Temeuzenaar beweert een Rembrandt te bezitten „VERKEERSSITUATIE IN MIDDELBURG IS ZIEK" PZC/p Vlissingse buurt onderdeel in onderzoek vermoorde Jacobs Hervormde kerk in Goes heeft over 1976 tekort van 60.000,- almanak Ontevreden binnenstadbewoners houden de gemeenteraad voor: Wedgwood r DINSDAG 23 NOVEMBER 1976 K. WINGELAAR: „IK KAN HET NIET LANGER VOOR ME HOLDEN" ZELFPORTRET DOOR ONKUNDIGE RESTAURATIES ZWAAR GEHA VEND TERNEUZEN - De 54-jarige Temeuze naar Klaas Win gel aar is, naar eigen zeggen, in het bezit van een Rembrandt. Na ongeveer een half jaar het stilzwij gen over dit te hebben bewaard, heeft bij de knoop doorgebakt. „De mensen mogen best welen dat ik een Rem brandt bezit. Op aandringen van de rijksrestaurateur, die het doek onder banden heeft genomen, heb ik een half jaar lang niets over deze zaak naar bu i- ien gebracht „Maar ik kan het niet lan ger voor me houden", zegt de heer Win- gelaar. Het schilderij - een zelfportret - is nu alweer een halfjaar in het bezit van de heer Wingelaar. die vier jaar geleden GEEN VERLENGING HUUR EXPLOITANT VAN RESTAURANTS MIDDELBURG - Dc president van de rechtbank in Middelburg heen de eis van de exploitant van twee Chinese restaurants in de Westhoek van Schouwen, de heer R. N. Rudolph tot verlenging van de huur van de beide panden afgewezen. De betrokkene had dit in een kort ge ding tegenover de eigenaar van de pan den, de firma Veerhoek te Renesse geëist. Deze firma had de huur van de restaurants. 'Blue Lotus' in Haamstede en Indrapoera' in Renesse' opgezegd omdat de heer Rudölph de huur met tij dig had verlengd. De huurovereenkomst was op 1 januari 1975 voor de tijd van twee jaar aange gaan en moest in de eerste helft van dit jaar verlengd worden. Nadat de restaurant-exploitant de verlenging niet had aangevraagd, zegde de eige naar de huur op en werd de heer Ru dolph gesommeerd de gebouwen per 31 december a.s. te ontruimen. vanuit Den Haag naar Zeeuwsch- Vlaanderen verhuisde Het Schilderij Is 59 centimeter hoog en 46,5 centimeter breed. Het gaat om een, volgens de eige naar. nog niet in de erkende 'Rembrandt-boeken' voorkomend doek. Wingelaar nam heischilderij, dat stamt uit de zeventiende eeuw (Rembrandt leefde van 160G tot 1669), over van ie mand, die zelf gepoogd had het danig aangetaste werk wat op te knappen. De heer Wingelaar: „Toen ik zag, wat-ie ge daan had. heb ik hem wel z'n vet gege ven Het schilderij was gewoonweg ver pest. Overigens heb ik die man nog eens bijzonder duidelijk gezegd dat het vol gens mij om een echte Rembrandt ging. maar dat geloofde hij niet. Later, toen experts hem verteld hadden dat het wel degelijk een echte Rembrandt kon zijn, heeft hij de deur bij mij plat gelopen. Tevergeefs natuurlijk. Gerestaureerd Directnadat Wingelaar<54 jaar en na tal van operaties wao-er verklaard het ge- haverdedoek in zijn bezit had gekregen, heeft, hij contact opgenomen met een rijksrestaurateur in Den Haag. De lieer Wingelaar nu, nadat het doek groten deels gerestaureerd is: „Hij heeft het doek een tijdje bestudeerd en daarna zei hy: Weetje toch wel watje in je bezit hebt...". Hij heeft me daama verzekerd dat het beter was om een en ander stil te houden en in ieder geval niet aan de grote klok te hangen wat ik in m'n bezit had". Aan die wijze raadgeving heeft Klaas Wingelaarzich gehouden. Hij heeft ruim een half jaar lang het stilzwijgen bew aard. Een moeilijke opgave voor een man, die nu van zichzelf zegt: „Ik praat zo gemakkelijk.. Ik werd er erg zenu wachtig van, want ik wist wat ik in huis had, zeker na de verklaringen van die erkende restaurateur". De rijksrestaurateur (de heer Wingelaar wü zijn naam niet noemen, aangezien de man zelf hem heeft opgedragen het vol ste stilzwijgen over de zaak te bewaren) heeft daama. volgens de heer Wingelaar een bod op het doek gedaan. Een bod overigens waarop de eigenaar van de Rembrandt niet is ingegaan. De heer Wingelaar „lMen had misschien ver wacht dat een invalide wel blij zou zijn met een bod van drie stuivers. Nou, dan zijn ze bij mij aan het verkeerde adres". De restaurateur wil. wanneer zijn naam niet genoemd wordt, wel enig commen taar geven op het doek dat de heer Win gelaar in bezit heeft. Telefonisch ver klaard hij: „Het gaat hier om een zuinig restantje van een verknoeid schilderij. Niemand zal het nog voor een Rem brandt aanzien. Dit is een duidelijk be wijs van wat de mensen kunnen aan richten, wanjneer zij zelf aan een schil derij gaan knoeien. Het- gaat om een res tant, leuk voorde man die het heeft onu dekt, maarmeerook niet. In de handel is het niets waard... een of ander persoon, heeft het doek bewerkt met loog. Dat is het ergste wat een schilderij kan over komen. Nee, dit is weer eens temeer het bewijs dat een dergelijk doek naar de vakman gebracht moet worden. De res tauratie had deskundig begeleid moe ten worden door mensen van een goed museum...", aldus de rijksrestaurateur in Den Haag. Franse jongelui over de grens gezet BRESKENS - De groep Breskens van de rijkspolitie heeft zondagmiddag drie Franse jongens geverbaliseerd en vervolgens over de grens gezet omdat ze op het strand voor Breskens met een oude auto (een lelijke eend) hadden ge- crosst. De jongelui reden hun eend vast in het mulle zand en slaagden er niet in de wa gen weer vlot te krijgen. Bij opkomend water kwam de wagen in het water te staan en de jongens vluchtten in paniek weg De gewaarschuwde rijkspolitie trof de jongens (in leeftijd variërend van 16 tot 19 jaar) aan. terwijl,ze even buiten Breskens stonden te liften. De rijkspolitie zette de jongens, nadat een proces-verbaal tegen hen was op gemaakt en ze door middel van een on dertekening van een verklaring afstand hadden gedaan van hun auto, over de grens. provincie Het gesloten café De Sport aan de Hercules Segherslaan in Vlissingen. VLISSINGSE RESERVE-SCHIPPER (44) VERDWEEN TIJDENS VRIJE DAGEN Het zelfportret van Rembrandt. Reactie van de heer Wingelkaar: „Ik vraag me af waarom de man toch nog een bod van ettelijke duizenden gul dens heeft gedaan, terwijl het hier, vol gens hem gaat om een schilderij dat ei genlijk dus maar een zuinig restantje is... en waarom moest ik het dan steeds geheim houden?". Intussen is de heer Wmgelaar er nog steeds van overtuigd dat hij een origi nele Rembrandt in zijn bezit heeft. „Ik hoop toch zo, dat er nu. naar aanleiding van ebt verhaal, experts op de zaak af komen. Aan de hand van allerlei feiten materiaal zou ik dan nog weieens het en ander kunnen tonen..", verzekert de heer Wingelaar. Voorlopig is de Rembrandt van de heer Wingelaar weer opgeborgen in een kluis. „Ik ga niemand vertellen waar het schilderij is opgeborgen..", stelt-hij nad rukkelijk. De heer Wingelaar interesseert zich al seedert zo oneveer 1950 voor kunst en dan met name voor schilderijen. „Sinds ik niet meer kan werken, restaureur ik ook veel schilderijen. Gewoon als hob by. En ik schep echt niet op, wanneer ik zeg, da t ik best oog voor kuns theb. Toen ik op een bepaald moment geconfron teerd werd met dit doek. met die Rem brandt. toen heb ik me omgedraaid en ben ik naar huis gegaan. Moetje je voor stellen... ik kom daar die kamer binnen en daar kijkt Rembrandt me aan..", ver telt Wingelaar. En tenslotte: „Ik heb al m'n porselein verkocht om die restauratie te bekosti gen. En weetje wat er nu van gekomen is? Nu heb ik geen porselein meer om naar te kijken en ik kan me niet veroor loven om die Rembrandt aan de muur te hangen, dat is te riskant. Nu heb ik niets om naar te kijken...". Daarom heeft de heer Wmgelaar een reproduktie op ware grote laten vervaardigen. Die hangt straks in zijn woonkamer. „Of ik hem verkoop? Nou, ik kan er geen zinnig woord op zeggen,.", aldus de heer Win gelaar, „eigenlijk doet het me op dit moment, nü ik hem eenmaal heb, maar weinig meer". „PIONIEREN IN OMGEVING VAN SLACHTOFFER" VLISSINGEN - De omgeving van de Vlissingse H. Segherslaan is momen teel één van de centrale punten in het onderzoek rond de vermoorde Cornells Adrianus Jacobs. Sinds het lichaam van de 44-jarige Vlissinger afgelopen vrijdag drijvend in de Dordtse Kil is aangetroffen, is in deze Vlissingse buurt al meerdere keren een buurton derzoek geweest. Ook maandagavond was de politie er paraat. De Dordtse hoofdinspecteur J. Heide- man deelde desgevraagd mee. dat dit werk gezien moet worden in het kader van het totale onderzoek, dat zich over diverse plaatsen uitstrekt. Welke, naast Vlissingen en Dordrecht, noemthij niet. Nog steeds houdt de politie - in het be lang van het onderzoek - voor zich, wat mogelijk aan nieuwe feiten het onder zoek tot nog toe heeft opgeleverd. De afgelopen dagen is een vrij omvang rijk rechercheteam aan dé slag met het vergaren van gegevens. „We zijn nog steeds daarmee bezig en alles moet naast elkaar worden gelgd. Dat is niet zo maar wat", aldus hoofdinspecteur Hei- deman. Het buurtonderzoek in Vlissin gen. legde hij uit. moet worden gezien als 'pioneren in de omgeving van het slachtoffer". De vermoorde heer Jacobs woonde in de Hercules Segherslaan naast café snackbar 'De Sport', dat - zo werd maandag meegedeeld - door zijn vrouw werd beheerd. 'De Sport* is. volgens een paar omwonenden, al 'n tijdje gesloten Of dit rechtstreeks verband houdt met een week of twee geleden uitgesproken faillissement, was maandag niet duide lijk. Ook maandag waren de gordijnen dicht en de deur op slot. Kameraad „Een prima werknemer, een goede ka meraad'. Zo typeerde de heer W. Mange van het Vlissings Bergings- en transportbedrijf Van de Akker de ver moorde Jacobs. Hij was al zo'n 10 jaar als vaste werknemer in dienst bij dit bedrijf, het laatst als reserve-schipper op het drijvende bok 'Wacheren'. Afgelopen vrijdag, toen het lichaam van de heer Jacobs drijvend in de Dordtse Kil werd aangetroffen, had de op 5 no vember verdwenen Vlissinger al lang weer aan het werk moeten zijn. Woens dag de derde november werd de heer Jacobs - zo deelde de heer Mange mee - per auto vanaf de bok (die in Bolnes lag, tussen Rotterdam en Dordrecht) naar zijn woning in Vlissingen gebracht. Hij werd daar 's avond om kwart over zes afgeleverd. Na een paar vrije dagen zou hij 's maandags, 8 november, weer moe ten opkomen. De heer Jacobs verscheen niet; de vrijdag er voor was hij van huis vedwenen en nog diezelfde dag ging er voor hem een opsporingsverzoek uit. („Een normale zaak als iemand ver dwijnt". aldus de heer Heideman). Nog steeds houdt dc politie - weer: in het belang 'van het onderzoek - voor zich, wat die dag de heer Jacobs ging elpen Feit is, dat sectie inmiddels heeft uitge wezen, dat de man een dag of veertien in hetwater moethebbengelegen alvorens EXTRA-ACTIE ONDER KERKLEDEN MAATREGELEN OM LASTEN TE DRUKKEN GOES - De hervormde gemeente in Goes kampt over 1976 met een finan cieel tekort van ongeveer 60.000. In verband daarmee houdt de kerkvoog dij onder de belijdende- en doopleden een extra geldactie. In een brief worden maatregelen aangekondigd om de las ten van de kerkelijke gemeente zoveel als mogelijk is te drukken. Genoemd worden het niet meer houden van mor gendiensten in de Ooslerkerk aan de Bergweg in Goes en het terugbrengen van het aantal predikantsplaatsen van vier op drie. De voorzitter van de kerkvoogdij, de heer L. Kraak, verklaarde desgevraagd dat de hervormde gemeente al een aan taljaren met financiële tekorten te ma- kenheeft. De moeilijkheden zijn ditjaar ZEEUWSE Knippen Pianoles nemen leidt tegenwoordig ook tot allerlei onvermoede ontwikke lingen Dat Vlissingse jongetje iceet er over mee te praten. Hij had na het weke lijkse lesuur zijn studiewerken achte loos op tafel geworpen, toen zijn moe der een bijgevoegd briefje zag liggen. Er stond een kort tekstje op. „Nagels knippen." Nou vinden moeders dit soort aamvij- zingen in relatie tot hun kinderen zel den aangenaam. Zijn nagels werden dus zeer kort ge knipt. Eerst van de handen. En omdat ze toch bezig was ging ze maar meteen door. „Nee," riep hij afwerend, toen ze aan zijn voeten toe was. „Da&r hoef ik niet mee te spelen." echter groter, omdat er inkomsten zijn weggevallen door het afbranden van het jeugdgebouw 'De Veste', waardoor er minder huur is binnengekomen. „We kunnen het ons natuurlijk niet veroor loven om jaar in. j aar uit met tekorten te werken Jeteertdansteedsmeermopje reserves", aldus de heer Kraak. In de brief aan de kerkelijke leden wordt erop gewezen dal de opbrengsten van de collectes de laatste jaren achteruit zijn gegaan dooreen teruggang van het aan tal kerkgangers. „Door het niet meer ac tief zijn van vele gemeenteleden, heeft ook de vrijwillige bijdrage geen gelijke tred gehouden met de uitgaven", aldus de kerkvoogdij, die er nog op wijst dat de opbrengst van de vrijwillige bijdrage over 1976 ongeveer 300.000 bedraagt. Gemeld wordt dat de geldmiddelen door de verschillende oorzaken alleen al de laatste driejaren met zo'n 150.000 achteruit zijn gegaan. Bezuiniging Naast het schrappen van de morgen diensten in de (gerelormeerde) Ooster- kerk. wordt het terugbrengen van het aantal predikantsplaatsen als een mo gelijkheid tot bezuiniging genoemd. Omdat een van de predikanten, C. Met selaar. in de loop van 1977 met pensioen gaat, kan dat zonder al te ingrijpende gevolgen geregeld worden. De kerk voogdij merkt verder op dat de op brengst van de vrijwillige bijdrage om gerekend naar het aantal zielen, in ver gelijking met andere kerkelijke ge meenten in Zeeland, in Goes tussen de 35 en 40 procent lager ligt. Op de belijdende- en doopleden wordt een dringend beroep gedaan ervoor te zorgen dat het kerkewerk financieel RUIT VAN BAR WERD INGEGOOID MIDDELBURG - In de nacht van zater dag op zondag is in Middelburg een ruit ingegooid van een bar aan het Dam plein. De Middelburgse politie trof bij aan komst alleen een baksteen aan bij de vernielde ruit, de daders waren gevlo gen. Volgens de politie is de ruit kenne lijk ingegooid door geweigerde barbe- zoekers. doorgang kan vinden. „Daarom vragen wij van ieder belijdend lid en van ieder dooplid een éénmalige bijdrage van 25 of meer", verzoekt de kerkvoogdij. De heer Kraak benadrukte dat er over het nemen van maatregelen nog geen definitieve beslissing genomen is. I)it zal mede afhankelijk zijn van de bij dragen die de kerkvoogdij doormiddel van de actie binnen krijgt. Het is de bedoeling dat dan ook liet beleid voor een langere termijn bepaald wordt. Foto: De delegatie van ontevreden binnenstadbewoners met de brancard voor de 'zieke verkeerssituatie'. Oproep aan de raad om geld vrij te maken MIDDELBURG - „De verkeerssituatie in Middelburg is ziek". Deze diagnose werd de gemeenteraad van Middelburg maandag op het stadhuis voorgehou den namens een grote delegatie van on tevreden binnenstadbewoners. Zij eis ten vande raadsleden bij de begro tingsbehandeling van volgende week geld vrij te maken om de situatie te verbeteren. De oproep om de 'zieke verkeerssitua tie' beter te maken werd in de pauze van de raadsvergadering op speelse wijze onder de aandacht van de raad ge bracht. Met begeleiding van onvervalst sirene geluid brachten in witte jassen gestoken bewoners op een brancard exemplaren van de oproep binnen. Na een korte uiteenzetting werden deze onder de raadsleden verspreid. DKe oproep aan de raad werd gedaan door verkeersgroepen van de Kaaien, Moistraat/Koepoortstraat. Klein Vlaanderen, Zuid-West>Centrum, Nieuwstraat. en Domburgs Schuitkvlot. Zij bundelden hun activiteiten via de Wwelzijnsraad om gezamenlijk iets te bereiken. De onvrede van de bewoners werd voor de anbieding van de oproep vertolkt door opbouwwerker J. frank van de Wel- zijnsraad. „Naar de mening van vele groepen in de stad heeft uw belied in deze gefaald', zei hij tot de raadsleden. Volgens de bewoners is de situatie 'op tal van plaatsen onhoudbaar gewor den'. „Straten die daar absoluut niet ge schikt voor zijn moeten enorme ver keersstromen verwerken. Dit heeft tot gebolg een afnemende leefbaarheid van een deel van de stad, een aantasting van woningen en een toenemend gevaar op verkeersongelukken", vertolkte de heer Frank, Namens de bewoners eiste hij een her ziening van het verkeersplanIn de brief aan de raadsleden wordt in eerste in stantie gevraagd in de begroting geld vrij te maken om veranderingen in de verkeerssituatie te brengen. „Wij roepen u op nu eens werkelijk aan dacht aan deze problematiek te schen ken en wij willen die oproep met dit binnntreden in uw theepauze onder- streopen om dat de tot nu toe geschre ven brieven en gehouden gesprekken niets maar dan ook niets uitgericht he- ben", aldus de heer Frank. Als woordvoerder van de bewoners wees hij de radsleden aldus op hun taak: „U wordt geacht ons te representeren en onze belangen te behartigen. Beschaam ons vertrouwen niet. Doe dan ook dat gene wat van u verwacht wordt". Mislukt In de oproep aan de raad spreken de gezamenlijke bewonersgroepen uit de binnenstad als hun mening uit dat het verkeersplan voor de binnenstad om het verkeer in goede banen te leiden 'is mislukt". Op een onlangs gehouden bijeenkomst kwam men volgens de brief tot de con clusie 'dat het verkeersbeleid zoals dit hij werd gevonden door twee sportvis sers. Jacobsis.zoisvast komen te staan, op koelbloedige wijze om het leven ge bracht door drie schoten. Bij het opsporen van de gegevens werkt de recherche van Dordrecht direct sa men met het recherche-bijstandsteam Zuidwest-Nederland, waarin ook de Vlissingse polietie is vertegenwoordigd. Het onderzoek is volop aan de gang. Veel meer gegevens dat tot nu toe be kend zijn, kan of wil men (nog) niet doen. „Dat het slachtoffer mede aan de hand van tatoeëringen op de armen snel kon worden geïdentificeerd was een eerste belangrijke barrière die is genomen", aldus hoofdinspecteur Hei deman. „Er moet nu systematisch te werk worden gegaan, waarbij alles naast elkaar wordt gelegd". Oud-Middelburger C. A. van Swigchem hoogleraar VU MIDDELBURG - Prof. mr. dr. C. A. van Swigchem, geboren te Middelburg, is benoemd tot hoogleraar in de geschie denis van de architectuur aan de facul teit der Ietteren van de Vrije Universi teit te Amsterdam. Prof. Van Swig chem werd in 1923 in Middelburg gebo ren en studeerde rechten aan de rijks universiteit te Leiden en de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, waar hij in 1947 het doctoraal examen aflegde. Naast rechten studeerde hij aan de VU ook geschiedenis en legde daarvoor in 1955 cum laude het doctoraal examen af. In 1965 promoveerde hij op eenproef- I schrift: 'Abraham van der Hart. YI41- 1820, architect, stadsbouwmeester van Amsterdam'. Van 1955 tot 1961 wasprot van Swigchem in verschillende functies verbonden aan de VU. Sinds 1961 was hij werkzaam bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, in de periode van 1972 en 1973 als waarnemend hoofddi recteur. Sedert 1970 is prof. Van Swig chem tevens buitengewoon hoogleraar in de geschiedenis van de architectuur aan de VU. Energie Komitees stelden vragen over kerncentrale Doel VLISSINGEN - De Gezamenlijke Ener gie Komitees Zuid-Nederland hebben vragen gesteld aan de ambassadeur van België in Nederland, in verband met het kernongeval onlangs in Doel. De Energie Komitees willen in de eer ste plaats nader geïnformeerd worden over de maatregelen die volgens de Euratom-richtlijnen werden getroffen en over de hulporganisaties - personeel en materieel - ter bescherming en voor het behoud van de gezondheid van de bevolking. Voorts vraagt men zich af waarom Bel gië en Nederland niet dezelfde strenge maatstaven aanleggen betreffende de lozingsnormen van radio-actief aval. In Doel zijn de jaarlijkse lozingsgrenzen bepaald op 40.000 curie aan edelgassen en in Borssele op 12.000 curie aan edel gassen. Tenslotte vragen de Energie Kommitees op welke wijze de wettelijke aansprakelijkheid van de exploitant van de kerncentrale in Doel is geregeld. Deze laatste vraag is reeds in februari 1973 gesteld aan het ministerie van bui tenlandse zaken door de Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland (VMZ). Het minis terie legde deze vraag weer voor aan de Belgische autoriteiten, maar tot op he den kwam daarop geen antwoord. I ADVERTENTIE' op dit moment wordt gevoerd voor ons uitzichtloos is'. Men eist dan vervolgens 'dat de verkeershinder grondig moet worden aangepakt en een hoge priori teit moet hebben. „Het is ons daarbij beslist niet te doen om toezeggingen van studies, hoe nood zakelijk die ons ook lijken, doch om het reserveren van ruimte in de gemeente begroting ter dekking van de grote ka- pitaallaslen en aandrang op hogere overheden om mee te werken aan een grondige aanpak, er moet een echt ver keersplan voor mMiddelburg komen en daar is haast bij", aldus de bewoners tot de raadsleden. De aanbieding van de oproep had een kortstondig karakter. Na de uitzetting van opbouwwerker Frank namen de raadsleden de brief in ontkvangst. Men onthield zich van de kant van het ge meentebestuur verder van een reactie. Na het nuttigen van een kopje thee kgingen de bewoners huiswaarts en de raadsleden verder kmet de raadsverga dering. Zet dit eens heel overmoedig op uw verlanglijstje. MOERMAN Walstr. 94 - Vlissinger

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2