hoort-ziet Zeeuwse Olga Lowina woont in Wemeldinge jilSfToïletpapK 'Slapende' verkeersborden bij de Vlaketunnel KERSTGASTENDAGEN VOOR EEN-OUDER-GEZINNEN Experiment met bintjes ZE KWAMEN EN ZE GINGEN... is® lezers schrijven pak a 4 rollen NU DONDERDAG 18 NOVEMBER 1976 onder redactie van Jacques Cats Riny Leendertse jodelde- al toen ze kind was. Zij vertelt: „Ik zong altijd alle liedjes van Olga Lowina na als ze op de radio was geweest. En dat klonk gelooi ik nogal leuk, want op een keer zeiden de buren: hoor daar eens, wat een mooie plaat op de radio. Oh zei mijn moeder toen, dat is geen plaat, dat is mijn dochter." Die waard ering in haar omgeving ze tte Riny aan om haar jodelkunsten ook buitenshuis te gaan vertonen. Zij trad toe tot een gezelschapje dat voorstel lingen verzorgde op verenigingsavon den. Riny was er in haar Tiroler jurkje een van de hoofdnummers. De NCRV kreeg er lucht van, zette wat jodelklanken op de antenne en schreel in lovende bewoordingen, dat Riny haar stem nog maar eens verder moest gaan scholen, want daar zat veel meer in. Maar Riny kreeg verkering en die jongeman, inmiddels alweer geruime tijd echtgenoot van Riny zag dat gejo- del nietzo zitten. Mevrouw Leendertse ging met haar man, die sleepboot ka pitein is, meevaren. Van optreden a la Olga Lowina kwam toen in geen jaren meer iets. Maar de laatste tijd is de liefde voor het jodelen teruggekeerd. In haar nieuwe woonplaats Wemeldinge kwam men er achter dat mevrouw Leendertse over een bijzondere gave beschikte, want zo ziet Riny haar jo- delkunst. Tijdens feestavonden werd zij uit de zaal gehaald en op het po dium gezet met het verzoek of ze maar even een riedel wilde weggeven. En dan zong ze weer, voor de zoveelste Zeeland heeft ook een Olga lawina. In de persoon van mevrouw Riny Leendertse-Dinkelberg, een 37--jarige inwoonster van We- meldinge.Haarvaardigheidopjodelgebiedisnogslechtsinkleine kring bekend, maardaarzalsnelverandering inkomen,wanteris in huize Leendertse een brief binnengekomen waarin mevrouw werd verzocht om wat ban die ijle klanken uit te stoten in de nabijheid van een KRO-microfoon, die binnenkort in Breda de prestaties van muzikale talenten gaat registreren. keer: In Tirol, in Tirol, heb je iedere avond jool". Om even een indrukje van haar jodel- kwaliteiten te geven draait Riny Leendertse tijdens mijn bezoekje een bandje af. Toen dit werd opgenomen was ik wat verkouden", licht me vrouw toe. „Het is wel goed hoor, maar nog niet naar mijn zin." Half december gaat mevrouw Leen dertse naar de talentenjacht van de KRO. Olga Lowina mag wel uitkijken. Er dreigt concurrentie vanuit Wemel- Er schijnen nog hoopjes mensen te zijn, die niet weten wat dat nou pre cies voor dingen zijn, die langs de weg staan opgesteld, vlak vóórdat u als automobilist de tunnel onder het ka naal door Zuid-Beveland in duikt. De een houdt het op radarinstailaties, een ander denkt aan verkeerstellers. Maar slechts weinigen weten er het fijne van. Wat het dan wel zijn? Verkeersborden. In 'slapende' toestand. Ze komen pas in werking als er rijstroken versperd zijn bij ongevallen of werkzaamheden. Boven de ingang van de tunnel wordt dat ook al aangegeven met rood op lichtende kruistekens, maar omdat een tunnel een stuk weg is waar je met dezelfde snelheid doorheen kart is het noodzakelijk het verkeer al geruime tijd van tevoren tot enige matiging te Bericht ui! Aardenburg: Wal in normale zomers niet lukt. bleek door de uitzonderlijke weersomstan digheden wel mogelijk in de zomer en herfst van 1976. De heer D. Cduwels - amateur- - tuinder - pootte op 3 aug. van dit jaar opnieuw aardappelen Ibintjesop een stuk tuingrond, waar hij al aardappe len gerooid had. Hij verwachtte er waarschijnlijk niet veel resultaat van. Het was maar een gok. Hij had echter de weergoden op zijn hand. De tropi sche hitte verdween geleidelijk en er kwam ivat regen. Het was maar een experiment, dat een amateur-tuinder zich kan veroorloven, maar op grote schaal moeilijk is uit te voeren. Het experiment bestond ook slechts uit 15 struiken bintjes. Dezer dagen heeft de heer Cauwels 15 struiken gerooid. Prachtigevolgroeideconsumptieaard- appelen. Heelweinig kriel. Inhetgeheel woog deze tweede oogst 25 kg. bewegen. En dat gebeurt - bij werk zaamheden en calamiteiten - nu via die verkeersborden. Vanuit een bedie ningspaneel zijn de witte schermen op de borden weg te draaien waardoor cij fers zichtbaar worden, die aangeven dat er sprake is van een aftellende snelheidsbeperking. Van negentig, via zeventig naar vijftig. De laa tste weken zijn de borden al ver schillende keren in gebruik geweest omdat men bezig is het gladde wegdek in de tunnel wat op te ruwen. Over de uitwerking van de borden zijn de men sen bij rijkswaterstaat nogal somber gestemd. Zei een woordvoerder: „Ik zou ze niet graag allemaal de kost ge ven die onbeperkt doorvliegen". Toen de borden destijds geplaatst werden was de aannemer al erg scep tisch over het effect van de borden. Ze zijn echter toch opgesteld. „We moe- Ze kwamen en ze gingen, het is de titel van een film die de verbondenheid weergeeft van Schotland en Vlissin- gen, een vriendschap voor het leven, waarvoor de basis in de oorlogsjaren werd gelegd. Maker van de film is Adri van Wyngen uit QostiSouburg, be roepsfotograaf met filmen als hobby- Hij stond aan die basis, toen hij in de oorlogsjaren in contact kwam met de bevrijders van de vijfde divisie van de Kings Own Scottish Borderers. Met die divisie kwam hij mee naar Walche ren. waar Van Wyngen het vierde ba- tafj on van de Schotten ontmoette. Met oudstrijders van dat vierde bataljon van de Kings Own Schottish Borde rers heeft Van Wijngen tot vandaag de dag nog nauwe banden. Hij is eregast op elke reünie. Die plezierige contac ten waren er de oorzaak van dat Van Wyngen de filmbeelden van herden kingen, kransleggingen, wederzijdse bezoeken, met beelden van Vlissingen en het Schotse land tot een compleet beeldverhaal is gaan smeden. Met de presentatie van de film op de dertigste reünie in het Schotse Hawick heeft Adri van Wyngen naai' hij zegt zijn waardering willen uiten voor die on- ten namelijk gedekt zijn als er wat ge beurt", zei de woordvoerder van rijks waterstaat. ■MP.M dervonden vriendschap en gast vrijheid. De film werd uitstekend ont vangen, evenals een begeleidende fo totentoonstelling die dat gevoel van verbondenheid nog eens extra onder streept. De foto's op deze expositie zijn binnenkort ook in Vlissingen te zien. Hopelijk zal die rolprent ook in een bredere Zeeuwse kring te zien zijn. De film vertelt namelijk een stukje ge schiedenis met een hedendaags ver volg. Het zou jammer zijn wanneer zo'n film nutteloos in een kast bleef OVZk Gezien, verkeertechnisch stripver haal in de Segeersstraat in Middel burg. Om de automobilisten in de gele genheid te stellen om de toelichting bij het bord op zich te laten inwerken zal het wel nodig zijn om terplaatse een parkeerplein aan te leggen. Soortge lijke borden zijn ook te vinden op de Lange Delftpromenade in wording. Daar zijn nu inmiddels rustbanlcjes geplaatst om het lezen van de borden wat te vergemakkelijken. Voor de derde achtereenvolgende keer heeft vormingscentrum 'Het Zilveren Schor' in Arnemuiden rond de komende kerstdagen een pro gramma voor één-oudergezinnen. Tussen 20 december en 1 januari drie keer vijf verschillende dagen, spe ciaal afgestemd op knelpunten die zich juist bij één-oudergezinnen kun nen voordoen:. 1. het gevoel van eenzame machte loosheid wanneer het 'er alleen voorstaan' nog zo stroef in je nieuwe leven past; 2. er voortaan in je eentje zijn voor de kinderen, op een verantwoorde manier die je toch ook nog enige ruimte voor jezelf laat. En voor wie er alweer wat beter tegenop kan; 3. hoe kun je met je eigen ervaringen anderen door die moeilijke begin tijd helpen. „Een programma als een drieluik", lichten Mario Jonker en Ed van Hoorn toe - twee van de vier vormingswer kers die dit jaar de kerstgastendagen voorbereiden en begeleiden - waarbij een gezin voor elk 'luik' apart mag in schrijven. Of voor een combinatie kiezen van één en twee of twee en drie. En natuurlijk is er het gezellig sa menzijn met anderen, die tenslotte in hetzelfde schuitje zitten. Met zorg gepland rond de feestdagen, wanneer de onvolledigheid van je gezin het meest schrijnt. Zo met Sint-Nicolaas koud in het land lijkt het verschrikkelijk voorbarig om nu al over de kerstdagen te beginnen. Meestal bedenken we pas op pakjesa vond, als je naderhand het gekreukeld papier samen met flarden van herin neringen in een doos propt, hoeveel moeilijker dan' dit moment de ko mende feestdagen zullen zijn. Dagen immers waarop vrienden en kennissen zich vaak knus op het eigen stekkie terugtrekken. Waar je je waarschijn lijk overbodig zou voelen als je erbij gevraagd was. Vandaar dat de in- schrijfdatum voor deze kerstgasten dagen - 1 december - oogluikend uit gerekt wordt tot kort na die keiharde sinterklaaskatèr. Veel later kan moei lijk, per 'luik' moeten er minimaal 10 volwassen deelnemers zijn plus kinde ren en wie zich hiervoor opgeeft wil graag tijdig een beetje zekerheid. Die eerstelingen moeten toch nogal geduld hebben want de meesten stap pen pas op het laatste nippertje over de drempel. Er is ook wel wat moed voor nodig, erkennen om te beginnen dat het al leenstaand ouderschap - of je nu on gehuwde moeder bent, gescheiden, weduwnaar-je met in de kouwe kleren gaat zitten. En dat je het nodig hebt om er iets aan te doen. Samen met an dere één-oudergezinnen, die er tot nu toe misschien evenmin toe konden komen om de zware feiten hardop bij de naam te noemen. Die ook wellicht nooit eerder in beroepsverband uit hun schulp kropen. Voor die mogelijk heid moetje wel open willen staan, het programma haalt beslist wat bij je overhoop. Mario Jonker en Ed van Hoorn hierover: „Naast de mogelijk heid om er eenslekker tussenuit te zijn steekt drieluik-één bijvoorbeeld de hand uit naar gezinnen die het pas sinds kort met één ouder moeten doen, voeden centraal. Want in het één-ou dergezin heeft de opvoeder een aparte plaats, is vader en moeder tegelijk. Je bent bang datje fouten maakt en die onzekerheid maakt je soms extra star. Ofjuistal te toegeeflijk, 'het kind komt immers al zoveel tekort?' Hoe geefje je kroost dé ruimte en kom je ook nog eens aan jezelf toe? Die bewegings vrijheid moet je leren nemen. Zelfs wanneer je het gevoel hebt dat men extra oplet of je het wel goed aanpakt jn je eentje. Met de bekende kritische burenblik, die we zo graag prikkend in de rug van het onvolledige gezin druk ken. Daarnaast ervaringen uitwisse^ len en vooral veel doen. Samen met de kinderen. er zich nog onwennig mee voelen. Hen willen we onder meer praktische in formatie geven over allerlei zaken. Zoals de rechten van het één oudergezin. De alimentatie waar je niet buiten kuntrWat te doen als je het niet op tijd binnenkrijgt? Hoe kan een weduwnaar gebruik maken van een regeling voor gezinsverzorging? Moge lijkheden om financieel het eerste stu- diej aar van een kind op te vangen. Hoe bepaalde formulieren in te vullen, voor wat naar de sociale dienst. Wij dragen zelf geen problemen aan. laten hen al leen de mogelijkheden zien. Als de tongen eemaal los zijn komt. het alle maal uit de groep zelf, een kettingreac tie van vragen. Je staat iedere keer weer verbaasd als je ziet hoe snel on derling vertrouwen groeit, ook al weet jé dat het is uitgelokt door de manier waarop de begeleiding in elk aar zit: kennismakingsspelen, activi teiten waarbij ouders en kinderen - die een eigen programma hebben - met iets gezamenlijks bezig zijn. Dat blij- ken trouwens vaak de meest waarde volle momenten van zulke dagen" Bij drieluik-twee staat kinderen op Tenslotte luik nummer drie, voor die één-oudergezinnen waar de hardste klap al achter de mg is. Willen zij, ook lang na de kerstgastendagen, soms anderen leren om uit de put te klaute ren? En op welke manier pakje zoiets aan? In stad of streek een contact- groepje vormen is een van de moge lijkheden. Van daaruit hulp en advies geven. Leren luisteren en de weg zoe ken in het land van de sociale wetten. Mario en Ed: „Zoiets maakt de beste kans als de deelnemers binnen een re delijke afstand van elkaar wonen. Vandaar dat we ons in de toekomst steeds meer op Zeeland willen richten. Toegegeven, de voorafgegaande jaren bleken de landelijke contacten won der boven wonder levensvatbaar. Maar hoe dichter bij je huis, des te meer zekerheid dat er op deze feeste lijke kerstdagen een door de weeks vervolg komt" Piepklein partje Drie verschillende programma's, ge richt op verschillende mensen. Zeg maargerustopvallende dagen, op 'Het Zilveren Schor' iets dat er blijkbaar toch wel uitspring. In de eerste plaats voor de één-oudergezinnen. Want bij vormingswerk in intemaatsverband - dat is het tenslotte als je met je hele gezinnetje komt bivakkeren - geeft je heel andere stukken van jezelf bloot dan je thuis voor mogelijk had gehou den. Voor de leiding van 'Het Zilveren Schor' is het overigens ook opvallend anders. Allereerst werken met een groep mensen die elkaar voor de be wuste dagen niet als groep kennen. Totaal verschillend met het normale vormingswerk waarmee de staf vrij wel twaalf maanden rond de handen vol heeft. Zo wordt 30 procent van de jaar kalender besteed aan jongelui plus docenten uit het lager beroepsonder wijs en mavo. Nog eens 30 procent van het totaal is voor groepen geestelijk-, lichamelij k- en dubbel gehandicapten. Van de overige veertig procent (voor verenigingen, organisaties, dienstver lenende instellingen e.d.) wordt een piepklein partje in beslag genomen door deze bijzondere kerstgastenda gen, die een aan tal gezinnetjesweereen toekomst geven, „Jammer dat net niet kosteloos kan", vinden Mario en Ed. „Naast de drempelvrees kon de portemonnee in veel gevallen best eens remmend werken. Het kost uit eindelijk 90.- voor één luik: ƒ150.- voor een combinatie van twee: kin deren beneden de t waalf half geld, be neden het jaar gratis. Laat iedereen die het gevoel heeft dat het aan onze dagen hoognodig toe is toch vooral contact leggen (01182-1610), zelfs als de prijs onoverkomelijk lijkt. Wie weet kunnen we in overleg een oplossing vinden, met een noodpotje, via de so ciale dienst" Kerstfeest 1976, op 'Het Zilveren Schor' dus opnieuw gewijd aan het één-oudergezin. Zonder zielig gedoe, gewoon voorzien in een .stukje be hoefte. Zoals zoveel vormingscentra zich met zulke dagen op mensen rich ten die zich in hun eentje soms ecg verloren voelen. Wie wil weten of er elders iets van zijn gading op touw wordt gezet kan informeren bij het Oecomenïsch Radio Pastoraat van ds. Klamer, 02150-15555, Oranjelaan 8 in Hilversum. Daar kon nog weieens een zeldzame ervaring inzitten. Ontdek ken dat 'alleenstaand' gelukkig niet bij voorbaat betekent dat je eenzaam zult zijn. Ondoorzichtige berekening gasprijs (II) In de PZC van 9 november jl. beklaagt de heer D. v. d. Berg uit Middelburg zich erover, dat hij op een verbruiks- nota van de NV Pzem, een nota over een heel jaar, enkele guldens teveel heeft moeten betalen. Hij voelt zich de dupe van het systeem van gespreide meter opname dat de PZEM, evenals vele zusterbedrijven, hanteert. Heeft hij ge lijk? Bij gespreide meteropname wordt de meter niet eens per één of twee maan den. doch slechts éénmaal per jaar afge lezen. Dat kan in januari zijn, maar ook- bijvoorbèeld - in juni. Gesteld dat op 1 januari van het jaar het KWh of m3- tarief verhoogd wordt. Hoe moet de PZEM dan in juni berekenen hoeveel KWh'n aan elektriciteit of m3's aan aardgas tegenhetoude (lage) enhoeveel er tegen het nieuwe (hoge) tarief moeten worden genoteerd? Om helemaal stipt te zijn, zou de PZEM op oudejaarsavond bij al haar 120.000 verbruikers de meterstand moeten afle zen, zodat zij precies weet wat de 'tus senstand' tussen hoog en laag tarief voor ieder van haar verbruikers is. Dit is uiteraard onmogelijk. De heer v. d Berg nam echter de honneurs waar. Hij las op oudejaarsavond zijn eigen gasme ter af en na vele maanden ontdekte hij dat PZEM hem enkele tientallen m3 te véél tegen het nieuwe (hogere) tarief had berekend. Zijn strop bedraagt ƒ3,49. Omdat het om een principezaak gaat, wenst de heer v. d. Berg dit bedrag niet te betalen en hij kijkt dan ook vreemd op als de PZEM dit toch komt invorde ren en hem zelfs tals hij blijft weigeren om de 3,49 af te dragen) 5 aan admi nistratiekosten in rekening brengt. Waar kwam die 3,49 verschil nu van daan? Heel logisch: de PZEM heeft in het geval van de heer v. d. Berg en al haar andere kleinverbruikers, een schatting moeten maken van de hoe veelheid m3 die tegen oud tarief en de hoeveelheid die tegen nieuw tarief is af genomen. En bij die schatting is zij niet op de meters van de mensen gaan kij ken. De schatting is tot stand gekomen door hantering van een zorgvuldig uit gekiend en rechtvaardig systeem, dat als enige nadeel heeft dat het niet millimeter-zuiver kan werken. De ene keer scheelt dat de klant een paar gul den, de andere keer de PZEM De opdracht die de PZEM van de ge- Tweede prijs voor 'Euterpe' on concours SINT-MAARTENSDIJK - De muziek vereniging 'Euterpe' uit Sint- Maartensdijk deed mee aan het Natio naal Federatief Muziekconcours te Zaanstad. Men behaalde daar in de twecoe al'delin" Tjifare een tweede prijs met een totaal van 260.5 punten.- meenschap neeit gekregen is: energie leveren op elk uur van dag en nacht aan iedereen die erom vraagt, tegen de kost prijs. De PZEM vraagt als tegenpresta tie niet anders dan dat de klant even eens zijn verplichtingen nakomt. PZEM maakt geen echte winst. Daar door zijn de tarieven, in vergelijking met de prijzen van nagenoeg alles in ons land, laag. Maar wij houden ze graag laag, want daarvoor zijn wij een nuts bedrijf. Lage tarieven nastreven bete kent: zo goedkoop (en toch veilig) moge lijk werken. Immers: alle kosten die de PZEM maakt, komen in de tarieven tot uitdrukking. Het periodiek aflezen van 120.0.000 gas- en elektriciteitsmeters is erg arbeidsin tensief en dus: duur. Zelfs als alle ver bruikers dit werk van ons zouden over nemen, zou dat tot hoge administra tieve kosten leiden en ook die kosten (denkt u alleen maar eens aan de porto kosten) zouden op de tarieven moeten worden verhaald. Het voordeel van een nauwkeurige bepaling van de tussen stand in een verbruikersjaar. zou meer dan teniet worden gedaan door de stij ging van de kosten en (dus) de tarieven. De heer v. d. Berg zou er niets aan heb ben als hij zich 3,49 bespaart, terwijl hij daarvoor vijf gulden in de vorm van hogere kWh en m3-prijzen zou moeten inleveren. Hij zou een schijnwinst heb ben behaald en reden hebben om PZEM verwijten te maken dat zij on-efficiènt en te duur werkt. Gespreide meteropname heeft als na deel een geringe onnauwkeurigheid in jaren waarin tarieven tussentijds om hoog gaan, maar het voordeel van lage bedrijfskosten, dus: een aanvaardbaar energietarief. De onnauwkeurigheid van de gespreide meteropname is zó gering en het voor deel (de kostenbesparing in uw belang) zó groot, dat PZEM er bewust voor ge kozen heeft. De kleine onnauwkeurig heid werkt uiteraard naar twee kanten. De 3,49 die de heer v. d. Berg naar zijn mening teveel heeft betaald, betaalt hij in een ander verbrüiksjaar misschien te weinig. PZEM komt die te weinig be taalde guldens echter nietopeisen, want die onnauwkeurigheid maakt deel uit van de spelregels. Wie maakt die spelregels uit? Dat zijn de provinciale en gemeentelijke overheden in Zeeland, die uit naam van de Zeeuwse bevolking en in het belang van die bevolking, de PZEM besturen. Dit PZEM-bestuur heeft in het belang van de verbruikers hun portemonnee besloten, dat gespreide meteropname verreweg te verkiezen is boven het sys teem dat de heer v. d. Berg propageert. Vanaf het moment van goedkeuring van het systeem van gespreide meteropna me, wordt zoiets een deel van de over eenkomst tussen PZEM en haar ver bruikers. Het is daarbij de gewoonte, dat beide partijen hun deel van de over eenkomst getrouw nakomen, maar dat dit bij zulke ondoorzichtige zaken als de 3,49 van de heer v. d. Berg niet vanzelf gebeurt, is heel begrijpelijk. Hij heeft - op zijn manier - gelijk, want strikt genomen betaalt hij 3,49 teveel op een nota die in de honderden guldens loopt. Dat zijn werkelijke winst meer ■dan 3,49 bedraagt en dat de economie van de energievoorziening en het incas sosysteem verder reikt dan de meter kast in het huis van de heer v. d. Berg, zal hem stellig na lezing van het voor gaande duidelijk zijn. En misschien begrijpt hij nu ook dat die 3.49 voor de PZEM eveneens iets prin cipieels is, zo sterk zelfs, dat het bedrijf tot invordering overgaat, als was het een echte schuld. Ir. M. D. Dalebout, Directie NV PZEM. Middelburg, ADVERTENTIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9