HANS LOYEN, DE 3 STERREN-BEUL VAN BOBRUISK Een heel gewone man die onopvallend leefde' ZATERDAG 20 NOVEMBER 1976 fiet begrip oorlogsmisdadiger is plotseling opnieuw volop in de belangstel ling komen te staan. Deze week verdween de van oorlogsmisdaden in Polen verdachte Blaricumse miljonair Pieter Menten een dag voordat hij gearresteerd zou worden met onbekende bestemming Maandag begint in Maastricht een proces tegen een andere Nederlander die van oorlogsmisdrijven in Oost-Europa wordt ver dacht: Hans Loyen. Uitgaande van deze twee gevallen wordt in dit artikel geprobeerd te beschrij ven hoe mensen ertoe tkunnenkomen om oorlogsmisdrijven te plegen Wat oorlogsmisdaden zijn. staat omschreven in het vermaarde Londense Verdrag van 8 augustus 1945 en vormde de basis voor de latere berechting van oor logsmisdadigers. Hierin wordt als oorlogsmisdaad beschouwd: moord op krijgsgevangenen en burgers, mishandelingen of deportatie voor dwangar beid of een ander doel. het doden van gijzelaars, plundering en moedwillige vernielingen. In Nederland werd na afloop van de tweede wereldoorlog een bijzondere, op grond van in 1942 en 1943 in Londen genomen besluiten, rechtspleging inge voerd, waarbij bijzondere gerechtshoven, tribunalen en een bijzondere raad van cassatie werden ingevoerd. In totaal zijn in het kader van deze bijzondere rechtspraak zo'n 66.000 vonnissen uitgevoerd. Dat mensen In slaat zijn om medemensen veel leed aan te doen. is onder meer gebleken bij een Amerikaans experiment 'Gewone' mensen mochten bij dat experiment van de hiermee beroemd geworden onderzoeker Stanley Mii- gram proefpersonen voor elke vraag die ze fout beantwoordden een steeds sterkere elektrische schok geven. Ruim 50procent van de deelnemers aan dc proef ging uiteindelijk zo ver dat ze anderen 'dodelijke schokken toedienden als st raf voor een fout antwoord, ondanks alle pleidooien van hun slachtof fers' om te stoppen. Het was voor de helft van de toedteners van de schokken voldoende te welen dat de leider van het experiment alle verantwoordelijk heid voor event uele gevolgen op zich nam en dat de proef'in hel belang van de- wetenschap' ivas. Overigens waren de elektrische schokken niet dodelijk, maar dat wisten de deelnemers aan het experiment niet. zodat hun reactie wel degelijk een graadmeter is. (Door Nie vanhLoopik) Als verdacht van oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de mense lijkheid staat voor de bijzondere strafkamer van de rechtbank te Roermond terecht de 58-jarige oud-SS'er Hans Lambertus Jo hannes) Loyen uit Hom. Verwacht wordt dat het proces, dat maandagmorgen om tien uur begint, een week zal duren. De rechtbank, met als president mr. H. J. te Strake, telt drie rech ters met daarbij twee rechters als bijzitters. Twee tolken in de Hebreeuwse taal en één tolk Duits zullen de verklaringen van de vier uit Israël opgeroepen getuigen en de ene die in Duitsland woont in het Nederlands vertalen. Mede door de affaire-Menten is de belangstelling voor dit proces bijzonder groot. Hierbij is de beschuldiging van klassejustitie geuit. Het zijn twee massamoordenaars, zegt men, waarvan de een, defabrieksarbeiber, vlot kon worden gearresteerd en de ander, de multimiljonair, tijdig de benen kon nemen. Beide gevallen zijn echter niet iden tiek. Loyen heeft bij zijn aanhouding direct bekend. Hij had al dertig jaar gedacht dat eens zou uitkomen welke wandaden hij heeft bedreven. Menten is in reeksen processen zijn onschuld blijven volhouden. Hij schildert zich af als het slachtoffer dat in Duitse han den viel en dan ook nog zowel in Polen als in Nederland enkele malen beroofd werd van zijn zo duidelijk in overmaat aanwezige kunstschatten. Genoegen Vooral in de berichtgeving van de laatste tijd wordt Menten beschreven als de man die niet alleen figuurlijk, zoals uit zijn zakelijke verwikkelin gen in Nederland blijkt, maar ook let terlijk, zoals in Polen gebeurd is, over lijken gaat. Bij Menten ging het ken nelijk om het gewin. Bij Loyen is er sprake van het vermoorden uit ge noegen. Hij zou het werkkamp Bro- buisk in Wit-Rusland 'met stempel des doods hebben gegeven'. Loyen was de ergste, zeggen de getuigen. Hij vermoordde honderden van de 1461 Poolse joden die vanaf het voorjaar 1942 tot september 1943 uit Warschau naar het oostelijk, bij een uitgestrekt moerassengebied gelegen Brobuisk zijn gedeporteerd. Bij de liquidatie van het kamp in sep tember 1943 waren nog 42 gevangenen in leven: twintig hiervan overleden in andere kampen. Van de getuigen leven er nog enkele, voornamelijk in Israël. De meeste slachtoffers vielen bij de syutematische executies 'wie Oelsar- dines', dat is het Duitse eufemisme voor het ruimtebesparend doden van stakkers die rij aan rij naast elkaar moesten liggen. Wie naar de mening van de bewakers te zwak was om te werken, mocht in het bos een massagraf graven (veelal met de handen) van zes meter lang. vier meter diep en drie meter breed. Het geheel werd voorzien van uitge spaarde trapjes in de kuilen waarlangs dc joden, die daarbij de zwaksten moesten dragen, naar beneden daal den waai- zij rij aan rij met het gezicht naar beneden moesten liggen. Vlektyphus' Geweersalvo's maakten dan een eind aan zo'n laag mensen. Hierna werden ze bedekt met een volgende laag per sonen, die op de lijken moesten gaan liggen. Elke forse stapel werd over dekt met ongebluste kalk. maar dat bijtende materiaal werkt eerst inten sief als er vocht bij komt. Dat was in de winter van 1942-1943 niet het ge val, zodat de bergplaatsen met ver moorde Polen maandenlang te zien SCHLOMO WAKSMAN zijn geweest. „Er was vlektyphus uit gebroken" zei de SS, die de soldaten van de Wehrmacht verbood in de buurt van het kamp te komen. Loyen schijnt, ook persoonlijk bijzon der actief te zijn geweest bij tal van martelingen. „Het was bij hem altijd trappen en slaan", zegt de 50-jarige Schlomo Waksman uit Haifa (Israël), die het betreurt zijn getuigenis niet onder ede in Nederland te hoeven ver halen. Met zijn vriend en stadgenoot Chaim Sperling (48) heeft hij de laatste tien jaar in West-Duitsland tijdens processen in de getuigenbank gezeten. „We hebben daar met opzet de naam van Loyen genoemd: die vroegere kampbewakers ontkenden dan niet dat Loyen één van de hunnen is ge weest. Nederlandse rechercheurs heb ben ons in Israël verhoord, maar we zijn helaas niet opgeroepen". Loyen beschikte als 'Blockfuhrer' over leven en dood van de groep gevange nen waarover hij het toezicht had. Hij doodde zonder bevel, zo zeggen de ge tuigen. Bij de executies had hij als ver vanger van de commandant. SS- Unterscharfuhrer Kickhoff, meerma len de leiding. Dat veranderde toen Kickhoff met commando aan Bothe moest overdragen. Er is daarna niet meer geëxecuteerd en zieke joden werden tot hun verbazing in het SS- lazeret zelfs genezen. Details Met doodschieten van mensen is het eerste punt van de tenlastelegging. De overige zes punten vermelden gruwe lijke details van Loyen's moordzucht. Zo heeft hij onder meer iemand van het leven beroofd door met een bijl het geslachtsdeel van het licmaam van de gevangene te kappen. Het slavenkamp Brobuisk was een complex paardestallen. Bij de drink bakken van de paaiden hebben de SS'ers veelvuldig gemarteld. Grote hoeveelheden water werd In de gevan genen gegoten. Daarna dansten de heersers op de buiken zodat het water "ALS FONTEINEN UIT DE MONDEN SPOOT. Hieraan heeft Loyen meege daan. Hij smeet de joden in de bassins en trapte ze netzo lang terug het water in totdat ze verdronken De bij de SS zo geliefde laars was voor Loyen het middel om ermee op de ke len van de Polen te gaan staan totdat zij stikten. De geschoeide voet werd ook gericht op de moonden van levend begravenenLoyen schopte net zo lang tegen de hoofden die net boven de grond uitstaken totdat de dood intrad. Ook heeft Loyen mensen opgehangen, waarbij het niet ongebruikelijk was dat de slachtoffers zelf de strik om de eigen hals moesten leggen. Ziek Mr. M. J. Bruigom, officier van justi tie. meent kennelijk dat zijn inspec teurs van de rijksrecherche in binnen- en buitenland voldoende bewijsma teriaal verzameld hebben. Het aantal opgeroepen getuigen is niet groot. Wel is Motel Sraga Sissholz opgeroe pen. die dichtbij Haifa woont. Het lijkt erop of mij het meest lijdt onder de zenuwspanningen van het kamp syndroom. „Ik kan er niet over spre ken zonder dagenlang ziek te wor den". „Laat hem met rust", vragen zijn vrouw en kinberen met klem. Motel, die In het kamp als doodgraver heeft mogen fungeren, beaamt dat het regime onder leiding van Bothe ver anderde. ..De zieken mochten naar het lazeret". Hij heeft zelf een gunstige verklaring over Loyen. ..Die haalde mij en mijn vriend Zucker eens uit een massagraf voordat de executies be gonnen", zegt hij over Loyen. die hij zich als "een van de jongste bewakers' (ongeveer 25 jaar) herinnert. Dat staat tegenover zijn gruwelijke ervaringen met Loyen en zijn makkers: „Wat ik te vertellen heb. staat in veel politiedos siers opgetekend De herinnering aan die tijd sloopt mijn gezondheid". Roes 2Bijzonder is dat de verdachte de Ne derlandse nationaliteit heeft, maar eerst na 1945 naai- ons land kwam. Hij werd in 1918 bij Krefeld in Duitsland geboren. Toen Hitiers hysterie de Duitse massa in geestdrift bracht, moet Loyen ook in die roes zijn mee gesleept. Het is niet duidelijk hoe hij in het werkkamp kwam en of hij al eerder gruwelen bedreef. Hij was lid van de Waffen-SS. Dat. is de naam voor de parate troepen van Himmler vanaf het begin van de oor log. ..'AUg soorten van gedeclasseerden voelden zich thuis bij deze revolver- en knuppelactiviteiten", schrijft de ex- concentratiekampgevangene Eugen Kogen in zijn handboek: De SS-staat, het systeem van de Duitse concentra tiekampen'. Zelfs de niet zo zachtmoedige gene raals van het Duitse leger schaamden zich over het gedrag van Himmler's "beroepssoldaten'. Na de veldslag in Polen zond de weermacht aan Adolf Hit-Ier een boek met documenten over de gruwelen van de SS in het bezette gebied. Het was gebruikelijk dat de kampbewaking werd gevormd door gestrafte of gehandicapte SS'ers. Mo gelijk dat Loyen eerst aan de strijd tegen 'met communistische gevaar', zoals dat toen werd genoemd, heeft deelgenomen en daarna op het zijs poor van de kampbewaker is terecht gekomen Drie sterren Kampcommandant Wilhelm Eickhoft (54) is in maart 1976 door een speciale rechtbank in Hamburg veroordeeld. Hij kreeg slechts twaalf jaar gevan genis „omdat hij als pas 21-jarige al de verantwoordelijkheid van kamp commandant heeft moeten dragen". Twaalf oud-kampbewoners vertel den tijdens dat proces dat Loyen zich het meest weerzinwekkend had ge dragen. Getuige A. B. R. Tugman. spe ciaal overgekomen uit Amerika, ver telde de Duitse rechters dat hij met zijn ervaring in diverse concentratie kampen een viersterrensysteem voor de SS-heulen had gemaakt. De mild ste gaf hi j één ster en de wreedste vier. Loyen werd door hem als 'dric- sterrenbeul' gekwalificeerd. „Die anderen waren sadisten, maar Loyen was een beest"zei toen de War- schauer Wasserstein. Dat gedrag heeft hij dertig jaar lang kunnen verzwijgen, hoewel hij kennelijk niet rustig heeft geleefd. De geallieerden zonden hem na het einde van de tweede wereldoor log naar Nederland omdat hij de Ne derlandse nationaliteit had. Het bij zonder tribunaal stelde mem in 1947 buiten vervolging omdat het er toen op leek dat hij één van die vele duizen den Oostfrontstrijders was waarvoor Nederlanb relatief met hoogste per centage SS'ers uit de bezette landen leverde. Opa Hij is enkele malen getrouwd ge weest. woonde in Amsterdam. Hey- thuizen ea tenslotte in Hom in Lim burg. Hij is grootvader. Van zijn vijf kinderen woont er nog één thuis. Zijn huidige vrouw, met wie hij vanaf 1967 samenleeft en met wie hij vier jaar geleden trouwde, gelooft niet dat hij misdrijven heeft gepleegd. Ze weet dat hij in vreemde krijgsdienst is ge weest, maar: „Hans is tot zoiets niet in staat. Hij heeft een litteken van vijf tig centimeter op de rug. Dat is het enige wat hij van de oorlog heeft overgehouden". De kinderen in zijn dorp. waar hij te ruggetrokken leefde, noemden hem 'Ome Hans'. Bij het bedrijf waar hij werkte, was men bijzonder tevreden over de harde en kundige werker. Hij kende het hele bedrijf, leidde nieuw personeel op. Wel kon hij ook grof en ruw zijn. „Een rauwe bonk, echt 'ne Pruus". zeggen zijn collega's. „Eerst in Nederland heb ik mij gereali seerd welke vreselijke dingen in dat kamp gebeurd zijn. Ik heb er erg veel over nagedacht al die jaren. Mijn ar restatie kwam niet als een verrassing", zegt Loyen. een verdachte die volgens hoofdofficier mr. M. J. Bruigom 'wel wil praten, duidelijk wil afrekenen met zijn verleden'. Voor zijn verdediging' zal Loyen worden bijgestaan door de advocaten mr. H. Schouten uit Venlo en mr M. C. van der Poel uit Roer mond. Menten Prof. dr. Lou de Jong. directeur van het rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie meent dat de politie in de zaak-Loyen goed is opgetreden. „Di rect na het bekend worden van zijn daden via het proces in Hamburg is Loyen begin augustus op zijn werk gearresteerd". „Op dezelfde wijze had ook tegen Men ten moeten worden opgetredenzegt De Jong. ..Veel mensen vragen zich nu af waarom in het geval van de fabriek sarbeider wel en in het geval van de schatrijke kunsthandelaar niet direct tot arrestatie werd overgegaan. (Door Roel Schut) „Een heel gewone man die on opvallend leefde". Zo schet sen kennissen in zijn woon plaats Horn Hans Loyen, die maandag in Maastricht te recht staat wegens het plegen van oorlogsmisdrijven. Getuigen uit de tijd - nu bijna 35 jaar geleden - dat Hans Loyen als SS'er dienst deed in het concentratiekamp Bo bruisk geven een heel ander beeld van hem. Volgens hen is hij aansprakelijk voor het martelen en doden van de - merendeels joodse - kampbe woners. Is er een verklaging voor zo'n - op het eerste gezicht tegen strijdig - gedrag? Hoe komt het dat iemand, die zich eerst zo extreem-agressief uit, zich naderhand bijna 30 jaar lang 'normaal'gedraagt? Een stukje van de mogelijke verkla ring ligt in de neiging van mensen om psychische zekerheid te verwerven door zoveel mogelijk op te gaan in de groep waar ze deel van uitmaken, een Waffen-SS Zo'n groep was voor Loyen tijdens de tweede wereldoorlog de Waffen-SS. „Als je eenmaal in zo'n groep zit, wordt het merendeel van je beslissin gen door de groep voor jou gemaakt. Maar hoe je in de eerste plaats in zo'n groep terecht komt is wel degelijk je eigen keuze, hoewel natuurlijk heel vaak de consequenties van de keuze niet worden overzien", aldus de Rot terdamse hoogleraar sociale psycho logie dr. R. Wentholt. Een aantal vormende invloeden spe len volgens hem een belangrijke rol bij de keuze van iemand voor een groep als de SS. „Jongens op de leeftijd van zo'n 17 tot 20 jaar zijn geneigd idealis tisch te zijn. Komt er een propagan damachine op gang die van dat idea lisme gebruik maakt, dan hangt het onder meer af van de ideologie die je van thuis hebt meegekregen of je erin trapt of niet", aldus dr. Wentholt. Zo zou bijvoorbeeld bij iemand uit een milieu waar communisten als onmen sen werden beschouwd het anti communistische element in de Duitse propaganda meer aanspreken dan bij iemand die uit een omgeving kwam waar dit niet speelde. Avonturendrang, idealisme en al be staande opvattingen of vooroordelen waai- de propagandamachine bij aan sluit helpen verklaren waarom zo'n jongen mee gaat doen. maar verklaren met de excessen waaraan hij zich schuldig maakt. Bij de verklaring van het gedrag van kampbeulen speelt verder nog een be langrijke factor mee: de macht die ze over anderen kunnen uitoefenen. Ze kunnen beslissen over leven en dood van de gevangenen, waarbij er geen grenzen aan hun macht gesteld zijn zoals in een normale samenleving. „Dan moet je het helemaal hebben van je innerlijke beheersing", aldus prof. Wentholt. Aan de ene kant laat de groep waar hij bij hoort hem weten dat hij tot het uit erste kan gaan en wordt hem zelfs ver teld dat wat hij doet goed werk is. Aan de andere kant staan alleen overge bleven gevoelens van algemene men selijkheid en wat hij nog heeft aan ethische overtuigingen dat bepaalde dingen niet, nooit kunnen. Natuurlijk laat de menselijke ellende waarmee hij direct wordt geconfronteerd en waar hij - dat weet hij - directe verantwoor delijkheid voor deelt, hem niet onbe roerd. .Prof. Wentholt: ..Zo'n bewaker komt in een conflictsituatie die de nodige stress oproept. Een oplossing is dan om de slachtoffers niet langer als me demensen te beschouwen. Door hen anders te definiëren raakt hij zijn con flict kwijt. In die houding werden be wakers in concentratiekampen nog gesterkt door de Nazi-houding ten op zichte van joden, die als 'Untermen- schen' werden beschouwd, van wie je je zo snel mogelijk moest ontdoen. Soms gingen bewakers dan nog eens extra hard trappen om zichzelf te be wijzen dat de gevangenen 'ongedierte' zijn. Vlucht Bij de verklaring van hoe iemand er toe komt om oorlogsmisdaden te ple gen zoals die in Duitsland en de be zette gebieden voorkwamen, speelt altijd mee dat men nog kon vluchten in het systeem. Mensen hadden de mogelijkheid om binnen het - onmen selijke - systeem zich van hun eigen verantwoordelijkheden te ontdoen. Ze konden het zo interpreteren dat ze gewoon hun taken binnen de organi satie zo goed mogelijk vervulden, zoals bijvoorbeeld iemand als Eich- mann deed. Het daarbij later naar vo ren gebracht principe was: bevel is bevel. En dan was er altijd wel een hoger geplaatst figuur waarop de verantwoordelijkheid voor de mis daden kon worden afgeschoven. Prof. Wentholt: „Op deze manier kun je eigen verantwoordelijkheid ophan gen in het systeem waar je in zit. Dan ben je je eigen directe beslissing voor de directe keuze kwijt. Dit geldt vooral voor de zogenaamde 'kleine' oorlogs misdadigers, die overigens natuurlijk toch wel heel veel gedaan kunnen hebben". Volgens prof. Wentholt zijn het eerder de groepen en instituties geweest - zoals bijvoorbeeld de SS - die patholo gisch waren dan de mensen die er deel van uitmaakten, hoewel er natuurlijk ook andere typen oorlogsmisdadigers zijn. De meeste mensen zijn in eerste in stantie al conformistisch. Er zijn ech ter ook sterk geïndividualiseerde mensend it wil zeggen mensen die zich elke keer dat ze voor een keuze komen te staan wel degelijk afvragen: Wat be tekent dit voor mij, hoe zal ik mij op stellen. Bij dit soort individualistische oor logsmisdadiger is er geen sprake van dat hij zich aan zijn verantwoorde lijkheid voor een keuze onttrekt. Hij maakt wel degelijk heel uitgekiende keuzen. Het bijzondere van zijn keu zen is dat hij zich alleen laat leiden door eigenbelang - hoe word ik er be ter van - en door niets anders. Zo ie mand kan in een onbeperkte macht spositie, niet geremd door bindende regels van buitenaf opgelegd, leven sgevaarlijk worden, ook al omdat hij het heel slim zal kunneu speien. Kun je nu omdat gebleken is dat oor logsmisdadigers vaak heel 'gewone' mensen zjjn, concluderen dat iedereen die in een zelfde omstandigheid wordt geplaatst dezelfde misdaden zal be gaan? Prof. Wentholt: „Nee. sommige mensen geven niet toe als ze onder druk worden gezet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 19