Opnieuw problemen regionale brandweer in Midden-Zeeland Hulp moet perspectieven scheppen in derde wereld Oude stadsgevangenis Vlissingen nu als restauratieproject Nieuw: Floxil de kedpljnstiller. Ontwikkelingen in planologie en milieu zeer ondoorzichtig ARM 12 in monding Oosterschelde geborgen DINSDAG 16 NOVEMBER 1976 VESTIGINGSPLAATS WEER GESCHILPUNT KRING WALCHEREN HOUDT VAST AAN OUDE AFSPRAAK ARNEMUIDEN - De totstandkoming van de regionale brandweerkring Midden-Zeeland driegt opnieuw in ge vaar te komen. Na de eerdere moeizaam bereikte overeenstemming tussen de Walchersc en Bevelandse deelnemers is de plaats van vestiging van de kring opnieuw een geschilpunt. Dit bleek maandagmiddag tijdens een algemene vergadering van de brand weerkring Walcheren in het gemeente huis van Arnemuiden. Voorzitter, bur gemeester drs. Th. J. Westerhout van Vlissinge bracht daar naar voren dat be slissingen van de gemeenteraden van Goes en Borsele een spoedige totstand koming doorkruisen. Informatiecentrum ontwikkelings samenwerking Goes op vaste uren open GOES - Het informatiecentrum voor ontwikkelingssamenwerking in Goes is vanaf deze week op vaste tijden geopend voor belangstellenden. Iedere dinsdagmorgen van half tien tot elf uur, iedere vrijdagmiddag van half drie tot vijf uur en iedere vierde dins dagavond van de maand van half acht tol tien uur kan men terecht in het cen trum, dat is gevestigd op de zolderver dieping van de voormalige r.-k. pasto rie aan de Singelstraal in Goes. Tijdens deze uren bestaat er gelegen heid om literatuur in te kijken of gratis te lenen, van gedachten te wisselen over vraagstukken rond vrede en veiligheid, recht en onrecht in de wereld en derge lijke, koffie en thee te kopen (meer pro- dukten volgen binnenkort in het kader van de wereldwinkelverkoop) en tens lotte kan men er produkten kopen, waarvan de opbrengst bestemd is voor Terre des Hommes, zoals handdoeken, tassen, wenskaarten en dergelijke. Niet alleen individuele personen zijn welkom in het informatiecentrum. Ook groepen, zoals schoolklassen, jeugdverenigingen, vrouwenverenigingen, catechesanten en buurtclubs kunnen er terecht De vierde dinsdagavond van de maand wordt gecombineerd met de zoge naamde 'schrijfavond' van Amnesty In ternational. Het gaat er daarbij om om zoveel mogelijk brieven te versturen voor een drietal politieke gevangenen, die iedere maand door Amnesty Inter national worden geselecteerd voor de actie 'Schrijven voor gevangenen'. Groeperingen, die meer willen weten over bepaalde aspecten van het infor matiecentrum. kunnen een beroep doen op sprekers, die zich hiervoor beschik baar hebben gesteld. Het informatiecentrum voor ontwikke lingssamenwerking is begin september dit jaar officieel van start gegaan. Doel stelling van het centrum is de bevorder ing van die sociale, politieke en econo mische herstructurering, die nodig is om tot een rechtvaardige wereld samen leving te komen. Amnesty Internationa] en Terre des Hommes maken deel uit van het informatiecentrum. Drie auto's bij botsing te Huist beschadigd HULST- Drie auto'szijn zondagmiddag beschadigd bij een aanrijding nabij de stoplichten op de kruising van de" Grote Kreekweg en rijksweg 60 te Hulst. Be stuurder H. R. uit Kruiningen reed met zijn auto over de Grote Kreekweg en merkte, doordat hij iets zocht in het dashbordkastje, te laat op, dat het licht op rood stond. Daardoor botste hij tegen de auto van H. B. uit Heist-op- den-Berg (B). Deze auto schoof vervol gens door tegen de auto van W. R. uit Antwerpen. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Overlegorgaan NKV Hulst wil in bestuur van lts HULST - Het overlegorgaan van het NKV in Hulst heeft bij het hoofdbestuur van de r.-k.-lagere technische school 'Sint-Bemard' in Huisteen plaatsin dat bestuur geclaimd. Het overlegorgaan heeft het schoolbestuur een brief ge schreven, waann een plaats in het be stuur van de school, die de laatste tijd nogal in opspraak is, wordt gevraagd. Van de zijde van het schoolbestuur is gesteld dal het NKV eerder een plaats in het bestuur heeft afgewezen. Het Hui ster NKV heeft dat laatste overigens al tijd ontkend. Dertien sollicitanten voor functie hoofd o.l.s. Retranchement RETRANCHEMENT - Voor de per 1 ja nuari vakanti komende, betrekking van hoofd van de openbare lagere school te Retranchement hebben zich 13 sollici tanten aangemeld. Auto bij Othene in de sloot TERNEUZEN - De autoobilist G. van W. uitTerneuzen is maandagavond van de Reuzenhoeksedijkgereden en in een sloot beland. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de buurtschap Othene by Temeuzen, op het punt waar de Margarethaweg be gint. Van W. wilde de bocht nemen, raakte in verwarring door een tegenligger en kwam vervolgens vialosliggend grind in de wegberm terecht. De bestuurder liep geen verwondingen op, zijn auto had flinke schade. De vestigingsplaats is vanaf het begin een geschilpunt geweest. Vanuit Wal cheren eiste Middelburg deze op omdat men al centrumplaats is voor de regio Walcheren. Op Beveland diende Goes zich aan omdat men hier al een centrale alarmpost heeft. Na tussenkomst van de commissaris der koningin vonden de Walcherse en Beve landse deelnemers elkaar in een com promis waarbij werd bepaald dat Mid delburg voorlopig de vestigingsplaats wordt maar de definitieve vestigings plaats in die gemeente komt, waar de verschillende vormen van hulpverle ning (brandweer, ambulance, genees kundige dient en rampenbestrijding) het eerst gecentraliseerd zijn. Deze ontwerp-tekst werd de afgelopen maanden voorgelegd aan de gemeenten Ds. Van den Berg sprak op provinciale catachesedag in Goes op Walcheren en De Bevelanden. Op Walcheren en Noord-Beveland konden alle gemeenten zich erin vinden en op Zuid-Beveland gingen Kapelle en Rei- merswaal ook akkoord De gemeenteraden van Goes en Bors- sele weken echter van de ontwerp-tekst af. Zij gingen akkoord melde voorlopige aanwijzing van Middelburg maar von den dat de vestigingsplaats defintiei moet komen in die gemeente waar al een van de vormen van hulpverlening ge centraliseerd is. Complicaties GOES - 'Werkvormen in de catechese: Dat was de titel van de inleiding die ds. A. A. van den Berg, secretaris voor de catachese van de n.h. kerk, hield tij dens de jaarlijkse catechesedag te Goes. Deze dag werd georganiseerd door de provinciale catachese commissie. Na de inleiding werd door de aanwezi gen een inventarisatie gemaakt van de door hen gehanteerde werkvormen ge durende het afgelopen j aar. Verder werd een catechesatieles bekeken die was opgenomen op video. Tevens werden de mogelijkheden van deze apparatuur handeling van een nota waaruit bleek „Dat schept duidelijk complicaties. Als dagelijks bestuur van de brandweer kring Walcheren vinden wij echter dat we na alle tijdrovende voorbereiding nu niet meer van de overeengekomen tekst moeten afwijken", heild voorzit ter Westerhout het algemeen bestuur van de brandweerkring maandagmid dag voor. De vergadering was het daar unaniem mee eens. Mede gezien de situatie dat all e Walcherse gemeenteraden zich ach ter de ontwerp-tekst van de gemeen schappelijke regeling schaarden be sloot men niet van het eerder ingeno men standpunt af te wijken en vast te houden aan de ontwerp-regeling. Dit standpunt zal men ter kennis brengen aan de commissaris der koningin. By de rondvraag kwamen verschillende lede nog zijdelings op de zaak terug. De heer W. Janse, raadslid Valkemsse. raadde het bestuur aan alleen verder te gaan. „Wat zitten we op de samenwer king te wachten als we het alleen kun nen", was zijn standpunt. Hij zei dat naar aanleiding van de be- gedemonstreerd. Tot slot gaf ds. Van den Berg aan de dat de regio Walcheren voldoet aan de eisen die de minister van binnenlandse hand van een schema een uiteenzetting zaken aan de regionalisatie van de over de plaats van de catechese binnen de gemeente. brandweer stelt. Hierdoor komt n aanmerking voor rijkssubsidie. IR. S. POSTHUMUS IN ROTTERDAM: ZEEHAVENS KOMEN MET DE BROKKEN TE ZITTEN Voorzitter Westerhout stelde vast dat als het moet-Walcheren alleen verder kan. „Alsergeen regio Midden-Zeeland tot stand komt. kunnen wij op Walche ren onze eigen boontjes doppen. Maar laten we eerst maar een s afwachten. We zijn het wachten op de Bevelanden gewend", antwoordde hij de heer Jan- se. „En moe", vulde burgemeester drs. Deltafederatie houdt vis-merkacties in Grevelingen en Veerse Meer VLISSINGEN - Op verzoek van de Del tafederatie worden dit jaar in Zeeland twee vis-merkacties gehouden. Deze acties hebben tot doel om, in aanslui ting op de merkaeties met forel in de jaren Ï968 tot en met 1970, meer duide lijkheid te krijgen in zaken die onder meer betrekking hebben op de vang- baarheid, de overleving in dc loop der jaren en de groei van de vis. Maart dit jaar werden in de Grevelin gen. zowel ter hoogte van Bommenede als Scharendijke 1.000 maatse platvis sen uitgezet Van deze vissen waren er 1.000 voorzien van een geel plastic pijl- merk. genummerd DV 1-1000 en de an dere duizend van een wit plastic pijl- merk genummerd DV 1000 - 2000 Van deze vissen werd van circa 140 exempla ren de vangst gemeld Deze maand wor den in het Veerse Meer bij de Veerse Dam circa 500 bruine- en 500 regenboog forellen, gemerkt met een groen plastic plaatje met de nummers DV 2000 - 3000, uitgezet Aan een zijde van het plaatje staat het adres van de Directie der Vis serijen IBezuidenhoutseweg 73 te Den Haagi. Als men een vis gevangen heeft 'ient men dit met vermelding van vis ion. lengte, plaats, datum en of men de :s al dan niet heeft teruggezet aan de directie te melden. Met het ingezonden merk als lot dingt men dan mee naar diverse prijzen in een door de Deltafe deratie opgezette loterij. P. A. Wolters van Middelburg echter aan. De brandweerkring stelde vlot de be groting voor 1977 vast. Daarin worden de kosten voor de deelnemende ge meenten voor volgend jaar becijferd op 1,60 per inwoner Voorzitter Westerhout verwachtte ech Ier dat de kosten door de mogelijke rijkssubsidie voor de ge meenten zullen dalen." De districtsinspecteur voor het brand weerwezen in Zeeland, ing. M. A. van I Jzerloo benadrukte later echter dat de rijkssubsidie in de eerste plaats bedoeld is om de kwaliteit van de regionale brandweer omhoog te brengen en niet om de kosten voor de deelnemende ge meenten te drukken. VLISSINGEN - Het bergingsbedrijf Van den Akker NV te Vlissingcn heeft maandag het wrak van de Ar nemuiden 12 geborgen. Deze visser- kotter zonk maandag 17 mei van dit jaar in de monding van de Ooster schelde, nadat zich aan boord een ontploffing had voorgedaan. De 28- jarige Abraham Theune uit Arne muiden kwam daarbij om het leven. Na de ontploffing ontstond er brand op de ARM 12. Pogingen om de brand te blussen mislukten en enkele uren later zonk dc kotter. In opdracht van rijkswaterstaat de kotter gezonken was. Er werden twee stroppen klaargemaakt en om half drie 's middags had men de ARM 12 boven water. Bij de actie waren verschillende schepen betrokken: de sleepboot 'Everingen', de bergings vaartuigen 'Onrust', 'Zeearend' en 'Bruinvis' en de bok 'Walcheren', alle van de firma Van den Akker. Daar naast werd ook nog assistentie ver leend door de sleepboot 'Zeeland' van de firma Muller uit Temeuzen. Maandagavond rond negen uur kwam de bok 'Walcheren' met de ARM 12 in de stroppen in de Buiten haven van Vlissingen aan. Dit geheel heeft de firma Van den Akker het zal daar voorlopig blijven, daar de' schip nu weer boven water gehaald. De berging verhep maandag zonder problemen. Om acht uur 's morgens was men uitgevaren en omstreeks tien uur was men op de plaats waar ARM 12 eerst ontdaan zal moeten worden van zand en water. De uit voerder van de hele operatie, de heer J. v. d. Linden, verwacht dat de kot ter daarna gewoon zal blijven dry ven. MINISTER PRONK IN ZIERIKZEE: „KIEZEN VOOR WIE EN HOE" ZIERIKZEE - „De ontwikkelingssa menwerking is geen algemeen natio naal gevoel meer, dat van links naar rechts en terug door de Nederlandse po litieke geledingen stroomt. Ontwikke lingssamenwerking is naar onze me ning ook politiek. Je moet kiezen aan wie je die ontwikkelingshulp biedt en hoe je die hulp verschaft. Daarmee kun je dan levens bereiken dat je hulp zo veel mogelijk terechtkomt op de plaats waar je vindt dat z e terecht moet ko men". Dat zei minister J. P. Pronk van ontwikkelingssamenwerking maan dagavond tijdens een verkiezings bijeenkomst van de PvdA in Zierikzee. De minister wees erop dat het beleid op het gebied van de ontwikkelingssa menwerking sinds de oliecrisis in 1973 I ADVERTENTIE) (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - „Op de gebieden planolo- milieu zijn ontwikkelingen „In voorspoedige tijden is de verleiding altijd groot om toe te geven aan het ver langen om de omvang van het bedrijf te vergroten. Daarentegen getuigt het van goed inzicht en een goed beleid als men streeft naar diepte-investeringen: naar een verbetering van de kwaliteit van het produkt. In een gunstige tijd probeert degang.dlezoondoorzichtigzijndatde iedereen het zogenoemde gat in de - - - - markt te vullen. Daardoor ontstaat uit eindelijk een labiele situatie In zo'n ge val is er maar een kleine teruggang in de economie nodig om het bedrijfsleven in elkaar te laten storten". „In de gevallen dat er reeds een overca paciteit is bereikt moet worden gewerkt aan het terugkrijgen van de normale capaciteit, bijvoorbeeld door middel van koude sanering", aldus ir. Posthu mus. Hij stelde dat in alle havens mo- vens uiteindelijk met de brokken ko- nienteel sprake is van overcapaciteit. betrokkenen vaak niet meer weten waar ze aan toe zijn. Zowel nationaal als regionaal wordt naar mijn mening zelfs met verschillende maten gemeten. In de commissie zeehavenoverleg moet dan ook steeds duidelijker de vraag worden gesteld of bij het stellen van milieu- en planologische eisen niet te verward en misschien te bureaucra tisch wordt gewerkt. Als dat op deze doorgaat kunnen onze zeeha men te zitten' Die visie gaf ir, S. A. Posthumus, ex- staatssecretaris van verkeer en water staat en voorzitter van de commissie zeehavenoverleg, maandag, voor de havenvereniging Rotterdam, tijdens een uiteenzetting over de opbouw van een nationaal zeehavenbeleid. De heer Posthumus zei de ontwikkelingen in de planologie en in het milieu enerzijds sterk verontrustend te vinden. Ander zijds kon hij de moeilijkheden wel enigszins billijken gezien de betrekke lijk korte periode dat deze „discipli nes" in de belangstelling staan, verge leken bijvoorbeeld met de factor werk gelegenheid. Ir. Posthumus onderbouwde zijn be toog over een nationaal zeehavenbe leid met het stellen van vijf voorwaar den: -1. Uitgangspunt voor een evenwichti ger zeehavenontwikkeling is de nood zaak van een naast elkaar leven van de Nederlandse zeehavens. - 2. Essentiële voorwaarde daarbij is een gezonde concurrentie tussen onze havens. - 3. In dit kader is enigerlei vorm van capacïteitsbeheersïng noodzakelijk. -4. De ontwikkeling van onze nationale zeehavens is niet los te denken van een daarop gericht investeringsbeleid van de overheid, havenbeheerders en ha venbedrijfsleven. - 5. Een nationaal zeehavenbeleid houdt rekening met een verantwoorde afweging van de velschillende invloe den die bepalend zijn, waarbij met name gedacht moet worden aan werk gelegenheid, planologie en milieu. Uitgangspunt voor een goed nationaal zeehavenbeleid noemde hij een loyale samenwerking tussen de centrale overheid, de havenbeheerders en het betrokken bedrijfsleven. Onder een ge zonde concurrentie zei hij te verstaan: mededingen over de kostprijs. Capaciteit Over de capaciteitsbeheersing zei de heer Posthumus niet vooruit te willen lopen op de discussie die volgende maand in de commissie zeehavenover leg over dit onderwerp wordt gevoerd. Op voorhand stelde hij echter al wel vast, dat overcapaciteit wordt veroor zaakt in een periode van snelle expan sie. Volgens hem kenmerkt een perfect capaciteitsbeleid-in havens evenals in het bedrijfsleven in het algemeen - zich door het trachten te voorkomen dat zich overcapaciteit vormt. Karabijnschieting SLUISKIL - Zaterdag organiseert de karabijnschietclub 'Winnetou' uit Sluiskil een karabijnschieting. Deze wordt gehouden in café Dallinga en vangt aan om 19.30 uur. Om de situatie weer gezond te maken is alleen hopen dat het ooit weer goed komt een veel te wankele basis naar zijn mening. Floxil zuigtabletten helpen snel. vóórdat uw keelpijn erger wordt. Tw ee krachtig werkende antiseptica bestrijden uitbreiding van keel- en mondholte infecties. I" kunt weer slikken en praten zonder pijn. xil. Aangenaam zacht van smaak. 24 Zuigtabletten in handige doordrukstrips. f3.95. Uitsluitend bij drogist eii apotheek. veranderd is. Tijdens die crisis ontstond volgens de heer Pronk bij de ontwikke lingslanden een roep om een nieuwe in ternationale economische orde. Tot dan toe vroegen de ontwikkelingslanden al leen maar om hulp, die ze dan niet vaak kregen. Nu vragen ze bestrijding van de oorzaken van de verschillen tussen de rijke en de arme landen. Volgens de mi nister was premier Den Uyl de eerste Europese politicus, die zich opwierp om de roep van de ontwikkelingslanden om een nieuwe internationale economische orde in bredere kring gehoor te laten vinden. Die nieuwe internationale economische orde, vertelde de heer Pronk, moet er komen omdater anders op den duur een grote onrust in de wereld in zijn totali teit zal ontstaan. Een onrust, die ook zijn gevolgen voor de Nederlandse sa menleving zal hebben. Hij ei de stellige overtuiging te hebben dat het wel scheppen van waarachtige perspectie ven voor de ontwikkelingslanden op langere termijn zowel voor die ontwik kelingslanden als voor de rijkere landen positieve invloeden zal hebben. „Op de kortere termijn - te denken valt aan twee, misschien drie decennie - zal het ons inderdaad wat kosten. Geld en werkgelegenheid om de landen in Afri ka, Azië en Latijns-Amerika een echte kans te geven. Enkele tientallen jaren zal het zeker wel duren, want de tegen- den zijn soms andere politieke en machtsverhoudingen nodig. Juist door het politiseren van het beleid voor de ontwikkelingsamenwerking kun je daar een invloed op uitoefenen. Het is nog altijd zo dat de Nederlanders best bereid zijn om flink wat geld beschik baar te stellen voor de ontwikkelings hulp. Maar dan moet het wel goed te recht komen. Wij stellen ons niet op het standpunt dat het er niets toe doet wie de hulp krijgt". Deze politiek op het gebied van de ont wikkelingssamenwerking kan volgens minister Pronk alleen maar resultaat hebben als de buitenlandse politiek ook wordt aangescherpt „We moeten dur ven onze politiek van goede - maatjes - zijn - met - iedereen te laten varen. We moeten steeds duidelijke keuzen dur ven doen. Bijvoorbeeld als het gaat om de levering van kerncentrales aan Zuid-Afrika, het opzeggen van een cul tureel verdragmetdatland. hetsteunen van de bevrijdingsbewegingen in Nami bië en hetonderhouden van banden met degenen, die Cuba van het facisme heb ben bevrijd. We moeten durven niet al len met de elite banden te onderhou den". En overschakelend op de huidige Neder landse politiek - want tenslotte staan in ons land verkiezingen voor de deur- zei de beer Pronk: „Voor de mensen in de ontwikkelingslanden is het van belang stelling tussen rijk en arm is al te groot -dat het beleid, dat deze regenng voert, geworden om er een snelle oplossing door kan gaan. We hebben misschien voor te realiseren. Maar onze kinderen minder kunnen doen dan we hadden zullen er uiteindelijk wel bij varen". De offers, die het trachten te bewerkstelli gen van een nieuwe internationale eco nomische orde op de kortere termijn kost, zijn volgens minister Pronk alleen gehoopt aan het begin van de rit. maar we hebben in ieder geval meer kunnen doen dan anderen voor ons. Bij de ver kiezingen zal blijken hoezeer ons stre ven is aangeslagen bij het centrum van te dragen als de Europese politiek het het kiezerskorps". De heer Pronk ging streven naar een gelijke verdeling van arbeid en inkomen echt uit gaat dragen. „Ook bij ons is een goede verdelingspo- litiek noodzaak. Zo blijkt dat de binnen- en buitenlandse politiek nauw met el kaar verbonden zijn". Gevaar Het grote gevaar van de ontwikke lingshulp is, vertelde de heer Pronk, dat de hulp niet daar terecht komt. waar hij terecht zou moeten komen, namelijk bij de armste bevolkings groepen in de arme landen. „In die lan- ONDERHANDEN VAN A. FEENSTRA 'ONDERKOMEN' VEROORDEELDE DON PACIECO VLISSINGEN - De Vlissinger A. Feenstra, bekend om zijn met hart en ziel uitgevoerde restauratiepro jecten in de Scheldestad, issinds een week of vier volop bezig het pand Bellamypark 35 op te knappen, eens - in de zestiende eeuw - stadsgevan genis cn daarna Het Oude Landrecht (soort rechtbank). Bedoeling van Feenstra is, om het gebouw (zijn eigendom) volledig te restaureren, waarover hij aanvanke lijk dacht een jaar te zullen doen. Of dat lukt, moet nog blijken. Feenstra en ook de Vlissïngse in de oudheid hevig geinteresserde arts A. H. van Dijk. zijn al in het eerste begin op fa cetten gestuit die nader onderzoek vragen. Nog met voldoende vaste ge- vens bemoeilijken in dat verband in zekere mate de verdere uitvoering van het project. Van Dijk: „Bij ons weten bestaat er geen enkele afbeelding van het ge bouw. Daarom is het zo moeilijk. Maar als iemand meent iets te weten, wordt dat in dank geaccepteerd." Slechts een afbeelding van een oud gebouw, genaamd de Steenrotsen, dat in 1940 is verbrand-zo vertelt hij - doet min of meer aan het Bellamy- pand denken. Aan oudheidkundige zaken is in het restauratieproject ook nog niet zoveel van betekenis gevon den Wel heeft de gevel bij nader on derzoek de harten van de heren Feenstra en Van Dijk sneller doen kloppen. De heer Feenstra: „Het pand heeft aan de voorgevel het type architec tuur, waarvan er in Zeeland volgens mfj geen tweede is te vinden." Hy maakte maandag duidelijk, dat in de natuurstenen - voorgevel in het mid den twee smalle boogjes hebben ge zeten op de plaats waar de deuren waren. Aan weerszijden van die deu ren zaten de ramen, breder, waar omheen eveneens bogen liepen. In die ramen hebben voorts tralies ge zeten, wat overeen komt met de vroegere bestemming van het ge bouw. Aan de zijde van het Indisch restaurant 'Senang' is nog duidelijk de loop van zo'n boog te zien. Aan de andere zijde, begrensd door de voor malige Sint-Annaschool. is de loop van de boog in het nauwelijks zichtr bare verdwenen. Volgens Feenstra is 'zijn' restaura tieproject aan die zijde bij de laatste verbouwing-in 1911 - met een meter versmald ten bate van de school, waardoor een en ander drastisch is Foto: het pand Bellamypark 35 in de steigers. veranderd. „Wil je het pand weer in z'n geheel reconstruëren", zo ver telde hy, „dan zou er eigenlijk weer een stuk van die school af moeten." Conserveren Momenteel staat voor Feenstra en de zijnen voorop: herstelwerkzaam heden uitvoeren en alles 'conserve ren'. zórgen dat het geheel niet ver der achteruit gaat. Verder worden de aanpassingsmogelijkheden naar stig uitgezocht en zal worden beke ken hoe de aanpak verder moet wanneer bepaalde gegevens bloot komen. Voor Feenstra staat zonder meer vast, dat restauratie van dit pand aantrekkelijk is voor het aan zicht van het Bellamypark in die hoek. Materiaal voor de restauratie heeft hij beschikbaar, liet Feenstra weten. Bijkomende pluspunten: in het ge bouw werden fragmenten nog goede moerbalken aangetroffen, „die bij zonder fraai zijn verwerkt". De heer Feenstra zal na de restauratie probe ren bestemming voor dit pand te zoeken in de 'kantorensfeer'. Leuke bijkomstigheid - als men het zo noemen wil - is. dat Don Pacieco. Spaans krijgsman en onderdrukker van Vlissingen gedurende de 80- jarige oorlog - in de kerker van het gebouw gevangen heeft gezeten, al vorens hij in 1572 tegenover die toe nmalige stadsgevangenis aan de galg het tijdelijke met het eeuwige verwis selde. (Een blauwe tegel in de straat tegenover Bellamypark 35 herinnert aan dit lot). In 1592 is de oude gevangenis omge bouwd tot het Oude Landrecht. Toen het voor die tijd stadhuis op de Markt werd gebouwd kreeg het pand in kwestie een 'burgerlijke' bestem ming. Het was woonhuis tot eind 1700, heeft als pakhuis gefungeerd en is ook een tijd betrokken geweest bij het naastliggende klooster. ook nog even m op de gewraakte resolu tie van de besturen van de PvdA en de PPR. Hij vond de stellingname dat de PvdA en de PPR bij de komende verkie zingen met minstens evenveel zetels als nu uit de bus moeten komen begrijpe lijk. „Als beide partijen minstens even veel zetels behalen, dan kun je stellen dat het beleid is aangeslagen. Minder zetels betekend dat het Nederlandse volk toch niet zo tevreden is over onze verrichtingen. Enhetis toch zo begrijpe lijk dat we als PvdA na dë verkiezingen in eerste instantie verder willen met die partijen, die al voor de vorige verkiezin gen verklaarden met ons in zee te willen gaan". Overigens zei de heer Pronk graag met het CDA verder te willen gaan, omdat gebleken is dat in ieder ge val met de KVP en de ARP goed te wer ken valt. „Er zijn binnen het CDA ge noeg mensen die zeker op het gebied van de ontwikkelingssamenwerking progressief denken. Maar dat is natuur lijk ook wel het minste wat je van ze verwachten mag", aldus de heer Pronk. Voordat de minister het woord voerde, spraken de PvdA-statenleden W. Don en J. Lustig over wat Zeeuwse zaken. Vooruitlopend op de algemene be schouwingen in de staten verklaarde de heer Don al het niet eens te zijn met de visie van gedeputeerde staten dat er weinig schokkends aan de hand is in Zeeland. Hij wees onder meer op de werkgelegenheid (de sluiting van Smit Bolnes in Zierikzee en de op handen zijnde herstructurering van de scheeps bouw» en de recreatieve ontwikkelin gen, zoals die bij Bruinisse. waarvan het gemeentebestuur achteraf toch ook wel vindt dat het allemaal misschien al te hard is gegaan. De heer Lustig bepleitte de spoedige' instelling van een stuur groep, die een structuur- en inrichtings- schets voor het Oosterscheldegebied moet samenstellen. Psoriasisvereniging Zeeland en Brabant hield bijeenkomst MIDDELBURG - Maandag hield de Proriasis vereniging Zeeland en Bra bant een informatieavond over de huidziekte Psoriasis. Deze bijeenkomst was in hotel 'De Brasserie' te Middel burg. Voorzitter F. H. Scherer uit Rijen hield een inleiding waarna doktor J. Overbe- ke, van de Amsterdamse universiteits kliniek voor dermatologie, een lezing. Deze inleiding lichtte hij toe met dia's over de laatste ontwikkelingen op dit gebied. Een derde spreker was de Van der Bend, die over huidverzorging sprak. Op de avond kwam naar voren dat het voordeel van een patiëntenver eniging zich uit tijdens dit soort bijeen komsten. die kunnen worden gezien als een soort collectieve spreekuren. Verder is het gunstig om de problemen geza menlijk te bespreken. Gezien het feit dat de belangstelling voor deze eerste bijeenkomst goed was te noemen is de kans gTOOt dat deze bijeenkomsten meer worden gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4