JOHAN MEESEN: ZUIDWESTERS ZAL ER ENORM VOOR MOETEN KNOKKEN enorme geestdrift All Ready verrast iedereen met GerPhilipse optimistisch: Tjoba kan de eerste klas beslist weer terugpakken Jan Harthoorn: micro ligt ons gewoon beter PZC/sport 23 NIET BLINDSTAREN OP OEFENZEGE OP SWIFT (12-5) MAAR: VLISSINGEN - Voor korfbaltrainer Johan Meesen is Zuidwesters uit Souburg de eerste belangrijke club, die hij onder zijn hoede krijgt. Meesen, 34 jaar en typo graaf bij de Provinciale Zeeuwse Courant, ziet het als zijn voornaamste taak om Zuidwesters terug te voeren naar de tweede klas van de landelijke microcompeti tie, waaruit het team vorig seizoen degradeerde. Als een eventuele promotie ter sprake komt betoogt Johan Meesen voorzichtig: „Mettertijd, onze huidige eerste opzet is om derde klasser te blijven. Dat zie ik ook wel zitten, al zal er enorm voor geknokt moeten worden door de ploeg". Meesen had graag wat meer tijd be schikbaar gehad voor de Zuidwesters- microploeg, maar hij heeft ook nog te maken met de junioren van het Vlis- singse Seoltoen zijn scheidsrechtersbe- zigheden, die bij deze ex-korfballer van •Seolto (drie jaar in het eerste, daarna in het tweede en gestopt) hoog genoteerd staan. „Ik heb vier jaar een groep Seolto-jeugdspelers onder mijn hoede gehad, eerst als adspiranten, daarna als junioren. Het was een goede groep, ze kwamen bijna allemaal in het eerste team voor de veldcompetitie, alleen een jaar te vroeg, 4 van deze jonge mensen waren nog een jaar junior. Ik was er liever nog wat langer mee opgetrok ken", vertelt Meesen, Bij Zuidwesters vond de nieuwe trainer een andere groep dan hij gekend en dus ook verwacht had. Het veldteam raakte een stel oudere spelers en speel sters kwijt, zodat driekwart van het team jonger dan twintig is. in het micro team vertrokken onder anderen de ou deren Joke Engelse, die een punt achter haar korfbalcarrière gezet heeft maar als één van de betere Zeeuwse dames beslist nog meegekund haden Wim Cal- jouw, die een wereldreis wilde maken. Hun plaatsen werden ingenomen door 17-jarige Anneke Schat, die pas twee jaar korfbalt maar reeds tot het eerste microteam is doorgedrongen en Harry Buijs, eveneens 17 jaar. HetZuidwesters- team bestaat verder uit de dames Ma rijke Schat (studeert aan CIOS Arn hem) Jopie Kooijman-Poppe, met haar 35 jaar de oudste dame, Else Koudijzer. 17 jaar, maar toch ook al een van de ervaren speelsters, alsmede Tineke Stubenitsky, die de uitwedstrijden meegaat en Anneke Ober-Willebroodse, die voor de thuiswedstrijden beschik baar is. Het herenarsenaal bestaat naast Harry Buijs uit de ouderen Rolf Kamphuis en Johan Versluis, Giel van Schijndel (momenteel in dienst) en Peter Wisse, een jongeling in opkomst. Door de verjonging is het voor trainer Meesen mogelijk geworden om op techniek te trainen. „Hoewel ik als ac tief korfballer een sjouwer was, wil ik vooral bij de jongeren - bij de ouderen gaat dat niet meer zo goed - een gave techniek er in brengen. Daarvoor heb ik in Zeeland een cursus voor adspirant en pupillentrainer gevolgd, ik heb wat boeken over training en ik ben van plan andere cursussen te volgen", maakt de Zuidwesters-trainer duidelijk. Landelijk fluiten Wanneer Johan Meesen in de veldcom petitie als scheidsrechter opgeroepen wordt, kan hij niet met het Souburgse team mee: jeugdbestuurslid Peter de Boer fungeert dan als teambegeleider. Als fluitist mikt Meesen mettertijd op de landelijke competitie. Overigens wel tweede klas of hoger. „In de afdelings le klas zijn er namelijk wel leukere wed strijden te leiden dan in de eerde klas landelijk of de reserve klassen. Het peil in de Zeeuwse le klas lijkt mij iets ho ger", verzekert Johan Meesen. die mo menteel van oordeel is, dat hij het arbri- teren de voorrang zal blij ven geven, zelfs als het korfbalteam aan de top meed raait. Het zal in het nieuwe microseizoen de tegenstanders van Zuidwesters I wel opvallen, dat er een andere trainer op de bank zit. De vorige coach. Rinus Kooij- man, kon zijn formatie met enorm stemgeluid opzwepen. „Dat hoeven ze van mij met te verwachten", verklaart Johan Meesen. „Dat is mijn stijl met. Ik wü de groep op een andere manier op jutten, maar toch met logische aanwij zingen", Aan de tweede klas voor zijn team met veel ervaren ouderen en aan komende jeugd denkt Meesen nog niet: „Dan moeten we eerst twee keer per week trainingsmogelijkheid hebben- Maar dit Zuidwesters is zeke een forma tie. die in de tweede klas na enige tijd weer kan meekomen". ZIERIKZEE - De korfballers uit Zierikzee staan bekend als vechtjassen tot de laatste minuut. Als daarom de formatie van AU Ready door tegenstan ders geroemd wordt om haar wilskracht, dan herkent men daarin ook de inbreng van traiffer Jan van Renssen. Deze oefenmeester stamt uit de 'school' van het beste wat Nederland op korfbalgebied kan opbrengen: Ons Eibernest uit Den Haag, welke ploeg hij in de junioren speelde voordat hij naar Zeeland vertrok, en waarbij hij moest trainen, dat de stukken er afvlo gen omdat anders anderen onmiddellijk klaar stonden om zijn plaats over te nemen. De 29-jarige Van Renssen, lithograaf van beroep en na zijn diensttijd mét familie neergestreken in Wolp- haartsdijk, vertelt: „Ik ben opge groeid tussen de top van Eibernest. Net voordat ik in dienst ging had ik Ret tot het derde gebracht. Daar gold de stelling: niet trainen, niet .spelen. Daarom vind ik het zo plezierig, dat er bij All Ready keihard getraind wordt, door de hele ploeg. Vorig sei zoen, ik trainde de ploeg uit Zierikzee voor het eerst, hebben naar ik meen slechts twee spelers één keer de training gemist. Dat heb ik nog ner gens in Zeeland teruggevonden." Vorig jaar al werd Van Renssen met de niet te blussen geestdrift van de Schouwse ploeg geconfronteerd: „We versloegen zelfs koploper Vi tesse en een achterstand van vier punten bij rust tegen een andere tegenstander werd na rust volledig teniet gedaan," laat hij weten. Door enkele niet ingecalculeerde verliezen moest All Ready toch nog oppassen (dat wil zeggen voorzichtiger spelen) om de derde klaspositie te behouden. Makkelijker Toch gaat de Zierikzeese ploeg steeds makkelijker af om de positie in het district te behouden. Twee jaar geleden behielden de Schouwenaren in de laatste minuut van de laatste wedstrijd door een treffer van Piet de Ronde de derde klaspositie, vorig jaar bereikte de ploeg dankzij zijn vechtlust de middenmoot. Jan van Renssen daarover: „Toen verwacht ten we eigenlijk ons net te kunnen handhaven, ditmaal reken ik inder daad op een plaats in de midden moot, zodat we wellicht nog een stapje hoger kunnen eindigen." Van Renssen baseert die verwachting ook op het feit, dat volgens hem de ploegen in de komende microcompe titie minder sterk dan vorig jaar zijn. Vier keer een Zeeuwse derby heeft All Ready dit microseizoen af te werken: tegen Stormvogels West- kapelle en Seolto Vlissingen. Van Renssen is verbaasd over de zwakte van de Scheldestadploeg. „Te sterk verjongd, denk ik. Verjongen wil ik natuurlijk ook bij All Ready, maar dan geleidelijk omdat de jongeren eerst toch de nodige routine moeten opdoen." Overigens heeft de AU Readytrainer zijn mensen nu al ge waarschuwd voor een te groot op timisme in de strijd tegen Seolto. Stormvogels is een taaiere tegen stander, die bovendien landelijk in de veldcompetitie speelt. De West- kappèlse formatie zegevierde daar toe vorig jaar in de belangrijkste wedstrijd van het seizoen over All Ready. Overigens worstelde de Sschouwse toen nog met de slag, die toegebracht was door het veronge lukken van speler André van Ach terberg. Jan van Renssen weet nog: „Zelfs toen heeft de ploeg gevochten tot het einde toe, maar op de beslis sende momenten misten de spelers toch André van Achterberg." De selectiegroep van All Ready be staat uit de dames Corrie Kloet, Ada van Tiggelhoven, Corrie Stoutjes- dijk, juniore Gerda Kloet (nog jong, maar reeds een goede verdedigster en Loes Hage, alsmede de heren Piet de Ronde, de snelle Leo Fontijne, Adrie Stoutjesdijk, junior Jaap van Gastel en Arie Broere. Hoe de ploeg er precies uit zal zien weet Van Renssen (die eerst gevoet bald heeft bij Wolfaartsdijk, daarna lid werd van Tjoba en nu korfbalt bij Olympia uit Wilhelminadorp) nog niet. „Dat hangt af van de laatste oe fenwedstrijd tegen Tjoba. Op het veld oefenden we tegen deze ploeg bijzonder goed, pas in het laatste deel van de wedstrijd won de eerste klasser. „Toen bleek, dat All Ready het kon, de ploeg speelde fantas-, tisch," herinnert Van Renssen zich nog, er aan toevoegend: „Naeengoed begin in de veldcompetitie ging het in de laatste wedstrijden slecht, waardoor ze de eerste plaats verlo ren. Ze dachten al te veel aan de mi cro." Als het team uit Zierikzee ook in de zaal tegen zwakker geachte ploegen zijn beste vorm demon streert zal een 'royale' middenmoot er beslist inzitten. VRIJDAG 19 NOVEMBER 1976 KAPELLE - In Zeeuwse korfbalkringen heeft bij menigeen de gedachte postgevat, dat van de beide topploegen in deze provincie Swift een uitgesproken microteam is en Tjoba een dito veldforma- tie. Tjoba-aanvoerder Ger Philipse glimlacht even misprijzend als we hem die 'stelling' voorleggen. Hij verklaart vervolgens: „giste- avond hebben we een micro-oefenwedstrijd tegen Swift gespeeld. We wonnen met 12-5". Ger Philipse kijkt nóg verbaasd als hij zich het resultaat herinnert: „De uitslag was volkomen verrassend. Het viel ons van Swift-kant natuurlijk erg tegen, maar ik geloof wel, dat de Middelburgse ploeg zich stellig nog zal verbeteren. Ik kan me overigens niet een dergelijke monsterzege tussen beide teams her inneren. Swift - Tjoba is toch altijd enorm spannend geweest". Ondanks het klasseverschil (Swift bleef le klasser en Tjoba degradeerde vorig jaar naar de 2e klas) wil Ger Phi lipse zich niet blindstaren op de mon sterzege op de belangrijkste Zeeuwse rivaal. Niettemin is de aanvoerder verre van pessimistisch: „Ik hoop, dat Swift in de le klas blijft en wij aan het eind van de microcompetitie promove ren", stelt de 27-jarige schilder van pro fessie, die er direct aan toevoegt: „We hebben een ploeg om kampioen te wor den, er is kwaliteit genoeg, maar aan de andere kant zijn we er, ondanks die grote zege op Swift, natuurlijk nog lang niet". Tjoba's degradatie kwam beslist niet volgens verwachtingen: na de eerste helft van de competitie stond de ploeg uit 's-Heer-Hendrikskinderen zelfs nog samen met Swift bovenaan... Er volgden enkele ongelukkige wedstrijden, waarin punten verspeeld werden, en toen bo vendien de onderlinge verschillen bijna te verwaarlozen waren was de Zeeuwse ploeg één van de twee teams, die er uit moest. Dat de goede geest bij Tjoba bleef heersen bewijst echter de positie in de eerste klas van de veldcompetitie: bovenaan! Volgens Ger Philipse het ge volg van de invoering van de promotie klas (waarin de sterkere ploegen ver dwenen) een tussenklas die de korfbal- bond ook bij de micro wil invoeren. Nieuwe trainer Na het vertrek van André Wurth (die zich geheel aan voetbalhoofdklasser RBC Roosendaal wilde wijden) heeft Tjoba geprobeerd om een vooraan staande trainer naar Zeeland te krij gen. „Een goede trainer financieren bleek niet mogelijk", weet Ger Philip se. „Het aanbod is gering en wat bereid is te komen vraagt een salaris tussen de tienduizend en vijftienduizend gul den". Niettemin is Tjoba enthousiast over de nieuwe trainer: Piet van Beu gen, oud-speler van het Goese Togo. Omdat Van Beugen door zijn werk op zaterdag niet bij de ploeg kan zijn, neemt coach Hans Oele, van 'huis' uit een Tjoba-man, tijdens de wedstrijden de trainerstaak over. Ger Philipse be nadrukt: „De samenwerking tussen Van Beugen en Oele is voortreffelijk, zodat er over het coachen geen moei lijkheden zullen ontstaan". De ploeg, dié zo graag weer de eerste klas wil bereiken bestaat in de aanval uitNellie Philipse, Jeannette Wisse voor het eerst bij de formatie in de plaats van Anja Meijaard, die een zoon gekregen heeft, Hans de Schipper en Wim Ha- rinck, die in de plaats is gekomen voor Piet Rijn. De verdediging bestaat uit Carla Grim, Jopie Rijn-Brasser (in de plaats van Truus Boogaard, die ook al een tijdje moest stoppen wegens gezin suitbreiding) Piet de Schipper en Ger Philipse, dit seizoen voor het eerst 'echt' aanvoerder, nadat hij vorig jaar tijdens de competitie de taak van Piet de Schipper moest overnemen. Philipse speelt acht jaar in het eerste team mee, overigens twee jaar minder dan zijn vrouw Nellie. Tjoba heeft met opzet voor het vier-om viersysteem gekozen. „Ieder weet, waarin hij of zij speelt. Het risico van een blessure hebben we er voor over"vertelt Ger Philipse, er aan toevoegend, dat de ploeg voor dit systeem gekozen heeft nadat de veldsituatie (zeven om zeven met rouleren) beslist niet bevallen is. Ger Philipse hoopt tot slot, dat het pu bliek de ploeg niet m de steek zal laten, nu Tjoba in de micro een stapje terug heeft moeten doen. We menen, dat de Bevelandse formatie daar niet bang 'voor hoeft te zijn, want de supporters zullen ongetwijfeld één van de topploe gen kunnen toejuichen VLISSINGEN - Toen zes jaar geleden de Vlissingse korfbalverenigingen VEDO en KVL een fusie aangingen leek de basis gelegd voor een goede club in de Scheldes- tad. De ontwikkelingen die er in de jaren daarop volgden rechtvaardigden die conclusie zelfs nog. Seolto, zoals de nieuwe club werd genoemd, stoomde snel door naar de landelijke klasse. Binnen vier jaar speelde het eerste team in de tweede klas. Maar het kan verkeren. Dat ondervonden de Vlissingers snel. In de veldcompetitie kelderde Seolto binnen twee jaar terug naar de eerste klas in het district Zeeland. En of dat nog niet ellendig genoeg was; ook op provinciaal niveau kan de ploeg het nauwelijks bolwerken. Tot nu toe heeft Seolto uit negen wedstrijden twee pun ten verzameld en is daarmee hekkeslui- ter. Wat is er met de ploeg aan de hand? Het antwoord is vrij gemakkelijk. Van de selectie die twee jaar geleden nog op dat voor Zeeland hoge niveau speelde zijn nu nog maar twee spelers over, die in het eerste team spelen. De meesten vertrokken omdat ze de lange reizen niet meer zagen zitten, anderen ver huisden naar elders. Toch beschikte Seolto over goede jeugdspelers, maar daarïnee was het gat niet op te vullen. TC-lid Riet Meesen zegt: „Wij hebben bijvoorbeeld drie dames, die in de ver pleging werken. Die hebben onregelma tige diensten waardoor je niet altijd op hen kunt rekenen". Rouleren En dan is er nog een moeili jklieid. Jan Harthoorn, al vanaf de fusie eerste team-speler, vertelt: „We kunnen voor de veldcompetitie net geen drie ploe gen op de been brengen. Daardoor moet er veel gerouleerd worden en is er nooit een constante kern in een ploeg". Het zijn de grootste problemen, die Seolto bijna hebben teruggebracht op de plaats waar zes jaar geleden hoopvol werd gestart: de tweede klas van de af deling. Overigens is Harthoorn er nog niet zo somber over. „De competitie is nog n iet afgelopen", stelt hij. „Ik ben er van overtuigd dat we nog wel punten zullen halen". Voor J an Harthoorn staat één ding als een paal boven water. „Ik ben ervan overtuigd dat we in de microcompetitie beter zullen draaien. We hebben pas een oefenwedstrijd tegen Swift gespeeld en dat ging voortreffelijk. Micro ligt ons gewoon beter", zegt hij. Bovendien is het feit dat Seolto in het microkorfbal nog wel landelijk speelt volgens hem positief. „We wisten van te voren dat het moeilijk zou zijn in de af deling. Daar komt het prestige meer kijken. Voor elke Zeeuwse ploeg is het leuk om van ons te winnen. In de micro is dat er niet", betoogt Riet Meesen. Goed-weer-ploeg In de indoor-competitie zal de Vlis singse korfbalploeg bovendien niet zo veelvuldig moeten rouleren als tijdens het buitengebeuren het geval was. „We kunnen wel drie micro teams in het veld brengen", zegt Jan Harthoorn en hij voegt er aan toe dat de'sfeer binnen het eerste team ondanks de lange reeks ne derlagen uitstekend is gebleven. De meeste spelers en speelsters vinden het binnenspelen echter behaaglijker. Jan Harthoorn: „Persoonlijk speel ik liever micro omdat je altijd binnen bent". Riet Meesen voegt er aan toe: „Seolto is een echte goed-weer-ploeg". Met de wetenschap dat het snellere in- doorkorfbal de ploeg van trainer Simon Kasse nu eenmaal beter ligt begint Seolto zaterdag aan de competitie. En dat allemaal onder hetmotto: moed ver loren, al verloren. De selectie van het eerste team ziet er als volgt uit: Ina Stroo (een juniorendame). Sarie Meesen-Kruijsse, Corrie Aamoutse, Janny Mosterd; heren: Wim Meesen, Jan Harthoorn, Piet Francke, Henk Provoost en Gerard Drost. JAN Seolto optimistisch ondanks de slechte resultaten op het veld

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 23