Cholerageval géén reden tot paniek Bedrijven ontduiken loonmatiging Tarief etherreclame gedragscode loskoppelen RAADSMAN VAN FRANS H. VRAAGT OM VRIJSPRAAK GESCHIL ROND OVERNAME VAN HET RADIOLOGISCH INSTITUUT IN GRONINGEN MINISTERIE VOLKSGEZONDHEID: Italië laat SS-kolonel Kappler vrij Ministerie wil bouw duurdere huurwoningen Etna wil weer 129 man kwijt MINISTERIE ONGERUST: Advocaat acht moord niet bewezen Klein oneens met het academisch ziekenhuis Acht op de tien kiezers zeker naar de stembus OMROEPRAAD ADVISEERT MINISTER: ZATERDAG 13 NOVEMBER 1976 ARNHEM - „Er is geen enkele reden tot paniek. De tijd dat be smetting kan optreden is verstreken. Alle contacten die de vrouw in Nederland heeft gehad zijn nagetrokken en onder controle gehouden. De contacten die de vrouw in Spanje heeft gehad zijn door de Spaanse autoriteiten nagelopen. Voor zover bekend heb ben zich ook daar geen nieuwe gevallen van cholera voorgedaan". Dat verklaarde voorlichter G. Dank mei,jer van het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne naar aanlei ding van het overlijden van de Arn hemse mevrouw D. Th. Gevers vorige week woensdag in het Diaconessenhuis in Arnhem. Ze stierf aan cholera. De vrouw overleed enkele dagen na te rugkomst van een vakantiereis naar Spanje aan een cholerabesmetting, die ze had opgelopen tijdens een uitstapje naar de Marokkaanse plaats Tanger op 28 oktober. Ze had een vriendin opge zocht die overwintert in een flat in Ma laga. De vriendin is evenals het slachtof fer afkomstig uit Arnhem. Controles Volgens gemeente-voorlichter J. Brugman zijn in Arnhem en omgeving met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid alle contacten van de vrouw nagelopen en gecontroleerd. Het gaat om twintig mensen. Tot hen behoren buren, familieleden, verple gend personeel van het Diaconessen- huis en de ziekenbroeders van de ambu lance waarmee de vrouw van haar wo ning naar het ziekenhuis is vervoerd, In alle gevallen is absoluut geen sprake van besmetting, aldus de Arnhemse GG en GD. Schoonmaakt De reinigingsdienst heeft de woning van de vrouw aan de Groningensingel ROME (DPA, UPI) - Een militaire rechtbank te Rome heeft in beginsel besloten de levenslang uitzittende Duitse oorlogsmisdadiger Herbert Kappler vervroegd vrij te laten omdat deze stervende is. Kappler was kolonel bij de SS en stond in de oorlogsjaren aan het hoofd van de 'Sicherheitsdienst' in Rome. Als politie chef het hij in 1944 ruim 300 Romeinse gijzelaars doodschieten. De thans 69-jarige Kappler lijdt asan een ongeneeslijke maagkanker. Hij aerd vorig jaar vanuit de Gaeta-gevangenis naar de hospitaalafdeling van een mili taire gevangenis in Rome overgebracht. Hü is daar over zijn komende vrijlating op de hoogte gebracht. Hoewel de medische motieven door slaggevend waren voor de beschikking is deze volgens ANSA ook genomen op grond van Kapplers goede gedrag en het berouw dat hij zou hebben getoond. Minister van defensie Forlam had Kap plers levenslange straf eerder dit jaar reeds om humanitaire redenen tijdelijk opgeschort. Op eerdere verzoeken om vervroegde invrijheidsstelling en een presidentieel pardon was in 1973 afwijzend beschikt. DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning wil de gemeenten en woning bouwcorporaties opwekken werkaf spraken te maken voor de bouw van woningen met huren van globaal 400 a 600gulden, indien daarin degemeenten behoefte bestaat. Het ministerie, dat dit vrijdag meedeel de, doet dit om de bouw te bevorderen van de 8000 particuliere huurwoningen, die in de memorie van toelichting op de begroting 1977 van het ministerie zijn vermeld. Gezien de aarzeling van beleg gers in deze categorie van de woning bouw, mag, aldus het ministerie, wor den verwacht dat anders een aantal van deze woningen met tot stand zou wor den gebracht. Om de bouw van deze woningen door woningcorporaties zo veel mogelijk te bevorderen, heeft het ministerie verder bepaald, dat de corporaties - in tegen stelling tot nu - deze bouw niet meer zelf hoeven te financieren. Indien zij dit wensen, kan de bouw nu volledig gefi- nancieerd worden met op de kapitaal markt verkregen, door de gemeente, ge garandeerde leningen. Tevens is de ge meenten verzocht de corporaties te steunen, als zij deze huurwoningen wil len omzetten in eigen woningen. Hier voor moet aan de corporaties een zekere mate van vrijheid worden verleend, al dus het ministerie. Ziekenfonds in Italië kan de artsen niet betalen ROME (RTR) - De grootste Italiaanse ziekenfondsorganisatie, de door de staat beheerde IN AM, heeft de afgelo pen maand de bij haar in dienst zijnde dokters hun salaris niet kunnen beta len wegens gebrek aan fondsen. In een verklaring zegt de organisatie vrijdag dat ze zonder hulp van de rege ring ook niet in staat zal zijn apothekers te betalen voor het verstrekken van re cepten. De dokters hebben al aange kondigd dat zij de patiënten om directe betaling zullen vragen, tenzij hun sala rissen spoedig worden overgemaakt, Bij de INAM zijn ongeveer 30 miljoen italianen verzekerd. Ze heeft de regering in Rome gevraagd 450 miljoen gulden uit te trekken opdatzij de salarissen van de maand oktober kan bekostigen. grondig schoongemaakt mei kokend water en een fenol-preparaat. Haat kle ren zijn gestoomd. Voor de zekerheid zijn ook de afvoerleidingen van het toi let nagelopen omdat ontlasting be smetting kan veroorzaken. Gebleken is dat er ter plaatse een gesloten water leidingsysteem is dat uitmondt op de waterzuivering in Arnhem-Zuid. Vol gens de gemeente is dan ook elke moge lijkheid van besmetting uitgesloten. Al het cabinepersoneel van het vliegtuig waarin de vrouw vorige week naar Ne derland vloog is inmiddels ingeënt, voor zover dit nog niet was gbeurd. De inen tingen zullen op korte termijn worden herhaald. Volgens deskundigen bestaat er rede lijke zekerheid dat de vrouw in he t vlieg tuig van Transavia waarmee zij in de nacht, van 31 oktober op 1 november vanuit Spanje terugvloog naar Neder land, geen besmetting heeft veroor zaakt, omdat zij tijdens de vlucht nog geen last had van diarree. De sympto men van cholera (heftig braken en diar ree) uitten zich pas de volgende och tend. Voorlichting >uw Gevers is volksgezond- inenting UTRECHT (ANP) - De directie van Etna BV in Breda, onderdeel van In ternatte Muller, heeft de vakbonden opnieuw een reorganisatieplan voorgelegd. Ditmaal moeten vol gens de directie 129 werknemers af vloeien. Eerder dit jaar werd de af deling ijzergieterij van Etna geslo ten, waardoor werkgelegenheid voor 195 mensen verloren is gegaan. Een woordvoerder van de Indus triebond NVV en NKV heeft dit vrij dag meegedeeld. Etna wil zich - nu de Ijzergieterij is afgestoten gaan richten op de pro- duktie van kookapparatuur. Al eer der had de directie gezegd, dat dat ook gevolgen zou hebben voor de werkgelegenheid van de ongeveer 500 werknemers, die na de sluitinv van de gieterij overbleven. Zij zou in dit verband een compleet investeringsplan voor de toekomst vanhet bedrijf op tafel leggen. De vakbonden zijn boos, omdat dat plan er niet is gekomen terwijl daarente gen nu al bij voorbaat wordt uitge gaan van ontslagen. Ook de Unie BLHP is niet bereid om nu al met ETNA te praten over ontslagen. Het overlijden van mev voor het ministerie vai heid geen aanleiding or plicht te stellen voor Nederlanders die op korte termijn vanuit Marokko naar ons land terugkeren. Volgens het mi nisterie staat het gevat-Gevers op zich zelf. Nederlanders die binnenkort naar Marokko afreizen zullen via folders en voorlichtingsprogramma's op de radio worden aangeraden zich te laten vac cineren. „Een verplichting wordt het. echter niet", aldus voorlichter G. Dankmeijer van het ministerie. Volgens Dankmeijer is het niet. bekend hoeveel gevallen van cholera zich de af gelopen tijd in Marokko hebben voor gedaan. Evenmin weet men op het mi nisterie hoeveel Nederlanders zich op het ogenblik in Marokko bevinden. ..Elk land is verplicht bij constatering van een darmziekte de Wereld Gezondheids Organisatie in te lichten. Het geval- Gevers hebben wij inmiddels aange meld aldus Dankmeijer. De folder van het ministerie, getiteld 'Vakantie en hygiëne", is verspreid over alle ANWB-kantoren. SEATTLE - Als geen ander kent deze 120 kilo zware Aldabra schildpad thans de risico's van de paringstijd. Tijdens zijn amoureuze bezigheden, zo verklaren veeartsen uit de plaatse lijke dierentuin, is hij van zijn geliefde afgegleden en zo onge lukkig gevallendat zijn linker voorpoot brak. Voorlopig gaat het reptiel nu met behulp van een rolplank door het leven. Men verwacht een volledig herstel. Daarna kan het beest de verloren tijd inhalen, want schildpadden leven gemeenlijk zeer lang. i Van onze redactie economie) DEN HAAG - Het ministerie van sociale zaken is niet tevreden over het naleven van de loonmaatregel in de tweede helft van dit jaar. „We hebben nu al enkele tientallen processen-verbaal moeten maken wegens overtreding van de rege ringsbesluiten. Daarbij gaat het niet om kleinigheden, maar om zodanige door breking van het loonbeleid dat deze bij navolging rampzalig zouden uitpakken". Deze uitspraak is van drs. A. J. van Ba- vel, directeur van de Loon technische Dienst (LTD) van het, ministerie van so ciale zaken. Hij zegt dit in het blad 'Sociaal-Economisch Management' en voegt daaraan toe dat de overtreders (werkgevers dus) hoge boetes riskeren of gevangenisstraf en in het uiterste geval sluiting van hun bedrijven. De naleving van de wet op de loonvor ming - een van de vele wetten op de Minister mr. A. van der Stee land bouw en visserij) heeft de jacht op de kleine rietgans met, ingang van 15 no vember gesloten. De bewindsman acht de getalsterkte van de kleine rielgans gering en is bovendien van mening dat eveij.tv.ele schade, door deze soort ver oorzaakt binnen het beslaande jachtre- gitne niet in beduidende mate beperkt, zou kunnen worden. Vier Franse skiers zijn vrijdag in de Franse Alpen in de omgeving van GAP bij een lawine-ongeluk omgekomen. De mannen in leeftijd variërend van 30 loi 55 haar, die als ervaren skiërs golden, waren vermoedelijk op een skitocht in liet gebied van de Col de Vars ver dwaald en door de lawine verrast. MAASTRICHT (ANP) - Advo caat mr. J. Hermans heeft vrij dag voor de rechtbank in Maas tricht vrijspraak gevraagd voor zijn cliënt Frans H., die ervan wordt verdacht bejaarde patiënten door middel van insuline-injecties om het leven te hebben gebracht. De raadsman achtte negen ten laste gelegde moorden niet be wezen. De heer Hermans zei vrijdagmiddag er van af te zien de rechtbank om onmid dellijke invrijheidsstelling van de ver dachte te vragen. De- zaak is volgens hem te gecompli ceerd, dat de rechters in staat zouden zijn daarin raadkamer over te bslissen. Nieuw onderzoek De officier van justitie, mr. J. Booster, GRONINGEN - Tussen staatssecretaris Klein en het bestuur van het academisch ziekenhuis in Groningen is ernstig verschil van mening ontstaan over de over name van het radiologisch instituut. Al geruime tijd worden hierover besprekin gen gevoerd. Het instituut leidt een zelfstandig leven, maar zowel de staf als het bestuur van het academisch ziekenhuis willen dat het wordt ondergebracht bij deze instelling. Tijdens de laatste bespreking, die vo rige maand werd gehouden, bleek dat er op twee punten vrijwel onoverbrugbare verschillen bestaan tussen ministerie en ziekenhuisbestuur. Die betreffen het honorarium van stafleden en de zoge naamde overnamekosten. Het bestuur van het academisch ziekenhuis bracht in Den Haag het verlangen van de staf over dat na de integratie een extra toe lage op het salaris moet worden gege ven. Die toelage ligt veel hoger dan ge bruikelijk is wanneer een specialist zijn particuliere praktijk opheft. Zo willen de hoogleraar, de lector en twee weten schappelijk medewerkers 50 procent boven hun huidige salaris. Voor een hoogleraar betekent dit dat hij bij de 120.000 gulden pér jaar nog eens 60.000 kan optellen. Voor de stafleden die in de toekomst nog moeten worden aangetrokken werd een extra toelage gevraagd van ongeveer 75 procent. Dat geld zou evenals de toelage voor de huidige staf uit een spaarpot moeten worden ge haald die sinds een kleine drie jaar is gevormd. In 1974 mochten de zieken fondsen namelijk röntgenfoto's voor ziekenhuispatiënten gaan betalen. Het radiologisch instituut, nog steeds wer kend als zelfstandige eenheid, kreeg dat geld (plusminus 2 miljoen per jaar) echter niet. Het ministerie van onder wijs en wetenschappen wil niet zonder meer het recht hierop erkennen. Het geld werd geblokkeerd. Ook nu weigert het ministerie in de per soon van staatssecretaris Klein ak koord te gaan met de voorgestelde toe lages; Moeilijkheden zijn er ook over de vraag wat de overname kost. Volgens het bestuur van het academisch zieken huis ongeveer 6,5 ton. Het ministerie wil daar helemaal niets van weten. ..Aan de overname mogen voor het az verder geen kosten verbonden zijn", zo stelt een woordvoerder in Den Haag Het bestuur van het az heeft dit bedrag echter nodig om aan lopende verplich tingen van hel radiologisch instituut te voldoen. eiste echter een nieuw ondrzoek naar de verklaringen van de getuige- deskundigen prof. Arlëns, de zenu warts D. Mulder en de psycholoog J. Dorpmans. In zijn pleidooi had de raadsman de deskundigheid van deze mensen in twijfel getrokken. De heer Booster verweet de verdediger dat hij zijn sterke twijfels tijdens het verhoor van de getuigen niet kenbaar had gemaakt toen zij voor de rechtbank stonden. Het gevolg is. dat de rechtszit ting, die nu al in totaal zes weken in beslag heeft genomen, nog niet beëin digd kan worden. De officier vroeg om schorsing. De president van de recht bank. mr. F. Eliens, bepaalde, dat de rechtzaal donderdag aanstaande wordt voortgezet. De heer Hermans vond het rapport van de zenuwarts en de psycholoog onhan- DEN HAAG (ANP) - Acht op de tien kiezers denkt volgend jaar zeker te gaan stemmen. Op een vraag hier over van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie ant woordde 79 procent zeker te gaan stem men en dertien procent zei mis schien te gaan stemmen. Bij de ka merverkiezingen in 1972 bracht 82,9 procent van de kiezers zijn stem uit. Vier procent van de 1186 onder vraagden zei zeker niet te gaan stemmen en eveneens vier procent wist het nog niet. Het hoogste per centage kiezers dat zeker gaat stepimen heeft bij de vorige verkie zingen VVD gestemd. Van hen zegt 93 procent zeker weer te gaan stem men. Bij de AR ligt dit percentage op 91 en bij dePvdA. KvP, PPR en CHU is dit achtereenvolgens 86. 84, 83 en 82 procent. Onderverdeeld naar leef tijd ligt het hoogste percentage van mensen die zeker gaan stemmen bij de leeftijdsgroep tussen de 55 en 65 jaar. Hiervan zegt 86 procent volgend jaar mei zeker naar de stembus te gaan. In de leeftijdsgroep 18 tot en met 24 jaar gaat 79 procent zeker stemmen, in de leeftijdsgroep 25-34 jaar72 procent, 35-44 jaar 82 procent, 45-54 jaar 80 procent en 81 procent van de 65-plussers zegt zeker zijn stem te gaan uitbrengen. DEN HAAG (ANP) - De omroe- praad heeft minister Van Doorn van erm geadviseerd een nieuwe bestuurlijke structuur te maken voor de etherreclame. In tegenstelling tot de reclame raad wil de omroep, dat de financieel-economische en de ethische aspecten worden ge scheiden. Gedragsregels kun nen weliswaar van invloed zijn op de tarifiêring, maar dat dient niet bewust te (kunnen) gebeu ren, en financieel-economische motieven behoren geen rol te spelen bij de vaststelling van de gedragscode voor de etherre clame, aldus de omroepraad. Hij wijst minister Van Doorn op een aanverwante situatie bij de uitgevers van dagbladen en tijdschriften. De raad acht het ten principale onjuist om het 'geven van voorschriften omtrent de inhoud van de reclame uitzendingen' met goedkeuring van de tarieven in één hand te houden. Elke mogelijkheid tot opzettelijke beïn vloeding moet worden uitgesloten, al dus het advies. De raad komt tot het oordeel dat de re clameraad in zijn huidige samenstelling niet de tarieven van de STER. Stichting Etherreclame, behoort goed te keuren. Wel dient er. ook in de toekomst, een college te zijn, dat bij de wet is ingesteld en dat tot taak heeft- de STER-taneven te toetsen. De STER kan dan de tarie ven vaststellen en het tarievencollege kan ze toetsen. De minister dient het voorstel van de omroepraad ten opzichte van het tarie vencollege te fungeren als beroepsin stantie. In deze opzet kan bij geschillen een eindoordeel tot stand komen, waarin de onderscheiden belangen zorgvuldig tegen elkaar zijn afgewogen, meent de raad. Voor de organisatie inzake de ethiek van de etherreclame gaat de omroe- e reclame raad nieuwe stijl zou het. orgaan dienen te zijn voor het. vaststellen en controle ren van de gedragsregels. De StER krijgt de taak deze regels uit te voeren. De minister houdt de arbitrage inzake de vaststelling van de gedragsregels. Een nieuwe reclame- geschillencommissie wordt voorgesteld voor de controle op de arbitrage inzake de uitvoering van de gedragsregels. Ingewikkeld De omroepraad heeft zich afgevraagd of het totale model voor de bestuurlijke structuur van de etherreclame niet in gewikkelder en hureaiicrati-scher ïs dan het huidige schema. Hij meent dai dat niet het geval is. Ook in de huidige structuur treden diverse organen ep. De reclameraad beschikt over een ta- rievencommissie en een voorschriften commissie en wil het aantal commissies nog uitbreiden. Bij de uitoefening van zijn rechtsprekende taak laat de recla meraad zich bijstaan door een 'college van bijstand', dat op geen enkele wette lijke bepaling stoelt. Volgens de omroepraad is het nadeel van de huidige structuur, dat zij in haar geheel opereert binnen de reclameraad, terwijl toch sprake is van een aantal on verenigbare functies. De omroepraad acht het dan ook geboden, dat er een duidelijker structuur komt. Daarin moeten de onderscheiden bevoegdhe den duidelijk worden afgehaald. De omroepraad vindt overigens dat de centrale overheid bevoegd moet zijn etherreclame voor een of meer produk- ten te kunnen verbieden. Hij merkt over deze zogenaamde cateroriale ver boden nog op, dat de bevoegdheid van de minister alsmede de te volgen pro cedure in de wet behoren te worden vastgelegd. Met het oog op de belangen die er met zo'n verbod gemoeid zijn, stelt de omroepraad voor dat zo'n ver bod niet wordt uitgevaardigd dan na dat de minister tenminste een half jaar eerder zijn voornemen ertoe heeft ge publiceerd. Ook moet de minister met de publikatie van zijn voornemen ad vies vragen aan de reclame- geschillencommissie, aldus de omroe praad. naleving waarvan de LTD toezicht houdt - was in het eerste halfjaar van 1976 volgens Van Bavel bijzonder goed. Dat is gebleken uit steekproeven, die regelmatig worden genomen en waarbij tienduizenden bedrijven met totaal honderdduizenden werknemers worden bestreken. ..We moeten samen zorgen dat de wetten goed worden nageleefd", zegt Van Bavel in SEM. 'de bedrijven en wij'. De LTD-directeur is niet ontevreden over de bereidheid tot medewerking van de werkgevers in het algemeen. „Maar er zijn van die gevallen, waarin we echt niet verder kunnen gaan met vriendelijk zijn en begrip tonen". Daarmee worden bedoeld bedrijven die 'ook bij een volgend bezoek te ken nen geven niets te voelen voor het op volgen van de loonmaatregel en dan dus beslist over de schreef gaan'. teerbaar. De conclusies kenschetste liij als 'ongenuanceerd' en 'rechtlijnig'. Bovendien hecht hij weinig waarde aan de objectiviteit van de beide on- d erzoekers. Ofschoon zij hun onderzoek afzonderlijk hadden verricht leken hun verslagen op twee druppels water. Het kwam hem voor alsof ze van elkaar wa ren o\'er geschreven. Adverténtiestop Roxysigaret geëist in kort geding DEN HAAG (ANP) - De fabrikant van de sigarettenmerken Gladstone, Be linda cn Mantano wil verbieden dat deze merknamen worden gebruikt, vermeld en afgebeeld in de advertentie campagne, die sigarettenfabrikant Niemeyer rond haar nicotine- en teer- arme sigaret Roxy Dual filter voert. In een Kort gecung, dat donderdag diende voor de president van de recht bank te Den Haag eiste Batco. waarin verenigd British-American Tobacco Company (Nederland) en Louis Dob- belmann bv. stopzetting van de advertentie-campagne in de landelijke dagbladen. In pagina-grote adverten ties op 7 en 8 oktober 1976 vergeleek •Niemeyer het merk Roxy met de ngen andere grote merken filtersigaretten. Volgens Batco's advocaat, prof. mr. E. A van Nieuwenhoven Helbach uit Den Haag, is deze vergelijkende reclame niet objectiet Hij wenste Niemeyer niet te zien als de bewaker en behoeder van de nationale volksgezondheid. Prof. Van Nieuwenhoven eiste een publicatie verbod voor de advertenties en ver vaardigde raamvignetten. Mr, J. M. Barents uit Den Haag, pleiter voor Theodoras Niemeyer in Groningen zei dat zijn cliënt met de gepubliceerde cijfers van het in opdracht van het mi nisterie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne door TNO uitgevoerde on derzoek niets denigrerends heeft be doeld te n opzichte van de genoemde sigarettenmerken. President G. Philipse wijst donderdag 25 november vonnis. Raad MHP: Deel loonruimte voor verkorting van werktijd UTRECHT (ANP) - Als men werktijd verkorting te geleidelijk gaat invoeren door daaraan slechts een deel van de prijscompensatie te besteden, bestaat het risico, dat als gevolg van efficiëntie-verbeterïngen in het be drijfsleven niet het gewenste effect voor de werkgelegenheid wordt be reikt. Werktijdverkorting zal sneller kunnen worden ingevoerd en zal ook merkbare resultaten hebben voor de werkgelegenheid als ook een deel van de loonruimte voor volgend jaar daar voor wordt bestemd. Aldus een suggestie van de Raad van Overleg voor Middelbaar en Hoger Per soneel (raad MHP) in zijn discussienota arbeidsvoorwaardenbeleid 1977, die vrijdag is gepresenteerd. Bij de raad zijn ondermeer aangesloten de Unie BLHP, de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel, de Vereniging van Werkne mersin Bank- en Verzekeringsbedrijf en Administratieve Kantoren, de Centrale van Hogere Nederlandsche Functiona rissen bij Overheid en Onderwijs en de Handelsreizigers- en Handelsagenten verenigiging. In totaal telt de raad on geveer 130.000 leden. De Raad MHP Is sterk voorstander van een centraal akkoord voor volgend jaar als aanknopingspunt v.oor een geza menlijke oplossing van de centrale pro blemen zoals inflatie en werkloosheid. Als zo'n centraal akkoord er met komt, dan rsten er volgens de raad twee moge lijkheden. Of de regering grijpt in, iets wat noch de raad noch de andere sociale partners willen, of er volgen directe on derhandelingen in de bedrijfstakken. „Dat laatste roept het gevaar op van scherpe confrontaties en het op drift ra ken van de looneisen. De Inflatie zal daardoor toenemen en de werknemers zullen ui teindelijkzelf weer het slachtof fer worden". ZWARE STRAF VOOR STAF MI AMIGO BRUSSEL (ANP) - De 42-jarige Sylvain Tack, de voornaamste man van de ille gale commerciële zender Radio Mi Amigo, is vrijdag door de correctionele rechtbank tot een jaar gevangenisstraf en vier miljoen franken (ongeveer 280.000 gulden) boete veroordeeld. Tack, die ingeschreven staat in het Bel gische Buizingen, maar die woont in het Spaanse Playa de Aro, vanwaar hij de uitzendingen van Mi Amigo leidt, kreeg nog eens zes maanden gevangenisstraf omdat hij bezittingen van een Neder landse televisieploeg (van de avro) ver nielde. toen die ploeg opnamen bij hem kwam maken. Verder werd hem een ge vangenisstraf van drie maanden opge legd wegens afpersing. Tack was ervan beschuldigd een bepaald bedrijf be dreigd te hebben met het maken van anti-reclame, via zijn zender, als dat be drijf niet met geld over de brug kwam. De 28-jarige Christiaan Hendrickx, een public relations adviseur uit Halle kreeg zes maanden gevangenisstraf omdat hij aan de uitzendingen van ivli Amigo zijn medewerking verleend had. Hij moet bovendien een boete betalen van onge veer 140.000 gulden. Nog eens een maand gevangenisstraf kreeg Hend rickx omdat hij medegewerkt zou heb ben aan de afpersingspoging van Tack. Achttien andere medewerkers van Mi Amigo kregen drie maanden gevange nisstraf elk, hetzij voorwaardelijk hetzij onvoorwaardelijk (afhankelijk van hun strafregister). Elk van hen moet boven dien een boete van ongeveer 5.500 gul den betalen. Vijftien andere verdachten die ervan beschuldigd waren wel hun medewer king aan Mi Amigo te hebben verleend, echter niet rechtstreeks, kregen een ge vangenisstraf van een maand (voor waardelijk of onvoorwaardelijk) en een boete van ruim 4.000 gulden. Zes men sen die er ook van beschuldigd waren aan de uitzendingen te hebben meege werkt, werden vrijgesproken. Dr. Zijls tra: „Zwarte sector vraagt veel bankbiljetten" UTRECHT (ANP) - De sterke toene ming van de bankbiljettencirculatie wordt beïnvloed door de zonder twijfel toegenomen eu misschien nog toene mende zogenaamde zwarte resp. grijze sector die zich bij voorkeur bedient van bankbiljetten. Aldus dr. J. Zïjlstra, president van de Nederlandsche Bank vrijdag bij opening van het nieuwe ge bouw van het Agentschap Utrecht van de centrale bank. Andere factoren die een rol spelen bij de ontwikkeling van de circulatie zijn de groei van het nationale inkomen, waar bij ook de inflatie een rol speelt en de remmende invloed van de opmars van het girale betalingsverkeer. Het is een belangrijke opgave van de Nederland sche Bank, aldus dr. Zijlstra, om te pro beren na te gaan hoe in de toekomst de behoefte aan bankpapier zich zal ont wikkelen vanwege de consequenties die dit heeft voor de produktie en verdere behandeling van de bankbiljetten. Hij illustreerde de sterke groei in het verle den met enkele cijfers: eind 1975 had de bankbiljettencirculatie een waarde van ruim f 14 miljard, waarbij het ging om rond 240 min stuks, terwijl in 1970 deze getallen resp. bijna f 10 miljard en ruim 190 min waren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13