Gs tegen aankoop van tuin en bomen Goese wethouder Tweehonderd ton modder uit de 'ARM 12' gepompt „Periodieke onderzoeken zijn weggegooid geld" PZC/p W atervoorziening voor tuinbouw in Zeeland verbeteren" Toepassing vaarreglement voorde Westersehelde voor hoge raad „IN STRIJD FINANCIËLE EN ALGEMENE BELANGEN" Wedgwood almanak ~~7U7SSP SCHROEF EN NA VIGATIELICHTEN GESTOLEN WOENSDAG 17 NOVEMBER 1976 I ADVERTENTIE) provincie NODIG VOOR STADSRONDWEG GOES - Hel college van gedeputeerde staten (gs) van Zeeland wil aan het ge meentebestuur van Goes geen toe stemming geven tol aankoop van grond en twee bomen van wethouder en sta tenlid J. H. Roose. Met die aankoop is een bedrag van 162.500 gemoeid, waarvan .f 30.000 voor de oude bomen (een plataan en een eik). Als redenen voor het weigeren van de goedkeuring geven gsaan: de financiële en algemene belangen van de gemeente Goes zijn met de aankoop niet gediend. Het college van gs moet over het afwij zende standpunt overigens nog een af rondend besluit nemen. De verwachting is dat dit volgende week. tussen de be handeling van de provincie-begroting 1977 door, zal gebeuren. Het is namelijk nog nodig enkele zaken op een rijtje te zetten, waarbij onder andere het tracé van de stadsrondweg - die door de tuin van de heer Roose gepland is - nader bekeken zal worden. Het college van gs heeft het besluit van de Goese gemeen teraad maandag uitvoerig doorgespro ken. In de vergadering van de gemeenteraad van Goes van 17 juni 1976 werd met 3 tegen 7 stemmen (in verband met de vakantie waren nogal wat raadsleden af wezig) het besluit tot aankoop van tuin en bomen van de heer Roose genomen. De grond had men nodig in verband met de aanleg van de oostelijke stadsrond weg tussen de Kievitlaan en de Ringbaan-oost. Onderdeel van de aan koop waren twee zeer oude, waardevolle bomen. De belangrijkste overweging om die bomen aan te kopen was dat ze zo dicht bij de nieuwe weg zouden ko men, dal beschadiging vrijwel onver mijdelijk was. In verband daarmee was wethouder Roose slechts bereid de be- nodigheden grond te verkopen, onder voorwaarde dat de bomen eveneens werden aangekocht. Zoals ook al uit de verdeeldheid in de gemeenteraad bleek, is het besluit on der de Goese bevolking met gemengde gevoelens ontvangen. In de omgeving van de tuin aan de Oude Singel werder onder andere op de weg en op een trans- formatorhuisje leuzen gekalkt, waarin Zet dit eens heel overmoedig op uw verlanglijstje. f MOERMAN Walstr. 94 - Vlissingen de beslissing van de gemeenteraad werd afgekeurd. De benaming 'Roosebomen' werd een algemeen bekend begrip. Wethouder L. H. de Leeuw (ruimtelijke ontwikkling) van Goes zei het voorne men van gs om het raadsbesluit af te keuren, zeer te betreuren. Hij bena drukte dat het kiezen van een andere route voor de stadsrondweg bijzonder moeilijk ligt, zowel als het tracé wordt opgeschoven in de richting van de Oude Singel (op de plaats waar nu een sloot ligt), als wanneer de bestaande route over de Schans en Joaclumikade wordt gehandhaafd. "Stedebouwkun dig betekent verschuiving van het tracé een allerongelukkigste oplos sing", aldus de heer De Leeuw. De wethouder wees erop dat het verleg gen van de stadsrondweg naar de Schans/Joachimikade zal leiden tot kostbare maatregelen (onder andere verplaatsing van een aldaar gevestigde houthandel), terwijl er verkeersmoei lijkheden zullen ontstaan ter hoogte van het kruispunt bij de St.- Maartensbrug/ Kade OostwaL „Ook betekent het dat we de geplande par- keeruitbreiding ter hoogte van de Oostwal moet doorhalen. Dat kost dan waarschijnlijk 60 parkeerplaatsen, die we hard nodig hebben om het verlies aan parkeerplaatsen, op de Grote Markt op te vangen"stelde de heer De Leeuw. Verschuiving van de weg naar de Oude- Singel zag hij als een verslechtering van het woonklimaat in de omgeving, om dat de weg dan vlakbij nieuw gebouwde huizen komt te liggen. Wethouder De Leeuw vertelde dat het voornemen van gs nog in het college van burgemeester en wethouder besproken moet worden. „We hebDen nog geen officieel bericht gehad en wat het college gaat doen weet ik natuurlijk nog niet", betoogde de heer De Leeuw, onderstrepend dat een en ander voor een 'ernstige vertraging' in de onwikkling van de plannen voor de stadsrondweg zorgt. Ledenvergadering van de Zeeuwse Waterschapsbond HULST - De Zeeuwse Waterschaps bond houdt vrijdag 26 november in het gemeenschapscentrum 'Den Dullaert' in Hulst een algemene ledenvergader ing, Mr. A. Spruit, directeur van de N.V. Ne derlandse Waterschapsbank spreekt na die vergadering over 'actuele proble men van de geld- en kapitaalmarkt.' In de huishoudelijke vergadering ko men aan de orde de vaststelling van de rekening 1975 en van de begroting 1977 en er worden bestuursleden gekozen. De vergadering begint om tien uur. TUINBOUWCOMMISSIE ZLM: PLEIDOOI VOOR GESUBSIDIEERD ONDERZOEK GOES - De tuinbouwcommissie van de ZLM vindt dat alles gedaan moet worden om te trachten de water voorziening voor de Zeeuwse tuin bouw te verbeteren. Er zou bijvoor beeld een gesubsidieerd onderzoek moeten worden ingesteld naar de plaatsen waar zoet water in de on dergrond voorkomt en naar de mo gelijkheden, die het Grevelingen- bekken en de compartimentering in de Oosterschelde in de toekomst voor de watervoorziening zullen bieden. Een betere watervoorzie ning zou een sterke stimulans voor de Zeeuwse tuinbouw kunnen bete kenen, meende de tuinbouwcom missie. In de afgelopen droge zomer is de wa tervoorziening één van de zwakste punten van de Zeeuwse tuinbouw gebleken. Maar ook in andere jaren, vertelde voorzitter M. j. Goud van de tuinbouwcommissie, is er dikwijls: veel schade door een tekort aan vocht. In vrijwel alle andere tuin bouwcentra is volop zoet water in de sloten voorhanden of er kan door bronbemaling het benodigde vocht uit de grond gehaald worden. In Zee land is het slootwater echter meestal brak en ook het water in de onder grond is bijna overal te zout, Daar door is in Zeeland bijvoorbeeld de teelt van tulpen nauwelijks verant woord. want in drie van de vier jaar is er sprake van een tijdelijk tekort aan vocht, waardoor de bollen te klein blijven. De groenteteelt op de volle grond is in feite ook alleen maar mo gelijk als er beregend kan worden. De heer Goud vertelde dat 1976 als een zeer bijzonder jaar voor de fruit teelt de geschiedenis in zal gaan, omdat nachtvorst, droogte en hitte hun invloed lieten gelden. De ver schillen per bedrijf waren zeer hoog. De financiële resultaten zullen variëren van zeer slecht tot vrij goed. Het gemiddelde zal slechts als matig kunnen worden betiteld. De droogte had één pluspunt: er was dit jaar bij zonder weinig hagelschade. Slechts veertien Zeeuwse bedrijven hadden schade, waarvan 9 in Zeeuwsch- Vlaanderen en vijf op Zuid- Beveland. Vanuit de fruitteeltcommissie werd de rijksgroepsregeling zelfstandigen 'discriminerend' genoemd, omdat degenen, die het hardst werken en het zuinigst leven, nu de minste steun krijgen. Met voorzitter Goud was men hetoverigens unaniem eens dat afwijzing van de rijksgroepsrege ling door de organisaties ook niet verantwoord was, omdat immers ve len buiten hun schuld in de zorgen zitten en dan mag hulp niet onthou den worden. OFFICIER VAN JUSTITIE VRAAGT CASSATIE NA VRIJSPRAAK SCHIPPERS IN TERNEUZEN BEDRIJFSARTS DR. J. STUMPHIUS IN GOES: Geen bezoekers bij VIB informatieavonc BIERVLIET - Niet één Biervliete- naar heeft dinsdagavond belang stelling getoond voor een informa tieavond, die de vereniging Voor komen is Beter (VIB) had belegd in café Versluys in Biervliet. Slechts VIB-bestuursleden kwamen opdagen. Ze bekeken een dia-serie over het werk van de vereniging en hielden het daarmee voor gezien. HOGE BOETES VOOR OVERTREDING VAN RIJTIJDENBESLUIT TERNEUZEN - De Hoge Raad zal moe ten uitmaken of het vaarreglement voor de Westersehelde ook geldt voor het vaarwater buiten de met tonnen af gebakende route. Officier van justitie mr. W. Mijnssen zal Cassatie vragen van het vonnis dat kantonrechter mr. C. van Hees dinsdag in Terneuzen velde in twee gevallen die daarop betrekking hebben. De kantonrechter sprak twee schippers vrij die buiten de 'betonde' vaarroute niet de stuurboordzijde hadden aangehouden, terwijl mr. TE VEEL VALS POSITIEVE RESULTATEN GOES - Bedrijfsarts dr. J. Stumphuïs van 'De Schelde' in Vlissingen heeft dinsdag ernstige kritiek geuit op onge richte periodieke onderzoeken, zoals dat naar baarmoederhalskanker, dat momenteel in veel gemeenten op gang komt, en het jaarlijkse röntgenologisch borstonderzoek naar tuberculose. „Dat onderzoek naar baarmoederhalskan ker kost ieder jaar acht miljoen gulden. Dat is voor mij weggegooid geld. Je be reikt er alleen maar mee dat veel vrouwen in de zenuwen raken", aldus de heer Stumphius, die dinsdagmiddag in Goes sprak op de maandelijkse bij eenkomst van vertegenwoordigers van de gemeentelijke overheid en het plaatselijk bedrijfsleven. Dr. Stump hius en zijn collega dr. J. G. W. Gispen waren er om te praten over het functio neren van een bedrijfsgeneeskundige dienst. „Bij het onderzoek naar baarmoeder halskanker komen te veel vals positieve bevindingen naar voren. De handeling voor het onderzoek, het maken van een strijkje, is heel eenvoudig. Maar het beoordelen van die strijkjes is een veel moeilijker zaak. En daar worden juist de fouten bij gemaakt Die beoordeling kan niet gemechaniseerd worden. Je maat stokken zijn dus slech t. Het geld dat aan het baarmoederhalsonderzoek wordt besteed, kan beter besteed worden aan het zoeken naar betere maatstokken". De aanwezigen keken nogal op van dr. Stumphius. In steeds meer gemeenten wordt geld uitgetrokken om een onder- J. STUMPHIUS ZEEUWSE Rust Ironie, goede lezer, is overal. Eén onzer collega's moet het deze week zéér rustig aan doen van zijn huisarts. De man verzwikte het afge lopen weekend zijn linkerbeen. Hij struikelde over de speelgoed ambulance van zijn driejarige zoon zoek naar baarmoederhalskanker op gang te brengen. „In Goes hebben we dat ook pas gedaan", aldus reageerde het raadslid M. Loeve. ..We hadden graag wat eerder kennis willen nemen van uw visie". De heer Stumphius ver telde daarop dat hetgeen hij verkon digde niets nieuws was, maar dat prof dr. L. Burema, directeur van de gemeen telijke geneeskundige en gezondheids dienst in Rotterdam, deze mening al enige tijd geleden naar buiten heeft ge bracht. „Het onderzoek naar baarmoe derhalskanker is gewoon een politieke zaak. Het is afgedwongen in het parle ment. Het principe ervan is een goede zaak, maar dan moet het onderzoek wel zó uitgevoerd worden, dat er zo min mo gelijk onjuiste beoordelingen uit de bus komen". Onnodig Dr, Stumphius sprak dinsdag van een 'wildgroei van periodieke onderzoeken". Hij wees daarbij ook op het jaarlijkse t.b.-doorlichtingsonderzoek. Hij stelde dat dit onderzoek voor de bestrijding van tuberculose eigenlijk niet meerno- dig is, omdat deze ziekte betrekkelijk weinig meer vooi'komst. Alleen in geval len, waarbij de ziekte explosief om zich een grijpt, en als het gaat om het opspo ren van tumoren bij personen boven veertig jaar achtte hij het t.b. doorlich- tingsonderzoek nog zinvol. „Maar ook bij dat opsporen van tumo ren kun je nog vraagtekens plaatsen", aldus dr. Stumphius. „Gebleken is na melijk dat een aantal mensen niet meer ieder jaar wil komen opdraven om zicli te laten doorlichten en wanneer een tu mor wordt ontdekt, is het bovendien vaak al te laat. Het is voor mij de vraag of je zo door moet gaan, wantje hebt de mensen maar weinig te bieden. Het zou mij niet onwaarschijnlijk voorkomen wanneer het groepsdoorlichtingsonder- zoek over een jaar of wat zou worden Vijf Walcherse brandweerkorpsen hielden oefening OOSTKAPELLE - Vijf Walcherse brandweerkorpsen hielden maanda gavond een gezamenlijke brandwee- brandweerkorpsen hielden maandag avond een gezamenlijke brandweer oefening in het CNV-gebouw te Oost- grijpskerke namen aan deze oefening deel. Men moest trachten zeven slachtoffers uit het zogenaamde brandende gebouw te halen Hierbij had ieder korps zijn ei gen taak. zoals het zoeken en verzorgen van slachtoffers en het bestrijden van de vuurhaard. De brand was volgens de opdracht ontr staan in de keuken en overgeslagen naar boven waar de zeven slachtoffers, bedwelmd door de rook, zich zouden be vinden. Onder de talrijke toeschouwers bevonden zich onder anderen de bur gemeesters van Domburg. Veere en Ma- riekerke en namens de regionale brand- kring de burgemeester vaff Westkapelle. afgeschaft. Natuurlijk blijft het altijd zinvol om mensen door te lichten wan neer ze zelf maar vage klachten of ver moedens hebben, maar zelfs dan is het de vraag of. als er inderdaad iets aan de hand is. het proces nog te beïnvloeden is". Ook had de heer Stumphius kritiek op de periodieke keuringen in bedrijven. Hij sprak spottend van 'jaarlijkse on derhoudsbeurten'. Deze hebben vol gens de bedrijfsarts van 'De Schelde' alleen maar zin wanneer er sprake kan zijn van eventuele schade veroorzaakt door lawaai of giftige of kankerver wekkende stoffen, zoals asbest. ADVERTENTIE Overhemden met een exclusief tintje i r~XJ i i f' c~f-rV' jjiG—> H Ji r\_i MODE VOOR MANNEN FORTEX LANGE VORST 59 - 61 - GOES Mijnssen in beide gevallen een boete van 50 gulden wilde opleggen, omdat zij bet vaarreglement zonden hebben overtreden. „Nee," motiveerde mr. Van Hees de vrijspraak, „de schepen be vonden zich niet binnen de vaarroute." Het eerste geval betrof schipper F. B. uit Breskens, die in januari in de Pas van Terneuzen met zijn Rio 1 noordelijk van de rode tonnen rondvoer, naar hij zelf verklaarde, op zoek naar zand. De Vlis- singse rivierloods H. J. H. had in het gat van Ossenisse een binnenvaarder naar de bakboordzijde, buiten de afgeba kende vaarroute geloodst. Mr. Mijnssen vond in beide gevallen het vaarregle ment van toepassing, de kantonrechter niet. Zijn vrijspraak kan nu worden ge toetst door de Hoge Raad. De kantonrechter wilde dinsdag nog niet oordelen over de vraag wie in maart van dit jaar bijna een aanvaring veroor zaakte tussen de 'Nassauhaven' en de 'Meerdrecht' in de bocht van Walsoor den. Kapitein F. A. van de 'Nassauhaven' vond dat hij voldoende stuurboord had gehouden en dat hij slechts was uitge weken om een aanvaring te voorkomen in plaats van de hem ten laste gelegde bruuske oversteek. Loods J. C. K. van der V„ die op dat ogenblik de 'Meerd recht' door de bocht loodste merkte echter op dat 'zijn' schip scherp stuur boord had moeten geven om de aanva- KOTTER NAAR BINNENHAVEN VERSLEEPT VLISSINGEN - Twee bergingsvaar- tuigen zijn dinsdag in de Vlissingse buitenhaven de gehele dag bezig geweest met het leegpompen van het, in de stroppen van de bok 'Wal cheren' van bergingsbedrijf Van den Akker NV hangende vissersvaartuig Arnemuiden 12. Naar schatting 200 ton modder is uit het maandag ge borgen wrak gepompt. Het schip kon hierdoor dinsdagavond drij vend, naar de Vlissingse binnenha ven worden gesleept. Na de berging is gebleken dat, toen het schip op de bodem van de Oos terschelde lag, de navigatiehchten en de 200 kg wegende schroef zijn verdwenen. De rijkspolitie te water kon over deze zaak dinsdagavond nog niets mede delen maar achtte het zeer goed mo gelijk dat, gezien het feit dat de ARM 12 slechts 6- tot 8 meter on der de waterspiegel lag, duikers aan het werk zijn geweest. Het schip, dat werd geborgen in opdracht van Rijkswaterstaat, zal binnenkort worden overgedragen aan de burge meester van Vlissingen. Dit in ver band met de Wrakkenwetdie gebiedt dat het wrak moet worden overge dragen aan de burgemeester van die gemeente waar het wrak na berging wordt binnengebracht. De burge meester zal waarschijnlijk opdracht geven het schip in het openbaar te verkopen. Volgens een woordvoerder van Van den Akker zal het schip we gens de momenteel heersende situa tie in de visserijwereld niet meer als vissersschip in de vaart gebracht worden. Wellicht zal het schip, waar van het gehele voorschip vrijwel ka pot ïs en door het binnendringende water en zand van binnen bescha digd, maar dat verder gewoon blijft ring te vermijden. Mr.- Van Hees vond dat nog meer getuigen moeten worden gehoord. Overtredingen van het rijtijdenbesluit kostten enkele transportondernemers dinsdag weer hoge boetes. G. J. M. de S. van 'De Hoop' ui t Terneuzen hoorde vier maal 150 gulden tegen zich uitspreken omdat chauffeurs van dat bedrijf te weinig rusttijd hadden gekregen in juni van dit jaar. Zijn argument dat veel chauffeurs ziek waren in een drukke tijd vond geen weerklank. Mr. Van Hees vonniste conform de eis. F. A de M. uit Axel wordt 300 gulden armer omdat zijn chauffeurs de tacho graaf niet juist hadden behandeld (er was een verkeerd registratieblad ge bruikt en een werkmap ontbrak) en om dat bij een controle van een van zijn au to's mankementen aan banden en blad veren waren geconstateerd. Beide over tredingen kostten hem 150 gulden. Mr. Mijnssen had het verkeerde gebruik van de tachograaf nog wat zwaarder willen straffen: hij eiste 200 gulden. Parathion „Wat kon ik anders, het wild is een plaag voor de landbouw," riep land bouwer W. D. uit Sluiskil uit, toen hem het foute van zijn handelwijze werd voorgehouden. D. ging in maart op jacht met parathion vermengde gerst. Fazanten waren zijn grootste vijanden, want die brachten veel schade toe aan zijn gewassen. „Het was echt uit nood geboren," zei D. Hij hielp inderdaad een aantal fazanten, maar ook nog andere vogels naar de an dere wereld. Voor mr. Mijnssen bestond er geen twijfel over de schuldvraag: D. heeft gejaagd met een verboden middel. Hij eiste 150 gulden boete en nog eens 50 gulden omdat D. de jacht had geopend buiten het seizoen en zonder akte. Mr. Van Hees vonniste conform. Een gevaarlijke inhaalmanoeuvre op de rijksweg 60 bij Terhole kwam R. C. van W- uit Kloosterzande te staan op een boete van 200 gulden. Van W. passeerde twee auto's, kon niet tijdig invoegen en bracht zo een motorrijder van de rijks politie ernstig in gevaar. Het proces verbaal liet uiteraard niet lang op zich wachten. „Een ernstige overtreding," vond mr. Mijnssen. De kantonrechter conformeerde zich aan de eis. Beter kwam V. van B. uit het Belgische Edegem eraf, die in juli op de Absdaal- seweg bij Hulst een vergelijkbare over treding beging. Wachtmeester C. de V kwam het dinsdag nog eens vertellen Niettemin viel de boete lager uit (50 gul den) omdat men vooral de hoge leeftijd van Van B. in aanmerking wilde nemen. Zeventig Vlissingse woningen op ontwerp- lijst monumenten VLISSINGEN - H(?t ministerie voor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk heeft bekend gemaakt dat er ruim zeventig panden in Vlissingen op de aanvullende ontwerplijst van be schermde monumenten zijn geplaatst. Een deel van deze gebouwen (26) staat aan het Groenewoud. De meeste van deze op de lijst voorkomende woningen dateren uit de zestiende tot en met de negentiende eeuw. Ook elders in de stad. onder andere in de Korenstraat, Koudenhoek, Molen straat, Nïeuwstraat, Slijkstraat en de Spuistraat kwamen gebouwen onder bescherming. Onder deze gebouwen bevinden zich vier achttiende eeuwse pakhuizen en een voormalige kazerne uit de vorige eeuw. In Oost-Souburg, West-Souburg en Rit- them werden twee woonhuizen en twee boerderijen op de ontwerplijst van be schermde monumenten geplaatst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2