Oud Indiëgangers op 'oorlogspad' Philips teH@riJ©n die gaan lang mee. ii! grootmoeders tijd Afijn, afijn PZC/s Kinderwens voor sint: snoepen zonder gaatjes Belgische grafiek in Bergen Pannekoeken Antiekbeurs Middelburg Gehandicapten straks zonder drempelvrees voor postkantoor een sigaret te compenseren zijn die aan het snoep verslaafd geraakt En toch is stoppen met snoepen de manier om lachend van een bezoek aan de tandarts terug te komen. Veel mensen hebben echter juist een uitge-, sproken voorkeur voor alles wat zoet smaakt. Aan die 'lekkere' voorkeur is het te wijten dat een gaaf Nederlands gebit een bezienswaaridgheid is ge worden. En omdat vooral kinderen verzot zijn op zoetigheid zijn we nu in ons land al zover dat niet één procent van alle twaalfjarige kinderen tegen woordig nog een vlekkeloos gebit heeft. Maar wat weet het instituut bio- wetenschappen en maatschappij nu opgewekt te melden? Dat het in de toekomst niet meer vanzelfsprekend is dat een snoeper een slecht gebit heeft. Het blijkt namelijk mogelijk te zijn om gebitsveilig snoepgoed zonder suiker maaar op basis van andere zoete stof fen te vervaardigen. Een recent onder- Advertentie in de PZC Vanaf heden verschillende soorten Oudbakken hapje De sint moet maar eens een stevige roe naar de ziekenhuisdirectie in Mid delburg sturen. Want het Gasthuis was zo ongastvrij om de sint de toe gang tot de kinderafdeling te onzeg- gen. Als reden werd opgegeven dat er op vijf december een andere sint komt van de pedagogische academie. Men vreesde dat de komst van twee sinten verwarring zou kunnen scheppen. Los van de vraag of deze oplossing peda gogisch verantwoord was. meen ik dat het ziekenhuisbestuur nogal een lage dunk heeft van het geloof van de kin deren in de sint. Commentaal van de sint: „Als een sinterklaas goed voor de dag komt, niet met een baard van wat ten loopt, en de elastiekjes achter de oren zichtbaar zijn, wordt een gelovig kind heus niet zo snel in verwarring te worden gebracht. Een Boeing 747 verkeersvliegtuig heeft in California het wereldrecord gewichtheffen op zijn naam gebracht. Het toestel torste een totaalgewicht van 381.600 kg. in 6 minuten en 33 se conden naar 2 km hoogte. Het gewicht waarmee de 747 opsteeg was ruim 10 ton meer dan het normale maximum startgewicht van dit type vliegtuig. Zes jaar geleden bracht een 747 het wereldrecord zwaargewicht- opstijgen op zijn naam met 372.600 kg. De proeven werden beide genomen bij decontróleop de geluidshinder van de vliegtuigen. zoek heeft aangetoond dat van alle suikervervangende middelen xylitol de beste papieren voor de toekomst bezit. Vooral door Finse onderzoekers wordt de laatste jaren veel ophef gemaakt over de gevolgen van xylitolsnoep voor het gebit. Xylitol is een natuur lijke zoetstof (komt o.a. in gele prui men voor) en is even zoet als suiker. De uiteindelijke oplossing van het tandbederitcariêsi-probleem zal ech ter niet door xylitol alleen geleverd kunnen worden. In de eerste plaats zit er in de voeding zoveel 'verborgen' suiker dat ondanks xylitolsnoep het tandbederf doorgaat. Ook kan men niet alle suiker door xylitol vervangen: de consumptie van dergelijke hoe veelheden xylitol zou aanleiding ge ven tot diarrhee. Verder is xylitol ruim tien maal zo duur als suiker, zodat mensen die gebitsveilig willen snoe pen vooralsnog goed bij kas dienen te zijn. Veel mensen vinden muziek niet storend, maar zij is het wel. Onderzoe kingen in Duitsland (Deutsche Medi- zische Infonnationsdienst) bij 2.500 scholieren van een middelbare school, gymnasium, technische school en een internaat hebben aangetoond dat de z.g.n. 'background muziek' het leren stoort. De concentratie vermindert erdoor en de prestaties worden min der. Dit geldt vooral voor leerlingen die hun huiswerk maakten tijdens het luisteren naar pop- of beatmuziek of vaderlandse schlagers. Bij een onbe kend schlagemummer werd men meer afgeleid, terwijl bij een buitenlands nummer de concentratie afneemt naarmate het leidje bekender is. Een opmerkelijke uitkomst is wel dat bijna 70% van alle scholieren tijdens het maken van hun huiswerk naar de radio of pick-up luisteren. Het gevaar bestaat dat hierdoor de prestaties achteruit gaan, vooral bij leerlingen die zich letterlijk door een druk op de knop laten afleiden. Een politieman in Antwerpen is in het afgelopen weekeinde door een ar restante zo hevig in de hand gebeten dat hij in een ziekenhuis opgenomen moest worden. De agent maakt het re delijk goed. De bijtpartij deed zich voor op de Antwerpse Sint Jacobs- markt. Een politiepatrouille trachtte daar twee mensen aan te houden die zich met een partij dekens uit de voe ten wilden maken. Een der arrestan ten verzette zich hevig. Het was Marie C. uit het nabijgelegen Berchem die een van de agenten zo hevig in de hand beet dat de man opgenomen moest worden in het Antwerpse Stuiven- bergziekenhuis. DINSDAG 23 NOVEMBER 1976 streek MIDDELBURG - Donderdag begint in kasteel Ter Hooge te Middelburg een antiekbeurs die vier dagen zal duren. Twaalf antiekhuizen zijn hier verte genwoordigd. Het merendeel heeft zich gespecialiseerd in de betere klasse meubelen en klokken. Enkele standhouders zijn aanwezig met de meer populaire artikelen uit groot moeders tijd, waarnaar momenteel grote braag bestaat. De bijeenge brachte collectie goederen, die men kan bekijken en kopen, bestaat onder ande ren uit meubelen, klokken, horloges, sieraden, schilderijen en voorwerpen van tin, koper, zilver en krista,. Men kan er terecht voor een klok van rond de 24.000,- tot een leuk voorwerp uit grootmoeders tijd van enkele tien tjes. Voorts is er een expert aanwezig om gratis de door de bezoekers meege brachte antieke voorwerpen te taxeren en die desgewenst adviseert bij even tuele aankoop. Ook is het mogelijk dat men meegebrachte oude en antieke spullen tijdens de beurs ten verkoop anbiedt. Organisator van de antiekbeurs is de Schiedamse antiquair A. C. J. de Vos, die zich ook verantwoordelijk stelt voor alle op de beurs gekochte artikelen. De beurs is geopend van 14 tot 22 uur, zondag van 11-18 uur. Liesbeth de Jonge exposeert bij Uilenspiegel SAS VAN GENT - De kunstenares Liesbeth de Jonge uit Terneuzen expo seert van 26 novembertot 31 december bij galerie 'Uilenspiegel' in Sas van Gent. Liesbeth de Jonge hield al eerder ge slaagde tentoonstellingen in Terneu zen, Tilburg en Mol (België). Bij de informele opening in Sas van Gent, die niet door toespraken wordt opgeluisterd, zal door de kunstenares verzamelde muziek worden afgespeeld. De tentoonstelling, waarvoor de ge bruikelijke rijks- en provinciale aan koopsubsidies gelden, is te bezichtigen: op werkdagen van 9 tot 12 en 13-30 tot 18 uur. Zondags van 14 tot 18 uur. Vrijdags - alsmede op koopavonden voor sinter klaas en kerstmis - tot 21 uur. Op woensdagmiddag is 'Uilenspiegel' ge sloten. SKW cursus afgesloten VLISSINGEN- De serie van vijf cursusa vonden. gegeven door de Stichting So ciaal Kultureel Werk te Vlissingen in de Oranjeschool, is afgesloten. De vrijwilli gers beoefenden diverse vaardigheden zoals boetseren, emailleren, gips verwer ken, werken met waardeloos materiaal. ADVERTENTIEi ROOD: NORMAL DUTY, GOUD: HEAVY DUTY, ZWART: DOUBLE DUTY. PHILIPS De weerziensreis van een aantal leden van het voormalige 413e bataljon infanterie, waarvan destijds veel Zeeuwen uitmaakten, naar West Java is weer achter de rug. Vanuit de pleisterplaatsen Jakarta, Bandung, Linggadjati en Tjipanas werden de buiten posten van de jaren 1948-1950 bezocht. schikbaar gevonden om met ons mee te gaan, en de route te wijzen! Volgens hun gegevens zou de rotsachtige weg die naar de vulkaantop leidde, steeds smaller worden, en voor deze bus waarschijnlijk niet te halen! Na over leg werd besloten het waagstuk te on dernemen!... daar ging het dan, de eer ste duizend meter door het bergwoud, over een weg bezaait met keien en rotsblokken, sterk steigend, de bus merendeels stapvoets bij te houden! Langs eenzame warongs, waar de be rgbewoners ons met verbaasde ogen nastaarden... het pad werd inderdaad smaller, en slingerde zich zigzag- gewijs steeds hoger... menigeen kreeg de kriebels bij de gedachte, dat we niet verder zouden kunnen, en de gevolgen daarvan zouden funest kunnen zijn! In het reisverslag van Henk Matthey uit Middelburg lees ik: Frappant was de herkenning door de reünisten van vele objecten uit de 'tijd van toen'! Hartverwarmend was de buitengewone hartelijkheid, ont vangst en medewerking ondervonden van de dessa-bevolking. Iedere dag had onze touringcar-chauffeur 'Moha- di' de soms onvoorstelbaar moeilijke begrippen, bij wijle onbegaanbaar! Langs onvergeetlijke panorama's tjot- ten en valleien sawah's en vulkanen konden we hernieuwd kennismaken met de meest afgelegen kampongs. De weerziensreis van de oud- Indiëgangers had ook nog een keer wat weg van een ontdekkingstocht, een bezoek aan de vulkaan Telega- Bodas, waar een uniek aluinmeer zou zijn. Matthey meldt in zijn reisverslag daarover: Het zou de eerste maal zijn, dat een touringcar deze reis ging on dernemen. De vraag was echter, of we de top (1900 meter) zouden kunnen be reiken! Met ex-KNIL-chauffeur Mo- hadi werd het plan besproken! Uitein delijk resulteerde hieruit, dat we het zouden proberen, en zien hoe ver we met de bus zouden kunnen komen! De volgende dag begon deze voor ons al len onbekende route via Garut naar de dessas Wanaseda en Wanaradja! Vóór ons de somber dreigende vulkaan Telaga-Bodas. In laatstgenoemde dessa werden een tweetal 'gidsen' be Onderschatdeze situatie niet, immers de bus zou nooit kunnen draaien op dit smalle pad.... en achteruit terug was uitez'st riskant op ca. 1700 meter hoog te, rechts van ons het bergwoud, links dé diepe afgrond, waar tussen de ne velslierten de Garutse vlakte zicht baar, ver beneden ons de Tjimanuk- rivieralseenzilvergrijslint.... In debus werd de spanning voelbaar, en we ver trouwden volkomen op de capacitei ten vanMohadi, die met verbetenheid achter het stuur het wonder scheen te verwezenlijken!Plotseling ging het smalle pad sterk stijgen, en roken we een doordringende lucht van zwavel en aluin... het bergwoud werd door zichtig en we kwamen op een soort plateau... en hadden het einddoel be reikt!! Uitgelaten stapten we uit, ren den naar de rand van het plateau... be neden ons zagen we een natuurfeno- meen, zó overweldigend, dat dit met geen pen te beschrijven valt! Een enorm melkwit kratermeer strekte zich uit voor onze ogen. Dit was het verborgen aluinmeer van Telaga- Bodas! We daalden af in de krater, én splitsten ons in twee groepen... de één verkende de linker, de andere groep de rechteroever! Kokendhete dampen ontsnapten uit zwavelgele spelonken in de kraterwand, en borrelende poe len bij de rand van het aluinmeer. Na een tocht langs de oever van ruim een half uur gaans, keerden we terug naar de bus, en nuttigden we de meegeno men lunch-pakketten, vermoeid, maar dankbaar tegelijk voor het bereikte resultaat, als eersten hier per touring car te zijn aangekomen! Veilig be reikte de groep die avond laat bunga lowpark 'Sari pan as', waar onder het genot van een glas 'air djeruk panas' nogwerd nagekaartover de belevenis sen van deze dag... Onze touringcar met ingebouwde scheepsmotoren van 140 pk had wel tol moeten betalen. Uit de banden waren flinke stukken rub ber weggeslagen en de accu's moesten volledig worden vernieuwd. Dank zij het improvisatievermogen van onze, Javaanse monteur 'Ketjil' zagen we de volgende morgen kans te vertrekken" naar Djatiluhur, via de 'dodenbocht' bijTjikampek naar Jakarta. Aan het probleem van de werkloos heid zit zowaar toch nog een positief kantje. In het kader van de werkloos heidsbestrijding heeft de regering geld uitgetrokken om overheidsgebouwen in de dienstverlenende sfeer wat beter toegankelijk te maken voor gehandi capten. Verhoogde stoepen en trapjes: ze vor men een barrière, die mensen in rol stoelen slechts met hulp van derden kunnen nemen. Daar komt nu op een vijfentwintigtal plaatsen in het post- district Middelburg verandering in. Ten behoeve van rolstoelers worden op plaatsen waar dat mogelijk is, hel- 'lingbanen gemaakt. Op plaatsen waar postkantoren zijn voorzien van draai deuren zullen, ook weer ten behoeve van de gehandicapten, andere toe gangen worden gemaakt. Tenslotte zullen op zoveel mogelijk plaatsen de telefooncellen in de postkantoren voor gehandicapten toegankelijk worden gemaakt. Mam, ik had helemaal geen gaatjes. Hoeveel kinderen zullen het over een tijdje nog thuis kunnen melden na hun bezoek aan de schooltandarts. De aanstaande sinterklaasviering brengt zoals dat zo plechtig wordt ge zegd naast 'vreugde in de harten van de kinderen' ook gaaten in menig kin dergebit- Want sint wil nogal eens gul zijn met snoeperijen. Snoepen zonder gaatjes: het zou een aardige wens kunnen zijn op het ver langlijstje. Op ons aller verlanglijstje. Want niet alleen kinderen snoepen wat af. Ook volwassenen weten er weg mee. Praat maar eens met mensen die het roken hebben afgeleerd. Of die aan het minderen zijn. Om het gemis van V erstrooidheid kan gevaarlijk zijn Dr. Reason, die op de afdeling psycho logie aan de universiteit van Leicester werkt, heeft een nieuw gebied van on derzoek betreden. Hij verzamelt geval len van verstrooidheid, Verstrooid heid kan, zo stelt dr. Reason, so?ns ver strekkende gevolgen hebben. In het gewone leven mag het dan wel komisch over komen wanneer iemand naar bpven gaat om zich voor het di ner te kleden en in pijama terug komt, maar dit soort fouten is buitengewoon gevaarlijk in de stuurhui van een straalvliegtuig. Het betekent een fout in het deel van de hersenen waar be sluiten gevormd worden. Dr. Reason maakt onderscheid tussen vier verschillende soorten fouten: keuzefouten, verkeerde schattingen, foute probeersels en fouten in dc op slag. Als voorbeeld van een Iceuzefout herinnert hij zich dat de telefoon in zijn kantoor eens rikelde en dat hij tegen de opbeüer zei: „Kom binnen". Als voorbeeld van verkeerd onder scheiden vertelt hij over eenvage Duitse academicus, wiens zuster hem altijd aan zijn jas trok wanneer hij voor een bekende zijn hoed moest af nemen en buigen. Op weg naar huis trok zijn hond hem aan zijn jas, waarop hij automatisch zijn hoed af nam en een buiging maakt. Toen de hond bleef trekken zei hij: „Dankje liefste, ik heb het al gedaan". De andere twee mogelijkheden komen gewoonlijkneer op vergeetachtigheid. Reason heeft een lijst van negen luchl- rampen opgesteld die door een fout van piloot of bemanning in een heel normale procedurekwestie waren veroorzaakt. Een van deze vliegtui gongelukken bijvoorbeeld ontstond toen de bemaning nadat één van de twee motoren was uitgevallen, de gas- klep van de andere motor per ongeluk dicht draaide. Hij maakt voorts nog melding van een beweerde ontmoeting tussen de schrijver Charles Lamb en de dichter' Coleriege, die in zijn najaren een ver schrikkelijke zeur geweest moet zijn. Coleridge klampte Lamb aan, hield hem bij zijn jas vast en bleef maar doorkletsen over een of ander duister onderwerp. Lamb bleef lange tijd be leefd, maar hij had een afspraak en moest weg. Hij nam dus maar zijn zakmes en sneed de knoop af die cole- ridge vasthield. Enkele uren later kwam Lamb terug, aldus het verhaal, en hij hoorde Coleridge nog steeds re dekavelend. Hij ging weer in dezelfde houding staan en de dichter heeft blijkbaar helemaal niet gemerkt dat hij weg geweest was, aldus het ver haal. lijking. Wie het werk uit het centrum vergelijkt met (of afzet tegen) dat van Frans Masereel, zal daarin spedig en gemakkelijk een bevesiging vinden van het grote, moeilijk te vangen talent van de meester. Dat neemt niet weg dat het grootste deel van deze tentoonstelling bestaat uit aangenaam krachtig werk, sterk van opzet en eigenlijk nergens 'pmtserig'. Wat ik mis, is de bevlogenheid en in vee! gevallen ook de tot uitdrukking geko men wens om meer te willen afleveren dan het goed gecomponeerde plaatje ol stemmingsbeeld. De collectie maakt, in de grote ver scheidenheid van technieken, ook een overwegend convetionele indruk: hier worrit niet. buiten het boekje gegaan en in feite weinig of niets toegevoegd aan wat 'men' al wist. De naam Masereel laat zich met dat alles nauwelijks rij men. Alleen maar convetie en ouwe koek? Neen. Gelukkig figureren ook bladen van Broodthaers. Tukry, Tersus, Cob- baert, I.uc Claus. Bilquin. I.uc Peire, Roger Raveel. Wim van Pelt. Wout Ver cammen en Herman Verstocit. Ze vor men evenwel het kleinste deel van deze tentoonstelling. liet Markiezenhof is 's middags geopend, van twee tot vijf uur O. In het Markiezenhoof te Bergen op Zoom loopt de tentoonstelling 'Grafiek uit het Frans Masereel centrum' uit het Belgische Kasterlee. Het is een expositie in het kader van het Festival van de Beeldende Kunst Nederland-Vlaanderen, een manifesta tie die op zeer verschillende plaatsen en met zeer verschillende uitingen van kunst en cultuur de aandacht trekt. De tentoonstelling in Bergen op Zoom betreft uitsluitend werd van Belgische grafici die in het Frans Masereel- centrum hebben kunnen werken. De bladen zijn verzameld en aangekocht door het Belgische ministerie van Bui tenlandse Zaken met het doel er een 'reizend visitekaartje'van te maken. Met de verbinding van de naam van de grote internationalist Masereel aan de collectie, worden nogal grote verwach- tingen gewkt en men komt er bovendien vrij gauw mee op het vlak van de verge- Bij de illustratie: het verborgen duinmeer, zoals Matthey het zag en tekende.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7