eKKer Staking personeel Antwerpen veroorzaakt problemen in haven PZC/P BESTUUR STICHTING ZEELAND: NADER BERAAD OVER BELEID 'Reuzentransport' goed afgelopen 'Allede Wercken Jacob Cats' ter gelegenheid vierhonderdste geboortedag opnieuw uitgegeven „HET MOOIE VAN DIT VAK IS HET CONTA CT MET MENSEN' bloemin el tuincentrum almanak Dierenarts I. C. Klok viert 25 jaar praktijk in Oostkapelle Meer eigen initiatieven Kind (4 maanden oud) ontvoerd in Vlissingen (ADVERTENTIE) goudcentrum VAN DEF&MADEN Klein'! M?rkt PtomWiad'' VlissTngeu Allerlei leuke Sint-Nicolaasgeschenken vindt u vanzelf als u door onze zaak wandelt. Bloemen, een leuk geschenk. Bij' ons via Fleurop naar waar ook ter wereld. Langevielesingel 34 - Middelburg Tel.: (01180) 25253 ZEEUWSE Verwijten Kleine huiselijke drama's - men vindt ze overal, goede lezer. De Vlissingse man, die gisteren rond vier uur na een vermoeiende lange en vroege dienst van zijn werk terug kwam, vond zijn huis geheel verla ten. Het deprimeerde hem zeer, daar hij een kop thee en een bemoedigend woord van zijn echtgenote op dat moment zeer bliefde Om half zes kwam ze thuis Ach - en u weet hoe mannen zijn. Hij begon haar dan ook onmiddellijk op verwijtende toon toe te spreken. Dat ze er niet was als hij haar nodig had..En meer van dat soort taal. Ze hoorde hem zwijgend aan. En verklaarde toen, dat zij op die verjaarsvisite was geweest, waarvan ze de vorige dag hadden afgesproken dat hij er na zijn werk ook heen zou komen. provincie VRIJDAG 19 NOVEMBER 1976 TOESTAND LOOPT STILAAN UIT DE HAND' nemen en minder in opdracht van ge meenten en andere instanties onder zoeken te verrichten. Het bestuur staat, zo werd tijdens de vergadering van donderdag duidelijk, niet onwelwil lend tegenover die wens. De voorzitter, gedeputeerde J. Stenvert echter, meent dat op korte termijn een verschuiving van accenten wat betreft de werkzaamheden niet mogelijk is. De heer Stenvert meende dat er voor shands geen ruimte is voor het onder nemen van eigen onderzoeksactivitei ten en datdaarom die wens ook nog niet Burgemeester A. P. Schouwenaar van Brouwershaven ontving donderdag uit handen van de heer J. P. Otte van de uitgeverij 'De Banierte Utrecht een exemplaar van de nieuwe uitgave van de volledige werken van Cats. GEMEENTE BROUWERSHAVEN KREEG EXEMPLAAR FEESTELIJKHEDEN OP 10 NOVEMBER VOLGEND JAAR BROUWERSHAVEN - De gemeente Brouwershaven heeft donderdag een exemplaar ontvangen van de openieuw uitgegeven werken van Jacob Cats. Tijdens de presentatie van het boekwerk in de raadszaal van het gemeentehuis in Brouwers haven overhandigde directeur J. P. Otte van uitgeverij 'De Banier' in Utrecht aan burgemeester A. P. Schouwenaar het in twee fraaie banden gestoken werk, dat in totaal 1400 bladzijden telt. De heruitgave van de werken 'Vader Cats' houdt verband met het feit dat het volgend jaar vierhonderd jaar geleden is dat Jacob Cats in Brouwershaven gebo- De heer Schouwenaar vertelde dat vandaag (vrijdag) een comité zal worden geïnstalleerd om voorberei dingen te treffen voor de feestelijk heden. die in Brouwershaven ter ge- legneheid van de geboortedag van Cats (op 10 november 1577) zullen worden gehouden. De burgemeester vond het alleszins waard om op de vierhonderdste geboortedag van Cats terug te bükken op de invloed, die hij als dichter, theoloog, peda goog, advocaat en in mindere mate als raadspensionaris heeft gehad. „Cats werd aanvankelijk vereerd", aldus de heer Schouwenaar, „later verguisd en nu zo wordt hij zo lang zamerhand weer in ere hersteld." De heer Otte vertelde dat zijn uitge verij 'Alle de Wercken van Jacob Cats' opnieuw heeft uitgegeven in verband met de vierhonderdste ge boortedagvan de vermaarde dichter. Er zijn in de loop der eeuwen meer herdrukken van verschenen. Het werk is nu niet meer verkrijgbaar. Al leen antiquarisch kan men zich nog een exemplaar aanschaffen. De heer Otte stelde dat 'Vader Cats' altijd nog een toonbeeld van vaderlandse wijsheid is. 'Alle de Wercken van Ja cob Cats' lag in menige boerenwor ning, vooral in Zeeland, naast de Sta tenbijbel op een lezenaar, vertelde hij. Vandaar dat het boekwerk de naam 'boerenbijbel' kreeg. Een beti teling, die kan worden beschouwd als een re-naam. De gemeente Brouwershaven is in het bezit van een folio-exemplaar van 'Alle de Wercken van Jacob Cats', verguld op snee, met sierlijke zilverensloten en een eigenhandig door de dichter getekende opdracht. Burgemeester Schouwenaar, die die opdracht voorlas, vertelde dat dit werk een van de kostbaarste stukken uit het gemeente-archief van Brou wershaven is. Hij zei de herdruk van het werk met plezier aan het archief te zullen toevoegen. Na de overhan diging van de forse banden, die het werk van Cats omvatten, kregen de raadsleden die bij de aanbieding aanwezig waren een boekwerk met afbeeldingen uit het oude i testament. Vanavond receptie in 'Zeelandia' OOSTKAPELLE - Hij zegt hel met nadruk: „Het mooie van dit vak vind ik het contact met de mensen. Dat klinkt misschien raar, maar de die ren zijn veel minder belangrijk. Je helpt ze natuurlijk zo goed mogelijk, maar je ziet ze uiteindelijk toch als een object." Aan het woord is dierenarts I. C. Klok uit Oostkapelle. Deze maand viert hij zijn 25-jang jubileum als dierenarts. Daarvoor wordt hem vanavond (vrij dag) in café-restaurant 'Zeelandia' door een comité van veehouders een jubileum-receptie aangeboden. De veehouders zijn de belangrijke cliënten van dierenarts Klok. Met collega L. Jobse uit Gnjpskerke. met wie hij sinds 4 jaar samen werkt, heeft hij de medische verzorging van naar schatting 7.000 stuks vee onder zijn hoede Zijn werkgebied beslaat de noordkant van Walcheren en het westelijk deel van Noord-Beveland. Vijfentwintig jaar geleden vestigde de jonge Klok zich als pas afgestu deerd dierenarts in Oostkapelle. Hij kende die plaats goed doordat hij als student enkele winters hielp bij zijn voorganger Geldof Dat was in de tijd datereen groot tekort aan dierenart sen was. Dierenarts Klok is - zoals hij zelf be titeld - van de 'oorlogslichting'. Zijn opleiding begon in 1945 nadat de universiteit in Utrecht enkele jaren stil had geleden. -Hij studeerde ln 1951 af en vestigde zich toen vrijwel onmiddellijk In Oostkapelle Zijn keuze van dierenarts verklaart de heer Klok uit zijn agrarische af komst. „Bijna alle dierenartsen ko men uit de boerenstand. Mijn beide grootouders hadden een boerderij, waardoor ik al op jonge leeftijd met het leven op de boerderij vertrouwd raakt,,' vertelt hij. Romantiseren Hij vervolgt: „Je raakt dan geboeid door het buitenleven dat je ook ro mantiseert. Als je er dan eenmaal in zit merk je dat er ook wel andere kanten aan zitten. Als je er 's nachts uitmoet is het niet altijd leuk," al dus dierenarts Klok. Het werk is in de 25 jaar dat hij nu dierenarts is sterk verandert. „Toen ik begon was er nog nauwelijks sprake van anti-biotica, je werkte nog voornamelijk met zalf en poe ders. Inje opstand stond het vol fles sen en potten. Nu zijn de poeders voorverpakt en werkje voornamelijk met de injectienaald." Daarnaast maakte de praktijk van dierenarts Klok in die 25 jaar een sterke groei door. Door de toename van de veestapel in zijn werkgebied - inmiddels lijkt de groei er ver uit - werd het steeds drukker. Vrijheid Tot vier jaar geleden deed diere narts Klok de grote praktijk hele maal alleen. „Je voelt je individua list, je had met niemand iets te ma ken. Dat gaf een stuk vrijheid maar je was tegelijk nooit vrij. Je ging dan 7 dagen in de week door." Inmiddels heeft hij echter moeten constateren dat het werk er ondanks de samenwerking met collega Jobse niet minder om is geworden. „Je bent dan met z'n tweeën, maar dat trekt dan blijkbaar toch weer werk aan," stelt hij vast. Desondanks gaat die renarts klok voorlopig nog door. „Ik weet niet hoelang. Het is in ieder ge val geen vak datje tot je zeventigste moet doen." Dierenarts Klok is geen man die graag in het centrum van de belang stelling staat. Tegen de jubileum viering van vanavond kijkt hij enigs zins op: „Maar ja. je ontkomt er niet aan. Anders had ik de hele maand op vakantie moeten gaan." Dat laatste slaat dan op het feit dat de heer Klok de preeiese datum van zijn jubileum niet meer weet. Alleen dat het in november is. Dat het van daag gevierd wordt heeft vooreen be langrijk deel te maken met de situa tie dat op een andere datum geen zaalruimte vrij was. merkt hij iro nisch op. De receptie begint om half acht er duurt tot tien uur. Foto: Dierenarts Klok aan iverk mei het enten van kuikens. Zangavond met medewerking van twaalf koren GOES - De koninklijke bond van chris telijke zang- en oraloriumvcrenigingen in Nederland afdeling Zeeland houdt zaterdag een zangavond. Deze zanga vond begint om 18.30 en is in de gere formeerde Westerkerk aan de Westwal te Goes. Na de opening door de voorzit ter van de afdeling is er eerst een sa menzang waarna een groot aantal ko ren optreedt. Deze koren zijn het 'Nieuwlands da meskoor' uit Nieuw en Sint-Joosland, het Nederlands hervormd kerkkoor "Jubilate" uit Borssele, het christelijk- gemengd koor 'Kapelle-Biezelinge'. het Nederlands hervormd kerkkoor 'Drei- schor'. het christelijk gemengd koor De Lois tem' uit Sint-Laurens. het christe lijk gemengd koor 'Soli Deo Gloria' uit Oostburg. het 'Fliplands mannenkoor' uit Sint-Philipsland. het interkerkelijk gemengd koor 'Maranatha' uit Sint- Philipsland, het gereformeerd kerkkoor uit Goes, het christelijk gemengd koor 'Hic Inde' uit 's-Gravenpolder en het christelijk gemengd koor 'Sursum Cor- da' uit Oostkapelle. Collecte (ADVERTENTIE) HOEK - De opbrengst van de in het be jaardentehuis 'Vremdieke' te Hoek ge houden bazaar is 7846.42. J. Stenvert: op korte termijn geen grote veranderingen MIDDELBURG - Het bestuur van de Stichting Zeeland zal zich in januari van het volgend jaar nader beraden over de suggestie van de directie van de Stichting, meer eigen initiatieven te in een werkplan voor de komende twee jaar kan worden vastgelegd. De heer J. J. van der Weel merkte don derdag op dat op dit moment door het provinciaal opbouworgaan teveel een ad hoe beleid wordt gevoerd, waarbij alleen gereageerd wordt op verzoeken van buitenaf. „Het spreekt mij aan dat men eigen lijnen wil trekken. Ik kan mij vinden in de benadering van de nota van de directeur hierover", liet hij weten. De heer V/. M. Pel vroeg zich in dat verband afofhetjuistisdathetbestuurendestaf van de Stichting Zeeland prioriteiten stellen, die in een beleidsstuk worden neergelegd. Ook hij wees er overigens op dat nu al meer een beroep op de stich ting wordt gedaan dan waaraan kan worden voldaan. De heer Pel was het met de directie eens dat in het werk van de stichting meer lijn moet worden ge bracht en dat meer planmatig gewerkt moet worden. Een belangrijk element in de discussie vormde de op handen zijnde invoering van de nieuwe welzijnswet. Drs. F. J. van Grunsven. medewerker van de Stichting, wees erop dat na invoering van die wet waarschijnlijk de stichting de taak zal krijgen een provinciaal wel- zijnsplan te maken en hand- en span diensten te verrichten voor het maken van gemeentelijke welzijnsplannen. Het bestuurslid drs. H. W. Hietkamp maakte duidelijk dat in een aantal ge vallen - zoals volgens de wet bejaarde noorden - nu al bepaald dient te worden of de Stichting Zeeland een beroep wordt gedaan voor de opstelling van een plan. De heer Hietkamp was overigens van oordeel dat de stichting moet bepa len in welke richting zij koerst. Besloten werd het vraagstuk in een vol gende vergadering opnieuw te bespre ken. Daarbij zal de staf van de stichting gevraagd worden een standpunt in te nemen over enkele kernpunten: wat moeten de algemene beleidsuitgangs punten zijn en welke structuur wil men. Koren traden gezamenlijk op in 'Ter Mantelinge' GRIJPSKERKE - De christelijke zang vereniging 'Hallelujah' te Grijpskerke en het hervormd kerkkoor te Domburg hebben een programma verzorgd voor de bewoners van het bejaardentehuis j 'Ter Manteling' te Domburg. De koren, beid onder leiding van de heer J. Slinger, traden gezamenlijk op of zon gen in samenzang met de aanwezigen. Namens de bewoners van 'ter Mante- I ling' bracht directrice, mejuffrouw H. E. Venema, dank aan beide koren. ZEESCHEPEN KUNNEN NIET WEG UIT HAVEN ANTWERPEN - Tengevolge van de 48- uurs staking, waaraan ongeveer 80~r van het Antwerpse stadspersoneel deelneemt, loopt de toestand in de ha ven stilaan uit de hand. De 3500 door het ministerie van binnenlandse zaken woensdagavond gevorderde werkne mers voeren een langzaamactie, waar door het scheepvaartverkeer gestremd wordt en bruggen tergend langzaam op en neer worden gelaten, wat dan weer filevorming tot gevolg heeft. De tweedaagse staking begon met een stakersvergadering in het bondsge- bouw aan de Omegengstraat, waar woordvoerders van de drie vakorgani saties een 3000-tal stakers toespraken. Na afloop van de vergadering betoogde een 4000 stakers in het centrum van de stad en werd een delegatie op het stad huis door de burgemeester van Antwer- peiTontvangen. Het gemeenschappelijk MAN GEWOND BIJ AANRIJDING MET BROMFIETS VLISSINGEN - De Vlissinger P. IV. is donderdagmiddag gewond geraakt, toen hij op de voetgangersoversteek plaats bij de Bonedijkeschool werd aangereden door een bromfietser. De man moest met hoofd- en schaafwon den worden opgenomen in het Bethesda/St.-Josephziekenhuis. Het ongeluk gebeurde toen W„ die ge handicapt is en een witte blindenstok bij zich had, op de oversteekplaats te laat werd opgemerkt door de 21-jarige bromfietser T. H. uit Vlissingen vakbondsfront, welke deze staking or ganiseert eist voor 15 000 werknemers van de stad Antwerpen en de werkne mers in gemeenten die volgend jaar met Antwerpen zullen fusioneren een ver korting van de weddeloopbaan tot 23 j aar. Dit beteken t dat een werknemer na 23 jaar de maximum maremawedde zou moeten verdienen, daar waar hij nu 27 tot 29 jaar voor in dienst moet zijn. In enkele Belgische steden is reeds een werknemersstatuut van kracht, waar door de weddeloopbaan zelfs wordt in gekort tot 17 jaar. Sinds 1973 wordt over de Antwerpse vakbondseis vruchteloos onderhandeld. Minister van binnen landse zaken Michel heeft dit echter van de hand gwezen op grond van bezuin igingsoverwegingen. Noodstop Minister Michel w il echter wel praten over een gespreide verkorting van de weddeloopbaan tot 1980. Voor de vak bonden is deze wisseloplossing echter een noodstop tot 1980 en een afbraak van de gemeentelijke autonomieinzake personeelsbeleid. De opvordering van 3.700 havenwerknemers heeft bij de bonden kwaad bloed gezet. ACOD-woordvoerder Lauwers ver- ABSORPTIEKOLOM GEPLAATST SLUISKIL - Op het terrein van de Nederlandse Stikstofmaatschappij (N.S.M.) in Sluiskil is donderdag weer een fase in de operatie 'reuzentransport' afgerond, toen aan het eind van de middag een 63 meter hoge en 360.000 kg zware 'absorptieko- lom' voor de produktie van salpeterzuur overeind werd gezet. Het gevaarte, gemaakt door de apparaten- en ketelfabriek uit Goes, arriveerde vrijdagavond bij het bedrijf na een reis vol risico's. Twee kranen van elk 500 ton en afkomstig van de Belgische firma Sarens en het bedrijf Thoense uit Duitsland kwamen eraan te pas om de kolom op te hijsen, een karwei dat werd uitgevoerd voor verantwoording van de firma Big Lift uit Dord recht. Enkele tientallen mensen zijn vanaf begin deze week met het binnenrijden en optakelen van de roestvrijstalen kolom (uitwendige diameter: 5.80i beziggeweest. VLISSINGEN - De buitenlander A. G. heeft donderdagmiddag zijn vier maanden oude kind uit de woning van zijn vroegere echtgenote G.-N., met wie hij in een echtscheidingsprocedure is verwikkeld, ontvoerd. Van G. en diens handlanger, die meteen na de ontvoe ring in een gereedstaande auto op de vlucht sloegen, alsmede van het kind ontbreekt nog ieder spoor. De Vlis singse recherche stelt een onderzoek in. Mevrouw G.-N. heeft gedurende de echtscheidingsprocedure voorlopig het kind aan haar toegewezen gekregen Haar man werd wel toegestaan de baby te bezoeken. Dat deed hij ook weer don derdagmiddag tegen drie uur. Plotse ling pakte hij de baby op en wilde ermee vandoor gaan. Een aantal bezoekers in de woning trachtte dat te verhinderen, waardoor een handgemeen ontstond. G. slaagde er evenwel in de ruit in de voor deur kapot te trappen en via die opening het kind door te geven aan een (nog on bekende) man. die buiten stond te wachten. Het drietal verdween vervol gens met gezwinde spoed in een licht kleurige auto met Frans kenteken. Getuigen van het gebeurde worden ver zocht zich in verbinding te stellen met de Vlissingse recherche. klaarde ons in een gesprek dat de va korganisaties deze maatregel zien als een aanslag op het stakingsrecht: „Als gemeenschappelijk vakbondsfront haclden wij zelf een aantal mensen op gevorderd omdat de dienst in bejaar dentehuizen en ziekenhuizen daaixioor wel verzekerd zou zijn. Een opvorder ingsmaatregel hoort thuis in een poli tiestaat en daarom voeren wij als tegen zet tegen de ministeriële maatregel een langzaamactie. die we echter niet na 48 uur zullen opschorten, maar zullen vol houden tot de minister door de knieën gaat. Bovendien vergaderen wij morgen om de modaliteiten voor een nieuwe langere staking binnen twee weken vast te leggen". Gevolgen De resultaten van de vakbondsactie doen zich in de Antwerpse haven nu al voor. De zeeschepen kunnen de haven niet meer verlaten, omdat hun haven rekeningen niet betaalbaar zijn bij ge brek aan betaalmeesters, terwijl alle andere formaliteiten in een uiterst langzaam tempo worden afgewikkeld. Vanaf vrijdag zullen er ook problemen rijzen inzake liuisvuilophaling. In Antwerpen wordt het huisvuil vrijdags opgehaald. De ophaalbeurtvan vrijdag vervalt omwille van de 48-uurs staking en zolang de langzaamaanactie voort duurt zullen de ophaaldiensten steeds op hun werkschema achterop geraken. EXPOSITIE WALCHERSE TUINEN 18e EEUW IN ZEEUWS MUSEUM MIDDELBURG - Na de succesvolle zomertentoonstelling van prenten uit de 'Zelandia IUustrata' houdt het Zeeuws Museum aan het Abdijplein in Middelburg van 19 november tot 7 ja nuari een soortgelijke tentoonstelling over 'Tuinaanleg op Walcheren in de achttiende eeuw'. Deze tentoonstelling omvat tekenen, aquarellen en prenten van onder ande ren J. Arendsen C. Pronk over de ver dwenen buitenplaatsen Sint Jan ten Heere. Poppenroedeambacht. Else- noord, Arnestein, Middenhof en Tnton. Ook wordt aand acht besteed aan de nog bestaande buitenplaatsen, waaronder .Overdiuin, Ter Hooge en Duinbeek. Aanleiding voor deze expositie vormt de discussie rond het al dan niet in oor spronkelijke staat terugbrengen van de tuinen van het. paleis Het Loo De tentoonstelling is te bezichtigen op werkdagen van 10.00-12.30 uur en van 13.30-17.00 uur. GROEIBRILJANTEN Tot voor kort alléén leverbaar in solitairringen (met één steen), doch thans ook in slagringen en rijringen met meerdere stenen. En als laatste nieuwtje: briljant oorknoppen briljant hangertjes opgenomen in het groeisys- teem

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2