GIALE ZEEUWSE COURANT LABOURREGERING AAN ZIJDEN DRAAD Staking Spanje niet algemeen Mogelijk ook onderzoek naar aankopen landmacht CVI tijdens rechtspraak in Den Haag: „Terneuzen voert willekeurig beleid' de krant van zeeland Nederland wil 'zware portefeuille' in de Europese commissie Ook mijnwerkers willen verkiezingen 155 Zeeuwse propaganda Pa8*na 25 219e jaargang no. 270 Zaterdag 13 november 1976 Van onze correspondenti LONDEN - Na de vernederende stemuitslagen in het parlement over een aantal wetsvoorstellen, waarbij premier James Callag- han en zijn kabinet met moeite een meerderheid van soms één stem behaalden, is de regeringspositie verder ondermijnd door een verklaring van de leider van de mijnwerkersvakbond, waarin deze zich heeft uitgesproken voor spoedige algemene ver kiezingen, die alleen maar de conservatieven ten goede kunnen komen. Het lijdt geen twijfel meer dat Callaghans regering aan een zijden draad hangt. Vrijdag, nog voordat Callaghan voortij dig terugkeerde naar Londen van zijn gesprekken met de Franse president in Parijs, werd bekend dat de inflatie op het niveau van de kleinhandel in okto ber gestegen was met 1,8 procent totale inflatie dit jaar: 14,7 procent), en dat de zelfde maand een tekort op de handels balans had opgeleverd van één miljard gulden. Callaghans beroep op dé havenarbei ders om niet in staking te gaan, zijn ver zoek aan het Hogerhuis om „verant woordelijk" te handelen, zijn steeds weer herhaalde mededeling dat het re geringsbeleid 'volgens plan' verloopt - slaan bij de Britten steeds minder aan. Zelfs ministers moesten hun reis naar Frankrijk uitstellen om in hetLagerhuis nog mee te kunnen stemmen om een meerderheid te behalen. Bij de stemmingen in het Lagerhuis ging het om amendementen van het Hogerhuis op vijf wetsvoorstellen, waarvan de belangrijkste over de rech ten van havenarbeiders alleen al met 40 amendementen werd terug verwezen naar het Lagerhuis. De wet op de natio nalisatie van de luchtvaart en scheepswervenindustrie ontlokte niet minder danb 48 amendementen, waar bij het vooral ging om de werven die geen schepen bouwen, maar repareren, dimmen met spoedige verkiezingen. Topoverleg De Franse president Valery Giscard d'Estaing heeft vrijdag aan het einde van zijn tweedaagse topconferentie met de Brise premier Callaghan Enge land alle steun toegezegd bij de pogin gen zijn economische crisis te boven te komen. Onder meer zal Frankrijk een 'begrips volle en redelike houding' aannemen je gens het Britse verzoek aan het Interna tionale Monetaire Fonds om een lening van 3.9 miljard dollar. De Franse president, die dit bekend maakte op een persconferentie, zei g PAGINA 2 staking De vakbonden dreigen met ee :n staking in Antwerpen PAGINA 3 samenwerking Hl Het CDA moet na de congressen van 1.1 PvdA en PPR beslissen over s H'king. PAGINA 4 i schaduwen H Het Carter-bewind werpt zijn schadu- il W wen vooruit. Ij PAGINA 7 misbruik Middelburg wil misbruik van subsidies Ij voor woningverbetering tegengaan. PAGINA 13 matiging U Veel bedrijven ontduiken de loonmati- 9 H ging, het ministerie van sociale zaken is B 9 bezorgd. j PAGINA 24 j moeilijk i: ij Theo de Jong: „Zonder Nico Jansen is ffl 9 het moeilijk om tegen Ajax te scoren." B 9 PAGINA 29 droogte De inkomens van de veehouderij zijn |jj door de droogte sterk gedaald, aldus het - a landbouw Economisch Instituut ivjn riê\* ZATERDAG KRANT daden De scheidende KNVB-administrateur L| Harry Plompen is een man ve in weinig 9 IJ) woorden en veel daden. 1 I PAGINA 19 1 feest IJ Sint-Eustatius viert volgende week pj 1 feest, samen met de Amerikanen; pla- tenbespreking; letterkundige rubriek; 1 9 stemmen uit de kerken. PAGINA 21 apart |J De Engelsen zijn een apart soort volk. fj PAGINA 23 i spreken ffl GPV-leider Jongeling: „Ik ben er niet D |lj om te preken, maar om te spreken," nationalisatie uit te sluiten en het voorts bijvoorbaat zijn goedkeuring te de scheepsbouwers te verbieden zelf hebben gehecht aan de pogingen van de schepen te exploiteren. Britse regering het probleem van de Bij alle donkere wolken die zich boven sterling-tegoeden op te lossen, de Labour-regering hebben samenge- Ook zullen de twee landen de onderlinge pakt, valt één lichtpunt te vermelden, samenwerking gaan verbeteren door Door het aftreden van een conservatief gezamenlijke studies over mogelijke Lagerhuislid is de effectieve Labour- samenwerking op het gebied van ijzer meerderheid weer gestegen tot twee. De en staal, de scheepsbouw, de textielin- conservatieven hebben echter al aan- dustrie en de elektrische en auto- gekondigd ook deze lichtstraal te zullen industrie. DEN UYL: „MIDDELGROOT LAND" (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De Nederlandse regering heeft voor het binnenkort te benoemen nieuwe Nederlandse lid van de Europese commissie een zware portefeuille ge claimd. Hel Nederlandse lid van dit dagelijks bestuur van de Europese Gemeen schap moet de portefeuille van financiën, ontwikkelingssamenwerking, land bouw of buitenlandse betrekkingen krijgen. Dat heeft premier Den Uyl vrijdag na het wekelijkse kabinetsberaad toegegeven. Deze wens is door premier Den Uyl eer- Het kabinet heeft, tegen de verwachting der deze week al aan de toekomstige in, vrijdag niet over de benoeming van Britse president van de Europese com- het Nederlandse lid van de commissie missie, Roy Jenkins, meegedeeld, toen vergaderd. Hoogstwaarschijnlijk valt deze in ons land op bezoek was. Den Uyl deze beslissing volgende week in de mi- baseerde de aanspraak van Nederland nisterraad. Den Uyl zei te verwachten op een zware post op het feit dat wij als dat de naam van de Nederlandse kandi- middelgroot land meer inwoners heb- daat. bekend is vóór de vergadering van ben dan de vier kleine Europese lidsta- de Europese ministerraad, op 29 en 30 ten samen. november in Den Haag. Alleen wat betreft het vissenjgeschil in Europa zijn de twee leiders het niet eens kunnen worden, hoewel wel een beter begrip voor eikaars standpunt is ont staan. Het visserijgeschil is ontstaan door de Britse eis voor een eigen, exclusieve visserijzone van 50 mijl binnen de ge zamenlijke 200-mijlszone voor alle EG-landen zoals die is voorgesteld. Frankrijk en een aantal andere landen zijn tegenstander van de Britse eis. De tweedaagse topconferentie was de eerste van een serie van regelmatige jaarlijkse ontmoetingen die. zo zei de Franse president, de coördinatie van het Franse en Britse regeringsbeleid moeten verzkeren. OUDE NOL ONTSNAPT UIT INRICHTING UTRECHT - De 86-jarige Utrechtse be roepsmisdadiger A. R., beter bekend als Oude Nol. is vrijdagmiddag wegge lopen uit de rijksinrichting voor terbe- schikkinggestelden Veldzicht in Aver- eest. Oude Nol werd in 1969 veroor deeld tot zes jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering wegens zijn aandeel in de door Hans van Z. gepleegde moorden. Oude Nol werd gezien als de kwade genius achter Hans van Z. Vrijdagmiddag was Oude Nol het on eens met bepaalde maatregelen die in Avereest tegen hem werden genomen. Hij heeft verlof om in de buurt rond te fietsen Toen Oude Nol vrijdagmiddag weer zijn fiets pakte, zocht niemand er iets achter. Deze keer had Nol echter besloten voor goed te gaan 'fietsen'. Hij pakte in de buurt van Avereest een taxi en is tot op heden spoorloos. Arbeiders van Chrysler Spanje in Madrid groeten met gebalde vuist op het fabriek sterrein nadat ze vrijdag hadden gestemd voor een door links uitgeroepen alge mene staking MADRID (UPI/AFP) - In Spanje heeft vrijdag slechts een deel van de naar schat ting ongeveer acht miljoen werknemers gevolg gegeven aan de oproep van de ondergronds werkende linkse vakbonden tot een staking van 24 uur. Terwijl de regering sprak van circa 200.000 staker, noemde de communistische vakbondslei der Marcelino Camacho een aantal van verwachtingen had overtroffen. De staking was uitgeroepen om kracht bij te zetten aan eisen voor een alge mene loonsverhoging van 6.000 peseta (ongeveer ƒ210) per maand en om te protesteren tegen de bezuinigingsmaat regelen die de regering vorige maand heeft afgekondigd. De protestactie werd vooral beschouwd als een krachtmeting tussen de linkse partijen en de regering op een ogenblik, dat het democratiseringsproces in een beslissende fase komt. De regering maakte vrijdag bijzonderheden bekend betreffende het debat dat cortes dins- ria°' begin f nvpr bet. kern wetsvoorstel twee miljoen, dat naar zijn zeggen zijn De autoriteiten hadden de gehele poli tiemacht van ruim 100.000 man gemo biliseerd om aan eventuele orrust op straat het hoofd te kunnen bieden. Er werden ongeveer 200 postende stakers aangehouden. Hoewel de politie in het centrum van Madrid, op het universi teitsterrein en in de industriële voor steden met rookbommen en gummik nuppels samenscholingen van stakers uiteendreef, vielen er geen ernstig ge wonden. KAMERCOMMISSIE WIL BEWINDSLIEDEN EN LEDEN COMMISSIE DONNER HOREN persconferentie na het DEN' HAAG (ANP)-De bijzondere tweedekamercommissie, die het aanschaffïngsbeleid van luchtmacht en marine moet bestuderen, wil eerst de ondertekenaars van de ontwape ningsnota, minister en staatssecretaris van buitenlandse zaken, de bewindslieden van defensie en de leden van de commissie Donner, horen. Daarna wil zij bekijken of haar taakopdracht moet worden uitgebreid tot het aanschaafingsbeleid bij de landmacht. Dat blijkt uit een brief die commissie-voorzitter Van Amelsvoort KVP) aan de leden van de commissie heeft voorgeschreven. De kamercommissie werd ingesteld naar aanleiding van het raRport van de commissie Donner, die de betrokkenheid van Prins Bernhard bij de Lockheed-affaire onderzocht. Daarbij kwarn ook de vraag aan de orde hoe de procedures bij de aanschaf van de Starfighter, de NF-5 en de Brequet- Atlantique (Marine) zijn verlopen. Die vraag is verwezen naar de bijzondere kamercommissie. Ook zou de vervanging van de Neptune vliegtuigen van de marine in het onderzoek van de kamercommissie betrokken moeten worden. De kamercommissie zou de bewindslieden van defensie kun nen vragen welke lering zij hebben getrokken uit het rapport van de commissie Donner en of dit rapport hen aanleiding heeft, gegeven tot veranderingen in de procedures, aldus de voorzitter. Van Amelsvoort constateert dat de regering zelf ook al bezig is met een onderzoek, dat is aangekondigd in de ontwape ningsnota. Dit onderzoek zal onder meer betrekking hebbe- nop de methoden van producenten en verkopers van wa pens. Dat onderzoek zal dus in zekere mate samenvallen met dat van de kamercommissie. Aangekondigd si dat een amb telijke commissie een en ander bekijkt. Daarom ligt het voor de hand, de ondertekenaars van de ontwapeningsnota uit te nodigen aan de kamercommissie uiteen te zetten welk terrein de ambtelijke commissie be strijkt. aldus Van Amelsvoort. Verschillende leden van de kamercommissie hebben de wens geuit met leden van de commissie-Donner te spreken, aldus de voorzitter. Formeel probleem daarbij is dat de commissie-Dormer als zodanig is opgeheven. Om dit pro bleem te omzeilen stelt Van Amelsvoort voor vragen schrifte lijk te stellen. De KVP-er verwacht dan de gewenste ant woorden te krijgen. De commissie-voorzitter merkt op, dat hij de positie van prins Bernhard niet tot de opdracht van de commissie re kent, omdat kamervoorzitter Vondeling uitdrukkelijk heeft verwezen naar 'opmerkingen in het rapport-Donner, die niet de positie van prins Bernhard raken'. „Dat betekent niet dat wij halt zouden moeten houden, als wij tijdens ons onder zoek zouden stuiten op zaken, waarbij prins bernhard in het geding is en die de commissie-Donner niet besproken heeft zo schrijft Van Amelsvoort. Praktisch, niet principieel \M(f/ Twee Rotterdamse gebeur* tenissen trokken deze week de kgjjjgy aandacht, een groep Turkse arbeiders kon nie t vergaderen omdat een aanvankelijk ge huurde zaal in het Hiltonhotel hun niet ter beschikking werd gesteld, terwijl voorts een organisatie - Neder landse Volksunie genaamd - hetzelfde overkwam toen zij in het Groothandels gebouw bijeen wilde komen. Bij de Tur ken zou er sprake zijn geweest van een fascistisch getinte groep die - geleid vanuit Ankara - ontoelaatbare pressie zou uitoefenen op de Turken in Neder land. Bij de Volksunie gaat het om de omstreden 'partij' van de Hagenaar Glimmerveen en zij houdt zich bezig met activiteiten die als 'fascistisch' en 'rascistisch' worden aangeduid. In beide gevallen ontwikkelde het Rotterdamse gemeentebestuur enige opvallende ac tiviteit: het liet de zalenexploitanten weten geen prijs te stellen op fascisti sche evenementen op het grondgebied van de gemeente Rotterdam. Kennelijk speelde een rol dat opponerende groe pen hadden laten weten dat zij de bij eenkomsten zouden verstoren met met rellen als gevolg, zowel in het Hiltonho tel als in het Groothandelsgebouw. In een dergelijke situatie was het te begrij pen dat de beide exploitanten besloten alsnog hun deuren voor de bewuste or ganisaties te sluiten. Een beslissing die het Rotterdamse gemeentebestuur goed uitkwam, want op die manier wer den allerlei moeilijkheden voorkomen. Een gelukkige gang van zaken? Ja. maar toch ook: nee. De meesten onzer registreren bij zichzelf felle onlustgevoe lens zodra ze op het woord 'fascisme' stuiten Het staat immers voor zoveel terreur en onderdrukking dat het alleen maar afkeer en huiver oproept. En daaruit vloeit voort dat het een gevoel van opluchting geeft wanneer het derge lijke groepen onmogelijk wordt ge maakt te vergade ren Het gaat hier om een primaire reactie: goed zo, die horen in onze sa menleving niet thuis en dienen geen gelegenheid te hebben om waar dan ook hun samenzweringen te bedrijven Bij nadere overweging ech ter lijkt ons toch een minder stellige houding mogelijk en ook wel noodzake lijk, een overweging die een tweetal punten betreft, één van principiële en één van praktische aard. Het eerste kan met de volgende vraag worden aange duid: moeten in een democratische rechtsstaat niet pijnlijk nauwkeurig de regelen worden gevolgd, waarover de overheid beschikt om dergelijke bijeen komsten eventueel onmogelijk te ma ken? Minister Van Agt werkt kennelijk in deze richting: hij heeft het openbaar ministerie opgedragen te onderzoeken of de rechter de Volksunie kan ontbin den. Dat is een reguliere weg. Het lijkt ons echter dubieus of dat ook kan wor den gezegd van de Rotterdamse metho de: druk uitoefenen op zalenexploitan ten met ondermeer als argument dat er mogelijk rellen zullen uitbreken. In zo'n geval zal menige hotelhouder haastig eieren voor zijn geld kiezen: niemand voelt er wat voor om het risico te lopen dat zijn inventaris aan stukken wordt geslagen De grondwet zegt evenwel dat 'het recht der ingezetenen tot vereni ging en vergadering' wordt erkend, maar dat de wet de uitoefening van dat recht 'regelt en beperkt in het belang der openbare orde.' In Rotterdam komt de wet er echter helemaal niet aan te pas, de beperking wordt daar toegepast in een onderhands overleg tussen "ge^ meentebestuur en de zalenexploitan ten Misschien wel een praktische, maar tegelijkertijd een uiterst onprincipiéle methode. He, 'GEMEENTE HANDELT IN STRIJD MET HET IN HET ALGEMEEN RECHTSBEWUSTZIJN LEVENDE GELIJKHEIDSBEGINSEL' „GEEN REKENING GEHOUDEN MET NOODSITUATIE IN AFVALVERWERKING" Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG - De Centrale Vuil- verwerkende Industrie BV (CVI) uit Terneuzen heeft de gemeente Terneuzen beschul digd van willekeurig beleid en van handelen 'in strijd met het in het algemeen rechtsbewust zijn levende gelijkheidsbegin sel'. De besloten vennootschap vindt dat de gemeente bij het bepalen van haar houding tegenover het stortplaatsplan van de CVI is voorbijgegaan aan de belangrijke maatschappe lijke taak in Zeeuwsch- Vlaanderen, die de onderne ming zichzelf toedicht. Verder, dat de gemeente geen rekening heeft gehouden met de noodsi tuatie in de afvalverwerking - waarvan volgens het bedrijf in Zeeuwsch-Vlaanderen sprake is - toen werd bepaald uit milieu overwegingen geen medewer king te verlenen aan het plan van de CVI om in de Van Wijck- huysepolder bij Jloek een stort plaats te beginnen. De beschuldigingen zijn vrijdag voor de afdeling rechtspraak van de raad van state in Den Haag geuit door Jhr. mr. Th. Sandberg uit Rotterdam. Voor de CVI trad hij op als pleitbezorger in het be roep bij de kroon tegen de weigering van b. en w. en de gemeenteraad van Ter neuzen om een vrijstelling te geven krachtens de gemeentelijke bouwver ordening. Zo'n vrijstelling zou het de CVI mogelijk maken in de Van Wijck- huysepolder een vuilstortplaats aan te leggen en te exploiteren. Mr. J. J. van der Weel uit Middelburg maakte tijdens de versnelde behandeling van de be roepskwestie namens Terneuzen duide lijk, dat de gemeente bij haar standpunt blijft. Het verwijt dat de gemeente Terneuzen gelijksoortige situaties ongelijk behan delt. illustreerde mr. Sandberg met de opmerking dat de gemeente zichzelf wel een vrijstelling heeft gegeven voor de stortplaats in de Bontepolder: „De ge meente exploiteert daar zelf een stort plaats. Volgens een procédé nog wel, dat diep ingrijpt in het milieu. Daar ge schiedt het storten nadat de grond is uitgegraven tot onder het grondwater peil. met alle mogelijke vervuiling van dit water. Naast de gemeentelijke stort plaats is door Terneuzen nog in 1976 aan een autosloper toestemming gegeven een witte pomp te openen, die vanzelf sprekend verkeer aantrekt. Bovendien ligt tegenover de gemeentelijke stort plaats een illegale stortplaats, die men al jaren ongemoeid laat". Mr. Sandberg vertelde dat er ook in de Van Wijckhuysepolder soortgelijke ge beurtenissen hebben plaatsgevonden, die in strijd waren met de agrarische be stemming. Hij noemde een ophoging van twee meter van een terrein vrijwel grenzend aan de Weeltjes in 1975 met grond van een suikerfabriek. Een ont gronding in de Weeltjes in 1976 en het feit dat de polder tot 1975 twee jaar (Slot zie pagina 5 kolom. 4) •et verweer zou in dit geval kunnen zijn dat beide groepen het beginsel der democratie afwijzen en zich derhalve buiten de rechtsgemeenschap van die democratie plaatsen. Maar behoort dat dan niet eerst langs de geëigende en voorgeschreven weg te worden getoe tst? Wordt in Rotterdam - waar deze toetsing is nagelaten - niet vooral het element willekeur in het beleid binnen gehaald? Is men er soms bang geworden voor militante dreigingen van de tegen standers van beide groeperingen? On getwijfeld zullen deze tegenstanders zic'n hebben beroepen op de verdediging van de vrijheid om aldus een vrijbrief te hebben een vergadering te kunnen ver storen. Maar wordt door een dergelijke verdediging die vrijheid nie took geweld aangedaan, in de letterlijke zin van het woord? Men zegt dat Nederland een voorbeeld is van de permissive society", een maatschappij waarin veel wordt toegelaten dat elders tot de taboes be hoort. Toch blijkt nu dat bepaalde bij eenkomsten - toegegeven: van verfoei lijke organisaties - zonder enige formele rechtsgrond onmogelijk worden ge maakt Wie geeft hier de normen aan? Bovendien - en dat is dan het tweede punt van onze overweging - lijkt het niet uitgesloten dat de Rotterdamse metho diek er toe leidt dat de bewuste organi saties sluipwegen inslaan, waardoor zij zich verder onttrekken aan openbare controle en discussie, twee wezenlijke elementen van de democratie. Als het ook maar even kan, moet namelijk wor den vermeden dat organisaties in een pseudo- of zelfs echte illegaliteit worden gedreven: daar komen altijd nare en verwerpelijke dingen van en meestal op onverwachte momenten. Alles bijeen genomen lijkt dan ook ernstige twijfel nodig en noodzakelijk bij de beant woording van de vraag of het Rotter damse gemeentebestuur in deze zaak een gelukkig beleid heeft gevoerd. Een praktisch beleid zeker, maar in geen ge val principiêek

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1