NIEUW PLAN VOOR VAN GROTE MARKT INRICHTING IN GOES 9®/ Pandbriefbiljetten Ooievaar brengt boeket mee voor z'n vrouw. \m7* Rehabilitatie Sint Jacobsstraat Goes officieel aangevangen 4CN Uniek dierenboek voor nieuwe Amro spaarders. Zagers spitten mosselpercelen: „Het is meer dan schandelijk TWEE WEKEN GEVANGENIS VOOR OPENBREKEN VAN AUTO'S IN KATS €?Westland Utrecht Minder bomen en parkeerplaatsen Vast podium ter hoogte Papegaaistraat EXCLUSIEF Veilig beleggen in de waardestukken van de VRIJDAG 12 NOVEMBER 1976 provincie (ADVERTENTIE) GOES - Minder inplant van nieuwe bomen, teruggang van het aantal parkeerplaatsen en een vast podium ter hoogte van de Papegaaistraat: dat zijn en kele van de voornaamste pun ten in het vernieuwde herinrich tingsplan voor de Grote Markt in Goes. Het plan is opgesteld door de afdeling stadsontwikke ling van de dienst openbare werken van de gemeente Goes. Rekening is gehouden met aan bevelingen en opmerkingen, die gemaakt zijn door inwoners, tij dens een hoorzitting en ten toonstelling in november 1975. Het college van burgemeester en we thouders van Goes moet over het plan nog een voorlopig standpunt bepalen. Daarna zullen verschillende commis sies en de omwonenden commentaar kunnen leveren. Het ligt in de bedoeling om ook nog een tentoonstelling en een discussie-avond over de plannen te or ganiseren. Het college van b. en w. zal pas daarna een definitief standpunt be palen, waarna de raadscommissies hun oordeel mogen geven. Er wordt naar ge streefd om in januari 1977 een voorstel in de gemeenteraad te brengen, zodat de herinrichtingsplannen nog voor de zo mer 1977 afgerond kunnen worden. De opstellers van het vernieuwde in richtingsplan merken op dat in het al gemeen van de zijde van de bevolking instemming ontvangen werd met de globale indeling van de Markt, zoals die vorig jaar naai" buiten gebracht werd. Daarom is in grote lijnen de opzet van het oorspronkelijke plan gehandhaafd. Wel zijn er de nodige wijzigingen aange bracht: aan de westzijde van de Markt is het voetgangersgebied ruimer gemaakt (tussen 2.5 en 3,5 meter), terwijl het ter ras van hotel-restaurant de Korenbeurs verbreed is. Een en ander gaat ten koste van 10 parkeerplaatsen, •s het vaste podium is ter hoogte van de Lange Kerkstraat/Papegaaistraat inge tekend, zodanig dat het gedenkteken voor de oorlogsslachtoffers gehand haafd kan blijven: de bereikbaarheid van het postkan toor en de apotheek aan de noordzijde van de Markt is verbeterd door verbre ding van de voetgangerspromenade tot 3,5 meter. Dit geeft een verlies van 12 parkeerplaatssen; de plaats van de terrassen aan de oost en noordzijde van de markt is gehand haafd, dat wil zeggen: de terrassen zijn aan de overzijde van de promenade in getekend. De afdeling stedebouw wil op dit punt niet tegemoetkomen aan vele ingediende bezwaren, waarin gepleit werd om de terrassen direct aan te laten sluiten aan de huidige terrassen voor de horecabedrijven. De afdeling stede- bouw vindt dat dan de aantrekkelijk- naar uitbreiding van de blauwe zone, omdat parkeerduurbeperking het na deel heeft dat door een snellere door stroming op de parkeerplaatsen ook meer verkeer aangetrokken wordt. Het aantal bomen wordt in het nieuwe plan teruggebracht van 64 tot 39 stuks. Tegen een te grote hoeveelheid bomen waren nogal,wat bezwaren aangevoerd. De afdeling beplantingen adviseert om iepen te planten, met een 'zware stam', teneinde vernieling minder makkelijk te maken, Gepleit wordt verder voor het aanbrengen van veel lichtpunten met een bescheiden lichtsterkte, in plaats van enkele felle lichtpunten. Voor spe ciale aangelegenheden wordt geadvi seerd tegen enkele gevels schijnwerpers te laten plaatsen. Over de plannen voor de herinrichting van de Grote Markt wordt al vrij lange tijd gepraat. Het lag ooit in de bedoeling- om de vernieuwingen al in 1976 gereed te hebben. Daarvoor ontbrak echter het geld, omdat de gemeente eerst in de Goese Polder een nieuwe stadskwekerij wilde bouwen. Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning heeft onlangs voor uitvoering van de plannen al een bijdrage toegezegd van 135.000,-. Hoe hoog de totale kos ten van het inrichtingsplan zullen zijn, is nog niet bekend. Dat hangt af van de definitieve vaststelling van het herin richtingsplan. E. N. C. VAN RIESEN GEEFT STARTSEIN PANDEN 2 TOT EN MET 14 WORDEN GRONDIG VERNIEUWD GOES - Voorzitter E. N. C. van Riesen van tie Instelling Maatschappelijke Be langen in Goes heeft donderdagmorgen het startsein gegeven voor de rehabili tatie van de Sint-Jacobsstraat. Hij deed dat door aan de achterkant van de pan den, die het eerst een drastische op knapbeurt zullen ondergaan, een bord overeind te laten zetten, waarop ver nield stond wat er precies gaat gebeu ren en wie voor (leuitvoering van het karwei tekenen. De eerste fase van de rehabilitatie van de Sint-Jacobsstraat bestaat zoals be kend uit het grondig vernieuwen van de panden 2 tot en met 14. Graag had de instelling de pandjes 16 en 18 op de hoek van de Bocht van Guinea en de Sintr Jacobsstraat ook in die eerste fase wil len betrekken, maar over de aankoop ervan kon geen overeenstemming wor den bereikt. Deze panden zullen nu worden onteigend. Gelijk met de eerste fase van de rehabilitatiewerkzaamhe den zal op de open plek tussen de voor malige stadswal en café 'De Omroeper' heid van het hele plan vërminderd in aangepaste stijl een nieuwbouw- wordt: voor het plaatsen van fietsblokken onder de bomenrijen wil de afdeling ste debouw speciale combinaties van pandje verrijzen, terwijl ook het mentenpand Sint-Jacobsstraat 40 een opknapbeurt, zal krijgen. In de tweede fase komen de overige panden in de bloembak-zitbank en fietsenstandaard Sint Jacobsstraat tot de Pyntoren- ontwerpen. In het ontwerp-voorstel voor de herin richting wordt gemeld dat voor het par keerprobleem twee oplossingen moge lijk zijn: beperking van de parkeerduur op de Markt tot 1 uur of uitbreiding van de blauwe zone in de binnenstad. De voorkeur van de ontwerpers gaat uit (ADVERTENTIE) straat en de panden aan de noordkant van de Pyntorenstraat aan de beurt. Rehabilitatie is een dure zaak. Vandaar dat de opgeknapte woningen in de Sint-Jacobsstraat (ze zullen worden verhuurd) niet goedkoop zullen zijn. De huren zullen weliswaar in het begin niet zo hoog zijn als aanvankelijk werd ver wacht (toen werden de huren nog voor zichtig op ongeveer 400 gulden voor de kleinste woningen en 600 a 750 gulden voor de woningen, die groot genoeg zijn vooreen gezin), maar ze zullen in de loop van de jaren sterker stijgen dan andere huren. Dit principe van de zogenaamde 'dynamische huren' past de instelling toe op advies van het ministerie van volkshuisvesting, vertelde de heer Van Riesen, die er verder op wees dat de in stelling de huren zo laag mogelijk zal houden, omdat ze het maken van winst nietvoorop heeft staan bij de rehabilita tie. Het rehabilitatieproject zal worden uit gevoerd onder directie van het architec tenbureau M. van Doorn in Goes, dat ook plannen voor de verschillende pan den heeft vervaardigd. Het sloopwerk zal worden uitgevoerd door de firma Westdorp. Aannemingsbedrijf Van de Linde uit Kloetinge zal de vernieuwde woningen weer opbouwen. Nadathetstartsein voorde rehabilitatie van de Sint-Jacobsstraat gegeven was constateerden de heer Van Riesen in lunchcafé Het Stadhuis, dat de snel heid, waarmee de plannen konden wor den uitgevoerd hem achteraf gezien toch nog is meegevallen. In augustus 1975 begon het bestuur van de instelling Maatschappelijke Belangen met het be stuur van de enkele maanden voordien gevormde stichting Stadsherstel Goes te praten over de mogelij kheden voor de instelling om zich op het pad van de re habilitatie te gaan begeven. Alle voor bereidingen resulteerden op 5 novem ber in de principiële toezegging van het ministerie van volkshuisvesting finan ciële medewerking te verlenen. De heer Van Riesen zei te hopen dat de instelling ook bij de tweede lase van de rehabilita tie van de Sint-Jacobsstraat en omge ving mag rekenen op de medewerking van de verschillende instanties. Wethouder L. H. de Leeuw (ruimtelijke ontwikkeling) herinnerde eraan, dat de rehabilitatie van de Sint-Jacobsstraat voortvloeit uit de structuurschets voor de binnenstad, die in de zomer van 1974 werd vastgesteld. De heer De Zeeuw prees de instelling voor haar durf om te beginnen met de rehabilitatie van een van de meest vervallen delen van, de Goese binnenstad. Ook hij dankte de verschillende instanties, die de uitvoer ing van de plannen mogelijk hebben gemaakt. Tenslotte deed de heer De Leeuw het bestuur van de instelling de toezegging dat het gemeentebestuur alle medewerking zal verlenen om de in stelling' van dienst te zijn bij eventuele verdere rehabilitatie-activiteiten, 'Daar zijn nog voldoende mogelijkheden voor', aldus de heer De Leeuw Namens het bestuur van de stichting 'Stadsher stel Goes' sprak burgemeester mr. F. G. A. Huber zijn waardering uit over de moed en het doorzettingsvermogen van de Instelling Maatschappelijke Belan gen. Aan het eind van de bijeenkomst ver- teldel de heer Van Riesen nog dat al ver scheidene belangstellenden zich heb ben aangemeld bij de instelling om in aanmerking te komen voor het huren van een van de gerehabiliteerde pan den. De namen van die gegadigden wor den op een lijst geplaatst. Als de bou wactiviteiten ongeveer halverwege zijn zal nader worden bekeken welke proce dure wordt gevolgd bij het verhuren van de woningen. Het is in ieder geval de bedoeling de toekomstige bewoners een inbreng te laten hebben in de afwerking van de woningen. De witte ooievaar, die op het nest verschijnt om zijn partner af te i lossen, brengt een takje mee als gerust- stellingsgebaar 'Dit is één van de Wonderbaarlijke feiten uit het nieuwe dierenboek van de Amro Bank. „Van dier tot dier" heet 't. 120 Pagina's feiten en 60 schitterende kleurenfoto's over een uniek onderwerp: de „talen" in het dierenrijk. De taal van geluid, geur, kleur, gebaren en trillingen. Dierenkenner Prof. Dr. Anthonie Stolk heeft er begrijpelijke mensentaal van gemaakt en geeft boeiende uitleg. U krijgt deze verrukkelijke uitgave - zolang de voorraad strekt - voor één tientje als u nu een spaarrekening opent. En de Amro stort op elke nieuwe rekening ook nog 'ns 7,50. (Deze openingspremie is 1 maand niet opvraagbaar.) De aktie loopt van jr"| 2 november tot 4 S december. rQ J Nu bij elke Amro Bank. POLITIERECHTER MIDDELBURG: 95 MIDDELBURG - Het spitten van za gers op - verboden - mosselpercelen neemt de laatste lijd weer toe in Zee land. Dit bleek donderdagmorgen uit het requisitoir van officier van justitie mr. Th. Lebrel, toen zich hiervoor ver schillende mensen uil Noord-Brabant en België voor politierechter mrP. van Empel moesten verantwoorden. De of ficier van justitie, kondigde zelfs aan te overwegen wederom gevangenisstraf fen te gaan eisen voor het vernielen van mosselpercelen. De mosseltelers, zo hield de officier de zagersspitters voor en blijvend geschenk Ctr\'0 UKunt nu een •foto bten ma Ken van U2elf of t/an de familie otiTi&JtxycX op otrsmeei linnen' ffoto schilde*-!)') In oud '"fotohenningÜ Mpndse lijSt (-fbvrrmt) •LfiXSotm of 0>rcAer MIDDELBURG MARKT II 01180 12633 Met auto op familieleden ingereden MIDDELBURG - Voor het openbreken van drie auto's - op 5 juni bij Kats op Noord-Beveland-Is donderdagmorgen deGoesenaar H. M. door dc politierech ter te Middelburg veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Gezien de recidive, had de of ficier van justitie zes weken geëist, waarvan eveneens twee voorwaarde lijk. „Grof, zinloos en kwalijk", zo noemde de officier het optreden van M., wiens enige buit bestond uit een - ge demonteerde-cassetterecorder. die hij op de vlucht - bij het openbreken van de derde wagen werd hij betrapt- maar in het water gooide. Om in de afgesloten auto's te komen sloeg M. telkens een ruitje stuk. Bij de behandeling van de zaak van M. werd gistermorgen een Belg uit Borgerhout. wiens auto op die manier was behan deld, een civiele vordering van 140,- toegewezen voor het herstel van de au toruit. Als reden voor zijn optreden gal M. zelf het gebruik van alcoholhou dende drank op. Voor mishandeling van zijn broer en be dreiging van zijn broer en zijn vader werd H G. L. uit.Kloetinge een boete van 500,- opgelegd, waarvan 200,- voorwaardelijk met twee jaar proettijd. In deze zaak had de officier van justitie dezelfde straf gevraagd. De mishande ling bestond uit het dichtknijpen van de keel; de bedreiging voerde de jongeman uit door met een auto eerst op zijn broer, later op zijn vader in te rijden. Het gebeurde op 23 augustus in Hoede- kenskerke, nadat G, tegen zijn familie leden bad geroepen: „Ik roei juliie alle maal uit, ik maak jullie allemaal kapot." Op de achtergrond speelde een geld kwestie. Het is een grove mishandeling geweest, zo zei officier van jusitic mr. Th. Lebret in zijn requisitor, en bovendien wekte G. de indruk dat hij zijn familieleden met doodslag bedreigde. Raadsman mr. C. H. Brinkman bee- lichtte de huiselijke moeilijkheden van zijn cliënt, die escaleerden in een uit de hand gelopen situatie. G. verklaarde nog, dat hij thans geen contact meer heeft zijnfamilie. Coniform de eis werd J. S. uit Bergen op Zoom voor mishandeling veroordeeld tot een boete van 75.-. Qp 1 juni had hij te Rilland-Bath zijn zwager P. W. een trap gegeven. Voor het in bezit hebben van 26 gram hasj en diefstal van een elektrisch scheerapparaat werd P. de K. uit Hulst veroordeeld tot een boete van 100.- met daarnaast een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie weken met twee jaar proeftijd. De officier had dezelfde voorwaardelijke straf geëist, maar een boete van ƒ400,- Politierechter mr. P. van Empel wilde echter rekening houden met cle geringe inkomsten van De K. Onder invloed Mede gezien de reeidived zal B. K. uit Oude Tonge voor rijden onder invloed twee weken in dc gevangenis moeten doorbrengen. Hij mag twaalf maanden niet rijden. Op 4 september werd hij in Bruinisse aangehouden. De bloedproef wees een blocdalcolioholpromillage van 2,04 aan. In deze zaak had de offi- cier eenzelfde ontzegging van de rijbe voegdheid geëist, maar drie weken ge- wvangenisstraf. Voor hetzelfde moest ook M. O. uit Oos- tetland zich verantwoorden, bij wie op 12 juli, toen hij in zijn woonplaats werd aangehouden, een promillage van 2,12 werd geconstateerd. Voor O. liep het uit twee weken gevangenisstraf, waarvan één week voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en negen maanden niet; rijden. Weigeren van de bloedproef kwam H. M. uitNieuwdorp op één week gevangenis straf te staan en vijf maanden niet rij den. De officier had twee weken geëist en zeven maanden rij-ontzegging. Op 28 mei was M. in Goes aangehouden. Hij deed toen nogal agressief legen de politie, een égressie, die volgens M. was uitgelokt. Tien glazen bier had de offi cier opgeteld, 'ver over de schreef. Aan hetzelfde zou L. B. uit Goes zich op 7 juni in zijn woonplaats hebben schul dig gemaakt, maar B. had een houtsnij dend verweer: cle in het proces-verbaal bij kenteken genoemde auto was nooit in zijn bezit geweest. „Ui ben er niet geweest, ik heb een ander kenteken", voerde hij aan. De zaak werd aange houden voor een nader onderzoek. Doorrijden na liet. raken van een gepar keerde auto gaat P. van S. uit Stellen dam een boete van 250.- kosten, ge koppeld aan een voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid van drie maanden met twee jaar proeftijd. Bo vendien moet Van S. nog een boete van 100,- betalen voor de overtreding, het veroorzaken van het aanrijdinkje. Het gebeurde op 18 juni op pe Laone in Re- nesse. moeten in lange dagen van arbeid hun brood verdienen. „De men sen werken zich een ongeluk in de mos selen", aldus de officier, „en wat u hebt gedaan is het vernielen van een ander mans broodwinning. Het is meer dan schandelijk." Ditmaal bleef het nog bij het eisen van geldboetes. Tegen de broers C. de M. uit Merksem (B). en W. de M. en J. de M. uit Wouw en tegen de Belg M. van S. uit Essen eiste hij 300. De drie broers had den op 19 juli op een Thools mosselper ceel gespit. Van S. deed dat op 24 juni bij Yerseke. De politierechter legde alle vier een boete van ƒ300 op. waarvan 150 voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Een boete van 400 hoorde F. N. uit het Belgische Berchem tegen zich eisen voor diefstal van vijftig kilo mosselen van een perceel bij Wissenkerke.. In dit geval werd de boete bepaald op 250. V iiurwapens Nog ergerlijker vond de officier van justitie wat de Belg J. M. uit Waterland-Oudeinan op 12 april in de polders bij IJzendijke had uitgehaald. Hij was daar zonder wapenvergunning en zonder jachtvergunning met een geweer aan het stropen. Midden in de broedtijd, een kwalijke manier van stropen, aldus de officier van justitie, die er aan herinnerde, dat M. bij zijn aanhouding al zes patrijzen en nog al lerlei ander gevogelte in de auto had. Vanui L de auto keken zijn vrouw en kin deren toe. hoe geweldig goed M. wel kon schieten. Voor verhoeden wapenbezit eiste de officier van justitie een gevan genisstraf van drie weken, die door de politierechter conform werd opgelegd. Het geweer werd verbeurd verklaard. Voor de jachtovertreding zal M. zich nog apart voor de kantonrechter moeten verantwoorden. Nadat er in het vakantiehuis te Honte- nisse van L. S. uit Antwerpen was inge broken, ontdekte de politie bij het on derzoek een jachtgeweer met zestien patronen. In dit geval wilde de officier van justitie het bij een voorwaardelijke gevangenisstraf (twee weken) laten, ge koppeld aaneen boete van 750. De po litierechter nam de gevraagde voor waardelijke s traf conform, met twee jaar proeftijd over en bepaalde de boete op 500. Het geweer werd verbeurd ver klaard, evenals het wapen van R. N. uit Ede. Op 15 juli toen N. nog in Middel burg woonde, vond de politie een cilin- derrevolver met patronen in zijn huis. N.voor wie het nog een raadsel is hoe de politie zo vlug achter dit verboden wa penbezit is gekomen, vertelde gister morgen dat hij het wapen de avond daarvoor „uit curiositeit' had gekocht voor honderd gulden. Een kennis wilde geld van hem lenen, maar hij gaf er de voorkeur aan iets van die kennis over te nemen. „Ik had er geen bedoelingen mee", aldus N., „Ik vond het aardig om te bezitten". „Er is een veiliger belegging te beden ken dan deze aankopen", zo formu leerde de officier in zijn requisitoir, „verboden wapenbezit leidt tot gevan- gnisstrafHij eiste twee weken gevan genisstraf; Voordat de politerechter de twee we ken gevangenisstraf voorwaardelijk oplegde met twee jaar proeftijd (en on voorwaardelijk een boete van 500) sprak mr Van Empel er zijn verbazing over uit, dat toch telkens weer blijkt dat er nog wapens onder de mensen zit ten. (AI eerder werden in Middelburg mensen voor verboden wapenbezit veroordeeld tot vier weken). „Onbe grijpelijk", aldus de politierechter, „dat de mensen toch maar doorgaan niet die dingen onder zich te houden". Collecte CLINGE - De collecte voor het oecume nisch werk van de Willibrord Stichting bracht in Clinge de som van 150,93 op, in Nieuw-Namen 137,- in Graauw 147,45, in Stoppeldijk 200.-, in Boschkapelle 143,-. in Westdorpe 150,- en in Sas van Gent 210,-. (ADVERTENTIE) M Hypotheekbank nv Mlddelburg, LangoM72-,. roupures van 1.000,- of 10.000,-. Aantoonden Looplijd 5 jaar. Hoofdsom plus rente Is ook eerder opneembaar: opklimmend van 6'/;% na twee jaar tot 9% na vijf jaar. Volgens samengestelde interest Verkrijgbaar bij adviseurs voor verzekeringen of belastingen en

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7