1976 Onderwijsbeleid Borsele raakt kant noch wal Geen hoger geschot op Tholen-St.-Philipsland BEAUJOLAIS PRIMEUR Parate diensten moeten worden uitgebouwd tot één hulpdienst WIJNHANDEL HILDERNISSE PZC/P MEDEWERKERS ADZ STAKEN STEKKIE OP OOSTERSCHELDE NVV-kritiekop commissiehavenschappen, het ETI, de GAB 's en het milieubeleid in Zeeland Heden plm 3 uur almanak Wedgwood Aanhalen onderlinge contacten Weinig vis aan de haak MAANDAG 15 NOVEMBER 1976 NVV-BESTUURDER W. PEL: provincie „STEMPEL OP DORP EN SCHOOL" GOES - Districtsbestuurder W. I'd van liet NVV-dislrict Zeeland lieel't het standpunt van de gemeente Borsele over het al ol' niet gebruik maken van de stimuleringsregeling voor het on derwijs 'een kwalijk beleid' genoemd. Hij deed dit toen tijdens de behande ling van het hoofdstuk onderwijs uit het districtsverslag op de districtsver gadering zaterdag in Goes een alge vaardigde wees op de afwijzende hou ding van het Borselse gemeentebes tuur. Het namens de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel sprekende ka derlid P. de Nooyer wees - na een be schouwing over de contourennota van onderwijs-minister Kemenade - op een brief, die het college van b. en w. van Borsele aan de raad heelt gezonden, waarin wordt gesteld dat gebruikma king van de stimuleringsregeling idie kan gelden voor gebieden waar door al lerlei oorzaken het onderwijs achter stand kan oplopen i een stempel van minderwaardigheid op de betreHende school en bevolking zou kunnen druk ken. De heer Pel vond dit een argument 'dat kant noch wal raakt'. „Wat voor school opleiding hebben de lieden die dit. zeg gen zeil genoten? Hun argument zegt meer over het niveau van b. en w.. dan over de mensen in het betrokken dorp", aldus de vakbondsbestuurder. Hij riep de aanwezige vakbondsbestuurders en kaderleden op zaken als deze bij hetdis- trictsbestuur aan de orde te stellen, zo dat dit kan overwegen welke stappen kunnen worden genomen. Yjppuwsch -1 Iddmieren I)e Zeeuws-Vlaamse afgevaardigde Damme bracht het voortgezet en hoger onderwijs in Zeeuwsch-Vlaand eren ter sprake: „Zeeuwsch-Vlamingen moeten naar het buitenland om te studeren voor de hogere niveaus, omdat het ont breken daarvan en van een linanciële regeling voor het volgen van studie in het verder gelegen westen van het land hen parten speelt", betoogde hij. De heer Pel zei dat er gestreeld diende te worden naar een redelijke spreiding van onderwijsmogelijkheden over het hele land. Hij vond het een gelukkige om standigheid dat voor een bepaald aan tal gevallen vanuit Zeeuwsch- Vlaanderen studie in België mogelijk is. 'maar een probleem vormt weer dat de bevoegdheden, verkregen aan een Ne derlandse ol Belgische onderwijsinstel ling niet altijd gelijk lopen'. NVV- verbondsbest uurder A. de Bruin uil Amsterdam ging in op vragen uit de vergaderingen zei dater naar de mening van het NVV meer geïnvesteerd moet worden in verband met het tekort aan arbiedsplaatsen. 'Maar er moet wel sprake zijn van een selectieve investering onder voorwaar den voor werkgelegenheid, milieu, energieverbruik en grondstoflenver- bruik'. Uit solidariteit dient er een eer lijke verdeling van de aanwezige arbeid te komen, onder meer door vervroegde pensïonenng. arbeidstijdverkortng en verhoging van de leerplichtige leellijd. alhoewel er over dat laatste punt nog geen eenheid van opvatting de vak bondskring is. Pensioen De heer De Bruin vond het een moei lijke vraag of onder de huidige om standigheden met vel werkloosheid de «5-jarige gepensioneerde verboden zou moeten worden nog te gaan werken. Hij zag hierin aan de ene kant een aantas ting van de persoonlijke vrijheid. Aan de andere kant zag hij ook het gevaar van het wegnemen van werk door ge pensioneerden; werk. dat aan werklo zen gegeven zou kunnen worden. Hij keurde het volledig af dat bijvoor beeld bij het rijk volledig gepensio neerde oud-Indisch-ambtenaren op an dere departementen weer als volledig gesalaiieeitle. minstens 111 de rang van ZEEUWSE Zetten Een krant enbedrijf brengt een enorme papierrompslomp met zich mee. Dat kimt u elke dag weer zien. Al die kolommen rol worden - en dat sal zeker duidelijk zijn - eerst op ge ivoon wit papier getypt om daarna aan de zetterij te worden doorgege ten. Daar wordt liet - liet woord zegt liet al - gezet Op het moment nu. dat de zetterij op volle toeren draait, hebben enkele redactieleden, wc schrijven dit met wroeging, wel eens lijd voor een potje schaak. En dan gaal liet er behoorlijk heet aan toe op onze burelen. U moet dat zo zien: twee man tegenover elkaai in het strijdperk. Daar omheen een stuk of wat raadgevers, die met ken nis van zaken elke zet van een speld bekritiseren. Tussen twee zeilen dooi worden dan nog grote hoeveelheden klare kopij naar de zetterij gebracht Eén van de redactieleden snelt naar beneden ide zetteriji. propt één der zetters een rol papier in de handen en krijgt vervolgens behoorlijk de wind van voren. ..Te laat. te veel", en an dere woorden van gelijke strekking, rollen uit de mond van de geplaagde man. Geheel in de ban van het schaakspel heeft de redacteur meteen een ant woord klaar: „Aanraken is zetten", zegt-ieleutig. Daarna moet-ie maken dat-ie wegkomt, om aan de armen van de woedende zetter te ontkomen. Zo ziet u, zelfs schaken is geen onge vaarlijke sport meer. comies, meedraaien. Zeil was nij van mening dat werk na pensionering Hoog stens zou moeten worden toegestaan ter verkrijging van een loonbedrag dat nel verschil tussen oud salaris en pensioen overbrugt. Maar vanuil de vergadering werd hem er op gewezen, dat ook vele van deze kleine baantjes de kans op werk voor werklozen kunnen bedreigen De Verbondsbestuurder wees op de ko mende wijziging van de arbeidswetge ving. waarin dit soort zaken nader wordt geregeld. Aan net begin van de verga dering bracht de Middelburgse alge vaardigde A. Bliek hulde aan districts bestuurder Pel en zijn assistente me vrouw A. Engberls voor de samenstel ling van het verslag en de andere dis trictswerkzaamheden. Hij bood me vrouw Engberts bloemen aan In het districtsbesluur NVV Zeeland werden benoemd de heren H. Hoogduin (Mercuriusi en C. Bouwman (Vervoer). Het districtsverslag juli 1975-1976 werd met algemene stemmen aangenomen. Voorzitter J. Schepers herdacht in een korte toespraak de onlangs overleden oud-bestuurder van de Vervoersbond NW W Hulsker. In zijn slottoespraak nep de neer Scnepers de kaderleden op m nun bondsactiviteiien ook te ijveren voor 'de Hongerenden 111 de ontwikke lingslanden'. Zet dit eens heel overmoedig op uw verlanglijstje. GUNSTIG BEG RU IINGSBEELD WATERSCHAP MOERMAN Walstr 94 - Vlissmgen Collecte SINT-JANSTEEN - De collecte voo: J;.nljp Beton tiaohl in Sint-Jam teen J 265 - op BIJNA EEN TON ONVOORZIEN THOLEN - Hel waterschap Tholen hoeft zijn ingelanden volgend jaar geen hogere waterschapslasten op le leggen. Nadat enkele jaren achtereen sprake is geweest van een verhoging van het ge- schot. is het voor 1977 mogelijk hogere lasten achterwege te laten. „Een ver heugend verschijnsel in een lijd, waarin steeds van een zorgelijk eco nomie met voortdurend hoge inflate moet worden gesproken", zo zegt liet dagelijks bestuur van het waterschap in de begeleidingsbrïefbij de begroting voor 197", die dinsdag 23 november in 'De Vossekuil' te Oud-Vossemeer aan de orde komt tijdens de algemene verga dering, 's middags om twee uur. In de brief aan de algemene vergadering spreekt het dagelijks bestuur van het waterschap Tholen-Sint-Philipsland van 'een gunstig begrotingsbeeld'. Er is voor de traditionele taken een post on- VOORZITTER ZEEUWSE BRANDWEERCOMMANDANTEN: De heer Den Hartog doelde met die woorden op de recente treinramp bij Goes, waaruil vast is komen te staan dat parate diensten - pohtie- brandweer-ainbulance - de hulpverle ning in nauwe samenwerking bijzonder verdienstelijk hebben verricht. Verheugend noemde de voorzitter dal de nieuwe brandweerregio Walcheren - Bevelanden - genaamd 'Regionale brandweerkring Noord- ën Midden- Zeeland' - vrijwel zeker dit jaar rond is. „In onze technische ogen," aldus de heer Den Hartog. „heelt hel le lang geduurd, maar nu toch eindelijk is het voor elk aar. Verheugend hierbu is dat vanuit Sehouwen-Duiveland een reactie is ge komen, met name uit de gemeente Midden-Schouwen, dat liet college van b en w voor regionalisatie van de brandweer is. Ik dacht dat wij een be roep moesten doen op de overige ge meentebesturen op Schouwen- Duiveland om aan te sluiten bij de eerst genoemde regio." aldus de voorzitter. „Schouwen is het laatste gebied wat re giovorming betreft, dan is Zeeland rond." Hij bracht in herinnering dat de gemeente St-Philipsland al is toegetre den tot dé regio Roosendaal. In zijn mededelingen behandelde voor zitter Den Hartog verder nog de inte- nmregeling rijksbijdragen regionale brandweren en nam daarin voorts mee de 'Taken en werkzaamheden van een ver- regionale brandweer' en de memorie van toelichting op de rijksbegroting 1977 - binnenlandse zaken - met als kernpunten rampenbestrijding en hulpverlening. Brandweerinspecteur M. van IJzerloo „Moeten we hier met eens de aandacht voor Brabant en Zeeland benadrukte AMBULANCE, BRANDWEER EN POLITIE VLISSINGEN - „De bestaande parate diensten moeten uitgebouwd worden tot een goede hulpverleningsdienst, met name ook in Zeeland. De brand weer is niet alleen bereid, maar in staat dit waar te maken." Dat zei voorzitter H. den Hartog van de Nederlandse vereniging van brand weercommandanten afdeling Zeeland zaterdag tijdens de druk bezochte na jaarsvergadering in de bedrijfskantine van Total BV. Discutabele blusmiddelen aan de kaak gesteld VLISSINGEN - Tijdens de najaars vergadering van de Nederlandse ver eniging van brandweercommandanten afdeling Zeeland, zaterdag in de kan tine van Total BV, heeft bestuurslid D. Taekema de discutabele blusmiddelen die in de handel zijn aan de kaak ge steld. Over bepaalde goedkeuringen v schillende merken had de heer Tae kema een uitvoerig stuk in een ANWB- blad gelezen en hij vroeg zich naarstig af. ..hoe die lui aan al die goedkeuringen voor die middelen komen." geplaatst, terwijl een brandweerman, die beslist de helpende hand zal hebben geboden, naar de achtergrond is ver- wdzen." vond men. Inspecteur Van IJ zerloo stelde de aanwezigen gerust. ..dat de zaak aanhangig wordt gemaakt." Voor het begin van de najaarsvergader ing kreeg het uitgebreide gezelschap een introductiefïlm over Total te zien, waarna men per bus een rondrit over het Total-terrein maakte. Daarbij kreeg men op de trainingsplaats een blusde monstratie van de bedrijfsbrandweer van Total voorgeschoteld i J' 97.000 en voor de zuive- ringstaak een nadelig saldo aan van ruim vijl' ion. De reserves geven echter een toename te zien van ruim twee ton, mede als gevolg van de gunstige reke ning van 1975: voorgesteld wordt reser ves toe te voegen aan het fonds voor sneeuw- en gladheidsbestrljding. on derhoud van machines, delfmachinesen traktorenen het l'onds voor slijtlagen op qaurtaire en niet-planwegen. Voor de slijtlagen denkt men aan twee jaar ƒ72.000. waarvan hel aandeel van vol gend jaar in ieder geval zal worden 'op gesoupeerd' in de sfeer van de kapitaalswerken denkt het dagelijks bestuur van net Thoolse waterschap aan twee projec ten: de verbetering' van drie quartaire we gen. namelijk de Schoondorpseweg, de Brijhoekseweg en de Hartogweg over een totale lengte van ruim 4.6 kilometer, waarvoor de begroting een raming van ruim zeven ton staat: de uitvoering van de laatste fase van de boord voorzieningen aan grote water leidingen. waarvoor ongeveer een ton op de begroting is gezet. Meer uitkeringen Het waterschapsbestuur maakt de al gemene vergadering duidelijk, dat het gunstige begrotingsbeeld mede tot stand is gekomen als gevolg van een aanzienlijk hogere opbrengst via de 'doeluitkeringen'. Die inkomstenpost kan in 1977 met in totaal 75.000 worden opgevoerd. Dat komt door een verhoging van rond de 30.000 van de uitkering op het onder houd der zeeweringen, een kleine ver hoging voor de bijdrage in de waterbe heersing en een aanzienlijke vermeer dering van de uitkering volgens de Wet uitkeringen wegen voor het onderhoud van de quartaire wegen, namelijk 43.000. Behalve een verhoging tn de aan schenken vóór de komende feest dagen." vroeg hij verder. „Met bijvoor beeld SintrNicolaas zullen velen er in trappen en misschien wel een verkeerd apparaat kopen." nog. dat wat betreft de parate diensten goede onderlinge afspraken worden gemaakt bij. zaken als rampenbestrij ding en hulpverlening. In dat verband haalde hij de overeen- Voorzitier H. den Hartog bracht onder komst aan tussen gemeenten en rijks- meer naar voren, dat aan bepaalde za ken de minimumeisen worden gesteld, terwijl inspecteur M. van IJzerloo voor Brabant en Zeeland aanvulde, dat de commissie een plan zogenaamde rijkskeur er zorg voor moet dragen datzo'n apparaat technisch vei lig is, „maar dat het absoluut niets zegt sie de r< waterstaat om bij ongevallen en rampen op de Schelde adequaat te kunnen sa menwerken. Hij herinnerde eraan, dat 'n de Rijn- Schelde heelt afgewerkt en dat het in de bedoeling ligt. dat een andere over de bluscapaciteit.' De heer Taekema „Dat is het nou juist. n de waterwegen gaat rege len. Deinspecleurbenadruktedaihei i wezen nog ontwerp-regelingen zijn. het gaat mij om de vulling. Ik zie hierin waarvan de details nog uitgevoerd moe een taak voor de brandweer - mogelijk ten worden. „Het allerbelangrijkste is, door middel van het brandweerpreven- dat alles goed op elkaar wordt, afge- tiemannetje- om hierop te wijzen, want stemd." zei de heer Van IJzerloo' Naar aanleiding van een opmerking, zei inspecteur Van IJzerloo verder, dat politie - door middel van vertekende advertenties - het werk van de brand weer niet moet bagatelliseren. - „Op die wervingsad verten lies wordt in ding gereed kunt hebben en de deksel sommige gevallen de politieman bij het redden van een önd te water of iets der gelijks nadrukkelijk op de voorgrond straks gaan de mensen een verkeerd apparaat kopen, dat in geval van nood nauwelijks of niet werkt." Inspeel,eur Van IJzerloo wenste er nog aan t oe le voegen: ..Ik ben van mening, datje beter de tuinslag op de walerlei- bii de vetpan bij de hand Reuzentransport aangekomen bij NSM in Sluiskil VLISSINGEN - Om het onderlinge contact wat nauwer aan te halen heeft eenaanlal medewerkers van het Ad ministratief Dienstencentrum Zeeland zaterdag een viswedstrijd gehouden op de Oosterschclde. Een en an der was georganiseerd door de heer A. van den Dool uit Souburg, samen met nog drie - op het vissen beluste - collega's. De heer Van den Dool, desgevraagd na alloop van de wed- slrijd: „Wc hebben bij het ADZ geen personeelsvereni ging. Om zoiets te stimuleren hebben we met z'n vieren v oor de medewerkers, ook van dependances uit Goes en Temeuzen. een viswedstrijd op poten gezel, die prima is verlopen. Er zijn al weer wensen binnengekomen om het binnenkort eens te herhalen". Mogelijk, zo liet hij weten, komt er door deze activiteiten nog weieens een perso neelsvereniging van de grond. Met 23 deelnemers vertrok het gezelschap zaterdagmor gen uit Tholen met een visboot de Oosterschelde op. Be- houdens wat schar en wijting werd niet veel aan de haak geslagen. Nota bene de organisator Van den Dool werd eerste met tien gevangen visjes. Tweede werd de heer G. Koens uit Cadzand en derde K. Hertmon uit. Aardenburg. De poedelprijs was voor mevrouw Wetsmaas uit Arne- muiden. Er werd zaterdag gevist van ongeveer 10 uur 's morgens tot half vier in de middag. Tussendoor werd door de visenthousiastelingen een lunch gebruikt. rijdagavond is een reu ken absorptiekolom inet SLUISKIL - V een lengte van ruim 63 meter en een totaal gewicht van 360.000 kilo) aange komen bij de Nederlandse Stikstol Maatschappij in Sluiskil. Woensdag vertrok hel transport, op twee pontons en voortgetrokken door twee sleepbo ten, vanuit Goes. De absorptiekolom is vervaardigd bij de apparaten- en kelel- i'abriek AKI-' in Goes. In Kats. bij de Combinatie Oosterscnel- de. werd de kolom op een andere ponton gehesen. Daarna ging het via het Veerse Meer. liet kanaal door Walcheren en de Westersclielde richting Sluiskil, waar het transport omstreeks hall'negen vrij dagavond arriveerde. Het weekeinde lag de ponton met de absorptiekolom algemeerd aan de kade tegenover de NSM-fabriek. Vandaag, maandag, wordt de kolom overgebracht naar het fabrieksterrein. Dinsdag en woensdag vindt daar de voorbereiding van de montage plaats. De kolom wordt don derdag op z'n plaats gezet. De absorp tiekolom is bestemd voor de produktie van salpeterzuur. De kolom is vervaar digd van roest-vrij staal. De uitwendige diameter is 5.80 meter. De kolom ligt momenteel op een meerassige wagen, die op de ponton staat. Op die wijze wordt het gevaarte het fabrieksterrein opgereden Het totaal lij-gewicht be draagt zo n 450.000 kilogram iSlul van pug- ll De lieer Scnepers Kantte zien nadi ukke- lijk tegen 'duidelijk misbruik van ons systeem van sociale zekerheid, dal met mag ondergraven. Maar hij nam het niemand kwalijk, 'dat hij zo maar met bereid is tegen een lager loon een werk kring te accepteren buiten een eerder door een hem uilgeoelend beroep of in dlwijking van een genoten opleiding". Tegenover de enkele werklozen, die on redelijke eisen stellen oi nusbmik ma ken van sociale voorzieningen slaan er duizenden, die bereid zijn aistand te doen van een deel van hun verworven rechten om toch vooral maar weer aan het werk te kunnen'. Hij gal Hiervan een voorbeeld: In een vergadering van een van tie Zeeuwse gewestelijke arbeidsbureaus kwamen II gevallen aan de orde voor loonsuppletie voor werklozen, die be reid zijn tegen een lager loon te gaan werken dan eerst verdiend, waarop dan een tijdelijke en aflopende aanvul ling kan worden gegeven. Aan de band van cijfers toonde de lieer Schepers aan dat deze werklozen allen bereid waren werk te aanvaarden waarbij zij minder gingen verdienen dan iu hun vorige be trekking: 'Elf aanvragen in één vergadering, dat oe'.r.-,<aanvragen dan er m een neei jaar aan berichten uitgegaan waren overnet weigeren van passende arbeid door werklozen!', riep de neer Schepers uit, I)roe rig De situatie iu de bouwwereld besjrre- kende kwam hij lot hel functioneren van de G.A.B.'s: 'Het is toch wel een droevige zaak, dat het GAB Temeuzen er aan meewerkt dat via een omweg Joegoslaven en Ieren voor DOW komen werken, terwijl er Ne derlanders ontslagen werden. Maar die Joegoslaven en Ieren weken dan ook ruim 55 uur per week, ook op zaterdag en zondag. De arbeidsinspectie maakte in dit geval proces-verbaal op wegens overtreding van c.a.o. en arbeidswet, en de ontslagen Nederlandse werknemers zochten een 'frissere baan' op' Hel milieu De voorzitter van net NVV m Zeeland spraak ook zijn verontrusung uit over liet milieubeleid in deze provincie, Hij bracht in nerinnenng wat nij noemde 'het gesol metarsenicum-houdend afval van de NSM. de moeilijkheden bij Cm- son in Breskens. de ernstige overlast die de CSM de bewoners van Sas van Gent bezorgde en de vreemde gang van zaken ten aanzien van de alval van de natzuur- fabriek van Hoechsl". Hij vondheteen 'teken aan dewand'dal de inspecteur voor de milieuhygiëne in Zeeland al herhaaldelijk bij de Kroon beroep heelt aangetekend: 'Dat duidt ex- op dat de provinciale en/of gemeente lijke overheden m Zeeland op milieuge bied op zijn minst een aanvechtbaar be leid voeren. Van ons mag die milieu- inspecteur genist een 'dienstklopper' zijn, want voor zulke dienstkloppers nebben wij waardering'. De heer Sche pers stelde dat naar zijn mening de mi lieuverontreiniging in Zeeland vormen heelt aangenomen, die het ontoelaat bare dicht benaderen, en vond een te rugdringend beleid zonder meer gebo den. Ook uitte hij kntiek op de verschil len van de menmg tussen arbeidsin spectie en inspectie milieuhygiëne: 'Wij mogen eisen dat deze twee instanties in goed samenspel de belangen van bevol king en werknemers zullen behartigen'. De heer Schepers wees er op dat Cruson werd gesloten en het 'de CSM geruime tijd werd toegestaan zonder de vereiste vergunning de bewoners last te bezor gen. Waarom? Omdat Cruson een klein bedriji is en de CSM een groot bedrijf'? Ol is men bezweken voor de chantage. verdelingsverordening van 33 procentis aan Tholen bovendien 30 kilometerweg meer voor vergoeding aangewezen. „Deze verruiming zou nog wel eens gun- I sliger kunnen uitvallen dan thans u aangenomen maar het leek ons beter de uiterste voorzichtigheid In acht te ne men". aldus de begrotingsbrief. Ten aanzien van de calamiteuze water keringen zegt men nog. dat g.s. positiei hebben gereageerd op het bezwaar tegen de pachtwaarde van de waterke ring Scherpenisse. Het gevolg is. dat de pachtwaarde met bijna 40.000 is te- ruggegebracht to 188.000. Als gevolg van mutaties zijn ook de personeelskos ten minder sterk gestegen dan voor- gaandejaren. Hetdagelijks bestuur laat nog weten, dat nog geen rekening is ge houden met de opheffing van de wet op de calamiteuze polders, „omdat op dit punt de jiuste informatie nog ont breekt." Opheffing van die wet zou voor het Thoolse waterschap tot een nadelig verschil vanongeveer 15.000 leiden, dat uit de post onvoorzien opgevangen kan worden, zo zegt men. Aan de orde komt tijdens de vergader ing onder meer nog het voorstel omd e heer M. J. Gifjam - nu waarnemend hoofd van de technische dienst - te be nomen tot als opvolger van de heer J. C Jagf, die in februari met pensioen gaat. uatae sluiting van de CSM tot nog meer overlast zou leiden? Wij weten net met en onthouden ons van oordeel. Maar de vraagtekens worden wel groter!', aldus de heer Schepers. Werkgelegen hei <1 Sprekende over de werkgelegenheidssi tuatie in Zeeland constateerde hij dat luer voor de mannen althans het werk loosheidscijfer al geruime tijd lager ligt dan hetlandelijk gemiddelde. Hij had er waardering voor dat de Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt zich bereid had getoond naar aanleiding van het rap port van de Bouwvakbonden over de problemen die bij bepaalde beroeps groepen kunnen gaan optreden bij aan vang van de Oosterscheldewerken een onderzoek in te stellen. Hij meende dat ondanks de ontwikke lingen in de scheepsbouw waar de per soneelsbezetting met 307? zal moeten verminderen, er voor De Schelde in Vlissingen op korte tennijn geen in grijpende gevolgen zullen zijn. 'Ander zijds moet er rekening mee worden ge houden dat bij de verdeling van de be schikbare werkgelegenheid ook van de Zeeuwen een stuk solidariteit zal wor den gevraagd', aldus voorzitter Sche pers van NVV Zeeland. Zuiveringsheffing Tholen 37 per inwonerequivalent THOLEN - Als de algemene vergade- j ringermee akkoord gaat, zal de veront reinigingsheffing in het waterschap! Tholen met ingang van 197" worden bepaald op/ 37 per inwonerequivalenl Dat is één gulden hoger dan dit jaar Aldus blijkt uiteen voorstel, dat aan de orde komt tijdens de waterschapsver gadering op 23 november. Het dagelijks bestuur wijst erop, dat in 1975 begonnen werd met 26 per inwo nerequivalent. De verhoging van dit I jaar was met name het gevolg van een verlaging van het aantal inwoner- j equivalenten van 25.000 tot20.000. Voor 1977 komt men in het waterschap aan 20.000 inwonerequivalenten, door toe name van het aantal woningen en door j meer exact cijfermateriaal, aldus het waterschapsbestuur. De totale zuiveringskosten belopen vol gend jaar 777.000. Men tekent daarbij aan. „Hoewel een verhoging met één gulden binnen de perken blijft, moeten wij toch ons standpunt handhaven, dat met dit bedrag de grens waarbinnen van een redelijke aanslag kan worden ge- I, sproken, ruimschoots is overschreden." Men blijft hopen op het doorvoeren van een maximum in de aanslagregeling door het rijk. „al lijkt hiervan in de na bije toekomst nog geen sprake," zo wordt gezegd. Verwacht wordt, dat in 1977 voorstellen gedaan kunnen worden over de over name van de zuiveringsinstallaties in de gemeenten Tholen en SintrPhihpsland. Voor Tholen wordt daarbij gedacht aan een onderhandse geldlening van ƒ1.5 miljoen. Duits motorschip bij Tholen vast THOLEN - Zondagmorgen omstreeks 11.00 uur strandde op de Oosterschelde ter hoogte van Tholen het Weslduitse motorschip 'Dachmar' (715 brt), gela den met 530 ton ijzer. De Dachmar was onderweg van Duisberg naar Antwer pen. Kort na de stranding begon het schip 1 nabij ruim 3 te plooien waardoor lek kage optrad. Met behulp van de pompen van sleepboot Coby M. van Willem Mul ler bv te Temeuzen kon men de zaak redden. Zondagavond tegen 18.00 uur wist deze sleepboot met behulp van de sleepboot Anjo van dezelfde maat- 1 schappij de 'Dachmar' vlot te trekken. Vandaag - maandag - wordt in de haven van Tholen de lading overgesla gen in een ander schip waarna de 'Dachmar' naar een werf zal worden ge bracht ter reparatie. I ADVERTENT IE I hebben wij ze weer in huis BARTON GUESTIER Plein 1940 - Middelburg tel. 12769

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2