Swift weervlaggeschip van korfballend Zeeland ST0RMV0GELSTRAINER VAN DE BERGE: DERDE KLAS GEEN DOORGANGSGEBIED 'komftuiï, rnevelcb daarom sw Recordstijging in ZW Pe stemming zit erin... Wat dost Pa? PZC/s ANIM0-AANV0ERSTER HENNIE DE NOOIJER WIL POSITIE IN DE 2E KLAS HEROVEREN TERUGKEER OP BETERE POSITIES HARD TEGEN HARD NIET STERKSTE KANT naar 750 microteams! Indeling Zeeuwse landelijke teams VRIJDAG 19 NOVEMBER 1976 VLISSINGEN - Dit weekeinde be gint de landelijke micro- korfbalcompetitie, waaraan zeven Zeeuwse formaties deelnemen. Ver schillende ploegen moeten dit sei zoen de basis leggen voor een terug keer op betere posities, want in del aatste twee jaar heeft Zeeland een stuk terrein in de landelijke klassen moeten prijsgeven: Tjoba verdween uit de eerste klas (waarin Swift nu alleen overbleef). Animo deed twee jaar terug al een stapje terug naar de derde klas en ook Zuidwesters kon het niet redden in de tweede klas. Zodoende strijden er dit seizoen naast eerste klasser Swift en tweede klasser Tjoba vijf derde klasteams: Animo, Zuidwesters, All Ready, Stormvogels en Seolto, waarvan vooral de laatste ploeg het erg moei lijk schijnt te krijgen. Een Zeeuwse trainer meent te weten, wat de oorzaak is van de minder goede gang van zaken bij de Zeeuwse landelijke teams. „Ik hou het zuiver op een mentaliteitskwestie", oor deelt Stormvogelstrainer Adrie van de Berge uit Souburg (37) die al zo'n veertien jaar in de trainersrijen mee loopt. „De Zeeuwse ploegen zijn veel te lief. Ze berusten m feite in een slechte po sitie, terwijl de Hollanders hun tegenstanders juist gedurende de wedstrijd als vijanden bezien. Je moetje huid verkopen tot het ontoe laatbare toe. Dat is voor mij geen punt". Het in praktijk brengen van deze theoretische benadering ligt de Zeeuwen niet zo. Het is in allerlei sec toren van het Zeeuwse sportleven te constateren. Brabanders en Zuidhollanders, waarmee de Zeeuwse sportman en sportvrouw veel te maken krijgt, zijn feller. Als Zeeland zijn plaats in de lande lijke sport wil behouden, zal zijn sportjeugd furieuzer moeten zijn. MIDDELBURG - Na verschillende jaren baanbrekend werk te hebben verricht voor zijn favoriete sport is Swift Middelburg op nieuw (na de degradatie van Tjoba naar de tweede klas) het vlag- geschip van korfballend Zeeland in de micro-competitie geworden. De hoofdstedelingen zullen het overigens niet gemakkelijk hebben om hun positie veilig te stellen. Aanvoerder Lejo de Hond zegt over de verwachtingen in het nieuwe seizoen: ,,Van de zeven ploegen in de eerste klas moeten er twee degraderen, zodat er een felle strijd verwacht mag worden en de onderlinge verschillen klein zullen zijn. Je krijgt ongetwijfeld wedstrijden, waarin het hard tegen hard zal gaan en dat is nu juist niet de sterkste kant van Swift". LEJO DE HOND ADVERTENTIE van Bekebrede-Barnevgli TERNEUZEN - De afdeling zuidwest van het gelijknamige district van het KNKV (korfbalverbond) telt momenteel meer dan 750 microteams. Een record in de afdeling, zo zet Rinus Nieuwdorp uit Terneuzen in het afdelingsorgaan uiteen. Hij tekent hierbij aan: „Dat de toename van hel aantal leden zou moeten leiden tot een uitbreiding van het aantal teams in vergelijking met het vorig jaar had ieder wel kunnen vermoeden. Dat deze stijging zo spectaculair zou zijn, heeft de verwachtingen van de optimisten onder ons zelfs nog overtrof fen". Het aantal afdelingsteams is toegenomen met dertien procent: van 672 vorig seizoen naar 753 dit seizoen. Bij de junioren was er een verlies van bijna acht procent, maar de heer Nieuwdorp neemt aan, dat die junioren voor een groot deel bij de seniorenteams 'ondergedoken' zijn. „En nu maar afwachten of het vertoonde spelpeil evenredig is aan de geweldige toename", merkt Nieuw dorp op. Het aantal landelijke seniorenteams in de afdeling (Zeeland. West-Brabant en deel Zuid-Holland) steeg van 48 tot 51het aantal juniorenteams van 193 naar 223, adspirantenteams van 215 naar 247 en de pupillenteams van 136 naar 158. Uit het afdelingsorgaan blijkt tevens, dat het district ZUID'7-West met bijna 8400 leden de derde plaats inneemt in de rij van KNK V-district Friesland leidt met bijna 9400 leden, daarna komt Midden-Nederland op de tweede plaats met ruim 8700 leden. Toch is De Hond. 23 jaar en werkzaam op de administratie van de stichting maatschappelijke dienstverlening in Middelburg, zeker niet pessimistisch. „Ik verwacht wel, dat we in de eerste klas blijven", verzekert hij. In elk geval heeft de oranje-zwarte formatie in de zaal hel weer altijd 'mee'. Lejo de Hond: „Swift is altijd een beetje mooi-weerteam geweest. In de afgelo pen vcldcompetitie hebben we veel re gen gehad, ten nadele vooral van de dames, die niet zo technisch zijn om dit nadeel op tc vangen". Wellicht is daardoor ook de slechte posi tie van de Middelburgers te verklaren: ze staan laatste. Lejo de Hond vindt als verklaring onder meer: „We hebben na rust vaak te kampen met een inzinking. Bovendien hebben we in de veldcompe- titie nog niet één wedstrijd volledig kunnen aantreden, doordat verschil lende spelers en speelsters moesten werken, terwijl ikzelf ook enkele malen niet van de partij kon zijn vanwege een kleine medische ingreep aan de neus". Swift heeft vóór, dat het een technisch goede formatie is, maar Lejo de Hond constateert tevens enkele zwakke tacti sche punten. „Vaak veroorzaken we domme overtredingen, waaruit straf- worpen rollen en ook het doorfouleren in het vak is zeer zwak". Toch draait de ploeg dankzij de komst vorig jaar van trainer Rob van Schijndel uit Rotter dam stukken beter. „Alleen komt het er nog niet helemaal uit". maakt-De Hond duidelijk. De Middelburgse aanvoerder legt er de nadruk op. dat het door een gebrek aan senioren in sportief opzicht wal min der florissant in de vereniging gaat, maar dat er een erg goede jeugd is. Als geen ander team in de buurt schijnt de oranje-zwarte club te worden geteis terd door vertrek van jongeren naar 'Holland' om studieredenen. Lejo de Hond weet er uit ervaring van mee te praten. „Aart Geertse en ik zijn de enige overgeblevenen uit een sterren- ploegje van twaalf man". De voornaamste Middelburgse verlie zen vormden het vertrek van Johan Sanderse en Paul van der Vlist. Bijna was ook Lejo de Hond. nu acht jaar in het eerste spelend en drie jaar aanvoer der, verdwenen. „Ik ging achter Paul Sanderse aan naar de sportacademie in Den Haag, maar omdat de theorie me niet zo lag. ben ik teruggekomen". Een vijftal jaar geleden maakte Lejo de Hond ook deel uit van het basketbal team van Dynamo '70. „De helft van het team bestond uit korlballers. Basketbal en korfbal zijn erg goed te combineren, omdat je in beide gevallen een goede balbehandeling hebt, terwijl het schie ten ook ver overeenkomt", verduidelijkt de Middelburgse aanvoerder, die over igens nu nog slechts korfbalt. „In dienst heb ik ook nog een paar maanden ge bokst. Kon je een NSF-diploma halen. Het is een ontzettend vermoeiende :sport". weet De Hond nog. .Als je drie rondjes volgemaakt hebt, ben je kapot". Het Swiftteam voor de 'micro' bestaat uit de dames Margreet Gast, Tineke Keim, Marijke Meliefste en Bep Huy- bregtse, en de heren Lejo de Hond, Joost Looise, Ton Neve en nieuweling Hugo Krijger, een veelbelovende speler, die de plaats inneemt van Piet van Keulen, die vanwege zijn werk niet kan trainen. Leo de Hond hoopt nog eens met een Swiftteam in de overgangsklas te spe len. de op een na hoogste afdeling in het microkorfbal. Vorig jaar waren de hoofdstedelingen een eind op pad: ze eindigden als tweede... Overigens zijn de voorbeelden van gepromoveerde teams niet bemoedigend: steeds wer den ze onmiddellijk teruggestuurd. I ADVERTENTIE i (Papakt PARADE, WESTKAPELLE - In een vrij recent verleden verkeerde Adrie van de Berge, de trainer van de landelijke derde klasser Stormvogels uit Westkapelle, in de veron derstelling, dat deze derde klas van minder gehalte was dan de eerste (Zeeuwse) afdelingsklas. Die landelijke derde klas zou meer een soort 'doorgangsgebied' voor de afdelingskampioenen naar de tweede klas zijn De in Souburg in een fraai verbouwde oude woning residerende korfbaltrainer is van die mening wel teruggekomen: „Misschien was er een zestal jaar terug wel iets van waar, maar door opbouw van onderaf is die derde klas veel sterker geworden. In elke wed strijd moet je momenteel hard voor de punten vechten. Het komt soms voor", illustreert Van de Berge, „dat ploegen een punt tekort komen om zich in die klas te redden, terwijl de nummer twee slechts twee punten meer heeft..." naar net tweede 'teruggezakte' Jan Me liefste) en Paul Pouwelse. Stormvogels heeft in dit microseizoen vier keer een derby af te werken, omdat Seolto Vlissingen en AU Ready Zierik- zee ook in de derde klas B zijn ingedeeld. Van de Berge daarover: „Voor ons is dat moeilijk, omdat we moeten spelen tegen ploegen, die in het veld in de afdeling uitkomen. Volgens je stand ben je dus vërplicht om de wedstrijden tegen Seolto en AU Ready te winnen Vooral de Zierikzeese ploeg is een wilskrach tige tegenstander" Doch ook tegen de 'Hollandse' teams zal Stormvogels furieus moeten spelen. „In de afdeling wonnen we zo af en toe- eens op ons gemakje een wedstrijdje met 16-7, maar in de derde klas lande lijk kun je je geen onoplettendheid permitteren. Dan moetje van begin tot eind geconcentreerd zijn. Gelukkig is de wil er om er iets goed van te maken", besluit Adrie van de Berge. Het vermeende niveauverschil was dan ook niet de oorzaak, dat de Souburgse trainer zijn scheidsrechtersfluit nog maar sporadisch wenste te hanteren. „Ik heb duidelijk voor de ploeg gekozen. Je kunt het in de landelijke klassen niet maken om afwezig te zijn bij welke wed strijd dan ook", verklaart Adrie van de Berge, die overigens nog wel een enkel wedstrijdje fluit, maar zich meer bezig houdt met het werk in de aanstellings commissie, onder het motto: „Ik laat se rieuze fluitisten voorgaan". In de microcompetitie had de Westka- pelse ploeg een uitstekend vorig sei zoen: het eerste boerde in zijn eerste landelijke jaar goed. het tweede en derde werden kampioen en het vierde miste de titel op een haar. Over de staert van de huidige veldcompetitie zegt Ad rie van de Berge: „De start was veelbe lovend, daarna was er een kleine terug val, doordat de verjongde ploeg tegen geroutineerde tegenstanders te speels was en de concentratie kwijtraakte". In het microteam werkt de verjonging eveneens door, terwijl er in de Westkap- pelse juniorenploegnog eens een stuk of vijf jongeren gereed staan om in de na bije toekomst de taken over te nemen. (ADVERTENTIE) Spelvreugde voor inlichtingen over. ir-siKHil MOBILOFOONS PORTOFOONS kunt u ook terecht bij- Toch ziet de Stormvogelstrainer zijn team niet zonder meer de tweede klas bereiken, „We hebben er momenteel het niveau niet voor", meent hij. „Het gaat er om of de jeugd doorbreekt, maar sommige spelers en speelsters zitten al aan hun plafond, hoewel ze enorm knokken om bij te blijven. Er moet ech ter nog spelvreugde zijn ook", stelt Ad rie van de Berge. Zijn team voor het nieuwe microseizoen ziet er als volgt uit: dames Rina Maranus-Faasse (28 jaar, maar dat zie je deze speelster beslist niet aan), Marjan Minderhoud-Simonse, Nel Reij'nïerse- Wouters en Lies Faasse, en de heren Wlm Wouters. Daan Hengst, Piet Ga- briëlse, Wim Roelse (een nieuweling, die in de plaats is gekomen van de vrijwillig sport 21 HENNIE DE NOOIJER SOUBURG - Animo- aanvoerdster Hennie de Nooijer-Doeland was extra in haar nopjes met de 8-6 over winning, die de Souburgse korfbalformatie afgelopen zaterdag in Den Haag op veld-tegenstander Kwiek be haalde. Zij vierde deze dag namelijk haar dertigste ver jaardag en dat betekende te vens, dat Hennie de Nooijer een tweede 'jubileum' bereik te: zij beoefende haar favo riete sport twintig jaar, waar van negen jaar bij Animo, de rest in Vlissingen bij Vedo, nu Seolto geworden. „Van mijn zesde tot mijn tiende jaar heb ik aan turnen gedaan, maar ik wilde toch liever iets aan een balsport doen. Het werd korfbal en het is een goede keus gebleken", stelde de Souburgse tevreden vast, er aan toevoegend, dat ze be slist nog niet van plan is om te stoppen. Hennie de Nooijer is één van de weinige dames in de korfbalsport met de aanvoerdersband rond de arm („Ik ben vorig jaar door het ge hele team als opvolger van Wim Koole gekozen en dit jaar met alge mene stemmen herkozen") maar ze hoeft momenteel weinig meer te doen dan de gebruikelijke plicht plegingen aan begin en eind van de wedstrijden. „Ik hoef het team prak tisch nooit op te jutten, dat komt na tuurlijk door de goede resultaten", meent Hennie de Nooijer. In de microstrijd eindigde Animo vo rig jaar als tweede (achter Vitesse) in een poging de twee jaar geleden ver loren gegane plaats in de tweede klas te veroveren- „Natuurlijk hoop ik. dat we dit microseizoen de tweede klas terugpakken, maar er heerst be slist geen stemming in de ploeg van 'dat doen we even'. Ik ben wel van mening, dat Animo in de tweede klas thuishoort", oordeelt de aanvoerster van de zebra's, vervolgend: „In de tweede klas speel je prettiger. In de derde klas moetje het vooral van in zet en vechtlust hebben". Overigens zullen de Souburgers deze ingrediën ten vooral moeten benutten in de strijd met minder sterke ploegen. waartegen ze nog wel eens een steekje laten vallen, met minder prettige gevolgen. Vorig jaar misten 'ze er hoogstwaarschijnlijk de promo tie mee. Animo is dit seizoen van trainer ge wisseld. Ex-Swiftiaan Han Davidse kon door studie geen tijd meer voor de ploeg vrijmaken, maar in zijn plaats werd André Filius als speler trainer aangesteld. Hennie de Nooijer meldt: „Omdat Han Davidse het vorig jaar ook al druk had. heb ben we zelfs een tijdje zonder trainer gespeeld. In uitwedstrijden vooral, en dal was, meen ik. toch ook wel de oorzaak, dat de promotie net niet lukte. Dat alles heeft wel tot gevolg gehad, dat we meer een eenheid zijn geworden, terwijl bovendien voor zitter Brasser als begeleider bij het eerste team gekomen is". De Souburgse formatie geldt onget wijfeld als een ervaren ploeg, die suc ces vooral in de combinatie zoekt, maar die nog te vaak een sterke tegenstander nodig had om tot geïn spireerd spel te komen. In de derde klas D is Animo het enige Zeeuwse team temidden van drie Rotter damse en twee Haagse tegenstan ders, alsmede een ploeg uit Oude Tonge Hennie de Nooijer tilt niet zo zwaar aan het gemis van een Zeeuwse derby. „Toch zou het leuk zijn om weer eens een keer tegen Zeeuwse ploegen aan te treden. Dat is al zo lang geleden", merkt ze op. „Bovendien merk je het duidelijk in de kosten, of je naar Vlissingen moet, of naar Den Haag". De Zuidhollandse teams zijn onbe kend voor de Zeeuwse ploeg, die niet bang hoeft te zijn. dat er in de toe komst geen doorstroming is, want het tweede team speelt dit jaar voor het eerst landelijk. „Het is een ont zettend jonge ploeg, die tegen erva ren tegenstanders beslist routine zal opdoen", meent Hennie de Nooijer. Het is in de afgelopen jaren meer dan eens voorgekomen, dat Animo zijn programma in Ritthem (bij Atlas) moest afwerken, omdat er in de eigen stad geen veld beschikbaar was. Da aar komt na de micro beslist een eind aan, het huidige sportcomplex is uitgebreid met een fraai terrein, waarop minstens zes velden uitge legd kunnen worden. Het Animoteam bestaat voor het microseïzoen uit de dames Hennie de Nooijer. Matty de Grootte-Crucq, Marijke Donker. Mary de Lima- Latuhera, Krina Windt-de Nooijer, die in de plaats is gekomen van Jan- nie Dieleman (meniscusoperatie) en de heren André Filius, Ko Crucq, Tom Joziasse, Sjaak Koole en Harry van de Broek. ADRIE VAN DE BERGE VLISSINGEN - De indeling van de ver schillende klassen in de landelijke mi- .crocompetitie district zuid-west, waarin Zeeuwse ploegen uitkomen, ziet er als volgt uit: le klas b: Achilles Den Haag: Kinderdijk za Al- blasserdam; Olympiaan Den Haag; OSCR Rotterdam: Rozenburg Rotter dam: Swift za Middelburg: Terheyden Terheyden. 2e klas C: Albatros za Zwijndrecht; Bolnes za Bol nes: DES za Delft.; KOAG za Krimpen a/d IJssel; Ons Eiland za Leiden, Tjoba za 's-Heer-Hendrikskinderen; Vitesse za Barendrecht. 3e klas B: All Ready za Zierikzee; Merwede za Sliedreeht: Oranje Wit za Dordrecht; RWR za Rhoon; Seolto za Vlissingen: Snel za Dordrecht; Stormvogels za Westkapelle. 3e klas C: Actief Rotterdam; De Bennen Capelle a/d IJssel; Juliana Oud-Gastel; TOV Dordrecht; Weidevogels za Bleiswijk; 3e klas D: ALO Den Haag; Animo za Souburg: DBGC za Oude Tonge; Eureka Rotter dam; HPV Rotterdam: De Overkanters Rotterdam: Phoenix Den Haag. Reserve 2e klas A: Crescendo 2 Leiden; DKC 2 Delft: Ex celsior 2 za Delft; Die Haghe 3 Den Haag: Merwic 2 Dordrecht; Ons Huis 2 Rotterdam; Swift 2 za Middelburg. Reserve 2e klas C: De Danaïden 3 Leiden; Deetos 5 Dord recht; HKC 2 za Hardinxveld/Giessen- dam; Quick 2 Dordrecht; Ready 3 Den Haag: Tjoba 2 za 's-Heer- Hendrïkskinderen; Trekvogels 3 Rot terdam. Reserve 3e klas A: Achilles 2 Den Haag: Animo 2 za^ou- burg; De Bennen 2 capelle a/d IJs sel; Fides Pacta 4 Leiden: De Regen boog 3 Dordrecht; Sperwers 3 Rotter dam; TOP 2 za Sassenheim. Za: betekent vereniging, spelend op za terdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 21