Pall Mall Export Europese universiteit in Florence geopend Doe-het-zelvers geven f 2 miljard uit Nederland verleent Vietnam 100 miljoen ontwikkelingshulp HOOFDCOMMISSARIS IS KWAAD OP KALMA Aantal buitenechtelijke geboorten blijft toenemen Oude Nol' weer terecht Brezjnev in Belgrado „Stoten onder de gordel" Chirac wint met gemak parlements- Prix Goncourt voor Grainville Verschillen inflatietempo tussen EEG-staten groter zetel CNV werkt niet mee aan verdere inkrimping Etna DINSDAG 16 NOVEMBER 1976 VOOR AFGESTUDEERDEN UIT EEG-LANDEN rome (DP A) - In het Italiaanse Florence heeft maandag de feeste lijke opening plaatsgevonden van de Europese universiteit. Voor de oprichting van het 'Europese universiteitsinstituut', zoals de officiële naam luidt, werd al in 1958 de basis gelegd. Het nu geopende instituut is echter wezenlijk bescheidener dan wat destijds werd voorgesteld. Tot de universiteit zullen worden toegelaten afgestudeerden van universiteiten en hogescholen en promovendi uit de negen EG- landen. Op dit moment nemen ongeveer 70 stu denten deel aan het onderwijs op het instituut De vakken waarin onder richt wordt gegeven zijn geschiedenis, economie, rechten en sociale weten schappen. In de academische raad van de universiteit hebben uit elk EG- landen twee gedelegeerden zitting. De rector-magnificus van de universi teit is de Nederlandse geschiedkundige professor Max Kohnstamm. De offi ciële talen waarin college wordt gege ven zijn Duits, Engels, Frans, Italiaans, Deens en Nederlands. In overleg met de hoogleraren en studenten worden voor UTRECHT - Na even grondig van de vrijheid geproefd te hebben, is de 86- jarige „Oude Nol" uit Utrecht weer in de rijksinrichting Veldzicht in Aver- eest teruggebracht. Vrijdag ont vluchtte Oude Nol per fiets de inrich ting. Hij is in 1969 tot zes jaar cel en terbeschikkingstelling van de regering veroordeeld wegens zijn aandeel in de door Hans van Z. gepleegde drie moor den. Tijdens de paar uur vrijheid heeft hy flink de bloemetjes buitengezet ïn Arnhem. Zwaar beneveld bestelde hij daarna een taxi, maar hij kon de chauf feur niet duidelijk maken waar hij naar toe wilde. Teneinde raad besloot de taxichauffeur zijn bejaarde passagier maar bij het hoofdbureau van politie in Arnhem af te leveren, waar zijn identi teit werd vastgesteld. Na zijn roes te hebben uitgeslapen, is Oude Nol zater dagmiddag weer door personeel van Veldzicht opgehaald. elke studie twee voertalen uitgekozen. De opening van het instituut werd bij gewoond door ministers en staatsse cretarissen uit de verschillende lan den. De voorzitter van de raad van de Euro pese gemeenschappen, de Nederlandse minister Van Kemenade van onderwijs en wetenschappen, zegde het Europees universitair instituut de blijvende steun van de raad toe. Hij meende, dat de meest wezenlijke kenmerken van het instituut zijn: een hoog weten schappelijk niveau en een verschei denheid van sociale en culturele ach tergrond van de medewerkers. Dr. Van Kemenade oordeelde, dat deze kenmerken een goede voedingsbodem zijn vooreen fundamentele benadering van verschillende vraagstukken. Hier van noemde hij onder meer de moge lijkheden van het onderwijs om de be volkingen van de negen deelnemende KVP wil informatie over maatregelen open hartoperaties DEN HAAG (ANP) - Het KVP-kamerlid mevrouw Comelissen wil van de staatssecretarissen Klein (onderwijs) en Hendriks (volksgezondheid) weten, welke maatregelen zij zullen nemen nu de besturen van de academische zie kenhuizen hebben laten weten niet of nauwelijks in staat te zijn het aantal open hartoperaties op te voeren tot 400 per academisch ziekenhuis per jaar. Deze mededeling, aldus het kamerlid, heeft grote onrust veroorzaakt bij de wachtende hartpatiënten. landen beter toe te rusten voor hun taak als mondige staatsburgers. Hij doelde hierbij op de taak actief bij te dragen aan en verantwoordelijkheid te nemen voor de besluitvorming over de inrichting van deze maatschappij op velerlei niveaus van het menselijk handelen. Er valt volgens hem bijzonder veel te leren van eikaars ervaringen, oplos singen en mislukkingen. Resultaten van gekwalificeerd wetenschappelijk onderzoek kunnen voor allen zinvolle aanknopingspunten bieden voor een eigen beleid voor wezenlijke sectoren van onze maatschappij als bijvoor beeld het onderwijs. De vraagstukken van onderwijs en cultuur noemde dr. Van Kemenade wezenlijk voor de ont plooiing van mensen en de ontwikke ling van vrije en democratische samen levingen. Van het instituut wordt dan ook ver wacht, dat het de wetenschappelijke teams in staat stelt zich op enkele we zenlijke vraagstukken te concentreren. Het universitaire milieu en de natio nale politieke organen en die van de Europese gemeenschappen dienen er bouwstenen in te vinden voor hun be leid, meende hij. Dr. Van Kemenade stelde nog, dat door een werkelijke uitdaging positieve vernieuwingen tot stand kunnen wor den gebracht. Zo'n uitdaging is tot het instituut in Florence gericht. BELGRADO - Leonid. Brezjnjev, de secretaris-generaal van de Russi sche communistische partij, is maandagochtend met een grote de legatie in Belgrado aangekomen voor een bezoek van drie dagen. Tito zal, naar men aanneemt, met de Russische leider van gedachten wis selen over de perspectieven van de betrekkingen tussen Moskou en het niet-gebonden Joegoslavië na de Eu ropese communistische topconferen tie, die in juni in Oost-Berlijn werd gehouden. Op deze conferentie nam Tito met de communistische partijen van West-Europa een onafhankelijk standpunt in tegenover de Sowjet- Unie, Verwacht wordt dat Tito een nieuwe verzekering van Moskou zal vragen dat het zich niet zal mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Joegoslavië. Foto: Tito begroette zijn gast meteen hartelijke omhelzing. ROTTERDAM (ANP)-De Rotterdamse hoofdcommissaris A. Vermeij heeft maandag in een officiële verklaring stelling genomen tegen de uitspraken van zijn hoofdinspecteur B. D. Kalma (chef zeden- en kinderpolitie in Rotter dam en lange tijd PSP-lid van de Rijn- mondraad). In een vraaggesprek met een krant uitte Kalma vorige week tal van ernstige beschuldigingen aan het adres van het Rotterdamse politie korps. In de open brief protesteert Vermeij met klem tegen de mentaliteit die Kalma toont. Hij noemt de uitspraken van zijn. hoofdinspecteur 'stoten onder de gor del'. Vermeij schrijft dat hij deze keer op de uitlatingen van Kalma wil reageren omdat hij zich als korpschef 'gelukkig' verantwoordelijk voelt voor meer men sen dan Kalma alleen. „Ik ben vertegenwoordiger van een op democratische beginselen gestoeld en werkend instituut, waarvan de mede werkers er recht op hebben eerlijk be handeld en dus niet door het slijk ge- lseurd te worden," aldus hoofd commissaris Vermeij. Dat Kalma ge sproken heeft zoals hij blijkens het vraaggesprek heeft gesproken getuigd volgens Vermeij of van onvoldoende in zicht of van een eigenschap die ver draaiing van de feiten voor lief neemt. promotiekansen geen blijk durven te geven van hun verontrusting. Hoofd-inspecteur Kalma' kreeg Tiet. al eerder aan de stok met burgemeester Van der Louw en de hoofdcommissaris, naar aanleiding van telegrammen die hij, ondertekend met naam en functie verstuurde. Een bemoedigend telegram aan de bezetters van de abortuskliniek Bloemenhove in Heemstede leverde hem een reprimande van de Rotter damse burgemeester op. Later kwam Kalma weer in het nieuws toen hij met enkele collega's in een telegram zijn verontwaardiging uitsprak over het op treden van de Zuidafrikaanse politie tegen de zwarte bevolking in dat land. DEN HAAG (ANP) - De socia listische republiek van Vietnam krijgt van de Nederlandse rege ring voor een bedrag van 100 miljoen gulden steun voor ont wikkelingsprogramma's en projecten. Ambtelijke missies Chili wil Corvalan uitwisselen tegen dissident Boekowsky KOPENHAGEN (REUTER) - Chili is bereid de in de cel verblijvende com munistische partijleider Luis Corvalan uit te wisselen tegen de Russische dis sident Wladimir Boekovsky, die ten oosten van Moskou in de gevangenis zit. Dit heeft een woordvoerder van het Sacharov-comité voor de mensenrech ten in Kopenhagen bekendgemaakt. De woordvoerder zei dat het in de Deense hoofdstad gevestigde comité, vernoemd naar de bekende Russische dissident Andrej Sacharov. een brief van de Chileense regering heeft ontvan gen waarin een dergelijk voorstel, vorige maand aan de twee landen gedaan, wordt aanvaard. De Sovjet-Unie heeft nogniet gereageerd. De 60-jarige Corva lan weid gevangen gezet nadat de Chi leense militaire junta in 1973 de macht greep. Boekovsky (33) werd in 1972 tot 12 jaar gevangenisstraf en interne ver banning veroordeeld. van Vietnam en Nederland hebben afgelopen week in Ha noi overeenstemming bereikt over de besteding van het Ne derlandse hulpaanbod, aldus heeft het ministerie van buiten landse zaken maandag meege deeld. Van de 100 miljoen gulden ontwikke lingshulp, bestemd voor de jaren 1976 en 1977, is vijftien miljoen gulden een lening op dagvoorwaarden: 30 jaar looptijd, acht jaar aflossingsvrïj en een rente van twee en een half procent. Het restant is een schenking de lening is gedeeiteiijk ontbonden, besteding in eigen land, andere ontwikkelingslan den en Nederland. De schenking is ge bonden aan besteding in Nederland. Vijftien miljoen gulden van het Neder lands hulpaanbod is afkomstig uit een speciale begrotingspost. Bestemd voor directe hulp aan de meest getroffen landen. Vietnam krijgt hulp uit.deze post omdat het in ernstige mate getrof fen is door de recente oorlog. De helft van de schenking zal worden besteed aan de aanschaf van materialen. Zo is een bedrag van maximaal 25 miljoen gulden uitgetrokken voor de aanschaf van staal voor industrie en bouw in verband met de reconstructie en zeven tien en een half miljoen voor de aan schaf van katoenen en synthetische ga rens, bestemd voor de lichte industrie en voor de aankoop van aluminium, be stemd voor de produktie van huishou- Verrechtst In het gewraakte gesprek zegt Kalma onder andere dat de politie, verrechtst', dat het politiegeweld toeneemt, dat de poliüe op razzia-achtige wijze te werk gaat bij de benadering van bepaalde minderheidsgroepen, dat van de demo cratisering van het politie-apparaat nog weinig terecht is gekomen en dat er poli tiemannen zijn die uit angst voor hun ADVERTENTIEl *olpuilt delijke artikelen, landbouwwerktui gen en huizenbouw. De andere helft van de schenking zal worden gebruikt voor de ontwikkeling van de Mekong delta. Gebaseerd op studies die in het verleden door Neder landse deskundigen zijn gemaakt, zal technische asistentie worden geleverd. Tevens kunnen onder andere bagger molens worden aangekocht. Bovendien wordt een bijdrage van zeven en een half miljoen gulden, gedaan voor het insti tute of hygiëne in Ho Chi Minh, een pro ject van de wereldgezondheidsorgani satie. De lening zal worden gebruikt voor een bijdrage in de bouw van een maisfa- briek, dat is materiaal en technische assistentie. PARIJS (AFP) - De prix-Goncourt, de voornaamste Franse letterkundige prijs, is maandag toegekend aan Pa trick Grainville voor zijn roman 'Les Flamboyants'. Het bekroonde werk is de vierde roman van de 29-jarige gymnasiumleraar Grainville. Zelf omschrijft hij 'Les Flamboyants' als een „Speurtocht naar de graal op het Afrikaanse spoor*. De prix-Goncourt wordt jaarlijks toe gekend door de academie Goncourt die de schrijver Edmond de Goncourt in 1896 bij testament in het leven riep. De voornaamste taak van dit letterkundige genootschap is het toekennen van een prijs. Grainville. een van de beschermelingen van wijlen de toneel- en romanschrijver Henry de Montherlant. is een sterk voorstander van de traditionele verha lende roman. Door zijn werk te bekro nen is de academie Goncourt afgeweken van haar gewoonte om nieuwe, zij het niet. revolutionaire letterkundige stro mingen te steunen. Grainville debuteerde in 1972 met 'La Toison'. In 1973 en 1974 verschenen van zijn hand resp. 'La Lisiers' en 'l'Abime'. Zijn vierde roman, 'Les Flamboyants', werd, na eerst door een andere uitgever te zijn geweigerd, in september jl. door La Seuil uitgegeven. CONJUNCTUURBERICHT EEG: BRUSSEL (ANP) - Het gaat op het ogenblik weer niet zo goed met de eco nomie van de EEG. Bij het begin van het najaar zijn de verschillen in infal- tietempo tussen de EEG-lidstaten nog groter geworden. Slechts is de Duitse bondsrepubliek en in Luxemburg doet zich een grote stabiliteit voor, maar in de meeste lidstaten zijn de prijsstijgin gen weer levendiger geworden en in sommige gevallen versnellen ze zelfs. Dat staat in het laatste maandelijks conjunctuurbericht van de Europese Commissie, het 'dagelijks bestuuri van de EEG dat maandag in Brussel open baar geworden is. Inhet Verenigd Koninkrijken in Italië is een eind gekomen aan de vertraging van de inflatie die voornamelijk te danken was aan de politiek van inkomensmati ging. Dat is vooral het geval van de ont waarding van de munten van die lan den. De blokkering van de prijzen in Frankrijk heeft niet kunnen voorkomen dat zich daar prijsstijgingen in de voe- dingswarensector voordeden. In België zijn de prijzen versneld omhoog gegaan en voor de gemeenschap als geheel was hetstijgingstempo van de consumptie prijzen, tussen augustus en september 12 procent. Dat is duidelijk hoger dan een jaar geleden. Het tekort- op de handelsbalans van de EEG is in het derde kwartaal van dit jaar nog groter geworden. Alleen in West-Duitsland nam het overschot op de handelsbalans nog toe. Maar het te kort op de handelsbalans van Frankrijk bijvoorbeeld is sterk toegenomen. Dat geldt eveneens voor het Verenigd Ko ninkrijk en Italië. De expansie van de uitvoer van de EEG naar de OPEC-Ianden (olieproduce rende en exporterende landen) houdt nog wel aan, maar is niet langer opval lend. De vraag van de niet-olielanden stijgt slechts in geringe mate. Ook de handel binnen de EEG heeft weer een trager ontwikkelingstempo aangeno men. Het herstel van de wereldeconomie, al dus het conjunctuurversiag, heeft in het derde kwartaal van dit jaar aan kracht ingeboet. BETAALCHEQUE VVDM VOOR STAATSSECRETARIS PARIJS (REUTER) - De Franse oud- premier Jacques Chirac, die z'n functie moest neerleggen na een felmenings verschil met president Giscard d'Es- taing, heeft zondag een indrukwek kende overwinning geboekt. Tijdens gedeeltelijke parlementsverkiezingen. Maar vier va zijn vroegere kabinetscol lega's brachten het er voorlopig slech ter af. De gedeeltelijke verkiezingen, voor ze ven zetels in de Franse nationale verga dering, leverden opnieuw goede resulta ten op voor de socialistische partij. Ze worden gezien als een belangrijke vin gerwijzing over het resultaat van de al gemene verkiezing die begin 1978 plaatsvinden. Chirac was uitbundig na zijn duidelijke overwinning. Hij kan deze ook goed ge bruiken als stimulans voor zijn poging van de ietwat versleten Gaullistische partij een nieuwe, krachtige beweging te maken. Een socialistische woord voerder meende dat het succes van de linkse oppositie gekenmerkt wordt door he feit dat slechts 2 van de 6 oud ministers erin zijn geslaagd de zetels te herwinnen die als 'veilig' voor de rege ring werden beschouwd. DEN HAAG - „Ik wil wijzigingen aanbrengen in het systeem voor In houding Huisvesting en Voeding. Hoewel er budgettaire problemen zijn, kunnen we mogelijk ruimte vin den binnen het budget. Daar moei maar eens over gepraat worden Dit zei maandagmorgen staatssecre taris Van Lent defensiein Den Haag tegen een vijf man sterke dele gatie van de Vereniging Van Dienst plichtige Militairen die hem de resul taten kwam overhandigen van een enqu'te over het gebruik dat dienst plichtigen maken van de gelegen heid om in de kazerne te eten. De VVDM vindt dat de verplichte in- houding voor voeding (120 gulden per maand) te hoog is. omdat er vaak geen gebruik van wordt gemaakt. Een van de legerplaatsen, waar de enquête was gehouden, was de Har- denoijkse WGF-kazerne. Foto: Het resultaat van dat onderzoek werd in een originele vorm aangeboden: een grote betaalcheque met daarop het "wekelijks te veel betaalde bedrag. DEN HAAG (ANP) - Terwijl er voortdurend minder kinderen geboren worden in ons land, neemt het aantal buitenechtelijke geboorten gestadig toe. In de eerste negen maanden van dit jaar daalde volgens het CBS het aantal geboorten van 137.674 tot 135.948 in de eerste negen maanden van het vorige jaar. Het aantal buitenechtelijke geboorten steeg daarentegen van 2.744 tot 3.304. Doordat verder het aantal sterfgevallen wat toenam, daalde het geboorteoverschot van 52.262 tot49,543. Deze tendens- minder geboorten, meer overlijdensgevallen en een dalend geboorte-overschot blijkt uit de cijfers over de eerste negen maanden van het jaar. Dc cijfers over september geven echter een tegenovergestelde tendens te zien: meer geboorten (14.907 tegen 14.144), minder sterfte (8.350 tegen 8.759) en een groter geboorte-overschot (6.557 tegen 5.385). Doordat het saldo van de buitenlandse migratie daalde van 46.839 tot 14.078 ver minderde de bevolkingsgroei van 98.217 tot 62380 in de eerste negen maanden van 1976. Eind september telde de Nederlandse bevolking 13.795.958 zielen tegen 13.697.309 eind september vorig jaar wat neerkomt op een groei van ongeveei 100.000 in een jaar. Er komen nog steeds meer mensen uit de landen rond de Middellandse Zee naai Nederland dan er in omgekeerde richting vertrekken. In de eerste negen maanden van dit jaar emigreerden er 15.555 uit deze landen naar ons land tegen verleden jaar 19.548 er vertrokken er 9.679 naar deze landen (v.j. 8.716). VOORLOPIG GEEN EINDE AAN ONSTUIMIGE GROEI UTRECHT (ANP) - De industriebond CNV wil niet meewerken aan het ver dwijnen van 129 arbeidsplaatsen bij Etna in Breda, waar eerder dit jaar door de sluiting van de ijzergieterij al werkgelegenheid voor 195 mensen ver loren is gegaan. Naar aanleiding van het nieuwe reorga nisatieplan van de directie herrlnnert de CNV-bond eraan, dat de bonden bij de onderhandelingen over de sluiting van de gieterij de garantie hebben ge vraagd, dat de resterende vijfhonderd arbeidsplaatsen behouden zouden blij ven. De bond wiit veel van de problemen aan de onregelmatige bedrijfsvoering en de falende organisatie. Als de organisatie niet deugt zal het bedrijf nooit goed kunnen werken - zegt hij - en daarom moet die eerst verbeterd worden om een slagvaardig beleid naar de toekomst mogelijk te maken. De bond noemt ook een beter personeelsbeleid noodzake lijk. Eind vorige week hebben de industrie bonden NVV en NKV en de unie BHLP al laten weten, dat ze met ETNA voor alsnog niet over nieuwe ontslagen wil len praten. ROTTERDAM (ANP) - De mensen, die thuis hun eigen klusjes opknappen, ge ven dit jaar naar schatting 2 miljard gulden uit voor de aankoop van mate riaal en gereedschappen. Dit beteken' een omzetstijging in de doe-het-zelf markt met 25 procent ten opzichte van vorig jaar. Aan dc onstuimige groei, die deze markt de laatste jaren heeft doorge maakt, komt voorlopig geen einde. In het jaar 1980 zal deze een totale omzet van 3 miljard gulden bereiken. Per hoofd van de bevolking betekent die een uitgave van 200 gulden per jaar. Dit is overigens niet zoveel, als men het bedrag vergelijkt met wat de mensen in de Verenigde Staten hieraan uitgeven: ruim 400 gulden per inwoner per jaar. Het cijfer van 3 miljard, afkomstig van de organisatoren van de beurs voor doe-het-zelf en vrijetijdsbesteding 'ei genhandig'. die thans voor de zesde maal in de Ahoyhallen in Rotterdam wordt gehouden, ligt 50 procent hoger dan wat uien twee jaar geleden voor 1980 voorspelde. Gezien de toenemende belangstelling voor en de behoefte aan verbetering en verfraaiing van de woning gaan de or ganisatoren ervan uit, dat de markt ook na 1980 nog zal groeien. Aan het eind van deze eeuw moet rekening worden gehouden met een besteding van 35 miljard. De doe-het-zelvers kopen in toene mende mate kwalitatief betere goede ren, maar ook technisch betere appara tuur. Ook voor de aankleding van de tuin worden grotere investeringen ge daan. Hieronder vallen de zwembaden en broeikassen. De beurs, die tot en met zondag 12 no vember duurt, is dit jaar uitgebreid met de sector vakantie als onderdeel van de vrijetijdsbesteding. Behalve allerlei nieuwe produktien, die er te zien zijn, zijn er stands van vele overheids- en semi-overheidsinstanties, die voorlich ting geven over zelfdoen, sport, spel, re creatie, clubs, verenigingen enz. Onder de nieuwe produkten bevinden zich o.a. een boiler, die ongeveer 30 pro cent energie bespaart, en een houten vloer waarop geschaatst kan worden. Voor dit laatste heeft Rusland al veel belangstelling getoond. Men wil in Mos kou een baan als trainingsvloer voor de Russische olympische damesschaat- De Tilburgse politie heeft met de aanhouding van 37 verdachten meren deels jongeren van 15 tot 20 jaar in to taal 105 inbraken en diefstallen voor namelijk gepleegd in Tilburg en omge-' ving tot klaarheid gebracht. In totaal werd voor een bedrag van 85.000.- aan radio's, tv-toestellen en andere elektri sche apparaten buitgemaakt die te gelde werden gemaakt bij helers in Til burg, Breda en Oosterhout. Dezen be- horenmede tot de groep van aangehou den personen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11