze besparingsactie wil de PTT tevens de inhoud van de huidige boeken, gezien de vorm, veranderen. Zo zal men overgaan van de drie kolom men, zoals we die nu kennen, naar vier kolommen. Dit gaat gepaard met een kleiner lettertype, waardoor men ook drastisch op papierkosten bespaart. Dit zou dan voor Zeeland tegelijk met de invoering van de vernieuwde telefoon gids ingaan. In het district Den Bosch is al gebleken dat slechts twintig procent van de ab onnees in de nieuwe opzet alle drie de gidsen wil die nu het gehele voormlige gebied beslaan. DDat scheelt de Pttzes ton. LEIDEN - Aanvoer totaal 2977; slachtrunde- ren 300: gebruiksvee 365; graskalveren 162) nuchtere kalveren 1340; ponies 12; varkens 70; biggen 209; schapen en lammeren 410.: Bok ken en geiten 109. Prijzen in guldens: stieren (resp. Ie en 2e kw.) 7,00-7,45 6,60-6,90; vaarzen (resp. le en 2e kw.) 6,75-7,30 6,20-6,60; koelen (resp. le, 2e en 3e kw.) 6,25-7,15 5,35-6,05 4.90- 5,25; worstkoeien 4,20-4.90: nuchtere slacht- kalveren 1.25-2,00; melk- en kalfkoeien 1475- 2275; vare koeien 850-2025: graskalveren 500- 950; nuchtere kalveren roodbont 350-485, zwartbont 250-425; lopers 125-140: biggen 105-110, schapen 180-210; lammeren 190-235; ponies 300-550; drachtige zeugen 600-700; gei ten 20-90. Overzicht (resp. aanvoer, handel en prjjzen); slachtrunderen ruim-redelijk- stabiel; kalf- en melkkoeien redelljk-rustïg- stabiei; vare koelen matig-kalm- lager; gras kalveren ruim-vlug-iets hoger; nuchtere kal veren redelijk-rustlg-minder; ponies redelijk-rustig-stabiel; lopers en biggen matig-matig-stabiel; schapen en lammeren matig-matig-stabiel; geiten ruim-rustig- stabiel. VEHJNGND 23 november. 45 ton uien maat 40 opwaarts rond klasse 2 nl 80,10-/82,10, 11 ton drielingen maat 30-40 ronmd klasse 2 NL 60. Beursbericht Markt Goes 23 november 1976 Granen, zaden en peulvruchten Alle prijzen boemschoon en franco leverings plaats. Tarwe basis 16% 44,25 per 100 kg, Brouwgerst basis 16% 47,- per 100 kg, Zware haver 41.50 per 100 kg, Groene erwten 60,- per 100 kg. Schokkers 68,50 per 100 kg, Capucijners 93,50 per 100 kg, Bruine bonen geschoond 197,50 per 100 kg, exclusief B.T.W. Aardappelen Bintje, velösgewas, vrij van glas. directe lever ing af bedrijf 38- tot 45.- per 100 kg. Par tijen met glas 30,-tot 37,-per 100 kg. Voe deraardappelen af sorteerinrichting 8.- per 100 kg., exclusief B.T.W. Uien Onafgestaart. boven 28 mm, op auto geleverd 50-65 per kg. exclusief B.T.W, Vlas Ongerepeld. op auto geleverd 43-51 cent per kg voor goede kwaliteit. Afwijkende partijen 32-42 cent per kg, exclusief B.T.W. Hooi en stro Weidehooi 400,- per 1.000 kg, Gerstestro 235,- per 1.000 kg, Tarwestro 170,- per 1.000 kg, Ha- verstro 200.- per 1.000 kg, Schokkerstro 270,- per 1.000 kg, Erwtenstro (kleine groene) 290.- per 1,000 kg, Bruine bonenstro 200,- per 1.000 kg, exclusief B.T.W. VEILING MIDDELBURG 23 november. Bloemen: cyclamen 90-147; ponsettla 147: tomaten: an 107-141. bil 145-150, dl 56-81: paprika per kg 238; appe len. golden delicious II: 75-85 38-41, 70-80 35-45.65-70 29-34,60-65 25; goudrent Hl: 70-80 84. 65-75 61-72; peren; doyenne du comlce EL 70 63-65, 65-70 56-57; conference II 60 54-58, 55-60 39-50: rietpeer X: 70 55-56,55-60 49; sint- remy II: 65 61-62; groente: glassla 18-33: veldsla 199-300: andijvie n 52-72; prei H 48-68: groene sav.kool 12-44; rode kool 23-46; boerekool 43-53: witte kool 15-27; selderij per kg 47-54; witlof: AU 317-333, afw. 203-249: kaspr.bonen 351; knolsederij per stuk 27-47: knolselderij per kg 58-62; peterselie per kistje 181-366: blauwkoprapen per kg 28-45; blauw- koprapen per bos 27: breekpeen 34-41; uien per kg 91-100; ramenas 38-44; bloemkool; 6 110-183. 8 70-122, 10 31-37; komk.; 26-31 38, st/grof 83; spruiten: U: a 86-110, b 53-54, d 80-152. AARDAPPELTERMIJNMARKT 23 november. Consumptieaardappelen bintje klei 40 mm opwaarts: laten: nov. 64,00, april 55,50; bieden: april: 63.00, april: 55,00; slot: nov. 65,00. april: 56,00; stemming: nov. en april: prijshoudend; middag call: te weten nov.: 12 x 64,00.11 x 63.00; april; 10 x 54,00.5 x 54,20.3 x 54,50.16 x 55.00,2 x 55,40,23 x 55,50,2 x 55,10,6 x 55,00,10 x 55,10,2 x 55,30,3 x 55,40. 7 x 55,30; dagomzet: nov.: 23, april: 89. 50 mm: laten: april: 68,50; bieden: april: 68,00; slot: april: 69,50; stemming: april; prijshou dend; middag call: te weten: april: 13 x 68,00,7 x 68,50; dagomzet: april: 20. Ger. Gem. Buiten Verband: Sluiskil 25 nov. 2.30-7 ds. Blom. Gereformeerde Gemeente: Axel 25 nov. 10-3 ds. Rijksen: Terneuzen 25 nov. 2.30-7.30 ds. v. Ravenswaay.Chr. Geref. Kerk: Zaamslag 25 nov. 2 30-7 ds. v. Vuuren. Heden overleed, tot mijn diepe droefheid/mijn geliefde man. zwager, oom en oudoom JOHANNES PHILIPPUS KOENE echtgenoot van Magdalena Prina Hamelink in de ouderdom van 73 jaar M. P. Koene-Hamelink Fam. Koene Fam. Hamelink Terneuzen. 23 november 1976 'De Veste' 140. Flat B, Oostelijk Bolwerk De begrafenis zal plaatshebben op zaterdag 27 november a.s. om 14.00 uur op de Zuiderbe graafplaats. Samenkomst om 13.30 uur in één der zalen van de Opstandingskerk aan de Bellamystraat. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de Opstandingskerk. Tot onze diepe droefheid werd heden plotseling uit ons midden weggenomen onze zorgzame va der en opa ADOLF VAN ARENTHALS weduwnaar van Maatje de Groote in de ouderdom van 75 jaar Axel: A. Scheele-van Arenthals P. J. Scheele Rein en Ria Axel: M. Gommers- van Arenthals P. A. Gommers Peter Paul Axel. 23 november 1976 Robertstraat 77 De teraardebestelling zal plaatshebben op vrij dag 26 november a.s. om 11.00 uur op de alge mene begraalplaats te Axel. Gelegenheid tot condoleren in het cultureel cen trum 'De Halle', na de teraardebestelling. Samenkomst voor de teraardebestelling vrijdag 26 november om 10.45 uur in het cultureel cen trum 'De Halle', Rooseveltlaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 27