m PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VAN AGT BREEKT ZIJN ROEMENIE-REIS AF L I Van der Stoel maakt kans op EEG-post in Brussel Denkwerk over Oosterschelde bijdrage aan vermeerdering Nederlandse kunnen kleintjes Mr. Hartsuiker stelt onderzoek in naar omstandigheden vlucht Menten Eventueel uitstel van beslissing u.c.-project vandaag 219e jaargang no. 273 Woensdag 17 november 1976 kunt u ook telefonisch opgeven. Zie pag. 3 voor telefoonnummers DEN HAAG (ANP/GPD) - Minister Van Agt van justitie breekt zijn reis in Roemenië af en komt terug naar Nederland in verband met de zaak Menten. Dit heeft het ministrie van justitie dinsdagavond meegedeeld. Over de vraag hoe 't mogelijk is geweest dat de 77-jarige, thans van oorlogsmisdaden in Polen verdachte kunstverzamelaar zich aan arrestatie heeft kunnen onttrekken en welke fouten daarbij mogelijk zijn begaan, stelt de procureur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam, mr. Hartsuiker, een diepgaand onderzoek in, aldus een woordvoerder van justitie. De regering is van plan nog deze week de tweede kamer nader over de hele kwestie in te lichten. Ex-boswachter herkende Menten AMSTERDAM - De ex-boswachter van de familie PistynerPavel Nico- laieioitsj Klepatsj. herkende Pieter Menten direct van deze foto. waarop Menten volgens hel voormalig verzet Nederland afgebeeld zou zijn. De nu 85-jarige voormalige boswachter vertelde dat Pieter Menten op of om streeks de 7de juli 1941. gekleed in een Duits uniform aan het hoofd van een Duitse kolonne het dorp Podho- rodce binnenreed en bevel gaf een groot aantal Joden en Polen dood te schieten. De woordvoerder van justitie deelde voorts mee dat enkele dagen geleden het openbaar ministerie had besloten tot arrestatie van Pieter Menten over te gaan. „In verband met het compleet maken van de bewijsstukken werden enkele dagen van voorbereiding nood zakelijk geacht", aldus de woordvoer der. Toen de politie maandagmorgen bij de villa van Menten in Blaricum verscheen, bleken hij en zijn vrouw verdwenen. De avond tevoren waren zij per auto met onbekende bestem ming vertrokken. Het openbaar ministerie heeft maandag een verzoek tot opsporing en aanhou ding aan alle politieposten in Nederland uitgegeven. Eveneens maandag zijn de Britse en Noordierse politieautoriteiten verzocht de verblijfplaats van Pieter Menten op te sporen. Naar België is een verzoek om opsporing en aanhouding gegaan met het oog op uitlevering. Dinsdag, is een dergelijk verzoek via In terpol aan alle autoriteiten in alle daar voor in aanmerking komende landen gedaan. Indien, zo deelde het ministerie van justitie mee, een verblijfplaats in het buitenland bekend wordt, zal - als dat mogelijk is - uitlevering worden ge- Het college van gs is tegen de aankoop van de tuin en bomen van de Goese wethouder Roose. PAGINA 3 vast jacht premie De vakbeweging is het niets eens met de vaststelling van de verplichte ziekenfondspremie op 8.2 procent. publiektrekker Het bestuur van Espagnol Barcelona i: twijfel Jeroen Krabbé twijfelt tussen acteren en schilderen, radio- en televisiepro gramma's; strips. winst De resultaten van Philips zijn in de eer ste negen maanden van dit jaar sterk verbeterd; beurs - financiën - Het personeel van Men tens villa in Bla ricum zegt niet te weten met welke be stemming hij is afgereisd. Hij zou moge lijk naar Ierland kunnen zijn gegaan, waar hij een tweede huis heeft, of naar Schotland, waar hij eveneens een wo ning heeft. Vrienden van hem wilden zich hierover echter niet uitlaten. Of er bij justitie of bij het rijksrecherche team dat de zaak-Menten onderzoekt mogelijk sprake is van een lek waardoor Menten gewaarschuwd kon worden, is Moordcomniaildo De oorlogsslachtoffers in het Centrum '45 in Oegstgeest hebben dinsdag een protesttelegram gestuurd naar kamer voorzitter Vondeling, waarin zij zeggen met verontwaardiging kennis te hebben genomen van de ontsnapping van Men ten. Met name richt hun verontwaardi ging zich op het 'ruimschoots gelegen heid geven tot ontsnapping van de oor logsmisdadiger'. een vraag die de Amsterdamse officier van justitie mr. Messchaert niet wil beantwoorden. Het ministerie van justi tie verwijst voor eventuele verklaringen naai' dezelfde officier van justitie. Het huis van Menten zou gedurende de laat ste maanden door politiële of justitiële functionarissen in het oog zijn gehou den. Het afgelopen weekeinde zou dat echter niet het geval zijn geweest. Inmiddels hebben rechercheurs het Ir. Simon Wiesenthal, speurder naar ondergedoken Duitse oorlogsmisdadi gers, heeft dinsdagavond in het AVRO- actuallteitenprogramma 'Televizier Magazin' verklaard dat hij de Amster damse politie-commissaris Petersen af schriften van documenten heeft ge stuurd over de moord op 39 Poolse hoog leraren tijdens de tweede wereldoorlog- in het toenmalige Lemberg. Die docu menten zijn door Wiesenthal op 3 no- SSTBla?T,Sr0nd'? ^mbe aan h^WaSSeVpUaar doorzocht. 7.P hphhpn crptrnoht. ncmvuu- doorzocht. Ze hebben getracht aanwij zingen te vinden voor de huidige ver blijfplaats van de miljonair. De politie mannen bewaken tegelijkertijd de kostbare eigendommen van de kunst verzamelaar die in het huis aanwezig zijn. ministerie in Hamburg verzonden, al dus Wiessenthal. Volgens hem heeft Menten als tolk bij het Duitse moord commando, dat voor de dood van de hoogleraren verantwoordelijk is ge weest, gewerkt. „Menten is volgens mij een sleutelfiguur in deze zaak, die al 30 jaar onopgelost is", aldus ir. Wiesenthal. „Als hij de waarheid gaat spreken, kan deze zaak worden opgelost" Spoedoverleg Op het ministerie van justitie in Den Haag werd dinsdagavond overleg ge pleegd over de zaak Menten. Aan dit overleg, dat onder leiding stond van Interpol ministerie van justitie, vertegenwoor- Wiescnthal eaf verder als ziin digers van het openbaar ministerie uit - w,_ese°tllal Sat verder als zijn Amsterdam en politie-functionarissen deel. Premier Den Uyl was aan wezig als minister van justitie ad interim, nu minister Van Agt in het buitenland ver toeft. Premier Den Uyl zou van plan zijn de maandag gestelde kamervragen mon deling te beantwoorden, maar wanneer dat zal gebeuren staat volgens de woordvoerder niet vast. Het hoofdbestuur van de zionistische organisatie Brith Cherut Hatzohar Ne derland heeft dinsdag in een telegram het aftreden van minister Van Agt (jus titie) geëist. Het comité protesteert tegen "het laten ontsnappen" van Men ten. ningdat Menten door zijn vlucht als het ware schuld heeft bekend. Hij vond het vreemd dat hem zijn paspoort niet is afgenomen en dat zijn gangen niet zijn nagegaan. Tenslotte merkte de Oosten rijkse Nazi-speurder op dat volgens hem Interpol zich niet bezig houdt met de opsporing van Nazi-misdadigers, omdat Interpol dat als een politieke zaak beschouwt. VRIJDAG VERMOEDELIJK BESLISSING Om in Moskou met de Russische luchtvaartautoriteiten te proberen een oplossing te vinden voor het bestaande geschil tussen de KLM en de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot voor de vluchten tussen Moskou en Amster- Het hoofdbestuur van de Nederlandse ?an?is ^sdagmiddag een uit vijf leden Zionistenbond, de grotere organisatie SSf Nederlandse delegatie van san Zionisten, heeft zich ïan dit tele. S01»1»1"1 "»»r ""«'.sen. jram gedistancieerd. .1. Achterzijde van de villa 'De Hom' van de heer P. N. Menten. DEN HAAG - In PvdA-kring wordt ern stig rekening gehouden met de kandi datuur van minister Van der Stoel (bui tenlandse zaken) voor de vacature in de Europese Commissie in Brussel. Het kabinet zal vermoedelijk vrijdag een beslissing nemen over de opvolging van landbouwcommissaris Lardinois. De kans dat de socialist Vredeling (de fensie) op zijn post zal komen is vrijwel nul geworden nu de Britse voorzitter Jenkins van de Europese Commissie heeft laten weten dat Nederland deze keer niet de post van landbouw zal krijgen toebedeeld. Vredeling, landbouwkundig ingenieur, had voor die tijd de beste papieren voor Brussel. Hij stak niet onder stoelen of banken dat hij erg veel zin had in de commissie. Vredeling is een van de meest ervaren „Europeanenin de Ne derlandse politiek. Het is nog niet dui delijk voor welke post Nederland nu in aanmerking komt. Den Uyl heeft, al ver klaard dat het kabinet in ruil voor land bouw in ieder geval een zware porte feuille eist. In dat licht wordt verwacht dat Den Haag zich sterk zal maken voor de post internationale betrekkingen. Die is nu nog in handen van Engeland. De Brit Soames is niet herkiesbaar. Bovendien zal deze portefeuille voor de Britten nogal wat problemen opleveren als En- In de Indonesische provincie Oost- Java zijn minstens 119 mensen gedood door zware overstromingen, zo heeft het avondblad Sinar Harapan dinsdag be richt. Het water was afkomstig uit de door hevige regenval gezwollen rivier De Rojali, geland op 1 januari voorzitter wordt van de Europese Raad van ministers. Als Nederland inderdaad de vacature van internationale betrekkingen moet vullen zal Van der Stoel door het kabi net - daarin gesteund door zijn eigen partij - naar voren worden geschoven. Een belangrijk probleem is echter dat Van der stoel dan tussentijds ontslag moet nemen. Het is nog een open vraag welke socialist gedurende zes maanden (of meer ais de kabinetsformatie lang gaat duren) zijn plaats kan gaan inne men in het kabinet. Bij Vredeling speelde die moeilijkheid veel minder omdat voor hem een sterke PvdA- staatssecretaris (Stemerdink) beschik baar was. SUGGESTIE PPR OM CRISIS TE VOORKOMEN Herhaal ze honderdmalen tDe tweede wereldoorlog blijft onder ons. het blijkt uit het dagelijkse nieuws. Zo is nu meer dan dertig jaar na het einde van de gevechtshande lingen plotseling een Neder lander verdwenen omdat een nieuw on derzoek was begonnen naar mogelijke oorlogsmisdrijven, ergens in Polen be gaan. De afgelopen maanden trokken soortgelijke berichten de aandacht. In Limburg bijvoorbeeld werd een man gearresteerd, verdacht van zinloze mar telingen en van moorden, in dienst van de Duitsers gepleegd. Enige jaren gele den werd in Den Haag een onderduiker ontdekt, een figuur die in Drenthe tij dens de bezetting een waar schrikbe wind had uitgeoefend. Hij werd alsnog gevangen genomen en dezer dagen werd bekend dat hij over enige tijd definitief zal vrijkomen. In Italië zal een oorlogs misdadiger - ongeneeslijk ziek - worden vrijgelaten, een bericht dat een storm van protesten veroorzaakte. In Neder land wordt de discussie over de drie van Breda in feite verdrongen, maar deson danks vraagt zij herhaaldelijk de aan dacht. En de debatten rond Weinreb zijn nog steeds niet verstomd. Was hij een verzetsstrijder of was hij een collabora teur en verantwoordelijk voor de dood van menig joodse Nederlander? Er gaat vrijwel geen dag voorbij of herinnerin gen - vaak bittere herinneringen - aan de tweede wereldoorlog vragen de aan dacht. In dit opzicht staat de zaak- Menten niet alleen. I\^asschien dat bij jonge generaties de vraag opkomt: waarom dit nog alle maal? Kan er dan nooit worden verge ten? Wellicht is het antwoordop derge lijke vragen te vinden ineen herinnering van Simon Wiesenthal aan een gebeur tenis uit september 1944. De Duitsers waren op de terugtocht en hadden het concentratiekamp Lvov geliquideerd. Vierendertig overlevenden werden meegenomen: een voorwendsel voor de SS-bewakers om vóór het front uit naar het westen te trekken. Op een middag nam een SS-er de gevangene Wiesenthal mee om na te gaan of er in een Pools dorp aardappelen waren te vinden. Wiesenthal sprak Pools en de SS-er dacht dat het nuttig kon zijn een tolk bij zich te hebben. Onderweg bracht de bewaker het gesprek op de oorlog en hij wilde van Wiesenthal we ten of deze bij een eventuele overleving de waarheid over de kampen zou vertel len. Wiesenthal antwoordde terughou dend, hij was bang om neergeschoten te worden: hij had SS-ers mensen voor minder zien neerschieten. „Ik denk dat ik de waarheid zou vertellen." Waarop de SS-er glimlachend zei: „Ze zouden u niet geloven. Ze zouden zeggen dat u gek bent, u misschien zelfs in een gek kenhuis opsluiten. Hoe zou iemand al deze dingen kunnen geloven - tenzij nij te midden ervan heeft geleefd?" Het blijkt zelfs na dertig jaar vrijwel elke dag opnieuw: de volle waarheid is nog steeds niet verteld. fidntlijn E„ DEN HAAG - De PPR is even tueel bereid om genoegen te nemen met een uitstel van de beslissing over de uitbreiding van het ultracentrifugeproject in Almelo tot na de verkiezin gen. Daarmee zou een drei gende crisis in het kabinet be zworen kunnen worden. Het PPR-Tweede-Kamerlid Leo Jans sen zei dinsdag uitstel geen onredelijke zaak te vinden, ook al pleit de PPR er niet voor. Het kabinet moet een beslis sing nemen over de uitbreiding van het project, dat de produktie van verrijkt uranium voor kerncentrales ten doel heeft. De PPR is tegen dit plan, omdat het te veel banden heeft met de door de PPR verworpen kernenergie. Indien de beide ministers die de radicalen in het kabinet hebben, Van Doorn en Trip. zich blijven verzetten en de rest van het kabinet wél voor uitbreiding is, zullen zij aftreden, waarmee een kabinetscri sis een feit kan zijn- Afgelopen vrijdag besloot het kabinet al om de beslissing nog even uit te stel len, teneinde meer technische informa tie te verkrijgen. Leo Janssen zei dins dag dat „de tijd ook een rol speelt. We moeten de zaken misschien nog eens overwegen en op een rijtje zetten. Mis schien sluiten dan nog wel meer men sen zich bij ons aan". De PPR zou zodoende bereid zijn de be slissing uit te stellen tot na de verkie zingen van mei volgend jaar. Janssen verklaarde niet overtuigd te zijn door de beweringen van minister Lubbers van economische zaken dat Nederland snel een beslissing moet nemen. MINISTER WESTERTERP OP SYMPOSIUM IN DELFT: HET STERKST BIJ MILIEU ONDERZOEK DELFT - „Ook al zouden de werkzaam heden aan de Oosterschelde nooit wor den uitgevoerd, dan nog zou hetgeen aan dit werk van de eeuw is vooraf ge gaan zijn waarde hebben als bijdrage aan een geweldige vermeerdering van het Nederlandse kennen en kunnen. Al lereerst geldt deze vermeerdering van kennis natuurlijk de civiele techniek, dat oeroude Nederlandse specialisme. Dat niet te onderschatten export artikel voor ons bedrijfsleven waar mee we in staat zijn zeer praktische ontwikkelingshulp te geven aan de Derde Wereld. Minister Westerterp van verkeer en waterstaat zei dat dinsdag bij dc opewning van een Oosterschelde-symposium in Delft van de Koninklijke Vereniging van Inge nieurs. Minder spectaculair, maar zeker zo in grijpend, is volgens de ninister de ver meerdering van kennis op het gebied van het milieu-onderzoek. „Nog sterker dan bij de civiele techniek moest hier de benodigde kennis vrijwel vanaf de grond worden opgebouwd. Wie kende een aantal jaren geleden het woord eco logie? De Deltawerken hebben op dit terrein van wetenschap uitzonderlijk stimulerend gewerkt. Zo zelfs, dat we nu zonder overdrijving kunnen zeggen dat Nederland op het gebied van het ecolo gisch onderzoek een vooraanstaande plaats in de wereld inneemt. En ik durf best te bekennen dat ik er trots op ben dat deze kennis in het ministerie van verkeer en waterstaat - zo vaak wat smalend een vakdepartement genoemd De organisatie wil met het congres de KlVI-leden van de sectie Bouw- en Wa terbouwkunde informeren en van ge dachten laten wisselen over weten schappelijke, technische en besluit vormingsaspecten van hetgeen uitein delijk zal leiden tot een waterdoorla- tende pijlerdam in de monding van de Oosterschelde. Nieuwe gezichtspunten leverde de eerste dag van het sympo sium in feite niet op. Er werd terugge blikt op verschillende ontwikkelingen die aan het regeringsbesluit van mei 1976 zijn vooraf gegaan en er werd in termen van „er wordt nu met alle macht aan gewerkt" gesproken over het invul len van de details tussen de grote lijnen van het regeringsbesluit, waarbij vol gens minister Westerterp drie politieke randvoorwaarden van belang zijn: Zeeland en Brabant krijgen de in de Deltawet voorziene beveiliging. De bereidheid een grote som geld over te hebben voor het zoveel mogelijk in stand houden van het waardevolle mi lieu van ae-Qosterschelde. Het welhaast magische jaar 1978 voor de beveiliging van het Oosterschelde gebied wordt verschoven naar 1985, met als compensatie dat de partiele dijkver hoging nog in de jaren zeventig feit zul len zijn. Op de eerste dag van het congres viel het accent op de wordingsgeschiedenis van de Deltawerken, technische aspec ten, de bodemgesteldheid in het Ooster- scheldegebied, het effect van de com partimentering op de waterhuishou ding, ervaringen met de partiële dijk verhogingen. 't. plaatsen van putten en pijlers, de toepassing van de beleids analyse, afsluitmiddelen, trillingscon- derzoek en de belasting op de construc tie. Topambtenaren van rijkswater staat deden tegelijkertijd over deze on derwerpen een boekje open Vandaag - woensdag - ligt de nadruk op het milieu, de samenhang tussen wetenschappe lijke en parlementaire aspecten bij de besluitvorming rond de Oosterschelde (een lezing van D'66-fractieleidfir in de tweede kamer dr. J. Terlouw) en op een plenaire discussie over de besluitvor ming met een forum waarin onder meer (Slot zie pagina 6 kolom I) en tweede poging tot antwoord. De verzetsstrijder H M. van Randwijk ka rakteriseerde in het slotwoord van het verzamelwerk 'Onderdrukking en ver zet' in enkele zinnen wat eigenlijk de tweede wereldoorlog was geweest. Een menselijke tragedie, een ruw verhaal van menselijk lijden en menselijke grootheid, maar ondanks alle militaire fanfares, alle monumenten en redevoer ingen 'een barbaars relaas van slecht heid.' En Van Randwijk eindigde met enkele regels van de dichter Leo Vro- man: „Kom vanavond met verhalen, hoe de oorlog is verdwenen, en herhaal ze honderdmalen: alle malen zal ik we nen." Daarom gaat het, ook nu: om vast te stellen wie wat deed in dat barbaars relaas. En omdat nog altijd op vele plaatsen van Europa wordt geweend. BOERSMA WIL UITSTEL AFSCHAFFING KINDERAFTREK DEN HAAG (ANP) - Minister Boersma van sociale zaken heeft dinsdag de tweede kamer schriftelijk meegedeeld, dat het noodzakelijk is de invoering van drie ombuigingsmaatregelen op het sociale terrein met drie maanden uit te stellen, en wel van 1 januari tot 1 april volgend jaar. Het betreft de vervanging van kinderaf trek bij de belastingheffing door verho ging van de kinderbijslag, de verlaging van het uitkeringspercentage (van 80 naar 70 procent) van uitkeringen vol gens de arbeidsongeschiktheidswet en de wijziging van het uitkeringsniveau van niet-kostwinners. Het wetsontwerp over het afschaffen van de kinderaftrek is reeds bij de tweede kamer ingediend. Indiening van de beide andere voorstellen onderging vertraging. Om dat een gehaaste be handeling in het parlement van de drie voorstellen niet wenselijk is, besloot het kabinet voor alle maatregelen de in gangsdatum per 1 januari te laten ver vallen en te kiezen voor 1 april. De Verenigde Staten hebben maan dag in de veiligheidsraad van de Ver enigde Naties hun veto uitgesproken over een resolutie waarin de algemene vergadering wordt aanbevolen het Verenigde Vietnam toe te laten als 146ste lid. De overige 14 leden van de raad stemden voor de resolutie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1