Forse boetes geëist tegen 'campingboeren' S r Sint laat speelgoed testen in Hong Kong OH, KOM ER EENS KIJKEN. PZC/p Twee maanden voor heling dure spullen IJzendijke behoudt torentje van voormalig klooster Wedgwood provincie15j MOERMAN Walstr. 94 - Vlissingen onder redactie van Jacques Cats j IN HOGER BEROEP VOOR RECHTBANK TE VEEL TENTEN EN CARAVANS OP HET ERF MIDDELBURG - Twee eigenaren van mini-campings, de broers L.K. en S.K. uit Koudekerke hoorden vrijdag voor de rechtbank in Middelburg in hoger beroep forse geldboetes tegen zich ei sen. Beiden behoorden tot de rij van landbouwers die deze zomer teveel ten ten en caravans op hun boerderij had den. Officier van justitie mr. W. J. Kolkert eiste tsgen L.K. voor twee overtredin gen 1500 g- Iden (750 voorwaardelijk) en 1200 gulden onvoorwaardelijk en tegen diens broer T.S.K. 1500 gulden (750 gul den voorwaardelijk). Met deze eisen verdubbelde de officier de boetew vande kantonrechter. Mr. Kolkert was tegen de vonnissen van B. EN W. HULST WILLEN MEER AMBTENAREN HULST - De personeelsbezetting zo wel op de secretarie als bij de dienst gemeentwcrken dient uitgebreid te worden". Dat is de mening van het col lege van b. en w. van Hulst. „Sinds de herindeling van gemeenten per 1-4-1970 is het personeelsbestand vergeleken met de huidige toestand praktisch op gelijk niveau gebleven, terwijl een ar beidstijdverkorting van 1.25 uur per week si doorgevoerd", aldus b. en w. Uit een overzichtje blijkt dat het aantal ambtenaren op de secretarie van de ge meente van 46 in 1973 is teruggelopen tot44 jaar dit jaar. B. enw. stellen dat op verschillende afdelingen van de secreta rie en bij gemeentwerken de werkzaam heden zijn toegenomen. Dat is de reden dat er meer personeel moet komen. Kerstconcert 'Oefening en uitspanning' MIDDELBURG - De koninklijke zang vereniging 'Tot oefening en uitspan ning' in Middelburg houdt op 11 de cember een kerstconcert in de Oost- kerk. Aan dit optreden van het koor onder leiding van dirigent Jo Ivens wordt me dewerking verleend door Clara Zietse (sopraan), Reinate Heemskerk (alt), Bram Beekman (orgel) en Dick Boon (fluit). Het concert begint om acht uui 's-avonds. de kantonrechter in beroep gegaan om dat deze in de gevallen an de gebroeders K. duidelijk lager uitvielen dan bij de andere eigenaars van mini-campings die eerder veroordeeld werden. Beide landbouwers hadden in de hete en drukke zomer van dit jaar aanzienlijk teveel tenten en caravans op hun erf staan. Bij de grootscheepse controle van de politie in Valkenisse werden bij bij ieder 15 tenten en caravans boven het toegestane aantal aangetroffen. Een week later trof de politie bij L.K. nog stees - zij het minder - teveel eenheden aan. De beide overtreders beriepen zich op de grote vakantiedrukte die een stroom vakantiegangers op hun erf bracht. „De mensen stonden 's morgens al voor je deur. Als je dan nee zei kwamen ze 's avonds nog eens. Dat kun je toch niet weigeren", aldus L.K. De suggestie dat ze de kampeerders en kel uit meelevendheid deden ging rechtbankpresident mr. P. vanEmpel te ver. „Dus u deed het puur uit barmhar tigheid?". vroeg hij de betrokkenen. Deze moesten daarop toegeven dat er HOOFDMOOT KLEUREN-TV'S MIDDELBURG - De rechtbank in Mid delburg heeft vrijdag de in Terneuzen wonende Belg G. de B. voor heling van een serie kleuren-tv's en andere kost bare apparaten veroordeeld tot een on voorwaardelijke gevangenisstraf van 2 maanden. De goederen die De B, doorverkocht - met als hoofdmoot 7 kleuren-tv's - wer den op 14 oktober bij een inbraak gesto len uit een zaak in Sint-Jansteen. De officier van justitie sprak bij de be handeling van de zaak op 5 november het vermoeden uit dat De B, zelf ver antwoordelijk was voor de inbraak, maar kon daarvoor niet het bewijs leve ren. Het vonnis van de rechtbank was overigens conform de eis van de officier. De rechtbank veroordeelde verder pro- duktleleider J. C. van der S. van de ACZ (Association Coöperatieve Zeelandaise de Carbonisation) in Sluiskil voor het zonder vergunning storten van steen- koolteerresten op het eigen terrein in natuurüjk ook inkomsten aan verbon den waren. In zijn requisitoir wees mr. Kolkert ook op die financiële kant. ..Ik heb het idee dat het bepaald niet onvoordelig was", betoogde hij. Vervolgens wees hij nog eens om het landschappsschoon en de milieuaantasting die met de overschrij ding van de mini-campings in het ge ding zijn. Beide betrokkenen hadden weinig begnp voor de hoge eisen van de officier. „Ik vind het helemaal onrede lijk. Ik heb het zo goed mogelijk ge daan", aldus L.K. „Ik vind dat ik eigen lijk niets misdreven heb", voegde zijn broer er aan toe. Bij verstek eiste de officier tegen land bouwer J.M. uit Marieberke in hoger beroep boetes van 4100 gulden (2050 voorwaardelijk) en 1000 gulden. Ook M. maakte zich als eigenaar van een mini-camping tot twee keer toe schul dig aan forse overschrijdingen van de aantallen. Ook bij hem lag de eis van de officier twee keer zo hoog als het vonnis van de kantonrechter. De rechtbank doet uitspraak op 3 de cember. hoger beroep tot een voorwaardelijke boete van 1000 gulden. Dit vonnis betekende een bevestiging van het vonnis dat de kantonrechter in Terneuzen eerder in deze zaak uitsprak. De officier van justitie, die daartegen in hoger beroep was gegaan, had een boete van 2000 gulden onvoorwaardelijk geëist. Het zonder hinderwetvergunning stor ten van de teerresten speelde zich in au gustus 1974 af. Het ging hier om een stortplaats op het eigen terrein die al vele jaren in gebruik was. Inmiddels voert het bedrijf zijn afval overigens af naar een verwerkingsinstallatie in Rijnmond. De in het Belgische Evergem wonende Nederlander A. van V., die op 15 mei van dit jaar bij Sas van Gent als automobi list onder invloed van drank wielrenner M. van Nieuwenhuijze ernstig aanreed, werd veroordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 3 weken, 1500 gulden boete en 2 j aar ontzegging van de rijbevoegdheid. De officier had tegen Van V. een gevangenisstraf van zes we ken geëist. RECHTBANK MIDDELBURG: B.ENW. VRAGEN KREDIET IJZENDIJKE - Het torentje van het voormalige klooster in IJzendijke wordt opgeknapt. Ben w van Oostburg stellen de gemeenteraad voor een be drag van 18.500.- uit te trekken voor herstel van het torentje, dat momenteel in een zeer slechte staat verkeert. Enkele weken geleden zijn de sloop- en saneringswerkzaamheden van het voormalige klooster gestaakt, omdat tijdens de werkzaamheden bleek hoe slecht de staat van het torentje was. Aanvankelijk wasersprake van datook het torentje maar gesloopt zou worden, maar in een later stadium hebben 'd en w besloten geld beschikbaar te stellen voor hersteL In afwachting van een be slissing daarover werden de werkzaam heden opgeschort- In overleg tussen de aannemer, de direc tie en de dienst bouw- en woningtoe zicht van gemeentewerken is een plan netje opgesteld. Hetligtnu in de bedoe ling om verdieping na verdieping te stutten, waarna - ook weer per verdie ping - de gasbetonwanden zullen wor den vervangen door ka lkzandsteen- klinker. De gevels zullen door deze werkzaamheden niet worden aangetast. Volgende week donderdag neemt de Oostburgse gemeenteraad een bexlis- sing ovet voorstel van b en w. Op de foto: Het torentje van het voorma- Lige klooster in IJzendijke zal de sloop overleven. 4—Lj SPECIALISTEN IN f-H STALEN STEIGERS EN j-K ONDERSTEUNINGEN B.V. STAALSTEIGER VERKOOP VERHUUR MONTAGE Kent u het nog? Dat sinterklaasliedje van 'O, kom er eens kij ken? Van wat ik in mijn schoentje vind. Alles gekregen van die goede sint. Een pop met vlechten in het haar. Een snoezig jurkje kant en klaar. Drie kaatseballen in een net. Een letter van ban ket. Het roept weemoedige herinneringen op aan verlanglijstjes van anno zoveel. Het liedje wordt nog steeds gezongen. Maar het verlanglijstje ziet er nu wel even anders uit. Een hedendaagse versie van dat sin terklaasliedje zou, na een blik in de schatkamer van die bejaarde heer, al dus kunnen klinken. O, kom er eens kijken wat ik in mijn schoentje vind. Alles kregen van die beste sint, Big Jim die stoere dingen kan doen En ook de man van zes miljoen een gevechtsvliegtuig met een ope dak Een spelletje met Kojak Want dat is het speelgoed van van daag. En geloof maar dat de kinderen verrukt zijn van die Steve Austin in miniatuuruitvoering, die-lensachtige oog en bionisch been inbegrepen - naar ik ergens in een etalage zag toch nog altijd 29,50 moet kosten. Net zo verrukt als wij destijds waren met een splinternieuwe inktlap. En reken er maar op, dat de oogjes van al dat grut glinsteren bij het zien van een raket- lanceerwagen met zes raketjes die je zelfs ook kunt afschieten. Zoals wij destijds opgetogen kreetjes slaakten bij de ontdekking dat de sint ons met een tol had verblijd. Spelletjes Halma- Hoedje wip. Mens erger je niet en Ganzebord waar we in vroeger tijden, toen er nog geen tv was, genietend van een beker chocolade melk en brokjes borstplaat menig lange winteravond mee vulden, heb ben ook al hedendaagse opvolgers ge kregen, geïnspireerd op televisieseries vol geweld en appellerend aan het dooi- STER spots nog eens extra aange wakkerde materialistische mentali teit van de mens van vandaag. Zo is daar een spel, Carrière genaamd, bedacht door de makers van Monopo ly. Een citaat uit het spelregelboekje: iedere graad kan worden gebruikt om in de handel te gaan. Wie medicijnen kiest wordt doktoer en kan betalingen ontvangen van spelers die in het zie kenhuis terechtkomen. Zelf hoeft hij geen ziekenhuiskosten te betalen. Carrière kost 25,95. Iets hoger in prijs, maar ook met een benijdenswaardiger positie binnen be reik is het spel 'oliemagnaat' (46,50), Een spel, zo luidt de toelichting, waar bij elke speler, die concessies koopt op zee, olie boort, zijn winsten belegt in nieuwe concessies, pijpleidingen aan legt naar andere concessies, royalties betaalt en incasseert en zo machtig probeert te worden tothij oliemagnaat wordt. Een spel voor mensen van ne gen tot negentig. Dan is daat hét Kojak-detectivespel, een spel dat - zo lees ik op het deksel - u meevoert naar de straten van New York City waar u de beschikking heeft over twee patrouillewagens. Nu kunt u samenwerken met het Kojakteam. Ie dere speler doet zijn best om de detec tive te zijn, die het snelst de meeste arrestaties verricht door het opvolgen van de instructies van Kojak en zijn mannen. Het Kojak-spel kost ƒ22,50 en daar krijgt u dan valstrikkaarten en rode en blauwe dossiers bij. Vergeefs heb ik gezocht naar een Kojak-lollie. Leerzaam, plezierig en spannend, dat moet blijkens een mededeling op de verpakking, het spel 'tankslag zijn, Het gaat hier, zo wordt in een op de doos gedrukte tekst uit de doeken ge daan. om strategie en geluk op eearea- listische strijdtoneel. „De strijdende legers ontmoeten elkaar aan weerszij den van de rivier. De spanning stijgt als de tanks zich gereed maken voor de slag. Afweergeschut staat in stelling, landmijnen worden gelegd, het anti- tankgeschut opent het vuur. Welk le ger, aldus nog steeds de toelichting, is het andere te slim af en schakelt de vijandelijke tank uit. En dat alles voor 35,45. Opvallend in de collectie sinterklaas artikelen is de plaats die de playmobil-figuren innemen. Plezierig, handzaam speelgoed waarmee de kin deren zich kunnen uitleven, want er worden tal van onderdeeltjes bij gele verd om het allemaal maar zo echt mogelijk te maken. Zo bevat de super set ziekenhuis niet alleen bedjes, brandcards' en figuurtjes van ver pleegsters en doktoren. Tot de set ho ren net zo goed steekpamien, en tem- peratuurgrafieken. Zelfs aan een ge wonde is gedacht Het playmobilsysteem bevat verder onder meer een set van vijf politie agenten, compleet met door de kinde ren zelfstandig aan te brengen schil den, knuppels, walki-talki's en mega foons, benodigd om, zoals een toelich ting vermeldt, effectief relletjes tegen te gaan. Dankbaar haakt de handel ook in de tv-uitzendingen van de Bereboot. Er wordt een complete BerebooLragc ontketend. U kunt op de speelgoedaf delingen kiezen uit: een bereboot raammozaïk, een berebootlegpuzzel, bereboot kleurkaarten en opblaas poppen. Even blazen op een ventiel en daar staan ze: de kapitein. Brilbeer en Maatje. Oppassen is het geblazen wanneer u zich laat verleiden tot het aanschaf fen van een scheikundedoos voor uw zoontje. De consumentenbond onder zoekt momenteel namelijk de moge lijkheid om een klacht in te dienen bij de keuringsdienst voor waren, die in deze weken extra aandacht schenkt aan de veiligheid, of ik kan beter zeg gen, de onveiligheid van speelgoed. .Want wat blijkt: spiritusbranders die bij deze sets horen, zijn vaak ondeug delijk, glazen buisjes hebben de nei ging om gemakkelijk uit elkaar te springen en ook voelt men het gemis van veiligheidsbrillen. Kortom, de professoren in de dop lopen wat al te gemakkelijk om door hun eigen speel goed te worden verwond. En dat kan een kindervriend als sin terklaas natuurlijk helemaal met ma ken. Hoewel, hoe zouden de kinderen van vandaag die figuur van sinterklaas nu eigenlijk nog zien. Nog steeds als de goed heiligman. Of als een soort be haarde en bejaarde Big Jim met een bionisch oog voor speelgoed dat in druk maakt bij de kindéren. Maar een bijzonder iemand is het wel die sint. Hij denkt aan alles. 'Zuidchemie' Sas van Gent huldigt medewerkers SAS VAN GENT - De 'Zuid Chemie' in Sas van Gent gaat dinsdag 14 december in 'De Speye' een aantal medewerkers huldigen. Het betreft de 25-jarige jubilarissen P. de Gronckel, Koewacht. F. Hemelaar, Sas van Gent, F. Heyne, Sas van Gent. P. van der Linde, Sas van Gent. L. Ver geer. Sas van Gen t en L. Vonck, Sas van Gent. Verder gaat het om medewerkers die het afgelopen jaar met pensioen zijn ge gaan, de heren H. Beaurain, Sas van Gent. G. Buysse, Assenede (B), A, de Pauw. Sas van Gent, J. Duister. Sas van Genten J. Pluym, Sas van Gent, De per soneelsbijeenkomst begint om 15.30 uur. Zes prijzen voor scouting Walcheren op landelijke zwemwedstrijden MIDDELBURG Leden van het scou- tingdistrict Walcheren hebben meege daan aan de landelijke zwemwedstrij den van Scouting Nederland. In een ge zellige sieer werd op sportieve wijze gestreden om de beste plaatsen, waarbij de 35 leden zes prijzen naar Walcheren wisten mee te brengen. Op de 25 meter rugslag voor Kabouters was de eerste prjjs voor Jaqueline Spruijt van de Gouden Cirkel. De eerste prijs op de 25 meter vrije slag junior padvindsters/gidsen werd behaald door Jolanda Spruijt van dezelfde groep. Ro-, land l'Herminez van de Watergeuzen behaalde de tweede prijs op de 25 meter vrjje slag voor welpen. Bij de Verkenners 12 tot en met 14 jaar was de eerste prijs op de 50 meter vrije slag voor Erwin Blaauw van de Scheldezwervers en André Kik van de Watergeuzen wist be slag te leggen op de tweede prijs 50 me ter rugslag voor jongens van 18 jaar en ouder. De Gouden Cirkelgroep be haalde de tweede prijs in de 4 x 25 meter vrije slag estafette junior padvindsters gidsen. Dat blijkt tenminste uit een sinter- klaastip die ik las in het blad 'Hobby'. „Kasteel of burchtbouwdoos. Een doos met meer dan 600 kunststof bouwstenen waaronder torens en poorten, Hiermee kun je werkelijk je droomburcht en de fantasie uitleven. Met de kanonnen die bij de set horen, kunnen de kastelen weer uit elkaar ge schoten worden. Een ideale aanvulling dus voor de kasteelbouwdozen, Verbazingwekkend groot blijft het aantal speelgoedartikelen, dat ver kocht wordt in doorzichtige plastic doosjes die stevig op een kartonnen ondergrond zitten geplakt en waar mee je gemakkelijk een kat in de zak kunt kopen, want die verpakking maakt het onmogelijk om zo'n speel werktuigje even uit te proberen. Schrikbarend duur worden ook de houten bouwblokken waarmee de kleintjes zich zo lang weten te amuse ren. Trouwens, op alle speelgoedfron ten moet stevig in de buidel worden getatsl. Dat stelde u ongetwijfeld ak vast via de prijzen van de gezelschaps spelletjes. Maar de handel weet het: de ouders kopen gemakkelijker met sin terklaas. Vandaar, dat een ster- reclame doodleuk meldt dat er 'al' een speciaal soort pop verkrijgbaar is voor ƒ29,75. Hoeveel vaders en moeders bezwijken er niet niet als de kinderen bij het zien van die wervende beelden juichend uitroepen dat ze dat ook allemaal graag willen hebben. Ze trekken op nieuw de portemonnee. Want die wens moet vervuld worden. Het is tenslotte maar één keer sin terklaas kort gefccrts-v Omdat zij meende dat op het dak een verkrachting gaande was belde een beivoonster van de Julianastraat in Assen in de holst van de nacht de politie. ..Op de rug en benen uit el kaar", had ze een mannenstem horen zeggen. De politie kon haar echter ge ruststellen. Het bleek te gaan om de arrestatie van twee Assenaren die kort tevoren bij een inbraak in een sclioenhandel betrapt waren en het dak ivaren opgevluchi. De woorden die de vrouw had gehoord, bleken te zijn uitgesproken door een politiea gent die alleen maar een van de arres tanten wilde fouilleren. Vaak is speelgoed alleen maar leuk om naar te kijken, in de praktijk blijkt het dan uiterst kwetsbaar materiaal te zijn. In.df: Britse kroonkolonie Hong Kong is een werkplaats waar het speelgoed dat Sint-Nicolaas op 6 december door de schoorsteen laai zakken, op deug delijkheid wordt beproefd. Het personeel van de werkplaats viert zijn vernielzucht op het speelgoed bot., en als dit al het rekken, trekken en bijten doorstaat, krijgt de leverancier van de sint een certificaat van deugde lijkheid. In het andere geval krijgt hij als het ware de roe. De werkplaats draagt de naam 'Stan dards and Testing Center' Het is min of meer logisch dal zij in Hong Kong is gevestigd, want door de orders die sinterklaas er plaatst, is de kroonkolonie 's werelds grootste speelgoedexporteur - een positie die zij in 1972 overnam van Japan, „Wij doen ongeveer 400 speelgoed- proeven per dag", deelt directeur Ce cil Chan mee. Het speelgoed dat bij ons door de molen gaat moet bewijzen dat het voldoet aan de strenge eisen die bijvoorbeeld door de Verenigde Staten gesteld worden". De werkplaats heeft 50 man personeel in dienst en is een niet op ivinst beluste en onafhankelijke onderneming voor het testen van speelgoed vooreen aan tal internationale firma 's. „Hel testen is een geheel vrijwillige zaak. Maar het is een betrekkelijk goedkope en waardevolle dienstver lening aan kopers overzee en plaatse lijke fabrikanten". zegt Chan. Een buitenlandse koper, zoals Sint- Nicolaas, zal het speelgoed dat hij in Hong Kong koopt, eerst willen laten testen alvorens het in Nederland in te voeren, „Het is beter dan bij aankomst uit te vinden dat het geïmporteerde speelgoed niet voldoet aan eisen die de wet stelt, meent Chan. Wanneer men zijn speelgoed hier heeft laten testen, bewijst dat ook dat de koper alles heeft gedaan om de vei ligheid van zijn speelgoed te garande ren. Het kan hem helpen bij een even tueel proces", voegt hij er aan toe. Wanneer ouders zo onverstandig zijn geweest voor hun kind bij sinterklaas een speelgoedgeweer te bestellen, zal de sint het bij Chan, laten testen op la- waaihoogte. Is het speelgoed gemaakt van erg vlambaar materiaal, dan stelt Chan vast wanneer het punt wordt be reikt waarop het in brand vliegt. De proeven in de werkplaats van Chan kosten tussen de 3 en 30 dollar per test. afhankelijk van de aard van de proef. Als een stuk speelgoed alle proeven moet doorstaan waarover Chan beschikt, komt de totaalprijs op ongeveer 100 dollar. De proeven ne men twee of drie dagen in beslag. Als het stuk speelgoed er met vlag en wimpel doorkomt, krijgt de fabrikant een certificaat van deugdelijkheid. Is dat niet zo, dan krijgt de fabrikant gratis advies over veranderingen die wel aan de maatstaven voldoen. Zo mogen volgens Chan plastic- speelgoederen geen scherpe kantjes hebben, ook niet wanneer ze kapot zijn. „En die hebben ze niet als de fa brikant. zorgvuldig op de kwaliteit van zijn produkt toeziet", aldus Chan. Wat de werkplaats in Hong Kong wel eens tot wanhoop drijft is het verschil dat bestaat tussen de eisen die ver schillende landen aan de invoer stel len. Chan probeert een geharmoni seerde internationale standaard voor speelgoederen aanvaard te krijgen, zodat speelgoed dat voor het ene land aanvaardbaar is, het ook is voor het andere. Ondernemingsraad SVRZ is bezorgd over deel cao MIDDELBURG - De ondernemings raad van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) maakt zich ernstig bezorgd over de ziektekosten regeling in de cao voor het ziekenhuis wezen die vermoedelijk met ingang van volgend jaar van kracht wordt. In een telegram aan het ministerie van sociale zaken stelt de ondernemings raad dat 'met name de modale werkne mer hierdoor in zijn reèle inkomen ge troffen zal worden'. Namens de 1500 werknemers bij de 'Verpleeg- en Rusthuizen' verzoekt zij de werkgevers- en werknemerspartijen bij de cao zich hier ernstig op te bezin nen. Verkoping Welfarewerk Dinsdag wordt in het jeugdhonk, Dorp splein 31 te Koudekerke een verkoop middag gehouden van de door de Wel fare gemaakte artikelen. De verkoop start om 14.00 uur. Zet dit eens heel overmoedig op uw verlanglijstje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 15