Nieuwe jachthavens de Oosterschelde rond Terugloop bij situatie is niet Schelde, maar verontrustend PZC/p HUIZE 'DEN BERG' IN GOES BLIJFT BESTAAN Cijfers nodig over verkeersaanbod veren ZOET WA TERPROEF IN CALANDPOLDER BEVREDIGEND GEDEPUTEERDE A. L. VAN GEESBERGEN: SITUATIE GEVAARLIJK DERTI Statencommissie over stukken havenschappen Beleidsvisie hoeft niet elk jaar te worden gegeven Gedeputeerde J. van den Bos: Mr. Schlingemann in staten J. van den Bos: adviezen van milieu-inspectie wegen zwaar Schlingemann bij teveel landbouwwerk weg uit gs DINSDAG 23 NOVEMBER 1976 MIDDELBURG - Binnen korte lijd is de aanleg van enkele nieuwe jachtha vens in Zeeland en met name rond de Oosterschelde noodzakelijk. Voor dc grootscheepse ontwikkeling van re creatieve projecten te land zal moeten worden geacht tot een totaalvisie voor het Oostcrscheldegebied is ontwik keld. Dat zei het lid van gedeputeerde staten A. L. van Gcesbcrgen maandag in zijn antwoord op de algemene be schouwingen op dc begroting 1977. De heer Van Geesbergen noemde de uit- ADVERTENTIE) FILMEN GELUID Kodak Super-8 Geluids- filmcamera type 130 in ge schenk verpakking van 841,- tijdelijk 399,- VLISSINGEN gjlVlieuwendiik 35-375 J. P. Boersina geen voorzitter commissie voor vuilstortplaats MIDDELBURG - Het lid van gedepu teerde staten mr. J. P. Boersma heeft zich teruggetrokken als voorzitter van de commissie die de problematiek rond de Zèeuws-Vlaamse vuilstortplaats gaat bestuderen. De heer Boersma ver klaarde maandag desgevraagd dat hij daartoe heeft besloten, nadat het col lege van gedeputeerde staten vrijdag in meerderheid besloot dat aan dc Cen trale Vuilverwerkende Industrie een ontgrondingsvergunning in de Wijk huispolder was gegeven. De gedeputeerde, die behoorde tot de minderheid, die de vergunning niet wilde geven, zei maandag: „Op grond van die beslissing heb ik më terugge trokken als voorzatter. Het overleg over de problematiek van de Zeeuws- Vlaamse vuilstortplaats zou toch al moeilijk zijn geweest en dat is er mijns inziens door de afgifte van de ontgron dingsvergunning niet makkelijker op geworden." De gedeputeerde J. van den Bos zei maandag in zijn antwoord op de alge mene beschouwing over de begroting voor 1977 dat de gemeentebesturen uit Zeeuwsch-Vlaanderen het het provin ciaal bestuur op 16 november bijeen wa ren om te overleggen over de vuilstort- problemen. Hij had de indruk dat de be trokkenen willen streven naar een snelle oplossing van het probleem. brciding van liet aantal ligplaatsen voor jachten 'hoogst urgent', De gedeputeerde ging daarmee in tegen de zienswijze van de PPR- fractievoorzitter C. Th. A. van Water schoot Die stelde dat de aanleg van jachthavens met zich brengt dat een claim wordt gelegd op bepaalde gebie den. De heer Van Geesbergen bestreed die visie en betoogde dat het handhaven van hetnu bestaande aantal ligplaatsen een gevaarlijke situatie in de jachtha vens in de hand werkt. De heer Van Geesbergen hield de staten nog eens voor, dat in de stuurgroep, die zich bezighoudt met de inrichting van het Oosterscheldegebied, gèen verte genwoordigers van de betrokken depar tementen zijn benoemd. Hij achtte dat onjuist. De stuurgroep beziet op dit moment, zo liet de gedeputeerde weten, wat op korte termijn in het Ooster scheldegebied tot stand gebracht kan worden en aan de betrokken gemeente besturen is gevraagd een inventarisatie te maken van de plannen voor de kor tere en langere termijn. De gedepu teerde meende dat voorzichtig gehan deld moet worden. Hij stelde dat recrea tieve ontwikkelingen hier en daar in Zeeland te snel zijn gegaan en zelfs uit de hand zijn gelopen „Voor verdere ontwikkelingen worden gestimuleerd, moet nu een adempauze komen. We kunnen voorlopig in de Grevelingen nog uit de voeten," aldus de heer Van oees- GEESBERGEN bergen. De gedeputeerde liet de staten weten dat met de rijkspolitie te water en met In zijn beschouwing over culturele aan- de federatie van .sportvissers overleg gelegenheden verzette de heer Van gepleegd zal worden over de gevaarlijke Geesbergen zich tegen de gedachte, dat situatie, waarin sportvissers met te in vooral in die sector bezuinigingen kleine boten zich op de Oosterschelde zouden moeten worden doorgevoerd als begeven. Over de verhuur van boten en de geldelijke middelen van de provincie het meevaren van boten is door een pro- in de toekomst minder worden. „Cultu- vmciale werkgroep een advies voor de rele zaken mogen niet als een sluitpost gemeentebesturen opgesteld. Daarin op de begroting komen." zei hij. Over de wordt aanbevolen dat de schepen aan Stichting Culturele Zaken deelde de bepaalde keuringseisen moeten vol- beer Van Geesbergen mee, dat voor de doen en er worden regels aangereikt toekomst waarborgen zijn geschapen voor een vergunningenstelsel, waarin dat men niet opnieuw voor verrassingen voorwaarden voor verhuur van boten of zal komen te staan wat betreft de finan- van plaatsen op boten worden ge- ciële zaken, die door het Zeeuws- noemd. Vlaamse bureau van de SCZ worden af- (Slol. van pcfi- 1) wen: daarmee zou ze vandaag waar- NEGEN SCHEPEN VOOR SANERING VISSERSVLOOT AANGEMELD MIDDELBURG - Van de Zeeuwse vis sersvloot zijn tot nu toe negen schepen aangemeld voor sanering. Het gaat daarbij om minder dan 10 procent van de Zeeuwse viool. Gedeputeerde J. van den Bos deelde dat maandag mee aan de provinciale staten. Hij maakte dui delijk dat het gaal om drie schepen uit Arnemuiden, vier uit Breskens, één uit Tholen en één uit Vlissingen. Het ge zamenlijk motorvermogen van dc ne gen schepen bedraagt ruim 3000 pk. De heer Van den Bos maakte maandag in zijn antwoord op vragen over visse rijaangelegenheden duidelijk dat over het voortbestaan van de vismijn In Co- lijnsplaat nog geen beslissing is geno men. Hij voegde daaraan toe dat van de zijde van de provincie geen financiële bijdrage voor de vismiji) te verwachten valt. Over de toekomstige situatie in de Oos terschelde citeerde de heer Van den,Bos de directeur van het Rijks Instituut voor Visserij Onderzoek (RIVO). profes sor P. Korringa, die het mogelijk acht dat achter de pijlerdam een gunstiger situatie ontstaat voor de schelpdiercul tures. Hamerboormachine ontvreemd VLISSINGEN - Uit een in aanbouw zijnd gebouw aan het Stadhuisplein te Vlissingen, is vrijdagnacht een hamer boormachine gestolen. De waarde van het apparaat bedraagt 1000.-. Van de daderisi ontbreekt, elk spoor. provincie GS IN ANTWOORD: MIDDELBURG - Gedeputeerde sta ten hoeven niet elk jaar een beleids visie op het totaalbeeld van de pro vinciale aangelegenheden te geven. Dat heeft gedeputeerde J. van den Bos maandag opgemerkt in ant woord op de kritiek, die vorige week in de algemene begrotingsbeschou wingen van de provinciale staten van verschillende kanten -werd geuit op het ontbreken van een be leidsvisie in de geleidebrief bij de begroting voor het volgend jaar. De heer Van den Bos stelde dat het college de visie op het beleid in de eerste begrotingsbrief heeft gegeven. Ook voerde hij aan dat bij de ver schillende onderdelen van de huis houding van de provincie in meer dere of mindere mate een visie wordt ontwikkeld. 'De heer Van den Bos - sprekend na mens het hele college van g.s.: „Als wij beleid in de gebruikelijke zin op vatten. namelijk als doelgericht handelen of meer uitgebreid in de be tekenis van onze begeleidingsbrief - als een handelen om met behulp van bepaalde middelen binnen een be paalde tijd en binnen een bepaald gebied, bepaalde doeleinden te be reiken dan wel zo goed mogelijk te benaderen, dan is het college van mening, dat die beleidsbepaling bij zijn eerste optreden heeft plaatsge vonden. Ik dacht dat hieraan ook be leidsvoorbereiding was voorafge gaan in de besprekingen gewijd aan de collegevorming." De gedeputeerde zei verder dat in het proces van beleidsbepaling zaken die zich voordoen, naar voren geschoven kunnen worden. Dat gebeurde vorig jaar in de provinciale begrotingsbrief met de gewestvorming. „Een soort- gelij ke belangrijke aangelegenheid is vooral dit jaar gevonden in de finan ciële positie van de provincie, die ernstig in gevaar dreigt te komen en waarover zorg bestaat. Vandaar dat het college besloot deze financiële problematiek de eerste aandacht te moeten geven," zo zei de beer Van den Bos. In zijn antwoord maakte de heer Van den Bos over de financiële zorgen en over de uitbreiding van personeel van de provincie, dat binnen onge veer een half jaar een meerjarenra ming gemaakt zal worden, aan hand waarvan de mogelijklieden over een langere termijn kunnen worden beoordeeld. gehandeld. De heer Van Geesbergen kon nog geen antwoord geven op de vraag of aan de huidige directeur van de SCZ, als die - op eigen verzoek - adjuncUdirecteur wordt, hetzelfde sala ris wordt gegeven. Fractievoorzitter W. Don van de PvdA maakte tegen de ge dachte, dat geen wijziging in het salaris zou worden gebracht als de directeur een andere functie in de stichting krijgt, ernstig bezwaar. schijnlijk worden verworpen. De tweede motie - de staten vertegenwoordiger van de provincie in de havenschappen aan - willde men in de PvdA en de PPR maandag overeind houden. De. heer Kaland had die motie namens het college 'ten sterkste ontra den'. Hij betoogde, dat de provinciever tegenwoordiger ook nu - bij de aanwij zing door g.s. - aan de staten en elk sta tenlid verantwoording schuldig is van zijn handelen in deze functie en dat dit toch zo zou blijven, ook als de staten de benoeming doen. Over de havenschappen zei de gedepu teerde verder nog: dat er in één verga dering volledige en uniforme overeen stemming is bereikt over een reglement rond de werkwijze van de adviescom missie bedrijfsleven. Het NW is alleen bereid weer mee te doen onder bepaalde voorwaarden, het NKV was voor deze bijeenkomst verhinderd, zo meldde hij nog: dat g.s. met een visie overeen sociaal vestigingsbeleid willen wachten tot in ijzen de januari het SER-advies over deze zaak naar buiten komt. De gedeputeerde liet weten, dat er over deze zaak binnen het college genuanceerd wordt gedacht en wildenadriemaal vragen van de heer W. Don (PvdA) alleen maar kwijt: „De één is er voor, de ander is er tegen". dat er aan de aanvragen van Paktank en Gem-gas voor terrein in verband met een tankopslag in het Sloe 'niets ge heimzinnigs' zit, en dat de aanvrage mede uit milieuoverwegingen is voorge legd aan de begeleidingscommissie in dustrialisatie. Resultaat van belang voor Grevelingenmeer en relatie landbouw MIDDELBURG - Gedeputeerde mr. J. F. G. Schlingemann acht het niet uitge sloten, dat een gunstig resultaat van de drainage-proeven voor de zoetwater- voorziening in de Calandpolder van invloed kan zijn op de keuze voor een zoet of zout Grevelingenbekken. Hij liet dat maandag in de Zeeuwse staten weten in antwoord op vragen bij.de be- grolingsbeschouwingen. In de Calandpolder verlopen de proeven om de landbouw aan zoet water te hel pen 'vrij bevredigend', vertelde de ge deputeerde. Hij achtte de tijd echter nog te kort om definitieve uitspraken te doen, maar zag bij een gunstige ontwik keling wel perspectieven voor de hele landbouw, In dit verband attendeerde hij op de studies naar de toekomstige 'status' van het Grevelingenmeer, zoet of zout stagnant bekken. „Deze proeven zijn mogelijk van invloed op de waarder ing in de landbouw voor een zout Greve lingenbekken," zo zei hij. Daarbij te kende hij aan, dat een zoet Grevelin genbekken pas na beëindiging van de Oosterscheldewerken tot stand kan komen: „Er is dus nog ruimschoots tijd om dit probleem te bestuderen," zo zei hij. In de beantwoording van de vragen uit de staten zei mr. Schlingemann onder meer: -dat het nog niet mogelijk is exact aan te geven welke thermische vervuiling de kerncentrales in België op de Wester- schelde veroorzaken; - dat bij de toetsing van g.s. over de verkoop van de Spuikom in Vlissingen alleen aan de orde is de vraag of het wa terschap zich aan de wet heeft gehou den, of het in het financiële belang van het waterschap en in het algemeen be lang is dat de grond wordt verkocht aan Stok BV: - dat er in januari in het Axeler Am bacht en de Braakmanpolders en de gemeenten van de afvalwaterleiding kanaalzone gesproken wordt over de overdracht van deze leiding en dat g.s, - als men niet tot overeenstemming komt - bij de staten zullen komen met een voorstel de afvalwaterleiding over te dragen aan de waterschappen: - dat er zowel bij de verzwaring van de Westerscheldedijken als die bij de Oos terschelde 'een lichte achterstand' is, die niet verontrustend hoeft, te zijn, als - met name bij de Westerschelde-het rijk tijdig met voldoende fondsen komt; - dat bij de boulevardwerken zeezijde in Vlissingen de veiligheid voorop moet worden gesteld, maar dat zoveel moge lijk met- de wensen van de bewoners re kening moet worden gehouden. „Pro blemen geeft het altijd, zie Terneuzen, zie Breskens." aldus de gedeputeerde. NW Op de vragen van de heer Eversdijk naar een verzieking van de overlegs- feer door het NW betoogde de heer Ka- land: „Ik vind, dat het NW stellingen betrekt, die een goed overleg in de weg staan. Als voorbeeld noemde hij het aanhoudend verwijt, dat g.s. de staten 'gekleurde, eenzijdige' voorlichting zouden hebben gegeven over de advie scommissie: „We proberen zo goed mo gelijk ons best te doen om de staten ob jectief voor te lichten. Daar kunnen we- leens mankementen inzitten, maar we bestrijden als college, dat we gekleurde voorlichting geven". De gedeputeerde stelde, dat met name het NW ook buiten Zeeland te maken heeft met spanningen wat be treft het georganiseerd overleg in aller lei commissies. Dr. Boertien stelde nog, dat hij niet wilde ingaan op het verzoek van de heer Eversdijk om over deze zaak het woord te voeren: 'G.s. hebben die vraag besproken en gesteld, dat het on juist zou zijn zo de heer Kaland zijn ver antwoordelijkheid 'af te nemen'. „Het zou te gek zijn als we ons door opmer kingen van buitenafzouden laten voor schrijven wie het woord over een be paalde zaak moet voeren", zo zei hij. MIDDELBURG - „De adviezen van de Zeeuwse milieu-inspectie wegen bij de afweging van belangen zeer zwaar mee." Dat zei het lid van gedeputeerde staten J. van den Bos maandag in ant woord op de krtiek, die de voorzitter van de PPR-statenfractie vorige week vrijdag in zijn algemene beschouwing bij de begroting leverde op de opstel ling van gedeputeerde staten tegen over de milieu-inspectie. De heer Van den Bos verzekerde de staten, dat g.s. de inspectie wel serieus neemt. Hij voegde daaraan toe, dat de afweging van belangen niet eenvoudig is als dadviezen van technische diensten uit eenlopen. In zijn algemene betoog over de milieu hygiëne stelde de heer Van den Bos vast, dat Zeeland geen zwaar belaste provin cie is en „dat de situatie in onze provin cie niet alarmerend te noemen is." De heer Van den Bos merkte verder op dat de centrale overheid geen normen geeft voor toegestane emissies en dat veelal de richtlijnen van West- Duitsland worden gehanteerd. Over de bemonstering van het afval van NSM merkte de heer Van den Bos op. dat de resultaten in de statencommissie voor milieu-aangelegenheden worden besproken. Verder stelde de gedepu teerde dat verplaatsing van Cruson te Breskens een moeilijke aangelegenheid ïsen dat de opslag van het gipsafval van Hoechst volgens aanwijzingen van de milieu-inspectie zal plaatsvinden. VMZ-subsidie Dc heer Van den Bos gaf maandag in antwoord op opmerkingen van PvdA- fraclievoorzitter W. Don toe, dat bij de intrekking van de provinciale bijdrage voor de Vereniging Milieuhygiëne Zee land een fout is gemaakt. G.s. hebben besloten het subsidie niet meer te ge ven, maar omdat de bijdrage destijds werd toegezegd tot wederopzegging, had het college een voorstel tot intrek king aan de staten moeten voorleggen. Sluiting niet mogelijk MIDDELBURG - Aan het voortbestaan van Huize 'Den Berg' in Goes hoeft niet te worden getwijfeld." Die verzekering kregen de Zeeuwse staten maandag van gedeputeerde J. van den Bos. Dc heer Van den Bos maakte duidelijk, dat het op dit moment niet mogelijk is tot sluiting over te gaan en hij noemde sluiting vervolgens onlogisch en on gewenst. De gedeputeerde meende dat vernieuwbouw van Huize 'Den Berg' voor de hand ligt. Daarbij zal wel moe ten worden uitgegaan van dc be staande capaciteit van 106 bedden. In zijn pleidooi voor het voortbestaan van Hiiize 'Den Berg" stelde de gedepu teerde vast dat het.Goese huis van her lang is voor de spreiding van inrich- t.ingsplaatsen in Zeeland, om de goede kwaliteit en om de relaties, die er zijn met andere voorzieningen. De onrust, die is ontstaan om Huize 'Den Berg' is volgens de gedeputeerde 'onnodig en niet veroorzaakt door het provinciaal bestuur. De heer Van den Bos deed de toezegging dat het provinciaal bestuur over de on rust wel een gesprek wil voeren met het bestuur en de ondernemingsraad van Huize 'Den Berg' In een algemene uiteenzetting over de zwakzinnigenzorg wees de heer Van den Bos er maandag op dat volgens nieuwe normen het aantal bedden per duizend inwoners minder is geworden. Hij maakte duidelijk, dat in de nota van de provinciale raad voor de volksgezond heid over de overbedding alternatieven zijn genoemd voor het terugdringen daarvan maar dat geen keuze is ge maakt. De gedeputeerde ging ook in op de plannen die het provinciaal bestuur van Noord-Brabant beziet voor de op richting van één of meer inrichtingen in WestrBrabant en hij maakte duidelijk dat tussen die plannen en de Zeeuwse situatie in de zwakzinnigenzorg een re latie ligt. Over de overbedding merkte Sportduikers betrapt bij stropen platvis BROUWERSHAVEN - Twee inwoners van Valkenswaarde zij bij het sport- duiken. zondag, door de rijkspolitie be trapt op het stropen van platvis. Zij kregen een proces-verbaal, terwijl de vis in beslag werd genomen. de heer Van den Bos verder op. dat die theoretisch becijferd is en dat het beleid voorzichtig moet zijn. Teleurgesteld Teleurgesteld toonde de heer Van den Bos zich over het mislukken van het werk van de commissie-Leenen. Hij stelde vast dat daarmee het overleg over de Zeeuws-Vlaamse ziekenhuissituatie in een impasse is geraak t en dat nu moet worden gewacht op een aanwijzing van de staatssecretaris van volksgezond heid voor het maken van een deelplan voor de Zeeuws-Vlaamse ziekenhuis voorzieningen. Hij hoopte dat het de partement de mogelijkheid van aanwij zing snel zal benutten zodra de wijziging van de wet ziekenhuisvoorzieningen in werking is getreden. Het provinciaal be stuur van Zeeland heeft erop aange drongen dat de staatssecretaris zijn in vloed aanwendt om door het college voor ziekenhuisvoorzieningen een regio-onderzoek in Zeeuwsch- Vlaanderen te laten verrichten, waarbij de rest van Zeeland buiten beschouwing moet worden gelaten om de ontwikke lingen daar niet te vertragen. De heer Van den Bos zei in zijn ant woord op de algemene beschouwingen die vrijdag in de staten werden gehou den, dat op Walcheren, Schouwen- Duiveland en Beveland initiatieven worden genomen om meer verpleegte- buisbedden te krijgen. Het tekort aan verpleegtehuisbedden is onder meer ontstaan door het sterk toenemend aantal bejaarden. VAN DEN BOS Radio en snijbranders uit loods gestoleri VLISSINGEN - Bij een inbraak in een loods aan de Edisonweg te Vlissingen, in de nacht van zaterdag op zondag, zijn een transistorradio en vier snijbranders weggenomen. De totale waarde be draagt ongeveer 3000,-. GEDEPUTEERDE J. STENVERT: MIDDELBURG - Gedeputeerde staten willen zo snel mogelijk over harde ge gevens beschikken over het vervoer saanbod bij de Zeeuwse veren. Aan de hand daarvan wil het college minister van verkeer en waterstaat duidelijk maken, dat het provinciaal bestuur in. een uiterst moeilijke positie raakt door het uitblijven van een beslissing over de vaste oeververbinding over en on der de Westerschelde. Gedeputeerde J. Stenvert maakte dat maandag duide lijk in zijn antwoord op de begrotings beschouwingen uit de staten. A. J. KALAND OVER WERKGELEGENHEID: MIDDELBURG - Als gedeputeerde mr. J, F, G, Schlingemann meer werk heeft aan het voorzitterschap van de Europese landbouworgani satie dan hij nu verwacht, zal hij het lidmaatschap van het college van g.s. in Zeeland opgeven. Hij liet dat maandagmiddag aan' de Zeeuwse staten weten in antwoord op vragen van PvdA-fractievoorzitter W. Don over deze nieuwe functie en de com binatie met het g..s.-lidmaatschap. WEL ZORGEN IN NOORDZEELAND MIDDELBURG - Hoewel de situatie rond dc werkgelegenheid bij 'De Schelde' in Vlissingen niet verontrus tend is, is er volgens gedeputeerde A. J. Kaland wel duidelijk sprake van 'te ruglopende activiteiten op de repara- tiewerf. Hij zei dat maandag in ant woord op de algemene beschouwingen in de Zeeuwse staten. „Wel is er in na tionaal verband discussie over overhe veling van activiteiten in de scheeps werf waar de situatie moeilijker is dan bij 'De Schelde'. Hij wees erop. dat scheepsbouw maar één poot van 'De Schelde' is en betoog de, 'dat men er binnen afzienbare tijd geen grote klappen verwacht.'. De ge deputeerde achtte het - in antwoord op een verzoek van cda-woordvoerder Eversdijk - overigens de vraag of de pro vincie 'de vinger tussen de deur' krijgt in het overleg over de herstructurering van de Nederlandse scheepsbouw. Daar wilde hij wel pogingen toe ondernemen, zo verzekerde hij de.staten. Op de vraag of die bereidheid iets krach tiger kon worden geformuleerd - Ever sdijk - betoogde de heer Kaland: „We hebben naar die mogelijkheid intussen geïnformeerd, maar de eerste reactie in Den Haag was vrij afwijzend. Men moet dan ook andere vertegenwoordigers uit regio's bij dat overleg halen en men ziet in de scheepsbouw het rijk als hoeder van het algemeen belang in deze zaak". De gedeputeerde toonde zich bereid verdere stappen te ondernemen om toch inzicht in de ontwikkelingen in de scheepsbouw te krijgen. Problematisch De gedeputeerde gaf maandag uiting aan zijn zorgen over de Zeeuwse werk gelegenheid in de kleinere bedrijven. Met name voor Noord-Zeeland zag hij donderc woleken hangen. „Er zijn daar enkele problematische gevallen", zei hij, waarbij hij alleen de situatie van de Thoolse Belonindustrie concreet wilde noemen. Hij voorzag in die regio een terugloop van het aantal arbeidsplaat sen. „En dat terwijl Noord-Zeeland ei genlijk niets meer kan hebben. De Oosterschelde-werken bieden wel tij delijk perspectief, maar structurele problemen blijven". Tegen de achtergrond van de werkloos heidcijfers elders in het land signaleerde de heer Kaland in het algemeen, dat Zeeland niet zo slecht zit na de ontwik kelingen in de jaren zestig. In dit opzicht noemde hij als vergelijking met name Zuid-Oost Drente, 'waar klappen in de arbeidsintensieve industrie vallen en er langzamerhand geen enkele aanpassing meer is tussen scholing en arbeid'. De chemische industrie zag hij in ditopzich ais een voorbeeld, waar die relatie wel duidelijk ligt Tegen de opvatting, dat de ontwikkeling in Zeeland ongunstig is geweest'voor plattelandskernen - Van Waterschoot - stelde de heer Kaland de visie, dat. juist de ontsluiting en de toe name van de werkgelegenheid de situa tie in veel dorpen leefbaarder heeft ge maakt dan ze anders zou zijn geweest. Zijn collega A. J. Kaland hield de staten voor dat het. winig zinvol is opnieuw een motie aan te nemen over de noodzaak van de aanleg van de aanleg van de oe ververbinding. Hij meende dat het her halen van moties over eenzelfde zaak 'inflatoir' werkt. De heer Stenvert had de indruk, dat de situatie bij de veren binnen enkele jaren uit de hand loopt „Maar die indruk wil len we hard maken met neiuwe cijfers over het aanbod. Die hebben we nodig om bij de minister te gaan praten", zo zie hij. Op dit moment is er voldoende capaci teit. zo liet de heer Stenvert weten, maar hetaanbod stijgt elk jaar met 6 procent en als men in aanmerking neemt dat de combinaties, die van de boten gebruik maken steeds groter worden is dat groeipercentage - in strekkende meters uitgedrukt - waarschijnlijk hoger. De gedeputeerde wees erop, dat in de zaak van de veren de uitbreiding van de veer haven bij Vlissingen een rol speelt. Over de beperkte geldigheidsduur van de meerjarenkaarten voorde veerboten merkte de heer Stenvert op, dat aan het feit dat de kaarten ongeldig werden grote bekendheid is gegeven, waardoor .aan de vaste gebruikers recht is doen wedervaren. De heer Stenvert keerde zich maandag tegen de suggestie van CDA- fractievoorzitter H. Eversdijk te wach ten met het aanstellen van een aantal personeelsleden bij de provincie tot een meerjarenraming is gemaakt. De gede puteerde stelde dat de gevraagde per soneelsuitbreiding met 134 tot 14 perso nen absoluut noodszakeliik is en dat daarmee nog maar aan de helft van de door de procinciale diensten guite wen sen tegemoet gekomen wordt. Hij zei dat nu een aantal zaken met kunst- en vliegwerk moet worden aftedaan. De heer Stenvert ging kort in op de be- jaardenvoorzieningen in Zeeland, waarbij hij duidelijk maakte dat de staatssecretaris van volksgezondheid een belangrijke deel van de beslissingen over uitbreidingen aan zich getrokken heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 25