I Vlinders VERRUKKELIJKE WEZENS pinnen Buiten d„ PUZZELENPUZZELEN PUZZELENPUZ2 KAMPIOENSCHAPPEN DELTA FEDERATIE EN KUSTHENGELEN VAN SIMPEL TOT GECOMPLICEERD ui ff P s V ö9 Él si sTm^^naT B 9 ggj; §8 rm ^Ét ff KANDIDATEN BEKEND i 1 s i •i i i 1 1 ms b DE KUNST VAN CAMOUFLAGE ZATERDAG 20 NOVEMBER 1976 Vlinders behoren, met vogels, tot de verrukkelijkste wezens van de na tuur; we associëren ze met zon en zo mer, warmte en kleuren, ze maken geen lawaai (wat een zegen, vogels bunnen wel eens te druk zijn) ze zijn enkel maar mooi, boeiend, kortston dig, mysterieus. Ze zijn er overdag, ze zijn er 's avonds, ze zijn er 's nachts; liun kleurenpracht is onvoorstelbaar, hun vormen zijn het ook, en de moderne technieken vah fo tografie en reproductie maken het mogelijk dat alles te vangen, vast te leggen, zoals nog nooit is mogelijk ge weest. Zeker, er bestaan adembene mend mooie boeken over vlinders uit het verleden. Maar die zijn, helaas, voor een gewone sterveling niet meer te betalen, en dan ook nog enkel uit esthetische en cultuurhistorisch oog punt van belang, want de huidige stand van de wetenschap geven ze na tuurlijk niet weer. Wie in vlinders belangstelten mogelij'fc zelfs vlinderboeken verzamelt, weet dat er op dit gebied heel wat bestaat, ,en heel wat fraais bestaat. Er is nu een prachtboek bijgekomen, het Spectrum Vlinderboek van Tho- masC. Emmel, van de universiteit van Florida. Rienk de Jong, als conserva tor verbonden aan het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden vertaaldehet. Hetis een grootformaat boek in een fraaie linnen band, 260 pa gina's omvang, waarin 317 schitte rende kleurenfoto's van dagvlinders staan afgebeeld. De meeste van deze afbeeldingen zijn van het formaat van een halve prentbnefkaart ongeveer (dat wil zeggen acht foto's op een pagi na) maar er zijn ook vele foto's die een hele of zelfs twee pagina's beslaan. Al deze foto's zijn van levende vlinders in actie gemaakt, dus geen opgeprikte, dode, verdroogde en vervonnde geval len. Alleen.al het bekijken van deze foto's van vlinders uit alle werelddelen en klimaatzones is een lust voor het oog. Behalve deze platen is er echter ook de tekst, verduidelijkt met vele tekenin gen, kaarten, overzichten e.d. Daarin wordt niet alleen het leven van de vlinders beschreven vanaf de hofma- king, de paring, tot het leggen der eie ren,het rupsstadium, de metamorfose, e.d., maar ook wordt alles verteld over de merkwaardige mimicry, waardoor bepaalde soorten ongevaarlijke vlin ders op giftige of onsmakelijke soorten zijn gaan lijken; over de camouflage, de trekgewoonten van diverse soorten, over eet- en slaapgewoonten. Ook voor verzamelaars zijn er allerlei wenken. Men begrijpe goed: dit is géén deter- mineerboek, maar een algemeen- oriënterend boek over Dagvlinders van de hele wereld, en als zodanig een prachtwerk dat ik iedere vlinderlief- hebber. of liever iedere liefhebber van de natuur en Van een mooi boek. warm aanbeveel! en C. J. Zwakhals te kunnen bespre ken, nu is "Nachtvlinders in Kleur" van dezelfde auteurs uitgekomen, en ook weer uitgegeven door Moussault, Baarn 21,501. Dit is wél een (eenvou dig, niet compleet) deteimineerboek- je, met fraaie, duidelijke afbeeldingen in kleur naar tekeningen van Niels Jonsson. Samen met het deeltje 'Dag vlinders' een heel bruikbaar boekje voor beginnende vlinderliefhebbers. Maar het wordt toch echt wel tijd dat er weer eens een grondig, up-to-date een echt Nederlands determineerboek voor vlinders gemaakt wordt: De fa meuze Ter Haar is volkomen verou derd en kost bovendien antiquarisch honderden guldens, en sindsdien is het eigenlijk behelpen gebleven, of moet men bij Duitse of Engelse determi- neerboeken te rade. moeten we helaas in menig geval, we kunnen vliegen, muggen, muizen en kakkerlakken maar niet hun gang la ten gaan. Het is echter een éardig boek; de oplossingen die gegeven wor den zijn de meest humane. Het is ook een heel interessant boek. omdat het zoveel wetenswaardigs uit de geschie denis geeft (ook metoude prentjes) en veel informatie in het algemeen. Dus: een heel apart deeltje in deze bekende Elsevier-reeks. en ook zeër aanbevo len. Ooi We e blijven nog even bij de 'Insek- ten'. Onder deze "titel verscheen er in Elseviers serie 'Hoe Dieren Leven' een boek van Walter M. Blaney. 22,50). 160 pagina's. Drs. G. v. d. Velde ver taalde het. Dit boek is natuurlijk nietzo uitvoerig als het voorafgaande, maar het is ook uitstekend van inhoud, keurig uitge voerd en fraai geïllustreerd met teke ningen en foto's, bijna allemaal in kleur. (Elsevier, Amsterdam). Bij dezelfde uitgeverij verscheen een nieuw, en zéér interessant deeltje in de bekende serie 'Natuurgidsen', en wel 'Elscvicris Gids van Nuttige en Scha delijke Dieren in en om het huis'. Dat ik dit boekje vandaag méé bespreek, komt doordat die 'nuttige en schade lijke' dieren vrijwel allemaal insekten zijn. (Natuurlijk komen ook muizen en ratten aan bod. zelfs de steenmarter!) Een dier dat ik persoonlijk vaak in huis heb gehad, en wel in diverse hui zen waar ik woonde, is de hermelijn, maar dat diertje wordtnietbehandeld. Het is nuttig als het de muizen en ratr ten opruimt, en schadelijk als het je pluimvee doodt, Bedoelde gids is oorspronkelijk een Deense aangelegenheid, en heet dan zoiets als Wilde dieren in huis en op het erf. Maar de Nederlandse titel geeft wel goed weer waar het in feite om gaat: om 'Ongedierte' en hoe we dat kunnen weren, bestrijden, verdelgen. En dat 'ok voor een ander boek van Spec trum, Utrecht, 'Zwerftocht door het Insektenrijk', van Walter Linsen- maier. voor Nederland geredigeerd door drs Duffels en drs Ellis, beiden verbonden aan de afdeling Entomolo gie van het Zoölogisch Museum te Amsterdam, heb ik niets dan lof. Net als het Vlinderboek van Spectrum, is dit een werk om enkel in superlatieven over te schrijven. De Zwitser Walter Linsenmaier werd in 1917 geboren; hij is een razend knap schilder en teke naar van dieren, een knap fotograaf ook, en een zeer bekend amateur entomoloog en boeiend schrijver. Uit de combinatie van die vier eigensehp- pen ontstond een werkelijk uniek boe kwerk dat op populair wetenschappe lijke, volkomen verantwoorde wijze de lezer invoert in de wondere, verbijste rende wereld van de insekten. Kosten noch moeiten zijn gespaard om dit boek ook uiterlijk zeer fraai te maken. Het is gebonden in blauw linnen, bijna 400 pagina's dik. mooi papier, zowel voor de druk als voor de zeer mooie kleurenillustraties. Het is niet mogelijk in een kort bestek ook maar een flauwe indruk te geven van de veelzijdige inhoud van dit boek, enhetheeftook niet veel zin met getal len te schermen: dat er een goede 750.000 soorten insekten beschreven zijn tot nu toe (maar er zijn er veel meer), dat de eerste insekten naar men vermoedt een 400 a 350 miljoen jaar geleden ontstaan zijn, dat ze letterlijk overal (behalve in de oceanen) leven en ach voortplanten, enzovoorts. De tekst van dit boek is, zoals gezegd, zeer levendig en boeiend geschreven en de afbeeldingen zijn in één woord schitterend. Linsenmaiers tekeningen zijn vaak zó natuurgetrouw dat men in een reproductie nauwelijks zien kan of het een foto of een tekening betreft. Als heteenfoto is.staatheterbij venneld. en heus niet ten overvloede. Al zou ik toch zeggen dat bij afb. 29/2 het woord 'foto' vergeten is. Ook dit is een belangrijk, zéér aanbe volen boek. i de Vissen. Eerst, nog weer van Elsevier: 'Elseviers Groot Zeeaqua- riumboek', van K. Probst en J. Lange. 216 pag., groot formaat, 200 kleuren foto's en tekeningen, J' 69,-. Steeds meer mensen gaan een zeea quarium houden. Sedert het baanbre kende werk- van Portïelje. dat als Verkade-album in 1930 het licht zag. zijn er zoveel technische snufjes ge komen. tot geperfectioneerde filters en kunstmatig zeewater toe, dat men het gerust kan wagen, zeker als men al wat ervaring heeft opgedaan met het zoetwateraquarium. En, laat ik dat er direct bij zeggen: als men over een ruime beurs beschikt, want het is een kostbare liefhebberij. En dan. ja dan ontvouwt zich een wereld voor de ogen van een zo onvoorstelbare pracht, dat. die van de vlinders er haast nog bij verbleekt. Sommige, nee vele. tropisch vissen en andere zeedieren zijn van een schoonheid en kleurenweelde die zijn weerga nauwelijks vindt, je moet het zien om het te kunnen geloven. Dit zéér frame boek ('Meeresaquaristik' is de oorspronkelijke titeli is een all round informatief boek voor wie een zeeaquarium wil gaan aanleggen, en ook voor wie er al een heeft. Het geeft talloze tips. ook de nieuwste over fil ters. verder over vangen, aanschaf, gewennen, enzovoorts, en verder is er dan een systematisch gedeelte waarin allerlei zeedieren worden beschreven, met wijze van houden. Eerst dieren als sponzen, kwallen, zeeanemonen, kora len, dan kreeftachtigen. schelpdieren, inktvissen, zeesterren, zeeëgels. en tenslotte de vissen. De foto's in dit boek zijn heel erg mooi. Het raadplegen van die nieuwste ge gevens die in dit boek worden vermeld, kan veel teleurstellingen voorkomen, en wanneer men dat bedenkt is dit boek daarom alleen zijn geld al ten- volle waard. Trouwens, zoals gezegd: de hele zeewateraquarium- liefhebberij is een dure aangelegen heid. Uitgeverij 'In den Toren' te Baam tenslotte brengt op groot formaat het boek van Keith Sagar en Jack Swain: 'The love of tropical fishes' onder de titel 'Tropische Vissen" 14.90, na 31 dec. 19,50). De vissen worden in twee groepen ver deeld: tropische zoetwatervissen en - zeevissen voor in het huiskamera- jauarium. Dit boek is geïllustreerd met 115 kleu- •enfoto's die ook al weer van voortref felijke kwaliteit zijn, de tekst is goed. Ie prijs opmerkelijk laag. gezien het ;ebodene. Horizontaal: 1 bedaardheid; 6 maalin richting; 9 blaasinstrumentje; 10 voor zetsel; 11 duistere periode: 12 woon schuit; 14 roofdier; 17 grijpen: 19 knijpbril; 20 gewricht; 22 tegenslag; 23 kerkelijk rechtscollege: 24 gele verf stof; 25 loofboom; 27 inlandse medi cijn in Indon.. 28 ijlen: 30 gevat; 32 smalle verhoging; 35 Turkse titel; 37 bastionvormig vestingwerk: 38 voegwoord; 39 arbeidsvermogen; 40 schande; 41 remittent. Verticaal: 1 mestgoot; 2 ontwijken; 3 decigram; 4 Zuidslavische munteen heid; 5 onwel; 6 doorlaatopening met deksel in een stoomketel; 7 rijgsnoer; 8 oorspronkelijke naam van radon; 13 bevlieging; 15 achting; 16 rotanstok; 17 omgang: 18 stuk van een land, door vreemd grondgebied omgeven: 21 in hoge mate: 22 Latijns voorzetsel; 26 klap: 28 afzetting van kalk of kiezel- zuur uit bronwater; 29 verkoudheids- verschijnsel: 30 overschot: 31 besluit; 33 vaste ondergrond; 34 inhoudsmaat", 35 bloedvat; 36 wier. ZOETWATERKAMPIOENSCHAP De kampioenschappen van de Delta Federatie zijn weer achter de rug en de kampioenen zijn bekend. Vorig jaar was er een povere opzet van het zoetwa terkampioenschap. Dit jaar is het aantal wedstrij den toegenomen en het zoetwaterkampioenschap van de Delta Federatie is tot een volwaardige com petitie uitgegroeid. De uitslag van deze competitie luidt: 1 kampioen C. Theunisse De Karper Bergen óp Zoom; 2 c. v. Nieuwburg De Karper; 3 F. Termoh- len Baroniesche Hengelaars; 4 Joh. Jansen De Kar per; 5 Th. Blijlevens De Karper; 6 M. de Weert GW Hoeven; 7 P. M. v. Gastel GW; 8 A. Schilder GW; 9 Th. Verbeek Bar. Hengelaars; 10 C. Aarts Bar. Hen gelaars. Dames: 1 kampioen mevrouw Vnnds GBV Roo sendaal; 2 mevrouw Roose GOA Axel; 3 mevrouw De Veth GW Hoeven en 4 mevrouw Van Rijnsber- gen VBO Oudenbosch. Korpsen: 1 kampioen De Karper Bergen op Zoom: 2 GW Hoeven; 3 Baroniesche Hengelaars Breda; 4 GBV Roosend aal en 5 Edelkarper Bergen op Zoom De prijsuitreiking zal worden gehouden op zater dag 27 november om precies half acht in de 'Hol landse Tuin' te Bergen op Zoom. Op deze avond zal naast de prijsuitreiking nog bingo worden ge speeld, terwijl de Goldstars voor de muziek zullen zorgen. ZOUTWATERKAMPIOENSCHAPPEN Ook zullen op deze avond de prijzen worden uitge reikt van de zeehengelcompetitie. Een competitie met 15 wedstrijden. Aan een groot aantal van deze wedstrijden heb ik deel genomen. Zo'n wedstrijd is altijd een ontmoetingspunt, waar je visvrienden ontmoeten het nodige "visserslatijn moet aanhoren. De organisatie van deze wedstrij den is in het algemeen goed. hetgeen veelal te dan ken is aan jarenlange ervaring. Er zijn natuurlijk altijd nog punten die voor verbetering vatbaar zijn. Er wordt bijvoorbeeld nog wel eens gesmokkeld met de onderlinge afstand van de hengelaars. Deze moet 5 m bedragen, maar er wordt nogal eens 4 m van gemaakt, waardoor het vissen minder aange naam wordt. Ook het aangeven van het inschrijfio- kaal naar het wedstrijdparkoers is op enkele wed strijden nog wel voor verbetering vatbaar. De wed strijdcommissies van verschillende wedstrijden- dienenzichervan bewust te zijn, dateen grootaantal; hengelaars plaatselijk totaal onbekend zijn. Dan zijn er voorts altijd wedstrijden waarbij getracht wordt om de uitslag zo spoedig mogelijk bekend te maken, maar ook wedstrijden waarbij ze het zo lang mogelijk rekken. Vooral als dit tijdrekken gebeurt door een rad van avontuur, zorgt dit bij veel wedstrijd vissers voor veel ongenoegen! Het is zeker geen reclame voor zo'n wedstrijd. Zoals het zich nu laat aanzien. (Het aantal zeehengelwedstrijden van de Delta Fe deratie zal toenemen tot 20) zullen de hengelaars een keus gaan maken. De wedstrijden waar het minder plezierig was, zullen ze dan wellicht laten vallen. De uitslag van de zeehengelcompetitie luidt: 1 kampioen A. Mens Eendrachtvissers; 2 C. Luijks Zeester; 3 W. Franken Edelkarper; 4 A. v. d. Ree Oosterscheldevissers; 5 R. Vermaas Oosterschel- devissers; 6 T. de Backere GBV; 7 J. Veraart GBV: 8 T. Krebbex Eendrachtvissers; 9 W. v. d. Heijden Zeester en 10 C. v. d. Sanden Zeester. Dames: 1 kampioen mevrouw Schouw Zeester; 2 mevrouw De Veth Zeester; 3 mevrouw Van Dorst .Zeester; 4 mevrouw Slabbekoorn EGHV en 5 me vrouw Van Hoof HVKK Junioren: 1 Adri Aarden Zeester: 2 Marcel Kroon Zeester: 3 Mary Lepoeter HVKK: 4 Kees Luijster- burg Zeester en 5 Andre Deegens HVKK Verenigingen: 1 Zeester Halsteren: 2 HVKK Kapel- Ie; 3 Oosterschelde Vissers Sint-Maartensdijk: 4 Eendrachtvissers Nieuw-Vossemeer en 5 Ooster schelde Zierikzee. NEDERLANDS KAMPIOENSCHAP KUSTHENGELEN NWS Het Nederlands kampioenschap kusthengelen is weer achter de rug. Dit kampioenschap leverde een pnmeur op van een vrouwelijke kampioen namelijk mevrouw De Koek van de Zeester uit Halsteren Zwager Jan en Peer waren voorheen ook al eens kampioen, zodat ze daar kunnen zeggen het blijft in de familie. De vangst was redelijk, maar viel enigs zins tegen door de verwachtingen. Het weer was wel regenachtig, maar toch goed en de stemming bij de deelnemers liet niet te wensen over. Toch blijkt het kusthengelen bij de NWS nog steeds een stiefkind te zijn. Voor het wereldkampioenschap zeehenge- len vanaf de boot en het kampioenschap zoetwa tervissen werd de pers schriftelijk uitgenodigd om hierbij aanwezig te zijn. Voor dit kampioenschap zou een paar persmensen telefonisch zijn uitgeno digd. omdat er volgens de perschef van de NWS in de lande meer belangstelling zou bestaan voor zoet als voor zout. Dit is een totaal verkeerd inzicht. Waar is er in Nederland een selectiewedstrijd ge weest met meer dan oOO deelnemers? Alleen in Zuid-WestrNederland bij het kusthengelen. dammen/1, anderson Van Leen (le Rooij uit Heerlen moch ten we weer een 12-tal problemen ontvangen, waarmee hij deze ru briek een goede dienst bewijst. Wij streven naar een redelijk hoog ni veau en wat de problemen betreft, zijn we bij De Rooij wel in uiterst deskundige handen. Om te beginnen een drietal eenvoudige werkjes met als sluitstuk een uit 1958 daterend probleem, waarvan de oplossing niet minder dan 13 zetten telt. Ook toen al bleek de Limburgse groot meester tot verbluffende prestaties in staat! 'Een simpel stukje voor huisdam- 9 f m 9 m juiste beginzet gevonden, verloopt de verdere ontwikkeling automa tisch. 35-30! 25x32.27x3816x18.33x2 24x42. 2x15 11x22.47x38 36x47.38-33 47x29, 15x2! Probleem van de week No. 1 w m 9 O 9 m m 33-28 12x21,23x12 32x23 A, 29x9 3x14, 12x3 21-26, 3x20 26x48, Motiefstand Blonde: wit: dam op 20. 2 sch. op 40 en 34. Zwart: dam op 48.1 sch. op 25. Wit aan zet. 20-29! 48x30. 40-35!!! A. op... 8x17, 28x37 bv. 17-22. 31-26 25-30. 26x28 30x39! 42-38 'Eénzetter* m Het z.g. magneetmotief. De witte dam trekt de aspirant-dam (nu schijf op 43) onweerstaanbaar naar een van de velden 31 of 40. waar één veld ver der een witte schijf gereed staat om het vonnis te voltrekken 'Samen met Scheijen. Een schuch tere poging om een prachtig motief te bewerken. Simpel? Het gaat echt niet anders'. 9 m m 9 9 W, h;:<i s 9 9 '9 A m. O M Het vinden van de juiste beginzet is uiteraard steeds de sleutel tot de op lossing van een probleem. Maar meestal is net dan verder wel zo. dat na enkele slagdwangzetten opnieuw naar een volgende sleutelzet gezocht moet worden. Bij de éénzetter is dat echter niet het geval. Eenmaal de De problemenserie De Rooij zal in een drietal afleveringen van telkens vier problemen plaatsvinden. Tel kens zal één probleem gelden voor onze oploswedstrijd. Wie de goede oplossingen van de - in totaal drie - problemen inzendt, dingt mee naar de prijs, bestaande uit een 2-tal Prismaboekjes: Damboek voor be ginners van L. de Rooij. Daar dit boekje ook voor meer gevorderden van belang is, speciaal voor hen, die meer systeem in hun spel willen brengen, achten wij dit boekje voor elke dammer een nuttig geschenk. Oplossing van probleem no. 1 kun nen binnen 2 weken worden inge zonden aan ons adres: Kasteelstraat 29 te Kapelle. Volledigheidshalve de stand nog in cijfers: Wit: 16 sch. op 15.16,21,27,31,32,34, 37, 39, 40, 41, 42, 45, 47, 48, 50. Zwart: 16 sch. op 4, 7, 8, 9.14,18, 19, 20, 22, 23, 24, 25, 28, 29, 35, 36. schaken/c. jansen De deelnemers aan de kandidaten matches zijn bekend. De loting is verricht. De strijd kan beginnen. Portisch-Larsen, Mecking- Polugajevski, Hort-Fischer en Petrosjan-Korlsjnoi. Het is natuurlijk uitgesloten, dat Fi scher meedoet. In dat geval zal Hort tegen Spasski moeten aantreden. Spasski, die nog steeds in Frankrijk vertoeft, is echter door de Russische schaakbond een speelverbod opge legd. Speelt Spasski niet, dan komt Tal tenslotte in aanmerking. Moge lijkheden en moeilijkheden nog ge noeg dus. Maar de grootste tramme lant staat ons met Petrosjan- Kortsjnoi te wachten. Een grotere antipathie tussen twee schakers is er sinds Capablanca-Aljechin niet geweest. Daarbij komen nog de poli tieke complicaties. Er staan ons in teressante gebeurtenissen te wach ten!! Een van de beste partijen uit de in terzonale toernooien was de partij Hort-Browne. Geen partij met duize lingwekkende combinatoirewendin- gen, maar met ragfijn positiespel. Een partij voor de fijnproevers. Wit: V. Hort Zwart: W. Browne (Ma nilla 1976) Engels I. c2-c4 e"-e5 2. Pbl-c3 Pb8-c6 3.g2-g3 g7-g6 4.Lfl-g2 Lf8-g7 5.c2-e4 Een van Nimzowitsch afkomstige speelwijze. De zwakte van veld d4 speelt voorlopig een ondergeschikte rol. 5 .Pg8-e7 6.Pgl-e2 0-0 7.d2-d3 d7-d6 8.0-0 f7-f5 De stelling vraagt om deze zet. Zwart poogt aldus het initiatief op de ko- ningsvleugel te nemen. 9.h2-h3 Lc8-e6 10.Pc3-d5 Dd8-d7 Een indirekte aanval op pion h3. II.Kgl-h2 Ta8-e8 Het is fraai om te zien hoe zwart zijn stukken in siagorde opstelt. De witte stelling is wat rommeliger, maar daarom nog niet slechter. 12.Lcl-e3 Pc6-d4 Zwart vindt, dat de tijd van voorbe reiding voorbij is en gaat tot actie over. Een andere mogelijkheid was h6. gevolgd door Kh7 en eventueel a5. De tekstzet- heeft als eerste doel het dominerende wit.te paard op d5 op te ruimen. 13.Le3xd4 c5xd4 14.Pe2-f4 Pe7xd5 Een blunder was natuurlijk 14 .c6 wegens 15.Pe6: met kwaliteitswinst. 15.e4xd5! Iets minder goed was 15.cd5: met de bedoeling op de c-lijn te drukken. Bijvoorbeeld: 15Lf7 16.efö: (an ders fe4:i Df5:17.Tcl Le5! 18.Pe6 Le6: 19.de6: c6! enz. 15.Le6-f7 16.Ddl-b3 Niet 16.Pe6 Le6:17.de6: Dc8! 18.Db3 c6 en zwart staat beter. 16.Kg8-li8 Nu dreigde Pe6 wél. Zwart plaatst bovendien een valstrik. 17.Db3xb7 Te8-b8 18.Db7-c6! Wit trapt er niet in. Met 18.Da7: zou hij zich lelijk in de vingers gesneden hebben. Er zou dan gevolgd zijn- 18Ta8 19.Db7 Tfb8 20.Dc6 Dc8! 21.Pe6 Ta7fi met stukwinst <Pc7:i. 18 .Dd7xc6 19.d5xc6 Tb8xb2 Men houdt het niet voor mogelijk, dat zwart deze stelling nog verliest. Maar het gebeurt! 20.Tal-bl! Tf8-b8 Op 20Ta2: volgt 21.Tb7 Tc8 22.Ld5! en pion c7 sneuvelt! Het ver dere verloop van de partij wordt be heerst door de zwakte van deze pion. 21.Tblxb2 TbSxb2 22.Lg2-d5! g6-g5 Nog het enige. Er komen nu ongelijke lopers op het bord. maar ook dat mag zwart niet baten, 23.Pf4-e6 Lf7xe6 24.Ld5xe6 Lg7-e5 Ook na andere zetten blijft wit in het voordeel Bijvoorbeeld 24,Ta2: 25.Tbl! Ti2:" 26.Kgl en wint. Of..f4 25.gf4: gf4: 26.Kg2 Le5 27 Kf3 en zwart is aan handen en voeten ge bonden. Slaan op a2 kan niet wegens Tgl (of Tbli en pion c7 valt. 25.Le6xf5 Tb2xa2 Zie diagram i t M X 'Si': Zwart staat zeer slecht. Ongelofelijk! Ongelijke lopers en een vrijpion op de a-lijn en toch 26.Lf5-e4 Niet26.Kg2 wegens26 .Ta6enTb6. 26,a7-a5 Als de zwarte toren de a-lijn verlaat, volgt Tal. 27.Kh2-g2 a5-a4?! Het is twijfelachtig of 27 .Ta4! de partij had kunnen redden (28.Tbl? Tb4!). maar nu is er zeker geen red den meer aan. Op 27 .Ta4! was wit op de koningsvleugel binnengedron gen. 28.Tfl-bl d6-d5 De enige manier om c7 te dekken. 29.Le4xd5 Kh8-g7 30.Tbl-b8 a4-a3 31.Tb8-g8r Kg7-f6 32.Tg8-e8! Dreigt 33.Te6 Kfó 34.KI3!! met mat. 32,Ta2-e2 Het enige, want 32.Ld6 leidt na 33.c5 meteen tot verlies. 33.Te8-e6^ Kf6-g7 34.c4-c5! Zwart is nu in complete zetdwang. Er dreigt 35.Kfl met stukwinst. 34.Te2-c2 De kapitulatie. Ook 34.a2 35.La2: was er niets meer. 35.Te6.xe5 Tc2xc5 36.Tc5xg5^ Kg7-f6 37.f2-f4 a3-a2 38.Ld5xa2 Tc5-c2* 39.Kg2-f3 Tc2xa2 Zwart gaf het op. Een grandioze pres tatie van Vlastimil Hort. bridge/T. Schipperheyn De laatste inzending in de Bols bridgetip-eompelitie 1976/77 is van Tony Friday, Engels international en als zodanig een geducht tegenstander sinds 1961. Hij schrijft over dc kunst van camouflage. Voor militairen een doodnormale zaak, maar door bridgers nog wel eens ver geten. Zijn uitgangspunt is dat. als men sterk is in een kleur, het verstandig kan zijn dat le camoufleren voor de leider. Deze taxeert uw kracht in een andere kleur dan wellicht verkeerd. Sch 7 Ha B 10 Ru A H V B 10 6 KI A H V 5 moest hebben. Zuid legde de heer en ging één down. Een ander voorbeeld: Sch 10 6 Ha B 8 4 Ru V 10 8 KI V 10 9 7 4 Sch V 7 4 Ha 7 5 Ru A 6 5 3 Sch A 5 2 Sch 10 8 4 Ha A 9 5 4 Ru 5 4 2 KI 7 2 Sch A H V B Ha V 8 7 3 Ru 9 7 Seh 9 6 5 3 Ha H 6 2 Ru 8 3 KI 10 8 6 4 Een spel uit een wedstrijd tussen Engeland en Ierland. Oost gever, allen kwetsbaar. Oost opende 1 Sch. Zuid pas. West 2 Sch. Noord doublet, waarna via 3 KI. bij zuid een eindcontract werd bereikt van 5 KI.West kwam uil met Sch 2 en oost legde het aas! Hij kon zien dat het contract zou afhangen van de behandeling der hartenkleur. Oost had de bieding geopend en zuid zou zeker het grootste deel van de kracht bij oost zoeken. West had evenwel geboden en moest derhalve toch wel iets hebben. Door het spelen van Sch A en niet de boer hoopte Oost de indruk te wekken dat west Sch H had en dan dus niet Ha A. Deze camouflage tactiek slaagde wonderwel.Oost speelde Ha 3 terug en zuid ging er inderdaad van uit dat oost Ha A Ru H B 7 4 KI H B 8 3 Sch H B 9 8 3 Ha A H V 10" 9 2 Ru 9 2 KI géén Zuid opende 1HA (allen kwetsbaar) - OW passen - noord 1 SA. zuid 2 Sch. noord 2 SA en zuid tenslotte 4 Ha. Géén bieding die in aanmerking komt voor een schoonheid sprijs maar in de praktijk voorgekomen in een zeer be langrijke Engelse viertallenwedstrijd. West kwam uit met Ru A en vervolgde met de drie voor oost's heer. Deze bedacht dat het nuttig zou kunnen zijn zijn bezit in schoppen te camoufleren, hetgeen mogelijk was door an dere kracht te etaleren. Hij legde KI H op tafel, de kleur waarin zuid gegeven de bieding, waarschijnlijk renonce moest hebben. Zuid taxeerde oost inderdaad op KI A H, zodat west wel Sch A moest hebben. Hij speelde later Sch 10 en liet deze uitlopen, één down. Priday formuleert zijn Bols-tip aldus: Denk in de verdediging aan de kunst van camouflage der kracht. Als men de leider omtrent één kleur een verkeerd beeld kan geven trekt deze t.a.v. een andere kleur wel licht de verkeerde conclusie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 25