hoort-ziet-sc/tn/fl Y ier haremvrouwen uit Souburg Mej. mr. Noteboom geïnstalleerd als vice-president rechtbank batterijen die gaan lang mee. Afijn, afijn... [PZÜ VMZ vreest blijvende stortplaats Hoechst WIJNPROEVEN: EEN LEKKERE HOBBY BEAUJOLAIS 1976: ALS WAGNER SYMFONIE DINSDAG 16 NOVEMBER 1976 provincie onder redactie van Jacques Cats Seven Heaven, noemen ze zich. Twee keer twee Souburgse zusjes Diny en Els en Annie en Maria. Een showdansgroepje dat vanuit balletschool Tina Christiaansen in Koudekerke tiek groepje", zoals Diny zelf zegt. En dat kan Tina Christiaansen die als choreografe voor de groep optreedt al leen maar bevestigen. Seaven Heaven: een Zeeuwse dans groep a la Helen Leclerck? Nou, niet direct, zegt Diny, want die groep danst ook wel bloot. En dat is tegen mijn pnncipe. Maar je moet wel iets laten zien. Daarom hebben we onder meer harempakken, die een beetje uitda gend zijn. Meteen leuk klein bikinietje en zo. Dat vinden de mensen leuk". SINDS 1962 WERKZAAM IN MIDDELBURG VEEL WAARDERING VOOR DRIEVOUDIGE TAAK Bejaarden exposeren handwerk SAS VAN GENT - Zondag wordt in het verenigingsgebouw 'De Roselaeri te Sas van Gent, een tentoonstelling van handwerken gehouden. Deze tentoonstelling wordt georgani seerd door de handwerkclub bejaarden van de afdeling Sas van Gent. De ope ningsuren zijn van twee uur 's middags tot 17.30 uur. Tegen een vergoeding zal aan belangstellenden van deze tentoon stelling, koffie met wafels worden aan geboden. (Slot van pag. 1) worden, die tol uitdrukking komen in een eventueel af te geven hinderwetver gunning voor chemisch afval', aldus de heer Bannink. Verbazingwekkend Hij citeerde uit een brief van Hoechst aan de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne - gedateerd op 28 ok tober - waarin het bedrijf stelt dat het afval gestort wordt zolang geen eeo- Inomisch en technisch verantwoorde verwerkingsmethoden zijn gevonden. 'Verbazingwekkend is dat duidelijk wordt gemaakt dat het storten van het chemisch afval doorgaat zolang die verwerkingsmethode niet gevonden is', aldus de VMZ. De heer Bannink wees er verder op dat ook uit de toelichting die Hoechst heeft gegeven bij het plan vóór oprichting van de stortplaats, blijkt dat men uitgaat van een te handhaven situatie. In die toelichting staat namelijk dat de pak ketten gipsafval worden afgedekt met een laag van 20 centimeter grond en dat op de bovenste laag pakketten 80 cen timeter grond komt, waarop gras kan worden gezaaid. De heer Bannink wees er ook op dat de minister van Economi sche Zaken in de toelichting bij zijn be groting voor het volgend jaar schrijft dat hij zich zal beijveren dat één of meer mogelijkheden voor opslag van chemisch afval beschikbaar komt voor dat de nieuwe wet chemische afvalstof fen van kracht wordt. Ook de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne wil uitzonderingsmogelijkheden invoe ren. Uit dat alles valt naar het oordeel van de VMZ af te leiden dat er een grote kans is dat Hoechst een blijvende stort plaats voor chemisch afval inricht- Daartegen moet naar de mening van de 'VMZ ernstig bezwaar worden ge maakt. Tijdens de hoorzitting stelde de heer N. van Willigen uit Nieuwdorp een serie vragen over de verlening van de hinder wetvergunning. Hij wilde weten wat er gebeurt als geen technisch en vooral economisch verantwoorde oplossing voor de verwerking van het afval wordt gevonden, hoelang het materiaal waarin het afval wordt verpakt, deugde lijk blijft en welke garanties er zijn dat de samenstelling van het afval in de toekomst anders wordt doordat wijzi gingen worden aangebracht in het pro ductieproces. Verder vroeg de heer Van Willigen welke garantie er is dat geen andere afvalstoffen op de bewaarplaats worden gestort en of de nu te volgen procedure inhoudt, dat bij een onver hoopte calamiteit Hoechst aansprake lijk is voor de schade. De heer Van Willi gen wilde ook weten of andere bedrijven in het Sloegebied al eerder vergunnin gen hebben gehad voor het storten van afval. Oudste heilssoldaat C. Bolle (101) in Goes overleden „En wij maardenken, dat Zeeland een achtergebleven gebied is", zei een woord voerder van de jury bij het bekend maken van de uitslag van de nationale wedstrijd 'kennis van de Franse wijnen' in Amsterdam. Op die wedstrijd gingen twee Yersekenaren - de heer M. Verwijs en mevrouw M. van De Plasse-Dane - met respectievelijk de eerste en de derde prijs strijken. De man die de tweede plaats bezette, ene meneer De Dreu uit Den Helder, bleek ook nog oorspronkelijk uit Zeeland afkomstig te zijn: uit Vlake, om precies te zijn. Zo werd dat daar in Amsterdam een complete Zeeuwse aangelegenheid. Het was anders geen flauwekul óm tot zo'n wijnproeffinale door te dringen. Beide Yersekenaren hoorden tot een leger van veertigduizend deelnemers die via een door hun slijter aangereikt formulier konden inschrijven. De helft van de deelnemers struikelde al me teen op het invullen van dit formulier, want het was nog een hele toer om bij de meest typerende wijnen van be paalde streken zijn eigenschappen te noteren en tevens te vermelden bij welke gelegenheid zo'n wijntje ge dronken dient te worden. Enfin, om het verhaal kort te houden: het wijn proefduo uit Yerséke zag kans om zich te scharen onder de vijfentwintighon derd halve finalisten en ze hoorden ook tot de vijfentwintig kandidaten die in de finale uitkwamen. Met eer- dergemeld resultaat. De prijs is ze niet komen aanwaaien. Mevrouw Van de Plasse vertelt: „Ik ben de laatste veertien dagen van 's ochtends tot 's avonds aan het stude ren geweest. Want je kunt veel wijn kennis uit de boeken halen. Maar ook moet je natuurlijk veel wijnproeven. Dat heb ik dan ook gedaan". Evenals de heer Verwijs heeft me vrouw Van de Plasse tijdens vakanties in Frankrijk de Franse wijn leren ken nen en waarderen. „Dan kom je er van lieverlee in", zegt de heer Marius Ver wijs. Hij ziet het wijnproeven als een hobby! „De een ziet liever postzegels. En ik zie liever een fles mooie wijn. Kijk, bier is bier. Daar zit weinia varia tie in. Maar iedere fles wijn is verschil lend". Dc heer Verwijs heeft geen duidelijke voorkeur voor een bepaalde wijn. Maar mevrouw Van de Plasse is een echte Bourgogne-liefhebster. „Die is niet zo aristocratisch als een Bor deaux", legt ze uit. „Een Bordeaux zet je niet op tafel om 'm zo maar even met z'n tweetjes uut te lurken. Daar moet je een mooi aangeklede tafel bij zien. Een Bourgogne daarentegen pak je gemakkelijker^'. De kennissen van mevrouw Van de Plasse hebben wel eens moeite met haar hobby. Zij vertelt: als ik dan een goed glas wijn inschenk zeggen ze wel eens: bah, ik kan niet begrijpen datje die zure rommel lekker vindt". Maar mevrouw Van de Plasse weet het: wijn moetje leren drinken, leren waarderen ook. Als zij tijdens mijn be zoek een fles Cöte dü Rhone opentrekt nipt ze zichtbaar genietend van de wijn. „Elegant op de tong", stelt ze te vreden vast. Ze steek t een j aars aan en houdt het glas tegen hel licht en meldt: „Als j e goed kij k t zie j e de drui ven hangen". Wijnproeven. „Een leuke hobby", stelt mevrouw Van de Plasse vast. „En nog een lekkere hobby ook". „Bovendien", zo vult de heer Verwijs aan. „is het een hobby die je in een gemakkelijke stoel kunt uitoefenen". Meneer Van de Plasse heeft de smaak van die wijnproefhobby van zijn vrouw inmiddels ook aardig te pak ken. Uit het rekje onder het televisie apparaat haalt hij met een omzichtig gebaar een lies tevoorschijn. Een Grande vin de Chateau Latour, lees ik op het etiket. „Nog een keer met sin terklaas gehad", meldt hij trots. „Die trekken we open als we vijfentwintig jaar getrouwd zijn". De Van de Plas- se's zullen nog even geduld moeten oefenen. Want de zilveren bruiloft is pas over twaalf jaar... En nu we het vandaag toch over wijn hebben: de nieuwe Beaujolais is er weer. En: de experts hebben al een verbazingwekkende omschrijving van de Beaujolais 1976 gegeven: 'Niet langer een valse musette, op de har monica spelen, maar een Wagner- symfonie, met donkere orgeltonen'. Het adembenemende succes van de recente oogst heeft zijn voor- en nade len. De wrange, lichte koetsierswijn, te vergelijken met de beroemde Bor deaux en Bourgognes. En de prijs ging navenant omhoog. Dit jaar ligt ze al dertig procent hoger dan vorig jaar, toen het weliswaar een slechte zomer was en de kwaliteit problematisch. Toch werd de hele Beaujolais-oogst van 1975 uitverkocht, en dat is een uit stekende uitgangspositie voor de he ren van de Beaujolais, De droge zomer, de koesterende zon op de glooiende heuvels en in de herfst een paar lichte regentjes: ze zijn de werkelijkheid geworden droom van iedere wijnverböuwer. Rekent men in de Beaujolais normalerwijs op een oogst van zeshonderdduizend hectoli ter, dit najaar leverden de druiven een miljoen een honderdduizend hectoli ter op. En dat is bij verre nog niet ge noeg om aan de vraag uit de gehele wereld te voldoen. Niet alleen verbouwers zullen een ge deelte van de oogst in hun kelders be waren als een goede herinnering en een goede belegging. Ook de wijnko- - per die over genoeg slappe was be schikt kan zich een uitstekende voor raad van de Beaujolais 1976 aanleggen en zich daarbij later wreken op de prijs die hij nu betalen moest. Een gevaar voor de Beaujolais- handelaren blijft echter toch de geste gen prijs en dat gevaar komt, met name van de concurrent. Het ongebreidelde drinken - en experts raden de Beaujo lais aan als 'de gehele dag te nuttigen' - kan zich nu goedkoper richten op primeurwijnen als de Gamay de Loire, die goedkoper is en dezelfde eigen schap heeft als de Beaujolais: je kunt éi moeilijk meer mee ophouden. ontstond en dat nu op avonden van personeelsverenigingen en clubs veel bekijks en bijval krijgt. Een bijzondere vorm van vrijetijds besteding. De 24-jarige leidster Diny Bras-Wolf zegt: „Ik zit 's avonds in de verpleging op 'Der Boede'. En over dag heb ik mijn werk in mijn gezin. Als je in zo'n situatie verkeert moet je ook aan je ontspanning denken". Die ontspanning heeft, ze nu gevonden in die showdansgroep, „een erg fana- Het personeel van een drukplaten- fabriek in Croydon krijgt zijn loon in goud uitbetaald. De directeur van de firma, de 48-jarige Bill Chandler, betaalt zijn medewer kers in gouden sovreigns. Hij heeft deze methode ontworpen om aan de hoge belastingen te ontkomen. Chandlers arbeiders ontvangen van een tot tien gouden sovereigns per week. Technisch is elke munt slechts een pond waard als wettig betaalmid del. Maar op de vrije goudmarkt brengt zo'n munt tussen de 25 en 30 pond op. „Het is allemaal perfect legaal en het werkt", zegt Chandler. Hij zegt de zaak nauwkeurig te zijn nagegaan met ver scheidene accountants en banken voordat hij tot zijn betalingssysteem overging. De belastingsdienst geeft toe dat 'mr. Chandler zijn huiswerk zeer goed schijnt te hebben gedaan', maar dat toch 'de hele zaak in onder zoek is'. Een van Chandlers medewerkers, de 27-jarige Keith Goodwin, is maar wat blij met zijn drie pond per week. „Door de jaren heen heb ik, net als ieder an der, een fortuin aan belasting betaald. Dit is een manier om mijn geld terug te krijgen", zei hij. Bordje op Oude Markt in Vlissin gen. Boodschappen halen en brengen... MIDDELBURG - In een buitengewone zitting van de arrondissementsrecht bank te Middelburg is maandagmiddag mej. mr. S. W. C. Noteboom geïnstal leerd als vice-president bij deze recht bank. Mej. Noteboom is sinds 1962 werkzaam in Middelburg, als kinder rechter, als rechter in de. meervoudige kamer van de rechtbank en als •rechter-commissaris. Bij haar in stallatie werd mej. Noteboom bijzon der lof toegezwaaid voor de wijze, waarop zij op al deze terreinen haar taak vervuld. De 'Zeeuwse' rechtbank telt hiermee thans een president (mr. P. van Empel) en twee viee-presidenten, mr. B. S. Si- perda en mr. Noteboom. In tegenwoor digheid van leden van het openbaar mi nisterie. de balie, griffiepersoneel, fami lie en afgevaardigden van kinderbeschermings- en reclasseringsr organisaties verrichtte mr. Van Empel gistermorgen in de grote zittingszaal van het gebouw aan het Hofplein de in stallatie. De heer Van Empel herinnerde er daar bij aan, dat in alle tijd dat de arrondis sementsrechtbank te Middelburg be staat, zowat een honderd jaar, dit col lege nog geen twee vice-presidenten heeft gehad. Nadat mr. Van Empel de verschillende functies onder de loep had genomen, waarin mej. Noteboom haar werk bij de rechtbank vervult zei hij in zijn gelukwens, waarin hij ook aandacht besteedde aan de activiteiten van mej Noteboom op kerkelijk en sociaal ter rein, 'Uw werk verdient en krijgt waar dering'. Aan het begin van de zitting requireerde officier van justitie mr. W.G.C. Mijnssen tot installatie van mej. Noteboom als vice-president. „Hieruit blijkt waarder ing voor uw taakvervulling", aldus de heer Mijnssen in zijn gelukwens namens alle leden van het parket. Namens de griffie sprak griffier mr. J. W. Muller een gelukwens uit. nadat hij het besluit tot de benoeming had voorgele zen met vermelding van de beëdiging door het Gerechtshof te 's-Gravenhage. De deken van de Zeeuwse advocaten, mr. J. J. van der Weel, sprak in zijn ge lukwens namens de balie eveneens de waardering uit voor het werk van mej. Noteboom. Voordat hij mej. Noteboom bloemen aanbood, herinnerde mr. Van der Weel er aan, dat mr. Noteboom als eerste vrouwelijke rechter in Middel burg werd benoemd en dat zij tevens de eerste vrouwelijke kinderrechter en thans de eerste vrouwelijke vice- president is. (ADVERTENTIE) DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN Bestuur Braakman 3 december bijeen HOEK - Het algemeen bestuur van net recreatieschap De Braakman vergadert vrijdag 3 december óm 16 uur in het re ceptiegebouw van het recreatiecen trum. Koppelingen gestolen VLISSINGEN - Bij de gemeentepolitie van Vlissingen werd maandag door A. K. uit Domburg aangifte gedaan van diefstal van een tussenkoppeling met twee kruiskoppelingen van een laad- schop uit een loods aan de binnenhaven van Vlissingen. De gestolen goederen hebben een waarde van 2500. De re cherche heeft de zaak in onderzoek. GOES - Zaterdagavond is in Goes de waarschijnlijk oudste heilsoldaat van Nederland, de 101-jarige C. Bolle, over leden. Hij is bijna 83 jaar heilsoldaat geweest. Ondanks zijn hoge leeftijd be zocht de heer Bolle trouw de samen komsten van het Leger des Heils in Goes. De heer Bolle was de op één na oudste inwoner van Goes. Enkele weken geleden werd de nog zeer vitale 101-jarige in het ziekenhuis opge nomen nadat hij thuis gevallen was. Aan de gevolgen van die val overleed hij zaterdagavond. In het gebouw van het Leger des Heils in Goes vindt woens dagmiddag om 13 uur een uitvaart dienst plaats. Een uur later is de ter aarde bestelling op de algemene be graafplaats in Goes. Ds. Brinkman te Schoondijke 25 jaar predikant SCHOONDIJKE - Zondagmiddag wordt in de hervormde kerk te Schoondijke een speciale dienst ge houden ter gelegenheid van het 25-jarig ambtsjubileum van ds. P.A.L. Brink man. Deze dienst begint om drie uur. Na afloop is er tijdens een receptie in de kerk en in het daarnaast gelegen her vormd jeugdgebouw de gelegenheid om de jubilerende predikant te felicite ren. Ds. Brinkman, die in 1919 in Delft werd geboren, studeerde aanvankelijk rech ten. maar zijn ervaringen in de bezet tingsjaren brachten hem ertoe om over te schakelen op theologie. Na een studie van vijf jaar aan de rijksuniversiteit te Leiden werd hij in 1951 beroepen in Purmerland-Den Up. Sinds 1955 staat ds. Brinkman al in Schoondijke, waar hij het, naar zijn zeggen, nog steeds erg naar zijn zin heeft. In haar dankwoord noemde mej. Note boom het een voorrecht bij de recht bank in Middelburg werkzaam te mo gen zijn. Zij verklaarde in de achterlig gende periode van bijna vijftien jaar ge troffen te zijn door het meeleven, de ge negenheid en de manier waarop men el kaar waardeert en respecteert. „Het is hartverwarmend dit telkens weer te constateren", aldus mr. Noteboom. 'vooral de vanzelfsprekendheid waar mee men elkaar van dienst is". ADVERTENTIE PHILIPS ROOD. NORMAL DUTY. GOUD: HEAVY DUTY, ZWART: DOUBLE DUTY.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 21