Betere bescherming van huurder bij beëindiging van contract RHODESIE-CONFERENTIE VOLKOMEN VASTGELOPEN Beleid volksgezondheid komt nog niet snel genoeg van de grond Vorrink: helft afval wordtfout gestort regeling overgang op erfgenamen LICHAAM VERMIST MEISJE GEVONDEN KRITIEK OP VORRINK moderamen maakt keus Hervormde synode neemt aanbevelingen Nairobi niet in behandeling Beroep in zaak-Kappler WOENSDAG 17 NOVEMBER 1976 DEN HAAG (ANP) - Bij de tweede kamer is een wetsontwerp ingediend waarin de rechtspositie van de huurder wordt versterkt. In dit ontwerp, ondertekend door minister Van Agt van justitie en door staatssecretaris Van Dam van volkshuisvesting, komen in het bijzonder de volgende onderwerpen voor: de regeling tot bescherming van de huurder bij het eind van de huurovereenkomst wordt gewijzigd; voortzetting van de huurovereenkomst bij overlijden van de huurder en een verbod aan de verhuurder de huurovereenkomst op te zeggen om een verhoging van de huurprijs te bewerkstelligen, Voorts worden enkele in de huurwet opgenomen regelingen naar andere wetten overgebracht. Zij betreffen de competentie van de kantonrechter in fouurzaken en de compensatie van de kosten van door de huurder met rech terlijke machtiging uitgevoerde onderhouds- en reparatiewerkzaam- heden. Dit wetsontwerp vormt een onderdeel van de maatregelen op het gebied van de huur van woonruimte die de huurwet moeten gaan vervangen. De huurprijs voorschriften van deze wet, die thans nog van kracht zijn in het zogeheten niet-geliberaliseerde gebied, zullen worden vervangen door een regeling wan huurprijzen die in het hele land zal gelden: de huurprijzenwet woonruimte. EEGMINISTERS VERDEELD OVER CIES-O VERLEG BRUSSBL-Zeven uur discussie tussen de ministers van buitenlandse zaken van de negen BEG-landen heeft geen verandering gebracht in het standpunt dat de Europese Gemeenschap inneemt op de dinsdag in Parijs hervatte confe rentie over internationale economi sche samenwerking (CIES) tussen industrie-, OPEC-, en ontwikkelings landen. Onder Westduitse aandrang werd de vraag hoe de gemeenschap moet optre den op deze conferentie, die volledig op dood spoor is geraakt, doorgeschoven naai1 de Europese raad van regeringslei ders die eind november in Den Haag plaatsvindt. En dat is toch van belang woor de olie- en ontwikkelingslanden die aan de CIES deelnemen, zei een zeer vermoeide minister Van der Stoel (bui tenlandse zaken) na afloop van de EEG-ministerraad De Negen werden het al evenmin eens over een brief aan secretaris-generaal Gamani Corea van de UNCTAD, die heeft gewaagd of de industrielanden willen bijdragen aan een gemeenschap pelijk fonds voor grondstoffenakkoor- den. We kunnen geen positieve reactie geven, aldus een „bitter teleurgestelde" staatssecretaris Brinkhorst. APELDOORN - De Apeldoornse politie heeft dinsdagmiddag het stoffelijk overschot gevonden van de 20-jarige Anneke Gerritsen. Het lichaam lag, be graven onder een laag zand, bij een in aanbouw zijnd viaduct over rïjksweg- 50, onder de gemeente Hattem. Dr. Zel- denrust, patholoog-anatoom van het gerechtelijk geneeskundig laborato rium, is dinsdagavond begonnen met sectie in het Juliana-ziekenhuis in Apeldoorn. De politie deed de vondst na een halve dag vergeefs zoeken in de bossen in de omgeving van Apeldoorn. Maandag werd de 21-jarige B. van H. uit Apel doorn gearresteerd, nadat hij als tipge ver de politie een plaats in het bos had aangewezen waai" het lichaam van het meisje zou liggen. Er werd daar niets ge vonden. Wel rees dc verdenking tegen Van H. na zijn tip. De politie arresteerde daarop eveneens de 19-jarige echtge note van Van H., de 30-jarige H. L. en zijn 27-jarige echtgenote H. J. L.-P. Het vier tal wordt verdacht van moord of doods lag op de 20-jarige Anneke Gerritsen. Het meisje verdween half september spoorloos, na een bezoek aan de familie Van H. Haar brommer werd veertien dagen later even buiten Apeldoorn ge vonden. De gearresteerden ontkennen iets met de dood van het meisje te maken te heb ben. Opklaringen Van het noodwesten uit opklaringen maar in het zuidoosten van het land eerst nog wat regen of motregen. Eerst matige wind uit noordelijke richtin gen. Middagtempcraturen omstreeks 8 graden. Vooruitzichten voor donderdag en vrij dag Overwegend droog niet enkele opkla ringen Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor donderdag Aantal uren zon 0 tot4; min, temp.: om streeks 2 graden; max. temp.: om streeks 7 graden. Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal 80 procent. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.: om streeks 3 graden; max. temp.: om streeks 8 graden. Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur 90 procent, kans op een geheel droog etmaal 60 pro cent. 18 november Zon op -08,05 onder 16.45 Maan op 03.38 onder 14.59 In de memorie van toelichting kondig den de bewindslieden de intrekking aan van het al eerder ingediende ontwerp tot versterking van de rechtspositie van de huurder van woonruimte bij het einde van de huur wanneer bijzondere omstandigheden voorkomen in zijn ge zin: hoge leeftijd, ernstige ziekte, invali diteit of zwangerschap. Het ging de be windslieden te ver de rechter voor te schrijven dat hij in alle gevallen als hier boven omschreven, ongeacht de belan gen van de verhuurder, de weegschaal steeds moet laten doorslaan in het voordeel van de huurder. Een redelijke belangenafweging door de rechter is voor deze situatie een te verkiezen op- In het ontwerp is nog een andere voor ziening getroffen. Als iemand een be woond huis koopt, veelal tegen een koopprijs die lager is dan van een leee woning, doet hij dat ten nadele van de zittende huurder. Als de koper in zijn streven slaagt dwingt hy de huurder vaak tot grote uitgaven aan verhuis- en inrichtingskosten, Nu wordt voorge steld dat de rechter, wanneer hij rede lijke belangenafweging wordt beslist tot afwijzing van het. verlengingsverzoek van de huurder, een bedrag vaststellen dat de verhuurder moet betalen ter te gemoetkoming in de verhuis- en inrich tingskosten. Overgang Verder wordt de overgang van het huurrecht op de erfgenamen in het ontwerp geregeld. De voorgestelde re geling onderscheidt een drietal catego rieën van personen die, in afwijking van de erfrechtelijke overgang van het huurrecht bij overlijden van de huur der voor voortzetting van de huurover eenkomst in aanmerking komen. Allereerst de echtgenoot van de huurder die ten tijde van het overlijden zijn hoofdverblijf in de woning heeft. Hij zet de overeenkomst voort maar als hij dat niet wenst kan hy binnen een maand na het overlijden tegenover de huurder verklaren. De tweede categorie omvat de bloed- en aanverwanten in de rechte lijn en in de- zylyn in de tweede graad, en pleegkin deren van de huurder of diens echtge noot. Deze personen moeten ten tijde van het overlijden van de huurder in de woning hun hoofdverblijf hebben en zij GEEN STEUN VLASVEZELZAK DEN HAAG (ANP) - Volgens minister Vorrink (volksgezondheid) is de afval verwerking in ons land 'onbevredi gend'. Ongevcr de helft van alle huis houdelijke afvalstoffen wordt op een niet of minder verantwoorde wijze ge stort. Zij zegt dit in de memoire van antwoord op de afvalstoffenwet, welke beoogd aan de huidige onbevredigende situatie een einde te maken. Een van de doelstellin gen uit het ontwerp van wet is de beper king van de afvalstroom. In de memoire van antwoord deeltde ministermee, dat all e inspanning er op gericht Is nóg deze parlemenataire periode te komen tot indiening van een wet op de bodembe scherming. Binnenkort zal een ont- werpwet algemene bepalingen milieu hygiëne worden ingediend. In de memorie van antwoord wordt grote aandacht geschonken aan het ontstaan en de samenstelling van zogenaamd zwerfvuil, het soms met opzet of soms uit nonchalnce weggegooide of achter gelaten afval. Uit de mededelingen van de minister blijkt, dat een onderzoek zal worden ingesteld naar het zwerfvuil op recreatieterreinen Beperking Volgens minister Vorrink zal 'niet snel' een maatregel getroffen kunnen worden tegen het zwerfvuil van kranten en tijd schriften. Vanuit de kamer was ge vraagd of periodieken verboden of aan beperkingen onderworpen konden wor den. Wel merkt de minister op, dat de princi-iële mogelijkheid moet open staan zonodig door middel van een ver bod 'greep' te kunnen krijgen op be paalde goederen met extreem zwerfvui- leffect. Naar haar mening moet zeker de moge lijkheid van beperkende maatregelen gehanteerd kunnen worden Zij zegt in dit verband tc denken aan het even tueel voorschrijven van regels dat be paalde veelvuldig als zwerfvuil vrij komende artikelen uit verteerbaar or ganisch materiaal moeten zijn samen gesteld. Er vindt thans onderzoek plaats op welke gebieden het gebruik van oud papier verder kan worden gestimüleerd. Minister Vorrink zegt in de memoire van antwoord te blijven bij het voornemen dat iedere gemeente een afgifteplaats voor autowrakken heeft. De oprichting van zogenoemde shredder-installaties (voor het verkleinen van autowrakken) door de rijksoverheid wijst zij van de hand. Vlasvezelzak Ook zet minister Vorrink geen aanlei ding te hebben het gebruik van de vlas vezelzak te bevorderen. Uit de memoire van antwoord, die mer dan 240 pagina's bevat en vergezeld gaat van een aantal bijlagen en rappor ten, blijkt dat de werkgelegenheid der woonwagenbewoners reeds bij het op stellen van het wetsontwerp afvalstof fen de aandacht heeft gehad, Er is thans BEDRIJF BEZET ALS STEUN VOOR DIRECTEUR BRIELLE (ANP) - Het personeel van de Internationale Tanktransportmaat- schappij Nederland BV (ITN) in Briellc heeft het bedrijf dinsdag bezet. De toe gangspoort is afgesloten met enkele tankwagens. De werknemers protesteren met de be zetting tegen 'uitrangeren' van direc teur A. Nederlof (39) door het moeder bedrijf Hans Klaeser in Herten (in het Duitse Roergebied). Volgens een woordvoerder van de ver- voersfederatie NVV/'NKV neemt de di recteur ook aan de bezetting deel, plus de zes eigen chauffeurs van de ITN en de vijf overige personeelsleden. De vervoersfederatie steunt de actie, omdat de lieer Nederlof - zoals de woordvoerder zei - de afgelopen vijf en een half jaar „erg zijn best heeft gedaan op het sociale gebied. Hij is in het weg vervoer een van de weinigen, die de cao goed toepassen en alles goed geregeld hebben" overleg gaande om na te gaan hoe een eventueel nadelige invloed op de werk- gelegenheidsbelangen van de woonwa genbewoners als gevolg van de nieuwe milieu-maatregelen tot het hoogst noodzakelijke kan worden beperkt. Volgens minister Vorrink moeten de ge volgen worden aanvaard als maatrege len ter bescherming van het milieu de werkgelegenheid van deze groep ten ongunste beïnvloeden. moeten tot aan het overlijden met de huurder of diens echtgenoot een duur zame gemeenschappelije huishouding hebben gehad. Opzegging Tenslotte wordt een procedure voorge steld waarbij huuropzegging verboden is om een verhoging van de huurprijs te bewerkstelligen. Daartoe wordt een be paling in het burgerlijk wetboek opge nomen krachtens welke opzegging dooi de verhuurder om een verhoging van de huurprijs te verkrijgen nietig is. Aan de bestaande procedure om een rechter lijke beslissing over een wijziging van de huurprijs te verkrygen kleven bezwaren. De vereiste opzegging door de verhuur der is in deze procedure een oneigenlyk middel, vinden de indieners van het ontwerp. Wel dient te worden verzekerd dat voor wijzigingen in de huurpnjs al leen van de nieuw voorgestelde proce dure wordt gebruik gemaakt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Kamer heeft dinsdag op de eerste dag van de begrotingsbe handeling van milieuhygiëne de bijna traditionele kritiek geleverd op minis ter Vorrink. Op de voorgrond stond weer het verwijt dat de bewinds vrouwe in de ministerraad te weinig als „horzel" werkt. Er is geen geïnte greerd milieubeleid: de andere minis ters worden door baar niet verplicht milieubewust te zijn. Met name de CPN en de progressieve regeringspartijen PvdA en PPR zijn bang dat minister Lubbers (economi sche zaken) in zijn binnenkort te behan delen nota selectieve groei een te groot deel van het milieubeleid naar zich toe zal trekken. De rechtbank in Maastricht heeft dinsdag twee Chinezen, de 22-jange C.W.P. en T.K.O. uit Singapore veroor- deeld tot twee jaar gevangenisstraf, na een eis van vier jaar. Beide mannen werden 30 juli op het station in Simpel- veld (een grensstation tussen Aken en Maastricht) aangehouden. In hun kof fers zat heroine met een handelswaarde van meer dan een miljoen gulden. De voorraad heroine is in beslag genomen. OOSTDUITSE ZANGER MAG DDR NIET IN (Van onze correspondent) BONN - De Oostduitse zanger, schrij ver en dichter Wolf Biermann (40) mag niet in de DDR terugkeren. Terwijl hij bezig was aan een toernee door de Bondsrepubliek (op uitnodiging van de jongerenbeweging van de metaal vak bond), kreeg Biermann gisteren in Bo- chum bericht dat zijn staatsburger schap hem was ontnomen. Reden: een vijandige houding tegenover de DDR, aldus het staatspersbureau. In feite mag Biermann niet meer terug omdat hij kritisch tegenover het regime van Honnecker staat en dat ook altijd voorzover mogelijk heeft geuit. Niette min is Biermann een overtuigd commu nist die het kapitalistische systeem fel van de hand wijst. Hij verkoos in 1953 om vanuit Hamburg naar Oost- Duitsland te gaan. In Israël is maandag een oefening van reservisten begonnen. Verscheidene duizenden mannen, behorend tot ell eenheden, werden via codeboodschap- pen over de radio en de televisie opge roepen zich op hun bases te melden, Is raël had tevoren via de Verenigigde Na ties zijn Arabische buurlanden op de -hoogte gesteld vna de oefening die 18 uur zal duren. DRIEBERGEN - De door de Wereld raad van Kerken in Nairobi opgestelde aanbevelingen voor het kerkelijk leven in de komende jaren zijn dinsdag door de Generale Synode van de Nederlands Hervormde Kerk niet in behandeling genomen. Aan hetmoderamen (bestuun werd op gedragen er een keus uit te doen en die keus in een voorstel te verwerken, en dat in een volgende vergadering van de sy node aan de orde te stellen. De beslis sing kwam nogal onverwacht via een voorstel van orde na het debat over het verslag van de delegatie der Nederlands Hei-vormde Kerk die naai- Nairobi is ge weest. Een verslag dat door de secretaris-generaal van de kerk. dr. Al- bert van den Heuvel was uitgebracht. In dit debat kreeg vooral de politieke opstelling van de Wereldraad kritiek. Het „zwijgen" over Rusland en het „veroordelen" van Zuid-Afrika. Daar over werd van de zijde van de delegatie opgemerkt dat de Zuidafrikanen chris tenen zijn die in de eerste plaats aange sproken behoren te worden op de con sequenties van hun belijden van het christelijk geloof Tegenover de atheïstische overheid als de Russische stelt men zich anders op. Niet getuigend maar wel kritisch, ook om het mogelijk te maken de hulpverle ning te activeren. De orthodoxe kerk in de Sowjet-Unie staat op het standpunt dat ze vroeger de Turken de baas geble ven is en nu ook de Russen zal overle ven Verder werd opgemerkt dat de evange lische christenen in de wereldraad te weinig aan het woord zijn gekomen. Daardoor is veel gepoliticeerd maar minder getuigd van de waarheid. Ook tegen deze zienswijze rees bezwaar uit de delegatie. De zogenaamde evangelie-calls hebben juist zeer veel invloed op de discussie gehad en zij wa ren in alle secties vertegenwoordigd. Ze hadden over de uitspraken over de be tekenis van Christus een beslissende stem. Een klein incident ontstond tussen dr. Van den Heuvel en de Utrechtse hoogle raar prof. dr. H Jonker over de apart heid in Zuid-Afrika. Prof. Jonker stelde dat de wereldraad Zuid-Afrika de apartheid oplegt, maar dat het de be doeling van de uitvinder, de voormalige Zuidafrikaanse premier dr. Malon in 1944 geweest is om de apartheid voor de twaalf verschillende volkeren in Zuid- Afrika te zoeken. „Door die twee begrippen te verwar ren, dringt". aldus prof. Jonker, „de we reldraad aan Zuid-Afrika een beeld op dal onwerkelijk is. Toen dr. Van den Heuvel vroeg of juist Malan niet be gonnen is met het begrip apartheid te vullen en het zonder inspraak van de niet-blanken te introduceren, riep prof- Jonker dat dat een verplaatsen van de discussie was. Het gaat om zoeken, niet om opleggen van de apartheid, zo stelde hij geëmotioneerd vast. De sy node deed er toen het zwijgen toe. VERHOGING KIESDREMPEL VERWORPEN DEN HAAG - Zoals verwacht neen ae Kamer dinsdag het KVP-voorstel voor de invoering van een hogere kiesdrem pel voor de Tweede- Kamerverkiezingen met grote meer derheid verworpen. Alleen de KVP. DS'70 (minus Staneker) en de socialis ten Franssen, Dolman, Terbeek, Lam berts, Roethof en kamervoorzitter Vondeling stemden voor het initiatief wetsontwerp. De KVP'ers Van der Sanden en And- riessen hadden gepleit voor een verho ging van de kiesdrempel tot twee pro cent. In de tweede kamer is dinsdag begonnen met de behandeling van de begroting van volksgezondheid en milieuhygiëne. Fo to: minister Irene Vorrink en staatssecretaris Hendriks (rechts). Overleg achter schermen GENEVE - Na een botsing tussen de Blitse voorzitter. Ivor Richard, en de zwarte nationalistenleiders Joshua Nkomo en Robert Moegabe is de Rhodesië-conferentie in Genève dins dag verdaagd zonder dat afspraken werden gemaakt vooreen volgende zit ting. Richard zal de komend" dagen proberen via overleg achter de scher men alsnog een oplossing te vinden voor de crisis die is ontstaan na de wei gering van Nkomo en Moegabe liet compromis-voorstel van de Britten over de datum waarop Rhodesië onaf hankelijk zal worden, te accepteren. Bovendien gaat de conferentievoorzit ter verder spreken over de problema tiek van de overgangsregering met bis schop Moezorewa en dominee Sithole, de beide andere nationalistenleiders, die zijn tijdschema wèl hebben geac cepteerd. Dinsdag al sprak Richard met Sithole. woensdag zou Moezorewa aan de beurt komen. Deze.aparte behandeling van de twee groepen delegaties veroorzaakt grote spannigen binnen de delegaties van Moegabe en Nkomo, die vrezen bui tenspel te worden gezet in de over gangsregering. Nadat Nkomo en Moegabe eerst al een dag uitstel hadden gevraagd om he t on derling eens te kunnen worden over een reactie op het Britse compromis voorstel, kwam de in vijandige termen verpakte afwijzing dinsdag nauwelijks nog onverwacht. Joshua Nkomo, die de verklaring van het patriottisch front ROME (DPA) - De officier van justitie bij de militaire rechtbank in Rome, ge neraal Leonardo Campanelia, heeft dinsdag de vrijlating van de vroegere SS-politiechef van Rome, Herbert Kappler (69) waartoe de militaire rechtbank besloot, onwettig genoemd. Hij zal beroep tegen dc uitspraak aam tekenen. Procureur-generaal Ugo Foscole van het opperste militaire gerechtshof heeft verklaard dat het beroep binnen een maand zal worden behandeld. Intussen mag Kappler Italië niet verlaten. Kap pler was tot levenslang veroordeeld we gens het doden van gijzelaars. voorlas, verweet dc Britten dat zij vaag zijn gebleven over de onafhankelijk heidsdatum. Het voorstel dat Richard maandag had ingediend, hield in dat Groot-Brittannië Rhodesië officieel de onafhankelijkheid verleent zodra een overgangsregering alle noodzakelijke voorbereidingen - waaronder algemene verkiezingen - voltooid zou hebben. Volgens de Britten zou dat waarschijn lijk vijfmaanden vergen, zodat Rhode sië op 1 maart 1978 onafhankelijk zou kunnen worden. Mochten de voorbe reidingen eerder afgerond zijn, bij voorbeeld op I december 1977, dan hebben de Britten er geen bezwaar tegen de onafhankelijkheid op dat moment te verlenen. Nkomo en - vooral - Moegabe eisen echter dat de Britse regering zich ertoe verbindt op 1 de cember 1977 de macht over te dragen, wat er in de overgangsperiode ook is gebeurd. KRITIEK KAMER OP STAATSSECRETARIS HENDRIKS: DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft zich dinsdag zeer kritisch uitge laten over het beleid van staats secretaris Hendriks inzake de ,gezondheidszorg-nieuwe-stij 1' De concrete maatregelen blij ven te veel uit, zo wordt geoor deeld, de bedoelingen zijn wel goed, maar de werkelijke beslis singen moeten nog steeds wor den genomen, Met name de progressieve fracties, alsmede DS'70 en VVD, vinden de aan pak te traag. Alleen het CDA sprak duidelijk uit dat de be windsman „over mag naar de volgende ronde". Speciaal op het gebied van kruiswerk en van de zogenaamde eerstelijns ge zondheidszorg (huisarts en aanver wante werkers) werden Hendriks harde eisen voorgelegd. Volgens CDA en VVD verdient het aanbeveling het kruiswerk, dat volgend jaar 7 miljoen gulden tekort komt als gevolg van be zuinigingen bij de overheid, op een an dere manier te gaan financieren: uit de algemene middelen dan wel via de volksverzekering bijzondere ziekte kosten (AWBZ). De WD vroeg bij motie een financieringsvoorstel. Het CDA en de WD zijn met name on gerust over de voortgang bij de verster king van de eerste fijn en in samenhang daarmee van de wijkgezondheidscen tra. Die versterking was nauwelijks in gang gezet of zij werd zowel van de kant van CRM als van Hendriks' ministerie afgeremd met bezuinigingsmaatrege len. zo stelde mevrouw Cornelissen (CDA). Zij vond ook dat er onvoldoende overheidssteun wordt verleend by het van de grond brengen van wijkgezond heidscentra. De beleidsvoornemens worden niet ver taald in beleid en niet of te traag in wet geving, zei PvdA-woordvoerder Drenth, Zijn fractie is wel voor kostenbeheer sing. maar niet voor bezuinigingen. Op het punt van preventieve gezondheids zorg is geen enkele positieve wending te bespeuren, hoewel de staatssecretaris over de gewenste preventieve zorg voortdurend uitspraken doet. Toetsing Wat de plannen voor kwaliteitscon trole op medische verrichtingen in zie kenhuizen betreft, liet de PvdA kriti sche noten horen. Zij vindt dat de art sen deze zogenaamde toetsing te veel in eigen kring willen houden. De volksge- zondheidsinspecteurs dienen aanwezig te zijn bij alle toetsingsbesprekingen en zij moeten afschriften krijgen van alle klachten die in ziekenhuizen wor den ontvangen. Bovendien moet de staatssecretaris de medici onder regels stellen, zodat zij op de hoogte zijn van waarschuwingen tegen het gebruik van bepaalde geneesmiddelen. De kruisorganisaties, die een beroep deden op de Kamer om ze voor grote tekorten te behoeden, hebben hun pro blemen onvoldoende met cijfers duide lijk gemaakt, zo betreurde Drenth. Omdat Hendriks een motie over de ge wenste voortgang met de definitieve op zet en de financiering van het kruiswerk van vorig jaar niet heeft uitgevoerd, kreeg hij nu van de WD een nieuwe op dit stuk. Tevens diende mevrouw Veder een motie in over de uitbreiding van het AWBZ-pakket, zodat daaronder bij voorbeeld hulp aan drugverslaafden zou kunnen vallen. De structuurnota ge zondheidszorg (1974) had althans de verdienste de problemen te ordenen en bespreekbaar te maken, maar de bijbe horende maatregelen kwamen erg laat. Veelzijdig Mevrouw Veder sprak van „een oogst die nog lang niet is binnengehaald". Zij bepleitte een veelzijdige aanpak* be heersing van de omvang, controle op de kosten binnen het bestaande systeem, motivatie van patiënt en medewerker Ei kan niet worden ontkomen aan het stellen van prioriteiten: voor vorm en inhoud van het werk en voor financie ring. Voorlopig vindt de VVD dat de tweedelijnszorg (ziekenhuizen, ver pleeginrichtingen e.d.) uit dë sociale verzekering moet worden betaald CDA-woordvoerdër Tilanus betoogde dat de opleidingen voor functies in de sociale geneeskunde schromelijk zijn achtergebleven bij de maatschappelijke behoefte. Hij was blij dat nu officieel is erkend dat de opleidingen tekortschie ten. De artsenopleiding is nog te veel zuiver op de heelkundige kant van het werk gericht en niet op „hetgebeuren in de samenleving". Als nieuwe tak van de medische studie zou „gezondheidskun- de" moeten worden ingericht, evenals die van medische technologie. DS'70 uitte bij monde van mevrouw Van Veenendaai zeer veel kritiek. Er is geen werkelijk beleid; alle ingrijpende beslis singen worden tot na de verkiezingen verschoven. Beekmans (D'66) ziet wel een duidelijke beleidslijn, maar de concrete maatrege len moeten sneller komen. Hij vroeg in het bijzonder aandacht voor de patiënt, om wie alles toch draait, maar die ,.in de stukken" weinig wordt genoemd. GPV-spreker Verbrugh vroeg naar de mogelijkheid objectief vast te stellen welke gevolgen bepaalde gezondheids maatregelen hebben Ook informeerde hij of vaardigheden en kennis die nodig zijn om de maatregelen uit te voeren, objectief kunnen worden vastgesteld. Vooral de PvdA en de VVD zijn zeer on tevreden over de manier waarop staats secretaris Hendriks de aanpak van het bevolkingsonderzoek op baarmoeder halskanker tot dusver uitvoert. Vorig jaar zegde de bewindsman vijf miljoen extra toe, onder zware aandrang van de Kamer, zodat in de helft van het land het onderzoek kon worden uitgevoerd. „Een typisch staaltje van vrouwendis criminatie", zo typeerde Tweede- Kamerlid Drenth (PvdA) de gang van zaken. Voorlopig uitgaande van een beper king tot vrouwen in de leeftijd van 35 tot en met 54 jaar en bij een tussentijd van drie jaar, zouden per jaar 500.000 vrouwen moeten worden onderzocht, zo schatte de PvdA-spreker. In de drie proefregio's komt men tot 62.000 en met een aantal plaatsen waar het onder zoek is voorbereid, goedgekeurd of in behandeling is inbegrepen, wordt de 100.000 niet of nauwelijks overschre den. „Dus zijn we niet veel opgescho ten", zei Drenth. De VVD heeft de indruk dat Hendriks terughoudend is met betrekking tot het bevolkingsonderzoek, aldus mevrouw Ginjaar. Waarom heeft hij pas in fe bruari de provinciale besturen bena derd met de vraag een opzet voor het onderzoek te willen maken, terwijl hij al begin november 1975 de Kamer toe zeggingen op dit terrein deed? Waarom overigens doorschuiven naar de pro vincies, waardoor gemeenten of instel- lingen die met pasklare plannen kwa men tot vertraging weiden gedoemd? Dit beleid is nauwelijks in overeen stemming te brengen met wat vorig jaar werd afgesproken, aldus mevr. Ginjaar. Donderdagavond zal staatssecretaris Hendriks op de betogen vanuit de Tweede-Kamerfracties antwoorden. Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, tei. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 20.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buitnn kan- Advertentie-afdeling: (01186)1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14799. Voor klachten bezorging op zater dag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 37,75; franco per post 42,-; per maand 12,75; losse nummers 0,55 (inclusief 4 pet btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 11,55; ingezonden mededelingen 2'tex,tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3