Plan gemeentehuis Sint Maartensdijk kost 6 min Nieuw buitenpayiljoen huize Den Berg in Goes WERKGROEP WIL DRASTISCHE VERBETERING MARKT OOSTBURG PZC/provincle Nieuw: Fhxxil de keelpijjiïstiller. Marktbewoners namen zelf initiatief en lieten plannen ontwerpen DINSDAG 23 NOVEMBER 1976 'Reconstructie is hard nodig' OOSTBURG - De werkgroep 'verbete ring Markt Oostburg' gaat op korte termijn praten met b. en w. van Oost- Jjurg over de plannen, die de werkgroep heeft laten ontwerpen. Volgens de le den van de werkgroep, die bestaat uit middenstanders, wordt het hoog tijd dat de markt van Oostburg een ander gezicht krijgt Aangezien de gemeente Oostburg de laatste twintig jaar geen initiatieven in die richting heeft geno men, heeft de werkgroep de plannen makerij nu zelf ter hand genomen, pe heer P. A. Robijn van de werkgroep ['Verbetering Markt' zegt: „Het is zonder mëer noodzakelijk dat er overgegaan wordt tot reconstructie van de markt. In de eerste plaats gaat de functie van de markt achteruit, bijvoorbeeld door het vertrek van de bussen. Bovendien, en dat is zeker zo belangrijk, is een deel van het winkelcentrum van Oostburg al da nig verbeterd, bijvoorbeeld door het aanbrengen van luifels en zelfs door de aanleg van een promenade. Wij kunnen gewoon niet achterblijven". De werkgroep heeft, alweer geruime tijd geleden, bouwstudio CHM Spierenburg uit Waterlandkerkje in de arm geno men. Dit bureau is uiteindelijk met een ambitieus plan gekomen, dat - behou dens een aantal wijzigingen - de goed keuring van de marktbewoners kon wegdragen. De heer Robijn over het plan: „We zijn ei vanuit gegaan dat de parkeerfunctie van de markt blijft bestaan. Maar het aantal parkeerplaatsen wordt wel letE minder. Volgens de tekeningen is ei ruimte voor 41 auto's. De parkeervak ken, die nu recht zijn, zouden bijvoor beeld tot gevolg dat er aan de zijkanten van de markt, voor de horeca gelegenheden meer ruimte ontstaat voor een flinke verbreding van het voet gangersgebied". In de plannen wordt rekening gehouden .met zes meter brede trottoirs. Op die trottoirs is dan volop ruimte voor het inrichten van terrassen, het plaatsen brandweer. Maar_ ook daarvan zou slechts in noodgevallen gebruik ge maakt dienen te worden. Je kunt het trottoir daar dus gewoon door laten lo pen, maar aan beide zijden gebruik ma ken van schuine garagetegels." Met die plannen stapt de werkgroep binnenkort naar de gemeente. De heer Robijn: „We kunnen de gemeente na tuurlijk niet gaan dicteren wat er ge daan moet worden, maar we vinden wel dat we een belangrijke stem mogen hebben bij de totstandkoming van plannen. Daarnaast is het overigens zo dat er, sinds de totstandkoming van de huidige markt (net na de oorlog) niets meer aan de gang is. Wij vinden dat het hoog tijd wordt en daarom hebgen we zelf het initiatief genomen. Er zijn in het verleden trouwens weieens informele besprekingen geweest met gemeente vertegenwoordigers en ik heb wel de in druk gekregen dat men ervan overtuigd is dat er iets moet gebeuren". De woordvoerder van dc werkgroep stelt tenslotte met nadruk: „Dit alles moet echt niet gezien worden als een uitoefenen van pressie op het gemeen tebestuur. We willen niks ten nadele van VB en W zeggenl Alleen betreuren we het dat het allemaal zo I ang duur t en dat er zo weinig gebeurt". van vitrines en het neerzetten van bloembakken De heer Robijn: „Mo menteel is het nagenoeg ondoenlijk om op een van die kleine terrasjes op de markt ongestoord een kopje koffie te nuttigen. Het verkeer komt op een korte afstand voorbij. Je zit er bepaald niet plezierig". In de nieuwe situatie is er vo lop ruimte voor die terassen. Parkeren In het midden van de markt (vanaf de huidige kiosk tot de denkbeeldig te trekken streep tussen 'Chez René' en de 'Vier Emmers') zou ruimte gemaakt worden voor het parkeren van 29 au to's. Daarnaast zouden voor de AMro- bank en hotel 'Mabesoone' nogeens tweemaal zes parkeerplaatsen worden aangelegd. De heer Robijn weer: „Op die manier verbeter je de verkeerssituatie op en om de markt aanmerkelijk. Wanneer een automobilist aan de Oostzijde van de markt geen plaatsje meer vindt, moet hij in de huidige situatie eerste de provinciale weg op om aan de west zijde van de markt naar een parkeer- plaatsje te zoeken. Dat is een levensge vaarlijke situatie. Wanneer uitgegaan wordt van het plan, zoals wij dat heb ben laten ontwerpen, dan kan de auto mobilist draaien tor hoogte van 'De Vier Emmers' en 'Cliez René'." instappen, him auto 's morgens vroeg op een parkeerplaats neerzetten. Die plaats ben je een hhele dag kwijt. Dat zelfde geldt voor kantootpersoneel. Er zijn genoeg uitwijkmogelijkheden". Sfeer Om de sfeer op de markt nog verder te verbeteren pleit de werkgroep ook voor vervanging van de koele, hoge lichtmas ten. Door andere, sfeervoller verlich ting. De werkgroep vindt tenslotte dat er, bij de reconstructie, sierbestrating moet worden aangelegd. Woordvoerder Robijn: „Door de verbre ding van de trottoirs tot zes meter ont staat een mooi voetgangersgebied op de markt. Wij menen wel dat een aantal te leggen voetgangersgebied met onder broeken moet Worden voor de twee straatjes aan de kWestzijde van de marktk, dus tussen 'Chcz René' en 'Ma besoone' en tussen 'Victory' en Zagers. Het ene straatje bij 'Mabesoone' heeft nauwelijks nog een functie. En de kbe- voorradingswagens, die nogwel gebruik maken van dat straatje kunnen natuur lijk via de Erasmusstraat rijden. De straat tussen 'Victory' en Zagers moet wel openblijven, bijvoorbeeld voor de Foto: De huidige Markt in Oostburg. pverigens heeft de werkgroep ten aan zien van het parkeren een belangrijke wens: „Er moet alles aan gedaan worden om de langparkeerders van de markt te weren". Volgens de heer Robijn om de langparkeerders van de kmarkt te we ren". Volgens de heer Robijn moet de automobilist middels grote borden ver wezen worden naar andere parkeergele- genheden in dekOostburgse binnen stad. -De woordvoerders van de werk groep constateert: „Elders is er vol doende ruimte. Het oudste deel van het ziekenhuis wordt bijvoorbeeld neerge haald. Daar krijg je een prima parkeer plaats En dan heb je nog het Ledel- theater en het KerkpleinNu komt het voor dat mensen, die met een bus naar de fabriek gaan en op de markt We weten nog niet welk geluid het geeft, als het laatste restje aardgas uit de Groningse bodem komt. We horen dat pas in de volgende eeuw. Maar hoe later we 't horen, des te beter. Daar zijn allerlei goede redenen voor Aard gas is bijvoorbeeld een 'rustige' energie: het wordt kris kras door heel Nederland vervoerd, in een ondergronds buizensysteem. Je ziet het met en je hoort het niet. Daarom is het verstandig om zo lang moge lijk te doen met wat we hebben. Door mi al op aardgas te besparen. Hoe? Door bijvoorbeeld een graadje lager te stoken, Een graadje minder scheelt echt niet zoveel in behaaglijkheid. Maar het scheelt wel een grote hoeveelheid brandstof. Als alle aargasverbruikers in Nederland een jaar een graad lager stoken, komt er zoveel gas vrij dat alle Limburgers zich daarmee een jaar kunnen verwarmen. En dit mag toch wel een positief geluid worden genoemd. Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken, de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie Cof>cspondentieadrcs postbus 19 Groningen Een perspectieftekening van de achterzijde van de nieuwe vleugel aan de Blauwstraat. (Foto PZC). Het historische gemeentehuis aan de Markt zal worden uitgebreid in de rich ting van de Blauwstraat De opper vlakte van de nieuwe vleugel (twee ver diepingen) beslaat zo'n veertienhon derd vierkante meter. In die nieuwe vleugel zullen hoofdzakelijk de admini stratieve diensten van het gemeente lijke apparaat worden ondergebracht. Het archief en de dienst gemeentewer ken zullen van de kern Tholen naar Sint-Maartensdijk verhuizen. De dien sten sociale zaken en financiën zijn momenteel nog in de voormalige 'Gou den Leeuw' in Sint-Maartensdijk on dergebracht. Ook deze diensten gaan naar het nieuwe gebouw. Het bestaande gedeelte van het gemeentehuis zal voornamelijk voor representatieve doe leinden en voor vergaderingen worden gebruikt. Door deze op handen zijnde reorganisa tie zal het gemeentehuis in de kern Tho len overbodig worden. In het gebouw in de kern Tholen is de welzijnsstichting gehuisvest De welzijnsstichting zal daar voorlopig kunnen blijven. Volgens burgemeester J. E. van Boeijen van Tho len zal het weinig moeite kosten om voor het leegkomende gemeentehuis in de stad Tholen een bestemming te vinden. Definitieve plannen zijn er nog niet. Maar de kern Tholen kampt met een ac commodatieprobleem en daarom zal het - zo meent burgemeester Van Boeijen - 'geen enkel probleem zijn om er een nuttige functie voor te vinden'. Wat er met de vrijkomende ruimte in de voormalige 'Gouden Leeuw' gaat ge beuren is evenmin nog bekend. De openbare bibliotheek, die van een ge deelte van dat pand gebruik maakt, zal daar zeker kunnen blijven. Het toekom stige vertrek van de diensten sociale za ken en financiën zou het zelfs mogelijk maken, dat de bibliotheek kan uitbrei den. De rest van het gebouw zou moge lijk een bestemming in de culturele sfeer kunnen krijgen. Volgens burgemeester Van Boeijen zijn de kosten, die verbonden zijn aan de verbouw- en nieuwbouwplannen, niet dermate hoog dat andere urgente zaken binnen de gemeente daardoor in het ge- dx-ang komen. 'Dankzij de gezonde fi nanciële situatie van onze gemeente is het mogelijk om de kosten pijnloos op te brengen". Die gezonde situatie heeft de gemeente vooreen groot deel te danken aan een aantal' meevallers. Daardoor werd de gemeente in staat gesteld geld opzij te leggen voor de plannen met het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Of de gemeen te in het kader van de aan vullende werkgelegenheid in aanmer king komt voor een rijkssubsidie, kon burgemeester Van Boeijen maandag nog niet vertellen. Het plan is in ieder geval wel aangemeld. De raad besloot begin 1975 Sint- Maartensdijk aan te wijzen als de 'be stuurlijke zetel' van de gemeente. Vol gens het college was dat de goedkoopste oplossing, omdat het gemeentehuis in die kern de meeste mogelijkheden biedt. Bovendien heeft de centrale lig ging van SintrMaartensdijk op het ei land bij die beslissing een belangrijke rol gespeeld. Auto tegen trekker 'MORIAANSHOOFD - Bij een ongeval tussen een tractor en een personenauto op de provinciale weg Haamstede - Zie- rikzee in het gehucht Moriaanshoofd bij Kerkwerve is de bestuurder van de personenauto, M. v.d. H. uit Kerkwer ve, maandagmorgen licht gewond. Dit gebeurde toen de personenauto ach terop de. overigens goed verlichtte, tractor inreed. H. bemerkte de tractor te laat en botste daardoor tegen de trek ker, die kantelde en licht werd bescha digd. VERBOUWING EN UITBREIDING Sportduiker vindt partij granaten VEERE - Een sportduiker heeft vrijdag j in het Veerse Meer, voor de Kamp- veerse toren in Veere, een grote partij granaten gevonden. Het gaat om hon derd tot honderdvijftig granaten, met een afmeting van ongeveer 15 centime ter. De duiker ontdekte het oorlogstuig dankzij het uitzonderlijk heldere water en waarschuwde meteen de politie. Maandagmorgen heeft een team van de marine uit Vlissingen een verkennings- tocht gemaakt naar de plaats waar de granaten zijn gevonden. In de loop van I maandagmiddag heeft de marine mate riaal gebracht zodat men vandaag (dinsdag) met de opruimingswerk zaamheden kan beginnen. De luitenant ter zee M, Juursema van de Vlissingse marine vermoedt dat de gra naten afkomstig zijn van een binnen schip dat de Duitse bezetters bij hun terugtocht in de tweede wereldoorlog voor de haven van Veere hebben laten zinken. Dit om de toegang tot de haven te versperren. Dit binnenschip was ge laden met grondmijnen en andere ex plosieven. Omdat het schip echter niet geheel stabiel lag is het na verloop van tijd in twee stukken gebroken, waar door de explosieven verspreid raakten. Na de oorlog is het schip door het Ma rine Duikbedrijf verwijderd en tevens zijn toen de granaten en mijnen verwij- 1 derd. SINT-MAARTENSDIJK - De plannen voor de verbouwing en de uitbreiding van het Thoolse gemeentehuis in Sint-Maartensdijk zijn klaar. Dinsdag 9 december zullen de plannen tijdens een extra raadsvergadering ter discus sie worden gesteld. De raad zal door het college van b. en w. van de gemeente Tholen worden gevraagd, het architec tenbureau Dingemans, De Vries en Heemskerk uit Utrecht opdracht te verlenen, de zaak besteksklaar te ma ken. De kosten van de verbouwing en de uitbreiding van het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk worden globaal op bijna zes miljoen gulden begroot. Als de gemeenteraad zijn goedkeuring hecht aan de plannen kan vermoedelijk in de tweede helft van 1977 met de bouwwerkzaamheden begonnen wor den. De voorkant van het gemeentehuis aan de Markt in Sint-Maartensdijk. Aan het historische karakter van het gemeente huis zal niet- worden getornd. (Foto PZC). HERINGERICHT WOONHUIS AAN GROTE KADE PLAATS VOOR 8 PUPILLEN GOES - Het zwakzinnigenintemaat huize Den Berg in Goes heeft sinds enige tijd de beschikking overeen 'bui tenpaviljoen'. In dit paviljoen - een her ingericht woonhuis aan de Goese Grote Kade - verblijven zeven (binnenkort acht) pupillen van huize Den Berg, die er een zo zelfstandig mogelijke huis houding voeren. Ze worden begeleid door vier groepsleidsters. Op 3 decem ber 1976 wordt het buitenpaviljoen of ficieel ingebruik genomen door de bur gemeester van Goes, mr. F. G. A. Huber. De staatssecretaris van volksgezond heid en milieuhygiëne, J. P. M. Hend riks, verleende eind februari 1976 toe stemming voor het inrichten van het buitenpaviljoen als dependance van huize Den Berg. De staatssecretaris verbond er de voorwaarde aan dat het aantal bedden in de dependance niet meer dan acht mag bedragen. Die be dden worden afgetrokken van het totale beddenbestand (106) van Den Berg, zo dat er in feite het aantal bedden in het internaat gelijk blijft. Directeur H. E. van Berkel en pedagoog W. Catshoek van huize Den Berg benad rukken dat het paviljoen niet be schouwd mag worden als een 'fasete huis). „Het gaat bij ons om pupillen die net op het randje zitten. Ze zij n eigenlij k te goed voor een inrichting en net niet goed genoeg voor een fasehuis", aldus de heren Van Berkel en Catshoek. „Maar ze blijven wel inrichtingsbehoef- tig". De staf van Den Berg is bijzonder blij dat het buitenpaviljoen ingericht kon worden. Aan de ene kant is het daardoor mogelijk een aantal 'betere' pupillen uit de sfeer van een inrichting te halen en aan de andere kant is er in huize Den Berg zelf wat meer ruimte vrijgekomen. „Datheeft al tot gevolg dat we een groep die overdag op de tweede verdieping verbleef naar de begane grond hebben kunnen verplaatsen. Dat is een heel wat betere situatie", zegt directeur Van Be- rkeL Kosten In het buitenpaviljoen is een grote huiskamer, tevens ontvangstruimte, ingericht, een eetkamer met open keu ken, een ruimte voor de groepsleiding en voor iedere pupil een eigen zit- slaapkamer. De totale inrichtingskos ten bedragen ongeveer 40.000 en een en ander is verzorgd door de eigen diensten van Samivoz, de overkoepe lende instelling waartoe huize Den Berg behoort. De inrichting is zoveel mogelijk in overleg met de pupillen en hun ouders geschied. Pedagoog Catshoek wijst erop dat er in het buitenpaviljoen gestreefd is naar een 'kleinschalig gebeuren', open naar de samenleving en met meer mogelijk heden om aan de persoonlijke wensen van de pupillen tegemoet te komen. „In het internaat stond het groepsgebeuren meer op de voorgrond, nu gaat het heel duidelijk om een andere leefsituatie", vertelt de heer Catshoek. „De heel nad rukkelijke bevoogding moet langzaam wegvallen. De pupillen moeten als het ware spelenderwijs naar meer zelfstan digheid toegroeien. Ze doen bood schappen, verrichten huishoudelijke bezigheden en helpen mee koken". De pedagoog benadrukt dat het niet in de bedoeling ligt van de pupillen 'gewone mensen' te maken. 'Ze zijn en blijven natuurlijk gehandicapt", betoogt de heer Catshoek. Directeur Van Berkel stelt dat er in Den Berg naartoe gewerkt wordt om de pu pillen dieniet echt inrichtingsbehoeftig zijn, of daar bovenuit groeien, te laten verhuizen naar andere voorzieningen. „We zoeken heel bewust naar een plaat- sing van de pupillen waar ze het beste tot hun recht kunnen komen. In overleg met de ouders zijn we dan ook nog steeds bezig met het plaatsen van de pupillen in de meest geëigende omge ving", verduidelijkt de heer Van Berkel. De ruimte die daardoor in Den Berg vrijkomt, blijft overigens niet lang on bezet. „Er is een groep in Zeeland, waar voor behoefte bestaat aan een plaatsing in een inrichting. Dat zijn met name ou dere gehandicapten die meestal nog thuis verblijven. Daar is een wachtlijst van. De afgelopen maand hebben wij al zes mensen uit die groep opgenomen", zegt de heer Van Berkel. „Daarbij leg gen wij wel de nadruk op pupillen uit de regio. We hebben procentueel gezien al het hoogste aantal Zeeuwen in de in richting en dat willen we zo houden". Volgens de heer Catshoek zijn er mo menteel in Den Berg nog meer pupillen die voor plaatsing in het buitenpavil joen in aanmerking kunnen komen. Daarvoor zijn op dit moment weinig mogelijkheden. De staf van Den Berg hoopt dat er voor deze 'top' van de in- temaatsbevolking mogelijkheden ko men als het internaat vernieuwbomvd kan worden. 'Het streven is dan in het algemeen meer naar een woongemeen schap in plaats van een internaat', on derstreept directeur Van Berkel. „Daarin worden we nu gehandicapt door de gebrekkige accommodatie". Foto: het nieuwe buitenpaviljoen van huize Den Berg aan de Grote Kade te Goes foto PZC). HengstenshowDen Bosch 's-HERTOGENBOSCH - Op 7 en 8 ja nuari wordt in de Brabanthallen te Den Bosch een centrale keuring van hengsten alsmede een grote show van Welsh-pony hengsten gehouden. ABVA: te weinig aandacht voor het personeelsbeleid in begroting Vlissingen VLISSINGEN - De afdeling Vlissingen van de Algemene Bond van Ambtena ren (Abva) is van mening, dat de begro ting voor 1977 van de gemeente Vlis singen te weinig aandacht is besteed aan het personeelsbeleid. „Op uw raad wordt een beroep gedaan om bij de kbehandeling van dc begroting 1977 het personeelsbeleid mede te betrek ken in dc beschouwingen", aldus een brief van de Abva aan dc raad van Vlis singen. „Personeelsbeleid omvat meer dan het uitreiken van een insigne bij een 25-jang of 40-jarig dienstjubileum, het houden van een sympathieke toespraak bij jubi leum of pensionering met uitreiking van de enveloppe met inhoud", schrijft de Abva Men wil daarmee niet zeggen dat er niets voor het gemeentepersoneel is gedaan in de afgelopen jaren, maar men wijsterwel op. dat de verbeteringen niet één, twee, drie tot stand zijn gekomen. Men had wat meer aandacht willen zien voor het promotiebeleid: „Naar mate men hoger op de maatschappelijke lad der staat, wordt het gemakkelijker promotie te maken. Reeksen van argu menten worden dan aangevoerd, maar kmoeilijker is het echter om aan de voet wat tot stand te brengen", zo staat in de brier tejlezen. Twee medezeggenschap- commissies en kenige kerncommissies werken met vallen en opstaan. De me- dezeggenschapcommissie van de ge meentelijke sociale dienst werkt zelfs helemaal niet. bioj gebrek aan belang stelling van het personeel. In de briel van de Abva wordt toegfegeven. dat de leden van de Abva het ook wel laten af weten, maar van de andere kant stelt men, dat er van b. en w. ook geen enkele stimulans uitgaat. „Een van de oorza ken van het gebrekkig functioneren van de commissies is wel, dat veel perso neelsleden er niets voor voelen om on der leiding van een hoofd van dienst ol chef te kvergaderen, omdat zijn stand punt van doorslaggevende kbetekenis zal zijn", aldus de brief Floxil zuigtabletten helpen snel. vóórdat uw keelpijn erger wordt.Twee krachtig werkende antiseptics bestrijden uitbreiding van keel- en mondholte-infecties. U kunt weer slikken en praten zonder pijn. Floxil. Aangenaam zacht van smaak. 24 Zuigtabletten in handige doordrukstrips. f3,95. Uitsluitend bij drogist en apotheek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4