„Watersport bij hoge tarieven in handen hoge inkomensgroepen" Zorgen RPA over motivering adspirant hoofdkleuterleidsters PZEM moet 94 miljoen lenen voor financieringen in 1977 Twee watersporters door het Carnegiefonds gehuldigd Verzorgingstehuis Kapelle en Reimerswaals gemeentehuis begin volgend jaar klaar ZATERDAG 20 NOVEMBER 1976 WERKGROEP 'JA CHTHA VENS' IN NOTA: „TARIEVEN MOETEN BETAALBAAR BLIJVEN VOOR LAGER BETAALDEN" MIDDELBURG - Indien geen aan vaardbare tarieven voor ligplaatsen in 'nieuwe' jachthavens kunnen worden verkregen, dan is de consequentie dat uitbreiding van de watersportbeoefe- ning in Zeeland zich voor een groot deel zal beperken tot de hogere inkomst- groepen. Ook moet er dan ernstig reke ning worden gehouden met het feit dat uitbreidingen van het ligplaatsenbes tand in Zeeland in handen komen van 'heinde en ver'. -Dat staat in de nota 'Inzake beperking aanleg en exploitatiekosten jachtha- vens', samengesteld door de studie groep 'Jachthavens' van de Provin ciale Raad voor Recreatie in Zeeland. Volgens de studiegroep heeft het weg vallen van de subsidiemogelijkheid voor de jachthavens ernstige conse quenties voor de tarieven voor ligplaat sen in nieuwe jachthavens. „Tot voor enkele jaren gaf de aanleg van jachtha vens in de Deltawateren geen enkel probleem ten aanzien van tarieven voor ligplaatsen, omdat de centrale overheid een hoge bijdrage in het onrendabele deel van de investering verleende. Hier door werden aanvaardbare tarieven mogelijk gemaakt", aldus de werkgroep in haar nota. De liggelden waarop de werkgroep doelt zijn die, „die in het Veerse Meer van krachtzijn: 13,50 tot 15,00 per m2 boxoppervlakte". De werkgroep legt er in haar betoog met name de nadruk op, dat de tarieven voor ligplaatsen in 'nieuwe havens' ook be taalbaar blijven voor en middeninkomens. „Zolang geen voor alle inkomensklassen betaalbare lig gelden kunnen worden verkregen zal het overheidsbeleid zich tussen twee uitersten bewegen: Doorgaan met de aanleg van jach thavens. En dan zullen deze door hoge tarieven grotendeels bezet worden door vertegenwoordigers van de hogere in komensgroepen uit geheel Nederland en de buurlanden. De uitbreiding van het ligplaatsen bestand sterk afremmen. Daardoor kunnen de belangen van de bevolking dan beter worden veilig gesteld omdat wordt gewacht op het moment, dat er wel aanvaardbare tarieven kunnen worden berekend". Overigens kan vol gens de werkgroep in een situatie van afremmen een prijsverhogend effect ontstaan op de tarieven van bestaande (particuliere) havens, doordat de vraag naar ligplaatsen het aanbod sterk gaat overtreffen. De werkgroep gelooft dat problemen in nieuwere watersportgebieden wellicht kunnen worden voorkomen door een ge faseerde uitbreiding van het ligplaat senbestand. „De belangen van de eigen bevolking kunnen zodoende beter wor den beschermd", zo stelt men. In de nota geeft de werkgroep 'Jachtha vens' een aantal voorbeelden op welke wijze men bij de technische opzet van metTlage jachthavens op de kosten kan besparen. Onder meer noemt men daarbij. Verdeling van de havenkom in enkele W erkvoorzieningschap benoemde A. Sponselee tot hoofdadministrateur TERNEUZEN - Het algemeen bestuur van het Sociaal Werkvoorzienings schap Zeeuwsch-VIaanderen heeft vrijdagmiddag de heer A. Sponselee uit Vogelwaarde benoemd tot hoofdadmi nistrateur. Aan deze beslissing ging een korte be sloten vergadering vooraf. De heer Sponselee is chef van de afde ling financiën en comptabele van de ge meente Hontenisse. Zijn benoeming gaat 1 maart, of zoveel eerder als moge lijk is. in. BEGROTING: INVESTERING RUIM f 113 MILJOEN BEDRIJFSTIJD KERNCENTRALE 70 PROCENT VLISSINGEN - Uit de investeringsuit- gavenbegroting van de nv PZEM voor 1977 blijkt, dat volgend jaar naar ver wachting 113.500.000 gulden zal worden geïnvesteerd. De totale financierings behoefte voor dat jaar zal 94.000.000 bedragen, waarvoor aan aandeelhou ders een machtiging gevraagd zal wor den tot het aangaan van geldleningen. Ineen toelichtingopdebegrotingstaatte lezen,datdenuvoorl976verwachteelek- triciteitsafeetin het eigen voorzienings- gebied van bijna 5 miljard kWh ook voor het komende jaar wordt geraamd. „Dit lijkt een zogenaamde nul-groei, waarbij echter moet worden bed acht dat de min of meer constante alname van beide super-grootverbruikers de eventuele groei van andere afnemers over het ge heel genomen nagenoeg compenseert." De verwachte groei van de gasafcet in 1977 is 3,4 procent ten opzichte van 1976 ra wel tot 344 miljoen m3. In deherziene begroting 1976 - zo staat te lezen - is uitgegaan van een bedrijfstijd van de kernenergiecentrale van78procentgelet op de tot heden over dit jaar behaalde resultaten, voor 1977 is echter wederom 70 procent aangehouden. CVI krijgt toch vergunning voor ontgronden van stortplaats MIDDELBURG/TERNEUZEN - Gede puteerde staten hebben in principe be sloten de 'Centrale Vuilverwerkende Industrie' <CVI) in Terneuzen alsnog op haar stortplaats-in-wording in de Van Wijckhuijsepolder bij Hoek. De ver gunning is gegeven onder bepaalde voorwaarden waarover de CVI zich nog moet uitspreken. Het bedrijf werd onlangs door de Ter- neuzense kantonrechter veroordeeld tot een boete van 500,- omdat het zou hebben ontgrond zonder vergunning. De CVI ging van die uitspraak in hoger beroep. Het bedrijf heeft steeds aange voerd, dat er voor het werk in de Van Wijckhuijsepolder - het verplaatsen van de bovenste laag aarde - geen toestem ming van g.s. nodig zou zijn. B. en w. van Terneuzen huldigden een tegengesteld standpunt. Terwijl de CVI met het voorbereiden van de stortplaats bezig was. maakte de Terneuzense gemeen tepolitie proces-verbaal op. Uit veilig heidsoverwegingen vroeg het bedrijf alsnog een ontgrondingsvergunning aan. Die krijgt de firma nu binnenkort thuisgestuurd. Daarbij is rekening gehouden met één stop van de kernenergiecentrale in dat jaar voor wisseling van brandstofele menten. „In 1978 zullen twee van derge lijke stops vallen. Getracht wordt dit naar de toekomst te verschuiven; in de loop van 1977 zal echter worden nage- gaanofhetwellichttocheconomischeris in 1977 tweestops te hebben. Deherziene begroting voor dit jaar zal dan te zijner tijd uitdezen hoofde wel een geheel ander beeld geven", aldus de toelichting. Er wordt aan toegevoegd, dat het grote verschil tussen de resultaten in de oorspronkelijke begroting 1976 en in de thans voorlig gende herziening over dit jaar 'dan ook voornamelijk is toe te schrijven aan de verbeterde bedrijfstijd van de kernener giecentrale'. Voor 1977 worden de volgende kapitaal- lasten ten laste van de exploitatiereke ning vernacht: afschrijvingen 49.000.000eninterest63.000.000gulden. Wat betreft de stroomopbrengst wordt voor het komende jaar de totale afzet geraamd op 5.040 miljoen kWh, waarvan 4.921 miyoen kWh in het eigen voorzie- ningsgebied. Dit laatste wordt thans voor 1976 begroot op 4.951 miljoen KWh, waaruit een 'gelijkblijven' kan worden geconstateerd (1975 was 4.708 kWh). De verwachte bedrijfstijd van de kernener giecentrale is voor 1976 - op basis van de gunstige gerealiseerde bedrijfstijd in de eerste 8 maanden van het jaar - op 78 procent gesteld, terwijl voor 1977 we derom een bedrijfstijd van 70 procent is aangenomer.Voor 1977 is uitgegaan van een prijsniveau voor fossiele brandstof fen van gemiddeld 240 per ton olie en 16,9 cent perm3 gas (1976: 204, respec tievelijk 14,3 cent.) De voor 1977 geraamde gasopbrengst van 73.500.000 is eehaseprr) nn een afzet Problemen rond watervoorziening Axel en omstreken AXEL - In Axel en omstreken zijn don derdag en vrijdag problemen ontstaan met de watervoorziening. Een aantal inwoners klaagde over het wegvallen van de waterdruk en het tappen van bruin water. De Watermaatschappij Zeeland (WMZ) deelde desgevraagd mee dat de moei lijkheden ontstaan zijn doordat de NSM te Sluiskil sinds donderdag voorzien wordt van water uit St. Jansteen, en de capaciteit van de leiding te gering bleek om daarmee ook Axel te voorzien. Na dat de leidingen waren omgezet, het geen gepaard ging met het wegvallen van de druk en het bruine water uit de kraan, was in de loop van vrijdag de wa terdruk in het gebied rond Axel weer normaal van 343.900.000 m3 gas, als volgt gespeci ficeerd: kleinverbruikers290.100.000m3, blokverwarming 16.200.000 m3, groot verbruikers 37.500.000 m3 en eigen ver bruik 100.000 m3. (De totale afeet over 1975 bedroeg 328.000.000 m3. voor 1976 wordt deze geraamd op 332.500.000 m3). Deopbrengstramlngenvoorl976enl977 zijn beide gebaseerd op de tarieven voor diyerseverbruikerscategorieêndiesinds 1976 van kracht zijn. „Een eventuele ver hoging", aldus de toelichting, „van deze tarieven zal -naar verwach t wordt- geen noemenswaardige invloed op de finan ciële resultaten hebben.daar de inkoop prijzen waarschijnlijk in dezelfde om vang verhoogd zullen worden". Bedrijfstijd In de herziene begroting 1976 is voor de bedrijfstijd van de kernenergiecentrale 78procentaangehouden. Di tpercen tage isbepaald onder invloed van de tot sep tember jongstleden behaalde resulta ten. Voorl977 is wederom uitgegaan van 70 procent, waarbij rekening is gehou den met één splijtstofwisseling in dat jaar. De begroting voor het komende jaar toont winstsaldo's voor het elektrici- teitsbedrijfen hetgasbedrijfvoorrespec- tievelijke bedragen van ƒ4.440.000 en 8.809.000. Opgemerkt dient te worden, dat in het winstsaldobedrag voor het elektriciteitsbedrijf geen rekening is ge houden meteen tariefsverhoging (4 pro cent), die de nv PZEM met ingang van 1 januari 1977 voor kleinverbruikers wil invoeren. Verwachtmagdus worden, dat dit winstsaldo hoger zal uitkomen. Brandstoffen is een postop de begroting, die in vergelijking met het resuitaa t over 1975 en de herziene begroting 1976 voor het komende jaar aanmerkelijk is ver hoogd. Voor deze post is voor de een trale Zeeland een bedrag van 34.024.000 be groot, terwijl de herziene begroting 1976 een bedrag van 28.214.000 laat zien en hetresultaatl975/ 28.599.412. Een groot verschili s te merken bij de brands toikos- ten voorde concentionele centrale Bors- sele: voor 1977 begroot op ƒ77.968.000 (vergeleken met respectievelijk ƒ56.323.000 en ƒ36.451.189) en voor de gasturbine Borssele: 439.000 317.000 en 257.871). De centrale Temeuzenlaat voor deze begrotingspost ten opzichte van 1976 (4.330.000)eenlichtedalmgzien 4.045.000), wat ook geldt voor de be grotingspostsplijtstof voor de kernener giecentrale Borssele: 24.708.000 tegen 26.731.000 in 1976 (herziene begroting). compartimenten met verschillende diepte (bijvoorbeeld: minimaal 1,50 - maximaal 2 meter); Het reserveren van bepaalde delen van de haven voor doe-he1>zelf- activiteiten ten aanzien van het maken van aanlegplaatsen. De haven zodanig situeren, dat in de aanleg van havendammen kan worden beperkt id.m.v. een grotere afstand tot het open water). Zoveel mogelijk gebruik maken van aanwezige voorzieningen en omstan digheden. Hierdoor behoeven bepaalde delen van een plan niet te worden uitge voerd. Exploitatie Volgens de werkgroep kan in het alge meen worden geconstateerd dat bij de exploitatie van een jachthaven door een vereniging de tarieven voor lig plaatsen als regel het laagst zijn, ge volgd door de exploitatie van een stich ting. „In beide gevallen", zo stelt men, „is er een belangrijke mate van zelfwerk zaamheid, die zich al bij de aanleg kan voordoen". De commerciële havens hebben volgens de groep de hoogste lig gelden. „Het voorzieningensniveau is ech ter meestal aanzienlijk hoger dan bij verenigingshavens". De belangrijkste randvoorwaarden voor een goede exploitatie van een haven zijn volgens de groep: tarieven van een rede lijk peil en een niet te grote haven (maximaal 250 -300 ligplaatsen). In haar nota legt de werkgroep, voor wat de be stuurlijke kant van een watersportge bied betreft er de nadruk op. dat zulks het best functioneert door middel van een schap. Ook hecht men veel belang aan een goede samenwerking tussen water- sportgebieden onderling. „Een perio diek overleg, dat bijvoorbeeld door be middeling van de Pronviciale Raad, tussen de verschillende gebieden vormt hiertoe wellicht een stap in de richting". Op de foto: mr. Mentsert Spaanderman overhandigt de redders de onderscheiding. VOOR REDDING OPVARENDEN VAN GEEXPLODEERDE TANKER IN HET ZIJPE THOLEN - Mr. A. P. Mensert Spaan derman, districtscommandant van de rijkspolitie te water, heeft vrijdagmid dag twee watersporters namens het Carnegie heldenfonds onderscheiden. Dat waren de heren G. H. Polderman uit het Brabantse Halsteren en M. de Letter uit Antwerpen. Zij kregen tij dens een bijeenkomst in het gemeente huis in Tholen een diploma van het Carnegiefonds en een zilveren asbak met inscriptie. Polderman en De Letter redden ruim twee jaar geleden een aan tal opvarenden van het Belgische mo tortankschip 'Moseltank', dat in het Zijpe bij Bruinisse explodeerde. Op 19 juni 1974 deed zich aan boord van de 'Moseltank', die was geladen met brandbare stoffen, een enorme explosie voor. Het scheepsdek barstte open, tankdeksels en de reddingboot werden in de lucht geslingerd. Er ontstond een enorme vuurzee. Bij deze ramp werd de 23-jarige stuurman van de 'Moseltank' op slag gedood. Op het moment van de explosie voeren er in de omgeving van de in nood verkerende 'Moseltank' vele pleziervaartuigen, waaronder het mo- HERSTEL BETONPLATEN NU VOLOP BEGONNEN TOTALE SCHADE 1,2 MILJOEN KAPELLE/KRU1NINGEN - Het einde van de 'betonplaten affaire', die de bouw van eén verzorgingste huis voor bejaarden in Kapelle en van het nieuwe gemeentehuis van Reimerswaal in Kruiningen ernstig heeft vertraagd, is in zicht. In beide gebouwen wordt momenteel hard gewerkt aan het aanbrengen van voorzieningen, die moeten voorko men dat er in de toekomst proble men ontstaan met de betonplaten, die zoals bekend wegens een te hoog gehalte calciumchloride roestvor- ming vertonen. Onder de platen worden stalen balken aangebracht ter ondersteuning van de betonpla ten en onder die balken worden uit platen bestaande plafonds beves tigd. Eind september werd in een deel van het verzorgingstehuis in Kapelle al begonnen met het herstel van de pla fonds. Er werd toe zowel voor de an dere delen van het gebouw als voor het gemeentehuis in Kruiningen nog een ander systeem onderzocht, na melijk het aanbrengen van voor spankabels in de betonplaten. Dit systeem bleek echter zeker niet goedkoper dan het aanbrengen van de stalen balken. Met alle bijko mende kosten zou het waarschijnlijk zelfs duurder zijn geweest. In Kapelle is de laatste weken met man en macht gewerkt aan het aan brengen van nieuwe plafonds in die ruimten van het verzorgingstehuis, waar dat nodig is. Aannemer IBC- Best zette er op een gegeven moment zelfs zestig mensen aan. Volgende week komt de bouwcommissie weer bijeen. Dan zal gesproken worden over de datum van eerste oplevering Vermoedelijk wordt het 16januari.In ieder geval hoopt het bestuur van het verzorgingstehuis, dat uiterlijk 1 maart alle bewoners hun intrek in hun nieuwe huis zullen hebben ge nomen. Oorspronkelijk had de inge bruikname afgelopen zomer al een feit moeten zijn. Momenteel zijn sommige ruimten van het gebouw al helemaal afgewerkt nadat de stalen balken en de plafondplaten waren aangebracht. Een woordvoerder van het bestuur vertelde veel waardering te hebben voor de inzet waarmee ar chitectenbureau Rothuizen 't. Hooft en aannemer IBC. de installateur van de verwarming en de schilders aan het werk zijn geslagen om het gebouw zo spoedig mogelijk gereed te hebben. Waardering uitte hij ook voor de medewerking van de verze kering, die voorschoten heeft ver strekt om deafwerking zo snel moge lijk te laten verlopen. De definitieve hoogte van de schade in Kapelle is nog niet bekend. Verwacht wordt dat er wel meer dan een miljoen gulden mee gemoeid zal zijn. Rij de bouw van het nieuwe gemeen tehuis in Kruiningen is wel reeds een eindbedrag van de schade op gemaakt. Dit beloopt ongeveer twee ton. Wat het herstel van de schade in Kruiningen betreft is men al volle dig rond met de verzekering. Vol gens ir. J. D. Pole.v van het architec tenbureau Tothuizen 't Hooft, dat ook in Kruiningen (mede) het ont werp gemaakt heeft en de directie van de bouw voert, is het bouwwerk in Kruiningen het eerste geval in het kader van de tot een klein nationaal schandaal uitgegroeide betonplate- naffaire, waarin de hele kwestie tus sen verzekering, opdrachtgever en bouwers is opgelost. Hij vertelde dat het contact met de verzeke ringsmaatschappij steeds prettig is geweest, hoewel er soms op mara thonvergaderingen wel een harde noten gekraakt moesten worden. Het gemeentehuis in Kruiningen. waarin zoals ook blijkt uit het schade-bedrag - minder slechte be tonplaten zijn gebruikt als in het ver zorgingstehuis in Kapelle, had eind september begin oktober dit jaar op geleverd moeten worden. Waar schijnlijk zal de vleugel met de afde ling algemene en interne zaken en de ruimten van b en w (rechts van de hoofdingang) eind dit jaar opgele verd en in gebruik genomen kunnen worden. De andere vleugel, met de ruimten voor de dienst gemeentenwerken en de afdelingen sociale zaken en be volking za! eind februari of begin maart gereed zijn. JAARVERSLAG OVER 1975-1976 ADVERTENTIEl 7elZJÉ. De stoere stofzuiger uit Denemarken WERKLOOSHEID WERKT DOOR MIDDELBURG - „Het grote aantal kleuterleidsters, dat zakt voor de B-akte vervult staf en docenten van de rijks pedagogische academie te Mid delburg met grote zorg. Van de 66 kan didaten, die dit jaar eindexamen de den, slaagden er slechts 44 Blijkbaar werkt het niet aan aan de slag kunnen komen als leidster bij het kleuteron derwijs en de daardoor noodgedwon gen werkzaamheden buiten de onder wijssector - in vaak volkomen andere werksituaties - sterk demotiverend. De studie wordt óf voortijdig afgebroken óf geheel of gedeeltelijk verwaarloosd. De plaatsingsmogelijkheden bij het kleuteronderwijs zijn al een aantal ja ren zo gering, dat van een ernstige werkloosheid onder de afgestudeerde kleuterleidsters moet worden gespro ken". Dit schrijft adjunct-directeur F. Maan dag van de rpa in het verslag over het cursusjaar 1975-1976 van de kleuterop leiding en de onderwijzersopleiding aan de rpa. In het algemene gedeelte van het jaar verslag wordt opgemerkt, dat het ge brek aan ruimte op de rpa de academi- sering van het ondeerwijs sterk belem mert. „De verwachte integratie van beide op leidingen laat langer op zich wachten dan we hoopten", schrijft de heer Maan dag. ..De zeer beperkte mogelijkheid tot deelneming aan een viertal deelexperi- menten kan nauwelijks een aanzet wor den genoemd tot integratie. Na veel wikken en wegen hebben directie en do centen gemeend dit jaar op géén van de vier experimenten in te moeten schrij ven. Zij vinden dat deze experimenten zo'n klein marginaal deel van de beoogde integratie bestrijken, „dat de enorme hoeveelheid energie die dit met zich meebreng! voorlopig beter in eigen academie kan worden ingebracht. De uitgesproken wens, dat spoedig nadere richtlijnen voor verdere integratie van de zijde van de overheid zouden worden gegeven is niet bewaarheid geworden. De belangstelling uit het veld voor de deelexperimenten is vrij groot, maar de rpa heeft gemeend er niet op te moeten inschrijven": De huisvesting blijft een probleem voor de rpa: drie leslokalen en twee gymlokalen worden permanent bijge- huurd. „De nieuwbouw vordert ge staag, maar traag. De eerste paal gaat waarschijnlijk aanvang 1977 in de grond, de verwachting blijft, dat na au gustus 1978 het nieuwe gebouw zal kunnen worden betrokken". Academisering Het academiseringsproces heeft verder voortgang gevonden, alle academise- ringsplannen konden echter nog niet ten volle worden uitgewerkt en gereali seerd. Dit jaar is een begin gemaakt met geïntegreerde academisering: studen ten van beide afdelingen volgen in groe pen van wisselende samenstelling ge lijktijdig colleges maatschappijleer en cuma (cultureel en maatschappelijk le- Ten aanzien van de C-cursussen (avon dopleiding voor leraren aan rpa en cpa) wordt in het rpa-jaarverslag opgemerkt, dat uitstel van de afbouw van de C-cursussen tot 1983 de Zeeuwse Leer gangen op dit moment een comfortabel steuntje in de rug geeft. „Het overleg in het Deltainstituut is er vooral opgericht een lerarenopleiding binnen Zeeland te ontstond. De aanmelding voor de on derwijzersopleiding bedroeg ongeveer honderd. Per 1 september 1975 waren 232 studen ten ingeschreven op de rpa voor de on derwijzersopleiding en 210 voor de kleu teropleiding. Van de 66 eindexamen kandidaten voor de onderwijzersop leiding slaagden er 54. Voor de akte-A voor kleuterleidster slaagden 46 van de 47 kandidaten en voor de B-akte 44 van de 66. In totaal verlieten 28 adspïrant- onderwijzers de opleiding tussentijds. Bij de kleuterleidsters waren dit er 14 (A) en 6 B). De rpa heeft de beschikking over 197 oefen- en hospiteerscholen verspreid over geheel Zeeland, West-Brabant en Goeree- Overflakkee en twee rijksleer scholen te Middelburg. torjacht 'Cippelina Argentate'. met aan boord de heer en mevrouw Polderman, en het motorjacht 'Pifalema' met de heer De Letter en zijn verloofde uit Ant werpen. De heer Polderman voer op volle kracht naar de brandende tanker om hulp te bieden. Ook de heer De Let ter voer onder schrikaanjagende om standigheden naar het als een fakkel brandende motortankschip. De heer Polderman slaagde erin om de schip persvrouw, haar tien maanden oude zoontje, twee vakantiegangers en en kele huisdieren van de 'Moseltank' te halen. De schipper van de tanker weigerde van boord te gaan; hij vond het zijn plicht om zijn brandende vaartuig buiten de vaarroute te manoeuvreren. Nadat de schipper zijn schip aan de grond had ge zet, ging de heer De Letter met zijn j acht langszij van de 'Moseltank'. Hij wist de schipper te overreden zijn schip in de steek te laten en aan boord van het jacht te stappen, omdat het geenszins denk beeldig was, dat er nog meer explosies zouden volgen. Alle geredde opvarenden werden be houden naar de jachthaven van Sint- Annaland op het eiland Tholen overge-_ bracht. Lof In een toespraakje toonde mr. Spaan derman zich vol lof over het heldhaftig gedrag van de beide watersporters. De huldigingsbijeenkomst werd onder meer bijgewoond door schipper A. H. van Noord van het rampschip. Ook zijn vrouw was aanwezig. Burgemeester J. E. van Boeijen van Tholen was een en al waardering. Hij verklaarde het feit, dat de redders zolang op hun onderschei ding hebben moeten wachten met: „De onderscheidingen van het Carnegie fonds moeten wat betekenen en blijven betekenen. Men gaat niet over één nacht ijs." De burgemeester van Tholen maakte van de gelegenheid gebruik, aan te dringen op een spoedige totstandko ming van een rampenregeling voor het Schelde-Rijnkanaal. „Het kanaal loopt vlak langs het stadje Tholen. En er va ren nogal eens wat tanker svoorbij met een lading, waarvan wij gelukkig niet altijd weten wat het is. Uit dien hoofde maak ik me daar nogal eens wat zorgen over", aldus de burgemeester van Tho len. Onder de genodigden bevond zich ook burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse. Het scheepsongeval ge beurde op het grondgebied van zijn ge meente. Hij complimenteerde de heren Polder man en De Letter: „Ze hebben het als een eenvoudige daad gezien. Maar 't was niet zo eenvoudig. Daarom ben ik blij, dat ze een onderscheiding hebben gekregen". De heer Polderman tenslot te: „Ik heb het als niet meer dan ra'n plicht beschouwd. Als het morgen weer gebeurde, zou ik hetzelfde doen...". behouden. Overleg met het ministerie S"' vond ook dit academiejaar plaats te- S5 815 MdsdieMt roomskatholiek op; neinde een klimaat in onze regio in stand te houden, waarin over vijf tot ze ven jaar een leraren part-time opleiding nieuwe stijl optimale startkansen zal hebben". Het toelatingsbeleid voor de onderwij zersopleiding was soepeler dan voor de kleuteropleiding. Voor de laatste kon- den slechts 42 studenten worden toege laten, waardoor een grote wachtlijst - protestant-christelijk en 23% geen of niet vermeld. Bij de kleuteropleiding was hel percentage als volgt: r.-k. 26% (A.) en 22% (B); 40% pc (A en B) en geen godsdienst 34% (A) en 38% (B). De C-cursussen op de rpa werden gevolgd door 212"studenten verdeeld over zeven cursussen. Het percentage geslaagden aan de C-cursussen bedroeg 44. welis waar minder dan de helft, maar nog ruim boven het landelijk gemiddelde. C. de Jager - in Oostburg geboren chef generale staf DEN HAAG - Tot nieuwe chef van de Generale Staf is generaal-majoor C. de Jager benoemd. Hij zal per 1 mei van het volgend jaar generaal J. E. van der Slikke opvolgen. C. de Jager was al ruim twee jaar plaatsvervangend chef van de Generale Staf en tevens plaats vervangend Bevelhebber der strijd krachten. Generaal-majoor De Jager (51) is gebo ren in het Zeeuwse Oostburg. Hij kwam in 1946 als oorlogsvrijwilliger in dienst. Hij volgde zijn opleidingen onder an dere in Engeland en Amerika. Hij was onder meer docent voor tactiek en stra tegie bij de Hogere Krijgsschool en commandant van een afdeling veldartil lerie in het Duitse Seedorf. In 1972 werd hij benoemd tot hoofd van de afdeling personeel bij de Staf Bevel hebber Landstrijdkrachten. In 1973 volgde zijn benoeming tot sous-chef planning en internationale zaken bij de Generale Staf. Hij is officier in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden. RESTO - VROUWENPOLDER tel. (01189) 1900, b.g.s. 1965 Reserveringen diners - partijen - koffietafels

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 41