KORT OFFENSIEF GAF TERNEUZEN ZEGE OP AXEL Beestachtige toeschouwer PZC/sport 16 ZEEUWSE VOETBALCLUBS DOEN 16 DECEMBER UITSPRAAK OVER FINANCIERING BONDSBUREAU Rudy Steel: „De beste niet altijd te winnen" hoeft NA FASCINERENDE STRIJD Johan Kijne won in Heerjansdam MAANDAG 15 NOVEMBER 1976 HEIKANT-Voor de tweede maal in vrij korte tijd heeft Zeelands topatleet Piet Vonck dicht bij huis zijn meerdere moeten erken nen in zijn Belgisch opponent Eric Gijselinck uit Vlierzele. Eerst moest Vonck zich gewonnen geven tijdens de halve marathon in Hulst, gistermiddag was de 30-jarige Belgische ex-redacteur van een specialistisch dagblad voor de bouwnijverheid sterker tij dens de Heidecross in Voncks geboortedorp Heikant, waar zoals gebruikelijk voor dit evement een invasie van onze zuiderburen te beleven was. Vonck en Gijselinck leverden een fascinerend tweegevecht, waarin elke poging van de één om definitief een 'gat' te slaan door de ander onverbiddellijk teniet gedaan werd, waarna de in het crossen sterkere sprinter Gijselinck in de laatste honderd meter een onoverbrugbare kloof van twee meter sloeg. sclie journalistcnbestaan geen brood meer te hebben gezien, had veel lof voor Piet Vonck. „Piet is geweldig hard", verzekerdehij. „Hel iseen van de meest wilskrachtige lopers, die ik ken. Hij wist, dal hij in de eindsprint kansloos tegen me is, maar toch gaat hij die fi nish keihard met me aan". Halverwege had vooral Gijselinck er zwaar aan ge trokken om Meijers achteruil te zetten. „Dat lukte, want ik loop liever man tegen man". Bij de jeugd bleef het merendeel van de mogelijke overwinningen aan de Neder landse kant van de grens, Zoals gebrui kelijk wonnen Evert Ivens van RKHAV en Jacolies van Gastel van Delta Sport Zierikzee bij de pupillen Celine van de Berg van Zeeland Sport Vlissingen en Kees Goossen van AV '56 deden het zelfde bij de D-junioren. al moest de Goese atleet fel vechten om Rudi Baert van St. Michel uit Tourcoing van zich af te houden. Ingrid de Nijs van RKHA- Vnfinishle met grote voorsprong bij de B-meisjes, zusje Margot idem bij de C-meisjes. waarna achter haar Connie Gijsbertse van Zeeland Sport in een felle eindsprint de tweede plaats opeis te, en Karin de Nijs moest zich flink in spannen bij de dames en A-meisjes om de uitstekend lopende Roosendaalse Tineke Kluft van THOR van zich af te houden. De Bart: sneller Een schitterende zege was er van Jan de Baert van AV '56 bij de A-jongens. „Sinds een maand heb ik een nieuwe trainer. Piet Verbeek van mijn club. Vorig jaar legde ik de nadruk op duur- lopcn. nu meer op snelheid. Met liet ge volg, dat ik bij de start al een voor sprong had", legde De Bart uit. er aan toevoegend: „Hel ging hier in Heikant buitengewoon goed. Ik kon steeds een goed tempo onderhouden. De man die me in de Boulevardloop in Vlissingen versloeg, werd nu zesde. Ver achter me". Middelburger Kim Reynierse raakte in de eindsprint zijn tweede plaats kwijt, maar toen had de Dynamo-junior zijn felle strijd om de eerste plaats met de Belg Mario van de Vijvere uit Gent al verloren, „In de voorlaatste bocht wilde ik mijn tegenstander voorbijgaan, maar ik verslikte me in die hoek", liet Rey nierse weten. Weinig plezier Henk Lindner van Marathon Vlissin gen kijtk met weinig plezier op deze Heidecross terug. De talentvolle B-junior gaf de zege zonder meer ca deau aan Chris Verbeek van AC Waas land uit Sint-Xiklaas. „Ik heb stom ge lopen", constateerde Lindner na af- HEERJANSDAM - Johan Kijne (Metroi heeft zaterdag een 20-kilometerloop in Heerjansdam gewonnen. Kijne bleef Leo Kneppers (N'oordkop, Den Helderl acht seconden voor. Kort na de start ontsxtond er al een kopgroepje met Kijne, Kneppers en Johan Valentijn. Na vijftien kilometer nam Kneppers een voorsprong van tachtig meter. Kijne zette daarop de achtervolging in, haalde Knappers in en finishte met kleine voorsprong. De uitslag: 1 Johan Kijne (Rotterdam) 1 02.23. 2 Leo Kneppers (Den Helden 1.02.31: 3 Johan Valentijn (Naaldwijk) 1 03,04:4 Wlm Smit (Waalslandi 1.04.02; 5 Gerard van der Ham (Leiden 11.04,12. loop. „Verbeek verhoogde liet tempo en ik ging hem niet achterna. Het was ronduit stom". De Vlissingcr probeerde nog wel met een verschrikkelijke eind sprint zijn foutnte herstellen, maar verder dan het rechteroor van de Belg kwam hij niet. Op de uitslagen komen we in de vol gende editie terug. VAN 0PD0RP VERVING WEER ZWARTKRUIS VLAARDINGEN' - Opnieuw moest Henk van Opdorp uit Hoogland bij de voetbalvereniging Spakenburg als ver vanger van Jan Zwartkruis optreden. De pas lot kapitein bevorderde lucht machtofficier meldde zich ziek. Zwart kruis. die het als interimcoach van het Nederlands elftal erg druk heeft gehad, tobt met darmklachten. Van Opdorp kreeg een. telefonische noodkreet of hij Spakenburg wilde begeleiden in de strijd tegen de Zwaluwen, die overigens met 0-1 werd verloren HAAGSE SUPPORTERS GEARRESTEERD DEN HAAG lANPi - De Kerkraadse po litie heelt zondag tijdens de wedstrijd Roda JC - FC Den Haag drie Haagse supporters gearresteerd. Zij werden per overvalwagen naar het politiebureau overgebracht, waar proces-verbaai tegen hen werd opgemaakt. Na de tweede treffer van Roda was tussen Kerkraadse en Haagse supporters een grote vechtpartij uitgebroken, die door de politie na de drie arrestaties werd ge sust. Voor de ontmoeting had de politie al twee fielskettingen van Haagse sup porters in beslag genomen. VLISSINGEN - De Zeeuwse voetbalverenigingen zijn uitgenodigd door het be- van twee gulden per lid per jaar en dat laatste dan voor een periode van maximaal stuur van de KNVB-afdeling Zeeland om op donderdagavond 16 december in Goes acht jaar een uitspraak te doen om eindelijk tc komen tot een regeling voor de financiering Het afdelingsbestuur toont dan tussendoor nog even aan. dat een vereniging, die van bet verbouwde bondskantoor aan het Molenwater in Middelburg. Voor die over een periode van zeven of acht jaar twee gulden per lid betaalt, niet persé avond is een buitengewone ledenvergadering uitgeschreven met als enige agen- zoveel meer hoeft te betalen als een vereniging, die ineens tien gulden stort, dapunt de financiering van dat bondsbureau. Die vereniging moet dan natuurlijk wel zo'n bedrag in kas hebben, want het Zeeuwse afdelingsbestuur stelt zich voor, dat de vereniging, die in termijn betaalt Met een uitgebreide toelichting en een overvloed aan cijfermateriaal (precies zoals een bedrag op een spaarbankboekje kan zetten, zodat er rente gemaakt wordt. Hoe Middelburg-voorzitter Kees de Keijzer dat al vroeg tijdens de algemene vergader- het ook zij. hetziet er naar uit. dat op 16 december eindelijk beslist gaat worden hoe ing op 30 oktober) is nu een voorstel gedaan waarin de verenigingen de vnje keus het bondsbureau van de Zeeuwse voetbalbond gefinancierd gaat worden. Het ziet wordt gelaten. Ofwel de verenigingen dragen tien gulden per lid ineens bij in het er gezien de geluiden op 30 oktober jongstleden ook naar uit. dat dat veelal zal financieringstekort van twee ton, ofwel de verenigingen beslissen tot een bijdrage -rebeureh door een storting van tien gulden per lid ineens. Voncks clubgenoot Jo Schout snelde, overigens op eerbiedige afstand van hel leidende duo, naar een uitstekende derde plaats, na halverwege de circa acht kilometer de Belg Karei Meijers te hebben achterhaald. Deze Belg was aanvankelijk met Gijselinck en Vonck meegegaan, maar moest afhaken toen het tempo hem te machtig werd. Vrij snel werd Meijers daarna achterhaald door Jo Schout, die in de slotfase ruim een kwart minuut op zijn voornaamste tegenstander in deze Heidecross uitliep. Overigens moest Meijers wel zijn tol be talen voor een overdaad aan wedstrij den in de afgelopen week. Uiteraard nestelden Vonck en Gijse linck zich al in de eerste ronde %>an 1000 meter aan de kop van het peloton van ruim honderd lopers, waarin Cor Vriend van PSV Eindhoven (hij moest in ver band met darmstoornissen voor onder zoek naar het ziekenhuisi ontbraken. Karei Meijers kon aanvankelijk goed meekomen. Jo Schout forceerde zich nieten bleef na drie rondjes een meter o) veertig achter het leidende trio 'han gen'. Daarna volgden de Belgen Fran cois Wouters en Raf van Dorpen, met wie de Thoolse atleet Marien van Prooijen. die hier voor het eerst meeliep «„Anders had ik steeds om deze tijd griep") een fel gevecht om de zesde plaats voerde, dat hij in de laatste ronde in zijn voordeel besliste. Nadat Meijers bij de koplopers had moeten lossen, streden Vonck en Gijse linck fel om een kleine kostbare voor sprong. Voor beiden was het tevergeefs. Toen het op de eindspnntaankwam was de uitslag eigenlijk reeds te voorspellen. Piet Vonck struikelde weliswaar luttele meters voor de finish, maar de man uit Vlierzele lag op dat moment reeds in winnende positie. als ik aan wilde zetten, gleed ik weg" De klemc atleet erkende overigens ruiter lijk, dat de spikes niet de oorzaak vorm den van zijn verlies. „Gijselinck loopt sterker dan andere jaren, hoewel ik hem op de baan al een paar keer verslagen heb. Natuurlijk heb ik geprobeerd om weg te komen, maar Gijselinck kon steeds het kleine gaatje dichtlopen" Op zijn beurt deed ook de Belg verschil lende pogingen om weg te komen. „In de voorlaatste ronde", verzekerde de sym pathieke loper uit Vlierzele, „heb ik fel getracht om Vonck te lossen. Vonck riep nog. dat deze poging te vroeg gewaagd was. voor mij dus een teken, dat het een goede poging was. maar Vonck slaagt er toch om zich aan me vast te klampen. Hij liep zo dicht op me. dat hij met een spike-punt in mijn hiel sloeg, zodanig dat het bloedde Maar het kwam ook wel door het hobbelige terrein, denk ik". Gijselinck, die vandaag bij een nieuwe werkgever begonnen is na in liet Belgi- Korte punten Mismoedig keek Vonck een kwartiertje na de race naar zijn spikes. „De punten waren te kort", liet hij weten, „elke keer PIET VONCK TERNEUZEN - In het Zuidersportpark was zondagmiddag tijdens het treffen Terneuzen - Axel één toeschouwer, die zich beestachtig gedroeg. Dat kon ook moeilijk anders want die Axel-supporter behoort niet tot het mensenras. Deze Dalma- tier was zondag gehuld in een oranje shirt en witte broek en rende vlak voor de wedstrijd nog even het veld op om 'zijn' j formatie Axel aan te moedigen. neuzense aanval erg goed. Er werd fel gevoetbald en de combinaties die op de grasmat werden gelegd waren feil loos. Een kwartier lang demonstreerde Terneuzen datgene wat in het verle den te vaak ontbrak: inzet. In de eerste helit was de ploeg daar niet aan toe gekomen. Individueel be schikt Terneuzen over technisch be tere spelers dan Axel. Maar de acties zijn duidelijk te egoïstisch en vooral met erg effectief. Axel had dan ook weinig moeite om de aanvallen af te breken, ook al ging dat ai en toe gep aard met erg veel overtredingen. Axel was de enige ploeg die zich kansen creëerde.Vooral Wim v. Gink. de ab solute uitblinker, kwam veel vuldig ver en gevaarlijk op zonder dat hij serieus werd aangevallen Nadat Dick de Pooter in de tweede minuut tegen de paal had gescholen, moesten de naar schatting 2500 toeschouwers tot de dertigste minuut wachten voordat er weer een bedreiging op het doel ont stond Dat was een vlammend af standsschot van Tony Shields, dat net naast. ging. In de 38-ste mmuut was Axel zeer dicht bij een treffer. Wim van Gink was weer eens ver opgerukt en zette bekwaam voor op Staf Martens, die buiten het bereik van doelman Jan Rietdijk tegen de kruising van paal en lat kopte. Furieus Na de rust startte Terneuzen furieus en in hel begin resulteerde dat dan ook in de voor Axel fatale treffer. De equipe van Rudy Steel was volkomen overbluft en leek te worden wegges peeld, met name omdat Terneuzen duidelijk meer vat op het spel kreeg en de zaak dirigeerde. Nadat Franz van der Pijl in de vierde minuut een officiële waarschuwing had gekregen wegens spelbederf en Renéde Neve in het veld wasgekomen voor Jan Kolijn kreeg Terneuzen in de zeventiende minuut een schitterende kans op de - op dat moment - verdiende tweede goal. Henk van der Meyden. die zondag ze- kerniet foutloos rondkwam, legde Bo- gaerdt neer op de rand van het straf schopgebied. Jan de Block zette zich achter de bal en schoot loepzuiver over de muur tegen de deklat Even later zou De Block ernstig geblesseerd ra ken toen Wim van Gink hem wat onge lukkig tegen zijn enkel trapte. Het be-, tekende nog meer ruimte voor Van Gink en de afwachtende houding van Hanne van der Hooft om de hinkende De Block te wisselen zorgde voor een fikse bloeddrukverhoging bij de Terneuzen-aanhang. Binnen tien mi nuten ontstonden erdoor de stuwende invloed van Van Gink diverse gevaar lijke kansen voor Axei. Waarom wachtte Van der Hooft zo lang? De Temeuzen-trainer „Jan de Block is nogal snel aangeslagen. Ik wilde even wachten met wisselen, omdat hij er misschien wel overheen zou komen." Even later moest er toch gewisseld worden en kwam de 16-jarige Ronald Breepoel binnen de lijnen. Vooral dooi TERNEUZEN - Slechts een kwartier heeft Terneuzen zondag tegen Axel laten zien dat de ploeg best tot iets con structiefs in staat is. Het was net voldoende, want in dat kwartier frommelde de for matie van Hanne van der Hooft een bal langs doelman Piet Verpoorte. Het doelpunt was beslissend. Na een uiterst matige eerste helft en een fu rieus Axel-offensief in het laatste kwartier bleef de score gehandhaafd en behaalde Terneuzen toch wel wat for tuinlijk de volle buit binnen. Een beetje mistroostig merkte Axel- trainer Rudv Steel na afloop op: „Zo zie je dat niet altijd de beste ploeg hoeft te winnen, maar ze zeggen dat dat juist liet mooie van voetbal is." Schoonheid die in het Axel-kamp in ieder geval niet bijzonder hoog ge waardeerd werd. want ondanks een bijna voortdurend overw icht slaagde de ploeg er weer niet in een uit- overwinning te veroveren. Steel: „Dit was weer een mooi voorbeeld van de moeilijkheid om een uitwedstrijd te winnen. Maar het publiek heeft in ie der geval een leuke wedstrijd gezien." Hanne van der Hooft klampte zich vast aan de opmerking. „Wij hebben twee punten behaald." De Temeuzen-trainer liet zich maar moei lijk verleiden tot filosofieën „We heb ben eenjongteam.dat wasduidelijk te zien We missen duidelijk de routine die Axel wel heelt Als ik een objec tieve toeschouwer was. zou ik moeten zeggen dat een gelijkspel een betere uilslag geweest zou zijn. Maar wij heb ben nu eenmaal de punten gepakt." Steel vond dat Axel in ieder geval be wezen had geen 'boerenkool-voetbal' te spelen. Van der Hooft: „Die uitspra ken over boerenkool-voetbal heb ik nooit gedaan. Ik heb altijd gezegd dat Axel een goede ploeg heeft en vandaag hebben ze dat weer bewezen." stelde de tevreden Van der Hooft. Hoog niveau Terneuzen speelde niet zo erg lang op een hoog niveau. Direct na de hervat ting echter draaide de ploeg uitste kend en werd er ook onmiddellijk ge scoord. Doelman Piet Verpoorte werd al in de eerste seconden geconfron teerd met een verraderlijk draaiende voorzet van Alex Dehulster, die hij met de grootst mogelijke moeite tot corner kon verwerken. Jan de Block belastte zich daarmee en de inswin ger belandde in het centrum van 't doel, waar de uitblinker van Terneu zen Frank Bogaerdt vanuit 'n kluwen Axel-verdedigers het beslissende tikje gaf. Vanaf dat doelpunt draaide de Ter- het grandioze ingrijpen van doelman Rietdijk bleef de gelijkmaker uit, want de verdediging liet zich terugdringen tot de zestien-meterlijn en van koel bloedig uitverdedigen was geen sprake meer. Axel kon daardoor tot het laatste fluitsignaal van de ietwat mistig leidende arbiter Van Dijk. die bovendien geen seconde van de vijl -minuten blessuretijd bijtrok, Terneu zen onder druk zetten. Het doelpunt bleef uit. Het korte, maar hevige Terneuzen- offensief was net voldoende gew eest. „Door de individuele acties in de eer ste helft houden wel altijd wat sloom over voor de tweede helft. We hebben nu eenmaal toch een goeie conditie", zei Van der Hooft. Terneuzen moet echter tot veel meer in staat zijn. Zondagmiddag liet de ploeg, jammer genoeg veel te kortstondig, zien welke capaciteiten er in deze formatie schuilgaan. Foto: De Axel-defensie moet handelend optreden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 16