Ik ben er niet om te preken, maar om te spreken GPV-LEIDER JONGELING: SCHAAK IN WEST- ZEEUWSCH- VLAANDEREN l 11 r STERK SPEL VAN SOUBURGSE DAMMERS m m m m mi fX m TROEFPROMOTIE PZC/zaterdagkrant i ZATERDAG 13 NOVEMBER 1976 AMERSFOORT - De kerk is met meer dan honderd mensen, oude maar ook vrij veel jonge, gevuld. Ongetwijfeld allemaal goede gelovigen. Een stencil in de hand. Op de voorkant een oproep om te ageren tegen de dreigende hogere kiesdrempel en aan de achterkant de tekst van twee psalmen. Op enkele tafel tjes partij vlaggetjes en achter een radiator is een vlaggestok geklemd met daaraan de vaderlandse driekleur, stil hangend in de haast gewijde sfeer. Men is gekomen om te luisteren naar P. Jongeling, voorzitter van de tweemansfractie in de Tweede Ka mer van het Gereformeerd Politiek Verbond (GPV). De zevenen- zestigjarige leider, sinds 1963 voor het GPV in de Tweede Kamer, spreekt vanaf de kansel zijn toegewijde gehoor toe. Welhaast kinderlijk eenvoudig houdt moeten we de overheid gehoorzamen. hij zijn toehoorders in de ban van zijn kritiek op het kabinetsbeleid, de halfslachtige aanpak van de werk loosheid, de zedenverwildering, de veel te hoge overheidsuitgaven, de defensieverslapping. En hij waar schuwt voor de „tot aan de tanden gewapende heidense macht" van de Sowjet-Unie. Vier dagen later, op vrijdagmiddag, praat hij nog eens na over zijn loop baan in de Tweede Kamer die hij in mei volgend jaar gaat verlaten. Ach tereenvolgens maakte hij van nabij 't komen en gaan van vijf kabinetten mee: Marijnen, Cals, Zijlstra, De Jong enBiesheuvel. De ploeg van Den Uyl is de laatste die hij en zijn fractiegenoot Verbrugh kritisch begeleiden. Op 31 maart 1909 wordt Jongeling in Broek ter Woude geboren als zoon van een onderwijzer. Als hij vijf jaar is sterft zijn vader. De rest van het gezin vestigt zich in Winschoten waar hij zijn jeugd verder doorbrengt. Na de mulo volgt hij 's avonds de onderwijzersop leiding. Voor een tientje per maand, of per week. die bedragen komen mij zo prehistorisch voor, staat hij enige tijd voor de klas. De tijd van de economische wereldcri sis. In 1937 komt hij als redacteur bui tenland bij de protestants-christelijke Nieuwe Provinciale Groninger Cou rant. In de oorlog wordt hij wegge voerd naar het kamp Sachsenhausen. In die helse periode voltrekt zich bin nen de Gereformeerde Kerken in het vaderland een conflict. Velen die zich niet kunnen conformeren aan syno dale uitspraken over doop en verbond breken met het oude kerkverband en institueren zich tot de Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) in Nederland. „In het kamp bleef ik goed op de hoogte van deze kerkelijke ontwikke lingen", zegt Jongeling. „Dit conflict speelde natuurlijk al jaren. In het laat-, ste jaar in het kamp mocht ik pakjes ontvangen. Mijn vrouw - zonder haar zou ik er nooit door zijn gekomen - wikkelde de levensmiddelen in kerke lijke brochures en bladzijden'van de Groninger Kerkbode. Zodoende. Maar voor die tijd, in Nederland al, had ik natuurlijk mijn standpunt al wel be paald". „Niet iedereen is er gelukkig mee ge weest dat dat toen is gebeurd. Van ons had het na de oorlog gekund. Maar er werden in de Gereformeerde Kerken toen besluiten genomen waartegen wij toen ook nee moesten zeggen". Jonge ling herinnert zich zijn terugkomst in het bevrijde Nederland. „Het Was pinksterzondagmorgen 1945. Wij wa ren tot aan de grens bij Enschede ge bracht. Daar moesten wij ons baden. Opeens kwam er een vrachtwagen voorbij. Er werd geroepen, wie moet er naar Groningen? Poedelnaakt sprong ik op de wagen. Het was nog vroeg in de morgen. Thuis ging ik een paar uur slapen en nog diezelfde middag zat ik in de kerk". Conflict 1948. Een turbulent jaar voor Jonge ling. Hij verlaat de krant in Groningen waar hij inmiddels hoofdredacteur is geworden. Zijn vertrek volgt op een conflict over de koers van de krant, een conflict dat verband houdt met de strijd binnen de Gereformeerde Ker ken. Hij komt bij het Gereformeerd Ge zinsblad, dat later opging in het Neder lands Dagblad, waarvan hij tot aan zijn pensioen hoofdredacteur was. In die functie is hij opgevolgd door... zijn schoonzoon. „Kerk en politiek kunnen niet los van elkaar worden gezien", vindt Jonge ling, „maar dat betekent niet, dat wij tornen aan godsdienstvrijheid. Dat blijkt ook uit onze beginselen. Wij wil len niet met het zwaard, met de macht van de overheid, onze beginselen op dringen. Hierin ligt bijvoorbeeld een duidelijk verschil met de Staatkundig Gereformeerde Partij". - Wat is dan volgens u politiek. Is dat het behartigen van belangen van een bepaalde groepering, of is dat het streven via een groepering naar een rechtvaardiger samenleving? „Ik", zegt Jongeling, „hoef hier geen definitie te geven van wat politiek is, want dat is in iedere encyclopedie te vinden. Zoals ik het zie moet het zo zijn: Wij zijn als christenen geroepen God te dienen en te eren. enfin het staat allemaal wel in de Bijbel, Gaat heen en vermenigvuldigt u, enzovoort, Er staat ook in, dat de overheid van God is gegeven, de overheid is door God over de mensen gesteld, ook als het een slechte overheid is. We kunnen voor onze overtuiging uitkomen zo veel als dat nodig is, maar niettemin Trouwens, ik zit niet in de Kamer om te preken, maar om te spreken over politiek". - Maar is het GPV dan ivel in staat om praktische politiek te voeren, om rege ringsverantwoordelijkheid te dragen? Door de beginselvastheid is er weinig ruimte voor concessies, de sterke band kerk.en politiek. Jongeling antwoordt bijna gretig. „Natuurlijk zijn wij niet afkerig van het dragen van regeringsverantwoor delijkheid, in kabinetten van een be paalde signatuur. Niet dat ik my wil vastleggen op namen, maar een kabinet van bepaalde signatuur, bij voorbeeld een kabinet-Zijlstra. zou den wij willen steunen. Geconditio neerde steun". - In uw kring wordt welgesproken van een nationaal zakenkabinet om de grote problemen waarin dit land ver keert op te lossen. Wie moeten er in zo n kabinet zitten: CDA, PvdA en de VVD-oppositie? „Inderdaad wordt daar sinds kort over gedacht. Het liefst zou ik een extra parlementair kabinet zien met niet al te strakke partijbindingen. Typische partijmensen moeten daar niet in het voorste gelid staan. Een zeer bekwaam man als prof. Duisenberg. ja dat is ei genlijk wel een partijman, die zou daar in kunnen zitten. Zo'n kabinet zou ook de polarisatie in de politiek kunnen tegengaan". - Door deformatie van zo'n nationaal kabinet zou ook de rol van de koningin weer aan belang kunnen winnen. Dat is toch ook de bedoeling? Jongeling: „Dat speelt er ook bij mee. Graag zou ik de invloed van de konin gin weer terug hebben. Zij moet geen stempelmachine zijn". - In een beschouwing in het Neder lands Dagblad - de spreekbuis van hel GPV - wordt gesteld, dat in een natio naal zakenkabinet deelname van de VVD desnoods is te verkiezen boven die van de PvdA. In hoeverre voert de VVD dan een christelijker politiek dan de PvdA? „Zo moet dat niet worden gezien", vindt Jongeling. „Principieel maakt het verschil tussen VVD en PvdA voor ons natuurlijk niet zoveel uit. Het is meer een zaak van twee kwaden het beste kiezen. Als er dan toch een keuze gemaakt moet worden moet worden bedacht, dat de socialist-op de revolu tionaire weg wat radicaler is. En met revolutionair bedoel ik dan het ne men van beslissingen, die in strijd zijn met Gods Woord. Wat dit betreft bestaat er bij de liberalen enige te rughoudendheid. Daar komt nog dit bij: In de huidige verhoudingen zou meeregeren van de VVD in plaats van de PvdA betekenen, dat er een chris telijke premier zou zijn". Defensie - Het wordt tijd om de GPV-leider wat alledaagse probleempjes voor te leg gen. In Ermelo kraakte hij het defen siebeleid. Leven we nu weer in de tijd van het. gebroken geweertje „Ja, ik zou zeggen bijna wel. Nog niet helemaal. Vredeling, toch geen milita ristisch man. heeft indertijd in de de fensienota aangegeven wat volgens hem minimaal zou moeten. Dat was werkelijk het minimum. Maar nu zie je, dat ook daar aan wordt getornd dat ook daarvan dingen niet worden ge daan". - Uit een artikel in hel Nederlands Dagbladiover de abortusdemonstratie in Den Haag blijkt, dat u niet tegen buitenparlementaire actie bent. Waar trekt u de grenzen? „Wel. wie dat heeft gelezen weet ook dat ik niet voor gewelddadige revolu tionaire acties ben Het gaat er mij niet om uitdagend te zijn. Die demonstra tie was niet meer dan gebruik maken van ons aller grondwettelijk recht tot vereniging en vergadering, om een uiting te geven aan onze afkeuring van het abortusbeleid". - Ontwikkelingshulp. Moeten we eerst de problemen in ons eigen land oplos sen en dan pas verder, kijken, of moe ten we de ontwikkelingshidp uitbrei den? ..We moeten gelijke aandacht geven aan onze problemen en aan ontwikke lingshulp. Wij zijn zo langzamerhand hetland dathetmeeste hulp geeft. Wel heb ik bezwaren tegen de wijze waarop ontwikkelingshulp wordt gegeven. Cuba en zo. Het liefst zou ik bilaterale hulp willen. Overeenkomsten tussen Nederland en een ander land en dan nog overeenkomsten met een be scheiden aantal landen". Zuid Afrika - Hoe komt het toch, dat vooral in de meer orthodox-christelijke kringen zo veel steun is te vinden voor het blanke minderheidsbewind in Zuid-Afrika? „Dat heeft verschillende redenen", legt Jongeling uitgebreid uit. „Ten eerste zijn daar de historische achter gronden. Ik hoef niet te vertellen hoe de Nederlanders in Zuid-Afrika zijn gekomen, maar een van de gevolgen is geweest, dat het land een orthodox- christelijk karakter heeft" „Daarnaast is er in Zuid-Afrika eem mengsel van volken, zoals dat nergens anders bestaat. Er zijn naast de kleur lingen nog eens zo'n zeven verschil lende Bantoe-volken, die elkaar on derling slecht verdragen. In beginsel is daarom afzonderlijke culturele ont wikkeling van deze volken geen gekke gedachte". „Trouwens ook in andere landen waar naijver tussen verschillende bevol kingsgroepen heerst, is een dergelijke afzondering te bespeuren. In Zuid- Afrika is niet zozeer een rassentegen stelling dan wel een cultuur tegenstelling". - Wat moeten we in ons eigen land aan met de Zuidmolukkers? De laatste on lusten in Vaassen... „Ik zou werkelijk niet weten wat we daarmee aan moeten", biecht Jonge ling op. „In het verleden heeft Neder land zulke ernstige fouten met de Zuidmolukkers begaan, dat ik vrees dat ze onherstelbaar zijn. We moeten in ieder geval hun nationalistische ge voeligheden ontzien. Nu zitten we met de tweede generatie Zuidmolukkers. de jongeren. Zij zijn moeilijk in de hand te houden. En zo hier en daar hoor ik wel, dat ze door bepaalde ultra-linkse figuren hier worden ge stimuleerd". Werkloosheid - De werkloosheid nu. In Ermelo pleitte u voor een drastisch terug schroeven van de overheidsuitgaven. Het beslag van de overheid van 55 lot 57 procent op het nationaal inkomen zou omlaag moeten. Tot hoever. Waar zou u hel meest willen bezuinigen? „Ik weet niet tot welk percentage dat zou moeten dalen. Daar zijn knappere mensen voor om dat te bepalen dan ik. Maar algemeen wordt nu toch wel er kend. dat het winstprincipe weer moet worden hersteld". „En dan die bezuinigingen. Wat so ciale zaken betreft zou het misbruik, maar ook het oneigenlijk gebruik van sociale voorzieningen moeten worden aangepakt Op CRM zouden honder den miljoenen kunnen worden be spaard door wat men tegenwoordig noemt de subsidie-criminaliteit te stoppen. Er moet een scherpere con trole komen op het oneigenlijk ge bruik van subsidieregelingen". „Daarnaast zou er voor de departe menten een doorlichtingsbureau moe ten komen, dat kan bekijken wat nog zuiniger kan". „Voorop moet staan herstel van de rentabiliteit van de bedrijven. In eer ste instantie moet aan de bedrijven zelf worden overgelaten, of zij dan de werkgelegenheid ook uitbreiden. Is dat niet zo, dan kan altijd nog worden ingegrepen". - Moeten de werklozen nu maar alles aanpakken wat er is aan werk? „Dat beslist niet", zegt de heer Jonee- ling, „maar zoveel werk dat we nu aan gastarbeiders overlaten, zouden Nederlanders kunnen doen. Als het eerlijke arbeid is. waarom niet. Kruiers op de stations bijvoorbeeld. Wellicht zou dat dan moeten gebeu ren tegen meer beloning. Het begrip passende arbeid moet in elk geval worden verruimd". Van Agt - U vindt het CDA een flauw aftreksel van een christelijke politieke partij. Maar Van Agt wordt CD A-lijsttrekker en mogelijk premier. Zou het GPV hem, of zijn kabinet kunnen steunen? „Het bezwaar tegen een man als Van Agt is, ik heb het al eens vaker gezegd, dat hij halfweg woont. Hij mag dan subjectief gezien een gewetensvol man zijn. toch lijkt hij door de harde prak tijk van het regeren nuchterder en za kelijker te zijn geworden. Hij is toch maar de man geweest, die samen met Albeda tijdens de formatie van het kabinet-Den Uyl de wagen weer in het spoor heeft gezet op een moment dat alles was scheefgelopen. Daardoor heeft hij mede het abortusvoorstel van PvdA-VVD aan winst geholpen" „Neem nou andere zaken, die deze jus titieminister niet heeft aangepakt. De pornografie. Het is officieel verboden. Maar op mijn weg van het Haagse Cen traal Station naar het kamergebouw zie ik zo'n vier sexwinkels. En de speelholen, de casino's komen er toch ook maar. Volgens mij zal de euthana sie er achteraan sluipen". „Er is een ethisch reveil nodig. Door middel van de wet kan het normbesef weer in de goede richting worden ge stuurd. Er zou een verscherpte wetge ving moeten komen". - Welke van de zes kabinetten, die u hebt meegemaakt, vond u het beste? "„Het kabinet-De Jong", zegt Jonge ling na enig nadenken, ,was zo slecht nog niet. De Jong was geen echte par tijpoliticus. zoals Den Uyl". - Maar Biesheuvel dan, die hebt u wil len steunen. „Over het kabinet-Biesheuvel valt weinig te zeggen, want dat heeft niet de tijd gehad om een koers te kunnen hebben. Maar Biesheuvel zelf is over schat. Hij kon niet wat Den Uyl bij voorbeeld kan: zijn ploeg bij elkaar houden. Er is eigenlijk niet zoveel ver schil geweest tussen de diverse kabi netten". - Kleine partijen zullen er wellicht nooit toe komen mee te regeren. Ze hebben beperkte invloed. Hoe ziet u hun functie? „Kleine partijen als het GPV verte genwoordigen enkele honderddui zenden kiezers. Zij brengen in hun parlement de stem van die kiezers over. Zij kunnen aan bepaalde zaken hun steun verlenen en tegen andere opponeren. De kiesdrempel verhogen, zoals niet alleen de KVP, maar ook kamervoorzitter Vondeling wil, brengt de politiek niet onder de men sen en dat laatste wil Vondeling nu juist wel". schaken/c. jansen Ook in West-Zecuwsch-VIaanderen wordt enthousiast geschaakt. De enige schaakclub in dit deel van Zeeland is de schaakclub WZV. De clubavond is iedere donderdag avond in 'De vier Emmers' in Oost burg. Momenteel heeft de club een kleine dertig seniorleden. Een rede lijk aantal, dat ongetwijfeld nog uitgebreid kan worden. West- Zeeuwseh-Vlaanderen beeft een rijke schaaktraditie. Schaakclubs zijn er geweest in Sluis, Oostburg, Cadzand, Zuidzande en Breskens. Voor de tweede wereldoorlog waren de massakampen tussen Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaan deren hoog tepunten in het schaakleven. Daar is nu geen sprake meer van, omdat Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen te sterk is geworden. De laatste tijd kan men even wel in het westelijk deel een duidelijke opleving constateren. De jeugd begint steeds nadrukkelijker aan de weg te timmeren. Het niveau van 'de oude tijden' heeft men nog niet bereikt, maar is men op de goede weg Enkele actieve leden van WZV heb ben over het afgelopen seizoen een aantrekkelijk jaaroverzicht samen gesteld. Het heet' De Kleinmeester- krant! Er staan partijen, in, wed strijdverslagen, tabellen en uitsla gen. Het is de bedoeling, dat de 'Kleinmeesterkrant' regelmatig za) verschijnen. Aan het eerste nummer zijn de vol gende partijen ontleend. W. Bokelaar - T. Riemens. I. c2-c4 e7-c5 2. Pbl-c3 Lf8-c5 3. Lfl-c4 Pb8-c6 4. Pgl-13 Pg'8-f6 5. 0-0 d7-d6 Een oude variant van het Italiaans. 6. h2-h3 Pc6-a5 Een goede zet, die wit van zijn ge vaarlijke aanvalsloper berooft. 7. Lc4-b3 Pa5xb3 8. a2xb3 Lc8-e(i Minder goed. Beter 8 Lb6 9. d2-d4 eöxd4 10. Pf3xd4 DdS-d7 Zwart maakt reeds plannen om zich meteen lange rokade in het onheil te storten. II. Kgl-h2 h7-h6 12. f2-f4 Dd7-e7 13. Lcl-e3 0-0-0? Dat is de goden verzoeken. 14. Ddl-d3 a7-aG? Om Pb5 te verhinderen. Ziediagram. I 11 w III 1 ■4>i 1 S gfïf'2- i s 1 ét &I 15 5 15. Talxca6fi! Een leuk torenoffer, dat zwart niet aan mag nemen wegens 15ba6: 16. Da6:- Kd7 17. Dc6+ Kc8 18. Tal met mat. 15Lc5xd4 16. Ta6-a8- Kc8-d7 17. Dd3-b5 •- c7-c6 18. Db5xb7 Kd7-e8 19.Ta8xd8- De7xd820. Le3xd4c6-c5 2L Ld4xf6 g7xf6 22. Tfl-al Le6-c8 23. Db7-c6~ Lc8-d7 24. Dc6xd6 Th8-g8 25. f4-f5 Zwart gaf het op. De eindstand van de interne compe titie van WZV was: 1. J. Jansen 2. J, Louws. 3. P. Risseeuw 4. T. Riemens 5. B. de Melker 6. F. de Putter 7. W. Bokelaar en 19 anderen. Jansen speelde een sterke partij tegen De Melker Wit- J, Jansen - Zwart: B. de Melker l. c2-c4 n-fö 2. Pbl-c3 g7-g6 3. e2-e4 d7-d6 4. Pgl-f3 Lf8-g7 Een zeer ongebruikelijke openings variant. 5. d2-d4 Pg8-f6 6. Lfl-d3 f5xe4 7. Pc3xe4 e7-e6 8. 0-0 d6-d5 Zwart speelt de opening niet erg sterk. 9. Pe4xf6+ Lg7xf6 10. Tfl-el c7-c6 11. Lcl-h6! Zwart komt niet meer tot de rokade. 11 Pb8-a6 12. a2-a3 Pa6-c7 13. Ddl-d2 Dd8 -el 14. Tal-dl Lc8-d7 15. a3-a4 c6-ca Zwart stond niet best meer, maar nu gaat het erg snel. l(i. d4xc5 Ld7xa4. Op 16. Dc5: was 17. Cd5: sierx. 17. c4xd5 Pc7xd5 18. TelxeG! De7xe6 19. Tdl-el DeOxcl 20. Dd2xel+ Wit heeft goed gezien, dat de dame veel sterker is dan de torens. Zwart had nu 20K17 moeten spelen. Hij had dan meer kansen gehad. Al thans, dat is de mening van de zwarte speler. Maar na 20Kfö 21. Pe5+ is het natuurlijk ook uit. 20 Pd5-e7 21. Del-e6ü Zwart gaf het op. In de 'Kleinmeesterkrant' staat ook nog een partij van de voorzitter van de Zeeuwse Schaakbond, Leen de Vlieger uit Breskens. Wit: B. de Melker - Zwart: L. de Vlie ger. 1. e4 efi 2. d4 Pf6 3. e5 Pd5 4. c4 Pb6 5. Pf3 li6 G. Pc3 cG 7. Lf4 Le7 8. Dd3 Pa6 9. a.3 0-0 10. 0-0-0 c5 11. Del f6 12. Ld3 T5 13. De2 d6 14. g4 fg4: 15. Dc4 Tf4: 16. Dh7 Kf8 17. Lg6 Lg5 18. Dh8- Ke7 19. Dd8: - Ivd8: 20. Pg5: hg5: 21. dc5: Pc5: 22. TdG: ^Ke7 23. Thdl Tf2: 24. Td8 Pc4: 25. Te8 mat. „Deze partij bewijst maar weer, datje niet hoeft te kunnen schaken om in het bestuur te zitten", aldus de wit- speler! Een van de slechtste partijen van de laatste jaren. Let bijvoorbeeld op 19. Dg7 mat! Een meesterwerkje leverde Louws tegen Van Westrienen. Wit: Van Westrienen - Zwart: Louws. 1. c4 c5 2. Pc3 g6 3. e4 Lg7 4. Pe2 Pc6 5. g3 Pe5 6. (13 Pf3 mat!! Een uniek partijtje! Nr. 1. Wit: K<I3'Tli4 L12 Lg2 pionnen a2 a3 a4. Zwart: Ka5 pion a6.1. Ta2ü La4: 2. Lc6-t La3: 3. Lc5. Of 2 Ka5 3. Th5. Nr. 2. Wit: Kc6 Dg2 Pe7. Zwart: Ke5 pionnen d3 d4. I. Kd7! en nu a. 1 Kr4 2. Ke6 en Pcl5 mat. b. 1d2 2. Df3 d3 3. Pc6 mat. Correctie: Zoals de lezers wel ge merkt zullen hebben, is in het artikel over het Zeeuws kampioenschap een gedeelte weggevallen. Onze excuses! Het waren, met een uitzondering, partijen uit de tweede ronde. dammen/1, anderson De partij heeft tot dusverre een zeer boeiend verloop. De schermutselin gen in het middenspel zijn voor beide spelers zonder kleerscheuren afgelo pen. Wit zet nu echter een andere koers in; hij verwacht kennelijk - en zoals zal blijken terecht-succes van vereenvoudiging met terreinvoor deel als resultaat. 43. 25-20 15x24, 44. 30x17 21x12, 45. 36-31 12-17?, 46. 31-27 13-18. 47. 33-28 9-13. 48 39-33 4-9. 49. 37-32 2-8, 50. 41- 37 17-21. 51. 47-41 8-12, 52. 35-30 12-17, 53. 30-24 9-14, 54. 42-38 en zwart gaf De kranige Souburgse damclub heeft' een huzarenstukje uitgehaald door- het op papier tweede, maar in feite eerste - tiental van de Goese damclub een gevoelige nederlaag toe te brengen. Voor deze nederlaag geldt geen enkel excuus; (1e Soubur gers waren ditmaal over vrijwel de gehele linie de betere ploeg. Maar in elk geval komt de Goesenaren het compliment toe, dat zij de zon best in het water kunnen zien schijnen; bij monde van voorzitter G. van Riet werden de Souburgers-nu koploper in dc competitie - spon taan gefelici teerd. Het zoeken naar een interessante partij uit deze ontmoeting was niet moeilijk: schrijver dezes moest aan het tweede bord het onderspit delven tegen de jeugdige P. van Splunter, een veelbelovend talent. Wit: P. van Splunter Zwart: L. Anderson: 1. 32- 28 18-23. 2. 33-29 23x32,3.37x28 19-24. 4. 39-33 14-19, 5, 41-37 20-25. 6. 29x20 25x14, 7. 37-32 13-18, 8. 35-30 9-13. Wellicht verdient 19-23x23 de voor keur i.v.m. een snelle ontwikkeling van de lange vleugel. 33-28 kan niet wegens 9-13, waarna op elke andere zet 10-14 enz. kan volgen. Overigens was 8. 46-41 beantwoord met 18-22 met de dubbele dreiging 22-27 „.9. 30-25 17-21,10. 31-26 11-17.11. 44-39 7-11.12. 42-37 1-7. 13. 37-31 3-9,14, 50- 44 19-23, 15. 28x19 14x23, 16. 34-29 23x34. 17. 40x29 10-14. 18. 32-28 5-10, 19. 29-24 18-22. Een andere - betere - voortzetting is 19.... 18-23. 20. 28x19 14x23. 21. 44-40 10-14. 22. 34-29 23x34. 23. 40x29 21-27. 24 31-22 17x28 20. 44-40 13-18, 21. 39-34 18-23, 22. 28x19 14x23, 23. 33-29 12-18. 24. 38-32 8-13. 25. 31-27 22x31. 26. 26x37 10-14. 27. 46-41 21-26, 28. 48-42 17-22, 29. 34- 30 23x34, 30. 40x29 11-17, 31. 45-40 7-11.32.40-35 17-21,33. 43-39 21-27,34. 32x21 16x27, 35. 39-33 zie diagram Anderson Stand na 35. 39-33 Een belangwekkend moment. Wit dreigt 37-32 24x38, 24-20 15x24, 30x10 4x15,29-2438x20,25x3! Zwartzag dit gevaar en schermde de zaak met 11- 17 af; want na 25x3 zou de dam dus met schijfwinst worden afgenomen. 35. 11-17, 36. 49-44 6-11. De dreiging 13-19, 27-31, 22x31 en 17x50 zal rechtstreeks worden opge heven. Overigens moet wit nog wel rekening houden met de mogelijk heid 27-32,13-19, 22-27 en 26x46 of 48. 37. 33-28 22x33. 38. 29x38 11-16. Een ander gevaar doemt op. n.l. op 17-22 volgt 24-19 met winst (op 14x23 volgt 25-20 en 30x6). 39. 44-39 Nu had wit ook sterk 37-32 kunnen spelen. In de eerste plaats omdat 17-22 en 16x27 niet kan we gens 24-19 enz. en voorts, omdat op 17-21 volgt 24-19 14x23, 38-33 27x29, 30-24 29x20. 25x3! 39. 17-21. 40. 38- 32 27x38, 41. 42x33 18-22, 42. 24-19 14x23. Mogelijk heeft hij in het eindspel er gens een steekje laten vallen, maar de kansen in deze partij waren over wegend voor wit. waarmee hij de winst volledig verdiende. Probleem van de week. De oplossing van dit probleem van Willem Lente vindt u elders op deze pagina, Com mentaar van Leen de Rooy in 'De Problemist': „Juist dit soort onge compliceerde, ludieke problematiek kan mij zeer bekoren." ste •o O 11! i Oplossing damprobleem: (verkorte notatie) 22,11,2,3. (341.9.4 (19), 18 (35) 35 (39) 34. Troel'promotie is altijd een dankbaar onderwerp. Het is één van de meest simpele speelfiguren, alhoewel in de praktijk toch dikwijls gemist. Zie bijvoorbeeld dit voorbeeld uit het Engelse Bridge Magazine: stelde op de derde ruiten zijn verlie zende schoppen op te ruimen. De verdediging miste hier zijn kans maar deed dat niet in het volgende spel dat een spectaculair voorbeeld opleverde van troefpromotie. Sch 10 8 4 2 Ha 9 2 Ru B 9 8 2 KI 7 42 Sch A 9 7 5 Ha V B 8 6 Ru V7 5 KI 9 8 Sch V 6 Ha 10 3 Ru A H 4 KI VB 10 6 5 3 W O West opende 1 Ha. waarna via 1 Sch bij noord en 3 Ha bij oost een eind- contract- werd bereikt van 4 Ha. Noord begon goed met Ru A en rui ten na voor de heer. Nogmaals ruiten deed vervolgens Ha V promoveren tot een slag. Niet evenwel tot de downslag. Zuid had namelijk ver zuimd eerst Sch. A te incasseren, hetgeen west. in de gelegenheid Sch H B 3 Ha AH 7 5 4 Ru 10 6 3 KI AH West opende 1 KI, noord pas, oost l Ha, zuid pas en west tenslotte 2 KI. Zuid toonde goed inzicht door niet te bieden. Hij had kracht in de ver keerde kleur en wist bovendien met zekerheid dat zijn partner vrijwel poploos moest zijn. Noord kwam uit- met Sch. 2 en west maakte de fout niet direct het aas te leggen, Zuid nam en vervolgde met bridge/T. Schipperheyn drie ronden harten, waarbij west de derde maal troefde met KI 10, Zuid. aan slag met KI. H, speeïde opnieuw harten, door west getroefd met de boer. Zuid kwam nog één keer aan slag met KI. A waarna een vierde rond e harten uiteindelijk KI 7 deed promoveren tot een slag en tevens de downslag. Vrijdag 19 november zal, vooraf gaand aan hetCaransa-Philip Morris toernooi, in het Amsterdamse Am- stelhotel een oefenwedstrijd worden gespeeld tussen een Nederlands team en het nationale Braziliaanse team. Voor Nederland spelen Feiten-Vergoed, Kreyns-Van Be- souw en Maas-Mulder. Laatstgenoemden maakten deel uit van het tijdens de Europese jeugd kampioenschappen zo succesvolle juniorenteam en kunnen nu tegen het zeer sterke Brazilië bewijzen ook op dit niveau mee te kunnen. Brazi lië. dat dit jaar de Olympiade won in Monte Carlo, speelt onder de naam Varig. De wedstrijd, die aanvangt om 20 uur, is op rama te volgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 23