Met King de natuur in. Na nieuwbouwprogramma scholen komt de renovatie aan de beurt L. Geschiere nam afscheid van De Casembrootschool in Goes Bestelbon pil p-5 Wusml Zeeuws-Vlaanderen ONDERWIJSINSPECTRICE DRS W. P. BOUWMAN BIJ OPENING SCHOOL 'DE WELLE'KRUININGEN: ADJUNCT-DIRECTEUR GAAT MET PENSIOEN SJC hoopt op gemeenten bij opzetten jongerenwerk ZATERDAG 13 NOVEMBER 1976 GEEN RUST IN HET ONDERWIJS KRUININGEN - 'Nog een jaar of twee en dan is veertig procent van de lagere scholen in de inspectie Goes ver nieuwd. Ik verwacht dat er na die twee jaar niet veel nieuwe scholen meer geopend zullen worden. Aan te nemen valt dat tegen die tijd alle te vervangen gebouwen ook inderdaad vervangen zijn en bovendien stijgt het aantal leer lingen minder snel door de vermin- Stichting Opbouw niet eens met beslotenheid zwembadcommissie GOES - Het bestuur van de stichting Opbouw West Zuid-Beveland heeft in een brief aan het gemeentebestuur van Borsele zijn verbazing erover uitge sproken dat de zwembadcommissie, die b. en w. hebben ingesteld, besloten is. Deze commissie is ingesteld om de mogelijkheden van de bouw van een tweede zwembad in de gemeente te on derzoeken. Het verbaast het bestuur van de stich ting dat een commissie, die op aandrin gen en met medewerking van de bevol king werd opgericht, volledig besloten is en waarbij de dame en de twee heren, die de bevolking vertegenwoordigen, zwijgplicht werd opgelegd. Namens het bestuur stelt voorzitter Ph. J. M. Ponte nagel dit te betreuren en hij verzoekt de Borselse gemeenteraad voor dergelijke commissies de noodzaak tot openbaar heid te erkennen. Verder schrijft de voorzitter van de stichting Opbouw de samenstelling van de commissie enigs zins te kunnen onderschrijven, maar dat het bestuur een ruimere vertegenwoor diging van de bevolking - de zwemver eniging LEE - wenselijk acht Het schrijven van deze brief is besloten op de vorige bestuursvergadering. Toen stond op de agenda dat het bestuurslid mevrouw Kloek, die namens de stich ting zitting in de zwembadcommissie heeft, mededelingen zou doen over de werkzaamhedden van de commissie. Zij kon dit echter niet doen, omdat de commissie besloten is. Wethouder P. L. Peeters legde de vergadering nog uit dat adviescommissies in Borsele steeds be sloten zijn en dat de leden ervan een zwijgplicht hebben. Het bestuur van de stichting Opbouw komt dinsdagavond opnieuw bijeen. Op de agenda staan onder meer de behan deling van de begroting voor volgend jaar en de bespreking van een boekje dat de stichting gaat uitgeven om wat meer bekendheid te geven aan haar ac tiviteiten. De vergadering begint om acht uur in het kantoor van de stichting in Baarland. derde bevolkingsgroei. Het betekent echter niet dat we dan niets meer te doen hebben. We kunnen dan beginn- nen aan de gedeeltelijke aanpassing, reconstructie of renovatie van be staande schoolgebouwen'. Deze blik in de toekomst wierp onderwijsinspec- trice mevrouw drs. W. P. Bouwman vrijdagmorgen tijdens de opening van het nieuwe gebouw van de christelijke lagere school in Kruiningen. Mevrouw Bouwman vertelde dat deze lagere school de achtste is, die ditjaar in de inspectie Goes geopend wordt. In de zeven jaar dat ze inspectrice is, is het de 42-ste nieuwe school. 'Er zal geen rust komen nadat de voorlopig laatste nieuwe school zal zijn gebouwd. Dat kan niet in het onderwijs. Het wordt dan tijd om aandacht te besteden aan de ge bouwen, die nog wel in redelijk goede staat zijn. maar die qua bouw en inde ling niet al te best meer aansluiten bij de eisen, die het onderwijs er vandaag aan stelt', aldus mevrouw Bouwman. Ze vond het zaak om de onderwijskundige gebruikswaarde van de oudere school gebouwen eens onder de loep te nemen en de mogelijkheden af te tasten om die gebruikswaarde te verhogen. De on- derwijsinspectrice vertelde dat de eer ste voorstellen hiervoor al binnen zij n en dat die voorstellen in sommige gevallen financieel al gehonoreerd kunnen wor den. Wel waarschuwde ze er voor dat een en ander weloverwogen moet geschie den en niet overhaast moet worden. 'Renovatie van een schoolgebouw is niet het passen van een oude keet aan een school', zei ze. 'Maar het gaat om doordachte aanpassingen, die een we zenlijke verbetering van het onderwijs met zich mee kunnen brengen'. Mevrouw Bouwman opende de school aan de Slotstraat door de naam 'De Wel le' te onthullen. Die naam was ingezon den door mevrouw Van der meer. die daarvoor een exemplaar van de twee delige Van Dale ontving. Nadat het doek voor de naam van de school was weggetrokken hees een aantal school kinderen de vlaggen van Reimerswaal, Zeeland en Nederland. De fleurig uitge doste kinderen waren de genodigden in een vrolijke optocht van het dorpshuis in Kruiningen naar de school voorafge- gaan. ltjk geloop door hetgebouw voorkomen De lokalen zijn met vouwwanden afge scheiden van een grote gezellige ge meenschapsruimte. die ook weer met een vouwwand in twee kleinere ruimten kan worden verdeeld. Veel lof dus voor het gebouw, dat ontworpen is door de architecten Tuinhof en Wisse van het architectenbureau Steen Tuinhof in Vlissingen. Mevrouw Bouwman sprak bijvoorbeeld van een 'functioneel, mo dem en flexibel gebouw, waarin de on derwijsontwikkelingen niet belemmerd worden'. Ook had ze waardering voor de manier waarop het ontwerp tot stand gekomen is. Steeds overlegden de archi tecten met het onderwijsteam en wen sen werden zo mogelijk vlot ingewilligd. De naam van de school vond mevrouw Bouwman bijzonder goed gekozen. 'Ik hoop dat de onderwijskrachten van 'De Welle' erin zullen slagen de jeugd bij de levensbron te brengen'. Vrije mensen Woorden van gelijke strekking sprak de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. H. van de Repe. Hij sprak de hoop uit dat 'De Welle' een bron zal zijn, waaruit de kinderen kunnen putten voor hun kennis en hun vorming. 'Het gaat er niet alleen om de kinderen ken nis bij te brengen, maar we willen ze op deze school graag begeleiden in hun ontplooiing tot vrije mensen, die ook anderen hun vrijheid gunnen', aldus de heer van de Repe. 'We willen volop m deze tijd staan, zodat we geen eilland in de zee zijn. maar een bron op hetland'. De vice-voorzitter van het schoolbestuur, de lieer D. Boone, gaf een overzicht van de geschiedenis van debouw Hetoudeschoolwerdin 1972al afgekeurd, maar het was aanvankelijk niet eenvoudig om een urgentieverkla- ring te verkrijgen voor de nieuwbouw. Het bestuur had de school eigenlijk lie ver in hetbestemmingsplan 'Eendepoel' willen bouwen, maar de bouwplaats werd uiteindelijk het terrein waar de oude school gestaan heeft, omdat er wat problemen waren met de grondverwer ving in het bestemmingsplan. Over igens is het schoolbestuur nu dik tevre den met de plaats waar de school nu staat Uitvoerig dankte de heer Boone allen, die aan te totstandkoming van het schoolgebouw hebben meegewerkt. Schoolhoofd J. Sanderse noemde het een uitdaging om de mogelijkheden van het gebouw in het onderwijs uit te bui ten. Verder werden nog gelukwensen en complimenten uitgesproken door loco-burgemeester C. Slabbekoom van Reimerswaal, ds. H. Bossenbroek na mens de kerken in Kruiningen, archi tect Tuinhof mede namens de hoofd aannemers Poley en Fraanje, oud schoolhoofd Roosendaal en de heer Van Zoelen namens de vereniging voor protestants-christelijk onderwijs en de andere bijzondere scholen in Reimers waal. Op de foto: Een beeld van de receptie. VEEL GESCHENKEN EN WAARDERENDE WOORDEN OP DE AFSCHEIDSRECEPTIE Lof Na de openingshandeling was in de gemeenschapsruimte van het gebouw gelegenheid om een woordje te spre ken. De verschillende sprekers waren vol lof over het nieuwe schoolgebouw. Het gebouw staat op de plaats van de oude christelijke lagere school. Qua vormgeving past het met zijn vier pannendaken uitstekend in de bebou wing van de Slotstraat. Het gebouw telt vier lokalen. Doordat er twee ingangen, twee garderorbes en twee toiletten- groepen zijn wordt onnodig en hinder- GOES- De hccrL. Geschiere heeft vrij dag afscheid genomen van de christe lijke mavo Dc Casembrootschool in Goes. De bijzonder druk bezochte af scheidsbijeenkomst in het schoolge bouw aan de Beukenstraat betekende de afsluiting van een 46-jarige loop baan in het onderwijs. De heer Ge schiere is 31 jaar verbonden geweest aan De Casembrootschool. Hij was daar sinds 1968 adjunct-directeur. Tij dens de receptie kreeg de heer Ge schiere (hij gaat men pensioen) vele ge schenken aangeboden. Door tal van sprekers werd hem de nodige lef toege zwaaid. Katholiek vrouwengilde te Hulst bijeen HUI.ST - Onder leiding van mevrouw De Rechter namen bijna honderd leden van het Katholieke Vrouwengilde' van de afdeling Hulst deel aan de bijeen komst in Den Dullaert te Hulst. Daar hield drs A. Polspoel, pastoraal werker uit Breda, een lezing over 'De emotionele beleving en verwerking van verdriet bij rouw Spreker ging uit voerig in over het verdriet, dat ontstaat bij overlijden, het. tot werkloosheid ge doemd zijn, het leed bij scheiding en het invalide worden. Voorzitter J. van Usseldijk van het schoolbestuur bijvoorbeeld was een en al waardering voor de manier, waarop de scheldende adjunctrdirecteur erin was geslaagd de sympathie van de leer lingen te winnen. Volgens de heer Van IJsseldijk wist de heer Geschiere zijn in zet voor het onderwijs over te brengen op de leerlingen en ook op de overige leerkrachten. 'Vele jonge mensen zullen dankbaar zijn, dat uw pad hun pad heeft gekruist'. Hij schilderde de heer Ge schiere af als een 'man met een eigen stijl en een eigen mening, die zich altijd heeft weten aan te passen aan de on derwijsvernieuwingen'. Directeur C. Oosterom van De Casembrootschool meende, dat het afscheid van de heer Geschiere voor de school een hele ver andering teweeg zal brengen. 'U was voor onze school een meer dan ver trouwde figuur'. Hij noemde de vertrek kende adjunct-directeur 'een uitste kend leraar, die de jongelui tot goede resultaten wist te brengen'. Volgens school-directeur Oesterom droeg de heer Geschiere zijn leerlingen een bij zonder goed hart toe. 'U was altijd be reid hulp en steun te geven aan leerlin gen, die dreigden op het verkeerde spoor teraken' DeheerA. Jorritsma(hijsprak namens het hoofdbestuur en namens de afdeling Zeeland van de vereniging voor christelijke mavo) had ook alle bewon dering voor de manier waarop de heer Geschiere zich van zijn taak heeft ge kweten. 'U heeft een zeer grote plaats in het schoolleven ingenomen', consta teerde hij, De heer Jorritsma karakteri seerde de scheldende adjunktrdirecteur als een 'blijmoedig en opgeruimd man' Verder werden er onder meer waarder ende woorden gesproken door de heer F. Vos (namens de protestants christelijke regionale schoolraad voor Zeeland), oud-schooldirecteur H. C. van Donk en oud-collega Sinke. Tenslotte sprak de heer Geschiere een dankwoord. Hij sprak vooral zijn waardering uit voor de samenwerking met de leerkrachten en het met-onderwijzend personeel van De Casembrootschool. 'Collega's, jullie hebben het schoolleven voor mij waard gemaakt geleefd te worden. Mijn vrouw heeft wel eens gezegd: het lijkt wel of je met de school getrouwd bent. Als dat zo is geweest, dan was dat jullie schuld'. VOLGENS JAARVERSLAG OVER 1975 Op de foto: Mevrouw Bouwman neemt bloemen in ontvangst. Bond van bejaarden te Hulst houdt ontspanningsmiddag HULST - Dinsdag 23 november houdt de 'Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensioneerden' van de afdeling Hulst voor haar leden een ontspan ningsmiddag in 'Den Dullaert' te Hulst. Onder het motto 'Bejaardenfeest met Hans Borghardt' zullen de leden kun- .nen genieten van bekende en oude lied jes. een onhandige goochelaar, confe rences en een komische kwis. Het feest begint om 14.00 uur. Hulster bejaardenbond houdt bijeenkomst HULST - De algemene bejaardenbond uit Hulst houdt woensdag24 november een bijeenkomst in 'De Blaauwe Hoeve' te Hulst. Op deze bijeenkomst gaat mevrouw M. A. Reinbold uit Hulst filmen vertonen over reizen in de omgeving, in Neder- land en in het buitenland Er is ookeen verloting. De rest van de tijd wordt, doorgebracht in een gezellig samenzijn. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. 'NEGATIEVE ONTWIKKELINGEN IN SOOSWERELD' OOSTBURG - Het bestuur van de Streekjeugdcentrale (SJC) in West- Zeeuwsch-Vlaanderen hoopt, zo blijkt uit het jaarverslag '75, dat de gemeen ten Aardenburg en Sluis volledig me dewerking zullen verlenen bij het op zetten, coördineren en uitbouwen van het jeugd- en jongerenwerk. „Gecon cludeerd kan worden dat een beroeps matige - op de plaatsen gerichte - aan pak gewenst en mogelijk geacht wordt", aldus het bestuur, dat tegelij kertijd meldt: „De meningsvorming duurt voort". Het SJC-bestuur stelt in het Jaarverslag (dat overigens, zo constateert het be stuur zelf al 'te laat' is verschenen): „Wij hopen dat het de gemeenten mogelijk zal zijn onze suggesties te honoreren en subsidiëring mogelijk te maken, zodat in nauwe samenwerking tussen streek jeugdcentrale en het bestuur van de be doelde gemeenten jeugd- en jongeren werk gestalte zal kunnen krijgen". Het bestuur brengt, in het uitvoerige jaarverslag, nog eens precies onder woorden hoe men het werk van de streekjeugdcentrale ziet: „Ons streven is erop gericht het jeugdp en jongeren werk in de regio zoveel mogelijk van dienst te zijn en tot ontplooiing te laten komen, waar dat mogelijk is. Daarbij is de steun van de verschillende overhe den onontbeerlijk. We zijn er van over tuigd. dat de inbreng van de kerkelijke en gemeentelijke overheden in onze stichting daartoe een bijdrage moeten leveren". In het jaarverslag wordt uitvoerig stil gestaan bij de situatie rond de sozen en jongerenverenigingen in het werkge bied. De medewerkers van de jeugdcen- trale constateren: „Er is het laatste half jaar een negatieve ontwikkeling in het totale sooswereldje te bespeuren. Er zij n steeds minder sozen en een aantal draait matig. Ook de soos in Oostburg heeft hieronder te lijden. Door vertrek van een aantal mensen en door een ver- gtoot aantal commerciële gelegenheden is de behoefte gering en de deelname slecht". De SJC-medewerkers hebben enkel goede woorden over voor het werk van de jongerenvereniging Hoofdplaat en ten aanzien van de soos in Breskens stelt men; „Functioneren van de SJC binnen deze groep blijft moeilijk. Wij respecteren hun mening, maar ze ma ken te weinig gebruik van de mogelijk heden,die geboden worden". Over 'J'ijzin' in IJzendijke valt in het verslag te lezen: „De contac ten met deze groep zijn incidenteel en afhankelijk van hun behoefte aan service en bege leiding. De animo voor de activiteiten is niet overweldigend. De oorzaak hiervan ligt deels in het ontbreken van een gezel lige ruimte in IJzendijke. Het jeugdge- bouw is slecht bruikbaar". In het verslag wordt ook stilgestaan bij culturele activiteiten voor de jongeren. Maar tegelijkertijd wordt daarbij ge constateerd: „Het is jammer dat er geen geschikte ruimten zijn voor dit soortza- ken. vandaar onze bemoeienissen met de groep mini-theater, die tracht dit gemis te verhelpen in overleg met de gemeente OOstburg. Er worden over igens door het publiek steeds hogere ei sen gesteld aan de kwaliteit van de ar tiesten en aan de ruimten, om goed te kunnen blijven werken zullen die ook gehonoreerd moeten worden". Jong-volwassen In het verslag wordt verder stilgestaan bij het vormingswerk voor jong volwassenen: „Dit initiatief dat plus minus twee jaar geleden is begonnen, is tot op heden op niets uitgelopen door dat de gemeenten enerzijds geen subsi dies verleenden, anderzijds doordat de werkgroep onvoldoende kracht heeft gezet achter het initiatief'. En verde rop: „Het is teleurstellend dat de ge meenten geen voorzieningen kunnen treffen voorvorming van 1800 jongeren tussen 17-27 jaar, die na hun lagere school nog 1 of hooguit 2 jaar op school hebben gezeten". Over het werk van de functionaris voor kerkelijke jeugdvormingswerk wordt in hetjaarverslaggemeld: „Hethelpen van de kerkeraden bij hun gestalte geven aan en verkrijgen van visie op de ver antwoordelijkheid voor de jeugd in de kerk is een zeer moeilijke aangelegen heid. Blijkens reacties is er te weinig of geen hoop de jeugd nog bij het werk te betrekken, anders dan op zondagsscho len. Hoe bescheiden ook onze activitei ten zijn, wij hopen dat we tekenen van bemoediging kunnen geven, zowel voor leidinggevend kader als voor kerkera den". En tenslotte is er de exploitatie reke ning over 1975. De rekening, die sluit met een voordelig saldo van twee cent, vertoont een totaalbedrag van 156.997,57. Hoogste post is die van de salanssen: 98.905,08. Het rijk subsidieert de SJC tot een be drag van 65.629,-. De gemeenten leg gen eenzelfde bedrag op tafel, terwijl de kerken ruim 7000 - bijdragen. GOESE VESTIGING VAN 'HIJ' GING VRIJDAG OPEN GOES - Goes heeft er weer een heren modezaak bij. Vrijdagmorgen gingen in de Lange Kerkstraat de deuren van het slot van het nieuwe filiaal van 'Hij'. Het. is het zevenenzestigste filiaal van dit concern en de eerste vestiging in Zee land. 'Hij' is gevestigd in het voormalige pand van 'Stroom BV'. De opening ge beurde zonder enig officieel vertoon. Bejaarden uit Hulst tonen handwerkjes HULST - Zaterdag 20. zondag 21 en maandag 22 november is er in het pa tronaatsgebouw te Hulst een tentoon stelling van sierkussens. kleedjes, lo- pertje, baby goederen, shawls, ontbijt- lakens, spreien, poppen en allerlei an dere handwerkjes. Deze zijn vervaar digd door de dames van de handwerk- club van de 'Katholieke Bond van Be jaarden en Gepensioneerden' van de afdeling Hulst. De tentoonstelling is elke dag geopend van 14 00 tot 18.00 uur. Al deze dingen zijn te koopma ar mogen pas maandagmiddag worden afgehaald De opbrengst van de tentoonstelling is bestemd voor de aankoop van nieuw materiaal voor de handwerkclub. Verkoopdagen Goedertijt waren groot succes BRESKENS - De beide verkoopdagen van de handwerk- en knutselgroep van het dienstencentrum Goedertijt uit Breskens die vorige week lonlangs) vrijdag en zaterdag werden gehouden zijn een succes geworden. Reeds de vrijdagavond was alles ver kocht vanwege de grote belangstelling en moest de geplande verkoop van de zaterdag worden afgelast. In totaal heeft de verkoop meer dan 1800 opge bracht. die ten goede komen aan de aanschaf van nieuw materiaal. Behalve hand- en knutselwerken werden er ook oliebollen verkocht. Welzijn voor ouderen houdt culturele avond te Hoofdplaat HOOFDPLAAT - De Stichting Welzijn voor Ouderen in West-Zeeuwsch- Vlaanderen houdt donderdag 25 no vember een culturele avond te Schoon- dijke en te Hoofdplaat. Deze eerste avond is in zaal Martens te Hoofdplaat en is het begin van een hele reeks culturele avonden. Vanaf half acht treedt daar de Volksdansgroep Vogel waarde op. De bussen vanuit Schoon- dijke vertrekken om 7 uur vanaf de markt. I ADVERTENTIE) 120pagina's, 147 kleurenfoto's. 40 jaar na het verschijnen van de beroemde King Atlas, brengt King nu een boek dat u met meer kennis van de natuur wil laten genieten. Bladert u even mee: Alle bomen in het bos. Een wandeling in het waterland, met zijn knotwilgen en rietpluimen. De boeiende flora en fauna van duinen en Waddengebied. De natuur vlakbij, dus wat in en om het huis groeit en bloeit. De grote en kleine waterbewoners. Zoveel om kennis mee te maken - op vele kleurrijke pagina's. Hoe krijgt u het prachtige en leer zame King Natuurboek in uw bezit? Eenvoudig genoeg: door betaling van f 12,95 - u kunt daarvoor een betaal- chequeof giro-overschrijving gebruiken - plus precies zeven King- kopjes, die u ons via onderstaande bestelbon opstuurt. Het sparen van de King-kopjes is gemakkelijk (op elke rol staat er een). Zend mij binnen 3 weken het King Natuurboek a f 12,95. Adres: Plaats: (in blokletterss.v.p.) Het bedrag van f 12,95 betaal ik: [~j per bijgesloten ingev ulde en ondertekende Postgiro-overschrijving, t n.v.Tonnema B.V.,5neek, nr. 816115. n per bijgesloten ingev ulde en ondertekende Groene Betaalcheque of Eurocheque Hokje dal van toepassing is zwart maken. Deze bestelbon, voorzien van 7 King- kopjes, in een gesloten als brief gefrankeerde envelop samen met ingevulde cheque of Postgiro-over schrijving, opsturen aan: Kingfabneken Tonnema B.V., Postbus 201Sneek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 42