PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KAMERLEDEN VERBAZEN ZICH OVER VERDWIJNING MENTEN minikrant VMZ vreest dat Hoechst een blijvende stortplaats voor chemisch afval maakt I «pif»? GEEN NEDERLANDER OP EEG-LANDBOUWZETEL Carter: minder hulp aan Chileense junta Geurtsen: „toevallig vertrek kort voor arrestatie wellicht door iemand bewerkstelligd?9 9 Syriërs in centrum Beiroet Voigens kringen in Brussel: Opnieuw aardbeving in China VOORZITTER J. M. BANN INK: Buitenechtelijke geboorten stijgen pagina 11 219e jaargang no. 272 Dinsdag 16 november 1976 Elke vrijdag in de PZC de SPECIALE ADVERTENTIE- RUBRIEK voor verenigingen, actiegroepen e.d. voor advertenties ZONDER WINSTOOGMERK. DEN HAAG (ANP) - Het liberale kamerlid Geurtsen heeft minister Van Agt (justitie) gevraagd met alle mogelijke middelen de huidige verblijfplaats van de van oorlogsmisdaden verdachte P. N. Menten te achterhalen. In vandaag te stellen schriftelijke vragen dringt het WD-kamerlid aan op het inschakelen van Interpol, de internationale politie-organisatie, bij de opsporing van de tegenwoor dige verblijfplaats van de miljonair uit Blaricum, die maandag met onbekende bestemming bleek te zijn vertrokken. Volgens Geurtsen kan wellicht ook de bemiddeling van ir. Wiesenthal worden ingegroepen om achter de verblijfplaats van Menten te komen. Ook de PvdA-kamerlcden Molleman en Kosto hebben miniuster Van Agt schriftelijk vragen voorgelegd over de In Blancum heeft de rijkspolitie maan dagochtend een vergeefse poging ge daan om de 77-jarige. van oorlogsmisd rijven en misdrijven tegen de mense lijkheid verdachte P. N. Menten aan te houden. De heer Menten en zijn echtge note bleken met onbekende bestemming te zijn vertrokken. i water uitbreiden perspectieven verdwijning van Menten. Zij /.eggen er verbaasd over te zijn dat het niet is ge lukt de man aan te houden vragen waarom niet is gepoogd hem eerder aan te houden, waarom zijn paspoort niet is ingehouden en waarom zijn doen en la ten niet in de galen is gehouden. HetNederlands Auschwitz Comité heeft verklaard in een telegram aan minister Van Agt zijn verontwaardiging over de ontsnapping uitgesproken. Van de mi nister wordt onmiddellijke opsporing geëist. Het WD-kamerlid meent dat zo spoe dig mogelijk de uitlevering van Menten, zo deze zich in het buitenland bevindt, moet worden gevraagd, zodat het risico van een volgende verdwijning tot de kleinst mogelijke proporties wordt te ruggebracht. Het kamerlid vraagt van minister Van Agt een verklaring hoe het mogelijk was dat op het moment dat de politie tot aanhouding van Menten wilde over gaan. deze zich niet op zijn woonadres bleek te bevinden. Ook vraagt hij de mi nister te doen nagaan of de samenloop van omstandigheden als toevallig moet worden aangemerkt, of dat dit toeval wellicht door iemand is bewerkstelligd. Hij dringt erop aan de kamer over het resultaat van het onderzoek in te lich ten. Gevlogen De 77-jarige kunstverzamelaar Pieter Menten bleek maandagmorgen, toen de politie bij zijn villa in Blaricum ver scheen om hem aan te houden, gevlo gen. Naar verluidt is hij zondagavond per auto vertrokken met onbekende bestemming. Het bevel hem aan te houden is afkom stig van de Amsterdamse hoofdofficier van justitie, mr. A. N. Messchaert en resultaat van een uitvoerig onderzoek in diverse landen naar zijn oorlogsver leden. Het rijksrecherche-onderzoek heeft ge leid tot het ernstige vermoeden dat Menten zich schuldig heeft gemaakt aan oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid. Hoewel dit on derzoek nog niet is voltooid, zijn er toch aanwijzingen boven water gekomen dat Menten alleen of met anderen verant woordelijk is voor het om het leven brengen van voornamelijk joodse inwo ners van de thans in Rusland gelegen vroeegere Poolse dorpen Urycz en Pod- horoce tijdens de tweede wereldoorlog. De zaak was aan het licht gekomen dooi publikaties in het weekblad Accent' en een tv-uitzending van TROS-Aktua. In juni van dit jaar werd een kunstveiling in Amsterdam, waar een deel van de col lectie van Menten zou worden geveild, opgeschort toen in pamfletten, die op de kijkdag werden verspreid, een onder zoek werd verlangd naar de herkomst van de kunstvoorwerpen) Het onder zoek van de rijksrecherche, omvatte ondermeer het horen van een aantal personen in Israël die in de j aren 1950 en 1951 verklaringen tegen Menten hebben afgelegd. Volgens de Amsterdamse hoofdofficier van jusititle zal het onder zoek onder meer in Rusland worden voortgezet. De Sowjet-regering is a: enige tijd geleden om medewerking hierbij verzocht. De voorzitter van de centrale commissie voor onderzoek naar Nazi-misdaden in Polen, heeft al eerder laten weten dat zijn commissie de dossiers over Menten beschikbaar houdt voor de Nederlandse autoriteiten. Volgens het Poolse pers bureau PAP beschikt de commissie over getuigenverklaringen waaruit blijkt dat de voorzitter van de centrale commissie voor onderzoek naar Nazi misdaden in Polen, heeft al eerder laten weten dat zijn commissie de dossiers over Menten beschikbaar houdt voor de Nederlandse autoriteiten. Volgens het Poolse persbureau PAP beschikt de commissie over getuigenverklaringen waaruit blijkt dat Menten ln 1941 en 1942 betrokken zo zijn geweest bij de moord op een joodse familie van wie Menten vóór de oorlog een civiele pro cedure heeft verloren. Allen die daarbij tegen hem hadden getuigd, werden later vermoord, evenals andere Poolse bur gers van joodse afkomst in de twee ge noemde dorpen, aldus PAP. Pieter Menten die de tegen hem geuite beschuldigingen heeft ontkend, werd in 1949 door het bijzonder gerechtshof in Amsterdam veroordeeld tot één jaar met aftrek. De bijzonder hoge raad van cassatie bevestigde het arrest van het hof, maar maakte van de straf acht maanden. (Van onze correspondent) BRUSSEL - Nederland, Italië en Enge land zijn de belangrijkste deelnemers in de Europese stoelendans rond de ze tel van ir. Pierre Lardinois, de Neder lander die de afgelopen vier jaar ver antwoordelijk is geweest voor het landbouwbeleid in de Europese Ge meenschap. De kans dat een Nederlander ander maal. na Mansholt en Lardinois. de landbouwportefeuille te beheren krijgt de gemeenschap verschuift" - met de aanstaande uitbreiding van de gemeen schappelijke markt. De Britse regering meent, dat de ge meenschappelijke landbouwpolitiek, die zo'n 75 procent van de totale EEG- uitgaven opslorpt, te veel geld kost en aan een drastische herziening toe is. Omdat de kosten vooral als gevolg van de economische moeilijkheden in Groot-Bnttannië de pan uitrijzen, schijnt met name de Duitse regering er Minister Pronk vindt dat de ontwikke lingshulp ecl scheppen in d PAGINA II knutselen li, zou door Parijs naar voren zijn ge schoven als kandidaat voor ontwikke lingshulp óf buitenlandse betrekkin gen. PEKING (DPA/UPVAFP) - Voor de tweede maal binnen vier maanden is de Chinese hoofdstad Pekingen omgeving maandag getroffen door een zware aardbeving. Kort voor 22.00 uur (plaat selijke tijd) werden de inwoners van Peking door twee schokken verrast. Volgens ooggetu igen was de kracht van de schokken weinig minder dan die van de zware beving van eind juli. De gevolgen van de meuwe aardbeving zijn nog niet te overzien. De inwoners van Peking stroomden, aanvankelijk in paniek maar spoedig weer wat kalmer, uit hun huizen en be trokken de noodonderkomens die sinds de zomer leegstonden maar die in de herfst toch zodanig waren opgeknapt dat ze bestand zouden zijn tegen de win ter. De buitenlanders in de Chinese hoofdstad verlieten hun woonhuizen en zochten, evenals in juli. verblijf in hun ambassades. Chinese functionarissen hebben tegen studenten in Peking gezegd dat het epi centrum van de aardbeving lag tussen de steden Tien Tsin en Tangsjan ten zuidoosten van de Chinese hoofdstad. De kracht van de beving lag tussen de 7 en 7,5 punt op de schaal van Richter, aldus de functionarissen. in een nieuwe Europese Commissie, die wel voor te voelen Lardinois te laten op- begin volgend jaar in functie komt. volgen door een Engelsman. En de me- wordt in welingelichte kringen in Brus- ning van Bonn teltzwaar. omdatheteen sel zo goed als uitgesloten geacht. Dat is derde van de Europese begroting be- ook de reden, zo wordt er hier aan toege- taalt, voegd, dat premier Den Uyl vorige week volstondmelvoorNederlandeenvande )fiJZlV(irC pOSt PP~ Premier Den Uyl zei vrijdag, dat Neder- vier „zware" portefeuilles in het „dage lijks bestuur" van de Europese Ge meenschap op te eisen. Italië en Engeland hebben zware claims naai- voren gebracht om de landbouw portefeuille door een landgenoot te la ten beheren. Italië heeft erop gewezen, dat het accent in de gemeenschappe lijke landbouwpolitiek de komende ja ren onvermijdelijk naar het „zuiden van BEIROET - Syrische tanks zijn maandag in enkele uren tljds door gedrongen tot in het centrum van Beiroet en hebben voorlopig rust ge bracht tussen de ruïnes van de ge teisterde Libanese hoofdstad. Met een. vredesmandaat van de Arabi sche Liga trokken zes Syrische pant- serkolonnes vanuit de buitenwijken naar het maandenlang zeer fei om streden centrum van wal eens de fi nanciële hoofdstad was van de Ara bische wereld. In een laatste uitbar sting van geiveld hadden linkse en rechtse krachten juist voor het aan breken van de dag nog een moor dend artilleriegevecht gevoerd. Daarna gaven de strijders hun bar ricades op die spoedig door Syrische bulldozers werden ontmanteld. De Syrische troepen zijn in Beiroet om de vrede te waarborgen volgens een plan dat vorige maand dooi Arabische leiders in Riad en Cairc werd opgesteld. Palestijnse en linkse troepen omhelsden de Syriërs en vrouwen gaven uiting aan hun vreugde door de tanks van Russische makelij te besprenkelen met rijstkor rels en oranjebloesemwater. Foto: Een Syrische T-54 tank van Sowjetmaketij roil door de ruïnes van wat eens het zakendistrict van de Libanese hooj'dstad Beiroet was. land als grootste van de kleine landen recht heeft op een zware post. De pre mier noemde er vier: buitenlands beleid, ontwikkelingssamenwerking, financiën en, uiteraard, landbouw. Er is één post waaraan nog meer waarde wordt ge hecht: die van voorzitter, maar die is al toegezegd aan de Engelse socialist Roy Jenkins. De post van financiën wordt in de hui dige Europese Commissie beheerd door de Westduitse socialist Wilhelm Hafer kamp. een vertrouweling van bonds kanselier Schmidt. Haferkamp schijnt zo goed als zeker te zijn van zijn herbe noeming. Cheysson, die de portefeuille van ont wikkelingssamenwerking beheert, zou. zo verluidt in Brussel, vervangen wor den door een aanhanger van de Franse president Giscard (liberaal). De huidige voorzitter van de commis sie, de Fransman Francois Xavier Orto- BEPERKING KERNWAPENS OP PRIORITEITENLIJST Sinte-Harry bij de PPR §Een vreemd'bng zeker, die verdwaald was zeker? Nee, want toen ze gingen vragen naar zijn naam bleek Sinter klaas Harry van Doom te we zen, in het gewone doen minis ter van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, een radikaal onder de radikalen. Hij had zich moeten ver mommen om het PPR-congreszaterdag op deze on-emstige manier tot enige ernst te kunnen bewegen. Het PPR- aktiecentrum Rotterdam had namelijk een motie voorgesteld waarin werd ge concludeerd dat aan het tegenwoordige Sinterklaasfeest grote bezwaren kleven en dat acties dringend geboden waren. Zo zou er een zuivering moeten komen van alle speelgoed en tegelijkertijd be hoorden bepaalde gezagspatronen te worden doorbroken. De verhouding Sinterklaas-Zwarte Piet is er immers een van heer en knecht, erger nog: van een blanke heer en een zwarte knecht- Er zou een landelijke actiegroep moeten komen, waarbij zelfs werd gedacht aan hetlaten optreden van 'tegen-klazen' op straat Van Doom toonde zich zaterdag een uitstekend politicus: hij koos de juiste middelen op het juiste moment Gehuld in het rode habijt - de kleur zal hem niet vreemd zijn geweest -toonde hij aan hoe ridicuul sommige activitei ten kunnen zijn. Hij won het pleit: de ontwerp-motie werd voor kennisgeving aangenomen. Sommige opmerkingen van de Rot terdamse PPR zijn nog wel te begrijpen: er is af en toe inderdaad sprake van een sterke vercommercialisering rond de Sinterklaasfiguur en daarbij worden de modernste wervingstechnieken toege past Maar men moet niet overdrijven: de verantwoordelijkheid voor het Sin- terklaasvieren ligt bij de ouders en die kan men daar rustig laten. De PPR gaat toch altjjd nog uit van 'mondige men sen'? Waarom dan deze bedilligerige ac ties met tegen- klazen? Kennelijk beschouwt het PPR-aktiecentrum Rotterdam alleen diegenen mondig die precies zo denken en doen als de le den van dit centrum. En wat de ver keerde gezagsstructuren betreft: het zou zinvol zijn geweest indien de actie voerders zich eens wat hadden verdiept in de psychologische achtergronden van de Sinterklaasfiguur. Die achter gronden duiden namelijk helemaal niet op een 'heer-knecht'-relatie. Vele jaren geleden verscheen daarover een aardig boekje, geschreven door de psycholoog dr. A. D. de Groot. Waarom is Piet zwart? Zijn eigenlijke taak is die van 'schoorsteenkruiper' van de Sint en daarvan is hij zo zwart geworden. De Groot zet uiteen dat er in het zo karak teristieke en geheimzinnige nachtelijke dakwerk van de heilige en zijn knecht sprake is van een merkwaardige vruchtbaarheidssymboüek. Dit aspect van het Sinterklaasfeest is in de loop er eeuwen vnjwel vergeten, naar de me ning van De Groot stellig een verdrin gingseffect. De symboliek is niettemin voortdurend aanwezig, bijvoorbeeld in de surprise. „Een onverklaarbaar ge bruik: maar is in de blijde verwachting vooraf en in de ietwat angstige onzeker heid over de 'inhoud van het pakje' niet nogduidelijkhetnatuurlijke prototype, de geboorte, terug te vinden?" Dat is allemaal wat anders dan de verhouding rijke-arme wereld, waarmee de PPR Rotterdam de oude heer Sint Nicolaas kennelijk wil opzadelen. fjantlïjn Dc WASHINGTON - Teneinde een nieuwe inflatie te vermijden zullen de Ameri kanen in de eerste jaren van de nieuwe Carter-regering nog genoegen moeten nemen met een werkloosheid van vijf tot zeven procent. Echter, aldus Carter tijdens zijn tweede persconferentie se dert de verkiezingen in Plains (Geor gia), zijn woonplaats, de economische toestand zal geen vertraging mogen brengen in het tot stand komen van hervormingen op het gebied van de be lastingen, gezondheidszorg en sociale zorg. Op het gebied van de buitenlandse poli tiek kondigde Carter aan dat hij wel licht Amerikaanse hulpverlening aan Chili en andere landen die de mensen rechten niet in ere houden, zou beknot ten, Momenteel gaat tachtig procent van het zogenaamde „voedsel voor vrede "-programma naar Chili, een feit dat Carter Tijdens de debatten met Ford heeft gebruikt ter illustratie van zijn aantijging dat het de regering-Ford ontbreekt aan moreel besefin de buiten landse politiek. De aanstaande president sprak de hoop uit dat de huidige regering zou doorgaan met haar pogingen om met de SowjetrUnie een nieuw verdrag omtrent de beperking van strategische kernwa pens te sluiten. Carter hoopt dat een nieuwe overeenkomst tegen de vol gende herfst gereed zal zijn. „Het wordt een van de voornaamste punten op mijn agenda", zei hij, maar hij wilde zich niet gebonden achten door onderhandelin gen die inmiddels door de huidige mi nister van buitenlandse zaken Kissin ger zouden zijn begonnen, voordat hy wordt geïnstalleerd als president. Eerste partij Timman-Kortsjnol eindigt PAGINA 14 gabin Jean Gabin, een van Frankrijks be roemdste acteurs, Isoverleden; radio- en televisieprogramma's: strips. staatsinmenging B De genationaliseerde Britse indus- I trieén. BEZWAREN OP HOORZITTING HEINKENSZAND - De Vereniging Mi- lieuhygiëne Zeeland vreest dat Hoechst Holland NV in Vlisslngen een blijvende stortplaats voor chemisch afval wil inrichten op het terrein dat het bedrijf in optie heeft. VMZ- voorzitter J. M. Bannink maakte dat maandagmiddag duidelijk tijdens de hoorzitting, die op het Borselse ge meentehuis werd gehouden over het verlenen van een hinderwetvergun ning voor het oprichten van een be waarplaats van filterkoeken, het afval van de nieuwe natzuurreinigingsfa- briek van Hoechst. Naar het oordeel van de VMZ zal Hoechst er weinig voor voelen het op die bewaarplaats opge slagen afval in de toekomst nog eens te 6aan verwerken. e heer Bannink: wanneer aeze me ning als oriuist wordt bekritiseerd en als ontkend wordt dat deze stortplaats een definitief gegeven in het landschap zal worden met de consequenties van een in later jaren optredende ernstige bodemverontreiniging, dan moet in de hinderwetvergunning duidelijk gesteld worden dat de voorwaardelijke hinder wetvergunning slechts geldt voor een termijn van driejaar. Verder moet in de voorwaarden staan dat binnen één jaar na afgifte van de tijdelijke vergunning een plan moet zijn opgesteld en ontwik keld, waarin een toepasbare verwer kingsmethode staat beschreven en ver volgens dat binnen twee jaar nadien met de verwerking van het reeds opge slagen en nieuw te produceren che misch afval zal worden begonnen'. Naar het oordeel van de VMZ moet in de voorwaarden verder worden bepaald dat de stortplaats binnen 'n bepaalde termijn na aanvang van de verwer kingsmethode leeggemaakt zal zijn en teruggebracht in de oorspronkelijke toestand. Daarbij valt volgens de VMZ te denken aan een termijn van uiterlijk vijfjaar, zodat de opslag van chemisch afval van Hoechst in 1985 tot het verle den behoort, De heer Bannink voerde verder als een bezwaar aan dat - zelfs als daarvoor een voorwaarde in de hinder wetvergunning wordt opgenomen - an der chemisch afval door Hoechst zelf of door andere chemische industrieën zou kunnen worden gestort. Aan het begin van zijn betoog tijdens de hoorzitting stelde de heer Bannink dat Hoechst voordat melde produktie in de natzuurreinigingsfabriek zou beginnen, een verwerkingsmethode voor de filter koeken had kunnen vinden. Hij bracht verder in het midden dat het opslaan van de filterkoeken, zoals Hoechst dat wil gaan doen, een tijdelijke waarborg biedt dat geen giftige stoffen in het mi lieu terecht zullen komen. 'De voorge stelde oplossing van het bewaren van de filterkoeken kan slechts een tijdelijke en dus voorlopige zaak zijn. Dat houdt ln dat daarover zeer duidelijke afspra ken en verplichtingen gemaakt moeten Slot zie pagina 7 kolom 6) 'e Groot noemt Sinterklaas de 'pa troon van liefde', in alle betekenissen van dit woord. En het feest van deze hei lige is het wonderbaarlijke, helemaal- niet-gewone feest van de gevende, ja van de delende liefde in het gezin. Het kind dat nog in Sinterklaas gelooft, verkeert nog in de 'paradijs'-toestand van dc echte spontaniteit: „Het kan nog in de volheid van het geven alle chocolaadjes opdelen, die het juist heeft gekregen en misschien zelfs zichzelf daarbij verge ten; het kent nog de onvermengde blijd schap van het krijgen." De Groot geeft overigens toe dat sommige mensen voor dergelijke gedachten niet vatbaar blij ken: zij zijn niet in staat de verbonden heid met het kinderlijke Sinterklaasbe- leven te bereiken, maar leggen het ac cent op andere elementen. Voor deze fi guren heeft hij twee fraaie uitdrukkin gen: 'houten klazen en saaie pieten'. Zit- ten ze soms bij de PPR-aktiegroep Rot terdam? Van Doom hoort er in ieder ge val niet toe: op een relativerende manier heeft hij zaterdagmiddag de PPR ervan weerhouden om met vreemde en weinig sympathieke acties te beginnen. Daar voor mag deze minister begin volgende maand wel eens hartelijk worden toege zongen: 'Sinte-Harry kom maar binnen met je knecht, we zitten allemaal even recht" In sommige partijen wordt dit laatste woord vermoedelijk met een 's' gezongea ZIEKENFONDS^ PREMIE 8,2 PROCENT DEN HAAG (ANP) - De staatssecreta rissen Hendriks (volksgezondheid en milieuhygiëne) en Mertens (sociale za ken) hebben de premie voor de ver plichte ziekenfondsverzekering voor 1977 vastgesteld op 8,2 procent van het verzekeringsplichtig loon, hetgeen neerkomt op een verlaging van bet premiepercentage van 0,7 procent ten opzichte van de gemiddelde jaarpre mie voor het jaar 1976, Ten opzichte van de geldende premie voor het tweede halfjaar 1976 büjft het premiepercentage onveranderd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1