PROJECTMIJ. WIL HAAST ACHTER BESLISSING OVER PLANNEN VOOR BADHOTEL IN DOMBURG 'RADIO-LA WAAI-PAPEGAAI' KREEG SNEL INTERNATIONALE ERKENNING t 'Deltashow1 van kleindieren in Vleeshal Middelburg geopend „Bij langer uitstel niet haalbaar" geeft... 50 gulden korting v 25 Gulden korting op alle da ponnen 10 Gulden korting op alle bloeses dumpers, rokken en pantalons In Borsele mogelijk misverstand over beleid stimulering onderwijs ZATERDAG 20 NOVEMBER 1976 Twee alternatieve plannen ingediend DOMBURG - De projectontwikke lingsmaatschappij 'Prebel BV' wil nu op korte termijn een beslissing van de gemeente Domburg over haar bouw plannen voor het Badhotelproject (vernieuwing van het hotel in 'oude stijl' en uitbreiding met appartemen ten). Indien deze beslissing niet op korte termijn valt. is volgens 'Prebel' de kans groot dat het project uit finan cieel oogpunt niet haalbaar zal zijn. Uiterlijk in oktober 1977 zal - aldus 'Prebel' - een begin met de bouw moe ten worden gemaakt. Dit blij kt uit een brief van 'Prebel' aan b en w. van Dsomburg. De maatschappij heeft, op verzoek van b. en w„ twee al ternatieve plannen ingediend. Daarmee heeft 'Prebel' getracht zoveel mogelijk tegemoet te komen aan de vanuit de gemeenteraad geuite wensen. Zoals be kend hebben de leden van de raads commissie voor de ruimtelijke ordening enige tijd geleden bij de behandeling van het ontwerp-bestemmingsplan Middelburgse scholiere eerste in landelijke tekenwedstrijd MIDDELBURG - Roos Geerse, leerling van de zesde klas van de openbare Ar- neburgschool te Middelburg, heeft in een landelijke tekenwedstrijd de eerste prijs gewonnen. Deze wedstrijd voor alle leerlingen van basisscholen ging uit van het Centraal bureau tuinbouwveilingen in Nederland te Noordwijkerhout in hét kader van de aktie 'Snoep verstandig, eet een appel'. Roos Geerse won de eerste prijs in de categorie zesde klassers van deze wed strijd die het motto droeg: 'Snep ver standig, eet een appel. Want appels zijn goed voor de tanden'. De prijsuitreiking is op 29 november op de Arneburg- school. Rond de prijsuitreiking zijn er voor de leerlingen enige festiviteiten. Burgemeester Nieuw Lekkerland voor SGP Middelburg MIDDELBURG - Voor de SGP- kiesvereniging te Middelburg sprak de heer A. C. P. Hardonk, burgemeester van Nieuw-Lekkerland over 'Maar- schappijvemieuwing'. Hij begon zijn lezing met de opmerking, zodat men in ons land bevangen is met een soort ver nieuwingsdrang: „Alles moet anders en we halen alles tegelijk overhoop." De heer Hardonk vond dat niet zo verwon derlijk gezien de stormachtige techni sche ontwikkeling. Ook wilde hij dat beslist niet allemaal negatief beoorde len. „Ik waardeer minister Van Kemenade als een vakman, die het hele onderwijs veld overziet. Echter vormt hij wel een bedreiging voor het bijzonder onder wijs. Het bijzonder onderwijs dient op zijn hoede te zijn, wil het niet wörden ondergesneeuwd", zo zei hij. Sprekend over een verhoogde rechtsbescherming voor de burger, meende de heer Har donk, dat men geen bezwaar kan maken tegen een goede rechtsbescherming, maar ik vrees wel dat de schaal door zal slaan naar de verkeerde kant. Openheid moet een bestuurder niet schuwen, maar eerder zoeken. Alleen moet men daarbij zijn verstand gebruiken. De openheid mag geen persoonlijke belan gen schaden, of de financiën van de ge meente benadlen", zo zei hij. De heer Hardonk had geen goed woord over voor de gang van zaken rond de abortus kwestie en voor de wijze waarop het drugprobleem wordt beandeld. Industriebond CNV Meliskerke viert 25-jarig bestaan MELISKERKE - Vrijdag 26 november viert de afdeling Meliskerke van de In dustriebond CNV haar 25-jarig jubi leum. Tergelegenheidhiervanwordtingebouw Middendoip aan de Smidstraat te Zoute- lande een feestavond gehouden. Deze avond begint om 19.30 uur. Op het pro- grammastaatonderandereeenoptreden van hetkoor 'Hosanna' onder leiding van de heer J. Hekhuis en een overzicht over de 25 jaar Industriebond CNV in Melis kerke door mede-oprichter en ere voorzitter, de heer J. Brasser. Verder zal deheer A. Hordijk, lid vanhet Verbonds- bestuur van het CNV, spreken en worden de jubilarissen gehuldigd. Tijdens de pauze is er een verloting om de onkosten van de avond te dekken. SKW Vlissingen inventariseert VLISSINGEN - Nadat de staf van de Stichting Sociaal Kultureel Werk te Vlis singen een inventarisatie had gemaakt van punten in de organisatie die nader onder de loep genomen moeten worden hebben de clubhuizen al deze punten uit gewerkt. Een commissie, bestaande uit bestuursleden, functionarissen en verte genwoordigers van de clubhuizen is nu bezig de ingebrachte stof te bundelen. Bijeenkomst VVD Goes GOES - De afdeling Goes van de VVD houdt op woensdag 1 december een bij eenkomst in het lunchcafé 'Stadhuis' aan de Grote Markt te Goes. Mevrouw E. Verkerk-Terpstra, kandi daat tweede kamerlid, houdt een lezing o ver 'De liberale vonk in het kruitvat van Den Uyl'. De avond begint om 20.00 uur. V oorafgaande aan deze bijeenkomst is er een besloten ledenvergadering in het zelfde gebouw. Deze vergadering begint om 19.30 uur. Badhotel in meerderheid hun 'onaan vaardbaar' hierover uitgesproken. De punten van kritiek hadden met name betrekking op het bouwvolume en de bouwhoogte van de appartementen. In dit opzicht zou geen of onvoldoende re kening zou gehouden met de uitgangs punten, zoals die zijn geformuleerd in de Domburgse recreatienota. Deze kritiek kwam nadat de gemeenteraad zich in eerste instantie in meerderheid enthou- siastover de plannen had uitgesproken. De twee alternatieve plannen van 'Pre bel' komen donderdag 25 november aan de orde in een vergadering van de com missie ruimtelijke ordening. B. en w. van Domburg blijven echter van me ning dat het in eerste instantie inge diende plan aanvaardbaar is. Wel zijn zij bereid het ontwerp-bestemmingsplan zodanig aan de recreatienota aan te passen, dat voor de appartementen een bebouwingspercentage van 75 a 80 pro cent wordt opgenomen. In het huidige ontwerp is geen bebouwingspercentage genoemd. Ruïne Burgemeester P. A. D. H. Diepenhorst verklaarde ons dat het standpunt van het college van b. en w. mede wordt be paald door de vrees dat, indien de plan nen niet doorgaan, het Badhotel als ka rakteristiek element van Domburg zal „Stormvloedkering Josterschelde geen garantie voor goed milieu" VLISSINGEN - Het is nog de vraag of het milieu van de Oosterschclde vol doende zal kunnen worden gespaard bij het aanbrengen van een storm vloedkering in de monding. Dat schrijft ir. W. J. van Grondelle in de vijfde uit gave van het periodiek Natuur en Landschap, het tijdschrift voor na tuurbehoud en milieubeheer. In het artikel schrijft ir. Van Grondelle dat het enerzijds tot voldoening stemt dat een volledige afsluiting van de Oos- terschelde is voorkomen. ,,Maar", zo stelt hij verder, „anderzijds betekent de oppervlakkige aandacht voor de va riant van de dijkverhoging, die tot een synthese tussen veiligheid en milieube houd had kunnen leiden, een principiële zwakte van de beslissing". Ir Van Grondelle wijst erop dat de studie naar de grootte van de doorlaatopening van de stormvloedkering nog niet is vol tooid. „In de beslissing is in principe uitgegaan van een opening van 11.500 ni2,eenreductei van het getij tot65%. In studie zijn nog de technische aspecten om een grotere opening te construeren van 20.000 m2 en dat wil zéggen: een reductie van het getij tot 90%. Maar van deze laatste mogelijkheid moet ook nog worden bekeken of zij past binnen het door de Kamer vastgestelde maximum aan de kosten", aldus de heer Van Grondelle. Volgens de heer Van Grondelle zal de weg, die over de stormvloedkering zal komen slechts een regionale functie mogen hebben. „We moeten voorkomen dat hier een nieuwe hoofdverbinding ontstaat, die grote schade betekent op de koppen van d eilanden en tevens aan leiding geeft tot ongewenste (suburba nisatie en een nog sterkere recreatied ruk op het westelijk deel van het Delta gebied. Een sterke uitbreiding van de accommodatie voor dag- en. verblijfsre- creatie zal het Oosterscheldegebïed te zeer aantasten", aldus de heer Van Grondelle in zijn artikel. verdwijnen. Voortzetting van de exploi tatie in de huidige vorm wordt niet mo gelijk geacht, „gezien de bedenkelijke accommodatie die in strijd is met de verwachting die men aan de goede naam van het Badhotel mag stellen," zoals de burgemeester formuleerde. Ook 'Prebel' heeft er in haar brief aan b. en w. nog eens op gewezen dat, indien niet op korte termijn stappen worden ondernomen om de situatie te vernieu wen, het badhotel tot sluiting gedoemd zal zijn en er binnen de kortste keren op dit grondstuk een ruïne zal ontstaan. De kosten voor het project worden, vol gens de nieuwste ramingen, geschat op 15 miljoen gulden. De opzet is dat de exploitatie van het hotel rendabel wordt gemaakt door de opbrengst van de appartementen. Zonder apparte menten zou de vernieuwing van het ho tel in deze opzet niet mogelijk zijn. In de alternatieve plannen van 'Prebel' is de vierde bouwlaag van een complex appartementen aan de Badstraat ge schrapt. Tegen deze bouwhoogte be stonden in de commissie ruimtelijke or dening overwegende bezwaren. Ter compensatie zou dan een uitbreiding van het bouwvolume van de apparte menten elders het gevolg zii n. omdat de appartementen aan de Badstraat op de beste stand zijn gesitueerd. Overigens is op de huidige bouwplan nen voor het Badhotel ook kritiek ge komen van de Middelburgse architect Piet Götzen. Deze was destijds verant woordelijk voor eerder ingediende plannen voor vernieuwing van het Bad hotel, welke plannen toen door de ge meenteraad werden verworpen. In een brief aan de leden van de raadscommis sie ruimtelijke ordening wijst de archi tect er op dat juist deze plannen mede aanleiding waren voor de vervaardiging van de recreatienota, waarin duidelijke richtlijnen zijn vastgesteld. „De nu in gediende plannen zijn echter wederom in bouwmassa en aantal eenheden te groot en teveel," zo stelt de architect die zich daarbij achter de kritiek van de raadsleden stelt. „Buiten dit principiële punt ben ik tevens van mening dat bouwen in oude stijl een huidig mode verschijnsel is en niets met werkelijke architectuur heeft te maken," zo schrijft de architect. De vergadering van de raadscom issie voor de ruimtelijké ordening op 25 no vember is openbaar en wordt gehouden in het gemeentehuis. Aanvang 14.00 ADVERTENTIE Igjf OP ALLE MANTELS EN COSTOOMS DEZE kortimgen geloem TOT 2. DECEMBER. BREDATILBURG-ROOSENDAAL-GOES-BERGEN OP ZOOM MIDDELBURG - In de Vleeshal van het stadhuis in Middelburg is vrijdaga vond de negende jaarlijkse 'Delta show' geopend van de pluimvee-, konijnen-, cavia- en sierduivenfok- kersvereniging 'Walcheren'. De offi ciële openingswoorden werden ge sproken door de heer B. Mulder, voor zitter van de afdeling Zeeland van de Grote belangstelling bij begrafenis van Jan Kuiler MIDDELBURG - In Middelburg heeft vrijdagmiddag onder grote belangstel ling de begrafenis plaatsgevonden van de pianist en dirigent Jan Kuiler, die deze week op 83-jarige leeftijd in Mid delburg is overleden. Vele tientallen vrienden en oud-leerlingen waren naai de begraafplaats gekomen om de laat ste eer te bewijzen aan deze musicus, die gedurende vele jaren een leidende en markante rol heeft gespeeld in de sfeer van amateur- en beroepsmuziek. Voor velen werd hij een geliefd leer meester. Tot voor kort gaf hij nog lessen. Op de begrafenis waren dan ook ver-, schillende generaties van zijn leerlingen vertegenwoordigd. Dë begrafenis werd voorafgegaan door een rouwdienst in de aula, die werd geleid door ds. J. E. L. Brummelkamp. De predikant sprak van een leven, dat werd gedragen door de muziek. Na aanvankelijke ambities als solist (hij was in zijn begintijd een suc cesvol concertpianist), beijverde hij zich vooral voor de gemeenschappelijke mu ziekbeoefening met leerlingen en koren in zijn omgeving, met name in Middel burg en Vlissingen. Hij was onder meer dirigent van het Middelburgs Mannen koor. de Vlissingse Oratoriumvereni ging en de Vlissingse Orkestvereniging. De dienst werd besloten met het geza menlijk zingen van het slotkoor van de Johannes-passie van Bach-. Op de baar en rond het graf lagen vele bloemstuk ken. Na afloop van de plechtigheid werd druk gebruik gemaakt van de gelegen heid om mevrouw Kuiler en de verdere familie te condoleren. De tentoonstelling omvat 679 ingezon den dieren van fokkers uit geheel Zee land. De keurmeesters waren zeer te vreden over de kwaliteit van de inzen dingen. Nadat de heer Mulder een groot aantal dankwoorden had gesproken aan alle medewerkenden, ging hij over tot het uitreiken van de hoofdprijzen. Deze werden als volgt verdeeld: Mooiste grote hoen: medaille, aangebo den door de minister van landbouw en visserij: D. Ridderbos te Grijpskerke met Sumatra. Mooiste dwerghoen: be ker van het gemeentebestuur van Mid delburg: P. Simpelaar te Middelburg met. Wyandottekriel. Mooiste sierduif: medaille van de commissaris der konin gin in Zeeland: (met Brünner Kropper) A. B. van Seters te Stellendam. Mooiste konijn: medaille aangeboden door de koningin: Jac. Nijsen te Souburg, met Havana. Mooiste cavia: beker van het gemeentebestuur van Vlissingen: mej. Jannet Simpelaar te Middelburg Mooiste grote hoen op 1 na: lauwertak P. Simpelaar te Middelburg met Wyan dotte. Mooiste dwerghoen op 1 na standaard: H. van Doom met oud En gels Vech tknel. Mooiste sierduif op I na beker: B. Mulder te Middelburg met Raadsheer. Mooiste konijn op 1 na: be ker: P. H. Dieleman te Souburg met Kleurdwerg. De openingsavond werd bezocht door een groot aantal fokkers-inzenders en andere liefhebbers. De tentoonstelling is vandaag - zaterdag - nog te bezichti gen van 10.00-22.00 uur en zondag van 10.00-18.00 uur. Vogeltentoonstelling in Zierikzee ZIERIKZEE - In de Graanbeun rikzee werd vrijdagavond de v< toonstelling van de vogelhoud. niglng 'Zang en Kleuri geopen tentoonstelling is ook nog vand terdag) van 10 uur 's morgens to 's avonds te bezichtigen. MINISTER VAN KEMENADE: REACTIE OP VRAGEN VAN WATERSCHOOT an onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Volgens minister Van Kemenade van onderwijs en weten schappen is het niet uitgesloten, dat bij het gemeentebestuur van Borsele enig misverstand heerst over de bedoeling van het onderwijs-stimuleringsbeleid dat de regering voert voor achterges telde gebieden. Als men in het kader van dat beleid gebruik maakt van de mogelijkheid om extra-leerkrachten aan te trekken, mag daaruit naar het Vervanging 'Kleutertje Luister' geen sinecure Makers in dienst van de kleuters (van onze verslaggever) AMSTERDAM - Na een Neder landse eervolle vermelding in de vorm van de zilveren Reiss- Microfoon, heeft het kleuter programma 'Radio Lawaai- papegaai' van de AVRO, dat sinds 1 januari dit jaar twee maal in de week wordt uitge zonden, ook al internationale erkenning gekregen. In Barcelona namen de pro grammamakers de 'Premio Ondas' in ontvangst, een interna^ tionale eerste prijs voor het beste radioprogramma van het jaar, uitgeko zen uit ruim zestig inzendingen uit de hele wereld en uitgereikt door het Spaanse radio- en tv-blad 'Ondas', in samenwerking met radio Barcelona. Deze eer kwam toe aan Boudewijn Klap, hoofd afdeling jeugdprogramma's van de AVRO, producer Burny Boss, pre sentatrice Wieteke van Dort en componist-pianist Joop Stokkermans, die samen - dat staat nu al vast - met 'Radio Lawaai-papegaai' een nieuwe succesformule hebben gevonden ter op volging van 'Kleutertje Luister', dat bijna dertig jaar stand heeft gehouden. Het bijna vorstelijk onthaal in Barce lona en de uitgereikte, wat prullerig aandoende, trofee vormen slechts de uiterlijke franje van deze internationale erkenning, die de programmamakers een gevoel van gerechtigheid heeft ge geven en waruit zij frisse moed putten om op deze voet verder te gaan. De in zending van 'Radio Lawaai-papegaai' is beloond voor het educatieve aspect, dat naar het oordeel van de internationale jury op een 'eigentijdse radiofonische manier' wordt verwerkt. Het was voor Boudewijn Klap (35 jaar, oud-onderwijzer uit Axel) als hoofd jeugdprogramma's geen sinecure om een 'waardige' vervanging te vmden voor 'Kleutertje Luister', waaromheen - zoals hij zelf zegt - een 'aureool' was ont staan. Samen met Burny Boss (die en kele jaren projectleider is geweest van het jongerencentrum De Beuk in Mid delburg), Wieteke van Dort en Joop Stokkermans lukte het echter onver wacht snel. Herkenbaar Er ontstond een nieuw idee: „Een pro gramma maken van en met kleuters. met als doel dingen uit de directe bele vingssfeer van de kleuters bewust te maken", zoals Burny Boss (32) het uit drukt. „Herkenbare dingen worden be spreekbaar gemaakt. Uitgangspunt is hun wereldje, waarin wij als volwasse nen dan ook mogen meespelen. Het unieke van het programma bestaat hier in, dat wij ons in dienst stellen van de kinderen. Wij dragen wel de onderwer pen aan, maar de kinderen gaan daar over zelf spontaan improviseren en be palen uiteindelijk wat wij gaan doen en niet andersom. Het wordt dan een soort radiodrama van de kleuters zeif 'Radio Lawaai-papegaai' wordt elke dinsdag- en donderdagmorgen om tien uur uitgezonden en duurt tien munuten. Elke week wordt een nieuw thema aan gepakt. Dat thema wordt door Burny Boss, in de rol van de dommige Gijs Ra dijs. geïtroduceerd. De kleuters - een wisselende groep in de leeftijd van vier a vijfjaar - worden op deze wijze door het onderwerp 'gepakt'. De liedjes en ver haaltjes, die rond het onderwerp worden geweven, worden van het traditionele eenrichtingverkeer ontdaan. De kleu ters worden door de aanpak en presen tatie van de programmamakers zelf ge activeerd. De thema's hebben steeds be trekking op dingen die de kinderen zeil hebben ervaren of ongetwijfeld nog zul len ervaren, zoals: ziek zijn, sport, de tandarts, telefoneren, kamperen en brand. Televisie oordeel van de bewindsman niet wor den afgeleid dat op de school of op de gemeenschap waarin de school staat een stempel van minderwaardigheid wordt gedrukt. De minister geeft dat antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste- Kamerlid Van Waterschoot (PPR). Uit publikaties in de PZC werd kortgeleden duidelijk, dat het college van burge meester en wethouders van Borsele er niets voor voelt om voor de openbare lagere school in Nieuwdorp een extra leerkracht aan te trekken omdat de kern kan worden aangemerkt als een zogenaamd onderwijs- stimuleringsgebied. Het college meent dat het doen van een dergelijk verzoek zou neerkomen op een belediging voor Nieuwdorp en zijn bevolking. Men zou daarmee volgens b en w name lijk verklaren dat de school in Nieuw dorp wordt bezocht door leerlingen uit gezinnen die sociaal en cultureel „min der gemotiveerd" zijn. Bovendien zou erkend worden, dat de leerlingen slecht Nederlands spreken. Volgens burge meester en wethouders genoeg om op de gemeenschap een „stempel van min denvaardigheid" te drukken. De plaat selijke afdeling van de Partij van de Ar beid heeft deze houding onlangs sterk afgekeurd in een brief vol kritiek over het o derwijsbeleid in de gemeente. De PvdA vindt het beleid van de wethouder van onderwijs dermate laakbaar, dat zijn functie ter discussie moet worden De AV RO-medewerker$ met de 'Premio Ondas' voor 'Radio Lawaai-papegaai' bij terugkeer op Schiphol. V.l.n.r.: Joop Stokkermans tmuziék), Burny Boss Iproduktiei. Wieteke van Dort ipresentatieen Boudeioijn Klap (hoofd afdeling jeugdprogramma's AVRO). plaatvorm gaan verschijnen. De moge-, lijkheden daarvan worden druk onder zocht. De grootste wens van de pro grammamakers is 'Radio Lawaai- papegaai' als televisieprogramma. „Dat was eigenlijk ook de aanvanke lijke opzet", vertelde Boudewijn Klap woensdag op Schiphol na terugkeer uit Barcelona: „We hebben goede hoop dat dat lukt". In zijn antwoord op de vragen van de heer Van Waterschoot schrijft de minis ter dat al gebleken is, dat de school In Nieuwdorp wel aan de eisen voldoet om voor een extra-leerkracht in aanmer king te komen. Het hoofd van de school heeft namelijk een aanvraag ingediend om faciliteiten in het kader van het „Be leidsplan voor het onderwijs aan groe pen in achterstandsituaties". Die aan vraag is goedgekeurd door de inspectie van het lager onderwijs. Het bevoegde gezag van de school, het gemeentebes tuur, weigerde evenwel aan de aanvraag mee te werken. Men was het niet eens met de in de aanvraag vermelde gege vens over de opleiding en de samenstel ling van de bevolking en evenmin met de belering dat Nieuwdorp een uitzon deringspositie inneemt, zoals op het aanvraagformulier werd gesteld. Motieven De minister: „De motieven die het ge meentebestuur ertoe hebben gebracht geen gebruik te maken van mogelijke faciliteiten meen ik voor rekening van het gemeentebestuur te moeten laten. Overigens heeft het gemeentebestuur de vrijheid alsnog een aanvraag in te dienen, maar het is niet aan mij te de zen in de bevoegdheid van het gemeen tebestuur te treden". De heer Van Kemenade deelt mee, dat landelijk gezien ongeveer 1300 lagere scholen en ongeveer 500 kleuterscholen gebruik maken van de faciliteiten in het kader van het beleidsplan van de rege ring in kwestie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9