Hulster Stadsmolen staat ruim halfjaar in steigers $w rest a ura tie - tweede in 25 jaar - bleek hard nodig extw Uit in Zeeuwsch- Vlaanderen wacht u... jules en louis maggie mcneal koffieconcert Velen beseffen dat er iets schort aan hun leefmilieu99 SINTERKLAAS DOET ZATERDAG ZIJN INTREDE IN OOSTBURG Te weinig deelnemers per cursusgroep in West- Zeeuwsch- Vlaanderen WOENSDAG 17 NOVEMBER 1976 MOLENAAR: „IN MEI DRAAIEN WE WEL WEER" HULST - Vanaf mei (lil jaar alweer staat de Hulster Stadsmolen in de stei gers. De korenmolen, een zogenaamde walmolen, wordt gerestaureerd. Voor de tweede maal in 25 jaar. En het was hard nodig ook, zo blijkt uit de steeds weer naar voren komende mankemen ten. Molenaar Willy Baart: „In 1953 vatte de kap van de molen vlam als gevolg van een blikseminslag. De voeghouten en de windpeluw vatten vlam Bij de eerste restauratie in 1956 is dat over het hoofd gezien. De verbrande houten delen ble ven toen gewoon zitten. Het zicht gold toen nog als het belangrijkste. Als een molen er aan de buitenkant maar goed uitzag". Enige tijd geleden besloot met tot een tweede restauratie, waarmee in mei van dit jaar werd begonnen. In eerste in stantie was het de_bedoeling de kap te renoveren. Datisinmiddels ook zo goed als gebeurd. Toen kwamen echter ook de zwakke plekken tevoorschijn. „De windpeluw, de balk waar de halssteen op rust en daar draait de as in, was rot en het linker en rechter voeghout bleken ook niet meer in orde", vertelt molenaar Baart, die nog uitlegt dat de peluw op de voeghouten rust „Het is een kwestie van geld om alles weer zo voor elkaar te krijgen. Om de molen weer te laten draaien zal het ge vlucht, de wieken en het krulwerk, waar de kop op draait, vernieuwd moeten worden en daar is geld voor nodig. Aan de gemeente Hulst ligt het niet. De ge meente probeert alles te doen om de mo- lenzo spoedig mogelijk te laten draaien". De molenaar doet uit de doeken dat gelden moeten komen van de gemeente Hulst, de provincie Zeeland en Monu mentenzorg. De werkzaamheden heb ben tot nu toe het lieve sommetje van 80.000 gulden gekost. „Daarmee zijn we er nog lang niet", verduidelijkt Baat, „Volgens mij zullen de totale kosten rond de 110.000 gulden liggen. Maar als ik dat zeg geloven ze me niet" Lands molen De Hulstermolcn, denaam Stadsmolen dateert van 1956 na de eerste restaura tie-in de oude boeken wordt de naam 's Landsmolen gebezigd - is in 1792 ge bouwd. Gebouwd in steen dan wel te verstaan. Daarvoor had Hulst al een houten molen, maar bij belegeringen van het vestingstadje werd die houten molen voortdurend in brand gescho ten. En een belegerde stad zonder ge malen graan was vroeger een makke lijker prooi voor een belegeraar dan een stad met voldoende brood. „De stenen molen is clan ook gebouwd in opdracht van het garnizoen", heeft mo lenaar Baart horen vertellen. „In de 80- jarige oorlog werd overigens ook ge draaid als in de belegerde stad geen graan aanwezig was. Dat heet: Voor de Prins malen. Belegeraars zagen de mo len draaien en dachten, die hebben nog brood genoeg. Ze dachten: we vallen niet aan, ze hebben nog graan Ze kun nen nog eten en zijn dus nog niet ver zwakt. Dat was natuurlijk nep, maar het werkte wel". Wllly Baart hoopt met het komende carnaval te kunnen draalen. Of anders bij de nationale molendag in mei 1977. Al is het maar 'Voor de prins'. „Het ligt zuiver aan het geld", zover de molenaar. Het deel van de molen, waarop het iva- pen van het garnizoen aangeeft, dat de molen in opdracht van het garnizoen is gebouwd en niet in opdracht van het stadsbestuur. Tevens start van winkeliersactie half acht 's avonds plaats In hotel "De Eenhoorn'. De hoofdprijs bestaat dit maal uit vijf reizen ter waarde van 1000 gulden. Voorts zijn er 5 reizen van resp. 80- 0-/500-/400-/ 399. 3 casette-recoröers en 6 transistorraidio's te winnen. Woensdag 1 december is de Sint op nieuw in Oostburg. Vanaf twee uur is hij dan te vinden op de weekmarkt. In de namiddag zal hij op bezoek gaan in de 2 Oostburgse bejaardentehuizen 'St. An- thonius' en de 'Burcht'. De openstelling van de winkels gedu rende de Sinterklaasperiode is als volgt: 20 november tot en met 27 november tot 18.00 uur, behalve de woensdagkoop avonden. want dan zijn de winkels open tot 21.00 uur. Van maandag 29 november tot en met vrijdag 3 december is er koopavond tot 21.00 uur. Op 4 december is er geen koopavond. OOSTBURG - Zaterdagmiddag om 14.00 uur doet Sint Nicolaas z'n intrede in Oostburg. De Sint zal tijdens z'n rondgang door Oostburg worden vergezeld door 6 lijkpieten, een 20 man sterke zwarte pietendrumband en het muziekgezel schap Veronica uit Zuidzandc. Rond half drie wordt de Goedheilig Man en zijn gevolg door burgemeester A. Schipper op het gemeentehuis ont vangen. De Sint en zijn knechten vol gen zaterdag de volgende route: Watertoren - Gemeentehuis - Zuid- zandsestraat - Ledelpleïn Erasmusstr.-Grote Beer. Zaterdag gaat tevens de grote St. Nïco- laasacüe van de winkeliersvereniging van start die tot en met 5 decmber zal duren. Bij besteding van vijf gulden on- vangt men een lot. De trekking door no taris J. K, van den Berg vindt 6 dec. om Mogelijk experiment met integratie van onderwijs Oostburg OOSTBURG - B. en w. van Oostburg hebben op korte termijn een bespre king met enkele instanties over de mo gelijkheid om de gemeente aan te mel den voor het experiment met de inte gratie van kleuter- en basisonderwijs. Momenteel wordt geëxperimenteerd op enkele door de minister aangewezen scholen in Nederland. Maar de minister heeft onlangs enige uitbreiding van het experiment in het vooruitzicht gesteld en daarop wil het college van Oostburg inhaken. „Het gaat om ongeveer honderd combi naties van scholen van het kleuter- ge woon lager en buitengewoon lager on derwijs. die met ingang van 1 augustus 1977 de kans krijgen deel te nemen aan de activiteiten die moeten leiden tot het nieuwe basisonderwijs", zetten b. en w. uiteen in een reactie op de algemene be schouwingen Het college deelt mee dat in overleg met de inspecties, hoofdleidsters en hoofden van scholen zal worden bekeken of in Oostburg een verantwoorde combinatie te maken is om deze bij de minister te kunnen aanmelden. B. en w „Gelet op het bedrag dat hier voor voor deelnemende scholen be schikbaar zal worden gesteld, moet ei rekening mee worden gehouden dat. dit niet toereikend zal zijn en dat een even tuele deelname voorde gemeente extra kosten met zich zal meebrengen". Naar aanleiding van andere 'onderwij- sopmerkingen' in de algemene be schouwingen wijst het college er verder op dat in de meeste kernen van Oosti burg al een goede samenwerking be staat tussen het openbaar kleuter- en lager onderwijs. Er wordt ook deelge nomen aan de door het R.P.C.Z. opge stelde uitwisselingsprogramma's. En tenslotte merken b. en w. nog op: „Zoals wij reeds bij vorige gelegenheden hebben opgemerkt, blijven wij al het mogelijke doen om het basisonderwijs in alle kernen te behouden". 'Ons Belang' houdt Sint Nicolaasactie IJZENDIJKE - De leden aangesloten bij 'Ons Belang' houden dit jaar hun Sint Nikolaas-aktie vanaf vrijdat tot 4 december. Bij aankoop door het publiek bij de leden wordt bij iedere bestede rijksdaalder een lot verstrekt waarbij een 25-tal prijzen in waardebonnen te wannen zijn lot een bedrag van 2250.-. Sint Nicolaar zal op 27 november IJzen- dijke met een bezoek vereren. Om 2 uur vertrekt hij vanai 'De Veste' te paard, voorafgegaan door de drumband, mu ziekvereniging de 'Haringruitertjes' uit Biervliet en het majorettenkorps uit Temeuzen. Na afloop van de tocht door het dorp neemt de sint met zijn gevolg zitting in de fabriekshal van de zuivelfa briek waar alle kinderen van de kleuter en lagere scholen worden getrakteerd. Het Sint Nicolaas-comité en een verte genwoordiging van de gemeente willen de Sint daar verwelkomen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN De cursusleiding, links Annelies Soeten rechts Ernest Joachim CURSUS ZEEUWS INSTITUUT VOOR KUNSTZINNIGE VORMING: Morgen -donderdag- brengt cabaretgroep Tekstpierement het (vijfde) programma Wacht u voor de hond in het Dorpshuis van Vogelwaarde. Een avondje vol moderne problemen. Vertel het maar: angst, 'stress', onzeker heid? Want bang zijn we toch allemaal wel eens een beetje? Nou, voor Tekstpierement is dat volledig overbodig! Aanvang: 20 uur. Louis van Dijk en Juies de Corte. Voorstellen is eigenlijk niet nodigen ook de samenwerking is niet nieuw. Het muzikale tweetal was te zien in een aantal televisieprogramma's en maakt even broederlijk het raioserietje'Op vleugels'. Louis werkte mee aan een recente langspeelplaat van Jules en er zit meer in 't vat. Plannen voor een eigen theaterproduktie waren er al langer maar konden om praktische redenen nooit worden gerealiseerd. Meestal waren de agen da's te vol. Hoewel Louis van Dijk en Jules de Corte elkaar ook op muzikaal gebied uitstekend begrijpen, zijn er altijd kleine misverstanden die op 2 vleugels 'uitgevochten' worden. Ze maken het programma - vrijdagavond 20 uur, Zuidlandtheater Temeu zen - extra spannend! GEEN 15 DEELNEMERS PER GROEP OOSTBURG - Wekelijks bezoeken zo'n 150 West-Zeeuws-Vlamingen in Oost burg. Aardenburgen Groede een cursus van het Zeeuws Instituut voor Kunst zinnige Vorming. De landelijke erm- norm, per cursusgroep 15 deelnemers, wordt in West-Zeeuwsch-Vlaanderen niet gehaald. Het ministerie heeft er in het verleden al herhaalde malen bij het Zeeuws Instituut op gewezen het deel nemersgemiddelde op te voeren en zo doende de subsidiekosten te drukken. Tot nu toe hebben de alle wervingspo gingen weinig resultaat gehad en mel den nieuwe cursisten zich slechts mond jesmaat aan. Volgens de docente Anne lies SoetuitCadzand isdltte wijtenaan het feit dat West-Zeeuwsch-Vlaanderen t.o.v. de rest van Nederland dun bevolkt is. Daarbij komt dat voor mensen die af hankelijk zijn van het openbaar vervoer hetbezoek van een cursus, die meestal's avonds zijn. soms onoverkomelijke pro blemen oplevert- In WestrZeeuwsch-Vlaanderen zijn er momenteel 5 cursussen: tekenen en schilderen (Ernest Joachim), werken met textiel (Annehes Soet). Pottenbak ken en Boetseren (Ernst Joachim), klas siek enjazzballet 'mevrouw Mes) en een cursus handvaardigheid voor kinderen tussen 6 en 14 jaar (Annelies Soet/Rita Wensinki. Dramatische expressie, yoga en fotogra fie zijn dit seizoen door Het Zeeuws In stituut van het programma geschrapt doordat men geen doent kon krijgea De cursusactiviteiten van de afdelingswerkgroep zijn geconcen treerd m de openbare lagere school te Oostburg. In de bovenverdieping van het gebouw heeft men 2 lokalen in bruikleen. Annelies Soet „Helemaal ideaal is het toch nog niet M'n grote wens blijft een nieuw gebouw dat speciaal op dit soort cursuswerk is ingericht. In Oostburg en Aardenburg werken de docenten met vaste opdrachten. Annelies Soet. „Aan het begin van de avond bespreken we eerst een nieuwe techniek of een onder deel daarvan Vervolgens'gaan de deel nemers aan de slag. Ik stimuleer ze daarbij zoveel mogelijk hun fantasie te gebruiken bij het uitwerken. Uitgaande van een tevoren met de deelnemers sa mengestelde opdracht. Emst Joachim: ..Aan het begin van het seizoen ben ik begonnen met het geven van een op dracht die de deelnemers in 4 verschil lende technieken moesten uitvoeren. Zo kreeg ik een idee waar hun specifieke voorliefde naar uitging. Ook bij mij mogen de cursisten de gege ven opdrachten vnj interpreteren" Door de sterk individuele begeleiding kunnen mensen zonder bezwaar mid den in het jaar met andere cursussen beginnen of er mee stoppen". Tijdens zon cursus, komt het zowel bij de volwassen- als kindergroepen regelma tig voor. dat er gesprekken ontstaan over zaken die buiten het cursuspro gramma vallen, Annelies Soet. „Het is logisch want het sociale en het culturele zijn niet van el kaar te scheiden. Als zo' gesprek ont staat besteed ik er dan ook de nodige aandacht aan. Komen er zeer dieplig gende problemen naar boven verwijs Ut soms wel eens door". Jubileum dirigent organist Vernimmen te Stoppeldijk STOPPELDIJK - Zaterdag viert de heer Johan Vemimmen zij". 25-jarig ju bileum als dirigent-organist van het pa rochiaal gemengd zangkoor van Stop peldijk. De jubilaris begon zijn loopbaan in de parochie Stoppeldijk als organist, te vens koster. In verband met dit jubi leum zal er op die dag na de Eucharis tieviering van 19.00 uur in de kerk een receptie plaats vinden. Namens de parochie zal pastoor Backx de jubilaris een cadeau aanbieden. Daarna begeeft het parochiaal zang koor zich naar zaal 'Het Wapen van Zee land' waar een feestavond plaats vindt, waarbij de voorzitter van het koor, de heer F. Amendt, de jubilaris het ge schenk van het koor overhandigt. Jules de Corte en Louis van Dijk. Op twee vleugels in één zaal. Temeuzen. vrijdagavond. •Diezelfde avond (leve de samenwerking!) presenteert j 'Uit West in het Jeugdgebouw van IJzendijke Maggie Mc Neal, ooit helft van een beroemd duo. Sinds kort is Sjoukje van 't Spijker (want zo heet ze in het Nederlands) aan een solocarrière begonnen. Ze vindt dat er in haar optreden nu 'veel meer van haarzelf zit. Vier jaar aan de top hebben haar gevormd to teen zangeres met een eigen stijl en geluid. IJzendijke, 20 uur. De koffie wordt duurder, de concerten blijven - naar verhouding - betaal baar. Zo gaat het in dit land. In Axel is er zondag 21 november weer eens zo'n gezellig koffieconcertje. De hal Ie ontvangt dan het Amsterdams SLrijkkw a rieten het speelt werken van uiteenlopende componisten als Mozart en Debussy. Aanvang: 12 uur. Grote deelname fietstrimweek HEIKANT - Zaterdag eindigde de fiet strimweek. die de Heikantse trimclub onder leiding van de heer A. Olieslager in het kader van Sport Real organiseer de. Tijdens de laatste dag deden er 121 persoenen mee die in een grote groep, voorafgegaan door een geluidswagen, de 25 kilometer aflegden. Alle deelnemers kregen het aan de tocht verbonden herinneringsspeldje, terwijl bovendien onder de deelnemers een frietal trainingsvesten werden verloot. De oudste deelnemer, de lieer E. Cla- reijsse uit Heikant, mocht bloemen in ontvangst nemen. COR VAN WOERKOM VAN SALCO ZEELAND: stichting. Cor van Woerkom is nu ruim een jaar in dienst bij SALCO Zeeland en is in Zeeuwsch-Vlaanderen beiast met. de begeleiding van de centrale stich ting. Z'n collega Piet van Brussel heeft- Sas van Gent en West-Zeeuwsch- Vlaanderen onder z'n hoede. In Temeu zen speelt de kwestie van de aanstelling van een opbouwwerker al vele jaren. Van Woerkom: „In 1970 is door de ge meentelijke overheid van Temeuzen al erkend dat de noodzaak aanwezig was voor een opbouwwerker. Ik veronder stel dat het verzoek om een dergelijk iemand te subsidiëren nog niet is inge willigd omdat men bang is hierdoor al lerlei actiegroepen te krijgen. Deze angst voor actiegroepen vind ik niet reëel, omdat een gemeente er voor haar welzijn en leefbaarheid juist mee gc- baatr is dat de burgers actief mee parti ciperen. Als buurtbewoners zelf tot het inzicht komen dat er in hun buurt er zaken niet goed zijn zien wij het als SALCO Zeeland als onze taak de men sen, indien zij daar prijs opstellen, te helpen. We attenderen hen wel op de 'BEROEPS KRACHTEN JEUGDWERK OVERBELAST' TERNEUZEN - „Door televisie, de op komst van actiegroepen, een andere aanpak van het jeugdwerk en andere soms moeilijk aanwijsbare oorzaken is er bij de velen in de samenleving in het besef gegroeid dat er het een en ander schort aan hun leefmilieu. Zeeuwsch- Vlaanderen is wat dat betreft geen uit zondering en er doen regelmatig men sen een beroep op de centrale stichting in Temeuzen, hel sociaal culturele werk in Sas van Gent en de streek jeugdeentrale in West-Zeeuwsch- Vlaanderen die iets in hun dorp of buurt veranderd willen zien. Hoewel hard nodig iserbijgeen van dedriestich- tingen al een aparte opbouwwerker aangesteld. Dit heeft tot gevolg dat de gewone be roepskrachten vaak overbelast wor den". Aan het. woord is Cor van Woer kom. beroepskracht bij SALCO Zee land. de provinciale afdeling van SALCO Nederland. Deze houdt zich be zig met het coördineren en begeleiden van de organisat ie van jeugd- en jonge renwerk, buurthuiswerk en opbouw werk. Men werkt met de aangesloten in stellingen op basis van aanvullende ad visering. Van Woerkom „We werken niet met het pnncipe". Men vraagt en wij draaien. Een advies, dat door ons altijd goed wordt geargumenteerd, kan door een stichting niet, zonder meer naast, zich neer worden gelegd. Bij afwijzing, ver wachten wij op onze beurt ook een goede argumentatie. Wat. de begelei ding betreft is het zo dat wij. hetzij bij hoge uitzondering, nooit zelf groepen begeleiden, maar deze taak overlaten aan de desbetreffende beroepskrach ten". Het kantoor van SALCO Zeeland is on dergebracht in 'De Kazerne' in het nieuwe onderkomen van de centrale SALCO-functionaris Cor consequenties van hun handelwijze. Wij gaan daarbij uit van het SALCO- basisprincipe dat we in de samenleving zowel socialiserend als democratise rend bezig willen zijn". InSasvanGentzithetopbouwwerk nog in een zeer pril stadium. Pas geleden zijn het bestuur, medewerkers en de be roepskrachten van de sociaal culturele stichting aldaar 3 dagen rond de tafel gaan zitten om zich over dit onderwerp te beraden. Van Woerkom: „Resultaat van de drie daagse bijeenkomst is dat men een nieuwe beleidsnota gaat schrijven". In West-Zeeuwsch-Vlaanderen ligt de si tuatie anders dan in Kanaalzone. De SJC moet met 2 beroepskrachten een relatief groot gebied bestijken. Op bouwwerkinitiatieven, die meestal in tensief begeleid moet worden, zullen in het westen dan ook moeilijker van de grond komen dan in Midden- Zeeuwsch-Vlaanderen. Uit het nieuwe jaarverslag blijkt dat men ook bij de SJC meer doet dan alleen vrijblij vend clubjesdraaien". B. en w. Oostburg voelen niets voor verhogen toeristenbelasting ÖÜSTBTTCTG - F.~ën w. van Öostburg achten het niet juist om de tarieven van de toeristenbelasting voor 1977 te ver hogen. Dat schrijven zij in een reactie op de vorige week door de verschil lende raadsfracties ingediende alge mene beschouwingen, 't College wijst erop dat verhoging van belastingen niet strikt noodzakelijk is omdat de be groting '77 sluit met een verantwoord- bedrag voor onvoorziene uitgaven. B. en w. „Bovendien zullen de percep tiekosten onevenredig stijgen door ver vanging van drukwerk en dergelijke, terwijl een wijzigingsvoorstel niet voor december aan de raad kan worden aan geboden. zodat de belastingplichtigen pas in 1977 zouden kunnen worden inge licht". Het college geeft er dan ook de voorkeur aan om zich in de loop van '77 nader te beraden om een eventuele tariefs verhoging voor '78. Dan zal tegelijker tijd aandacht worden besteed aan een wijziging van het forfaitair tarief voor kampeerterreinen. Op dat laatste on derwerp wordt momenteel gestudeerd. Postzegelvereniging 'Het Land van Hulst' hield bijeenkomst HULST - Onder leiding van de heer P. Everaert uit Clinge hielden 250 leden van de postzegelverzamelaarsvereni ging 'Het Land van Hulst' in Den Dul- laert een bijeenkomst Tijdens de ver gadering was de nicuwtjesdienst pre sent met de nieuwe uitgiften van Ne derland, Nederlandse Antillen, Suri name, België en het Vaticaan. Na de gebruikelijke voorlezing van de ingekomen stukken en de mededelin gen was er een kwartjesloterij. De eerste prijs ging daarbij naar de heer De Bak ker uit Axel, die een serie postzegels ter waarde van 120.- won. Besloten werd om zaterdag 28 mei 1977 een bezoek te brengen aan de internationale postze geltentoonstelling 'Amfilex' te Amster dam. De reis wordt gemaakt per auto bus. KLEUREN- tv 66 cm f 2000.- I 78,- per maand 136 p.l.) Ook zondags open van 14.00-18.00 uur SAS VAN GENT PROMENADE GENTSESTRAAT 4 01158 1938 De molen (nogi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 33